STADSNIEUWS HAARLEM'S DAGBLADMAANDAG T5 FEBRUARI 1932 GEDEPUTEERDE STATEN. DE AUTOBUSDIENSTEN VAN DE N. Z. H. T. M. Voor een Commissie uit Gedeputeerde Staten werden hedenmorgen de mondelinge 'bezwa ren ingediend tegen de aanvrage der N.V. Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maat schappij. te Haarlem, om vergunning tot het in werking brengen van autobusdiensten van Haarlem (Turfmarkt) naar Bloemendaal (Zomerzorgerlaan) en terug van Haarlem (Van Zeggelenstraat) naar Overveen (Ooste- !ijk einde Zeeweg) en terug, van Haarlem (Stationsplein) naar Overveen (Tuindorp) en terug en van Haarlem (Stationsplein) naar Heemstede (Javalaan) en terug. Ingekomen waren brieven van Haarlem, Bloemendaal, de Brockway, van de firma Kors en Van Bolhuis en Heemskerk. Namens Haarlem lichtte wethouder mr. J. Gerritsz de bezwaren toe. De raad heeft het indertijd als goede concurrentie geoordeeld de bus (de Brockway) en de tram te laten Joopen, omdat een geheel tramverkeer te groote financieele en verkeersasten zou mee brengen. Nu zal de tram in sommige harer aan te leggen buslijnen tegen het belang van de Brockway ingaan. Er is geen bastaans- mogelijkheid voor twee buslijnen in het Am- sterdamsche kwartier. Bovendien is de toe- Stand bij de Langebrug slecht. De gemeente is wel niet formeel maar toch grond van de concessie, doch het initiatief grond van de concessie, doch van het initia tief en werk van de Brockway. De heer M. C. v. d. Wal vindt dat de be zwaren van de gemeente niet ver genoeg gaan. Het plan is geen zuivere ontzetting, doch geeft voortzettingen. De N.Z.H.T.M. wil doortrekking van de buslijnen uit Bloemendaal naar de Groote Markt. Maar andere bussen hebben dit al zoo vaak geprobeerd en zijn er nooit in kunnen slagen. De heer Kraak Steeman spreekt voor den heer L. A. Kors in verband met de verleging HeemstedeHeemstede-Station. Als er een busdienst noodig is, laat dan een bestaande genomen worden door opheffing van het vervoerverbod over dien afstand. Ook lichtte hij de bezwaren van Heems kerk en Bolhuis toe over de lijn Aerdenhout Tempeliersstraat. Vervolgens sprak or. W. J. Burgersdijk, die uitvoerig de aangevoerde bezwaren bestreed. In de toelichting op het raadsbesluit over de vervanging wordt juist de doortrekking als groot voordeel genoemd, terwijl de rich ting veranderd kan worden in overleg met B. en W. De Brockway Mij. verzoek, indien de aanvraagde vergunning wordt verleend, daaraan een verbod van vervoer binnen de gemeente Haarlem te willen verbinden. Dat deze buslijnen bestaande tramlijnen vervangen, die het vervoer binnen Haarlem ten deele reeds meer dan 30 jaar verzorgen, wettigt de vraag of het de Brockway Mij. eigenlijk wel ernst is met haar bezwaar schrift. Reeds bij de in 1919 gevoerde onderhande lingen in de wcnschelijkheid van doortrek king gevoeld door alle betrokken partijen. De moeilijkheden echter, die de bestaande weg bood, deden van uitvoering afzien. Bij ver vanging van de tram- door buslijnen, ver vallen de bezwaren, die de doortrekking vroe ger tegenhielden. De verlenging van lijn d, voorbij de spoor weghalte AerdenhoutHeemstede is vastge steld in overleg met het gemeentebestuur van Heemstede. Wat de aanvrage voor het Amsterdamsche kwartier betreft, dit is zoo bevolkt, dat door trekking van groot belang is; er wordt direc te verbinding verkregen met Overveen (Zee weg) een zeer gezocht wandeloord. De bezwaren, die de Langebrug voor het verkeer biedt, willen wij zeker niet te licht tellen. Verbetering van den toestand ter plaatse zal bij verdere uitbreiding van de woonwijken beoosten het Spaarne zeker niet lang meer kunnen worden uitgesteld. Dat echter, indien het belang van de aangevraag de buslijn moet worden erkend, deze niet in gevoerd zou kunnen worden op grond van den toestand op de Langebrug, zou niet al leen zeer betreurenswaardig zijn, doch zal ook niet als juist behoeven te worden erkend. De tram wil haar lijnen van Overveen en Heemstede over de groote Markt leggen. Dit is beter dan de door B. en W. gewenschte richting langs Kenaupark en Rozenstraat. Het bezwaar hierbij is, dat op het stations plein gekeerd zal moeten worden. Na eenige re- en dupliek, zeide de voor zitter Mr. A. Bruch, dat de Gedeputeerde Staten later hun beslissing zullen nemen. NIET ALLEEN ONTWAPENING. OOK CONTRÓLE OP WAPENFABRICAGE. GENèVE, 15 Februari (Reuter). De Chi- neesohe vertegenwoordiger bij den Volkenbond heeft toesloten, officieel de bijeenroeping van de Volkenbondsvergadering te verzoeken. Deze vergadering zal vermoedelijk de volgende week bijeenkomen. Het is echter nog niet zeker, dat deze, zooals de Chineezen hopen, het optreden van Japan zal veroordeelen. GENèVE,, 15 Februari (Reuter). Na den Turkschen minister sprak de Noorsche ver tegenwoordiger Calban, die zei dat met de ontwapening ook de controle op de wapen fabricage moet worden ingesteld. Het voorstel tot instelling van een volkenbondsleger is nu met door te voeren, als niet tegelijk de na tionale bewapening sterk wordt verminderd. De Portugeesche vertegenwoordiger deelde mede, dat de bewapening in Portugal reeds tot een minimum beperkt is. CHINA EN JAPAN. Japan geeft niet toe. SJANGHAI, 15 Februari (Reuter). De Britsche en Amerikaansche gezanten doen alle mogelijke moeite om de vijandelijkheden te voorkomen, doch door de dreigende hou ding van de Japanners, die eischen. dat de Chineesche troepen terug zullen trekken cn de overdreven geachte overwinning van het negentiende Chineesche leger, hebben deze bemoeiingen geen succes. Tsjapeï weer gebombardeerd. SJANGHAI. 15 Febr. (Reuter) De Ja panners zetten het bombardement van Tsjapei voort. De Britsche vrijwilligers wa ren genoodzaakt een blokhuis, op de grens van de internationale concessie te verlaten, aangezien Japansche granaten in de nabij heid van het gebouw ontploften. OVER RUSLAND Men schrijft ons: Door verschillende or ganisaties is besloten op 24 Februari een vergadering te houden in het gebouw van den Protestantenbond, waar als spreker hoopt op te treden Dr. F. J. Krop van Rot terdam. Dr. Krop bemoeit zich ernstig met de godsdienstige toestanden in Sovjet-Rusland, heeft daarnaar een bijzonder onderzoek in gesteld en weet op zeer onderhoudende wijze hierover te spreken. Met een serie lichtbeelden wordt het ge sprokene toegelicht. Er zal worden gecollecteerd voor de ver drukte Christenen in Rusland. Voor de leiding der vergadering heeft zich bereid verklaard Prof. A. A. v. Schelven. De uitnoodigingen zijn verzonden aan de leden van de Haarlemsche afdeelingen van den Ned. Chr. Vrouwenbond, de Chr. Vereen, van den Handeldrijvenden en Industriëelen Middenstand, de Ned. Chr. Reisvereeniging, de Chr. Hist. Kiesvereen. van Haarlem en Heemstede, den Chr. Besturenbond en den Chr. Werkmansbond. OUDERBIJEENKOMST MONTESSORI SCHOLEN. Dezer dagen hield mej. de Ranitz uit Am sterdam voor ouders van leerlingen van scho len oen belangwekkende lezing over: .Moei lijke kinderen", voorafgegaan door een har telijk welkomstwoord van het hoofd der voor bereidende school, mevr. Mr. PrinsWillekes Macdonald, die In t kort uiteenzette, da. deskundige vreemden vaak beter over onze kinderen oordeelen, dan de eigen ouders door dat dezen meestal 'bevooroordeeld zijn. Een adviesbureau voor moeilijke kinderen, waarin de spreekster werkzaam is, werkt ook daar door zoo nuttig. De spreekster stelde allereerst itast dat op twee manieren de moeilijkheden, die kinderen opleveren, gezien en verholpen moeten wor den. Ten eerste lette men op het milieu. Het gezin, de buurt enz. Ook armoede veroorzaakt meermalen moeilijkheden in de handelingen van kinderen. Ten tweede speelt de lichamelijke aanleg een groote rol; zoo zijn hersenziekten e.a. menigmaal de oorzaak van onsociale of anti sociale handelingen. Een minderwaardigheidsgevoel bij de kin deren, ontstaan door armoede, lichamelijke zwakte en andere oorzaken is niet altijd dadelijk te herkennen. Sommigen die zich verschoppelingen voelen, worden schuw en zijn tot niets bekwaam, anderen pogen wan neer zij dan niet beroemd kunnen worden dan toch berucht te worden en toonen hun kunnen in de kwade dingen. Wanneer nu de misdadigheid vaneen kind blijkt te ontspruiten uit een minderwaardig heidscomplex, wordt door den verstandigen opvoeder een gepast zelfrespect aangekweekt. De ouders oefenen vaak op de ontwikkeling van het gevoelsleven van het kind een nood- lottigen invloed uit. door den kinderen vele straffen op te leggen, voor een hardnekkig kwaad, waarvan niet de oorzaak werd gezocht, maar dat gewoon als „kwade wil" werd ge determineerd. Ook door een overgroote netheid, waardoor het kind de voor zijn ontwikkeling zoo noodige bewegingsvrijheid mist, ongemotiveerd wan trouwen, onrust en twist in 't gezin, ont staan, ongewenschte toestanden in 't gevoels leven, die door verkeerde daden zich uiten Het is vooral niet altijd gebrek aan ernst bij de ouders, zeide spreekster naar aanleiding van een vraag, maar meestal bestrijdt men de daden inpiaats van de oorzaken weg te nemen. Met op de noodzakelijkheid te wijzen van genegenheid voor het kind, eindigde spr. haar belangwekkende lezing. DE RIJKSVEZELDIENST. Weinigen zullen weten dat tot de vele Rijks- dientsen die er bestaan, ook de Rijksvezel- dienst behoort. Uit een ons gezonden boekje: „Eenige mededeel! ngen betreffende den Rij lp- vezeldienst, meer in het bijzonder over zijn inrichting, vernamen wij, dat het doel van dezen dienst is: „Het verrichten van weten schappelijk onderzoek, het uitvoeren van keuringen en het geven van adviezen op papier- en textielgebied". Door de steeds scherper wordende concur rentie wordt in den laatsten tijd het onder zoek van de eigenschappen der grondstof fen, halffabrikaten en gereede producten van groot belang. In de laatste jaren wordt dan ook door industrie en handel steeds meer gebruik gemaakt van de wetenschappelijke methoden van onderzoek van vezels en vezel producten. De Rijksvezeldienst te Delft, welke over een staf van wetenschappelijk onder legd personeel beschikt, biedt aan belang hebbenden alle gelegenheid, de noodige on derzoekingen op textiel- en papiergebied te laten verrichten. In de eerste plaats stelt de dienst zich be schikbaar voor het op aanvrage verrichten van keuringen van grondstoffen, heel- en halffabrikaten der papier- en textielindustrie in den ruimsten zin en van verwante produc ten. En verder met het geven van adviezen en het uitwerken van technische vraagstuk ken in het belang van handel en industrie. Ook kunnen belanghebbenden voor eigen rekening over technisch -we tenschap peli j k e vraagstukken op het gebied van vezelhandel en vezel industrie door deskundigen onderzoe kingen laten verrichten in het laboratorium van den dienst, die ook op eigen initiatief „researchwerk', dwz.: technisch-wetenschap- pelijke onderzoekingen van meer fundamen teel en aard verricht. Voor het verrichten van keuringen worden door den dienst kosten in rekening gebracht volgens een door den minister vastgesteld tarief. Ieder jaar verschijnt een „Verslag over het keuringswerk" waarin mededelingen worden gedaan over de meest belangrijke keuringen die in het afgeloopen jaar zijn verricht. Het boekje geeft verder bij duidelijke af beeldingen, een overzicht van de toestellen gebruikt voor het onderzoek van vezels, garens weefsels en papier. Toegevoegd is een lijst van publicaties, in eenige vaktijdschriften gedaan. BEEN GEBROKEN. Zaterdagmorgen is de 67-jarige weduwe H., wonende Marnixstraat 17, op den keuken- drempel. doordat er sneeuw lag, uitgegleden en gevallen. Zij brak haar boen en is naar de Maria-S lichting overgebracht. N. J. WARNER. Heden herdenkt de heer Warnier, deur waarder bij de Arr. Rechtbank alhier, den dag. waarop hij vóór 40 jaar in die functie werkzaam werd gesteld; voor dien was hij gedurende 7 jaar klerk op het parket van den officier van Justitie; daarvoor was hij nog een paar jaar werkzaam aan de Academie van Wetenschappen. De heer Warnier, die het feest in huise- i ij ken kring viert, ontving vele blijken van belangstelling: een clubfauteuil van de recht bank, schitterende bloemstukken van den kan tonrechter Mr. Delbaere; van het personeel van rechtbank en kantongerecht,, van de vereeniging van deurwaarders en van parti culiere vrienden. De jubilaris, wien men zijn tachtig jaar niet aanziet, verricht nog steeds zijn werk met grooten ijver; de laatste vier jaar heeft hij geen buitenwerk meer, dodh daarvoor is hij bij alle civiele en strafzittingen aanwezig. Dat zegt wel iets. als men bedenkt, dat, ter wijl 40 jaar geleden met één civiele en één strafzitting per week volstaan kon worden, de zittingen thans alle dagen der week in beslag nemen. De grijze jubilaris staat bij zijn superieuren in hoogc achting, waaraan morgen op de civiele zitting waarschijnlijk uiting zal worden gegeven. BESCHONKEN AUTOMOBILIST Zondagavond omstreeks half twaalf wer den twee agenten van politie op de Lange Heerenvest door een onbekenden automobi list gewaarschuwd, dat er uit de richting Amsterdam een auto naderde, waarvan dc bestuurder onder den invloed van sterken drank verkeerde. Op hetzelfde oogenblik reed een auto met slingerenden gang de vest op. Eerst botste hij tegen een stilstaanden auto op, vervolgens raakte hij een lantaarn paal en reed toen tegen een huis aan, waar hij tot stilstand kwam. De chauffeur, die beschonken was, werd in bewaring gesteld. Hij is een 28-jarige koop man uit Aerdenhout. In zijn zak droeg hij een revolver met scherp geladen. In de aan gereden auto zat een 24-jarige dame, die niet ernstig aan arm en dijbeen gewond werd. Proces-verbaal is opgemaakt. ONGELUKKIGE BEENBREUK BIJ EEN VOETBALLER. Tijdens een voetbalwedstrijd welke Zondag te Oss weid gespeeld, had naar de CrU meldt een der spelers v. II. het ongeluk zijn been te breken. Het been moest wodren geampu teerd. COMITé BESTRIJDING WERKLOOSHEID. GIFTEN. Het Comité tot Bestrijding van de Gevol gen der Werkloosheid te Haarlem bericht met hartelijken dank de navolgende inschrijvin gen: voor ééén keer: Firma S. f 1, B. M. 2, Wed. B. K. 1, L. C. v. d. M. 5, J. M. T. 25. J. P. C. ten C. 1, R. d. W. 1, Mr. H. J. H. L. 3, Not. B. S. 25. E. B. 5, J. H. 25, J. H. J. H. f. 10, Tj. v. E. S. 5, A. M. B. 10, Dames B. 2.50, A. A. 2.50, F. H. 2, J. J. E. 10. Gebrs. 5. M C. H. H. 10, L. J. W. 5. G. S. 5, L. J. T. 1, J. v. d. B. 1, H. A. J P. f 1, G. H. 1, Mevr. Z. 1, E. v. d. M. 2.50, P. L. W. T. 2.50, L. H. v. S. 100, H. J. v. V. 10, J. Th. G. H. v. V. M. 5. Wed. F. G. M. de L. E. 2 50, J. v. W. 5. Mevr. R. P. E. 5, G. v. S. 1, G. S. 0.50, M. W. 2.50, Mevr. M. V. 5. J. A M. 5, H. H. 2-50, J. V. K. 5, Dr. G. F. H. 10. Mej. F. F. 10, W. N. S. 2.50. B. v. C. 1, J. d. W.—T. 2.50, Mevr. S. f 1, M. H. C. v. d. A. 5, H. B H. 10, P. v. H. 3, R. G. M. 1. W. S. 0.50, J. R. C. 10, J. H. Til. 2.50, E. J. S. v. L. 5, H. S. M. W. E. B. 10, J. J. K. 2. W. M. 2.50. per maand: Mevr. W. f 1, mevr. A. W. S. t. C. f 2.50, W. C. G. f 1. C. J. V. f 4., B. M. v. W. f 7.50, S. J. f 1.50, J. J. v. L. f 2.50, A. W. f 1 N. G. v. M. f 0.50. Giften: Opbrengst Bal-Masqué de Lange f 20.75, Inh. busje Sweekhorst f 2.68, J. F. L. f 50. Haarlems Dagblad f 657.71. Ambt. Prov Griffie 2c maand, bijdr. f 175, Leerlingen M.T.S. f 134.34, Personeel Franken's Fabr. 8e bijdrage f 35.35, A. M. f 1, Ambtenaren Electr. Bedrijf f 7.75, Drukkerij De Spaarnestad f 250. M. P. f 9. mevr. J. F. H. U. R. f 10. De Sierkan heeft aan ons Comité de toe zegging gedaan, om dagelijks chocolademelk ten schenken aan de werkloozen die in de localiteiten overdag verblijf houden, de ééne week het Brongebouw voor 200 personen, de volgende week de Bavo voor 150 personen en de derde week de Chr. Best. Bond voor 100 personen. De firma Gebrs. Braakman stelde een aan tal bons voor kleeding ter ihand. UIT DE OMSTREKEN IJMUIDEN BESOMMINGEN. Derika V 340 manden f 2500. Sumatra 325 manden f 2800. Rotterdam 375 manden f 3300. Pieter Cornelis 425 manden f 3500. Henriette Jacoba 470 manden f 4300. Corrle 210 manden f 2000. Olympia 160 manden f 2000. Johanna (IJ.M. 107) 50 manden f 900. Amstelstroom 100 manden f 1300. Roodc Zee 80 manden f 1600. Isabel 95 manden f 2200. Zeeleeuw 100 manden f 1500. Zeehond 95 manden f 1800. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K. G. f 1.35—1.05. Griet per 50 K G. f 58—21. Tongen per K.G. f 2.40—1,25. Groote schol per 50 K.G. f 14—12.50. Middelschol per 50 K.G. f 18—15. Zetschol per 50 K.G. f 2216,50. Kleine schol per 50 K.G. f 208.50. Bot per 50 K.G. f 4.70—3.10. Schar per 50 K.G. f 11—4.60. Rog per 20 stuks f 2813 Vleet por stuk f 4.50—3.20. Pieterman en poon per 50 K.G. f 13.50—3.10 Groote sehelvisch per 50 K.G.f 4333.50. Middelschelvisch per 50 K.G. f 36—27. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 27.50 f 21.— Kleine 9chelvisch per 50 K. G. f 2110.50. Kabeljauw per 125 K.G. f 4726. Gullen per 50 K.G. f 154.90. Leng per stuk f 2,101. Heilbot per K.G. f 1.20—0.95. Wijting per 50 K.G. f 7—2.50. Koolvisch per stuk f 1.500.13. SANTPOORT EEN UITBREIDING VAN HET DORP. BOUW VAN 60 MIDDENSTANDSWOMNGEN. Dezer dagen vernamen we. dat de bouw ondernemer P. P. Pruys voornemens was aan de nieuwe Rijksstraatweg wederom een 60-tal middenstandswoningen, aansluitend aan het thans in aanbouw zijnde complex van 25. te bouwen. We wendden ons. om zekerheid te krijgen, tot den heer Pruys, die ons boven staande bevestigde en ons vrvN-ts nog mede deelde, dat het bouwkundige gedeelte verzorgd zal worden door den heer T 'roeke, archi tect te IJmuiden. De bouwmaatschappij, waarvan dc heer Pruys directeur is, heeft in de laatste Jaren zeer veel voor de uitbreiding van onze plaats gedaan. Voor hen, die zich de luxe van een buitenverblijf konden veroorloven, bouwde zij in het „Neethof'-kwartier tal van mooie villa's, terwijl zij de laatste maanden vooral gedacht heeft aan de groote groep van mid denstanders, die hun werkzaamheden in Haarlem en Amsterdam hebben. Zij bouwde daarvoor eenige tientallen kleinere midden- standswoningen en dat daaraan inderdaad behoefte bestond, moge wel blijken uit het feit. dat ze in een ommezien bewoond waren. Aangemoedigd door dit succes besloot ge noemde maatschappij ten Oosten van het eerste complex een tweede complex van 25 huizen te bouwen, waarvan er al reeds tijdens den bouw verhuurd werden aan rustende zee lieden, wat niet te verwonderen is, daar zij van hun huis uit de oceaan-stoomers in het Noordzee-kanaal kunnen zien passeeren. Dit hernieuwe succes deed den neer Pruys besluiten, zoo hij het over den grondprijs met het gemeentebestuur eens kon worden, nog een 60-tal van deze middenstands wonin gen aan den nieuwen Rijksweg te bouwen. We vroegen den heer Pruys, of hij ten op zichte van het verhuren van zooveel wonin gen in dezen tijd niet eenlgszins huiverig stond, doch integendeel, hij toonde zich zeer optimistisch. De mooie omgeving: Neethof, Burgemeester Rijkenspark. Velserbeek, als mede de uitnemende verbinding met Haar lem en Amsterdam en dit alles gevoegd bij den billijken huurprijs van de geriefelijke woningen waren naar zijn meening allemaal factoren, die pleitten voor het zich vestigen te Santpoort. We hopen om 3 redenen van harte, dat de plannen in vervulling gaan: Om den voort varenden bouwondernemer, om den bloei van onze plaats en om de vele werkloozen in de bouwvakken. A. TH. TADEY. t De heer A. Th. Tadey, die een der oprich ters en voorzitter was van de vereeniging „Santpoort's Bloei", is Zondagmorgen in een der Haarlemsche ziekenhuizen overleden. Zijn stoffelijk overschot wordt op „Wester- veld" ter aarde besteld. HEEMSTEDE AUTOBOTSING. Even na de botsing, die wij nog in het nummer van Zaterdag konden melden had- op den Heerenweg nabij de Zandvoortsche- laan opnieuw een aanrijding plaats. Uit de richting Bennebroek kwam een luxe auto. bestuurd door J. L. Sch. bedrijfsleider te Delft. De bestuurder zag de defecte auto van de vorige aanrijding en temperde zijn vaart. Achter hem kwam op korten afstand G. A. J. v. W., arts uit Den Haag, met zijn auto. Hij werd verrast door het stoppen van den wagen voor hem remde ook, doch door de gladheid van den weg gleed zijn wagen door en botste op den voor hem rijdenden auto. De voorste wagen werd licht, die van v. W. vrij ernstig beschadigd. Deze moest naar een garage gesleept worden. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. BLOEMENDAAL HET BLOEMENDAALSCHE BOSCH. HET ROOIEN VAN BOOMEN. Naar aanleiding van het verzoek van den Raad om een tweede advies inzake het rooien van boomen in het Bloemendaalschc Bosch, hebben B. en W. het oordeel ingewonnen van den houtvester in de houtvesterij .Haar lem". Aangezien deze het eens ls met het door den heer Springer uitgebrachte advies, stel len B. en W. thans den Raad voor. de met een witten ring gemerkte boomen te doen rooien. VERGUNNING. B. en W. stellen de Raad voor, aan P. Wit kop ontheffing te verleenen van de bepa lingen der verordening van 17 Juni 1908 op de eisohen, waaraan een lokaliteit moet vol doen om voor vergunning voor verkoop van sterken drank in het klein in aanmerking te komen. A3IBTENAREN EN PARTICULIER WERK. B. en W. stellen den Raad voor, voor kennisgeving aan te nemen een adres van het bestuur van het Ned. Instituut van Archi tecten, om geen vergunning meer te verleenen aan ambtenaren om particulier werk uit te voeren, aangezien te Bloemendaal geen amb tenaar een zoodanige vergunning heeft. RUILING VAN GROND B. en W. stellen den Raad voor, ten be hoeve van dc veiligheid van het verkeer den hoek DuinlustparkwegAlberdingk Thijm- laan af te ronden en daarvoor een ruiling van grond aan te gaan met dc eigenaars van het hoekperceel in quaestie: mevr. wed. W. Sepp en cons, te Voorburg. Voor deze transactie is de medewerking noodig van de Woningbouwvereeniging .JSt. Benedictus", daar bedoelde grond aan deze vereeniging in erfpacht is gegeven. St. Bene dictus heeft zich bereid verklaard er toe mede te werken, dat, zonder het bedingen van eenigerlel voorwaarden, het bedoelde stuk grond aan de erfpacht wordt onttrokken. Verder stellen B en W. voor vergoedingen en voorschotten te geven aan eenige bijzon dere scholen ingevolge art. 101 en 102 der L. O. wet. HET BOUWEN VAN NIEUWE SCHOLEN. B. EN W. STELLEN EEN ANDERE MOTIF. VOOR, B en W zeiden in dc Jongste raadsverga dering toe. te zullen komen met een nieuwe motie inzake stopzetting van den bouw van nieuwe scholen. Deze motie bieden B. en W. thans den Raad aan. Zij steilcn den Raad In die motie o m. voor, zich tot den minister van Onderwijs te wen den met het dringende verzoek om ten spoedigste dc noodige maatregelen te nemen, opdat perken worden gesteld aan den on- matlgen schooibouw en dat, met behoud van goed en degelijk onderwijs .oowo! openbaar als bijzonder, waarop ongetwijfeld ieder Ne- derlandsch burger prijs stelt, de financieele lasten aan het onderwijs verbonden, terugge bracht worden tot een bedrag, dat de finan ciën van het Rijk, zoowel als die der ge meenten. niet benadeelt en niet ernstig in gevaar brengt. In de motie wordt er voorts nog aandacht op gevestigd, dat ln de gemeente Bloemen daal. met haar circa 13000 inwoners hierbij niet meetellende dc verpleegden in dc Provinciale inrichting ten behoeve van ziclzlekten - thans reeds 16 scholen aan wezig zijn, die niet ten volle zijn bezet, ter wijl thans nog verschillende groepen van personen telkens aanvragen doen om nog meer scholen en hun rechten daarvoor ba seeren op den inhoud der thans vigeerende wet op het L. O. BIJZONDER ONDERWIJS. B. cn W. stellen den Raad voor. aan eeruge schoolbesturen ton behoeve van hun scholen ingevolge art. 100 der L O.-wet 1920, over 1930 de salarissen van leden van het personeel dier scholen te vergoeden. BLOEMENDAALS TOONFEL Voor de tweede maal trad de tooneelver- eeniglng ..Bloemendaal's Tooneel" Zaterdag op ln Vreeburg, nu met „Truusjc Meyer", vroolijk spel in drie bedrijven door Jan Gros- veld en Leo Post. Ongetwijfeld heeft de eerste goede uitvoe ring er toe bijgedragen tot het druk bezoek. Was de vorige maal de opkomst „bevredi gend", nu was de zaal bijna geheel gevuld. Het publiek heeft hartelijk gelachen om het echtpaar Meyer en de verwikkelingen, die ontstaan. Sis hun dochter Truusje aan den man moet worden gebracht. Vader en moeder zoeken beiden een geschikten candi- daat. maar zooals het meer gaat, zoekt dc dochter haar eigen man uit. Het eerste bedrijf brengt ons in het geroe zemoes van de verhuizing van den rijk ge worden lapjesman Meijer. Mevrouw, die hoogere aspiraties heeft, dwingt haar man te verhuizen naar oen deftigen Singel en heeft voor haar dochter een passende partij op haar programma. En de drukdoende papa. èn de eerzuchtige mama werden goed uitgebeeld ln hun tegen stellingen. aardig gesecondeerd door Truusje, die met vrouwelijke tact allerlei moeilik- heden weet te omzeilen. Het tweede en derde bedrijf spelen in de deftige, nieuwe woning, waar Meyer zich maar matig thuisvoelt en ongaarne afstand doet van zijn boezeroen. De hooge boord is zijn groote kwelling en ook de verhouding tot de dienstbode is delicaat, waar moeder deftig en uit de hoogte wi! zijn en vader naar het gemoedelijke overhelt. Het publiek leefde hartelijk mee cn amu seerde zich hier kostelijk. Aan het einde komen de 3 huwelijkscandl- daten op de proppen en zooals het in een blijspel behoort - Truusje krijgt haar zin en trouwt haar luitenant. BI. Tooneel heeft wederom een gelukkigen avond gehad. Verschillende vertegenwoordigers van Bloe- mendaalsrhe Verccnigingen woonden de uit voering bij. PERSONALIA. Onze plaatsgenoot, de heer L. D. Brongers- ma. Doctorandus in de Biologie, is benoemd tot conservator aan het Rijksmuseum van Nat. Historie te Leiden. G YMNA STIEKUITVOERING EN De BI Gymnastiek Vereeniging houdt haar beide Winteruitvoeringen op 20 cn 27 Fe bruari in Vreeburg. WINTERLEZINGEN. A.s. Donderdag 's avonds wordt de laatste der serie wintcrlezingen ln het Jeugdhuis ge houden. Ds. J. C. van Dijk van Bloemendaal be handelt liet onderwerp ..De Engelsche Klop op de deur" („The Forsyte-saga", van John Galsworthy). DE GEMEENTE-FINANCIëN. BELASTING-OPBRENGST De opbrengst van de belasting over het Jaar 1931 heeft meer opgebracht dan begroot is. daarom kan de post ontvangst van belas tingen op de begrooting voor 1931 alsnog met f 94 390 verhoogd worden. Bovendian kan de post voor kwade posten met f 3331 verlaagd worden. Alzoo een meevaller van bijna f 98.000. Daarentegen moet f 32.500 uitgegeven wor den voor de voorloopigc kosten voor den raadhulsbouw. waaronder begrepen is het honorarium voor de gemaakte schetsontwer pen. Voor het onderhoud van wegen en voetpa den is f 51.000 meer uitgegeven dan indertijd begroot werd. DE AFWATERING VAN RIJNEGOMPARK EN BOEKKNRODEPARK. B en W. stellen den Raad voor, op te schor ton do beschikking op een adres van de ver eeniging „Buurt belang Aerdenhout-Bentveld" waarin verzocht wordt door middel van buis- legging te voorzien in de afwatering van hot Rijnegompark en hot Boekenrodepark. totdat de vereeniging de bewijzen zal hebben over gelegd, dat dc gemeente de gronden waar in die buis zal moeten worden gelegd, koste loos in eigendom kan verkrijgen, alsmede een opgaaf zal hebben verstrekt van de aar. die buislegging verbonden kosten, welke voor rekening der gemeente zouden moeten ko men. VOORBEREIDEND ONDERWIJS SCHOOL C. B en W. stellen den Raad voor om prao- advies in hun handen te stellen dc in gekomen adressen, waarbij bezwaar wordt gemaakt tegen eventueele opheffing van het voorbereidend onderwijs aan school C. VERHUUR GROND. B. cn W stellen den Raad voor. aan A. van der Werff Gzn. voor den tijd van 3 jaar a f 275 per jaar te verhuren ce thans bi) hem in gebruik zijnde tuingrond aan den Ken- nemerweg, ter grootte van 9630 M2.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7