BUITENLAND. Minister Beelaerts van Blokland's rede. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAC 16 FEBRUARI 1932 TWEEDE BLAD Een pleidooi voor den Volkenbond. De overdreven bewapeningen als oorzaak van het internationaal wantrouwen. Belang stelling voor de Fransche voorstellen. De Nederlandsche cischen. Japansch of fensief te Sjanghai verwacht. Toch bijeen roeping van de Volkenbondsassemblée7 Revolutie in Costa Rica 7 HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. In aansluiting op de reeds gisteren in ons blad gepubliceerde Nederlandsche voorstel len op de ontwapeningsconferentie, volgt hieronder een uitvoeriger verslag van jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, ontleend aan d€ NÜ.Ct. 'Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland. Minister Beelaerts van Blokland begon met de opmerking, dat deze conferentie, aanvan kelijk betiteld als ontwapeningsconferentie, en thans officieel genoemd „commissie voor de beperking en vermindering van bewape ning'' menigmaal ook in de conferentie zelr als ..vredesconferentie" wordt aangeduid. Deze laatste naam geeft misschien wel het best het doel der conferentie weer. Wij zijn hier gekomen om met vereende krachten de vredeswaarborgen te versterken. Wij willen dit doel bereiken door een aanval te richten tegen datgene wat de meest rechtsreek- sche bedreiging tegen den vrede is: de wape ningsvermeerdering. Minister Beelaerts herinnerde aan de vre desconferenties in 1899 en 1907, die als voor gangers van deze conferentie te beschouwen zijn. De verdienste der Haagsche vredes conferenties lag in het scheppen van het Internationaal Hof van Arbitrage; op het punt van vermindering der bewapening zijn zij een volkomen mislukking geweest. Zijn' de vooruitzichten thans beter? Tus- schen 1907 en 1932 ligt een oorlog, die mil- lioenen en millioenen menschen het leven heeft gekost, of hun geluk vernietigd heeft, een oorlog, die een economische en finan- cicele crisis heeft veroorzaakt, die afgebro ken heeft wat verschillende geslachten met groote moeite hadden opgebouwd. Heeft dit alles ons niets geleerd? Minister Beelaerts acht het onjuist te zeg gen dat het geslacht dat den oorlog beleefd heeft, reeds begint te verdwijnen. Integen deel: zij. die aan den oorlog hebben deelge nomen, beginnen juist thans op ieder gebied leidende posities in to nemen. Men heeft den oorlog nog niet vergeten. De millioenen vrou wen. die de petities onderteekend hebben, wier aanbieding op ons allen zulk een diepen indruk maakte, zij* herinneren zich den oor log ook nog. En de jeugd van heden, die thans het ware beeld van den oorlog kent, komt in opstand tegen de gedachte dat deze krankzinnigheid opnieuw zal beginnen. Nooit is men er zich zoo sterk als thans van bewust geweest, dat de wedloop in bewa pening een einde moet nemen, dat wij anders moeten en ook kunnen doen. Deze mogelijk heid is geschapen door de instelling van den Volkenbond. Evenmin als in 1899 zullen de staten thans tot vermindering van bewape ning overgaan, als zij niet overtuigd zijn, dat de veiligheid daardoor niet in gevaar wordt gebracht. De veiligheidswaarborgen van thans zijn echter veel grooter dan die in 1899. Men zou een ernstige dwaling begaan als men dit miskende. Het bestaan van den Volkenbond, de ontwikkeling van de interna tionale rechtspraak, het bestaan van het pact van Kellogg, de -commissie voor finan- cieelen bijstand aan een aangevallen staat en ook de ontwikkeling van de middelen tot ver mijding van oorlog hebben, evenals de alge- meene acte voor de vreedzame beslechting van internationale geschillen en talrijke bi laterale arbitrage- en verzoeningsverdragen de veiligheid versterkt. De gebeurtenissen in het Verre Oosten hebben weliswaar aangetoond, dat de waar borgen voornamelijk van zedelijkcn aard en onvolledigheid zijn en dat de Volkenbond nog niet in staat is onder alle omstandigheden het gebruik van de gewapende macht voor de regeling van internationale geschillen te ver hoeden of zelfs maar in te toornen. Doch deze gebeurtenissen, hoe ernstig ook. mogen ons niet de gevallen doen vergeten waarin de Volkenbond met succes tusschenbeide ge komen is. Niets is meer in staat het. internationaal wantrouwden te voeden en dus de veiligheid der volkeren te verzwakken dan de handha ving der bewapening op een overdreven hoogte of op een ongelijk peil, wanneer men de vrijheid van bewapening handhaaft. Arti kel 8 van het Volkenbondsverdrag noemt vermindering van wapening vereenigbaar met de nationale veiligheid. Minister Beelaerts herinnerde er vervol gens aan. dat het Fransche denkbeeld van de schepping van een permanente internationale politiemacht reeds voor 1914 door professor van Vollenhoven is bepleit. De Nederlandsche delegatie zal aan het belangrijke Fransche voorstel alle aandacht schenken, en zich af vragen of dit denkbeeld thans meer kans op verwezenlijking biedt dan toen professor van Vollenhoven het had opgeworpen. Het denkbeeld van een niet-permanente politiemacht, waarvan de staten bij voorko mende gelegenheid de contingenten zouden leveren, is reeds in het Volkenbondsverdrag neergelegd. De op dit punt bestaande verplich tingen van de Volkenbond»sleden zijn echter tot dusver in een zoo beperkt mogelijken zin geïnterpreteerd. Deze neiging zou echter minder sterk zijn, indign het verlangen tot uitbreiding der sancties gepaarg zou gaan met vermindering der bewapening. Met voldoening heeft de Nederlandsche delegatie dan ook vernomen, Tardieu een voorstander is van een ge lijktijdige toepassing van beide methoden. De Nederlandsche regeering verzet zich niet tegen een nieuw onderzoek van de mo gelijkheid van versterking der veiligheids waarborgen in het volkenbondsverdrag, maar zij meent nogmaals te moeten herinneren, dat het Voikenbondsverdrag reeds verplich tingen oplegt, die de staten zeker niet zullen verontachtzamen, mits ook de andere ver plichtingen van het Volkenbondsverdrag geen üoode letter blijven. Hierna besprak minister Beelaerts de kwes tie der vermindering van bewapening. Deze behoort toegepast te worden op alle Volken- bondsstaten die onmiddellijk gemobiliseerd kunnen worden. De Nederlandsche delegatie betreurt het, dat ce ontwerp-conventie geheel ter zijde laat het personeel, dat bestemd is in geval van oorlog het vredeseffectief der landmacht te versterken. Dc Nederlandsche' delegatie meent verder, dat het sluiten van verdragen van wederkeerigen bijstand tusschen een be perkt aantal staten niet m overeenstem ming is met den zin van het Volkenbonds verdrag en den kiem van nieuwe conflicten in zich draagt. Naast, een vermindering van de jaarlijksche lichting bepleit de minister een rechtstreek - sche vermindering van het oorlogsmaterieel der landmacht,. De minister betreurt dat de ontwerp-conventie slechts zwakke en even- min voldoende bepalingen, althans voor de noodige publiciteit van het oorlogs-materieel der landmacht bevat. De Nederlandsche delegatie zal op deze conferentie een nieuwe poging doen om een meer bevredigende regeling inzake de publi citeit der bewapening te verkrijgen. De minister sprak zich vervolgens uit ten gunste van een verbod van bepaalde soorten van oorlogstuig, die speciaal voor aanvals doeleinden geschikt zijn, en zelfs als zij voor verdediging dienen een buitengewoon nood lottige werking hebben. De minister erkent dat een dergelijk verbod de nationale verde diging van het eene land heel anders zal aantasten dan die van een ander land. De minister acht het scepticisme over dc pogingen t.ot humaniseering van den oorlog niet gerechtvaardigd. Zonder twijfel zal de oorlog steeds iets afgrijselijks blijven. Wan neer alles vermeden moest worden, wat op te vallen ware als een erkenning dat oorlog onvermijdelijk is. zonder twijfel zou de conferentie haar doel niet bereikt hebben als slechts een humaniseering van den oorlog het gevolg zou zijn. Maar men mag de oogen niet. sluiten voor de mogelijkheid fiat de vrede hersteld kan worden en dat het in zulk' een geval geen vergeefsch werk geweest zal zijn. als althans het allerergste den vol keren bespaard blijft. De Nederlandsche delegatie zal daarom medewerken tot een verbod van het. gebrui ken van gas, en van de voorbereiding van den chemischen oorlog; tot bescherming der burgerlijke bevolking tegen bommen, uit do lucht geworpen tot het verbieden van het gebruik in vollen zin van automatische con- tactmijnen. De minister eindigde zijn rede met in her innering te brengen, dat velen pessimistisch naar de conferentie gekomen zijn. doch des ondanks beseffen dat zij al het mogelijke, zelfs het onmogelijke, moeten beproeven om thans de hoop van alle volkeren niet teleur te stellen. Minister Beelaerts meent dc conclusie uit de voorafgegane redevoeringen ie mogen trekken, dat thans eenig licht door de duis ternis schijnt. Een algemeen verlangen naar resultaten is aan den dag getreden. Het werk in de commissies zal doen blijken of de opgewekte hoop verwezenlijkt kan worden. De Nederlandsche regeermg is bereid tot iedere conventie mede te werken, die een eind zal maken aan den noodlottigen wed loop in bewapening. De Nederlandsche re geering is bereid iedere verplichting te aan vaarden ln zake het verbod van aanvalsbe- wapening, tot ieder verdrag toe te treden tot bescherming der non-combattanten, en tot iedere regeling die de drukkende lasten der militaire uitgaven kan verminderen. De Nederlandsche delegatie brengt aan dc conferentie haar medewerking, haar volle toewijding en. haar vasten wil om de confe rentie te doen slagen. De rede heeft in Volkenbondskringen een gunstigen indruk gemaakt. China. Hankau door communisten bedreigd. In Sjanghai zijn berichten ontvangen, dat Communisten de hoofdstad der provincie Kiangsi. Nantsjang. hebben ingenomen en thans Hankau bedrejgen; verscheiden com munistische trocpenafdcclingen moeten op 15 K.M. van de voorsteden van Hankau ge legerd zijn. De Japanners kondigen groot offensief aan SJANGHAI. 15 Februari (V. DJ Dc Japan- sche militaire autoriteiten deelen mede, dat zij bereid zijn nog 36 uren te wachten al vorens de vijandelijkheden te openen, ten einde de Chineezen de mogelijkheid te geven vrijwillig terug 4e trekken. De Chinecsch opperbevelhebber Tsai heeft den Japanschcn eisch definitief afgewezen, zoodat in dc ko mende dagen groote gevechten te verwach ten zijn. Maandag was de toestand zoowel te Tsia- pei als aan net Woesoengfront betrekkelijk rustig. De laatste troepen van de eerste Japansche divisie zijn le Sjanghai aan land gegaan. Dc embarkcering der tweede divisie is aangevangen. Voorts zijn aan land gezet pioniers- en hulpformaties, zoomede cenige vliegtuigen, tien lichte en vijf zware tanks en bergartillerie. welke direct In stelling werden gebracht. De totaalsterkte der Ja pansche troepen te Sjanghai bedraagt thans 22.000 man. 18 Australische vliegers op weg naar Sjanghai. SJANGHAI, 15 Februari <V. D.) Volgen» een Chineesch bericht uit Loyan heeft het Chineesche ministerie van oorlog toege staan dat 18 Australische vliegers worden geëngageerd voor den strijd tegen Japan. De vliegers die tot nu toe in Australischen dienst waren, zouden reeds op weg naar Sjanghai zijn. De Chineesche regeering heeft hun Chi neesche burgerrechten en bizondere gunsten beloofd voor het geval dat zij zich in China zullen vestigen. TOKIO. 15 Febr. «V. DJ In vefband met den gespannen toestand te Sjanghai is een bizonder eskader gevormd, dat. naar het Japansche ministerie van Marine mededeelt, controle zal uitoefenen op de geheele scheepvaart op de Jangtse. Alle buitenland- schc en Chineesche stoomschepen, welke oorlogsmateriaal aan boord hebben, zullen in beslag worden genomen. TOKIO. 15 Febr. «V. DJ De chef der Ja pansche zeestrijdkrachten, admiraal Nomoe- ra, heeft tegenover Japansche perevertegen woordigers verklaard dat de toestand te Sjanghai zeer ernstig heeft ontwikkeld. De Japansche regeering heeft verdere onder handelingen van de hand gewezen, aange zien de Chineesche regeering weigert de Chineesche troepen terug te trekken op 20 K.M. afstand van Sjanghai. MOSKOU, via Kowno. 15 Febr. (V. D.) Volgens berichten uit Sjanghai is aldaar 'n regiment, bestaande uit Russische emigran ten. z.g. Witgardisten, gevormd als onder- afdeeling van het door de autoriteiten der internationale nederzetting gestichte vrij willigerscorps. Dit regiment heeft toestemming gekregen een vaandel mee te voeren dat gehouden is in de kleuren van de oude Russische vlag en dat slechts in het midden het wapen der stad Sjanghai vertoont. Amerika en Engeland protes teeren te Sjanghai. WASHINGTON. 15 Febr iV. DJ De consuls generaal van dc Verecnigde Staten en van Engeland hebben bij den Japanschen ronsul generaal te Sjanghai ernstig geprotesteerd tegen de landing van groote Japansche troe- penafdeelingen in de internationale neder zetting. Gebruiken de Japanners verboden wapenen? MOSKOU, 15 Februari (VD) Volgens alhier uit Sjanghai binnengekomen berich ten beschuldigen de Chineezen de Japanners er van. middelen tot oorlogvoeren te gebrui ken. die verboden zijn bij de internationale verdragen. De Chineesche artsen hebben ge- eischt, dat in de hospitalen foto's genomen worden van de wonden der Chineesche sor- daten. die getroffen zijn door ontplofbare Japansche kogels. Tevens wordt gemeld, dat de Japanners een zending gif teas naar het Wocsoeng-front hebben gezonden. Bijeenroeping van de Volken- bondsassemblée GENèVE, 15 Febr. iVDJ De Chineesche vertegenwoordiger tc Geneve, dr. Yen, heeft opnieuw de bijeenroeping van de "lenaire vergadering van den Volkenbond ter behan deling vanhet Japansch-Chineesche conflict in buitengewone zitting geëischt en de Vol kenbondsraad zal morgen over het Chinee sche voorstel hebben te beslissen. In internationale kringen te Genève ge looft men thans, dat men er vast op kan rekenen dat de Volkenbondsassemblée in het begin van de volgende week te Genève zal worden bijeengeroepen. Waarschijnlijk zul len de meeste regeeringen haar vertegen woordigers ter Ontwapeningsconferentie vol macht geven om aan de Assemblée deel te nemen. Mislukte bem'tr,delm<rspogin- gen te Sjanghai. LONDEN. 15 Februari i V.D Dc Bri; sche minister van Buitenlandsche Zaken heeft Maandag in hei Lagerhuis medegedeeld, dat de bemiddelingsoogingen der buitenlandsche gezanten en de Chineesche en Japansche ver tegenwoordigers nonens de staking der vijan delijkheden let mi toe zonder resultaat zijn gebleven. Niettemin worden de onderhande lingen voortgezet. ,T -rj Geheime raad keurt de Japansche politiek goed. TOKIO. 15 Febr. (VD.) Heden is de Ge- heime Raad in zitting bijeengekomen. Aan deze zitting namen behalve den eereten mi nister Inoekai. de chefs van den generalen en admiralen staf deel. Het lid van den Ge heimen Raad Ioen verklaarde zich tegen de vorming van oen Mandsjoerijschen staat, aangezien hij Mandsioerije als een deel van Janan beschouwde. Eerste minister Inoekai wees er echter op, dat de nieuwe Mandsjoe- riische staat in economisch en politiek op zicht met Japan zou samenwerken. Daarin lag de beste waarborg voor den vrede in het Verre Oosten. Na oen langdurig debat keur de tenslotte de Geheime Raad de politiek van de Japansche regeering tegenover China goed. Het telegraafagentschap ..Siimboen Rengo" deelt mede. dat alle voorbereidingen zijn ge nomen voor het uitroepen van de Mandsjoe- rijsche republiek. Deze zal op 17 Februari te Moekden worden uitgeroepen Zuid-Amerika Revolutie in Costa Rica? NEW-YORK. 15 Febr. (VD.) Naar uit Colon (Panama) gemeld wordt, is in de re publiek Costarica, een revolutie uitgebroken onder leiding van den candidaat voor het presidentschap Quesada en generaal Colio. Tot hevige gevechten is het gekomen bij een strijd om het fort Bellavista, dat door dc opstandelingen is ingenomen. Hier zijn tal rijke personen gedood. De regeering heeft een scherpe censuur uitgevaardigd, die op alle berichten wordt toegepast, zoodat na dere bijzonderheden, voorlooplg ontbreken. Duitschland. Hitier hoogleeraar in de paedagogie? BERLIJN. 14 Febr. Volgens een bericht in de „Welt am Montag" zou de Brunswljk- sche minister Klagge, Hitier hebben benoemd tot professor in de toegepaste paedagogie aan dc technische hoogeschool te B runs wijk. Ook de ..Montagmorgen" geeft een dergelijk be richt en voegt er aan toe. dat ac Duitsch- nationale minister Tieffenthal zijn toestem ming voor de benoeming zou hebben gegeven cm dat deze Dinsdag officieel bekend zal wor den gemaakt. Tevens zou. aldus lezen wij ln de Tel, worden aangekondigd, dat Hitler can- didaat. zou worden gesteld voor het presi dentschap. De nationaal-socialisten tegen Hindenburg MüNCIIEN. 15 Febr. (V.D.) Dc persdienst der nation aal-socialistische partij deelt mede: De nat.-socialistische vrijheidsbewe ging is bereid geweest met Hindenburg, dien zij 7 jaren geleden in vertrouwen op den generaalveldmaarschalk van het Duitsche le ger in een wereldoorlog, op den rijkspresi- dentszetel heeft verheven, op te marcheeren, indien hij den wil zou hebben te kennen ge geven, in overeenstemming met de overweldi gende meerderheid van het Duitsche volk thans een einde te maken aan het svsteem der ineenstorting en te breken met d'e dra gers daarvan. Doch Hindenburg heeft zich thans geplaatst aan de zijde van de tegen standers van het nationale front, dat hem zeven jaren geleden tot rijkspresident koos. en een nieuwe candidatuur tegen zijn vroe gere kiezer^ aanvaard uit dè handen van hen. achter wie thans zijn tegenstanders van weleer staan. Men kan de zaken wenden cn koeren zooals men wil. Als dragers van de huidige candi datuur Hindenburg treden slechts dc par tijen der ineenstorting en haar aanhangers op. Het is een hoogst tragisch lot voor den drager van den naam van een trotsch verle den, thans de candidaat te zijn van het Marxisme, de candidaat van een ..Noske en een Crispien, die geen vaderland kent. dat Duitschland heet. De nationaal-sociallsti- sche beweging heeft niets onbeproefd gelaten om den slecht geadviseerden goneraal-veld- maarschalk dezen stap te besparen waarvan het verderfelijk gevolg reeds thans duidelijk voor de hand ligt. Tevergeefs! Thans zullen diegenen, die hem daartoe gedreven hebben, dc verantwoordelijkheid dragen. De Rijksdag komt 23 Februari bijeen. BERLIJN. 15 Febr. (Wo'.ffl De Rijksdag is thans definitief tegen 23 Februari, drie uur 's middags, bijeengeroepen. Op de agenda staat alleen de vaststelling van den dag voor de verkiezing van den rijkspresident waarbij zal worden uitgegaan van het voor stel der rijksregeering. de eerste stemming op 13 Maart en de tweede, zoo noodig op 10 April te houden. V er eenig de Vaderland sche Verbonden steunen Hinden- burg niet. BERLIJN. 15 Februari (VD.) De Ver- eenigde Vaderlandsche Verbonden deelen mede: „Onze strijd geldt het systeem van Weimar al,s obstakel tegen Duitschland's her stel. Wij constateeren met leedwezen, dat de heer Rijkspresident alle waarschuwingen ten spijt zeven jaren lang in den geest van dit systeem heeft geregeerd. Hij onderteekende het Youngplan, de bro van a*. onze ellende onze onmacht en onze binnenlandsche on- eenigheid. Wij kunnen derhalve niet nog maals onze stem geven aan deji beschermer van dit systeem. Wij zullen den strijd om den Rijkspresldent voeren volgens de besluiten van Harzburg tegen het systeem en zijn canöidaten ter ver heffing van het Rijk in binnen- cn buiten land. Protestdemonstratie tegen Litauen. TILSIT. 15 Febr, (VD.) Tc dezer stede, de Oostelijkste stad van Duitschland. met ongeveer 60.000 inwoners is een groote de monstratie gehouden uit protest tegen het optreden van Litauen in Memel. In den loop van de betooging werd een motie aangeno men. die naar Genève zal worden gezonden, en waarin in de eerste plaats het aftroden van gouverneur Merkys en het herstel van het directorium Böttcher wordt geëischt. be nevens het. opheffen van den staat van beleg in het Memel-gebied. De Stahlhelm en de presidentsverkiezing. BERLIJN. 15 Februari (VD.) De pers- afdeeling van den Stahlhelm deelt mede: De voorwaarden waarop de Stahlhelm bereid was op te komen voor het presidentschap var eeneraal veldmaarschalk Von Hinder.bure zijn niet vervuld. Thans heeft dc Stahlhelm de vriie hand. Generaal v. Horn was niet ge machtigd in den geest van den Stahlhelm U spreken. Britscli-Tndië De aanslag oo den gcnvz: neur van Bengalen. De studente, die op 6 Februari een aanslag pleegde op de» gouverneur van Bengalen Stanley Jackson, is tot 9 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het veroordeelde meisje, Binadas. hoorde de uitspraak kalm aan. Zij verklaarde gedre ven te zijn geweest door liefde tot haar land en voegde er aan toe dat de regceringsmaat- regelen zelfs een zwakke vrouw, al.s zij was, haar geslacht konden doen vergeten. Zij ver zekerde echter dat zij geen wrok had tegen den persoon van Sir Stanley Jackson, hof- wel deze een stelsel vertegenwoordigt dat 300 millioen harer mannelijke en vrouwelijke landgenooten in knechtschap hield. (Reuter). Vierde congresleider gearresteerd. Sirdar Sardoel Singh, de president van de i congrespartij, is naar de Tel. meldt, toen hij I zich op weg bevond naar het grensdistrict Pcsjawar, bij het station Sjandara gearres teerd en weer naar Lahore teruggebracht, INGEZONDEN MEDEDEEL INGE N- s 60 Cts- per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS Barteljorisstraat 16 - Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 105.- waar hij ter beschikking werd gesteld van de politic. De Mohammedaansche leider. Mau- lana Kalam Azad, uit Bengalen, ln zijn plaats congrespresident geworden. Sirdar Sardoel Singh is de welbekende agitator dei- Sikhs; hij is dc vierde president, die sinds den derden Januari is gearresteerd. Engeland. Nog een aanslag op een candidaat. Op James Ennis. regeeringscandidaat in hot graafschap Dublin zijn, naar de N.R.Ct. mededeelt, revolverschoten gelost, teen hij met zijn auto in de buurt van Dublin reed. De heer Enr.is bleef ongedeerd. Spanje. Nieuwe stakingsonlusten. MADRID. 15 Febr. IYD.) De Communis- ten en Syndicalisten hadden voor Maandag in geheel Spanje het stakingsparool uitge geven om te protesteeren tegen dc door de regeering uitgevaardigde verbanningsdecre ten. In alle grootere steden hadden de syndi calistische vakvereenigingen het werk neer gelegd. terwijl de socialistische arbeiders het tsakingsparoo'. niet opvolgden. In cenige ste den is het. tot ernstige incidenten gekomen. Te Vittoria werd een politiebeambte zwaar gewond. Te Madrid trachtten de syndicalisten onder bedreiging met geweld de staking te forceeren Hun pogingen mislukten evenwel. Op verschillende plaatsen der stad werd met bommen geworpen. Te Barcelona staakten de haven- en metaal arbeiders. Te Sovilla. Cadiz cn Soria wordt algemeen gestaakt. Te Malaga en Saragossa wordt slechts gedeeltelijk gestaakt. In verschillende steden moesten dc mili tairen ingrijpen tot herstel van de orde. Te Tarrasa bij Barcelona hebben de arbei ders het raadhuis bestormd en de Sovjet vlag uitgehangen. Militairen hebben dc orde her steld. Ook de landarbeiders in het gebied van Medina Sidonia hebben zich bij de stakings beweging aangesloten. Arbeiders door vermomde republikeinen overvallen. MADRID. 15 Febr. (V.D.) Tc Arjonitla In de provincie Jean werd een groep arbeiders, die zich vermomd hadden als priesters, door republikeinen aahwKr ontstond een hevig vuurgevecht, waarbij aan beide zijden negen personen werden gewond De politie maakte een einde aan het gevecht. In de Domkerk van Valencia werd een waardevol Mariabeeld uit de 18de emiw door inbrekers verminkt. Ook werden alle siera den van het. beeld meegenomen. Het bekend worden van dit feit heeft groo te opwinding onder dc Katholieken te wccg- gcbracht, Dezen hielden demonstraties. Aan gezien de Republikeinen contrabetoogingen hielden, moest extra-' n gercqul- reerd om de orde te ~"»n Denemarken. Het loonconflict voorkomen. KOPENHAGEN. 15 Februari (Reuter). Het groote loonconflict. dat in de komen de dagen in Denemarken c' '.gde uit te bre ken. is vermeden. Een arbitrage-voorstel van den staatsbcmiddelaar is zoowel door de werk- <*ev<*rs als werknemers aanvaard. Volgens dit voorstel worden do huldge loonoverccnkom- sten in de Deensche industrie voorlooplg met één jaar verlengd. Men zal echter onderhan delen over evcntueele wijziging van die over eenkomsten. De Deensche werkgevers die een loonsverlaging van 20 pet. eischten, wa ren van plar. Donderdag a.s. ongeveer 000 arbeiders uit te sluiten, terwijl de Deensche vakvereenigingen een staking hadden aan gekondigd. Amerika Wet tot uitbreiding van crediet aangenomen. WASHINGTON. 15 Februari 'V.DJ Het Huls van Afgevaardigden heeft heden liet wetsontwerp tot uitbreiding van het crcdiet met overweldigende meerderheid aangeno men en naar den Senaat doorgezonden. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. a 60 Cts. per rc«rl. Hier begint het 1 VoorkomGorgel droog Wybert AGENDA DINSDAG 16 FEBRUARI Gem. Concertzaal: Ledenconcert II. O. V. Schouwburg Jansweg: Centraal Tooncel: „De familie van mijn Vrouw". 8.15 uur. Prinsenhof: Poppen tentoonstelling. 1—6 en 810 uur. Rembrandt Theater: Wie is Moreno? Op het tooncel: „Pintero's", menschen of dieren? 7 en 9 15 uur. Palace: ..Der Draufganger". Op het, too ncel: 3 Borchardts. Rek-sensatle. 3 15 uur. Luxor Sound Theater: Trader Hom (ge prolongeerd). 8.15 uur. WOENSDAG 17 FEBRUARI Hotel Royal: Tweede Bijeenkomst Ancient Order of Foresters. J. J. MölmanBroeder schap cn Ethiek". Haar^. Kegelbond: Lezing met lichtbeelden „De Vervaardiging van Triplex". 8 uur. Statenzaal Prinsenhof: Poppentcnfcoonstel- ling voor dc Kmderbewaarplaahu Haarlem- Noord. 10—6 en 8—10 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags cn des avonds. Teyler's Museum, Spaarae 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, beha've 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEKEN (AVOND- EN NAC HTDIENST) Firma Grijseels en Van Hees, Lange Voor straat 14. Tel. 11000. L. Schoor!. Frans Halsplein Tel. 11180. Bosch en Vaart-Apotheek. Bosch en Vaart- straat 26. Tel, 13290.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5