A VOOR DE FORENSEN. STADSNIEUWS met EMSER-WATER ONZE DAGELIJKSCHE KINDERVERTELLING. Tuimeltje en Kruimeltje in het Kabouterland. "WAM ~J{ éSl1 ,?^§$qg HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 11 FEBRUARI 1932 ECONOMIE EN MAATSCHAPPELIJKE ONTWIKKELING. REDE VAN MR. J. BIERENS DE HAAN. Voor het Departement Haarlem van d: Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel sprak Woensdagavond Mr. J. Bier ens de Haan, secretaris van genoemde Maatschappij, over het onderwerp: ..Een conflict tusschen eco nomische structuur en maatschappelijke ont wikkeling". Bij beoordeeling van de crisis, waaronder de wereld lijdt, zco begon spr., wordt gewoon lijk verondersteld, dat er zou zijn een nor male vaste economische orde en tegenwer kende, verstorende krachten, die de ontred dering veroorzaken en die dus overwonnen moeten worden. Dit beeld der maatschappij, dat zijn basis vindt in het natuurrecht van de 17e en 18e eeuw. is echter niet juist. Als alle leven is ook de maatschappen eenerzijds structuur, dat is vorm. doch anderzijds ontwikkeling, ander-worden: tezamen: systeem en ge- sohiedenis. Deze groei doorbreekt de vor men. De structuur van de maatschappij was tot nu toe van overwegend economisch karakter beheerscht door individualisme met ais leidende ideeproductie om winst. De „markt" vormt het verband tusschen de losstaande Individuen. Het marktmechanisme van prij zen, rente en loonen vormt de maatstaven voor productie en handel. Doel van de econo mie is: voortbrenging van steeds grootere „meerwaarde". Productie van „marktwaren" os het middel daartoe. Dit mechanisme heeft groote vermeerde ring van welvaart en van bevolking mogelijk gemaakt. Het berust echter op eenige hypo thesen aangaande den aard van mensch en maatschappij, die in vorige eeuwen golden, doch nu niet meer gelden. De economische structuur is doorbroken door drieërlei ontwikkeling. Ten eerste: een veranderde mentaliteit, die den geestelijken ondergrond van het systeem wijzigde; ten tweed?: de ontwikkeling der techniek; ten derde: de vermeerdering der bevolking. De ontwikkeling der techniek leidde tot- steeds verdere uitbreiding der productie in de individueel© ondernemingen en daardoor tot steeds fellere onderlinge bestrijding. De gevolgen waren eenerzijds een voortdurende tendenz tot overproductie van „marktwaren" d'le tot periodieke crisis leidde, die de „meer waarde- omzette in verlies en kapitaalver nietiging. -Deze ontwikkeling had anderzijds tot ge volg aaneensluitingen, kartels, enz., die het einde der „vrije marlet-economie" beteeken- de, en de economische orde in haar hart aantastte. Zoo heeft de techniek, als middel in het economische systeem, dit van binnen uit principieel gewijzigd. Een zelfden revolutiorineerenden ünvloed had de sterke bevolkingsvermeerdering. Deze bracht groote arbeiders-massa's, die opvoe ring der productie met lage-jopnen mogelijk maakte. Hetgeen eveneens, in het indivi dualistisch systeem, tot steeds scherper strijd op de „warenmarkt" en zoo tot partieele over productie en overbevolking leidde. En eveneens tot bescherming van den nationalen arbeid door douanetarieven, als verzet tegen de goedkoope producten, waarin de overbevol king als het ware werd uitgevoerd over de geheele wereld. Daar bovendien de vrije con currentie der arbeiders de groeiende massa tot organisatie bracht en tot verstarring van de arbeidsmarkt, werd ook van deze zijde het systeem der „vrije markt-economie" steeds verder afgebroken. Zoo kan de individueel vrijheid om voort te brengen niet meer standhouden tegenover de vrijheid om met behulp van organisaties en politieke macht de producten dier voort brenging af te weren en de voortbrenging onmogelijk te maken. De ontwikkeling, die het systeem doorkruis te. bevat bepaalde uitgesproken tendenzen. Deze wijzen in allerlei opzicht in collect-i- vistische richting,- als reactie op het 'achter ons liggende tijdperk van individualisme. Van belang is in dit verband de ontwikke ling in het buitenland Öp maatschappelijk -economisch gebied is de vorm dezer collectiviteit: de Staat-. Deze krijgt geleidelijk een geheel nieuwe taak op economisch gebied: naar binnen (nationaal) en oaar buiten (internationaal). In plaats van het conflict tusschen Staat en ewnomie, waartoe het individualisme leid de. saan Staat en economie steeds meer vorm «nde twee zijden van het maatschap pelijk leven, die in de werkelijkheid een een heid vormen. Dit vereischt eenerzijds andere politieke vormen: de vormen uit de vorige eeuw zijn niet meer geschikt voor hun nieuwe taak. De democratie ontaardde In een meepraten over alles, in behartiging van groepsbelangen, in het streven naar een zco groot mogelijke consumptie. Ware democratie moet voor a hierin bestaan, dat zij gelijke kansen schept voor allen. Noodig lijkt versterking van de uitvoerende macht; krachtige, zakelijke leiding, ook in economische zaken. Van de zijde der economie is noodig een verlaten van het standpunt van negatief in dividualisme, een bewustzijn van de collecti viteit aks den grond, waarop het maatschap pelijk leven steunt. Feitelijk vervult de onderneming reeds oen Staatsfunctie: als bron van welvaart-, van belasting, enz. Deze dient erkend te worden doordat de vrijheid van de leiding der onder nemingen gewaarborgd wordt binnen het- kader van een algemeene regeling, die de vernietigende bestrijding door concurrentie en politiek vervangt door een systeem van samenwerking. Het optreden van den Staat moet echter supplementair blijven: algemeen regelen, controleeren, samenvoegen on voor- ai zorgen voor eenheid in de algemeene leiding. Dit is geen verdwijnen van het „kapita lisme": dit krijgt in dc historische ontwikke ling, een nieuwen vorm met een meer collec- tivistisch. minder individualistisch stempel. De toekomst van Europa zal er van afhan gen of het zijn negatief individualisme bij tijds zal overwinnen en vervangen door meer collect-ivisbische vormen. Alleen op sterker geworden collectiviteit kan ons bestaan rus ten. De voornaamste taak zal daarbij zijn: het juiste verband te vinden tusschen collectivi teit en persoonlijkheid. Het naar voren tre den der collectiviteit maakt het noodzake lijker. da*, krachtige persoonlijkheden ais leiders optreden. De sterke persoonlijkheid, file zich bewust is yan zijn verantwoordelijk heid voor do collectiviteit, is de juiste leider. De ncod van komende tijden moet dezen voort brengen. Van de gelegenheid tot gedachtenwisseling werd gebruik gemaakt door den heer Van Hardenbrock. die er o.m. tegen opkwam, dat alle individualiteit nu maar verloren moet. gaan. Spr. betoogde voorts, in tegenstelling met den inleider, dat alle bekwame economen het eens zijn over de oorzaken van de crisi; van thans. De hooge tolmuren vinden hun oorzaak in den wensch, de loonen op een irrationeel hoog peil te houden. Na den oor log is, ook door Staat en gemeenten, veel te groot geleefd. Mecharüseeren en rationali- secren van de industrie in tc snel tempo heb ben overproductie veroorzaakt; sociale wetten hebben de industrie op veel te hooge kosten gejaagd. Alle regeeringen in ons land van 1918 hebben onze industrie genekt. Ir. Dufour pleitte voor belangrijke verso bering vooral van beginsalarissen. Mr. Mauritz vestigde er de aandacht op, dat de economie exact is geworden. Nadat Mr. Bierens de Haan de sprekers had beantwoord sloot de voorzitter, de heer J. J. Swens, de bijeenkomst met een woord van dank aan inleider en debaters. ACTIE TOT HUURVERLAGING. IN DE RIVIERENBUURT. Woensdagavond heeft In lokaal Stals. aan den Rijksstraatweg een openbare bijeenkomst plaats gehad van bewoners der Walerbuurt, om besprekingen te houden over een actie tot huurverlaging. De voorzitter van het voorloopig comité, dc heer J. Polak, deelde mede, dat van dc 210 huurders reeds 189 handteekeningen ver zameld waren. Het comité had den Amster- damschen verhuurder om een onderhoud ver zocht, doch van dezen te hooren gekregen dat hij zulks onnoodig vond. Hij meent, dat dc huren van ongeveer 6 a 7 gulden niet te hoog zijn en dat achter het verzoek niet alle huurders staan. Hierdoor oordeelt het comité het volste recht te hebben een actie te beginnen en daarvoor zijn de bewoners bijeengeroepen. Ter vergadering waren 64 huurders opge komen Als spreker trad eerst op de heer Th. van Brlenen uit IJnvuiden-Oost, die de huurders- actie en -staking in IJmuiden geleid heeft. Hij gaf een relaas van hoe de actie zich daar heeft toegedragen, en zeide dat zij op volko men neutrale voet- geschoeid is zonder kleur of richting en dat de eischen 20 pet- huurver laging. vrij water en kwijtschelding van achterstallige schuld zijn. De huishuur, zoo als die nu is, is niet meer te bet-alen. Gedu rende de staking wordt de geheele huur door het comité geïnd en naar de bank gebracht om voorloopig bewaard te blijven. Ook de heer J. G. van Selm, secr. van den Algem. Amsterd. Huurctersbond zeide, dat de huren in den tegenwoordigen tijd te hoog zijn en de verhouding tusschen huur en inkomen onjuist is. Er zijn goede arbeiderswoningen noodig, die de financieele draagkracht der arbeiders niet te boven gaan. Men moet actie beginnen voor een goede verhouding. En die actie moet. om sterk te staan, gegrondvest zijn op solidariteit der huurders. Want als eenling staat men mach teloos. Spr. schetste, wat gebeurd is bij de door hem geleide huurverlagingsacties in Amsterdam. Wanneer tot actie besloten wordt, dient men zich ook bereid te verklaren om, lukt het niet met conferenties, straks aan den strijd mee te doen, die bezadigd, kalm en ze ker gevoerd moet worden. De vergadering verklaart zich hiertoe be reid en verzoekt den heer v. Selm de leiding op zich te willen nemen. De heer v. Selm stemt hierin toe. Op zijn voorstel zal het in de vergadering gekozen comité uit 10 personen bestaande, een brief richten aan den verhuur der, waarbij de handteekeningen van alle huurders gevoegd zullen worden. Om deze te krijgen zal het comité alle mogelijke pogingen doen. In den brief staan als eischen: egalisee- ring der huren, vermindering van de huren met een bepaald percentage en terugbetaling der waarborgsommen of rentebetaling daar van. Hot percentage, dat zoo zijn moet, dat ie dereen ervan zeggen moet: het is billijk, wordt op 15 pet. met vrij water gesteld. De heer v. Brienen had 20 pet. geadviseerd. Voorts wordt in den brief om een onderhoud verzocht. Wordt dit niet toegestaan, dan zal men zoo spoedig mogelijk een nieuwe verga dering beleggen, waarop men besluiten kan tot een weigering van huurbetaling. R.K MIDDENSTAND PROTESTEERT TEGEN JEZHETENVERVOLGING. De Ned. R.K. Middenstands Bond heeft een telegram aan den president van de Spaan- sche Republiek gezonden, waarin hij protes teert tegen de uitdrijving der Paters Jezuieten. Wie werkzaam wil zijn in het waarachtig be lang eener volksgemeenschap kan de con structieve krachten van het Katholicisme niet ongestraft verwaarloozen". Een afschrift van dit telegram werd ge zonden aan den Spaanschen gezant te 's-Gravenhage. INGEZONDEN ME DE DEE LING EN- a 60 Cis- per regel. Verzorg Uw keel dagelijks - N. Gorgel droog UITGAAN. SCHOUWBURG JANSWEG De schlager „De Familie van mijn Vrouw" welk stuk door het Centraal Tooneel meer dim vijftig maal achtereenvolgens in het Centraal Theater, te Amsterdam voor uit verkochte zalen werd opgevoerd, zal in de oorspronkelijke bezetting op Maandag 15 en Dinsdag 16 Februari in den Schouwburg Jansweg gegeven worden. In dit stuk treden op: Mien van Kerckho- ven, Guus Clirispijn-Mulder, Lilly Bouw meester, Leon ie Madier, Mary Dresselhuys. en de heeren Louis de Bree, Joh. Kaart Jr.. Ph. la Chapelle, Theo Frenkel, Hartkamp e.a. Ieder die een avond hartelijk lachen wil, wordt aangeraden deze voorstellingen bij te wonen. DEBAT-VERGADERING MR. A. S. DE LEEUW (C. P. II.) EN J. DE KADT (LID S.D.A.P.) Zeer groot is naar men ons mededeelt de be langstelling voor deze debatvergadering, zelfs uit plaatsen in het land, o.a. uit Amersfoort, Hilversum, Den Haag. Amsterdam, en omlig gende gemeenten. ontving men aanvragen voor kaarten. In verband hiermede is besloten over te gaan tot het aanbrengen van een microfoon met versterkten luidsprekersinstallatie in de zaal. Daardoor wordt het ook voor de aanwe zigen achter in de zaal mogelijk gemaakt het debat goed te kunnen volgen. Zooals men weet gaat het debat over Com munistische politlek-taktiek of Sociaal-Demo cratische politiek-t-aktiek. EFFECTEN VERDUISTERD DOOR EEN ADVOCAAT. BEHEERDER VAN LIEFDADIGE INSTEL LINGEN VOOR T GERECHT. DRIE JAAR GEëlSCHT. Voor de rechtbank te Alkmaar heeft volgens 't Handelsblad Dinsdag terechtgestaan een be kend Alkmaarsch advocaat, wien ten laste is gelegd, dat hij in het tijdvak van 1921 tot Augustus 1922 als beheerder van een R.-K. In stelling van Weldadigheid „Het Huis van Zes sen" aldaar zich opzettelijk een aantal effec ten ter waarde van ongeveer f 100.000 weder rechtelijk heeft toegeëigend en zich in de jaren 1925 tot 1930 opzettelijk heeft toege- eigend een aantal geldsommen tot een totaal van 107.171.96 of althans f 20,500 toebehoo- rende aan de te Amersfoort gevestigde Onze Lieve Vrouwenstichting, welke stichting te Alkmaar verschillende scholen heeft en waar over hij het beheer voerde. De zaak was twee jaar uitgesteld wegens verdachte's gezondheidstoestand. Verdachte bekleedt thans een ondergeschik te positie op ee'n kantoor te Utrecht; hij zit niet in voorarrest. Hij ontkende opzet te heb ben gehad om te verduisteren. Hij heeft er geen cent voordeel van gehad. Uit het verhoor der getuigen (er waren er 17 opgeroepen! bleek, dat hij het volle ver trouwen van zijn medebestuurderen had ge noten. Voor de behandeling der zaak zijn drie dagen bestemd. Verdachte erkende f 5000 behoorende aan de meisjesschool, te hebben gebruikt voor een reis naar Rome. Nadat nog enkele getuigen waren onder vraagd. o.a. accountant Keesom. die ce boekhouding ondeugdelijk noemde, werd ge hoord de getuige-deskundige A. Engelgeer, rijksaccountant te Haarlem, die voor den rechter-commissaris een onderzoek had in gesteld. Spr. heeft de bescheiden ingediend en komt tenslotte tot een totaal bedrag van f 107.000. 's Avoids 8 uur wend Dinsdag ook nog een zitting gehouden. Verdachte erkende het tekort, maar de gelden heeft hij nooit te eigen bate aange wend. Als er een tekort is, moet het ont staan zijn doordat betalingen niet zijn ge boekt. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. ®is en blijft het beate middel tegen HOEST VERKOUDHEID De Spoorwegman en het publiek. Wie aan den weg ümmeert heeft bekijks. Geen wonder dat er dus ook af en toe critiek geoefend wordt op de Spoorwegen en het Spoorwegpersoneel Er wordt en niet steeds ten onrechte geklaagd over de bureaucratie die bij ce Spoorwegen nog niet geheel overwonnen ls. Die bureaucratie is in het nadeel van het publiek en ook van de Spoorwegen. Dus ook van vele forensen, want een groot deel hunner zit eiken dag tusschen de spoor- wielen. Daarom is het van belang kennis te nemen van een artikel dat „Practicus" in het orgaan „Spoor- en Tramwegen" schreef. Het volgende is daaraan ontleend: De dienst van het vervoer bezit gewoon weg een berg van voorschriften en reglemen ten en steeds komen c" bij. Eik bijzonder ge val wordt per voorschrift vastgelegd. En toch. zoolang het personeel werkt als mensch naast mensch. zoolang de techniek geen zekerheid biedt, zoolang de meeningen en gevoelen? van het publiek met geheel hun aanhang niet worden genivelleerd, zoolang zullen zich. bijzondere gevallen blijven voordoen, geval len. die niet in de voorschriften zijn opgeno men en die de samensteller der voorschriften nooit te weten zal komen, omdat deze als goed belianaeld, nooit in correspondenties worden opgenomen. Ik wil hiermede in het geheel niet beweren, dat er geen goede zijde, geen voordeel zit aan het vastleggen var. derge lijke gevallen, ik wil alleen waarschuwen tegen overdrijving want de hersens van den praktijkman worden overbelast. Om niet te breedvoerig te worden, wil ik op 't oogenibdik slechts een klein gedeelte dezer voorschriften nader bezien. Het zijn n.l. de voorschriften, die wij hebben ten op zichte van het publiek of beter geeegd de voorschriften, c.ie het publiek heeft ten op zichte van de N.S., dus de vervoersvoorwaar- den. indienen en behandelen van reclames enz. Gezien de omstandigheden vind ik deze ook thans het meest urgent. Wanneer men het oor te luisteren legt hoort men klanken van meer soepelheid, koopmansgeest enz. Ik beschouw die klanken als een inluiding van een nieuwen tijd. In derdaad ons bedrijf is thans geheel iets an ders dan toen wij het monopolie hadden. We worden op 't oogenbliik duchtig beconcur reerd, en één zaak, waarbij de concurrent het ver van ons wint, is de soepelheid. Ik heb mij steeds verbeeld, dat wij in dat opzicht met den tijd zijn meegegaan. Dat ondervindt Juist de man van de praktijd, waartegen dc klant meer zegt en op een geheel andere toon spreekt, dan wanneer hij zijn reclame schrif telijk indient. Onze voorschriften dateeren in dat opzicht van Jaren terug. <ie schroef werd steeds aangedraaid, terwijl zij Juist losser moest komen te staan. De tijdgeest verzet zich tegen overdreven voorschriften, vlugge behandeling van zaken wordt zeer op prijs gesteld. Ons bedrijf zweemt hoe langer hoe meer naar een zakenbedrijf, want maken wij geen reclame, hebben wij niet onze ver tegenwoordigers. sluiten wU geen contracten af en elke zaak. hoe groot of klein zij ook moge wezen, zal alles doen om de sympathie der klanten te winnen en daardoor hun af zetgebied te vergrooien. En die sympathie bezitten wij nog niet in voldoende mate. I>:e sympathie kan men winnen door het publiek op de hoogte te brengen van ons werk, door meer comfort, door vlugger ver.'oer. doch eveneens en in hooge mate door een vlugge en ronde behandeling. Kan den stationschef niet meer bevoegdheid gegeven worden in het regelen van financieele quaesttes, quaes- ties die niet altijd om groote bedragen gaan en waarbij de rechtvaardigheid direct wordt aangevoeld. Veel van die kleine onregelma tigheden. waarbij schuid van het personeel of onbekendheid van de voorschriften door het publiek direct opvalt, zouden veel ontevreden heid kunnen wegnemen, want men dient niet tc vergeten dat door het inzenden van re clame dergelijke onaangenaamheden voor de tweede maal in den geest van den gedu peerde beleefd worden .afgescheiden nog van de extra moeite en kasten. Bij het goederenvervoer bestaat de bepaling dat reclames tot een bedrag van tien gulden direct kunnen worden afgedaan. Kan men niet verder gaan cn ook aan het personen vervoer een dergelijke vrijheid van handelen geven? Er doen zich onnoemelijk veel gevallen voor, waarbij met weinig moeite den gedu peerden reizigers voldoening kan worden ge geven'. Als het geheele personeel er over daCht als deze Spoorwegman. zou hetgeen er nog over is van den bureaucratlschen geest bij de Spoorwegen, spoedig geheel overwonnen zijn! Zoo'n pleidooi uit eigen kring kan evenwel gunstlgen invloed hebben! De president herinnerde verdachte er aan, dat deze zijn broer jaarlijks f 2000 a f 3000 gaf, zijn zwager en veel andere men- schen steunde en dat hij dit alles niet kon doen uit eigen middelen. Verdachte zeide, dat hij toen reeds f 10.000 inkomen had en dat het er voor hem niet veel toe deed, omdat hij overtuigd was dat alles terecht zou komen, en gaf toe dat ook zijn administratie wat slordig is ge- woest, doch het heeft hem aan tijd ontbro ken om ze behoorlijk te ordenen. Verdachte kan niet toegeven, dat genoemde golden weg zijn. Er zal wel een bedrag weg zijn, maar hoe groot dat is, weet hij niet, Op een vraag van den Officier zeide ver dachte dat iedereen weet dat de katholieke zaak in Alkmaar hem veel geld heeft ge kost. Een onmogelijk bedrag kan dit echter niet worden genoemd. Tenslotte verzocht de Officier de dagvaar ding te mogen aanvullen, zoodat alsnog aan verdachte ten laste kan worden gelegd dat hij verduistering heeft gepleegd als admi nistrateur of beheerder. Verdachte verzette zich hiertegen en be toogde dat dit niet kan. De verdediger sloot zich bij deze opvatting aan. Woensdagmorgen stond de rechtbank het verzoek van den officier toe, aangezien dooi de gevraagde wijziging geen ander feit ten laste wordt gelegd. De officier zeide in zijn requisitoir, dat hot voor hem pijnlijk is te moeten optreden te gen iemand, die hier als pleiter steeds rid derlijk en met open vizier heeft gestreden. Naar aanleiding van geruchten stelde spre ker een onderzoek in. Verdachte werd in voorloopige hechtenis gesteld, maar wegens zijn slechten gezondheidstoetand daaruit ontslagen, toen hij zijn woord gaf niet te zullen ontvluchten. Verdachte had alleen beheerrecht. maar niet het recht de effecten te verkoopen. Ten aanzien der effecten heeft verdachte een bekentenis gedaan, al ontkent hij den opzet. Spr. noemt het wettig cn overtuigend be wijs geleverd en neemt als verduisterd be drag een som aan van f 10.150. Dat het de lict gepleegd werd door iemand als ver dachte maakt de zaak des te ernstiger. Hier is een doorloopenae verduistering, wat ge heel iets anders is dan dat men zich eens vergrijpt om uit moeilijkheden te komen. Spr. eischte tegen verdachte een gevangenis straf van drie jaren. Verdachte heeft steeds hoop gehad, dat de zaak wegens zijn ge zondheidstoestand niet zal worden voort gezet. Hij trachtte zelfs bij den minister op me dische gronden de zaak stop te zetten en heeft tenslotte tevergeefs verzet tegen dc dagvaarding gevoerd. Gezien de relaties van verdachte met het buitenland vordert spr. vcrdachtes onmid- dclijke gevangenneming. Verdachte antwoordde hierop, dat hij nooit laf is geweest en als straf moet volgen, zal hij zich daaraan niet onttrekken. Hij is thans straatarm. De goedheid van men- schen. die hij vroeger heeft geholpen, is niet evenredig aan hetgeen hij deed. Waarom wil men hem nu broodeloos maken, nu hij voor het eerst na twee Jaar weer een betrekking heeft gekregen. Hij verzekerde de rechtbank nadrukkelijk, dat hij zich niet door de vlucht aan zijn straf zal onttrokken en hoopte, dat de officier dit zal willen aanvaarden. Daarna kwam mr. Langcvcld, ce verdediger aan het woord. Dc verdediger mr. Langcveld, stelde voorop dat het blazoen van verdachte als advocaat ongerept is gebleven. Nu dc menschen uit zijn glorietijd hem zijn ontvallen, si pl„ hoe wel politiek zijn tegenstander, met liefde als zijn toegewijd verdediger opgetreden. De man is thans reeds voldoende gestraft. Waar om hem nu verder gedreven door de uit spraak: het recht moet zijn loop hebben? Een man als verdachte kan door gevange nisstraf niet worden verbeterd cn bij een vonnis ls alleen gevangenisstraf mogelijk. Voorwaardelijke vcroordecling is op grond van het reclasseerlngsrapport uitgesloten. Ook herinnerde pl. aan het rapport van een zenuwarts, waaruit blijkt dat verd. niet iemand is. die. drie jaar In dc gevangenis kan doorbrengen. Op juridische gronden pleitte hij vrijspraak. Uitspraak 23 Februari. PROTESTVERGADERING VAN S. D. A. P. EN N. V. V. TEGEN HET KORTINGSWETJE. De besturen van S. D. A. P. en N. V. V. hebben besloten tot het houden van een de monstratieve vergadering tegen het wets voorstel inzake de drie procents korting uit het Gemeentefonds, op Zaterdag 13 Februari in Den Ilaag. Ais inleider zal optreden voor het N.V.V. de heer F. S. Noordhoff. voor de S. D. A. P. de heer F. L. Ossendorp. De bijeenkomst zal worden bijgewoond door ver tegenwoordigers van S. D. A. P. en N. V. V. en van de organisaties, aangesloten bij het A. C. O. P. 2 m Toen Tuimeltje en Kruimeltje een heel eind qeloopen hadden, zagen ze, in de verte een dikken boom, waartegen ze beschut ting zouden zoeken. Maar toen ze er bijna waren, ontdekten ze ccn jager, die met een geweer onder zijn arm stond tc wachten, or er geen haas Voorbij-wilde kvitrien. „Ik weet. waar we in kunnen schuileif,** zêï Tuimeltje blij cn A hij wenkte Kruimeltje, licm stilletjes tc volgen. Heel voorzichtig slopen de twee kaboutertjes naar de groote, breede laarzen van den jager en kropen er in. Nu konden ze zich tenminste verwarmen tegen de voeten van dien dikken jager. Dc jager begon zeker mOc te worden van bet wachten cn ging tiaar hui?, met dc kaboutertje» bij zich in dc iaarzen. „Wc zullen maar afwachten, waar we naar toe gaan," giebelde Tuimeltje zachtj En niet lang daarna zouden ze het weten. De jager ging een huis binnen, trok zijn schoenen uit, waarbij hij de kaboutertjes niet zoo heel erg voorzichtig vastpakte cn ging m een stoel kaboutertjes het verschrikkelijk warm. Maar t naar too' aar nrocstcn zij

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7