20 Een belangrijk oogenblik. voor Uw schoonheid! PALMOLIVE BUITENLAND. Tardieu verdedigt de Fransche voorstellen HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 9 FEBRUARI 1932 TWEEDE BLAD „Een dringende wensch van de geheele wereld." De Volkenbond moet den vrede organisee- ren. De staatsgreep te Memel. Een nieuw directorium gevormd. Laatste berichten uit ChinaI. V.V. en S A. I. protesteeren bi] de Ont wapeningsconferentie tegen de Japansche actie. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. V. D. meldt uit Genève: Na Sir John Simon kreeg de Fransche Minister van Oorlog, Tardieu het woord. Hij verklaarde het als zijn taak te be schouwen het Fransche voorstel binnen het kader van de Fransche politiek van de Vol- kenbondspolitiek toe te lichten. Tardieu. De ontwapeningskwestie is aan de orde ge steld door een verdrag, dat een einde maakte aan den vreeselijksten van alle wereldoor logen. In dit verdrag zijn bepalingen opge nomen, die voortvloeiden uit het verleden en die het einde van eiken oorlog met zich brengen. Het Volkenbondspact voorziet in het bijzonder in de handhaving van de territo riale onaantastbaarheid en politieke onaf- (handelijkheid van de staten-leden en steit daardoor den onderteekenaars een gemeen schappelijke taak, die thans door de confe rentie vervuld moet worden. Deze taak bestaat in de beperking en ver mindering der bewapeningen onder viefr voorwaarden; veiligheidvaststelling der ge meenschappelijke verplichtingen, den geogra- fischen toestand en verdere speciale omstan digheden. In de laatste jaren zijn tal van fouten begaan, die niet mogen worden her haald. Men heeft uit het Volkenbondspact niet de practische consequenties getrokken, die de grondlegger ermee bedoeld heeft. Hoe dikwi,jls heeft men niet getracht het Volken bondspact verder te ontwikkelen en te ver scherpen. de internationale verplichtingen uit te breiden en den Volkenbondsraad kracht, te verleenen. In dezen zin is ook het Fransche voorstel tot instelling van een permanente adviseerende commissie in den geest van het Protocol van Genève van 1924. bedoeld. Het Fransche voarstel voldoet aan iden dringenden wensch van de geheele wereld. De Fransche regeering wil voortbouwen op den grondslag van het Volkenbondspact. Zij is van meening dat art. 8 van het pact alle kwesties der gemeenschappelijke veiligheid en van de regeling der bewapening omvat. Slechts een georganiseerde Volkenbond kan actief optreden ter voorkoming en onder drukking van gevaren. Er moet thans een beslissende stap ter beveiliging van den vrede worden gedaan en Frankrijk een Volken bond, die sterk genoeg is om den vrede te kunnen organiseeren. De conferentie heeft niet tot taak. de wereldkaart te wijzigen, een nieuwi vredes verdrag uit te werken of problemen op te lossen, die met het Volkenbondspact niets te maken hebben. Wanneer door verdragen ge regelde garanties in de plaats komen van het geweld, zal de goede trouw van de hand- teekeningen onder de bestaande verdragen opnieuw bevestigd worden. Frankrijk heeft reeds vrijwillig zijn bewapening aanzienlijk verminderd en is bereid de verplichtingen, dit uit gesloten verdragen voortvloeien, te aanvaarden en zijn bewapening voor een be paalden tijd nog verder te verminderen. Tardieu ontwikkelde vervolgens de grond lijnen van het Fransche voorstel en verklaar de dat de vrede slechts dan verzekerd was, wanneer de Volkenbond verder uitgebouwd en versterkt werd. De Franschen weten, dat Frankrijk zijn troepensterkte met een vierde zijn eenheden met twee derde verminderd heeft, terwijl andere mogendheden hun militaire bewapeningen voortdurend verder hebben uitgebouwd. Frankrijk herinnert er echter aan. dat Engeland en de Vereenigde Staten in 1919 verklaard hebben dat de Fran sche veiligheid onvoldoende was. Het Fran sche volk wenscht derhalve dat de Fransche bodem zal worden beschermd. Het Fransche volk trekt uit de geheele huidige situatie de conclusie, dat de ontwa peningsconferentie thans moet handelen. Wanneer de conferentie mislukt zal dit de mislukking zijn van de grootste poging om tot vrede te komen, die de menschheid ooit heeft gedaan. De gebeurtenissen van den wereldoorlog mogen zich niet meer herhalen. De vreedzame regeling van alle internationale conflicten moet thans eindelijk definitief tot stand komen. Het groote doel dat bereikt moet worden is het organiseeren van den vrede. Het valt te betwijfelen of de huidige generatie de tijd zal hebben om deze taak geheel te volbrengen. Er zullen dan echter andere generaties komen, die de thans be gonnen taak ten einde zal brengen. De hui dige generatie moet echter thans de haar opgedragen taak vervullen. Litauen. De staatsgreep in Memel. MEMEL, 8 Febr. (Wolff1 De Litausche gouverneur te Memel. Merkys, heeft den president van den Landdag von Dreszler voorgesteld iemand uit de kringen van de Landdagmeerderheid aan te wijzen om een nieuw directorium te vormen Dresz ler wil, alvorens hij hierover beslist, contact houden met. de partijen, die de meerderheid vormen. Hij zal dit heden doen. Een vergadering van de Memellandsche boerenpartij is gisteren door een 35-tal jon gelui uit Litauen verstoord. Ze maakten veel rumoer en wierpen den voorzitter der partij, Konrad, met eieren. Op het raam, waarvoor Konrad stond, werd een schot gelost, dat echter miste. De politie ontbond ten slotte de vergadering. Uit Genève wordt gemeld, dat de Duitsche nota i.z. Memel hedenochtend in het Bonds- secretariaat is overhandigd. Zij zal heden middag te Genève en Berlijn worden gepu bliceerd. Men verwacht, dat de speciale Raadszitting Dinsdag, of uiterlijk Woensdag zal worden gehouden Reuter meldt uit Kovno dat het Litau sche Telegraafagentschap het bericht beves tigt dat de voormalige voorzitter van het directorium van Memel, Böttcher, die zich sedert Zaterdag in arrest bevond, gisteren weer op vrije voeten is gesteld en zich naar zijn woning kon begeven. Hij blijft echter ter beschikking van den gouverneur. Voorts meldt hetzelfde agentschap dat de rechtbank zich zal moeten bezig houden met de zaak. Böttcher wordt er van verdacht geheime be trekkingen te hebben onderhouden met een buitenlandsche mogendheid en gepoogd te hebben in opstond te komen tegen een han deling der regeering. Een ander lid van het directorium, de pre dikant Podszus, heeft bevel gekregen de gren zen van zijn ambtgebied niet te overschrij den. Naar volgens een Wolff bericht uit Kö- nigsbergen uit Memel verluidt heeft de voor zitter Böttcher zich verzet tegen alle pogin gen om hem te bewegen tot het onderteeke nen van zijn ontslagneming, zelfs ondanks de bedreiging dat het hem anders evenals Woldemaras zou vergaan. De te Memel verschijnende nationaal- Litausche krant meldt, naar het Handels blad mededeelt, dat de gouverneur Merkys zelf een nieuw directorium heeft gevormd be staande uit Tolischus als voorzitter en Talei- kis en von Gehr als leden. Dit is te beschouwen als een nieuwe schen ding van het statuut van Memel. GEnèVE, 8 Febr. <V.D.) De buitengewone Raadszitting ter behandeling van do Memel kwestie zal morgen of Woensdagmiddag wor den gehouden. Naar verluidt heeft de regee ring van Lithauen medegedeeld, dat de Lï- thausche Minister van Buitenlandsche Zaken zich naar Genève zal begeven. „Landesprcisideiit" Boetcher. Hedenmiddag wordt geen zitting gehou den en zullen verschillende particuliere be sprekingen plaats vinden. Van Engelsche zijde wordt medegedeeld, dat in het onder houd tusschen Sir John Simon en Dr. Brue- ning het lierstelvraagstuk ter sprake is ge komen. Bij de besprekingen tusschen de Fransche en Engelsche delegaties, is zulks niet het geval geweest. Morgenochtend zullen in de Ontwape ningsconferentie de Amerikaansche gedele geerde Gibson en daarna Dr. Bruening het woord voeren. Naar uit Berlijn gemeld wordt, zal de rede van den Rijkskanselier morgen ochtend te 9.15 uur (Amsterdamsche tijd) door de Duitsche omroepstations draadloos worden uitgezonden. Cliina, Hervatting der vijandelijk heden te Sjanghai. SJANGHAI, 8 Februari (V. D.) Na het mislukken der onderhandelingen nopens de instelling eener neutrale zone te Sjanghai openden de Chineezen Maandagavond van het Noordstation uit het vuur op de Japan ners die spoedig daarna met zware artillerie het vuur beantwoordden. De Chineezen drei gen het Hongkioe district binnen te trekken en hebben de buitenlandsche consuls er van in kennis gesteld dat zij iedere verantwoorde lijkheid voor eventueeie schade van de hand wijzen. De commandant der Britsche troepen te Sjanghai verklaart dat alle noodzakelijke maatregelen zullen worden genomen door de internationale troepen te Sjanghai voor het geval dat de Chineezen hun bedreiging zul len doorvoeren. Op de vraag wat de interna tionale troepen zouden doen indien de Chinee zen de internationale nederzetting zouden aanvallen, verklaarde de generaal laconiek. Wij zouden ze neerschieten. 100 dooden te Moekden. Bij een aanval van 700 Chineezen op den Moekden-Antoeng spoorweg, aldus meldt de United Press aan de Tel. hebben de Japanners 100 ongeorganiseerde Chineezen gedood. De Japanners leden zelf ook zware verliezen. De Duitsche professoren op Woesoeng in veiligheid. Sjanghai, 8 Februari (V.D.) De Duitsche professoren van de Tsjoensji-universiteit, wel ke temidden der Woesoengforten ligt, hebben in verband met de hevige beschieting der for ten door de Japar.sche scheepsartillerie en dc bommenwerpers zich gedwongen te zien met hunne huisgezinnen dc universiteit te veria- •p#M Md 1*3 09 N3DN1T33G3G3W N3CIN0Z30N! STOFZUIGERHUIS MAERTENS Barteljorisstraat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f105.- Iet op als gij Uw zeep koopt! Is het U wel bekend, Mevrouw, dat Uw schoonheid voornamelijk afhangt van de zuiverheid van Uw zeep? Die zuiverheid ligt niet alleen in de kleur of het uiterlijk, doch hoofdzake lijk in de samenstelling der zeep. Vóór ^U zeep koopt, dient U dus voorzich tigheidshalve te weten waaruit deze bestaat. Alle schoonheidsspecialisten bevelen een zeepsoort aan, die uit plantenoliën is bereiden zij zijn het er over eens dat Palmolive, uitsluitend olijf- en palmoliën bevattend, uiterst zuiver is. Palmolive bevat geen kleurstoffen, is evenmin langs chemischen weg ont kleurd zij behoudt daardoor haar volle zachtheid en delicaten geur. per stuk ten. Volgens hunne mededeelingen heeft de Japansche beschieting groote schade aange richt aan de universiteit. Maandagmorgen konden, dank zij de tegemoetkomendheid van den Chineeschen divisie-commandant de vrouwen en kinderen met Roode Kruisauto's over het Chineesche hoofdkwartier in Tsjen- joo naar Sjanghai gebracht worden. Waarschijnlijk zal de universiteit gemaakt worden tot steunpunt der militaire operaties. Het valt dan ook te vreezen, dat van de uni versiteit niet veel meer zal overblijven. Zij is volkomen ontruimd, ook het Chineesche per soneel, dat tot het laatst is gebleven, is thans met de Duitsche vluchtelingen meegekomen. Niemand heeft meer dan het noodzakelijkste gered. I. VVen S. A. I. protesteeren bij de Ontwapenings conferentie. De te Genève aanwezige bestuursleden van de Socialistische Arbeiders Internationale en het Internationaal Verbond van Vakverenigin gen hebben naar wij in Het Volk lezen in een gemeenschappelijke zitting besloten een pro test aan de ontwapeningsconferentie te pu- bliceeren, waarin o.m. gezegd wordt: De Socialistische Arbeiders Internationale en het Internationaal Verbond van Vakveree- nigingen verklaren derhalve: De kapitalistische regeeringen staan mede schuldig aan de tegenwoordige gebeurtenis sen, omdat zij zich er van hebben onthouden in te grijpen tegen den rooftocht van de Ja panners in Mandsjoerije. De regeeTingen van de kapitalistische lan den beschikken over voldoende economische en financieele drukmiddelen om Japan te dwingen zich to houden aan de verdragen. Het wereldkapitalisme heeft deze middelen herhaaldelijk gebruikt om revolutionnaire be wegingen neer te slaan, doch tegen Japan is er zelfs ge cnpoging toe gedaan. Do beide Internationalen wekken de parle mentaire fracties der aangesloten partijen op, in de parlementen het vraagstuk van de eer biediging der verdragen ter sprake te brengen en te verhinderen, dat haar landen meedoen aan den oorlog, door het leveren van wapens en het verstrekken van credieten. Beide Internationalen herinneren er de le den van den Volkenbond aan, dat ingrijpen van den Volkenbond mogelijk is. Blijft dit achterwege, dan is de beschuldiging gerecht vaardigd, dat de mogendheden in dezen tra- gischen toestond alleen haar eigen belangen en alleen haar eigen voorrechten in China verdedigen. Niet deze belangen en voorrechten, doch de onschendbaarheid van het geheele Chineesche gebied en het respect voor internationale ver dragen staan op het spel. Het eerste rapport der enquête-commissie. GENèVE, 8 Fébr. (V.D.) De secretaris generaal van den Volkenbond heeft den le den van den Volkenbondsraad het eerste rap port overhandigd van de enquêtecommissie te Sjanghai. In dit rapport zet de commissie de oorza ken en den terugslag uiteen van de gebeur tenissen te Sjanghai en omgeving tot einde Januari. Tegelijkertijd wordt aangekondigd dat zoo spoedig mogelijk nadere rapporten zul len volgen. Voorts worden in het rapport uitvoerig de gebeurtenissen uiteengezet welke zich van 27 tot 31 Januari te Sjanghai hebben afge speeld. In de inleiding aldus lezen we in de Tel., wordt de opmerking gemaakt, dat de ant:- Japansche boycot-beweging die sedert Juli naar aanleiding van de gebeurtenissen in Korea bestond en nog verscherpt werd door ce bezetting van Mandsjoerije. heel wat schade heeft berokkend aan Japans handel en industrie. Volgens het rapport hebben deze maatre gelen. alsmede de studentenmanifestoties en het uitgesproken verlangen Japan den oorlog te verklaren, de spanning nog vergroot, waar door een menigte gewelddaden is bedreven. In het rapport wordt verder gewezen op de beleed igervrie woorden, in de Chineesche pers aan den Japanschen keizer gericht en het herhaalde dringende verzoek der Japansche inwoners van Sjanghai om interventie hun ner regeering. Een uitvoerig overzicht wordt gegeven van de gebeurtenissen, die zich se dert 18 Janunari hebben voorgedaan en die zijn begonnen met een aanslag op drie Boed dhistische monniken, gevolgd door de vijf eischen van den Japanschen consul te Sjanghai. Na een overzicht te hebben gegeven van ce bezetting der verschillende punten door de Japansche troepen, die hierna volgde, gaan de rapporteurs als volgt verder: ,£r moet eveneens rekening gehouden worden met de spanning in de voorafgaande dagen, die er de Chineesche autoriteiten vanzelf toe bracht, de maatregelen door de Japansche vloot-autoriteiten genomen, als uitgebreide militaire maatregelen te beschouwen. Hier door is de actie van de Japansche mariniers verscherpt, zoowel als door het verzet der ge regelde Chineesche troepen". De commissie spreekt verder als haar moe ning uit, dat waarschijnlijk de Japansche bomaanval op het station tc Woesoeng cn op verschillende huizen aan den weg naar Pau- ting, slechts ten doel heeft gehad, een obser vatiepost die de Japansche lijnen bc- heerschte. te vernietigen. Men krijgt echter den indruk, dat geen van beide partijen vrij uitgaat. Duatschland Ruim een millioen handteeke- ningen voor Hindenburg. BERLIJN. 8 Februari (V.D De Hinden burg-commissie deelt mede, dat Maandag reeds meer dan een millioen handteekenin- gen zijn geplaatst op de lijsten voor de Hin- dcnburg-candidatuur. Zuid* Amerika Uruguay bereidt zich op den opstand voor MONTEVIDEO, 7 Februari (B.T.A 1 Met het oog op den communistischen opstand, die volgens de voorspelling morgen zou uitbreken worden de troepen in de kazernes in gereed heid gehouden. De president der republiek. Terra, heeft de leiders van alle partijen bijeengeroepen, die hem de verzekering gaven van hun algéhecle medewerking tot. het vormen van eon een heidsfront tegen het communisme. Er zijn reeds arrestaties verricht. V.D. meldt nog uit Montevideo, dat de re geering vijf militaire vliegtuigen, uitgerust met machinegeweren en bommen, naar de noordelijke districten van Uruguay heeft ge zonden. Men gelooft aldus meldt de United Press aan de Tel.. dat de ernst van de commu nistische dreiging het eerst werd onthuld door minister Pedro Cosio die de regeering op dc hoogte stelde, dat er een lading wapens uit Amsterdam onderweg was. De politie heeft dertig communisten gear resteerd bij een raid op een vergaderlokaal De waterleiding en de electriciteitswerken worden streng bewaakt. De nationalistische leider Nepcmuceno Sa ravia is te Rivera gearresteerd onder de be schuldiging. wapens in Brazilië te hebben gekocht met geld. dat hem door de com munisten te Montevideo was voorgeschoten. Engeland. Motie van wantrouwen tegen de regeering. LONDEN. 8 Februari 'Reuter). In het Britsche Lagerhuis heeft Lansbury, de leider der Labouroppositie, een motie van afkeuring ingediend tegen de regeering. omdat deze trots het verzet van eenige ministers, met een grootsch opgezet tariefplan voor den dag is gekomen. In een amendement van den linkervleugel van Labour wordt crltiek uitgeoefend op de politiek der regeering in zake de werkloosheid in Britsch-Indië. V. D. meldt nog: De debattei> in het Lagerhuis betroffen Maandag een motie van wantrouwen door de oppositie ingediend. Zij verklaarde in een re solutie dat zij geen vertrouwen kon stellen in een regeering. welke zich niet eenstemmig kan verklaren voor een politiek cn we'.kc do oude principes van de verantwoordelijkheid van het kabinet schendt, doordat zij ccn INGEZONDEN MED ED RELINGEN. a 60 Cts. per regel. douanepolitiek voert, hoewel verschillende ministers hebben gewezen op de funeste gevol gen van handel en industr:e Lansbury. de leider der oppositie verklaarde in het bijzon der te willen weten welke houding minister president Mac. Donald zelf eigenlijk inneemt. Baldwin verklaarde dat do regeering volko men constitutioneel optreedt. Het zou niet verstandig zijn geweest, aldus Baldwin. >ndion met het oog op de groote binnen- cn oulten- landsche moeilijkheden een deel der ministers uit het kabinet zou treden. LONDEN. 8 Februari (Reuter). Het Lager huis heeft de mote van wantrouwen der La- bourparty met 438 tegen 39 stemmen ver worpen. MacDonald Reuter meldt dat MacDonald op bevre digende wijze vooruit gaat. Er zullen geen bulletins meer worden gepubliceerd. Frankrijk. De begrooting voor 1932. PARIJS. 8 Febr. (Reuter.) Havas meldt, dat morgen het algemeene rapport over de begrooting voor 1932 aan de Kamerleden za! worden overhandigd. Daarin wordt vast gesteld, dat de financieele toestand over het algemeen goed blijft, maar dat er opnieuw naar gestreefd moet worden de uitgaan to beperken. De begrooting vermeldt, als totale ontvangsten frs. 41.104 millioen en als uitga ven frs. 41.088 millioen. zoodat er een gering batig saldo is, terwijl het onder de huidige omstandig heden uitgesloten is nieuwe be lastingen te heffen of een leening uit te ge ven. Op 31 December 1931 beschikte do schat kist over frs. 8.920 millioen aan activa, waar tegenover frs 6.657 millioen aan verplich tingen staat, zoodat er een marge overblijft van 2273 millioen. Dc opschorting der beta lingen van Duitschland als gevolg van het Hoover-moratorlum zal voor het be<rrootings- jaar 1932 extra lasten van 1959 millioen voor de schatkist meebrengen; dit heeft dc schat kist gedwongen haar toevlucht te nemen tot een leening op korten termijn en tot een vertraging der aflossing. IJSGANG IN DE FINSCHE GOLF. TIEN STOOMSCHEPEN INGEVROREN. HELSINGFORS. 8 Februari (V.D. Een tiental stoomschepen zijn in de Finsche Golf ingevroren. Maandag Ls de bekende ijsbreker ..krassin" uit Leningrad aangekomen om de stoomschepen te bevrijden. Eenige sdhepen liggen reeds twee weken in het pakijs cn hebben geen kolen meer. TWEE VLIEGTUIGEN IN JAPAN NEERGESTORT. ACHT INZITTENDEN OMGEKOMEN TOKIO. 8 Februari 'Reuter1 Hedenmid dag hebben, geheel afzonderlllk. twee vlieg ongelukken plaats gehad, waarbij drie officie ren en een sergeant zijn gedood en drie vlieg tuigen vernield. Twee militaire vliegtuigen, waarin drie officieren waren gezeten, kwamen in de lucht met elkaar in botsing. ZIJ stortten bij Nagora neer. In het andore geval kreeg een toestel, dat een vlucht over een langen afst and maakte, machinepech. Het vliegtuig stortte van ccn hoogte van 1300 Meter omlaag. Dc pi loot was op slag dood. ONTPLOFFING IN EEN ZWAVEL- MIJN OP SICILIë. ZES DOODEN, VELE GEWONDEN. NAPELS. 8 Februari (Reuter1Bij een ontploffing ir. een zwavelmljn bij Caltanlsetta op Sicilië zijn. zes personen om het leven ge komen. acht personen zijn zoo ernstig ge jond, dat men aan hun behoud twijfelt, ter wijl tien personen minder ernstig gewond zijn. DE VERWOESTING OP RéUNION. DOODEN? Volgens een Reuter-telcgram heeft het mi nisterie van koloniën te Parijs gisteren bericht ontvangen, dat het eiland La Reunion (bij Madagascar1 door een ontzettenden wervel storm is geteisterd. De hoofdstad Saint Denis werd zwaar bezocht. Te Saint Paul stortten eenige huizen m. Ook op andere plaatsen op het eiland word groote schade veroorzaakt. In het geheel zouden 45 menschenlcvens te betreuren zijn. AGENDA Heden: Stadsschouwburg. WilsonspleinVolks voorstelling van ..De Duivel" door het Gezel schap Verkade. 8 uur. Gebouw Haarl. Kegelbond. Tempeliersstraat Kruistocht naar Genève. Ontvangavond. 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: Concert Haarl. Bachvereeniging. Luxor Sound Theater: Trader Hora 8.15 uur. Palace: ..Feestredenaar op bestelling'*. Tooneel: 3 Arizona's. 815 uur. Rembrandt Theater: „3 Tage Mlttelarrest" Tooneel: The Armour Boys. 7 en 9.15 uur. V/OENSDAG 10 FEBRUARI Stadsschouwburg: Tweede voordracht avond van leerlingen der Muziekschool van dc Mij. tot Bevordering der Toonkunst. 7.15 uur. Bioscoopvoorstellingen *s middags en des avonds. APOTHEKEN (AVOND- EN NACIÏTDIENST) P. Th. A. van Rijn, Kl. Houtweg 15. Tel. 10539. Fa. C. G. Loomeijer Zn., zyiweg 34. Tel. 12495 Schoterbosch Apotheek, Rijksstraatweg 19. Tel. 12711.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5