Twaalf millioen meer voor de schatkist. De Mijnramp in België. Het woord is aan... Lichtinggewicht. Het Belangrijkste. 49e Jaargang No. 14915 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Dinsdag 9 Februari 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per weck 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden f 3.25, franco per post f 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week 0.05, per maand f 0.22, per 3 mnd. 0.65, franco per post 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 15 regels f 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.6<X elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels f 030, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend 4 contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en \^eekabonnés. Levenslange ongeschiktheid e Idem voor Abonnés op het Geïll. ZondagsbladLevenslange ongeschiktheid f 2000.- 1 Overlijden f 600.-, Verlies van Hand. Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 1 50.-, Elke andere vinger f I 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75—. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. Tal van nieuwe crisisheffingen voorgesteld. Verhooging van accijnsen en heffing van invoerrechten. Suiker, wijn, tabak, sigaretten en Zuid vruchten als object. Ingediend is een wetsontwerp strekkende tot het verkrijgen van nieuwe geldmiddelen door een crisisheffing. Gezien het voorstel tot verhoog mg van den tijdelijken steun aan de bietenteelt, wordt voorgesteld om tijdelijk 10 opcenten te hef fen op den suikeraccijns. Daar hiermede de verhooging van den steun aan de bietenteelt nog niet geheel wordt gedekt en daar bovendien ook de ove rige crisisuitgaven een breederen omvang aangenomen hebben, is deze aangelegenheid tevens aangegrepen om nog op andere wijze de inkomsten van het Leeningfonds 1914, waaruit de crisisuitgaven worden bestreden, te versterken. Vooreerst worden de opcenten op den wijn accijns, totdusver 20, verhoogd tot 80. Deze verhooging kan geen toepassing vinden voor wijn bereid uit andere versche boomvruch ten dan druiven. Een regeling is opgenomen omtrent navor dering van de verhoogde belasting van de bij de inwerking treding der wet in het vrije verkeer voorhanden hoeveelheden wijn. Verder wordt voorgesteld een verhooging van dc opcenten welke geheven worden op zegelrechten van buitenlandsche effecten. Thans is aan opcenten verschuldigd voor obligaties 1 pet. op de hoofdsom ad 80 cent per f 100 en voor aandeelen 1,2 pet op de hoofdsom ad f 1 per f 100. Deze percentages zullen worden resp. 1,6 en 1,8. Vervolgens wordt voorgesteld een verhoo ging van de opcenten op den sigaretten- accijns en wel van 30 tot 50. De sigaretten- winkeliers zullen in de gelegenheid worden gesteld de voorraden zonder verhooging uit te verkoopen; een betrekkelijk ruime termijn zal daarvoor worden opengesteld. Tenslotte wordt een invoerrecht voorge steld van 10 pet op Zuidvruchten. Dit invoerrecht, dat ook vroeger hier te lande geheven werd, wordt thans hersteld, waartoe de minister in de huidige omstan- digheder alleszins reden aanwezig acht. Over de opcenten op den suikeraccijns deelt de minister mede. dat ook hiervoor na vordering zal moeten geschieden. Door een maximum-hoeveelheid van 1000 kg. rij te la ten, kar. het doel voldoende worden bereikt en zullen particulieren en ook de meeste winkeliers van de navordering geen hinder ondervinden. Schrapping opcenten op ongebouwd. Tegenover deze versterkingen van het Lee ningfonds wordt voorgesteld de 20 opcen ten op de grondbelasting, voor zoover het ongebouwd betreft, te schrappen. Tot 1 Januari 1934. De jaarlijksche baten van de voorgestelde maatregelen worden als volgt geraamd: op centen suikeraccijns f 5 millioen, meerdere opbrengst wijnaccijns f 1.5 millioen; meer dere opcenten zegelrecht f 2 millioen. meer dere opbrengst sigarettenaccijn.s f 3 millioen en invoerrecht op Zuidvruchten f 1.7 mil lioen, totaal f 13.2 millioen, waarvan afgaat f 1.2 millioen wegens schrapping opcenten or gebouwd, zoodat totaal blijft f 12 millioen. Dc voorgestelde maatregelen zullen gelden tot 1 Januari 1934, behalve de schrapping der heffing op de grondbelasting Teneinde den smokkelhandel in sigaret tenpapier tegen te gaan. wordt voorgesteld het vervoer en de ncderlage van dit papier boven een zekere hooveelheid ook buiten het terrein van toezicht, aan dekking te on derwerpen. DE TRAMVERBINDING HAARLEM—AMSTERDAM. VERKORTING MET EENIGE MINUTEN Naar wij vernemen zal met ingang van den nieuwen Zomerdienst op 22 Mei a.s. de rij tijd van de trams Amsterdam—Haarlem voor de gewone dinensten, die 44 minuten geweest is en later 40 geworden is, 37 a 38 minuten worden (SpuistraatTempekcrsstraat). Hiervoor moeten verschillende volgwagens worden veranderd in motorwagens en voorzien worden van 84 P.K. motors. Deze zullen ook worden aangebracht in de bestaande motor rijtuigen. Misschien is het mogelijk den tijd voor de sneldiensten thans 37 minuten nog te verkorten, maar dit staat nog niet vast. De rijtijd Haarlem—Zand voort blijft voor- loopig onveranderd. Omdat op dat trajec* veel gestopt wordt, zal de regeling op deze 2jn misschien wel moeten blijven als zij is. Thans 13 lijken geborgen. Het verhaal van een ooggetuige. Reuter meldt, dat in den loop van gister middag lijken van 13 mijnwerkers zijn ge borgen, die bij de ontzettende ontploffing, die Zondagmorgen in de Bois-Longpré bij Char leroi plaats had, door het instorten der mijn gangen werden bedolven. De directie van de mijn Bois-Longpré heeft naar Reuter seint omtrent de resul taten van het bergingswerk nog bekend ge maakt, dat behalve de 13 dooden die ge borgen werden, twee mijnwerkers levend naar boven werden gebracht. Nog vier mijnwerkers bevinden zich in de mijn: drie daarvan zullen wel gestikt zijn; men hoopt den vierden echter nog levend te kunnen redden. Aan de Tel. ontleenen we het volgende relaas, dat gedaan werd door den geredden mijnwerker Jean Pique „Ik bevond mij midden in de mijngang, toen de ramp plaats had. Eensklaps hoorde ik een donderend gedreun. Ik dacht, dat een mechanische hamer neerstortte en een bergsteenkool meevoerde Ik wilde mij in veiligheid brengen, maar ik was aan beide zijden door de instorting ingesloten er was geen ontkomen meer aan. Overal was alles afgesloten. Met moeite kon ik adem halen. Toen ik wat was bijgekomen, hoorde ik het steunen van mijn kamaraad Kolawa vlak bij en van een nabijzijnde uitholling hoorde ik het gereutel van twee stervenden. Ik greep mijn electrische lamp en deed de ronde. Ik zag zes kameraden liggen, vreeselijk ver minkt aan hoofd en rug. Ik nam hun elec trische lampen, want ik wist niet hoeveel dagen en nachten wij op hun redding zou den moeten wachten. Na uren. die mij ein deloos leken, dacht ik. dat wij van dorst zou den omkomen. Toen ik hopeloos ging liggen, hoorde ik plotseling geroen. Ik schreeuwde mijn naam terug, alsook die van mijn twee gewonde kameraden en begon als razende zelf te graven in de richting vanwaar ik de menschelljke stemmen had gehoord". Urenlang heeft Pique moeten wachten, al vorens bij werd verlost. Tegen 6 uur Zondag avond kwamen de redders voor het eerst met hem in contact en eerst Maandagochtend om half zeven zag hij en met zijn twee lotge- nooten het daglicht, dat zestien zijner kame raden niet meer zouden aanschouwen. DE ZUIDERZEEWERKEN. EEN TENTOONSTELLING IN ONZE TIJDINGZAAL. In onze Tijdingzaal wordt op het oogen- blik een interessante tentoonstelling gehou den. die een beeld geeft van de Zuiderzee werken. hoofdzakelijk van de werkzaamhe den aan den afsluitdijk tusschen Zurich in Friesland en Den Oever op Wieringen. Het zijn vlot gedane teekenin-gen van den Heemsteedschen kunstschilder H. Heuff. Men ziet hoe de geweldige kranen en grijpers hun werk verrichten, hoe geulen worden gedicht, hoe zinkstukken worden geankerd. Sommige teekeningen zijn. in overeenstemming met de forschheid van het onderwerp, zeer breed op gezet. In de vitrines liggen verder nog verschil lende geïllustreerde boekwerken, die betrek king hebben op de Zuiderzeewerken, kaarten, foto's enz. De tentoonstelling blijft geopend tot Za terdag 20 Februari a-s. MOORDENAAR VAN EEN OUDE VROUW GEARRESTEERD? HET VERDACHTE GEVAL TE HEMMEN. (Zie ook elders in dit nummer.) Omtrent het vinden van het lijk van een oude vrouw te Hemmen in de Betuwe, waar bij aan een moord wordt gedacht, kan nader worden gemeld, dat de politie Maandagmor gen heeft gearresteerd een 32-jarige ge huwde vischventer uit Opheusden. De man is in liet. gemeentehuis van Hemmen opge sloten Het parket heeft met Dr. Hulst te Opheusden in het huis van den verdachte een huiszoeking verricht. Dit onderzoek en liet verhoor van verdachte door den rech tercommissaris Hennema hebben aanleiding gegeven tot de arrestatie. Verdachte is 's nachts in het arrestanten lokaal der naburige gemeente Heteren on dergebracht en zal heden naar het Huis van Bewaring te Arnhem worden overgebracht. Het onderzoek wordt ook in andere richting voortgezet. Maandagmiddag heeft dokter Hesselink opnieuw ter plaatse een dactylos- copisch onderzoek Ingesteld. Het Handelsblad vernam nog, dat op last van de justitie Maandagavond te Schoon hoven twee verdachten zijn gearresteerd, die Maandagochtend aan het Lexkesveer op de Concordia-boot geslapt waren. Deze ver dachten worden hedenochtend naar Arn hem overgebracht. Maria Theresia De opvoeding is de grondslag van het ge luk van menschen en volken. (Voortaan zullen de lotelingen voor den militairen dienst niet alleen gemeten, maar ook ge- ioogen worden). Als de loteling op zijn sokken Niet d'eenvijfenvijftig haalt. Is hij niet voldoende matig. Voor „das Militar" gestraald- Ondermaatsche burgervischjes Laat men na de vangst weer vrij, 't Staat zoo slordig voor den vijand, Met zoo'n ukkepuk erbij. Maar thans vraagt men nog iets anders Voor de militaire plicht. Hoeveel jonge krijgers wegen, Is natuurlijk van gewicht. Maar ik moet er toch naar raden, Wat de diepre zin kan zijn, Streeft men voortaan in ons leger Naar modieuze slanke lijn? Wordt je voor den dienst geweigerd?. Als je te gewichtig bent. Of in dat geval gekozen Voor een linie regiment? Kom je bij het lichte wapen Onder honderdtwint'g pond. En bij 't zwaarste, als de weegschaal Boven honderd kilo stond? Zal men straks een dikkerd weren «Als te duren etensgast, Of omdat hem de normale Heldenuniform niet past? Als je lichtmatroos wil worden Is een buik wel een be-zwaar, En een overdaad van kilos Past ook slecht voor een huzaar. Of aanvaardt men ze slechts boven Zeker minimumgev. icht? Als een vijand dan wil komen, Telt hij ons ook niet te licht. 't Lichte licht der nieuwe lichting Spitst zich nu bij voorbaat al Op de kans dat men hem wegen En te licht bevinden zal. P. GASUS. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN MODERNE WONINGEN. Te huur Weteringstraat b.d. Stuijvesantstraat zes kamers, zolder en let wel fiinken TUIN OP HET ZUIDEN fl 45.—, per maand. S. VELDKAMP, Duinoorditraat 3, telefoon 22646 HET NIEUWE GEBOUW VOOR DE MEISJESSCHOOL. AAN DEN KINDERHUISSINGEL OF IN HET HAARLEMMERHOUTPARK? Wij hebben reeds medegedeeld, dat B. en W„ in verband met den wensch van den raad, bij de behandeling der begrooting ge uit, om nog dit jaar te beginnen met den bouw van een nieuw gebouw voor de Meisjes school voor M.O. aan den directeur van Openbare Werken opdracht gegeven hebben om naar een geschikt terrein uit te zien. Zooals men weet heeft de indertijd door B. en W. benoemde commissie van onderwijs deskundigen, die de quaestie van de huis vesting van ons Middelbaar Onderwijs moest onderzoeken, geadviseerd om de nieuwe Meis jesschool in het Zuiden der gemeente 'het Haarlemmerhout- of het Zuiderhoutpark) te stichten. Verder is het steeds de bedoeling geweest om op het terrein aan den Kinder huissingel een monumentaal gebouw te zet ten. Er zullen ongetwijfeld stemmen opgaan om daartoe het nieuwe gebouw van de Meis jesschool te bestemmen. Het is de bedoeling, dat B. en W., na het advies van den directeur van Openbare Werken te hebben ontvangen, een voorstel aan den raad zullen doen, om zich over de plaats uit te spreken. Eerst daarna worden de definitieve plan nen uitgewerkt. LEENING GEMEENTE HAARLEM HET RESTEERENDE DEEL. Wij hebben medegedeeld, dat de onlangs door de gemeente Haarlem uitgeschreven gelaleening van 2 millioen gulden. 5 pet., te gen een koers van 99 pet, niet volteekend is geworden. B. en W. hebben de banken gemachtigd tot verdere uitgifte der obllgatiën tegen een koers van 99 pet., plus loopénde rente. In de voorwaarden is dus geen verandering ge komen. Naar wij vernemen was nog een klein ge- deelt? der leening overgebleven. Om dat ook geplaatst te krijgen is opnieuw een bekend making vanwege het gemeentebestuur ver spreid- HAARLEM, 9 Februari. De Voorstellen. Vanmorgen heeft Gibson de Amerikaan- sche ontwapeningsvoorstellen in Genève in gediend. Het zijn er negen. Op deze pagina vindt u ze vermeld. Zij volgen op dc Fran sche voorstellen, die de reeks openden, cn de Engelsche. Na Gibson is vanmorgen dc Duitsche rijkskanselier Bruening aan het woord gekomen. Uit de tot dusver bekende reeks plannen blijkt nu toch wel afdoende dat deze Ont wapeningsconferentie bij haar aanvang door de pessimisten wel heel scheef is voorgesteld Had men hun geschrijf tijdens de eerste conferentiedagen willen gelooven. dan zal daar eigenlijk een soort van levende ..dead lock"; een werkeloos gezelschap moedelooze lieden, met schrik en ontsteltenis starend naar de gebeurtenissen in het Verre Oos ten, en ïich afvragend waartoe het hier eigenlijk bijeengekomen was. De werkelijkheid blijkt gansch anders te zijn. Laten wij haar niet overdrijven en een voorbarig gejuich gaan aanheffen over resu!- taten, die er nog lang niet zijn. Maar laat men erkennen dat uit al die series voorstel len wel degelijk het besef der regeeringen blijkt, dat hun volken daden van hen ver wachten. Geen der voorstellers bepaalt zie.; tot de ontwerp-conventic van de Voorbe reidende Commissie. Zoowel Frankrijk als Engeland en Amerika, die eik een aantal medestanders hebben voor hun inzichten, willen verder gaan dan dat. Kenmerkend is het Fransche geval. Natuur lijk heeft Tardieu zich weer geheel gebaseerd op het z.g. veiligheids-principe. Niettemin is het. verrassend te zien hoe ver Frankrijk wil gaan met het Volkenbondsleger, met de internationalisatie niet alleen van de militaire luchtvaart maar ook van dc civiele van lx zware geschut en andere kenmerkend agres sieve strijdmiddelen. Het is evenzeer ver rassend te zien in hoe belangrijken mate hij zich weer baseert op het Pro'.ocol van Genève. anno 1923, dat door den val der eerste Britsche Labour-re geering in de geboorte gesmoord werd. Van de Fransche voorstellen kunnen wij ronduit zeggen, dat ze ons allerminst bevre digen en dat er ontzaglijk veel tegen aan te voeren is. Van de overhaaste indiening ervan kan men terecht opmerken, dat die een handige tactische zet is geweest. Frankrijk heeft daardoor het initiatief op zijn naam gebracht, tot tegenspraak van degenen die he: verwijten dat het altijd maar remt en weigert, en de rol speelt van „Geist der stets ver- neint". Goed. Wat konden wij beter verwachten" Dit verloop bewijst dan toch maar. dat dc aandrang in de wereld zoo sterk is geworden dat Frankrijk zich gedwongen voelt met voor stellen te komen die in elk geval een gewel dige herziening der internationale verhou dingen beoogen. Voorstellen, waarvan boven dien erkend moet worden dat zij, bij aan neming, de militaire hegemonie van een.g afzonderlijk volk totaal onmogelijk zouder. maken. Welke regeering zou cr vóór 1914 ook zelfs maar over hebben willen praten, een internationale weermacht in te stellen? Er is veel op de Fransche voorstellen af te dingen. Maar haar indiening is een feit van beteekenis op zichzelf. Het blijkt dan toch dat men in Parijs niet geheel ontoe gankelijk meer is, al maakt de houding van Engeland en Amerika gunstiger indruk. Het blijkt dan toch en dat is de hoofdzaak dat de drang sterk genoeg is geworden om ook Frankrijk in beweging te brengen en dat er dus zeer zeker op deze Ontwapenings conferentie resultaten bereikt kunnen worden Overweldigend zullen zij niet zijn. Maar niemand heeft dat\x>ok verwacht. De groote vraag is: kan er een nieuwer, weg wordo^ ingeslagen? Zal er iets worden ingehaald op een rampzaligen achterstand? Is er een keer punt bereikt? De Duitsche rijkskanselier heeft vanmor gen Duitschlands eisch van algemeene ont wapening geformuleerd, en het principe der gelijkberechtiging naast de verplichtingen, door de gealliëerden in Versailles op zich gp- nomen. naar voren geschoven. Hij noemt de Fransche voorstellen een ontwijken van het doel der conferentie Dat zijn zij: in zekeren zin. Niet in alle opzichten. Het zal de taak der andere delegaties zijn om, gesteund door den volkswil in hun landen, den aandrang op deze conferentie zoo krachtig te houden dat zij gedurende haar ongetwijfeld langen zittingstijd verder zal komen dan de Fransche voorstellen. Onmogelijk is dat niet. Uit het verloop der eerste conferentie-week is al gebleken dat al die aandrang niet voor niets is, dat geen enkele regeering het aan durft het zwarte schaap van de conferentie te zijn en te blijver., dat men wel degelijk den machtigen aandrang en het geprikkelde ongeduld daarbuiten voelt Wij mogen Titulesco dankbaar zijn voor de wijze waarop hij het petitionnement van het Ncdcrlandsche volk. georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers, ter Conferentie heeft aangeboden. Ons „plebisciet", zooals hij het noemt, heeft ongetwijfeld grootcn indruk gemaakt. Door de afgevaardigden van vier enzestig landen, de geheele beschaafde we reld, is het met daverend applaus ont vangenWat zeggen mijn zwartgallige vrienden daarop, die verleden zomer mij voorspelden dat „het buitenland ons zou uit lachen"? Wij zijn voorgegaan. En ik zou niets liever willen dan dat andere landen thans dit voor beeld volgden. Want de aandrang uit de vol ken blijft de alles-ojrerheerschende nood zaak! R. P. CRISISCOMITé. Spelpotje f 7.1 Mevr. W. 2. Maandbijdragc J. S. 1 Personeel N.V. J. A. B 5.29 X cent per dag 3.19 De Ontwapeningsconferentie. Het Amerl- kaansche voorstel. (Ie blad, le pag.) Tardieu verdedigt de Fransche ontwape ningsvoorstellen. (2e blad. le pag.) Hervatting der vijandelijkheden te Sjanghai. (2e blad. le Dag.) De staatsgreep in Memel. Een nieuw direc torium gevormd. (2e blad. le pag.) De mijnramp in België. Thans 13 lijken ge borgen. (le blad. Ie pag.ï Twee millioen meer voor de schatkist. Tal van nieuwe crisishef/ingen. (le blad, le pag.) Staking bij Piet Smit ingegaan. (2e blad, 2e pag.) De tramverbinding Haarlem—Amsterdam. Verkorting met eenige minuten. (le blad, le pag.) Het nieuwe gebouw voor Meisjesschool. Aan den Kinderhuissingcl of in het Haarlem merhoutpark. (le blad. le pag.) ARTIKELEN ENZ. R. P.: De voorstellen. (le blad. le pag.) Jhr Mr. B. de Jong van Beek cn Donk Uit dc Ontwapeningsconferentie. Dc stem der volkeren. (2e blad 3e pag.) Pedro Boccatti: Buiten de wet. (2e blad, 2e pag.) INGEZONDEN MEDEDFFMNGEN Daar. waar een Wil is, is een Weg. Dit wordt ons pas tot zegen Als elke Wil tot rlken weg Zich richt tot Asfaltwegen. HET NEDERLANDSCHE PETITIONNEMENT. DANK AAN TITULESCO. Naar wij vernemen heeft het bestuur der vereeniging de Nederlandse he Dagbladpers aan den heer Titulesco telegrafisch dank bc- tuigd voor cïe wijze waarop deze het on „wa pen ingspetitionn ement Zaterdag j.l. aan Henderson, den voorzitter der Ontwape ningsconferentie heeft overhandigd. Het telegram luidde in vertaling als volgt: De Vereeniging de Nederlandsche Dagblad pers heeft de eer uwe Excellentie haar eer biedigen en diopge voelden dank te betuigen voor de sympathieke overreiking van het pe titionnement van het Nederlandsche volk aan de Ontwapeningsconferentie. De Ontwapeningsconferentie. Het Amerikaansche voorstel. GENèVE. 9 Februari 'V. D.l Voor de ple naire zitting der ontwapeningsconferentie van hedenmorgen bestond wederom groote be langstelling. De algemeene beschouwingen werden voortgezet met een rede van den Amerikaansche ambassadeur Gibson en ver volgens van den Duitschen Rijkskanselier dr. Bruening. Gibson verklaarde, dat de Ver. Staten vastbesloten zijn, n'ets ongedaan te laten om tot een werkelijken voortgang op het gebied der ontwapening te komen. Gibson diende het Amerikaansche ontwa peningsprogram in bestaande uit de volgen de 9 punten. Ten eerste: behandeling van het ontwape- nings vraagstuk op den grondslag van de ont- werpconvcntie als algemeene basis voor dc onderhandelingen evenwel rekening houdende met alle andere ingediende voorstellen. Ten tweede: verlenging van de vlootovereen- komstcn van Washington cn Londen, speciaal door toetreding van Frankrijk en Italië. Ten derde: verhoudingsgewijze vermindering van de in deze vlootovereenkomsten vastgestelde tonnagecijfers, zoodra alle onder tee ken aars van de overeenkomst van Washington ook de tweede overeenkomst geratificeerd hebben. Ten vierde: volledige opheffing van het duik boot-wapen. Ten vijfde: het treffen en bevor deren van maatregelen tot bescherming van de burgerbevolking tegen luchtaanvallen. Ten zesde: volledige afschaffing van den gas-, chemischen en bacteriër.oorlog. Ten zevende: verlaging van het effectief der legers, bere kend op den grondslag van de behoefte om de orde in het land te kunnen handhaven en de grenzen te kunnen verdedigen. Ten acht ste: het steunen van voorstellen tot bijzon dere beperking van tanks, zwaar geschut en ar.dere wapens, die als typische aanvalsmid delen kunnen worden beschouwd. Ten negen de: beperking der begrootlngs-uitgaven voor oorlogsmateriaal, waardoor de qualltatieve wedstrijd in bewapening kan worden beperkt, nadat quantitatievc beperking zal zijn be reikt. Gibson besloot met de verklaring dat Amerika reeds lang in de beperking der be wapening het beste middel ziet om den vrede te verzekeren en te verwezeulijken.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1