BUITENLAND. Het Duitsche Ontwapeningsprogram. In eer hersteld. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG TWEEDE BLAD 12 FEBRUARI 1932 Indiening der voorstellen spoedig te wachten. Verdrag van Versailles als basis. O.m. afschaf fing van alle offensieve wapens en den algemeenen dienstplicht geëischt. Sir John Gilmour over de Engelsche landbouwpolitiek. De lijst van vrijgestelde artikelen. Memel kwestie Zaterdag voor den Volkenbond. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De indiening der Duitsche Ontwapenings voorstellen welke de Rijkskanselier Dinsdag in zijn redevoering heeft aangekondigd, is thans zeer spoedig te verwachten. De Duitsche delegatie heeft president Henderson reeds verzocht op de agenda der komende dagen een desbetreffende Duit sche verklaring te plaatsen. De voorstellen omvatten een omvangrijk program, dat op afzonderlijke bewapeningscategorieën bevat. Zij zijn principieel opgebouwd op de ont wapeningsbepalingen van het verdrag van Versailles, doch bevatten een reeks elasti sche bepalingen welke rekening houden met de belangen aere kleinere staten. Aengenomen kan worden dat in het pro gram de volkomen afschaffing van de be- langi-ijkste offensieve wapens, in het bizon der de groote slagschepen, tanks, onderzee booten, bombardementsvliegtuigen, gas- en chemische aanvalswapens, wordt geëischt. Voorts wordt in het Duitsch program de afschaffing van den algemeenen dienst plicht, verlaging van de bewapening tot een minimum, vergaande verlaging der effec tieve troepen-eenheden, essentieele beperking van het geheele actieve en opgeslagen oor logsmateriaal voorgesteld. Inzake de kwestie der verlaging van de oorlogsuitgaven wordt principieel de ontwa pening geëischt op de basis der directe methode van beperking der bewapening en de tot nu toe in het Britsch-Fransche ont werpverdrag voorziene verlaging der bewa pening langs den weg van verlaging der legeruitgaven als volkomen ontoereikend verworpen. Voorts wordt verklaard dat de Duitsche regeering principieel bereid is alle voorstel len op het gebied van de luchtvaart te on derzoeken. Bepalen van politieken aard komen in het program niet voor. aangezien de Rijkskanselier reeds in zijn redevoering voor de ontwapeningscon ferentie de Duitsche aanspraken op gelijke berechting met alle overige mogendheden in zake d eontwapeningskwestie heeft geëischt. in het program wordt voorts gerefereerd aan de nota welke de Duitsche regeering tijdens de onderhandelingen te Versailles in het jaar 1919 aan de geallieerde mogend heden aangegane verplichting na de af schaffing van den algemeenen dienstplicht in Duitschland ook harerzijds het systeem van den dienstplicht te wijzigen. In het Lagerhuis heeft de minister voor den landbouw, Sir John Gilmour. een over zicht gegeven van de landbouwpolitiek der regeering. Spr. zette uiteen, dat de tak van land bouw, die het meeste geleden had. de tarwe- teelt was en dat de regeering voornemens was de verbouwers van tarwe bij te staan door het quota-systeem, dat hun een gewaarborgden markt en betere prijzen voor tarwe van te vermalen kwaliteit verschaft. De regeering hecht veel belang aan een po litiek op langen termijn, maar een onmid dellijk ingrijpen was noodzakelijk en dus zullen, met uitzondering van tarwe, wol en vleesoh alle landbouw- en tuinbouwproducten vallen onder de wet- op de invoerrechten. Een aanvullend invoerrecht zal geheven wor den van elk product, dat hiervoor wordt aan bevolen door de betreffende commissie van advies. Een commissie zal worden gevormd voor de reorganisatie van de zuivelindustrie. Een plan voor de organisatie van de bacon- industrie zal zonder verwijl ter hand worden genomen en zoo noodig zal de import quanti- ■tatief geregeld worden. Ook wordt over wogen een commissie in te stellen voor be studeering van een plan betreffende het op de markt brengen van eigen oogsten van aardappelen en ter bestudeering van de vraag welke actie genomen moet worden om de invoer te regelen. Ook worden maatregelen overwogen om hulp te bieden aan de visdhindustrie. Op de officieele lijst van artikelen die vrij gesteld zullen zijn van het algemeene invoer recht van tien procent komen, naar de Tel. mededeelt de volgende artikelen voor: Gouden en zilveren staven en munten, tarwe, vleesch en wel van Tunderen, kalve ren, schapen, lammeren, varkens, alsmede bacon en ham; levende viervoetige dieren, door Britsche vaartuigen gevangen visch met inbegrip van week- en schelpdieren, thee. ruwe katoen, vlas, hennep, koolzaad, lijnzaad werk voor het waterdicht maken van schepen, ruwe wol, huiden en vellen (met inbegrip van bontvellen, maar met uitzondering van geitenvellen) onbereid, gedroogd, gezouten of gepekeld, dagbladen en periodieken, ge drukte boeken, gedrukte muziek, kranten papier d.w.z. papier in rollen, dat niet minder dan 70 pet. mechanische houtslijp bevat en dat niet minder dan 20 pond en niet meer dan 25 pond per riem van 430 vel double crown van 30 x 20 duim weegt, houtstof, ruwe rubber met inbegrip van crêpe, latex, gutta percha en ruwe balata, ijzererts, m an gaan- erts, met uitzondering van chroomijzererts. Voorts zijn vrijgesteld oud-ijzer en afval van staal, pyriet-ijzer en tin. houten mijnstutten zwavel, minerale kalkfosfaten, ongezette edel gesteenten en radiumerts. Tot vrijgesteld vleesch behoort ook eetbaar vleeschafval, maar geen vleeschextracten of vleesch, ge conserveerd in waterdichte omhulsels. China. Duitschers uit Sjanghai vertrokken. NANKING. 11 Februari (ReuterV Negen tien Duitsche vrouwen en kinderen hebben Nanking verlaten. Er bevinden zich thans nog circa vijftig Duitsche mannen vrouwen ju de stad. Maarschalk Feng neemt deel aan den strüd. PEKING, 11 Februari (V.D.) De be kende Chineesche „Christen"-generaal maar schalk Feng heeft de Nanking-regeering tele grafisch medegedeeld, dat hij naar Sjanghai vertrekt om daar aan den strijd tegen de Japansche troepen deel te nemen. In een oproep aan de soldaten van zijn vroeger leger vraagt hij nun zich bij den strijd tegen Japan aan te sluiten. Volgens officieele Chineesche mededeelingen hebben zich reeds 30.000 vrij willigers gemeld, die tot het vroegere leger van Feng hebben behoord. Wapenstilstand van vier uur te Sjapei. Dank zij het initiatief van een Fransch pries ter, aldus Het Handelsblad, is voor Sjapei voor den duur van vier uur een wapenstil stand gesloten, welke hedenochtend om 8 uur Is ingegaan teneinde tot de evacuatie in staat te stellen van Chineesche vrouwen en kinde ren. die naar de internationale concessie zul len worden overgebracht. De priester is Pater Jacquinot, directeur van het college van den H. Franciscus Xaverius en commandant van een corps vrijwilligers te Sjanghai. Hij stelde zijn leven herhaalde lijk met liefdadige missies in de waagschaal. Nader wordt gemeld dat de Britsche consul- generaal eveneens een wapenstilstand heeft geschikt met de Chineesche autoriteiten, ter wijl de Duitsche consul-generaal ook een wapenstilstand heeft geregeld met beide par tijen voor dezelfde periode. Bommen op internationale nederzetting. Havas seint, dat de Amerikaansche consul te Sjanghai bij den Japanschen consul heeft geprotesteerd, dat twee bommen uit een Ja- pansch vliegtuig in de internationale neder zetting zijn gevallen, waardoor vijf Chinee- zen werden gedood en 16 gewond. Litamen. Memel kwestie Zaterdag voor den Volkenbond. GENcVE, II Fcbr (V.D.) Het Volken- bondssecretariaat heeft bericht ontvangen, dat de Litausche minister van buitenland- sche zaken dr. Zaunius hedenmiddag uit Kowno naar Genève is vertrokken en Vrij dagavond laat aldaar zal arriveeren. In overleg met de Duitsche delegatie is daarop besloten dat de Memel-quaestie zal worden behandeld in een Zaterdagmiddag a.s. te houden zitting van den Volkcnbonds- raad. Opmarsch naar Memel op 16 Februari. Wollf meldt uit Berlijn- De oorspronkelijk op heden vastgestelde opmarsch is niet doorgegaan, maar zal waar schijnlijk overmorgen plaats hebben. Reeds einde Januari hebben ongeveer 5000 leden van Litausche weerbaarheidsvereeni- gingen zich ter beschikking van de regeering gesteld, om de regeering van Memel ter zijde te stellen. Talrijke ambtenaren hebben van de overheid vrij gekregen om aan de verga deringen en demonstraties der verbonden deel te nemen. Opmerkelijk is, dat Duitsche vergaderingen in het Memelgebied zijn verboden, maar aan Lltauers een demonstratie werd toegestaan. Deze demonstratie zal op 16 Februari den Litauenschen onafhankelijkheidsdag plaats vinden in den vorm van een opmarsch naar Memel. De Duitsche eischen inzake de M emelaangelegenheid GENEVE 11 Fcbr (V.D.) Doudcrdae heb- ben besprekingen plaats gehad tusschen het, Volkenbondssecretariaat en de Duitsche delegatie nopens de Memeikwestie. De Rijksregeering zou wenschen dat de Volkenbondsraad de volgende vier eischen zou stellen aan de regeering van Litauen: 1. Nietig verklaring van alle door de Litau sche regeering gedurende de laatste gebeur tenissen te Memel genomen maatregelen; 2. Directe afzetting van het door de Litau sche regeering gevormde directorium en herstel van het voormalige constitutioneel© directorium; 3. Epn officieele verklaring der regeering van Litauen dat in de toekomst dc Memel conventie en het Memelstatuut streng in acht zal worden genomen; 4. Directe afzetting van gouverneur Merkys De Littausche regeering zal, naar reeds thans bekend is bij den Raad het standpunt verdedigen dat geen sprake is van overtre ding der Memelconventie en dat Merkys ge rechtigd is het directorium af te zetten. Be treffende de maatregelen die in geval eener weigering van de Littausche regeering de Duitsch eischen te accer»teeren. door den Volkenbondsraad genomen zouden kunnen worden, worden de besprekingen nog voort gezet Duitsch oorlogsschip naar Memel? KONINGSBERGEN. 11 Februari (V. D.) Op een in het oog springende plaats wijst „Koe- nigsb. Alg. Ztg." op het gevaar eener invasie dor Litausche jongerenorganisaties in het Memeiland, wordt de zending van een Duitsch oorlogsschip naar het Memelgebied geëischt. Dit zal natuurlijk niet tot taak hebben aan te vailen, doch slechts tot plicht hebben de door de ..Marsch auf Memel" in gevaar ge brachte Duitsche bevolking in het Memelge bied te beschermen. Geen proces tegen Böttcher. MEMEL, 11 Febr. (Reuter) Naar men weet, bestond het plan tegen president Böttcher in verband met zijn reis naar Ber lijn een vervolging wegens landverraad in te stellen. Naar thans uit betrouwbare bron te Kovno verluidt, zou het O. M. van den krijgsraad hebben geconstateerd, dat het hem voorge legde materiaal niet voldoende is om tegen Böttcher een proces wegens landverraad aanhangig te maken. Frankrijk. Een Fransch-Britsch accoord op handen? PARIJS, 11 Febr (V.D, Hedenmorgen heeft minister-president Laval met den Brit- schen ambassadeur lord Tyrrell een onder houd gehad over de herstelkwestie, dat on geveer een uur duurde. Naar aanleiding hier van wordt van de zijde van den Quai d'Orsay medegedeeld, dat de Fransfh-Engelsche on derhandelingen weldra ten einde zullen zijn en dat principieele overeenstemming elk oogenblik bereikt kan worden. Men hoopt binnen 24 uur het resultaat daarvan te kun nen publiceeren. Tekort op de begrooting op 1.7 milliard geraamd. In de Kamerzitting van gisteren werd de begrooting voor 1932 behandeld. De minister voor de begrooting, Pietri. ver klaarde, naar het Handelsblad mededeelt, dat de begrooting, die hij nu aanbood, een over- gangsbegrooting genoemd moest worden. Het deficit was op 1.7 milliard francs te schatten. De militaire credieten waren met 2.6 milliard gestegen. De eenjarige diensttijd was buiten gewoon kostbaar, omdat men in de plaats van soldaten, materiaal moest stellen. De bur gerlijke diensten eischen 1.6 milliard meer, in verband met aangenomen wetten. Nadat de minister er met nadruk op gewe zen had. dat voor Frankrijk een algemeene hervorming der financiën noodzakelijk was, verklaarde hij dat Frankrijk niet afziet van de amortisatie van zijn schulden, maar het ware volgens den minister paradoxaal te amortïsee- ren terwijl de begrooting niet in evenwicht zou zijn. Ook was het onmogelijk er aan te denken, dat de Fransche belastingbetaler nog de lasten op zich zou nemen van de niet-ver richte betalingen van Duitschland. Geen land meer dan Frankrijk, zoo ver klaarde de minister met stemverheffing, wenscht ontwapening. De radicaal-socialist Bonnet stelde voor de begrooting naar de financieel© commissie te rug te zenden, opdat deze een werkelijk in evenwicht zijnde begrooting zou indienen. La- val bestreed dit voorstel, waarbij hij de quaes- tie van vertrouwen stelde. Bij het tellen der stemmen bleek, dat het quorum niet aanwezig was, zoodat de stem ming zelf niet geldig was en er in een nieuwe zitting overgestemd moest worden. Italië. Het bezoek van Mussolini aan den Paus. ROME. 11 Februari (V.D.) Ter gelegen heid van den derden verjaardag van den Lateraan-vrede, welke aLs nationale feestdag wordt gevierd, werd te Rome zeer druk ge vlagd. Bij het invallen van de duisternis wer den de openbare gebouwen feestelijk ver licht. In het middelpunt van de algemeene be langstelling stata het bezoek van Mussolini aan den Paus. In politieke kringen wordt er den nadruk op gelegd, dat dc Paus sinds lang een „buiten- landschcn'' politicus niet zulk een langdurig onderhoud heeft toegestaan als thans aan Mussolini. Omtrent den inhoud van het onderhoud wordt van beide zijden het stilzwijgen in acht genomen, doch in ingewijde kringen ver luidt, dat tusschen Missolini en den Paus tijdens het gesprek alle punten zijn behan deld die onderwerp waren van meeningsver- schillen tusschen het Vaticaan cn het fas cistische Italië en dat een principieele over eenstemming bij dit gesprek heeft over- heerscht. Britsch-Indië Smokkelarij van 200.000 zilveren munten? KARATSJI. II Febr (Reuter). De po- litie legde beslag op 11.000 Russische zilveren munten, die het jaartal 1718 dragen, en ep 121 guineas, die tegen 2100 van deze munten waren geruild. De politie gelooft dat bijna 200.000 zilveren munten in Karatsji zijn bin nengesmokkeld. Een aantal rijke Arabieren werd gisteravond gearresteerd in verband met de beweerde smokkelarij in Indie van zilveren munten, verborgen in manden da dels. Duitschland. Hindenburg's candidatuur De algemeene overtuiging in politieke, doch vooral ook in parlementaire kringen te Ber lijn Is, volgens het ..Berliner Tageblat", dat het zeker is dat president von Hindenburg de candidatuur voor het presidentschap zal aannemen. Men rekent zelf aldus lezen wij in de Tel. met de mogelijkheid dat reeds in den loop der komende dagen een officieele ver klaring hierover zal worden gepubliceerd. Vooral na het onderhoud, dat- Brüning heden, na zijn terugkeer uit Genève, met von Hin denburg heeft gehad, is de meening versterkt, dat deze verklaring ln de komende dagen tegemoet kan worden gezien. Naar verluidt, heeft Hindenburg in den loop van dit onderhoud reeds aan Brüning te kennen gegeven, dat hij de candidatuur aanvaardt. Massa-ontslag bij de mijnen in het Saargebied. Reuter seint: De Fransche directie der mijnen te Saar- brücken deelt mede dat zij wegens dr ma laise gedwongen is 5000 mijnwerkers op te zeggen: 3000 man worden met ingang van 1 Maart ontslagen. Wering van buitenlandsche landarbeiders. De Rijksraad heeft naar Wolff meldt, het voorstel van den minister van arbeid aan genomen, om in 1932 geen buitenlandsche landarbeiders in Duitschland toe te laten. In 1930 bedroeg het contingent 100.000, in 1931 50.000. De 40.000 buitenlandsche land arbeiders. die reeds in Duitschland zijn, zullen daar kunnen blijven. Verder stond de Rijksraad toe 24 millioen vijf markstukken te laten slaan. De Rijksdag op 23 Februari bijeen. Volgens een Wolff-bericht zal de Rijks dag, zooals altijd al het plan was, op Dins dag 23 Februari bijeen komen. Na de voor- loopige beschikkingen staat op de agenda de vaststelling van den dag van dc presi dentsverkiezingen. De minister van binnen- landsche zaken. Groener, zal de voorstellen der regeering daarover weergeven. Wat de gebroeders Sklarek uitgaven. BERLIJN, II Febr. (Wolft'. Heden wer- den in het Sklarek-proces de buitensporige particuliere uitgaven van de gebr. Sklarek behandeld. Willy en Leo hebben voor ver bouwing en inrichting van hun huis van 1925 tot 1929 elk ongeveer 150.000 mark uit gegeven. In vijf maanden gaf Willy 5000 mark vcor delicatessen uit en voor wijn in twee jaar 30.000 mark. Leo kocht van 1924 tot 1926 o.m. sieraden ter waarde van 60.000 mark en betaalde in St. Moritz 270 francs pension per dag. Concludeerend stelde de president vast, dat de Sklareks in zes jaar 13 12 millioen mark voor particulie uitgaven uit hun zaak hebben genomen, hetgeen voor elk van de drie broers op 700.000 mark per jaar komt. De sociaal-democraten tegen Dr. Groener. BERLIJN. 11 Februari (V. D.) De Sociaal- Democratische Rijksdagfractie heeft Donder dag kennis genomen van dc rapporten welke uitgebracht werden door Dr. Breitscheidt en Dr. Hilferdlng. resp. over den politieken toe stand en de Werkverschaffingsplannen. Tijdens de debatten werd het decreet van minister Groener uitvoerig besproken. De mededeeling var. he fractiebestuur luidt o.m Algemeen werd de toelating van natio naal socialisten tot dc Rijks weer en de be'.ee- digende gelijkstelling van den Rijksbanier met de vervaardigers der Boxheimer Docu menten ten scherpste afgekeurd. Roemenië. Een nieuwe regeering? BOEKAREST 11 Februari. Koning Carol heeft, naar de United Press aan de Tel. meldt Titulescu uit Genève terug ge roepen in ver band met den ernstigen economischen toe stand, waardoor ecu kabinet van nationale concentratie noodig wordt. Engeland. Geen vrijhaven? In antwoord op eonige vragen zeide mi nister Runciman in het Hoogerhuis over dc kwestie der vrije havens „Wij kunnen ons niet binden aan een stelsel van vrijhavens in den continentalen zin. Er worden regelin gen overwogen, waarbij gebouwen beschik baar worden gesteld, opdat de schepen hun goederen, die voor her-uitvoer bestemd zijn, daarin kunnen lossen". De minister kon, aldus lezen wij in dc Te!., thans niets meer over deze kwestie zeggen. Daarna had de eerste lezing van het ontwerp plaats: de tekst zal waarschijnlijk op 12 Febr. beschikbaar zijn. Amerika. Onderzoek naar het regeerings- beleid in den Staat New-York. NEW-YORK. II Febr. (V.D.) De Senaat van den Staat New-York heeft een republi- keinsch voorstel aangenomen tot het in stellen van een onderzoek naar het beleid der regeering op alle departementen van den Staat New-York. Het voorstel werd aangeno men met 27 tegen 21 stemmen, waarbij alle democraten stegen stemden. In zijn toelich ting op het voorstel had de republikeinsche senator George Fearon betoogd, dat het doel van het onderzoek was, na te gaan of de steeds stijgende kosten van het bestuurs-ap paraat niet verminderd zou kunnen worden, doch de democraten zien in het voorstel een poging om bij het onderzoek materiaal te verzamelen tegen den gouverneur van den Staat, Franklin Roosevelt, teneinde dit tegen hem te kunnen gebruiken indien hij de cc- mocratische candidaat voor het president schap wordt. Zuid'Amerika, Opstand in Nicaragua onder leiding van Sandino. NEW YORK, 10 Februari (V.D.) In Nicaragua is een nieuwe revolutionaire be weging uitgebroken, die weder onder leiding staat van den bekenden generaal Sandino. In de nabijheid van Jinotega is het tot her haalde gevechten gekomen tusschen de na tionale garde van Nicaragua en afdelingen rebellen onder persoonlijk bevel van Sandino. De verliezen der opstandelingen zouden 50 bedragen. De nationale garde tracht de op standelingen te omsingelen. HARING EN BROOD, HOLLAND UIT DEN NOOD. „GEEF DE STEUNTREKKENDEN BONS". De Vereeniging ter Bevordering van Vis- scherij. Handel en Nijverheid heeft een brief gezonden aan B. en W. van Amsterdam, waarin zij met sympathie en alle kracht on dersteunt het voorstel van de Vereeniging van Haringventers en Standplaatshouders te Amsterdam om aan alle steuntrekkenend bons voor Nonrdzeeharlng te geven, omdat dï'. een doeltreffende steunvarleening zou zijn. waardoor, mits in alle gemeenten toe gepast dc groote voorraad Noordzeeharing in eigen land zou worden verbruikt. INGEZONDEN MEDFDFFLÏNGEN. a 60 Cts- per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS Barleljorisstraal 16 - Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 105.- (In NecL-Indic is de halve cent. die eenigen tijd geleden offi cieel ivas afgeschaft, opnictuo ingevoerd). Kijk eens aan, het halve centje Eensklaps weer in eer hersteld. 't Kleintje van de muntfamllie Doet weer opgeld, is weer geld. Slechts een korte poos geleden Wreed verstooten als een last, Haalt men 't kindje nu weer binnen, Als een pasmunt die weer past. Tijdelijk was het gewoonte. ALs men geld voor wisslen gaf, Rondde men de halve centen Meestal gul naar boven af. Niemand gaf wat om dat halfje In zijn koperen nietigheid, Verre van het te waar dee ren, Was men het zelfs liever kwijt. En nog is het voor je schulden Maar een heel klein beetje waard. Het duurt huig voordat Je rijk ben?, Als je halve centen spaart. Maar dat hindert niet. symbolisch Concludeer je dan toch wel, Financieel, althans in 't Oosten, Is het kleinste weer in tel. PRIJZEN DER NIEUWE RADIO DISTRIBUTIE NOG NIET VAST. MET BELANGEN DER HANDELAARS WORDT GEREKEND De N.V. Philips Radio verzoekt aan het persbureau V.D, ln aansluiting aan het dezer dagen door haar verstrekte communiqué be treffende de lichtnetradio te willen mededee- len. dat noch omtrent dc modellen der appa raten, noch omtrent den prijs reeds iets vast staat Te minder daar de jongste onderzoe kingen nieuwe mogelijkheden hebben aange toond. Eveneens moet de wijze van beschik baarstelling nog nader worden onderzocht, waarbij in de eerste plaats zeer zeker aan de belangen van den radlohandcl zal worden gedacht N. V. V. VERTEGENWOORDIGD OP DE VREDESBIJEENKOMST TE BERN In de jongste vergadering van het bestuur van het N. V. V. is, naar wij in Het Volk le zen, gebleken van de groote verontwaardi ging. die bestaat over het handhaven van de beslissing voor de bouwvakarbeiders, dat zij niet onder dc crisissteunregeling vallen. Besprekingen zijn gaande met. de beide an dere vakverbonden om do regeling alsnog verbeterd te krijgen. Het N. V. V zal zich ha len vertegenwoordigen op de internationale bijeenkomst van I. V. V. cn S. A. I., die op 11 cn 12 Maart te Bern zal worden gehouden, ten einde druk uit te oefenen op de ontwa peningsconferentie. De bonden zullen wor den opgewekt, oveneens een afgevaardigde naar Bern tc zenden. POSTROOVERS VAN GINNEKEN GESTRAFT. De rechtbank te Breda heeft den 23-jarigen huisknecht cn don 22-Jarigen metaalbewer ker, die een roofoverval gepleegd hebben op het postkantoor te Glnneken veroordeeld tot resp. 112 iaar en 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. Dc metaalbewerker is volgens den eisch veroordeeld, tegen den huisknecht was de eisch 2 1 2 j aar geweest. WAARIN MEN MR. SCHOKKING MISSEN MOET. „De Nederlander" vestigt er dc aandacht op. dat mr. Schokking bij zijn benoeming tot Staatsraad niet alleen ophoudt lid van de Tweede Kamer te zijn, doch ook lid van het hoofdbestuur en partijleider. Lid van het hoofdbestuur is hij sinds 1908, voorzitter van het bestuur cn van de partij sinds 1918. Kamerlid werd hU in 1901. Van 1909 tot 1918 was hij geen Kamerlid, omdat dit lidmaat schap onvereenigbaar is met het predikant in de Ned. Herv. Kerk, iets waartegen dr. Schokking zich altijd verzet heeft. INGEZONDEN MF.DEDEELINGEN i 60 Cts. per regel. LAKEROL voorkomt verkoudheid! 30 «n 50 cl». bij Apoth. »n Drop. AGENDA VRIJDAG 12 FEBRUARI Stadsschouwburg: Kunst aan het Volk. Opvoering van „Hclène", 8 15 uur. Gem. Concertzaal: Orgelconcert door George Robert. Zang: Jo Vincent. 3.15 uur. Gebouw Protestantenbond: William Booth - avond. 7.30 uur. Rembrandt Theater: Wie is Moreno? Op het tooneel: „Pintero's", menschen of dieren? 7 on 9.15 uur. Palace: ..Der Draufganger". Op het too neel: 3 Borchardts. Rek-sensatlc. 815 uur. Luxor Sound Theater: Trader Horn (ge prolongeerd). 8.15 uur. ZATERDAG 13 FEBRUARI Bloemhof: Bal masqué. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve "s Maan dags, toegang vrij. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) P Th. A. van Rijn, KI. Houtweg 15- Tel. 10539 Fa C. G. Loomeijer Zn.. ZUlweg 34, Tel. 12495. Schcterbosch Apotheek, Rijksstraatweg 1(L Tel. 1271L

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5