J. LOTTGERING BUITENLAND. Hongaarsche en Chineesche ontwapenings voorstellen. Electrische Verwarming N.v. Keiler Macdonald HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAC TS FEBRUARI 1932 TWEEDE BLAD Hongarije vraagt een veiligen basis voor den vrede. Dr. Yen eischt toepassing der inter nationale strijdkrachten. De Memelkwestie voor den Volkenbond. Het statuut geschon den Japansche troepenaCdeelingen te Sjanghai geland. De Chineesche spoorweg bij Nanking vernield. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Graaj Ayonyi Zaterdagochtend zijn de algemeene de batten. op de ontwapeningsconferentie Voortgezet. Allereerst spraken de vertegenwoordigers van Canada en Letland, die beiden wezen op de noodzakelijkheid van een werkelijke ver mindering der bewapening en de bereidheid van hun landen betoogden, mede te werken aan alle maatregelen ter verwezenlijking van den vrede. Daarna sprak de grijzen leider der Hon gaarsche delegatie Apponyi, die verklaarde, dat het. doel van alle bemoeiingen der Ont wapeningsconferentie moet zijn, den vrede op veiligen basis te brengen. Het is in over eenstemming met de grondgedachte van den Volkenbond, dat alle leden-staten gelijke rechten hebben en daarom ook aanspraak kunnen maken op gelijke veiligheid. De sta ten, die in den laatsten oorlog overwonnen hebben, hebben plechtig de verplichting op zich genomen, hun bewapeningen te vermin deren- De in het vredesverdrag vastgestelde ontwapening van de overwonnen landen, zou slechts de inleiding voor een algemeene ont wapening zijn. Het is dc taak van de tegen woordige conferentie de belofte, die destijds werd gegeven, in te lossen. Dc Chineesche gezant dr. Yen hield een groote redevoering, die tegelijkertijd gericht was tegen Japan en tegen den Volkenbond. Spr. verklaarde o.a.: Het verloop van den strijd, die China voert tegen een aanval van buiten van ongehoorde brutaliteit, zal de politiek van China in de ontwapeningskwestie bepalen. Men staat op het oogenblik voor een zelfden toestand als in 1914. China ziet dc groote oorlogsschepen, de tanks, de zware artillerie en de bombar dementsvliegtuigen aan het werk. Deze wa penen dreigen het Kellogg- en het Volken bondspact te vernietigen. Vervolgens schilderde de Chineesche afge vaardigde den oorsprong en de ontwikkeling van liet Japansch-Chineesch conflict en cischte de onmiddellijke practische toepas sing van de door Frankrijk voorgestelde in ternationale strijdkrachten tegen den aan vallenden staat. China eischt, dat de staten thans hun plechtig aangegane verplichtingen nakomen en zich zonder reserves houden aan de basis van het Volkenbonds- en Kellogg- pact. De Poolsche delegatie ter ontwapenings conferentie heeft, naar wij in de Tel. lezen, een reeks voorstellen ingediend tér bevorde ring van de moreelc ontwapening. Polen wijst op de noodzakelijkheid, dat. de wette lijke bepalingen op het gebied van de pers, de draadlooze omroepdiensten, de opvoeding der jeugd, filmvoorstellingen e,d. welke thans vrijwel uitsluitend op nationale belangen zijn ingesteld, worden aangepast aan de huidige ontwikkeling der internationale be trekkingen. De delegatie stelt voor zoo spoe dig mogelijk een conferentie bijeen te roe pen van vertegenwoordigers der journalisten cn dagbladdirecteuren, om de noodige maat regelen te nemen voor de bevordering der moreele ontwapening in de pérs. Voorts wordt gewezen op de noodzakelijkheid de jongere generatic te winnen voor de inter nationale gedachte, hetgeen een algemeene herziening der schoolboeken noodig maakt. Het Poolsche voorstel is op een psycholo gisch moment gekomen cn heeft in confe- rentickringen een zeer gunstig onthaal ge vonden. De Volkenbondsraad is Zaterdagmiddag bijeengekomen ter behandeling van de Memel-kwestie, die, zooals bekend, door Duitschland is aanhangig gemaakt. Nadat, de voorzitter Paul-Boncour de Duitsche nota. van 8 Februari had voorgelezen, gaf hij het woord aan graaf van Bulow. Deze gaf een uitvoerige uiteenzetting van de gebeurtenissen sedert de afzetting van den leider van het directorium, Böttcher, door den Litauschcn gouverneur. Dc maatregelen van den gouverneur zijn. aldus de Duitsche vertegenwoordiger, een flagrante schending van het Memel-statuut, de autonomie is ge schonden. Volgens von Biilow mogen de recente ge beurtenissen niet als op zichzelf staand be schouwd worden, maar vormen zij een scha kel in een lange keten van Litausche maat regelen. waaraan de Memelsche bevolking sedert jaren is blootgesteld. Het Memelgebied verkeert sedert vele jaren zonder reden in een soort oorlogstoestand; de uitoefening van grondx-echten is aanzienlijk beperkt, zoo als de vrijheid van vergaderen en de pers vrijheid, doch de Litausche pers mag ageeren tegen het directorium en de Litausche bon den mogen betoogen tegen de autonomie. De bevolking is naar afstamming en cultuur Duitschf de afscheiding verandert daaraan niets. Duitschland heeft den plicht er voor te roreen, dat het Memel-statuut wordt nage komen en volgens spreker moet de Raad dan ook maatregelen nemen, opdat de begane schending wordt goedgemaakt. De Litausche vertegenwoordiger, minister Zaunius, be streed het recht van Duitschland, om deze zaak aanhangig te maken. Zaunius verklaarde verder, dat Böttcher to Berlijn ook met het ministerie van Buiten- landsche Zaken heeft onderhartdcld. De Litausche regeering kon zich geen verdere provocaties laten welgevallen, welke de be trokken personen in overleg met Duitsche instanties hadden ondernomen. Böttcher heeft het Memel-statuut geschonden door ambtsuitoefening in het buitenland. Zaunius ontkende, dat de Memel-bevolking Duitsch zou zijn en noemde de berichten over een op- marsch der Litausche bonden volkomen on gegrond. In zijn repliek trachtte von Bülow de ver klaringen van Zaunius te ontzenuwen, waarna de Bondsraad den Noorschen gedele geerde Colban als rapporteur voor de Memel kwestie opdroeg met de hulp van eenige Ju risten zoo spoedig mogelijk een rapport op te stellen over dc vraag, of het optreden der Litausche regeering een schending van de Memel-conventie vormt. De beide gedelegeer den gingen hiermede accoord. Cliina. Kingsford Smith en de Chineesche luchtvloot. Naar aanleiding van het bericht van de Daily Herald, als zou Kingsford Smith be reid zijn de Chineezen te helpen in hun strijd tegen Japan, meldt Reuter uit Nanking, dat het Chineesche luchtvaartbureau meedeelt, dat het „officieel geen kennis draagt"' van een overeenkomst met luit.-kolonel Kings ford Smith of van den aankoop van Austra lische vliegtuigen. Geen Russisch-Japansch verdrag? MOSKOU, 13 Febr. (Reuter). Het Telc- 3de prijs F. Frijer met 19 stuks, dat de geruchten over een ge.heim verdrag tusschen Japan en Sovjet-Rusland, met be trekking tot Mandsjoerije, niet met de feiten overeenstemmen. Japan weigert onderhande lingen met China te Sjanghai. TOKIO. 14 Februari. (V. D.) In opdracht der Japansche regeering heeft de Japansche zaak gelastigde te Sjanghai verklaard dat de Ja pansche regeering weigert onderhandelingen, van welken aard ook. te Sjanghai tc voeren met de vertegenwoordigers der Chineesche autoriteiten inzake de regeling der Japansch- Chineesche geschillen. Indien de Chineesche regccring zich met de Japansche wil verstaan, moet zij zich wenden tot het Japansche ministerie van Buitenland- <=che zaken en daar direct haar voorstellen indienen. De Japansche militaire operaties worden te Sjanghai op het oogenblik natuurlijk niet ge staakt. Aangezien de Chineesche regeering geen tijd heeft gevonden zich met Japan te verstaan, moeten de operaties haar loop ne men. Japansche troepenafdeelingen te Sjanghai geland. SJANGHAI. 14 Febr. (V. D.) Zondag zijn troepenafdeelingen van de negende Japan sche divisie ter sterkte van 12.000 man te Sjanghai geland. De troepen zijn zeer goed uitgerust en bestaan uit verschillende regi menten, waaronder twee uit Tokio. Het troe pentransport heeft plaats gehad op speciaal bevel van den keizer en wel met hc^ oog op de a.s. offensieven tegen Woesoeng en Sjapei. Zondagavond of Maandagmorgen verwacht men nog 10 000 man Japansche troepen. Deze militairen zullen grootendeels worden aan land gezet bij de internationale nederzetting. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 Cts. per regeL Kachels, haarden, ketels, strijk ijzers, kleedjes, etc etc. etc. bij JANSWEC 42 TELEFOON 14049 Zaterdagavond en Zondagmorgen was het vuren volkomen gestaakt. Japansche bombardementsvliegtuigen heb ben de Chineesche stellingen rondom Sjapei opnieuw gebombardeerd. De Chineesche spoor weg naar Nanking werd vernield. Een granaat van een Chineesche luchtafweer batterij is in de Fransche concessie ontploft, waarbij 18 personen zwaar werden gewond. SJANGHAI, 14 Febr. (V. D.) Officieel wordt gemeld, dat de president der Chineesche Re publiek generaal Feng heeft benoemd tot mi nister van Binnenlandsche Zaken. MOSKOU, Via Kowno, 14 Febr. (V. D.) Vol gens een Russisch bex-icht uit Charbin werden Japansche troepen, die bij Joeschoei, ongeveer 150 K.M. ten Westen van Charbin, op mar.sch waren, door Chineesche troepen aangevallen. De Chineezen trachtten de Japanners te om singelen. Nadat versterkingen waren aange komen is het den Japanners gelukt de Chinee zen terug te slaan. Er werden 40 man ge dood. Dc overige Chineesche soldaten werden gevangen genomen en naar Charbin overge bracht. Japansche aanvallen op Woesoeng afgeslagen. SJANGHAI, 14 Febr. (V.D.I De Japan- ners hebben Zaterdag tijdens een hevigen sneeuwstorm opnieuw een aanval gedaan op de Woesoengforten. Dit offensief duurde tot de morgenuren.. Voor zoover uit <ie Zondag bekend gewor den berichten blijkt is de aanval geheel mis lukt. Volgens Chineesche berichten hebben de Japanners minstens twee duizend mun aan dooden en gevangenen verloren. Dc aanval begon met een hevig bombar dement van het Japansche scheepsgeschut. Daarna werden eenige compagnieën infan terie uitgezonden om het Woesoengkanaal met.pontons over te steken. Aan de andere zijde van het kanaal bevonden zich de Chi neesche stellingen. De Chineezen ontvingen de Japanners met een hevig machinegeweer- vuur. Eerst laat in den avond is het ongeveer 1000 Japansche soldaten gelukt, hetgeen trouwens door het Chineesche hoofdkwar tier wordt toegegeven, het kanaal over te steken. In het daarna volgend gevecht, bleven de Chineezen opnieuw in de meerderheid! De laatste aanval der Japanners had in de vroe ge morgenuren van Zondag plaats met onge veer 1500 infanteristen. Ook deze aanval werd door de Chineezen afgeslagen. Dc Ja pansche verliezen zijn zeer groot. 70 militaire vliegers aan Chineesche zijde? LONDEN. 14 Febr. (V.D.I Volgens „Sunday Chronicle" zou een 70-tal vroegere Engelsche militaire vliegers met drie vlieg tuigeskaders voornemens zijn zich aan te sluiten bij de Chineesche luchtstrijdkrach ten. Deze onderneming zou door een Engel sche firma worden gesteund. Deze firma zou de noodige bombardements- en gevechts vliegtuigen, welke met twee machinegeweren worden uitgerust, ter beschikking stellen. Een zekere Mr. Harding heeft de leiding der on derneming op zich genomen en het blad in een onderhoud medegedeeld, dat hij de vol gende week naar China zal vertrekken om de noodige onderhandelingen te voeren, welke reeds met de Chineesche instanties te Londen zijn aangevangen. Duitschland. Het accoord voor de H erstelconf erentie. BERLIJN, 13 Febr. Officieel wordt mede gedeeld De regeeringen van Belgic, Frankrijk, Duitsch- INGEZONDEN MEDEDEELLNGEN a 60 Cts. per regel. Ververij en Chemische Wasscherij Gr.Houtstr.5a - Tel. 10771 Heerencostumes Stoomen ontvlekken en oppersen land, Italic, Japan en van het Verenigd Ko- 1 ninkrijk van Groot-Brittannië hebben kennis genomen van het rapport van de deskundigen te Bazel en zijn op grond daarvan overeeix- gekomen, den overigen regecringen het uitstel eer herstelconferentie t-ot de maand Juni te ad vise eren. Het zal de taak der Conferentie zijn tot overeenstemming te komen over een duurzame regeling van de in het rapport der deskundigen te Bazel aan de orde gestelde vraagstukken en over de methode om de an dere economische en financieele moeilijkheden drc de huidige wereldcrisis veroorzaakt heb ben cn kunnen doen voortduren, op te lossen. De bovengenoemde regecringen zijn tot dit besluit gekomen in de hoop, dat daardoor de internationale toestand zal opklaren. Het standpunt der Duitsch- Nationalen. Op een vergadering van de Duitsch-natio- nale Volkspartij heeft een der partijleiders, ar. Bang. naar V. D. meldt, een rede gehou den over dc presidentsverkiezingen, waarin hij o.a. zeidc: De Duitsch-nationale zijn niet voornemens de politiek van Brüning. onder bescherming van den naam van Hindenburg, nog langer te aanvaarden. Zeven jaar lang is de naam van den veldmaarschalk gebruikt door de mannen van het huidige systeem om via Lo carno. Volkenbond en Youngplan een politiek mogelijk te maken, waaraan Duitschland te gronde moet gaan. De Duitsch-nationalen gelooven niet. zeide spreker, dat de president bereid kan zijn op te treden als candidaat van hen. die met zijn verkiezing niet hem, maar een regeering wil len verwerven, waarvan de „Vorwarts" heeft gezegd, dat zij het krachtigste bolwerk tegen het nationaal-socialisme vormt. Mocht dc rijkspresident dus. tegen alle verwachting in. zich bereid verklaren om op te treden als candidaat der linkerzijde, dan zullen de Duitsch-nationalen hem natuurlijk niet steu nen, maar op allerscherpste -wijze bestrijden. Nog meer steun voor Hinden- burg's candidatuur. BERLIJN. 14 Febr. (WoW. De vertegen- woordigers der Volksconservatieve Verceniging die heden te Berlijn hebben vergaderd, hebben tot Rijkspresident von Hindenburg een tele gram gericht waarin o.m. wordt gezegd; Wij verzoeken den heer Rijkspresident zich in dit jaar van de ernstigste beslissingen opnieuw, zonder te letten op partijen cn groepen, als onafhankelijk gevolmachtigd^ ter beschikking van het Duitsche volk te stellen". De leiders van den Kyffhacuserbund heb ben eveneens Zondag hun houding bepaald. Dc voorzitter generaal von Horn zal zich mor gen naar den Rijkspresident begeven om hem van die houding in kennis te stellen. Men neemt aan. dat dc Kyffhacuserbund besloten heeft Hindenburgs candidatuur te steunen. Bij de audiëntie zullen ook Stahlhelm-leiders aanwezig zijn. Immers ook in Stahlhelm-krin gen zijn heden besprekingen gevoerd, die vóór de audiëntie van morgen zullen worden be ëindigd. Ook burgemeester Sahm zal morgen bij den Rijkspresident rapport uitbrengen, en wel over het resultaat van de inteekening op de lijsten van zijn comité. In politieke kringen verwacht men, dat rijkspresident von Hindenburg zich, onmid dellijk na de diverse audiënties, in een procla matie bereid zal verklaren een nieuwe candi datuur te aanvaarden. In eexx hoofdartikel verklaart de „Vorwarls", dat ..de sociaal-democratie den communisti- schen onzin niet met twee zal vermenigvuldi gen; zij zal geen candidaat stellen, als het haar niet om de overwinning te doen is. In het belang van de arbeidersklasse moet zij al les doen om het fascisme de zege te ontruk-' ken. Met andere woorden: zij moet afzien van een eigen candidaat, wanneer zij een ander ziel. wiens candidatuur een wig drijft in dc gelederen der tegenstanders en een nederlaag van het Harzburgsche front kan bewerkstel ligen". BERLIJN. 13 Februari (Wolff) De Rijks- dagfi-actie der Duitsche volkspartij heeft in haar heden gehouden zitting de volgende motie aangenomen: De Duitsche volkspartij komt zoo krachtig mogelijk voor de verkiezing van Von Hinden burg tot rijkspresident op. Met het. oog op de betreurenswaardige ontwikkeling in de kwestie der candidatuur van Von Hindenburg doet de Duitsche volks partij op alle verantwoordelijke politieke persoonlijkheden het beroep, om met voor bijgaan van op macht, en partijpolitiek ge richte eischcn dc verkiezing van Von Hin denburg tot een gemeenschappelijke zaak van het Duitsche volk te maken. Het IJzeren Frontdemon streert. BERLIJN. 14 Februari (Wolff) Het ..IJzeren Front" heeft heden in het Heerenhuis een betooging gehouden. Referendaris Splccker. sprekend namens dr. Wirth. zeide. dat het „IJzeren Front" vast besloten is, de vijanden van den staat met hun eigen wapens te bestrijden; het is echter te hopen, dat zijn bestaan alleen al voldoende zal zijn om dic-n vijanden allen lust in het. gebruiken van ge weld te ontnemen. Spieker deed een beroep op dc burgerlijke partijen om bij de vcr- INGEZONT>EN MEDEDFEETNGEN a 60 Cts. per regel STOFZUICERHUIS MAERTENS BARTEL JORIS STRAAT 16 TEL. No 10756 PHILIPS' RADIOTOESTELLEN kiezing van den Rijkspresident het werk van Weimar te redden. De hoofdredacteur van dc „Vorwarts" dr. Stampfer riep eveneens de burgerlijke groe pen op om te zamen met de sociaal-demo cratie dc vijanden van de republiek te ver slaan. Ten slotte voerde dc leider van de Relehs- banner. Hoeltermann. het woord, die z. 1de, dat het eenige doel van zijn organisatie is. Duitschland de hel van het „derde Ruk" tc besparen en ervoor te zorgen, dat staat en volk vrij blijven. Italië. Nobile in Russischen dienst. Wolff meldt, dat generaal Nobile met toe stemming van Mussolini in Moskou een con tract voor den tijd van vier jaren heeft af gesloten met de Russische commissie voor de luchtvaart. Nobile, die uit Rusland naar Ro me terugreisde, heeft in een interview te Berlijn medegedeeld, dat hij in April a s. zijn woonplaats van Rome naar Moskou zal over brengen. Hij heeft aangenomen, dezen zomer deel te nemen aan de Russische pool-expcdltie naar het Nicolaas U-land (thans Noord- land gehcetcn). De expeditie wordt thans voorbereid door het Instituut voor poolexpe dities te Leningrad. Zuid-Amerika. Staking te Montevideo geëindigd. MONTEVIDEO. 13 Febr (Reuter! De dagbladen zijn weer verschenen en de meeste vakbonden hebben tot werkhervatting beslo ten. Dc staking wordt dan ook als geëindigd beschouwd. Amerika. Hoover's credietplan in den Senaat goedgekeurd. WASHINGTON. 13 Febr. (VD.l Het grootseh opgezette credietplan van presi dent Hoover is Vrijdag voor de eerste maal in het congres in behandeling gekomen. Ver wacht wordt., dat de wet de volgende week m werking zal kunnen treden, zoodat het re- constructiewerk voor de banken zonder ver traging kan aanvangen. Na een korte beraadslaging heeft do fi nancieele commissie van den Senaat de wet goedgekeurd. Op de oorspronkelijke wet wordt een amendement ingediend, waar door de werking der wet beperkt blijft tot de kleine banken. Charles Dawes. de president van de Finan cieele Reconstructie Corporatie heeft in <c commissie eenige belangrijke mededeclingcn gedaan. Zijn mededecllngen waren geheim en ook het stenogram werd vernietigd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. LAKEROL tegen de hoest! 30 «n SO et», bij Apoth. «n Drog. AGENDA MAANDAG 15 FEBRUARI Stadsschouwburg: K. V. Het Ncd. Toonecl: Süss de Jood". 8 uur. Schouwburg Jansweg; Centraal Tooneel: „Dc familie van mijn vrouw". 8 15 uur. De Centrale, Spaarnc 94: Jaarvergadering V. A- R. A. 8 uur. Gem. Concertzaal; Openbaar debat Mr. A. S. de Leeuw cn J. de Kadt. 8 uur. Rembrandt Theater; Wie is Moreno'' Op het tooneel: ..Pintero's", menschcn of dieren? 7 en 9-15 uur. Paiace: ..Der Draufgangcr". Op het too neel: 3 Borchardts. Rek-sensatic. 8 15 uur. Luxor Sound Theater: Trader Horn (ge prolongeerd). 8.15 uur. Santpoo Lezing ir. C. Kooy over voordeelige voeding In den Crisistijd in café Zomcrlust. 7.30 uur. DINSDAG 16 FEBRUARI Gem. Concertzaal: Ledenconcert H. O V. Schouwburg Jansweg: Centraal Tooneel: „De familie van mijn Vrouw". 8.15 uur. Prinsenhof: Poppententoonstelling. I6 en 810 uur. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve *s Maan dags. toegang vrij. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Firma Grijseols en Van Hees, Lange Vccr- st-raat 14, Tel 11000. L. Schooi-1, Frans Halsplein 1. Tel. 11180. Bosm en Vaart-Apotheek, Bosch cn Vaart- 1 straat 26. Tel. 13290. ONZE DAGELIJKSCHE KINDERVERTELLING. Tuimeltje en Kruimeltje in het Kabouterland. De vrouw veegde heel hard tegen dc kap, maar inplaats dat zc het daar beter mee maakte, viel de kap in een ruk naar beneden en gaf de apothekersvrouw een gil. Tuimeltje cn Krui meltje hielden zich stevig vast cn bengelden vroolijk op cu neer. terw ijl dc vrouw niets deed dan om hulp roepen. De apotheker kwam op het hulpgeroep toegesneld cn zag zijn vrouw met de lampekap op haar hoofd staan. „Maak je niet zoo druk." zes hij kwaad .„je zult nog wel een* iets anders op je hoofd krijgen dan zoo'n onnoozel ding" cn hij trok het ding van het hoofd van zijn vrouw af. Tuimeltje en Kruimeltje zagen intusschen kans hun flesehjes tc vullen met pekelwater cn renden toen de dew nit. Buiten gekomen zagen ze dat al de hagel al weer weg was. Het was nog wel heel erg koud, maar hun lieele reis was dus voor niets geweest. Zc liepen achter elkaar met hun handen in hun zakken en vonden het echt vervelend, dat zij dc kabouters niet van al dc hagel hadden kunnen verlossen. Maar er was niets aan te doen en ze troostten zich met de gedachte, dat ze het I>ekeiwater voor een andere gelegenheid zouden kunnen «cbruiketi.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5