ATERDAGAVO BRIEVEN^ UIT BERLIJN. BUITEN DE WET iÉfiiK&aafeaü H.D. VERTELLING Biographieën in een notedop. juk... .-.T- •- ZATERDAG 13 FEBRUARI 1932 BIJVOEGSEL VAN HAARLEM'S DAGBLAD |ggrrtr *51 3S&E "xaa. »"4L De komende presidentsverkiezingen. Zal Von Hindenburg bli|ven? (Van onzen Correspondent. Men gaat zich hier in Duitschland lang zamerhand afvragen of er nu in April een nieuwe Rijkspresident gekozen zal worden, dan wel of veldmaarschalk Von Hindenburg blijft? Juist heden brachten de Berlijnsche kran ten daarover twee nieuwe berichten: een oproep van een aantal Beiersche notabelen, die reeds openlijk voor een verkiezing van den heer Von Hindenburg reclame maken en een voorloopige mededeeling, dat Dr. Heinrich Sahm, de eerste burgemeester van Berlijn, op het oogenblik bezig is, voor ge heel Duitschland en dan zeker met uit zondering van Beieren, dat altijd graag een ling zijn wil en vooral het land heeft aan alles, wat uit Pruisen komt! een onpar tijdige neutrale eere-commissie tot stand te brengen, die hetzelfde einddoel heeft als de actie uit München. Een comité, waarin alle mannen en vrouwen, die aan het hoofd van groote organisatie's bonden en insti tuten staan, zullen worden opgenomen voor zoover ze bereid zijn. natuurlijk» en dat een zoo volledig mogelijke representatie van Duitschland's culturecle. wetenschappelijke en economische leven zal moeten worden Hindenburg is in October 83 jaar geworden en werd den 6en April 1925 tot President, van de Duitsche Republiek gekozen en wel voor de eerste maal (omdat Friedrich Ebert niet aan een normale verkiezing onderworpen geweest was)( in overeenstemming met de nieuwe Grondwet. Men zal zich de omstandigheden, waar onder de oude soldaat aan het hoofd van 't Duitsche volk kwam te staan, waarschijn lijk niet- meer in bijzonderheden herinne ren? En toch zijn ze belangwekkend in ver band met wat thans gebeuren gaat- Toen de socialist Ebert, die zonder eenigen twijfel een goede onpartijdige, een eerlijk- democratisch en vaderlandslievend rijks- president geweest was, plotseling stierf, was de verwarring in Duitschland algemeen. De anta-republikeinsche rechtsche groepen wa ren in den loop der jaren weer dreigend sterker geworden, al waren ze in de min derheid. En de eigenlijke republikeinen of die daarvoor om de een of andere reden wil den doorgaan, konden het over een opvol ger van Ebert niet eens worden. De roode arbeiders waren gesplitst in twee heftig- vijandige groepen: sociaal-democraten en communisten, die elk met een eigen candi- daat (Ot-to Braun en Thalmann) aankwa men, Het Katholieke centrum presenteerde rijkskanselier dr. Marx, de rechterzijde werd het eens over dr. Jarres. die nog heden eerste burgemeester van Duisburg is. Men wist bij voorbaat, dat uit deze verwarring geen can- didaat als overwinnaar te voorschijn zou komen. Het is de verdienste van wijlen den heer Von Loebell geweest, dat hij het denkbeeld opperde om den ouden veldmaarschalk, die in Hannover in een heerlijke villa, een ge schenk van deze steeds edelmoedige stad, zijn intrek genomen had, eens te gaan pol sen. Dat scheen gewaagd en vrijwel vruchte loos. Maar het spreekwoord: ..wie niet waagt, die niet wint" scheen hier weer eens van toepassing te zullen worden. Men kon allerlei en zeer deugdelijke be zwaren opperen: Von Hindenburg was toen reeds 76 jaar oud. Een jaar of twee voor het uitbreken van den wereldoorlog had men hem reeds, als generaal, met pensioen ge zonden. Toch moest hij in 1914 naar het front om de Russen in Masocren tegen te houden, en twee jaar later moest de held van Pannenberg het opperbevel over de Duitsche troepen en de Centrale legers op zich nemen. In November 1918 deed men op nieuw en niet te vergeefs een beroep op hem om de door nederlaag en revolutie sterk ge demoraliseerde Duitsche legioenen naar de garnizoenen terug te brengen. En ten slotte sleepte men den ouden man weer een jaar later nog voor een parlementaire onder zoekingscommissie. waar hij zich over de aanvoering der troepen tijdens den wereld oorlog tegenover een aantal dames en heeren volksvertegenwoordigers „verantwoorden" moest! Meer dan eenïg ander Duitscher had Von Hindenburg rust verdiend. Toen men hem in het voorjaar van 1925 in Hannover kwam vragen, rijkspresident te worden, schudde hij het over heel de wereld beroemde vier kante hoofd, weigerde pertinent en wees er. van zijn standpunt zeer terecht, op dat hij le monarchist, 2e soldaat, 3e wars van politiek, 4e moe en oud. 5e in alle opzichten ongeschikt voor de nieuwe waar digheid was. Maar zijn oude strijdmakker Von Tirpitz pakte den veldmaarschalk bij de eenige zwakke plek. die Von Hindenburg ooit gehad heeft: zijn ..ponteneur", zijn vaderlandsliefde, zijn plichtsgevoel. En Hin denburg candideerdc. Candideerric tegen den jurist Marx. die als ..Sammelkandidat" van de republikeinen groot geweest zouden zijn. indien niet de communisten geweigerd hadden op een ka tholieken ..bourgeois" hun stem uit te bren gen, ofschoon ze voor dit besluit ten slotte wèl stemden voor den monarchistischen ge neraal in plaats van voor den democrati- schen oud-rechter en rijkskanselier. Zoo zijn nu eenmaal de wonderlijke kronkelwegen van de groote politieke, die op deze plaats als gewoonlijk buiten beschouwing ge laten wordt.. Von Hindenburg behaalde een duidelijke meerderheid, wat waarschijnlijk niet alleen aan zijn overgroote populariteit, maar voor al ook aan de sentimenteele gevoelens van millioenen vrouwelijke kiezers te danken ge weest is, die den ouden roemrijken generaal- veldmaarschalk in geen geval aan een nederlaag wilden blootstellen en die op dat oogenblik. als altijd, meer met hart dan met verstand haar stembiljet in vulden. Hadden die vele links-staande vrouwen ten nuchter gestemd, hadden ze overwogen, hoe her. buitenland over een generaal aan hel hoofd der republiek (zes jaren na de revolutie!) oordeelde, en welke gevolgen een rechtsche omzwenking onder Von Hindenburg zou kunnen hebben, dan zou het eindresultaat er anders uitgezien hebben. Het merkwaardige was. dat het hart dit maal gelijk kreeg tegen alle gezond verstand en politiek begrip in. De oude soldaat bleek politiek te begrijpen en beter te begrijpen dan de beroepspolitici, die hem gesmaad hadden. Hij behield de raadgevers van zijn voorganger, en kwam al gauw tot de ontdekking, dat onder de democraten minstens zoovele verstandige en knappe menschen waren als onder hen, die hem candidaat hadden gesteld en die zich nog heden gaarne als de eenige vaderlands lievende Duitschers voorstellen. Met het eindresultaat, dat nu, na de voorgeschreven zeven jaren, Von Hindenburg bijna volle sympathie bij de.... socialisten geniet, ter wijl men rechts, in de kringen der oud officieren, rechters, landjonkers en in het algemeen de conservatieven, niet al te veel meer van hem weten wil Maar Von Hindenburg is nog de oude na tionale Held van 1925. Ja, hij heeft nog heel wat vereerders gewonnen, ondanks de tal- looze on-populaire wetten en noodverorde ningen. die eerst door zijn onderteekening van kracht werd. En het is wel merkwaardig dat ditmaal een Katholiek-Rijkskanselier het initiatief nam. in Tirpitz voetsporen te treden en dan ouden maarschalk over te halen, zich nogmaals ter beschikking te. stellen:terwijl in 1925 een ander katholiek knaselier de tegencandidaat was en alles, wat in Duitschland katholiek was. zijn stem tegen Von Hindenburg ging uitbrengen! Wat zich om deze verlenging van Von Hindenburg's mandaat afgespeeld heeft, mag ik als bekend veronderstellen. Partij politiek verhinderde een actie, die van de regeering uitgegaan was en die verlenging door parlementsbesluit, zonder kostbare en opwindende verkiezingen, ten doel gehad had. Het zal nu waarschijnlijk toch tot een candidatuur-Hindenburg in openlijke ver kiezing komen. En met spanning ziet men In en buiten Duitschland nog slechts de beslis sing van de rechtsche partijen, die destijds in het gedrang zitten om een man. die in 1925 juist voor haar de eenige redding be- teekende. tegemoet! Zullen zij zich in één candidaat Von_Hindenburg tegen den schijn- candidaat Thalmann van de communisten schikken? Of zal de partijgeest ook hier zegevieren en de naam van Adolf Hitler of van een an deren partijleider onder die van Von Hin denburg komen te staan0 De grijsaard in de Wilhelmstrasse was liever naar zijn eenzame slot Neudeck ge gaan. dat in West Pruisen vlak achter den ..Poolschen Corridor'-' ligt en dat voor hem het aanknoopingspunt aan zijn jeugdjaren zou geweest zijn. Maar er zijn van die menschen, voor wie het vaderland hooger staat dan elk persoonlijk belang. Niet alleen in de theorie ook in de practijk. Zoo'n man van meer dan levensgroot for maat is de oude Von Hindenburg' H. v. B. Honger. Daar moet jij op af, Kluk, zei Schaap van Kluk Schaap, handelaren in kantoor machines. Hier. 'n postje voor jou. Het was het postje van mejuffrouw Harst. In het huurkoopcontract, waarmee Schaap nu heftig gebarend zwaaide, stond voluit, dat mejuffrouw Gorardina Elisa Harst (duide lijk schrijven, liefst drukletters), geboren 1883 van beroep typiste, tegen per maand (invullen met cijfers en letters) een in zeer goeden staat zijnde schrijfmachine had ont vangen in koop/huurkoop (doorhalen wat niet verlangd wordt)waarbij mejuffrouw Harst ..huurkoop" in z'n geheel had laten staan. Intusschen: ze betaalde niet op tijd, ze was achter. Kluk kwam op Schaap af, als 'n stier, wien de roode doek wordt voorgezwaaid. Zelfs zijn nek zwol op. Waarom informeer je ook niet beter, zei hij kwaad. Wie geeft zoo n schepsel in dezen tijd 'n machine van twee honderd dertig gul den cadeau Nou, cadeau.... protesteerde Schaap. Cadeau! herhaalde Kluk. Als zc niet be taalt, wat doe je er an? Weghalen We laten 'r weghalen? schamperde Kluk. Wie? De juffrouw, of de machine? En wie heeft, de kosten? Denk je die ook aan dat typlstetje te verdienen? Geef op dat contract. Ik ga d'r op af. Zal zien wat er nog te doen valt. Schaap knikte, maar zweeg. Als hij nog één woord zei, dan moest hij er zelf op af en hij wist zelf voor zooiets niet geschikt te zijn. niet te halen bij Kluk, die er ais voor was uitgetcekend. Hij zag 'm gaan. met dien zwaren. even waggelenden gang ja. toch precies "n stier en met den nóg gezwol len nek. Het contract had hij zorgvuldig op geborgen in z'n portefeuille en éven glim lachte Schaap, toen hij dacht aan het kwade kwartiertje, dat die juffrouw Herst, of Horst of Harst, hoe heette ze ook weer. tegemoet ging. Met 'n krachtigen. daverenden smak wierp Kluk een uur later het portier van z'n auto dicht. Hij keek naar boven, want dat schep sel woonde daar ergens boven, daar kon je van op aan, maar hij zag niemand voor de vensters. Zoo verwonderlijk was dat niet, want juffrouw Harst had het op dit oogen blik veel te druk. om naar Kluk uit te kij ken. want zc typtetypte, alsof ze de vacante plaats van type-koningin ambieerde Na zóóveel dagen had ze eindelijk weer een bestelling, maar er was haast bij, zooals cr altijd haast was bij haar werk en dus was BERTHOLD AUERBACH. 1882—1932 Deze week, 8 Februari, was het vijftig jaar geleden, dat een Duitsch schrijver overleed, die wij het best vergelijken kunnen met J. J Cremer ten onzent, de Zuid-Duitsche schep per van dorpsgeschiedenissen Bcrthold Auer- bach. Auerbach. een zoon van Israëlitische fami lie, werd 11 Mei 1812 geboren te Nordstetten in het Wurtembergsche Schwarzwa'.d en een groot deel van zvjn leven heeft hij in de landstreek welker bewoners hij beschrijft in zijn beroemde ..SchwarzwMder Dorfsge- schichten" gewoond. Eerst in 1859 verliet hij het land, dat hij zoo groote diensten heeft bewezen, doordat hij het in de Duitsche lite ratuur een monument, schiep, zoo goed als Fritz Reuter dit deed voor Noord-Duitsch- land. Hij vestigde zich te Berlijn. Kort voor zijn sterven woonde hij te Cannes, waar hij overleden is. Een ander punt van overeenkomst met on zen Cremer, die op zijn beurt onder invloed stoncl van Dickens, is bij Auerbach zijn strijd voor sociale verbetering, de pol nek-democra tische grondtoon zijner vertellingen over kleine luiden. Niet met den blik van een criticus sloeg hij hen gade. en niet van een hoog standpunt beschreef hij hen. doch hij deelde de zorgen, die hij zoo goed kende en hij leed en streed voor de lieden, die hij in zijh boeken lijden en strijden liet. Met. zoo veel warmte zelfs, dat. het hem een tijdelij ke gevangenschap te Hohenasperg bezorgde. Gelijk zijn tijdgenoot Hebbel was Auer bach zelf in armelijke omstandigheden groot gebracht. Roem had hij zich echter verwor ven door een vertaling van de werken van Spinoza, die in twee deelen verschenen is. Ook schreef hij een werk over het leven van den Nederlandschen wijsgeer. Do vertelling, die zijn naam voor altijd gevestigd heeft, en die nu nog gereede lezers vindt, is „Barfüs- zele". Het is een verhaal, waarin de hoofdfiguren met zuivere strakke lijnen getcekend zijn. d: kloeke, eenvoudige typen van het Wurtem bergsche Schwarzwalti. „Barfüszele" verscheen in 1856. het is in alle talen vertaald en in een door Vautier geïllustreerde uitgave verschenen. Behalve de Scharzwalder E>orfsgeschich- ten zijn dan nog ..Joseph in Schnee". ..Edel- weisz". ..Nach 30 Jahren" als vertellingen te noemen en voorts verschillende romans, zoo als ..Landolin von Reutershoten". ..Auf der Höhe..Brigitta". ..Auf der ilöhe" is var. deze boeken het meest artistieke, de karak- terteekening is scherp en het verhaal vlot. Dorpsleven en hofleven worden er tegen over elkaar geplaatst in hun tegenstellingen. Doch karakteristiek voor den dorpsbeschrij ver is het, dat de ieekenïng steeds veel ge lukkiger is. als hij het landleven beschrijft, dan wanneer hij typen moet schetsen, die uit een ander milieu dan het eigene zijn voortgekomen. Een reeks romans uit de geschiedenis van het Jodendom heeft hij gepubliceerd, die alle vereenigd zijn onder den titel ..Das Ghetto". Ook schreef hij een studie over het Jodendom en de nieuwe iitratuur. Zijn gezamenlijke wer ken zijn vereenigd in 22 deelen. Zijn literaire nalatenschap is in 1897 in het bezit van de Schwabische Schillervereeniging gekomen, die haar in het archief te Marbach bewaard. Aan de verheffing en verbetering van het volk poogde Auerbach ook te werken door zijn volkskalender, die de onmiddellijke aan leiding tot zijn gevangenneming werd in een zeer reactionairen tijd. Hij was een dier lieden, die. hoewel niet van den Duitschen stam, het land en zijn cultuur groote diensten bewezen hebben. ze niet overdadig vriendelijk gestemd tegen over den man. die haar kwam storen met overdadig luid rinkelen der bel. Ze slofte de deur open en toen stond ze tegeno\-er Kluk, die een stuk kauwgom in zijn mond stak. Het was één van z'n trucs. Er waren cliënten, die hij imponeerde met het ophouden van z'n hoed en er waren er. die hij klein kreeg met het sarcastisch afne men van z'n hoofddeksel. Hij kwam bij cliën ten, die hij angst op het lijf joeg met z'n sigaar, en weer anderen door het spelen met z'n wandelstok, maar er ware.n er ook. die hij neerkauwde met z'n kauwgom, en dat probeerde hij nu te doen. I Juffrouw Harst zelf? zei hü kauwend. Goed zoo, tref ik. Ben Kluk van Kluk Schaap en hier zijn zes kwitanties. Niet be taald, achterstallig en En hij dreunde, kauwend, alles op. wat hij in zulke gevallen altijd opdreunde, achter elkaar, zonder ophouden, om den ander elke gelegenheid te ontnemen zich te veront schuldigen. Eerst nadat hij alles had gezegd, pauzeerde hij even met z'n mond. z'n bru tale mond, maar niet. met z'n glazen knik- ker-groote oogen, want die bleven de onwil lige aankijken, om haar murw te maken. Was meestal niet eens noodig. want zc wa ren al genoeg geschrokken van zijn woorden. Dan betaalden ze. of huildenMaar als ze bleven hullen en dit niet afwisselden met een paar betalingen, dan ging de machine mee, direct mee in z'n auto. Èn nu wachtte hij maar af, wat deze juffer doen zou. Hij keek. kauwend, snel rond en hij zag het: royaal was anders. Het zou wel huilen wor den. Ze huilde niet. ze zag alleen maar bleek, blocker nog dan straks, toen zc opendeed. Ze stond daar als versuf:, geslagen, zonder hoop cn zc wist dat, en ze probeerde het door PEDRO BOCCATTI. n Wie zijn de laatste Corsikaansche bandielen? Op het oogenbl.k dat ik dit schrijf strij den de vermetele bandieten van Corsica hun iaatsten strijd. Het gevaar loert in het dichte kreupelhout en 1500 soldaten en gendarmen kampceren rondom de streek waar de roovers huizen. Ai de wapens van de moderne oorlogvoering worden gebruikt om het stervend ras van Europeesche vogelvrij verklaarden te bevech ten: tanks, kanonnen, gepantserde autos. bommen en vliegtuigen zijn te Corsica voor het beleg aangekomen. Wie zijn de mannen die nu steeds nauwer ingesloten worden, die honger beginnen te lijden en angstig hun patronen tellen, die zich overdag in holen verschuilen en in den naeht eerst te voorschijn komen om als wilde dieren door het kreupelhout rond te sluipen en voedsel te stelen uit het vijandelijk kamp? Men verneemt niets uit het ..maquis" maar tenzij zij reeds gedood zijn zijn daar nog de laatst overgeblevenen van Spa- da's bende: Juan Finoli, Antonio Castra cn mijn andere vroegfere bondgenootener zijn nog de overlevenden van de bende van Bartoli in 't westen van het eiland: er zijn Toussait Caviglioh en Torre, neven van wijlen den beroemden roover Caviglioli. die zich in de streek van Vico schuil houden en ergens in het Zuiden, bij Guera cn Santa-Marla-Sioc- che verbergen zich dc volgelingen van Borr.ea. Voordat Bornea zich bij de roovers voegde was hij gendarme. Daardoor is hij een voort durend gevaar voor de politie-autoriteiten geweest, daar hij op de hoogte was met de inwendige organisatie der gendarmerie en verschillende gendarmen kende, zoodat hij hen zou signaleeren ais zij trachtten, ver momd het maquis binnen te dringen en zich voor te doen als bendogenooten Natuurlijk hebben verscheiden stoutmoedige gendarmen '.V Zelfs vrouwelijke bandieten waren indertijd geen zeldzaamheid. en soldaten zich al vrijwillig aangeboden om op deze wijze als spionnen dienst te doen Uit ervaring weet ik. dat zij zeer slim zullen moeten zijn. om den roover de baas te wor den. Wij hebben, toen ik nog tot de Corsi kaansche roovers behoorden, verschillende spionnen In het maquis gevangen genomen cr. ik durf den vreeselljken dood niet te be schrijven. dien zij moesten ondergaan. De vogelvrijverklaarde heeft zijn elger. princi pes op het gebied van „eer" cn hij gevoelt de diepste minachting voor spionnen. Een spion is voor hem als een vergiftige slang en hij behandelt hem overeenkomstig. Bartoli stond eens aan het hoofd van een groote bende, die zeer veel macht had ln het Westen van Corsica. Maar de eigenaar van een buiten-ljotel schoot hem dood cn nu houd: de bende zonder leider zich schuil. D>ze nieuwelingen, mededingers van Spada waren altijd jaloersch op .-diens mannen. Wanneer twee concurreerende benden el kaar ontmoeten, ontstaat er altijd een ge>- vecht. Dc ..jongens van Spada" leverden heel dikwijls strijd tegen afgunstige mededingers evenals de benden in Chicago nu en dan in gevecht met elkaar raken en bij zulk een ge legenheid werd ik ernstig aan een arm ge- wond. Spada en zijn mannen verachtten de nieuwelingen Zij waren dronkaards en dwa zen. Zij hadden geen „vakbekwaamheid". Bovendien ..roovers" op ons terrein. Cavi glioli viel met zijn twee neven een officier van de gendarmen, luitenant Neuveglisse. aan en twee andere gendarmen: Klein en Tom De bandieten waren dronken en schoten als dollen. Klein en Tom werden gedood, dc of ficie.' werd gewond maar op den grond lig gende vuurde hij en doodde Caviglioli Zijn neven vluchtten, het zijn lafaards Deze guerilla tegen haar mannen bracht de Frnnscbe politie tot den grooten ..veld tocht". die nu tegen de Corsikaansche roovers aan den gang is. Het Gouvernement heeft de bandieten tot den strijd uitgedaagd. Het Is oorlog gaan voeren tegen hen. Een voor een sterven de vogclvrljvcrklair- den. Hun bruggen zijn afgebroken, hun vrienden, hun gidsen, hun relaties en hun „helers" zijn gevangen genomen. Hun voed sel: <>evoer i* afgesneden. Hun schuilholen zullen in den eersten tijd nog wel niet gevonden worden. Het. is dus riet onmogelijk, dat zij den hongerdood zul len sterven. Er is nog slechts een handvol van hen over: een stuk of zes. Voor zoover ik hen ken zullen zij vechten tot den lnat-sten kogel en dan hun messen gebruiken. Misschien ben ik. Pedro Boccatti geen onpartijdig beoordelaar, maar deze mannen hebben mijn sympathie Hun kansen zijn buitengewoon ongelijk: 1500 zwaar gewapen-' de soldaten tegen zes uitgehongerde man nen! Fr ls een groote heldhaftigheid in hun strijd op leven en dood, al moeten zij dan tot de ..slechte menschen" gerekend worden. Maar als deze zes daoperen er niet. meer zullen zijn. zal dit niet h^r einde van het rooverswezen op Corsica bettekenen. Spoc- d:g zal er weer een nieuw geslacht van ban dieten in het „maquis" leven, even stout moedig, even vermetel, even romantisch en even onoverwinnelijk als het vorige. Do warm bloedige Corslkaan houdt, van het bandieten- teven. Het vormt het natuurlijk bestaan voor een zeker soort menschen en al worden er nog zooveel „politle-vekïtochten" ?~gcn ge houden, het za! nooit geheel verdwijnen. Nadruk verboden). noodlot niet meer te keeren. Hij stond maar te wachten op haar tranen. Hij wachtte. Hij kauwde. Maar de tranen, waarop hij zich had geprepareerd kwamen niet. Ze zei geen woord cn toch was er een antwoord. Ze keek maar, dat schepsel met haar groo te oogen. en het was alsof hij daarin haar antwoord las. Hij kauwde en hij las: honger. Hij kreeg het warm. benauwd, voor het eerst. Hij kauwde langzamer, steeds langza mer, want het mensch had honger en hij kauwde, kauwde, langzamer nog en eindelijk hield hij ermede op. Ze had nog steeds geen woord gezegd en toc'n gaf hij antwoord op haar vraag. Nougoed dan zei hij Maar de volgende maand minstens een termijn, hoor. Nou ja, goed dan Hij wilde weg.wég hier en het was, of z'n wagen niet vlug genoeg kon optrekken en het was, of hij niet vlug genoeg weer op kantoor kon zijn. En? zei Schaap. Hij viel op 'n stoel neer. maar direct daarop vertelde hij. vol actie en plastisch beeldend, druk gebarend met z'n handen. Dat is in orde, zei hij. Een groote boel Zag er allemaal even royaal uit. Hadden vergeten te remitteei-en. Ja. dat Ls in orde Gelukkig, zei Schaap. Hier. 'n sigaar, of kauw je Het was of hij weer even zag: meubelen, kapot en wrak. 'n vrouwtje met honger- oogen, zónder woorden, en daarop zei hij heesch Neen. ik kauw niet meer. Het maakt me misselijk. Geef mU maar een sigaar. TON RUYGROK. EXPERIMENTEN PER RADIO. In aansluiting op vroegere berichten be treffende de psychologische experimenten van prof. ar. Weber over den zender te Lai- bach kunnen wij het volgende mededeeler. Zooals bekend werd gevraagd zich een beeld te vormen naar de stem. De haarkleur werd door 51 pet. inzenders juist geraden. De ouderdom door 65 pet. precies, 17 pet. bij benadering 59 pet. gaf een juiste persoons beschrijving (lichaamsbouw) en 24 pet. een r.iet nauwkeurige., maar toch treffende ka rakteristiek. Ook de juiste opgave van oogen en ooren werd door meer dan 50 pet. tref fend gegeven. Deze uitslag is bijzonder verrassend, daar meer dan ae helft z;ch een absoluut juisten indruk heelt weten te vormen van de perso. nee, van wien slechts de stem cn dan nog per radio, gehoord wer:. Deze gegevens kunnen van dienst zijn bij de rolvërdeeling voor hoorspelen. OVER BUFFELS. HET BUFFALO NATIONAL PARK. Nog niet zoolang geleden liep de buffel ge vaar uit te sterven, doch de pogingen van Canada om dit machtige prairie-dier te be waren zijn zóó succesrijk geweest, dat hei nu weer noodzakelijk gebleken is om zich te ontdoen van 1500 buffels in het groote om heinde gebied bij Wainwright. Alberta, bekend als het Buffalo National Park, meldt Tit Bits. In 1907 kocht het gouvernement een ku,t- ae ras-echte buffels van 716 stuks uit Mon tana. Van dat oogenblik af heeft hun aan tal zich verdertigvoudigd! Ongeveer 10 jaar geleden merkte men, dat het national Park niet genoeg voedsel meer aan de dieren verschaffen kon. En daaroo is toen al een rapport van deskundigen binnen gekomen. waarin geadviseerd werd. de kudde met. grooter te doen zijn dan 5000 stuks. In de nerfst van 1923 was men gedwongen 2000 buffels te dooden en sindsdien moest men nog van 4000 andere dieren afstand doen. In de afgeloopen 3 of 9 jaren werden bijna 7000 stuks naar het Noorden vervoerd naar een geweldige streek bij Fort Smith. Noord-West territorium het Wood Buffalo Park. Dc buffelhuiden en -pelsen van heden zijn van vee! betere quaineit dan die u;t de tijden, toen de buffels nog vrij de prairiën doorkruisteren. Vroeger was do huid gewoon lijk van een gebleekt geel omdat do Indianen de meeste dieren in den zomer doodden, wanneer de huid het lichtst van kleur is en van de slechtste kwaliteit voor bont. De die ren uit het National Park levorer. echter pas ln den laten herfst hun vacht wanneer die de win terdikte al gekregen heeft, tegelijk met de mooie donkere kleur. Behalve bont levert de buffel tevens heer lijk vleesch. Het vleesch van een jong. L-oed doorvoed dier wordt door velen beschouwd als een lekkernij. Buffalo National Park wordt druk bezach' door toeristen. In één jaar tijd. kom on meer dan 20 000. Het Ls dan ook een prachtig gezifht om nooit te vergeten, als men dè groote kudden o-vcr de praincn ziet en hooit, daveren.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 13