LAATSTE BERICHTEN. CONTINCENTEERINC. HAARLEM'S DAGBLAD BLOEMEN DAAL PROPAGANDA-AVOND VOLKSZANG. Dinsdag 23 Februari houdt de afdeelin-g Bloemendaal van Volkszang een pxopaganda- avond in het Jeugdhuis. De avond is aan Hullebroeck gewijd. Voor samenzang staan niet minder dan 18 liede ren op het programma. De aantrekkelijkheid van dezen vroolijken zangavond wordt verhoogd door de mede werking van de zangeres mej. Annie Hermes die een 9-tal liederen van Hullebroeck zal zingen. BLOEMENDALER ALS AUTODIEF TE WASSENAAR. Te Rijswijk is een zoo goed als nieuwe auto ontvreemd. De dief is te Wassenaar door de politie aangehouden en vandaar naar Rijswijk overgebracht. Het is een 20- Jarige man uit Bloemendaal. Hij is in arrest gesteld. HEEMSTEDE VERGADERING ANTI-REV. KIESVEREENIGING. De Anti-Rev. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" hield Woensdagavond in de gym nastiekzaal van de Bosch en Hovenschool aan de Adrlaan Pauwlaan te Heemstede, een vergadering, waarin Mr. H. Bijleveld als spre ker optrad. Hij herinnerde allereerst aan de woelingen van dezen tijd, waarin alles dreigt onder te gaan. Wij moeten lets in dit leven zijn en doen, zei spreker, want wij zijn kinderen van dezen tijd. WU moeten leven naar Gods Woord als gehoorzaam Christen In de grootste moeilijkheden en bij de hef tigste tegenslagen moeten wc bewust trachten kinderen Gods te zijn, op ieder levensterrein, dus ook op het politiek terrein. De Anti-Rev. partij heeft een zuiver, eigen beginsel uit gestippeld. De naam van de vereenlging duldt reeds aan, wat deze politieke groep wil. De leden willen zich verzetten tegen den geest der revolutie om Gods wil. Zij stellen recht en orde boven onrecht en wanorde. De Anti- Rev. partij neemt stelling tegen (hen, die zeggen dat God deze wereld niet regeert. Deze partij bezit eigenlijk nog een tweeden naam; zij is namelijk de oorspronkelijke Christelijk-Historische partij. Toen in de negentiger jaren eenlge broeders zich af scheidden. omdat zij het over eenige punten niet eens waren, namen zij dien tweeden naam mee. En om verwarring te voorkomen, is dat sindsdien zoo gebleven. Er zijn nu een Anti-Rev. en een Christelijk Historische partij Maar de anti-revolutionairen willen toch ook Christelijk Historisch blijven, dat wil zeggen: ook op politiek terrein Christen zijn. Zij be wegen zieh naar Gods bestel. Zij houden vast aan het licht, dat God in de historie heeft laten schijnen. Het heele leven zal zich naar Gods bestel keeren. Het leven is alleen in Gods hand. Wij moeten ons dus naar Zijn verordeningen gedragen. Wij staan veilig als we ons op Zijn fundamenten gronden. God gebruikt alle middelen om ons wakker en levend te maken. Hij aanschouwt uit Zijn hemel ook dit wereldgebeuren. Economisch is het leven to taal in de war. Het is alsof we leven in een waanzinnige wereld. God laat echter niet met zich spotten. Hij is de geneesheer, die ook deze economische bewogenheid zal doen be daren. Hij zal een halt toeroepen aan het vernietigen van menschenlevens en van pro ductiekrachten. Men mag van stoffelijk goed geen afgod maken, zooals men nu in Rus land ziet, het ongelukkige land, dat in han den van communistische leiders is gekomen en dat zich met een hoogen muur van de overige beschaafde wereld heeft afgezonderd. De gebeurtenissen in Rusland, China en Britsch-Indië hebben ons heftig bewogen. Allerlei geheimzinnige krachten zijn aan het werken, zoodat velen gaan twijfelen en ver twijfelen, als zij niet de hulp zoeken, waar die te vinden is. In dezen tijd van bewogen heid moeten we hebben een overheid, die zich richt naar Gods gebod. Als God het wil, dat na dezen crisistijd weer een periode van rust en opleving komt, dan zal men machtige eco nomische verschuivingen waarnemen. Maar als men dan naar Gods wetten leeft en naar zijn hoogste gebod: „hebt uw naasten lief gelijk u zelf", dan zal er weer een gelukkige tijd aanbreken. Dat God zich dus ook moge ontfermen over de machthebbers in Genève, die naar middelen zoeken om weer rust in de wereld te brengen; om aan de waanzinnig en satanisch opgedreven bewapen in gsbud- getten een einde te maken. En intiisschen dreunen in het Oosten de kanonnen. Een ge volg van het zich los willen maken van God en Zijn ordonnatlën. Alleen zij gaan het veiligst, die gaan langs floor God afgebakende paden. De menschen moeten zich wenden tot God en aan Hem om redding uit deze duisternis smeeken en zich afkoeren van communisme en socialisme, die de volkeren tot doffe wanhoop brengen. Er is behoefte aan licht en aan uitkomst. Die kan men vinden bij God. Daar ts uit 's werelds duist re wolken (aldus eindigde spreker) een licht der lichten opgegaan: komt tot zijn schijnsel alle volken, en gij mijn ziele bidt het aan. Mr. Bijleveld. wiens rede met groote aan dacht gevolgd werd, ontving een dankbaar applaus. BLOEMENTENTOONSTELLING Evenals vorige Jaren zal er ook nu weer een bloemententoonstelling gehouden wor den van hyacinten, tulpen, narcissen, cro- cussen en bijgewassen, te organiseeren door de bloemistarbeldersvereenlging ..St. Deus Dedit". Deze tentoonstelling wordt gehouden op 19, 20 en 21 Februari a.s. in de groote zaal van het vereenigingsgebouw en heeft ten doel. den huisbroei van bolgewassen in het algemeen, en in het bijzonder door de bloe mistarbeiders te bevorderen, om zoo de lief de voor het vak en de ontwikkeling daarvan aan te wakkeren. Voor huisbroei zullen 15 leden inzenden, terwijl voor kasbroei zich 5 leden hebben opgegeven. Op deze tentoonstelling zullen ook geëx poseerd worden de resultaten, door de schooljeugd bereikt. In totaal zijn uitgereikt 963 potbollen, verdeeld over 9 scholen. Dank zij de groote medewerking der bur gerij zijn vele aardige prijzen voor de school kinderen beschikbaar gesteld. Dankbaar mag gememoreerd worden, dat de bloemistenpatroons zoowel de bollen voor de leden als die der schoolkinderen gratis beschikbaar stelden, zoodat de kinderen de potjes met bollen ook gratis konden uit reiken. De opening zal plaats hebben Vrijdagmid dag a.s. Wij twijfelen niet of deze tentoonstelling sal weer zeer veel belangstelling trekken. DONDERDAG 18 FEBRUARI 1932 DE VERKEERSONGEVALLEN AAN DE LEIDSCHEVAART. EEN INTERPELLATIE-DE TELLO. In verband met de vele verkeersongevallen die in de afgeloopen maanden hebben plaats gevonden op de Leidschevaart. en waarbij nu ook een menschenleven te betreuren valt, heeft het soc-dem. raadslid De Tello den raad verzocht, B. en W. in de volgende raadsvergadering onderstaande vragen to mogen stollen.: 1. Hebben B. en W- kennis genomen van den aard en den omvang der elkaar opvol gende verkeersongevallen aan en in de Leid schevaart tusschen Zandvoortschelaan en Astorbrug? 2. Achten B. en w. het oirbaar, in verband met de veiligheid van het aldaar steeds toe nemend verkeer, het genoemde weggedeelte in zijn huidigen toestand te handhaven? 3. Indien vraag 2 in ontkennenden zin be antwoord wordt, zijn B. en W. dan bereid, onverwijld die maatregelen voor te stellen! die leiden tot verbetering van wegdek en wegprofiel, alsmede tot verbreeding van rij weg en het aanbrengen eener behoorlijke verlichting? SANTPOORT A. H. TADEIJ f Woensdagmiddag werd onder groote belang stelling aan de schoot der aarde toevertrouwd het stoffelijk schot van den heer A. H. Tadey, voorzitter van de vereeniging „Santpoort's Bloei" en Oud-wethouder van Koog aan de Zaan. 0.m. merkten we op den voorzitter van „IJmuiden's Bloei", den heer Schuite- maker, wethouder Bosman, den gemeente secretaris van Koog aan de Zaan, enz. In de aula werd het eerst het woord ge voerd door prof. dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga. Deze meende uit de groote belang stelling, die heden betoond werd, te mogen concludeeren, dat de heer Tadey, ondanks den betrekkelijk korten tijd, dien hij te Sant poort woonde, zich veel vrienden en met hem sympathiseerenden had weten te verwerven. Ook tijdens zijn ziekte was dit op duidelijke wijze gebleken. De droefheid van de eenzaam achterblij vende weduwe kan spr. zich begrijpen. De grootte van haar smart is een maatstaf van den rijkdom, welken ze in haar echtgenoot heeft gehad. Vol vertrouwen beveelt spr. het leven der weduwe aan in de zorg van God, die troosten kan gelijk zelfs geen moeder ver mag te doen. De heer v. d. Ban sprak als vriend een dank- en afscheidswoord. Voor het gemeentebestuur van Koog aan de Zaan voerde de gemeente-secretaris, de heer Beerdink, het woord. Spr. memoreerde het vele goede wat de heer Tedey aldaar als licl van den Raad en als wethouder had tot stancl gebracht. Voor „Santpoorts Bloei", sprak de heer v. d Weijdcn. Onze vereeniging, aldus clcze sprtreurt om haar oprichter en leider, wiens woord suggestief en wiens daad krach tig was. De belangen onzer vereeniging heeft hij met groote toewijding behartigd. Zelfs op zijn ziekbed had onze vereeniging zijn groote belangstelling. „Santpoort's Bloei" dankt hem voor alles, wat hij gedaan heeft-, hartelijk. Zijn naam zal onafscheidelijk a«n de vereeniging verbonden blijven. Aan de groeve dankte een oleegzoon voor de groote eer den overledene bewezen. TIJDSCHRIFTEN. Fokker-bulletin. Het nieuwe nummer be*^at o.a. een groot artikel over de Fokker D SCVII en een bij drage van Walter Mittolholzer over den Tschadsee Flug. De aflevering is weer rijk ge ïllustreerd met fraaie foto's. Het vliegveld. Ir. A. G. von Baumhauer beëindigt in de aflevering van Februari zijn artikel over zweefvlieg-ervaringen; G. J. Nijland breng* d'itmaal een visite bij Ivan Smirnoff E. H. Cabos geeft een in Memoriam, H. A. Burger hout. John Roozendaal schrijft een Berlijn- sche Brief, en R. J. Snellen behandelt de voor naamste typen giij en zweefvliegtuigen. Voorts is er nog 'n bijdrage over Vliegtuigen-kraken voor de Film, een overzicht over Schiphol in 1931 en nog de gewone rubrieken. De militaire spectator. Het is thans 100 jaar geleden dat het eerste nummer van de Militaire Spectator verscheen. Oud was hij geworden met het daaraan verbonden verval van krachten, zoo als de redactie in de Verklaring vooraf zegt. En daarom is het tijdsohrift zoo gereorga niseerd, dat het de taak zal kunnen blijven vervullen van leidend militair vakblad, zoo wel voor beroeps- als reserve-officieren in het Moederland als in de Koloniën. Het moest het Centrale Orgaan voor de Koninklijke Landmacht worden, en daartoe heeft men zicn tot de leiders van andere militaire tijd schriften gewend, met de vraag of zij bereid waren deze bladen te doen vereenigon mot den Spectator. De leiders waren bereid en thans is de Militaire Spectator bij zijn hon derdjarig bestaan inderdaad geworden het algemeen orgaan voor de Kon. Landmacht, waarin opgenomen zijn, behalve het Artil- leristisch Tijdschrift, ook het Cavalerist.'>-ch en het Militair Technisch tijdschrift. Het nummer van Jan. 1932 is een dik jubileum-nummer waarin als bijlage een foto van de Koningin is opgenomen aan wie dit jubileum-nummer is opgedragen. Verder be vat het o.a. een groot artikel over de Ontwa- penings Conferentie en lessen uit de krijgs geschiedenis. De Jaarbeurs. In het Februari-nummer treffen wc o.a. een artikel aan over Algemeene en Groeps belangen. over den Eersten en laatston Beurs- dag, het vierde vervolg van den Bouw van het derde Jaarbeursgebouw, het eerste ver volg van Goethe en de XVIIIe eeuwsche Jaar- m ark ben, en bijdragen over de Jaarbeurzen in het buitenland, alles met foto's geïllus treerd. De Opbouw Van Ina BoudierBakker's dramatische spel „Verleden" is dezer dagen bij de N.V. Mij voor Goede er. Goedkoope Lectuur (Wereldbibliotheek) te Amsterdarn-Slotordijk de vierde druk (6e tot 8e duizend) verschenen Bij dezelfde uitgeversmaatschappij zag de tweede druk van Jet Luber's roman „Het Gezin" het licht. EEN HUURSTAKING? GROOTE VERBITTERING BIJ DIVERSE WONINGBOUWVEREENIGINGEN. Bij besluit van den Raad der gemeente Haarlem van 11 December 1924 La aan ver schillende woningbouwverenigingen een huurbijdrage verleend uit de gemeentekas om te komen tot en lagere huur van sommige met voorschot gebouwde woningcomplexen. De bijdragen varlerden naar gelang het inkomen van de betrokken huurders. Een dezer dagen is aan bedelde woning bouwverenigingen door B. en W. bericht ge zonden, dat ce bijdragen aanmerkelijk zijn verminderd, door de grens van het gezins inkomen lager to stellen dan tot dusver ge bruikelijk was. Dit besluit betoekent voor vele bewoners die een huurbijdrage ontvingen een aanmer kelijke huurverhooging. Genoemd besluit heeft zeer groote ontstemming verwekt bij de bewoners der respectievelijke woning bouwverenigingen, zoodat het niet uitgeslo ten wordt geacht, dat de bewoners die door bovengenoemden maatregel worden getrof fen op 28 Februari den datum waarop het be sluit in werking treedt, unaniem zullen wei geren deze huurverhooging to voldoen. De besturen der respectieve woningbouwvereni gingen hebben deze zaak met het bestuur der federatie van Haarlemsche woningbouwver- eenigingen bespreken. Het bestuur der fede ratie heeft zich tot het college van B. en W. gewend met het verzoek de gewraakte maat regel op te schorten en een conferentie met de betrokken besturen bijeen te roepen. SIMAVI PROPAGANDA-SAMENKOMST. Men schrijft ons: Er wordt waarlijk in dezen crisistijd ft) de binnenlanden van Indië niet minder geleden dan in de vette jaren! In „het Nationalisme als zedelijk vraag stuk", schrijft dr. E. A, A. de Vreede: „Er gaat een golf van ernst de Westersche wereld door. Deze ernst is er niet een, die alleen is veroorzaakt door de economische crisis. Zij moge er door versterkt zijn, maar haar wortels liggen dieper. Zij uit zich in zeer ver schillende toonaarden. Spengler, Schweitzer, Kuttor: zij zeggen het ieder op een eigen wijze, maar één ding is allen gemeen: het uittreden uit het individualisme, van persoon of van partij, om zich voor te bereiden voor breeder en hooger taak". Hieruit is dan ook te verklaren, de stich ting in crisistijd van een Medischen Dienst der Vrijzinnigen Onder Inheemschcn. De tijd is rijp, doch het eenige wat rest is toeslaan! Het ijs moet aan het kruien worden ge bracht. Zooals wij reeds hebben gemeld, orga- inseert de af deeling „Kennemerland" van Simavl" een propaganda-samenkomst ten behoeve van den Medischen Dienst der Vrij zinnigen", Donderdag 18 dezer, des avonds 8 uur, in het gebouw van den Nederl. Protest. Bond, aan de JacobsCraat te Haarlem. Het met zorg opgestelde programma ver meldt: Openingsrede door Prof. Knappert: eer. causerie met lichtbeelden over den medischen nood in Oost- en West-Indié onder de In- heemsche bevolking door den heer A. G. Berman en muzikale medewerking van me vrouw M. E. Lorentz van Vollenhoven en de heeren Jac. van Kempen en J. Booda. Moge de zaal te klein zijn om alle belang stellenden te bevatten. Vrije toegang. ONAFHANKELIJKE STAAT MANDSJOERIJE UITGEROEPEN. TOKIO, 13 F?br. (Reuter) Te Moekden is de onafhankelijke staat Mandsjoerije uit geroepen. De nieuwe staat houdt het midden tusschen een republiek en een monarchie. Aan het hoofd staat de voprzitter van het permanent uitvoerend comité. De woordvoer der van de Japansche regeering deelde mede, dat zijn land de nieuwe regeering niet zal erkennen voor deze staat alle kwaliteiten van een onafhankelijken staat bezit. PRINS OSCAR VAN PRUISEN GEEN CANDIDAAT. BERLIJN. 18 Febr. (Wolff) In tegen spraak met de berichten in de linksche pers deelt de persdienst van de Duitsch-nationale Volkspartij mede, dat prins Ascar van Prui sen zich geen candidaat stolt voor dc functie van president. DUITSCHLAND'S VERTEGEN WOORDIGER AAN HET WOORD. FRANSCHE VOORSTEL WORDT NAUW KEURIG BESTUDEERD. GENèVE, 18 Febr. (Reuter). Heden sprak de Duitsche vertegenwoordiger bij de Ontwa- penings-Conferentie Nadolny. Hij zette het Duitsche standpunt inzake de ontwapening uiteen. Hij zei, dat volgens het verdrag van Ver satile drie staten ontwapend hebben, hetgeen de eerste stap zou zijn tot algemeene ont wapening. De andere leden van den Volkenbond zijn nu eveneens verplicht te ontwapenen, aan gezien allen gelijkgerechtigd zijn. Duitschland is bereid de conventie van de ontwapeningsconferentie aan te nemen, in dien deze vooropstelt, dat alle landen ge lijkgerechtigd zullen zijn. De veiligheid wordt vooral gediend door ontwapening .Het is logisch, dat wie slechts kleine kanonnen heeft, niet met groote kan schieten, terwijl iemand, die niet eens een revolver heeft, in het geheel niet kan schie ten Hij vestigde er nogmaals de aandacht on, dat in het slotprotocol van Locarno de Vol kenbond nadrukkelijk vastgesteld heeft dat ontwapend moest worden. Het Fransche voorstel van een Volken- bonds-polltie-leger zal onzerzijds nauwkeurig worden bestudeerd. Verder verklaarde hij. dat men heeft ge zegd. dat deze conferentie geen vredes-con- ferentie is. Nadolny is het hiermede niet eens. Het is wel degelijk een vredesconferentie, aangezien de grondslagen voor den vrede van de geheele wereld hierop zullen worden besproken. Wij hopen, dat het de hier aanwezige staatslieden gelukken zal dit te bereiken, aan den goeden wil van Duitschland zal het niet ontbreken. AMSTERDAMSCHE BEURS. OPGEGEVEN DOOR DE ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING KANTOOR HAARLEM 1 30 145 Stantsleen. Binl. 4 1/2 pCt. Nederl. 1317 97* 5 pet. Ned. 1310 100% 4 1/2 pet. Nederl. Indië 1930 II.. '5% Staatslccn. Bultl, 5 l/2pet.Duitschl. 1930 (Youngleen) 38* 7 pet. Duitschl. 1924 (Dawesleen) 49* Schcepv. Mijen. Oude Vaart 4 17 Scheepv. Unie 85 Stoomv. Mij. Ned. 70 Industrieën Biiü. Accoustiek 8Va - Alg. K.zijde Unie 42 A.N.I.E.M. (Nat. 172 - v. Berkei's Patent 26 62 - Nederl. Ford.... 146 Ned. Ind. Gas (Nat. Bezit 177 Gom. Bez. Philips 87* 87-88 Unilever N.V. 110 Industrieën Bultl. Anaconda Copper 22 Associated Gas Bethlehem Steel 23Vs Centr. Publ. Serv. 3 Cities Service 7 General Aviation 37/f Intern. Nickel S'/e Nevada Copper.. 5% North Amer. Cy. 36 51 Banken Binnenl. Kolonialo Bank £4* - Cert. Handel Mij. 76 Indische Bank 60 Banken Buitcnl. DeutscheRelchsb. 3 Franscho Ban- 91 310 - Petrol. Mij. Binl. Kon. Petroleum 142 93 Petroleum Buitl. Continental Oil.. Shell Union 4* - Cultuur Maatscli. II. V. A 178* Java Cultuur 128 N. I. S. U 77 Vorstenlanden 42 Mijnbouw Mij. Alg.Exploratie 92 - 199 26 Tabak Maatsch. Deli Batavia Ta- Dcli Maatsch. 152 177 154 202 i i i i Rubber Maatscb. A'dam Rubber Dell Bat. Rubber Ned.Ind. Rubber 49 20 - Ver. Ind. Cultuur 35 - 24 - Spoorw. Buitcnl. Comm.Milwaukee 3Va Missouri Kansas 7Va Wabash Railway 4* Union Pacific 91 89 Prolongatlckocrs 1 HET TOONEEL VOORUITGANG DE OPGAANDE ZON. De Arbeiders Tooneelvereeniging Vooruit gang had zich met De Opgaande Zon wei een zeer zware taak opgelegd, maar zij heeft het. er boven verwachting goed afgebracht. Natuurlijk moeten wij ons bij de beoordee ling van zoo'n opvoering door dilettanten ge heel los maken van onze herinneringen aan de voortreffelijke voorstellingen, welke wij er vroeger van hebben gezien, eerst van de oude Tooneelvereeniging met Alex Post en mevrouw Van der Horst in de rollen van Matthys de Sterke en Sonja later met Wil lem van der Veer in de hoofdrol. Beschou wen wij het echter als louter liefhebbersspel dan blijft er zéér veel te waardeeren. Met blijkbaar grooten ernst heeft Vooruit gang De opgaande Zon ingestudeerd en er was in de opvoering dan ook volkomen de geest van Heyermans' stuk. Niemand char geerde of trachtte zich ten koste van de an deren op den voorgrond te plaatsen, wij kre gen goed sluitend en op elkaar afgestemd ensemblespel en er waren geen hinderlijk zwakke krachten, die den totaal indruk be dierven. Ook werd over het algemeen dank zij de voortreffelijke ro'.kennis in het juis te tempo gespeeld. De heer Van Dokkum heeft zijn oude vereeniging weer eens goede diensten bewezen en hij mag het als de grootste lof beschouwen dat de voorstolling van gisteren zeker niet onderdeed voor de opvoeringen van Heyermans' stukken, welke door mevrouw Sanders-Herzberg geleid zijn. Wel waren er nu en dan inzinkingen zooals tegen het slot van III, toen wij te weinig van de drukkende, beangstigende spanning, die de daad van Sonja moet ver klaren, bemerkten en ook de bekentenis van Sonja in IV bleek voor allen nog wat te zwaar maar daartegenover stonden zoo veel uit stekend gespeelde tooneeltjes, ik denk hier bijvoorbeeld aan den brand dat het geheel voor een zoo zwaar stuk zeer be vredigenden indruk heeft achter achterge laten. Mathijs de Sterke een mij tot nu toe onbekend speler bracht wel het levens blije en moedige van deze figuur met zich mee op het tooneel. Ondanks het ietwat stijve nu en dan in zijn houding, ging er van hem overtuigende kracht uit. In zijn samenspel met Sonja had hij het zachte en innige, dat deze figuur van Heijermans zoo volop heeft meegekregen. Naast hem stond Sonja, die hoewel nog niet vol komen tegen deze zware rol opgewassen zeer goede dingen heeft laten zien. Zij had het natuurlijk-gezonde, opgewekte en flinke van Mathijs' dochter en contrasteerde zeer gelukkig togen de geborneerde, zeurderige Anne Maria, die van een der meest betrouw bare krachten van Vooruitgang haar volle deel kreeg. Vooral in haar opstandigheid tegen Mathijs' onbegrijpelijk optimisme was zij raak en heel zeker. In haar montere stemming na de brandewijnkuur overtuigde zij minder Hier was zij bepaald te zwak, maar misschien had de regisseur haar op zettelijk daar wat ingehouden uit vrees voor stemming-bedervend gelach van het publiek. Vooruitgang heeft enkele krachten welke zeer aardig kunnen typeeren. Dat zagén wij vistoren weer in de figuren van den grootva der, Abraham en Stuifzand. Die grootvader kwam werkelijk tot leven in deze voorstolling en werd heel fijn gespeeld! En niet minder raak was Stuifzand. Wij zagen zelden bij dilettanten een beter getypeerden Jood dan deze vriend van Mathys en het was dan ook een genoegen zijn nooit gechargeerd spel te volgen. Ook de boven-buren, moeder Doortje die vooral goed was in haar smart in IV Naphtalie, de brave, kippige schoolmeester, en het achterlijke Margotje, werden heel ver dienstelijk gespeeld. Alleen Christiaan Jen sen schoot te kort. Zijn spel was niet slecht, maar hij maakte allerminst den indruk van den machtigen man van het Warenhuis De opgaande Zon. Ook was Jensen, die toch nog zaken met grootvader had gedaan, veel te jong gegrimeerd. Maar overigens bleven alle rollen zelfs die van de rederijkers, den substituut en den veldwachter in het hun aangewezen kader en het was dan ook be grijpelijk, dat deze opvoering van De Op gaande Zon welke door een der leden zeer verdienstelijk met een enkel woord was in geleid bij het publiek een doorslaand suc ces had. Voor Vooruitgang dus een mooie avond. J. B. SCHUIL. Bezint, eer Gij begint. De contingenteeringswoede waart rond. Het Deensche vleesch, de manufacturen en de schoenen hebben nu een beurt gehad en het is wel als vaststaand aan te nemen, dat daar mede nog maar het begin is gemaakt van een verlanglijstje, dat binnen afaienbaren tijd waarschijnlijk geweldige afmetingen zal aannemen. Het heeft geen zin zich al te ver diepen in de vraag: is er ook voor den invoer van radiotoestellen contingenteering wen- schelijk; het is beter een oogenblik de dwaas heden na te gaan, die ton gevolg van contin genteering in het algemeen kunnen zijn. Ik stel daarbij voorop, dat de getroffen maat regelen nog geen enkel practisch resultaat hebben kunnen uitwijzen. Wel meen ik, dat deze methode van oorlogvoeren econo mische oorlog natuurlijk veel moorddadi ger is dan elkander te bestoken met hooge invoerrechten. Het contingenteeringsbesluit voor Deensch vleesch is gericht tegen een der landen, waarmede wij in het Oslo-pact ver- eenigd zijn, tegen een land, waar wij heel wat meer naar toevoeren, dan Denemarken naar ons; naar een land, hetwelk ons uit handels politiek oogpunt beschouwd, geen moeilijk heden in den weg gelegd heeft. De gevolgen zullen niet uitblijven. De Amsterdamsche superfosfaatfabriek zal misschien zoo meteen geen kunstmest meer naar Denemarken kun nen leveren, dit land was haar beste klant. Voor onzen schoenenexport was Denemarken het grootste afzetgebied. Onze kweekers van bloembollen en afgesneden bloemen vreezen van dit contingenteeringsbesluit het ergste en onze koffie-exporteurs zullen zoo metoen misschien ervaren, welke represailles Dene marken treft. Nu blijft nog buiten beschou wing de vraag: heeft de getroffen regeling wel voldaan aan de toezeggingen, welke de Regeering heeft gedaan bij de behandeling der Crisis In- en Uitvoerwet 1931 in de volks vertegenwoordiging?, d.w.z. is er wel aan ge dacht, dat men een over matigen invoer (n ons land wenschte te bor,o*'k0"0 M '">mt het er bij de Deensche-vleeschregeling fei telijk niet op neer, dat men«ook een norma len invoer belemmert? M.i. wel. maar dan is het een zuiver protectionistisch ingrijpen. Nieuwe groepen zijn door dit contingentee ringsbesluit in moeilijkheden gekomen; dit deert den veeboer maar ten deele; hij meent geholpen te zijn. De bal was aan het rollen gebracht; de bal rolt verder. De manufacturen en het schoei sel zijn gevolgd. Nieuwe slachtoffers zijn ge maakt. De normale seizoen-inkoopen van manufacturen loopen spaak, of dreigen spaak te loopen. Aan de grenzen is het een opstopping van goederen, die niet verder kunnen. De voorjaarsétalages komen in het gedrang. Zich in ons land voldoende dekken is niet mogelijk. Men zal t.o.v. bepaalde dameskleeren misschien van mode moeten veranderen. Er dreigen afgebot->n ,-ontrac- ten verbroken te worden, er dreigt reeds aangenomen personeel in manufacturen zaken, die nieuwe afdeelingen openen, ont slagen te worden, omdat zij de voor hun af deelingen benoodigde goederen r.iet kunnen ontvangen. Anderen wordt of wordt al thans voorloopïg geen consent uitgereikt, omdat zij wel in 1929 en 1930, maar nog niet in 1928 importeur waren. De animo, plotse ling importeur te worden, is wonderbaarlijk! Men gelieve daarvoor de nieuwe inschrijvin gen in de Handelsregisters eens na te gaan. En voor de schoenen? Wat zal het Bata- concern doen? nu het door Nederland gehan dicapt wordt. Welaan, zal menigeen uitroe pen: die bouwen in ons eigen land schoen fabrieken. Soit: maar wat doet den de Tsje- vho Slowaaksc.he klein-fabrikant? hij, dus, die geen gelegenheid heeft in het buitenland een schoenfabriek te financieren? Hij gaat mopperen en zijn eigen resreering gaat zoo meteen den invoer van Holland^che groenten en Hollandsche kaas in Tsjecho Slowakije bemoeilijken. Wij leven in een economischen chaos. Het einde daarvan Is voorloopig nog niet te zien. Een ieder trekt zich terug in een afgeschoten hokje, en omgeeft zich zelf met hocge muren. Het menschelijk verstand is zoek. Vandaar dat ik boven deze beschouwing de woorden plaatste: Bezint, eer Gij begint. MOLLEF.US.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 14