UIT DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. HUIZINC'S SCHOENENMAGAZIJN ONZE DAGELIJKSCHE KINDERVERTELLING. Tuïmeltje en Kruimeltje in het Kabouterland. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAC 9 FEBRUARI 1932 DE STEM DER VOLKEREN. Genève, 6 Februari 1932. De stem der volkeren ten gunste van de ontwapeningsgedachte heeft vandaag ge sproken. Krachtiger en indrukwekkender dan de meesten onzer wel verwacht hadden Weliswaar heeft alleen het Nederlandsche volk door zijn petitie zoo overduidelijk ge spreken, dat te onzen opzichte iedere twij fel aan den wensch van ons volk naar inter nationale vermindering van bewapening moet wegvallen. Doch wanneer men zich re kenschap geeft van de be teekenis en van den milüoenen-aanhang der internationale organisaties van vrouwen, studenten, vol kenbondsvrienden en arbeiders, die met de vertegenwoordigers der Protestantsche Kerken vanochtend hun ontwapenings- wensch met een krachtig geluid verkondigd hebben dan komt men toch wel onder den indruk van het sterke verlangen naar het- succes der conferentie, dat vooral in Europa en Noord-Amerika, de werelddeelen waar de bovengenoemde organisaties hun arbeids veld het ijverigst beploegen, onder de vol keren leeft. Voordat de internationale organisaties aan het woord kwamen, was er een voor ons land zeer eervol voorspel. Ofschoon de con ferentie besloten had, dat alleen de verte genwoordigers van beliangrijke internatio nale organisaties in de Ontwapeningsconfe rentie zelf aan het woord zouden komen en dat zuiver nationale petities slechts in het officieel orgaan der conferentie vermeld zouden worden, was Titulesco, de President der Twaalfde Volkenbondsvergadering, toch erin geslaagd voorzitter Henderson ertoe te bewegen hem in deze zelfde bijeenkomst het woord te verleenen, om hem in staat te stellen zich van de verplichtingen te kwij ten. die hij in September tegenover de dele gatie uit de Nederlandsche Dagbladpers op zich genomen had Hij, Titulesco, had toen ten overstaan van minister Beelaerts van Blokland en alle bij het Volkenbondswerk betrokken Nederlandsche gedelegeerden, ambtenaren en journalisten, te Genève aan wezig. beloofd de ontwapeningspetitie van het Nederlandsche volk aan den voorzitter der Ontwapeningsconferentie ter hand te stellen. Hij wilde deze belofte nakomen op de wijze, die alléén met de groote beteekg- nis van deze ontwapeningspetitie van een geheel volk in overeenstemming was: in het openbaar in een bijeenkomst der gansche conferentie zelf. Henderson zou niet de geest driftige voorstander der ontwapeningszaak. de aanhanger van volksuitspraken over de groote vraagstukken van levensbelang voor het volk geweest zijn, die hij is, als hij uit formeele protocollaire redenen aan dezen wensch van Titulesco weerstand had gebo den. Zoo begon de petities-dag ter conferen tie met de aanbieding van het Nederland sche petitionnement, waarbij Titulesco we der oo dezelfde warm-waardeerende wijze over "ons volk, onze democratische instel lingen. onzen opbouwenden arbeid aan de organisatie van den vrede en over het schit terende voorbeeld, dat de Nederlandsche dagbladpers door het organiseeren dezer petitie gegeven had over den bijstand dien de per 3 aan het Volkenbondswerk verleenen kan, sprak, als hij. dit in September in meer besloten kring gedaan had. Geen wonder, dat minister Beelaerts van Blokland onmid dellijk na de krachtig toegejuichte rede van Titulesco den oud-voorzitter van de Vol kenbondsvergadering hartelijk bedankt heeft voor de wijze, waarop hij zich van zijn verplichting als ..depothouder van de ge loof s-en-wils-uiting van het Nederlandsche volk', zooals Titulesco zich terecht betiteld had. gekweten had. De „Nederlandsche Dag bladpers" had stellig in September geen be teren .depothouder" hebben kunnen uitkie zen dan dezen welbespraakten en voor ons oen oprechte vriendschap gevoelenden Roe- meenschen staatsman! Na dit voorspel, waarover ik. omdat hot •tfelrmoedelijk in Nederland wel bijzondere belangstelling verwekt zal hebben, uitvoeri ger was dan eigenlijk voor een ..voorspel" betaamt, ging de Ontwapeningsconferentie tot het hoofddoel over, waarvoor zij van daag was bijeengekomen- het aanhooren der internationale organisaties, die hun moties en petities kwamen aanbieden. De vrouwen voorop! Niet slechts uit hof felijkheid jegens het zwakke geslacht, doch stellig ook. omdat van alle internationale bonden het vrouwencomité voor ontwape ning. en heel in het bijzonder de Internatio nale Vrouwenvereeniging voor Vrede en Vrijheid, zich met haar duizenden helpsters in alle landen de grootste moeiten gegeven heeft, om millioenen handteekeningen ten gunste van „totale ontwapening" te verza melen. Miss Dingman uit Amerika hield de groote rede, waarna de tot 50 verschillende landen behoorende 200 vrouwen, wien Hen derson het defileeren door de conferentiezaal had toegestaan, ieder een pakje handteeke ningen. slechts een klein onderdeel natuur lijk van de ruim 8 millioen die bijeen waren gebracht overhandigden. Alle dames droegen een breed, wit lint om de schouders, waarop met groote, groene letters geschreven stond ,.Pax" en de naam van het land. dat zij ver tegenwoordigden. „Beschouwt deze formulie ren niet als dood papier!", riep miss Ding man de conferentie toe: „achter iedere on- derteekening staat een levende persoonlijk heid, die van een nieuwen oorlog den onder gang onzer beschaving vreest!" Na miss Dingman kwam onze landgenoote mevrouw Steenberghc yerzekcren. dat ook de 25 millioen Katholieke vrouwen, die in de Internationale Unie van Katholieke Vrouwenbonden ver- eenigd zijn. den Vrede wenschen, gebaseerd op Christenliefde, arbitrage en ontwapening. De vertegenwoordigers der Protestantsche Kerken volgden. Militaire, doch voora! ook zedelijke ontwapening is ons doel. verklaar de de Duitsche dominee Mülicr. door colle ga's uit Amerika. Engeland. Frankrijk. Ne derland 'ds. F. Dijkema uit Amsterdam1 omringd. Jammer was het. dat in deze groep uit-sluitend de Protestanten aan het woord waren. Doch de Katholieken houden morgen avond hier een groote openbare bijeenkomst ten gunste van de ontwapening, door den Bisschop van Lausanne, Genève en Friborg geleid. Frisch en krachtig klonk het Wbord der vertegenwoordigers der Studenten. De Fransche student Dupuis sprak voor de Europeesche, de Amerikaan Green voor de Amerikaansche studenten. Zij gaven uiting aan de gevoelens van het jonge geslacht, dat het zwaarste onder een nieuwen oorlog zou hebben te lijden. De jeugd bedankt echter er voor haar leven te moeten offeren voor de fouten en vergissingen der staatslieden. „Gij verklaart den oorlog, doch wij hebben hem te voeren", riep Green den gedelegeerden toe, en daarom cischen wij Ontwapening. Een re ferendum onder 25.000 studenten van een paar Amerikaansche Universiteiten had aan het licht gebracht, dat 92*;; der studenten een belangrijke internationale bewapenings vermindering wenschen en dat zelfs 64"» van oordeel is. dat Amerika eenzijdig daartoe zou moeten overgaan, zelfs als de andere staten daartoe niet bereid zouden zijn. Het woord was nu aan de vertegenwoordi gers der vredes- en volkenbondsvereenigin- gen. Professor Dupuy (Frankrijk) bracht een door 200.000 Franschen en een vrijwel gelijk aantal Duitschers onderteekende petitie van de Internationale Liga voor de Rechten van den Mensch en den Staatsburger. Somber schilderde hij de toekomst, als de Ontwape ningsconferentie zou mislukken. „Als de Con ferentie slechts worden zou een plaats, waar alle nationale egoismen elkander ontmoeten en trotsch aan hun „heilige" rechten on be langen vasthoudend elkander bestrijden, dan zal weldra de tijd aangebroken zijn. waarin geen moeder haar kind zal kunnen zien ter wereld komen, zonder zich angstig af te vragen, aan welk soort van dood het zal ten ondergaan, verbrijzeld onder de ruïnen van zijn instortende woning of vergiftigd door de uit den hemel neerdalen giffen". Een heel bijzondere aandacht schonk men natuurlijk aan Lord Cecil. Hij vertegen woordigde de Internationale Unie van Vo-- kenbondsvereenigingen. Haar ledental, an derhalf millioen, is betrekkelijk klein, doch het persoonlijke gezag van haar woordvoer der des te grooter. Cecil was soberder dan ooit. Na de hartstochtelijke ontwapenings- kreten van zijn voorgangers trachtte Cecil de Ontwapeningsconferentie ervan te over tuigen. dat een aanvaarding van het onder Mr Limburg's leiding te Boedapest opgestelde programma dezer Unie een bevredigend com promis zou kunnen worden: vermindering der militaire uitgaven met 25 pet. op zijn minst, verbod aan alle staten, om die aan valswapenen (tanks, zwaar geschut, groote oorlogsschepen, enz.) te bezitten wier bezit aan Duitschland verboden is, internationali seer ing van ce burgerlijke en militaire lucht vloot. schepping van internationaal toezicht op de naleving der bepalingen der ontwape- r.ingsconventie. Cecil's rede was een program- rede die hij gehouden zou hebben, als hij Britsch gedelegeerde ter Ontwapeningscon ferentie geworden was. Nu hij wegens mee- ningsverschillen met de Britsche militaire ministers dit niet zijn wilde, heeft Cecil dank zij dezen dag de conferentie toch nog den uitweg uit de moeilijkheden gewezen. Sterk was de indruk ook van de beide laatste sprekers: Emile Vandervelde na mens de 25 millioen socialistische kiezers van Europa, Jouhaux namens de 14 millioen le den van het Internationaal Verbond van Vakvereenigingen en, zooals hij wel meende te mogen verzekeren, namens de 100 millioen werkloozen. die thans nog onder de gevolgen van den laatsten oorlog te lijden hebber,. Krachtig en dreigend tever.s was de toon van den Belgischen oud-minister van Bui- tenlandsche Zaken. Het geduld van het volk is ten einde! Wij vragen niet, wij elschen, dat een begin met de ontwapening zal ge maakt worden. En beseft wel. dat. als het ooit tot een nieuwen oorlog zou komen, de arbeiders de wapenen weliswaar niet zullen wegwerpen, doch ze zeker niet tegen elkan der gebruiken zullen! Zoo kregen wij In deze gedenkwaardige bij eenkomst een staalkaart te hooren van de ver,schillende gevoelens van' de verschillende richtingen uit de ontwapeningskringen. Doch bij alle verschil in toon bezielde allen dezelfde wil: deze Ontwapeningsconferentie moet slagen. Volharden bij de propaganda, zij thans aller leuze. Dan alléén zal deze eerste stormloop tegen de bewapening, die niet zonder indruk gebleven is. met een uit eindelijke overwinning bekroond worden! B DE JONG VAN BEEK EN DONK. AUTO-ONGELUK MAAKT ZES SLACHT OFFERS Maandagavond is op het kruispunt Soheemda-Noordbroek de luxe auto. bestuurd door Ds. Wielinga uit Franeker door een vrachtauto aangereden, tengevolge waarvan hij dc macht over het stuur kwijt raakte en tegen een boom reed. Ds. Wielinga en de inzittenden, zijn vrouw en vier kinderen, werden allen min of meer ernstig gewond. Zij zijn met een anderen auto naar Franeker vervoerd. BOND TEGEN HET VLOEKEN Op initiatief van den Bond tegen het vloe ken zal op Woensdag 10 Februari a s in de groote zaal van het Wijkgebouw, Leidsche- straat 20 (Westerkapel) alhier een getuige nis-bijeenkomst worden gehouden. Op dezen avond zullen als sprekers op treden: Ds. A. M. Boeyinga. Geref. pred. te Haarlem: de heer K. Rijper, propagandist v. d. Bond te Bilthoven en Ds. J. van der Schors, Bapt. Pred. te Haarlem. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cu. per reseT. IB»"' WIJ GEVEN TOT 1 MAART OP ONZE VERLAAGDE PRIJZEN NOG EEN EXTRA KORTING VAN 10 pCt. OOK OP ONZE NIEUWSTE SOORTEN BALLY SCHOENEN GROOTE HOUTSTRAAT 42-44 iïi:!iran!ini!nnKai!Hnnniii!i!iffiiiHniiini{fiK!!!H;;iap.(!n)HiHflia!n!!'np.1!i{ ■MmanHnHi ONBEWOONBAARVERKLAARDE WONINGEN. BEHANDELING BEZWAARSCHRIFTEN. Voor een commissie uit Gedeputeerde Sta ten werder Maandagmiddag in het gebouw der Provinciale Griffie in een openbare zit ting behandeld eenige bezwaarschriften te gen ae bij raadsbesluiten d.d. 29 Juli jl. uit gesproken onbewoonbaarverklaringen van woningen. De reclamanten werden daarbij in de gelegenheid gesteld om hun standpunt toe te lichten. Het gemeentebestuur van Haarlem werd vertegenwoordigd door ir. D. Kruijf, direc teur van Bouw- en Woningtoezicht. Allereerst werd behandeld het hooger be roep van den eigenaar van vier woningen aan de Kerkhofstraat. Hij merkte op. dat hij al vele verbeteringen had doen aanbren gen. zoodat hij meende dat ze weer bewoon baar waren gemaakt. De heer Kruijf was echter van oordeel, dat het absoluut uitge sloten is, dat ze weer in een goeden staat te maken zouden zijn. Ze zouden eigenlijk geheel afgebroken moeten worden. De recla mant deelde mee, dat de huur slechts f 1.90 per week bedraagt. De bewoners zullen dus, als ze eventueel een woning van de gemeen te moeten betrekken, veel meer moeten be talen. De volgende zaak betrof drie onbewoon baar verklaarde woningen aan de Spiegel straat. De voorzitter, de heer Michels, merk te op, dat de eigenaar deze woningen al dichtgespijkerd had. De reclamant antwoordde, dat dit wel ge beuren moest omdat de jeugd de woningen anders gesloopt zou hebben. Hij begreep niet, waarom ze onbewoonbaar waren gemaakt, want ze waren niet verwaarloosd en boven dien was er een nieuwe goot aangebracht. De Voorzitter zei. dat deze woningen, die f 2-75 per week kosten, zijn afgekeurd we gens t? geringe oppervlakte, vocht en ver vallen toestand- Na een toelichting van den heer Kruijf zei de Voorzitter, dat "hij deze woningen eerst nog eens persoonlijk wilde zien, alvo rens hij het rapport aan Ged. Staten zou uitbrengen. De eigenaar van twee woningen aan de Lange Poel'.aan was van meening. dat die nog wc' voldoende opgeknapt konden wor den. Hij zou daartoe gaarne in de gelegen heid gesteld willen worden. De Voorzitter antwoordde, dat de riolee- 'ring óók niet deugde. De reclamant zegde verbetering gaarne toe. De heer Kruijf was van meening. dat die woningen niet te verbeteren zijn. Ze zijn ontzettend smal: één er van is slechts drie meter breed. Het trapje, de vloer, de daken, dc muren, ja alles is slecht. Dc muren, die slechts de dikte van een halven steen heb ben, zijn vochtig. Zelfs muren van een heelen steen dikte zijn niete eens dicht te maken De reclamant had nooit klachten over vocht gehoord. De Voorzitter vroeg, of van die twee wo ningen niet één goede woning te maken zou zijn. De heer Kruijf antwoordde bevestigend De eigenaar van twee woningen aan den Burgwal klaagde er over. dat dc vorige be woners een huurschuld hadden van f 80 en f 60. Dat w-as de oorzaak, dat hij geen verbe teringen had kunnen aanbrengen. Het was dus r iet zijn schuld, dat de woningen oogen- schijnlijk in verval waren geraakt. Nu deze bewoners echter vertrokken waren, heeft hij vele verbeteringen aangebracht. Licht, lucht en hoogte, zijn ruim voldoende en niet voch tig. O.a. had- hij twee mannen van het Leger des Heils laten komen, die ontzettend veel vuil uit de woningen hadden verwijderd. Spreker kjyam er tegen op. dat de Gezond heidscommissie. die de woningen nota-bene niet eens gezien had, ongunstig had gead viseerd. De huizen spreker zei dit met na druk waren niet bouwvallig. Zoo worden ze tegenwoordig niet eens meer gebouwd. De heer Kruijf zei, dat het dak en de mu ren slecht zijn. Alleen afbraak kan over blijven. Dc reclamant kwam hier tegen op. Hij vroeg den heer Kruijf of hij het dak persoon lijk gezien had. Op het ontkennend antwoord zei spreker: „Ik ken u niet. maar het blijkt dat u er niets van weet!" Hij vroeg aan Ged Staten om nog eens een grondig onderzoek te willen instellen. Spreker heeft er hard voor moeten ploeteren en hii zou het dus verschrikkelijk vinden, als ze onbewoonbaar verk!aard moesten worden. Hij was van meening. dat de gemeente alleen zoo gauw tot onbewoonbaar verklaren overgaat, om dat ze zeil zooveel leege woningen heeft. De Voorzitter zegde hem toe. dat hij per soonlijk nog eens een onderzoek zou in stellen. Dc overige zaken betroffen woningln aan de Raamsteeg. Lang© Margaret-hastraat, Lange Annastraat, Leliestraat en Lange Raamstraat. Eén der reclamanten was niet de eige naar. maar de bewoner, die opmerkte, dat hij daar gaarne wil blijven wonen, omdat het maar f 1.60 per week kost en omdat hij absoluut niet meer betalen kan. Ais kostgan ger wil men hem niet hebben, omdat hij in het kolenvak werkzaam is. Aan alle reclamanten werd medegedeeld, dat ze later de beslissing van Ged. Staten schriftelijk zullen vernemen. Ds. K G VAN SMEDEN. Ds. K. G van Smeden te IInarlem-Noord komt voor op een tweetal van ue Chr. Gerei, kerk te 's-Gravenhage-West. BAL-MASQUé JACOB VAN LENNEP. In het maandblad van „Jacob van Lenncp" wordt van een door hem in Januari gegeven bal getuigd, dat het „gezellig" was. gezellig tot de zooveelste macht. Wij hebben dat bal niet persoonlijk bijgewoond, doch het moet wel héél gezellig zijn geweest, wil het met het bal-masqué van Maandagavond ook maar eenigszins kunnen wedijveren. In groo- ten getale waren de gecostumeerden opgeko men. gevolg gevende aan den oproep van Prins Carnaval om „zich op te maken tot aanwezigheid in een costume, dat door lijn en kleur het oog verrukt en van blijheid spreekt, dragende mom en masker tot jok en scherts". Er was in de zalen van den Haarlemschen Kegelbond veel jok en scherts, er was vreug de en vroolijkheid, enthousiasme en uitbun digheid. die altijd binnen de perken bleven en die aan het feest een uitermate opgewekt karakter gaven. Eenige uitstekende bands verheerlijkten luide de Liefde der matrozen, en jammerden met dc jeremiade van Jet's echtgenoot mee, wiens nachtrust door een harden rand ver stoord werd en het moet wrel een groote kniesoor zijn. die dan nog niet meedoet! Zelfs Gandhi, die tot ons genoegen weer verlof van den gevangenisdirecteur gekregen had, geraakte uit de plooi. Maar misschien was de Koningin van het Bal daar ook debet aan Te 11 uur had dc kroning van de door de jury aangewezen Reine de la Féte plaats. Hiervoor kwam de dame met het fraaiste costuum in aanmerking, waarbij tevens reke ning werd gehouden met figuur cn kapsel. F.n met volkomen negeeren van de geschiedenis, die in vroeger tijden de Spanjaarden tegen over de Nederlanders (vooral de Haarlem mers) plaatste en die thans Spanje onver- eenigbaar acht met een monarchie werd een bekoorlijke Spaansche hiervoor aange wezen. Zij ontving een fraai souvenir en een bloemstuk. Het zou ondoenlijk zijn de verschillende costuums afzonderlijk te bespreken. Wij moe ten volstaan met te constateeren. dat er groote zorg aan besteed was en dat er veel aardigs te genieten viel. De jury. bestaande uit de heeren K Visser, regisseur ..Jacob van Lennep" en de kunstschilders Jos. Josseaud en H. J. Wesseling kenden tenslotte de vol gende prijzen toe. die bij monde van den eerstgenoemde met een vlotte speech wer den uitgereikt. Groepen: Gandhi en gevolg. Haarlem - groep. Schoolreisje, Matrozen, Sweepstake, 3 Revue glrls. Paren: Negerinnctjcs, Vlinders. Pierrot en picrette. Sheik met haremdame, Dames met wit-zwart geblokte broekjes. Heer: Toreador. Fransche kleermaker, groene pierrot. Clown. Dame: Lieveling van den Maharadja, Mad. de Pompadour. Mexicaansche. VUege- nierster. Schaatsenrijdster, Kunstboom. Na het demasqué bleef men nog lang ge zellig bijeen onder leiding van den heer R. v. d. Berg. balleider. Er bestond voorts nog gelegenheid tot soupeeren en er was een champagnebar ingericht. Wij kunnen het bestuur, met voorzitter Jac. van Maris aan het hoofd, die zich zoo veel moeiten getroostte om het feest te doen slagen, gelukwenschen met een avond als deze. waarbij weer duidelijk is gebleken, dat de geest in ..Jacob van Lennep" uitmuntend is. UITGAAN. SCHOUWBURG JANSWEG. Gezien het succes hetwelk met dë vor:;e opvoering van het blijspel „X Y 7. behaald werd. cn de gunstige crltlcken welke in de Haarlemsche bladen vermeld zijn. is de directie van het Nederlandsen Toonecl bcrc.d gevonden Zondag 14 Februari a.s. in boven- genoemden schouwburg nog een opvoering te geven. De hoofdrollen zijn weder in handen van Georgette Hagedoorn. Cees Laseur, Joh. do Meester, R. v. d. Hlist e.a. FEESTAVOND LEERLINGENCORPS >1 T S. Ir. den Stadsschouwburg is Zaterdagavond het jaarlljksche feest het twaalfde van het Corps van Leerlingen der Middelbare Technische School ingezet. Er rat de2e maal nog een bizonder tintje aan wegens het feit. dat in April het Corps zijn koperen feest vieren zal. De zaal was geheel gevuld met leden, leera ren. ouders en genoodigden. toen de voorzit ter van het Corps, de heer J. Schepman net openingswoord uitsprak, waarin hij de aan wezigen hartelijk welkom toeriep cn mede deelde, dat de beschermheer, ir. G. Hofstede, verhinderd was het feest bij te wonen. Hij sprak zijn dank uit aan allen die medege werkt hadden aan het welslagen van den avond. Nadat de aanwezigen staande het Corpslied hadden gezongen begon nten met de afwer king van het uitgebreide met zorg samenge stelde programma. Als eerste nummer was er declamatie door mej. G. Dertien, die met Moeder en Zoon van Francois Pauwcls en Des Zangers Min van Piet Paaltj ens terecht veel succes oogstte. Vervolgens bracht een trio. bestaande uit ce heeren W. Jonker. G. Sanders en N. Verdel verdienstelijk Extaze van Louis Ganne ten gehoore. Het deed ons genoegen, dat ook nu weer voor het muzikale gedeelte oen goede plaats op het programma was ingeruimd. Want behalve het trio, trad ook het M.T.S.- orkest onder leiding van Gerard Sanders op. Orpheus in der Unterwelt van Offenbach en Gcschichten aus dem Wlencrwaid van Strauss, werden op lofwaardige wijze ver tolkt. The Harrey Brothers, met komische, goed gezongen jazz-songs verwierven grooten bijval. Een aardige vondst was het nummer Paro dieën op bekende dansplaten Op kleine too- necltjcs werden verschillende schlagers voor gesteld, waarvan wc Slngin' in the bath-tub en I love you het meest geslaagd vonden. En dan waren er nog een drietal tooneel- stukjes. Ondanks het feit. dat door ziekte met twee invallers gespeeld moest worden, wisten de acteurs met Schwung Het Schilde rijtje en De Doodcnrit op te voeren. Er zat tempo in en vlot cn ongedwongen is er ge speeld. Het. derde stukje heette Menschen op Kamers cn stelde twee M.T.S.'crs voor. die zaten te vossen, doch tenslotte meededen aan den feestavond. Hierin was een lied ge- lascht op een populaire melodie, dat dc ge schiedenis van het Corps behelsde. Tijdens de pauze is cr gecollecteerd voor het Crisiscomité, welke inzameling een be drag van S6.97 opgeleverd heeft. Toen was deze geslaagde vooravond In den schouwburg geëindigd. Do aanwezigen bega ven zich in gereedstaande autobussen naar het Brongebouw, waar men zich op de tonen van twee goede bands aan den dans overgaf. Jammer was het in verband met het groot aantal bezoekers, dat dc keus hiervoor op het Brongebouw gevallen was. Want dit bleek te klein om den toevloed naar bchooren tc ver werken Toch gclooven wij niet. dat dit veel afbreuk aan de stemming gedaan heeft. Het Corps kan met voldoening op zijn twaalfden feestavond terugzien. LUCHTVAARTBERICHTEN. Specht, 8 Fcbr. 17.58 uur op Schiphol van Batavia. Een passagier van Calcutta af Ekster. 8 Fcbr. 16'3 uur te Bagdad. Am sterdam naar Batavia. Raaf. 8 Fcbr. 15.35 uur te Jodpocr, Batavia naar Amsterdam. INGEZONDEN Voor den inhoud dezrr rubriek stelt dc Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. ONTWAPENINGSGEEST? Nederland is een vredesland. Groote petitionnementen bewijzen dit. Men zegt: ..Op <ie groote Geneefschc Con ferentie zal nu blijken, hoezeer de geest oer menschen veranderd ls!" Is die geest wel veranderd? Het doet mij tenminste zeer vreemd aan, dat deze week films vertoond worden, die het militaire leven verheerlijken, of. in ieder geval, In het militaire leven spelen. Alle hoofdpersonen zijn immer in uniform gestokenEn het Ls r.og veel vreemder, dat steeds volle zalen dit met gejuich begroeten. Zeker, het is heel aardig cn er steekt abso luut geen oorlogsgevaar in. maar... dat met genoegen kijken naar mannen in uniformen brengt heel licht de militaire geest van v<x>r 1914 in verheerlijking met al z'n nasleep. Na „lm Westen Nichts Neues" moest nieman-" meer en militaire uniform kunnen zien op een film. VREDESVRIEXD. Den volgenden morgen werden dc kaboutertjes wakker cn hoorden ze voortdurend tegen dc ruiten tikken. „Het hagelt,'' klonk het door het kasteel cn in een wip zaten de kaboutertjes voor de ramen. In het begin vonden ze het wel leuk, naar al die groote witte steenen te kijken, maar toen langzamerhand dc hcclc grond wit begon te zien, net ot het gesneeuwd had, trok Tuimeltjc ecu bedenkelijk gezicht. „Het kan wel leuk zijn,'' zei hij tegen de andere kaboutertjes, „maar ik ben bang, dat we daar last mee krijgen, want nergens is de zon te zien cn die moet toch weer zorgen dat alles smelt." En daar de kaboutertjes uiet gewend waren..dat Tuimcltje voor iets bang was, werden ze stil en gingen zc af zitten wachten wat er komen zou. Fn dc voorspelling kwam uit. I)c hagel lag na al zoo hoog. dat hij tot aan het raam lag, waar dc kaboutertjes zaten tc Lijken. Maar de kabouterbaas, die eerst heel alleen in zijn eigen vertrek had gezeten, werd nu ook ongerust. „We moeten hulp hebben," riep hij met donderende stem, „wie durft er op uit, om jckclwater te halen?" vroeg dc oude kabouterbaas. En direct was Tuimcltje bereid daar voor te zorgen. Maar natuurlijk liet Kruimeltje licni alleen niet op >lap •gaan cn trots dc waarschuwing ging bok Kruimeltje uicc.'

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7