STADSNIEUWS HAARLEM'S DACBLAD DINSDAC 16 FEBRUARI 1932 HULDIGING J. N. WARNIER. Hedenmorgen is in de civiele zitting de heer Warnier, deurwaarder bij de rechtbank alhier, gehuldigd in verband met het feit, dat hij gisteren 40 jaren geleden in die func tie werkzaam werd gesteld, en. dat hij heden zijn 80sten verjaardag viert. De jubilaris werd toegesproken door den president der rechtbank mr. G. Sluys. Deze noemde het een groot voorrecht op 80-jari gen leeftijd nog zijn ambt te mogen vervul len en nog met zoo groote opgewektheid. Hij zeide namens den Minister van Justitie, dat de heer Warnier benoemd was tot drager van de gouden medaille van de Oranje-Nassau- orde. De medaille werd hem door den griffier mr. Tj. Dijkstra met een geestige speech op de borst gespeld. Mr. Dr. W. P. VLs, voorzitter van den Raad van Toezicht en Discipline accentueerde, dat deurwaarder Warnier een goed deurwaarder was, d.w.z. dat hij ten allen tijde, wanneer het noodzakelijk bleek, gereed stond om zijn moeilijke taak te vervullen. De jubilaris dankte zeer onder den indruk voor de huldiging hem gisteren en heden ge bracht. Het personeel van de rechtbank was aan wezig. de heele balie was vertegenwoordigd, terwijl ook de familie van den jubilaris de huldiging bijwoonde. EISCHEN VAN WERKLOOZEN. Men schrijft ons: In de laatste gecombineerde besturenver- gadering, waaraan deelnamen het bestuur der vroegere vereeniging, syndicalistisch P. A. S„ en het Plaatselijk aArbeids Secretariaat allen te Haarlem, werd besloten om gezamen lijk een actie ter verbetering van de positie der werkloozen te voeren. Geijverd zal worden de volgende eisc'nen ten voordeele der werk loozen doorgevoerd te krijgen: 1. Invoering van den 6-uren dag ter be strijding van de werkloosheid. 2. Een uitkeerin'g gelijkstaande aam het volle loon, ais overgangsmaatregel een uit- keering van f 15.00 voor man en vrouw, plus f 1.50 voor elk kind beneden de 16 jaar, on- gehuwden f 12.bij hun ouders inwonend i 10.—. 3. Geen aftrek van de eerste f 5.— geains- inkomsten. 4. Afschaffing van de verplichte uitzen ding naar de Werkverschaffingen. 5. De crisisregeling wordt toepasselijk ver klaard voor alle werkloozen. 6. Een uitkeering van f 100 extra steun aan alle werkloozen, die langer dan twee maanden werkloos zijn. 7. Verruiming van den huur toeslag. 8. Verzekering -tegen ziekte van werkloozen ook na vier weken werkloosheid. 9. Vijftig pet. reductie op de prijzen van 'gas, electriciteit en water. Ter doorvoering van deze eischen zullen de werkloozen worden opgewekt om in massa deel te nemen aan de meetings, demonstraties en aan de openbare vergaderingen, welke ter bespreking van deze actie zullen worden geor ganiseerd. JUBILEUM J. P. W. LODEWIJK. Heden was de brievenbesteller J. P. W. I.o- de wijk 25 jaar in dienst. Hij werd vanmorgen gecomplimenteerd door den directeur en den adjunct-directeur van het Postkantoor, die tevens gelukwenschen van de administratie overbracht. Zijn collega's huldigden hem met een bloemstuk. POLITIE. Met ingang van heden is bij het politie korps hier ter stede benoemd tot politie agent de heer J. Offringa, van de militaire politie te Amsterdam. DE ONTWIKKELING VAN HET AALSMEERSCHE TUINBOUWBEDRIJF De heer J. C. M. Mensing, secretaris van den Aalsmeerschen Tuinbouwbond, zal op Woens dag 24 Februari as. in den schouwburg aan den Jansweg voor de leden van het Dep. Haarlem der Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel en van de Kon. Ned. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde een voordracht met filmvertooning houden over ,.De ontwikke ling van het Aalsmeersche Tuinbouwbedrijf in den loop der jaren". Vóórdat deze lezing gehouden wordt zal Ir. J. L. Bïenfait te Aerdenhout, technisch ver trouwensman van de Leipziger Messe, met een kort woord de film „Technik der Welt aus der Leipziger Technische Messe" toelich ten. KEKXEMER FOTOKRING. In de Maandag gehouden bijeenkomst ver toonde de heer Van Dalsum uit Amsterdam een groot aantal lantaarnplaatjes -naar dieren foto's. De opnemingen waren uitsluitend in „Artis" gemaakt: de spreker was er in ge slaagd niet alleen fototec'nnisch uitstekende beelden te verkrijgen, doch had daarboven nog kans gezien karakter-uitdrukking op het licht beeld vast te leggen. Er moeten heel wat geduld, t-ijd, vaardigheid vooral, noodig ge weest zijn om een dergelijke verzameling te verkrijgen. De heer Van Dalsum vond ge legenheid bij de lichtbeelden -technische aan wijzingen te geven, die voor de amateurfoto grafen van veel belang zijn. De voorzitter dankte den spreker en noem de het een verblijdend verschijnsel, dat de belangstelling voor de vereeniging steeds groeiende is. Gepoogd zal worden aan den Kennemer Fotokring oen afdeeling voor amateur-filmers te verbinden. NED. BOND VOOR ZIEKENVERPLEGING. De afd. Haarlem en Omstreken van dezen bond houdt een ledenvergadering op Don derdag 18 Februari 1932 in het Groote Gast huis. De agenda vermeldt o.a. na huishoudelijke zaken een voordracht van Dr. M. R. Heyn- sius v. d. Berg over: B. C. G. Vaccinatie van Calmette, toegelicht door film. NED. ONDERWIJZERS GENOOTSCHAP. Bij de herstemming voor het hoofdbestuur van het Nederlandsch Onderwijzers-Genoot schap zijn in de afdeeling Haarlem 131 stem men" uitgebracht, waarvan 39 op den heer Geerts te Haarlem en £7 op den heer Krab bendam van Wognum. Vijf stemmen waren van onwaarde. JAARVERGADERING V. A. R. A. Door de afdeeling Haarlem van de V.A R.A. werd Maandagavond in het gebouw „De Cen trale" haar Jaarvergadering gehouden. De heer H. F. Oets, voorzitter, opende met een woord van welkom. Nadat enkele punten van huishoudelijken aard waren afgehandeld, was het woord aan den secretaris, den heer M. H. Gregoire. voor het uitbrengen van het jaarverslag. In het kort releveerde hij de gebeurtenissen van de landelijke organisatie, waarna hij de aan dacht vestigde op den grooten groei, niet tegenstaande de economische crisis. Over het jaar 1931 was door deze omroepvereeniging een ledenwinst geboekt van méér dan 27.000 leden, of wel ruim 25 In deze winst heeft de afdeeling Haarlem ruimschoots haar aandeel gehad met meer dan 600 leden, zoodat op 1 Januari 1932 het ledental van deze afdeeling 4500 bedroeg. Ge wag wordt gemaakt van de verdere werk zaamheden der afdeeling. Het jaarverslag eindigt met een opwekking om de propagan da voort te zetten. Het verslag werd goedge keurd. Dit was ook het geval met het finan cieel verslag, uitgebracht door den penning meester, den heer P. v. d. Ploeg. Vervolgens was het woord aan den heer H. H. Suurmans, die een overzicht gaf van de verrichtingen van den Technischen Dienst. In het afgeloopen jaar werden drie bouw- cursussen georganiseerd; door zeer veel leden en niet-leden werd de hulp van dezen dienst ingeroepen. Ook dit verslag oogstte bijval. De bestuursverkiezing had tot resultaat dat gekozen werden tot voorzitter de heer H. F. Oets, secretaris de heer M. H. Gregoire. pen ningmeester de heer J. B. Wester en tot be stuursleden de heeren H. Nieland, P. v. d. Ploeg, P. de Vries, A. Kramer en H. Kleinen- dorst. Aan het bestuur zullen toegevoegd worden een vertegenwoordiger van H.B.B. en S.D.A.P.. Vervolgens werden het jaarverslag, en het omroeprapport van het hoofdbestuur in be spreking gebracht. Vooral het Omroep rapport had de belangstelling van de leden; er werden zeer uiteen loopende wenschen ge uit, die in een rapport aan het hoofdbestuur zullen worden toegezonden. Voor het hoofdbestuur werden candidaat gesteld de heeren K. de Jonge, te Amsterdam en A. Budewold te Zwolle. Tot candidaten voor den Vereenigingsraad werden gekozen de heeren H. H. Suurmans, M. H. Gregoire, beiden te Haarlem, Ir. van Gogh, Laren en J. de Waal uit Hilversum. In zijn sluitingswoord richtte de voorzitter zich tot den lieer H. H. Suurmans, die wegens drukke werkzaamheden voor het afdeelings- bestuur en als technisch leider moest bedan ken, met woorden van grooten dank voor het zeer vele werk, dat hij belangeloos voor de V.A.R.A. heeft gedaan. LEZING OVER „KUNST EN GODSDIENST." Allen, die belangstellen in de vraag naar de onderlinge verhouding tusschen kunst en godsdienst, willen wij met aandrang wijzen op de lezing, die Mr. H. F. W. Jeltes, uit Am sterdam a s. Donderdagavond zal houden in de Doopsgezinde kerk. Groote Houtstraat 43. Deze lezing is voor ieder gratis toegankelijk en zal door orgelspel van den heer Jb. Bijster worden opgeluisterd. De spreker heeft ons de volgende omschrij ving van zijn onderwerp toegezonden: ,.De bedoeling van deze lezing is de betee- kenis en de functie van de kunst in haar verhouding tot den godsdienst en het gods dienstige leven te schetsen. Hierbij komen verschillende opvattingen ter sprake ver schillende tegenstellingen en conflicten, die in den loop des tijds zich hebben voorge daan, verschillende standpunten, die ten de zen zijn ingenomen. Welke invloed door het godsdienstig besef en de godsdienst behoefte op de schepping van schoonheid, alsook op de opvatting van wat als schoon mag geiden, en op de eischen, waaraan het hee'ft te vol doen, is uitgeoefend, zal in het bijzonder worden onder de oogen gezien". MOOIE SUCCESSEN VOOR „CREMER EEN EERSTE EN EEN EEREPRIJS. De Kon. Letterl. Vereen. J. J. Cremer be haalde in den tooneelwedstrijd van de Kon. Rederijkerskamer Jan van Beers te Utrecht den eersten prijs: zilveren eerepenning van de Koningin met f 350. Voorts behaalde de vereeniging den eereprijs voor het beste sa menspel. De prijs voor de beste tooneelspeel- ster in een hoofdrol werd toegekend aan mej. Cor Visser en voor de beste tooneelspeelster in een bijrol aan mej. Eki Bouwer. Cremer kwam uit met de „Koekoek", too- neeLspol in 3 bedrijven van Jan Fabricius. JUBILEUM MEJ. C. VAN DER SLUYS. Maandag heeft mej. C. v. d. Sluys haar jubileum gevierd bij de N.V. Ran doe in de Gierstraat, waar zij 25 jaar boekhoudster is.- Dat mej. Van der Sluys zich niet alleen in de sympathie van de directie en het perso neel mag verheugen, doch ook van de rela ties van de firma bleek op overtuigende wijze uit de huldiging, die haar bereid is. Directie en personeel drukten hun waardeering uit in een geschenk in enveloppe en een bloe menhulde. De kinderen van mevrouw Ran- doe voegden daarbij een gouden armband horloge. En de leveranciers der firma gaven getuigenis van een prettige verhouding tot de administratrice van het bedrijf door zendingen van bloemen en felicitaties. De jubilaresse is toegesproken door den heer C. Randoe en door den meesterknecht, den heer Dc Haas. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Draaisma Ken nemers-tra at 10, autobusdop; Lindeman Brouwersvaart 114 rood. motor handschoen. Kennel Haerlem, Regentesse- laan 22, hond, zwart. Gukkei, Ooiensostraat 22. handschoen: Kuyken 2e Hoogerwoerd- dwarsstraat 9. idem; Bakker, Verspronckweg 120, hockey-stick; Knol, Rijnstraat 99, koffer: Kennel Haerlem, Regentessela an 22, kat, grijs Vermeer. Jansstraat 63 a rood, oorbel; Ort, Graaf Willemstraat 42, gaspenningenv. d. Meij, Ter Haarstraat 5, portemonnaie m.i. Deen, Popelingstraat. 7 rood, overschoenen; Hanaigmar.. v. t Hofstraat 3", schoenen: Van Loohuizen, Mamixstraat 101 Bwart. idem: Molendijk. Schoterweg 27. taschje: Hoofd postkantoor. ingang Raaks, wandelstok. Derks Gasthuislaan 149, muis. DE POPPENTENTOONSTELLING. VOOR DE KINDERBEWAARPLAATS IN HAARLEM-NOORD. Twee poppen stellen China en Japan voor; zij zien er niet erg oorlogszuchtig uit. Een poppententoonstelling in de Raadszaal! Het doet eigenaardig aan. als je het zoo hoort zeggen, maar het bewijst ook. dat het ge meentebestuur, en B. en W. In de eerste plaats overtuigd zijn van de dwingende noodzake lijkheid van een kir.derbewaarplaars in Haar lem-N. Want ten -bate van deze crèche, wij hebben er reeds verschillende malen en gaarne! aan herinnerd, wordt die poppen- tentoonstelling in de deftige Haarlemsche raadszaal thans gehouden en als wij onzen zin krijgen, dan gaat „héél Haarlem" er heen. Niet alleen dat men daarmede een uitmun tend sociaal doel helpt bereiken, maar hie: valt ook te genieten: voor het kind (want zijn hier geen prachtige poppenhuizen uit den ouden en dien nieuwen tijd en oude en mo derne keukens te bewonderen, waar zelfs do jongens al schamen zij er zich natuurlijk voor! van zullen genieten en zijn er verder geen poppen in „échte" costuums zonder tal?); voor de ouders uit alle standen, die zich met weemoedige vreugde de dagen van vroeger zullen herinneren; voor den kunste naar, die zal gevoelen voor den artistieken zin, die bij het arrangeeren van deze ten toonstelling heeft voorgezeten (den heer Herman Moerkerk komt daarvoor dank toe) en ook voor de groote artisticiteit waarmede zoovele poppen zijn vervaardigd. Wij denken hier in 't bijzonder aan die buitengewoon mooie poppen van Grietje Kots, die geheel het cachet dragen van door kunstenaarshanden te zijn gemaakt. -De tijd en de ruimte ontbreken ons, om in bijzonderheden uit te weiden over alles, wat onze vriendelijke geleidster ons aanwees, maar wij vragen met nadruk de aandacht vcor die mooie groepen van het Burger Ziekenhuis te Amsterdam, voor de poppen, ingezonden door het Ev. Luth. Oude Mannen- en Vrouwen huis te Amsterdam en die het voorheen en •thans in beeld brengen, voor de vele natio nale en internationale kleederdrachten, vooral ook voor die prachtige poppen van de .,Spieghel Historiaei" fVerkade als Hamlet, Emma More! ais Jacoba van Beieren, Hilce- brand en vele anderen». En vergeten wij Sarah Bernardt niet als La Dame aux Camé- lias, evenmin a's de Italiaansche Madonna (van mevr. VerkadeCramer), de mooie in zending West-Indische poppen, die in Parijs is geweest, (inzending van het Kol. Instituut) de Champs Elysées, het Ziekenhuis van de Doopsgezinde gemeente, de Padvindsters, de mooie inzending van de speelgoderen der Fa. Gerzon, Kniertje, Gandhi, het „manufactu- renmagazijn" waarmede reeds drie generaties gespeeld hebben.Enfin, wij hebben maar eenige grepen gedaan, wij kunnen niet anders dan een beschrijving in héél hooge vogelvlucht geven, maar wij hopen van harte dat wij er in geslagad zijn de belangstelling te wekken voor deze tentoonstelilng van alle inwoners van Haarlem en omstreken. En nu dan: allen naar het Prinsenhof! De Postharmonie, die vanmorgen met een schild van de poppententoonstelling vootop en met volle (muziek door de stad trok, heeft u den weg gewezen! Zij nog vermeld dat er een afzonderlijk vertrek voor vermaak van de jeugd is inge richt, met rad van avontuur, grabbelton, hengellgelegenheid enz. en dat- mevr. Blom bergZeeman er sprookjes komt vertellen. Verder heeft een verloting plaats, met waar lijk prachtige hoofdprijzen. De opening. Heden, Dinsdagmorgen had de officieele opening van de expositie plaats, :n tegen woordigheid van tal van belangstellenden, onder wie mevr. Roel!bar.esse De Vos van Steenwijk; de burgemeester van Haarlem, de heer C. Maarschalk; Mr. Th. A. Westra, ge meentesecretaris: mevr. Maarschall, lid van den Raad en vele leden van comité en eere comité. Mevr. Brauns, presidente van het- tentoon- stellings-comité heette allen welkom, Inzon derheid mevr. Röell, lid van het eere-comité en den burgemeester en dankte mevr. Maar schalk, die niet aanwezig kon zijn, maar veel belangstelling voor dc tentoonstelling heeft getoond, voor het beschikbaar stellen van twee poppen voor de verloting. Veel woorden van dank voor de medewer king van zoovele zijden ondervonden, sprak mevr. Brauns nog: o.a. aan B. en W.; aan Ellis Rogge, voor haar adviezen: aan Hermar: Moerkerk, aan de Vereeniging van Huisvrou wen, aan mevr. Stoop, die den mooien eersten prijs voor de loterij schonk, aan mevrouw Blomberg en aan verschillende firma's, die tot het welslagen hebben medegewerkt. Hierna had de eigenlijke opening plaats door mevrouw De VeerBlok Wvbrandl, voorzitster van het Hoofdcomité voor de .st ich ting der Kinderbewaarplaats in Haarlem- Noord. Mevr. De Veer bracht dank aan het ten toonstellingscomité en in het bijzonder aan zijn presidente, mevr. Brauns. onder wier bezielende leiding alles is tot stand gekomen en met zooveel liefde en toewijding door ve len is gewerkt. Uitvoerig zette spr. uiteen, hoe noodig een kinderbewaarpiaats in Haarlem-Noord is voor de kleinen die over dag de zorgen der moeder moeten missen. De kinderen zullen daar verzekerd zijn van liefderijk, deskundig toezicht, in oen frissche omgeving. In Maart 1931 ontstonden de plannen voor de crèche: de tijdsomstandigheden brach ten tegenslag, maar toch meende het comité, de plannen niet te moeten opgeven. Het plan heeft nu rasteren vorm gekregen Er mort een eigen gebouw komen, een e e r.- voudig gebouw, van één verdieping thler- cp vestigde spr. speciaal de aandacht). B. en W. van Haarlem willen hiervoor een terrein reserveeren. Op 1 Januari 1933 hcopt men klaar te zijn. De poging van het tentoonstellingscomité is voor het hoofdcomité een lichtstraal ge weest, die verwachtingen voor de toekomst opwekte. Spr. verklaarde de tentoonstelling voor ge opend in de verwachting dat door deze expositie het comité voor de crèche veel na der zal komen tot het doel. UIT DE OMSTREKEN HEEMSTEDE R.K. VROUWENBOND. Bovengenoemde bond hield Maandagavond een vergadering onder leiding van mevr. Droog waar mevr. M. E. Steijger—Asperslach een leizing met lichtbeelden hield over het fa brieksmeisje Margaretha Sinclair. De zaal van het R.K. Verenigingsgebouw was geheel bezet. Het dames-zangkoor fit. Agnes zong eenige liederen, waarna mevr. Steijger een lezing hield, waarin zij het leven van de kleine Margaretha behandelde, levend in eer. groot, arm gezin in de stad Edlnborough in Schot land, waar zij op 14-jarigen leeftijd naar de fabriek moest-. Door haar grooten werklust won zij de ge negenheid der patroons en zij leefde een zeer godsdienstig leven. Haar roeping bleek ce religieuzen staat en op 23-jarigen leeftijd trad zij in de orde der Clarissen. Spreekster schetste het verdere leven van Margaretha in het klooster, dat zij wegens ernstige ziekte moest verwisselen voor een sanatorium, waar zij in 1925 op 25-Jarigen leeftijd overleed. In het -tweede deel van den avond, gaf spreekster een aanschouwelijk beeld van het leven van Margaretha Sinclair door een serie heel mooie lichtbeelden. „IIET WITTE KRUIS". Maandagavond hield de afdeeling Heem stede van de Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" haar jaarvergadering in Hotel v. Ree, onder leiding van den voor zitter, burgemeester Jhr. J. P. W. van Doorn. Uit het verslag van den secretaris, den heer J. de Jong. bleek o.a. dat het ledental met 8 was toegenomen. Er zijn nu 462 leden. Het verslag gewaagt ook van de besprekingen tot fusie met de Vereeniging voor Wijkver pleging wat echter nog geen resultaat heeft opgeleverd. Alsook van de stichting van „Kleuterzorg", dat al prachtig werkt. Er is een batig saldo van f 164.82 1 2, De huisverzorging heeft een batig saldo van f 231 44 Als afgevaardigde naar de volgende alge- meene vergadering werd den heer J. M. van Beek benoemd. Als bestuursleden werden herkozen de heeren Jhr. J. P. W. v. Doorn en Dr. E. A. M. Droog. Bij de rondvraag werden enkele vragen ge steld en beantwoord, waarna sluiting door den voorzitter. BLOEMENDAAL DE PLANNEN VOOR EEN NIEUW RAADHUIS. DE VOLGENDE MAAND VALT DE BESLISSING. Onze lezers weten dat in Bloemendaal plan nen bestonden om aan het begin van den Zeeweg, tegenover den Haarlemmer Water toren. een nieuwe' gemeentecentrum te stich ten. Daar zouden dan niet alleen een nieuw raadhuis komen, maar ook een nieuw politie bureau, een gebouw voor Publieke Werken, een school, een gebouw voor de bedrijven en eenige arbeiderswoningen. De raad besloot een beperkte prijsvraag onder architecten te houden. Bovendien werd een commissie inge steld voor den raadhuisbouw. Deze commissie besloot om aan een zestal architecten een ultnooóiging te zenden om tegen belooning een schetsontwerp te zenden. Van de bij die commissie Ingezonden ont werpen werden indertijd nadat het advies van een commissie van deskundigen was in gewonnen, twee ontwerpen uitgekozen, die, hoewel zij niet aan alle verwachtingen vol deden. toch aanleiding waren om aan die twee inzenders een nieuwe ontwerp te vragen. Die twee nieuwe ontwerpen zijn Inmiddels ingekomen. Binnenkort vergadert de raadhuiscommissie met de commissie van deskundigen voor de prijsvraag om een advies aan den raad uit te brengen. In Maart zal de raad dan een beslissing kunnen nemen. De commissie van deskundigen bestaat uit de heeren Ir. A. R. Hulshof f, Ir. J. Gratama. belden te Amsterdam en J de Jong, directeur van publieke werken te Bioemenciaa'.. IJMUIDEN DE TOESTAND IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. Naar men ons mededeelt is dc commissie tot het instellen van een onderzoek naar de toestanden in het visscherijbedrijf. welke eenige maanden geleden onder voorzitter schap van burgemeester R. G. Rij keus werd geïnstalleerd, thans met haar arbeid gereed gekomen. Het rapport werd in een dezer da gen gehouden vergadering vastgesteld, het welk binnen enkele dagen aan de Regccrlng gezonden zal worden. Volgens onze zegsman moet het rapport zeer belangrijke gegevens bevatten. HET HAVENARBEIDERS- CONTRACT. EEN CONFLICT VOORKOMEN. In de Maandag gehouden Buitengewone Algemeenc Vergadering van de leden der Vereeniging van Reeders van Visschcrsvaar- tulgen tc IJmuiden werden behandeld de van dc Vakorganisaties ingekomen antwoor den, inzake dc afsluiting van nieuwe Ioon- cn arbeidsovereenkomsten voor dc vischlosscrs en een reglement op de Vischlosrcgclinc. Dc algeinccne vergadering machtigde het bestuur om met de organisaties de overeen komsten af te sluiten, zooals deze aan hen waren voorgesteld, met Uien verstande, dat voor de vangsten der Noordzcetrawlers de losploegcn alleen zouden worden verkleind tot 10 man voor de vangsten tot en met 100 manden, waartegenover de directe loonsver laging van 50 cent per man werd uitgebreid tot alle vangsten. Deze overeenkomsten zullen ingaan per 22 Februari a.s. en worden aangegaan tot 31 December 1932, maar kunnen bij onderling goedvinden na dien datum worden verlengd. DE EERSTE IJSLANDSCHE STOOM TRAWLER TE IJMUIDEN. Maandagmorgen kwam aan den Rijksvlsch- afsiag alhier dc IJslandschc trawler „GljUlr" van een reedcrij uit Reikjavik De boot :s lang 150 voet. Dc machines hebben een capa citeit van 860 p k. Dc trawler loopt 12 l 2 mijl en Is uitgerust met dc modernste toestel len voor pellinrlchting. clcctrischc toestel- peilinrichting. radiozend- en ontvangtoestel enz. De trawler is. zooals men dit noemt, in drie dagen volgevaren met 4000 manden vlsch, Sn hoofdzaak kabeljauw. Dit is de eer ste maal. dat een IJslandschc trawler aan den Rijksvischafslag alhier markt. De redeti hiervan is, dat door de lage prij zen in IJsland en Engeland geen goede be sommingen gemaakt kunnen worden. De trawler, die hedenmorgen voor dc helft gelost Is en waarvan Dinsdagochtend de andere helft gelost wordt, maakte ook aan den afslag alhier geen hooge prijzen. Nader deelt n:en ons mede. dat de kapi tein van de ..Gyller" rapporteerde, dat de voorsteven boven dc waterlijn beschadigd was. hetwelk vermoedelijk door ijsgang werd veroorzaakt. Men is het er nog niet over eens of het schip in Amsterdam of in Engeland in het dok gezet zal worden. MARKTPRIJZEN Tarbot per K G. f 1.25—1 Griet per 50 K G. f 55-22 Tongen per K.G. f 2.50—1.50 •Groote schol per 50 K.G. f 16—13 Middclschol per 50 K.G. f 1750—16. Zetschol per 50 K G. f 23—22 Kleine schol per 50 KG. f 25—10.50 Bot per 50 K G. f 5.60—3.50. Schar per 50 K.G.f 11-50—3.60 Tongschor per 50 K.G. f 38—31 Rog per 20 stuks f 33—13.50 Vleet per stuk f 2.75 Pieterman en poon per 50 K.G f 11—2.50. Groote schelvisch per 50 K.G. f 36—32 Middelschei/visch per 50 K.G. f 35—27 KI. mlddelschelvisch p. 50 K.G. f 27.50-18.50 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 21.50—5-30 Kabeljauw per 125 K.G. f 48—20. Gullen per 50 K.G. f 11—2. Leng per stuk f 1.70—0.50 Heilbot per K.G. f 1 20—0 55 Wijting per 50 K.G. f 7—f 1.65. Koolvisch per stuk f 0.63—0.13 Groote schelvisch f 16—12.50 Mlddelschelvisch f 19.50 Kleine mlddelschelvisch f 21 Groote gul f 3.50—2.70 Kleine gul 1 3.70—3 10 per 50 K.G Kabeljauw per 125 K G. f 7.20 5.80 Heilbot per K.G. f 0.95—0.65. IJslandschc versche. vlsch; R I 267 4000 m. f 9500. Nagekomen: Beugers: VL. 216 f 862, VL- 104 f 311, VL. 195 f 1331. VL. 114. f 1344. Loggers: SCH. 285 f 007. SCH. 25 f 491. IJM. 283 f 494 KW. 47 f 320. KW. 96 f 344, KW. 31 f 500. KW. 42 f 675. KW 151 t 1091, KW 162 f 600. Manden: 165 RO 15 Antjc f 1500 635 Anna f 3700 500 Amsterdam f 2500 50 Holland III f 1500 380 Alkmaar f 3300 485 Pelten f 3500 240 Knikker f 2400 470 Maria f 1900. 310 Proef H f 2800 320 Timmers f 2000 115 Johanna IJ. 12 f 1800 75 Reiger f 2500 230 Bruinvisch f 1500. KW. 121 f 410, KW. 144 f 95, KW. 110 f 554, RW. 14 f 524. VELSEN AANRIJDING MET DOODE- LIJ„ N AFLOOP. Maandagmiddag omstreeks 5 uur had bij de pont te Vefsen een aanrijding met doode- lijken afloop plaats. Toen de 9-Jarige P. D. plotseling uit een zijstraatje kwam aanloopen en het emplace ment wilde oversteken, werd hij door een be stelauto van de Wed. z. te VeLsen-N., die van de Pont kwam afrijden, gegrepen en tegen den grond geslagen. Het knaapje werd bij den heer S. binnen gedragen waarna het Roode Kruis de eerste hulp verleende. Eenige oogcnbllkken na aan komst van Dr. P. C. dc Weerdt overleed het knaapje. Het lijkje werd naar de ouderlijke woning aan de Noorderdorpstraat te Velaen vervoerd. Nader deelt men ons mede, dat de auto in beslag genomen is, terwijl gebleken is, dat de remmen niet behoorlijk functioneerden. SANTPOORT DF HOOFDSTRAAT. Dat de Hoofdstraat, d 1 de oude Rijks straatweg, in een slechten toestand verkeert, wie zal het durven ontkennen? De trottoirs verkecren in een dusdanigen toestand, dat ons personen van gevorderden leeftijd bekend zijn. die. ondanks dc verbeterde verlichting, bij voorkeur des avonds hun woning niet ver laten. Dat een en ander op vreemdelingen een verkeerden indruk moet maken, is te begrij pen. Allicht, dat deze als volgt redeneeren: „Wanneer de Hoofdstraat in een dusdanigen toestand verkeert, hoe moet het dan wel met de andere straten gesteld zijn?" Onlangs meldden we nu. dat uit de Sant- poortsche Winkeliersvereeniging en „Sant- poorts Bloei" een commissie was samenge steld, die wilde trachten een spoedige en af doende verbetering van de Hoofdstraat te willen bevorderen. Deze commissie heeft niet stil gezeten en heeft tegen Vrijdag a.s. in „Zomerlust" een openbare vergadering uit geschreven voor allen, die belang hebben bij. of belang stellen in dc verbetering van de Hoofdstraat. Voorts heeft zij het Vclser col lege van B. er. W. ultgenoodlgd een vertegen woordiger te willen zenden.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 9