CROOTE BRAND TE AMSTERDAM. Het woord is aan... Prijzen. Het Belangrijkste. 49e Jaargang No. 14924 Verschünt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Vrijdag 13 Februari 13o2 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post f 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, per maand f 0.22, per 3 mnd. f0.63, franco per post 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 4 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTlëN15 regels f 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels f 0.60, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iedcren dag) 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend 4 contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-. Elke andere vinger f I 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f 600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies VVijsvingei f 75.-. Verlies andere vinger f 30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 19 Februari. De ex-koningen. Van den cx-koning van Saksen, Friedrich August III, die op 66-jarigen leeftijd te Breslau is gestorven, is altijd veel gemoede lijks verteld. Hem was de humor ruim schoots deelachtig geworden. Zijn koning schap was hem blijkbaar niet al te dier baar, en te Tel. herinnert eraan, dat toen in de beslissende Novembermaand van het jaar 1918 een republikeinsche deputatie hem zijn aftreden kwam „aanzeggen", hij doodge- moedelijk zei: „Best, dan knappen jullie den rommel verder maar alleen op." Welke uiting hij een paar jaar later, toen hij Dres den nog eens bezocht en het heele sta- tionspersoneel stram voor hem in de hou ding sprong, nog aanmerkelijk overtrof door op te merken: „Nou, jullie zijn me ook mooie republikeinen!" Onder de vele sinds den oorlog afgetreden koningen zijn er ongetwijfeld, die him sym bolische regeeringstaak met meer ernst en toewijding opvatten dan Friedrich August III van Saksen. Er zijn er trouwens bij, wier macht veel meer dan symbool en het vertrouwen op hun roeping-bij-de-gratie- Gods was. Ik behoef maar te herinneren aan de dictatuur van den koning van Spanje, ten halve verborgen achter zijn strooman- nen eerst Primo de Rivera, later Beren- guer. Voor hen was de onttroning, althans op het oogenblik zelf, een ramp in hun leven een beslissende nederlaag, de vernietiging van hun streven. Maar in de meeste gevallen betreuren de onttroonde vorsten hun val blijkbaar vol strekt niet. Zij hebben een vrijer leven ge kregen men zou mogen zeggen: een wer kelijk leven. De benauwende beperkingen van het hof, van étiquette en protocol, van beperkte bewegingsvrijheid, van het eeuwige eerbetoon en al de rest, zijn hun ontvallen. Er zijn er die nu als welgestelde nietsdoe ners leven, maar vele onttroonde vorsten en prinsen moeten hard werken om hun brood te veixlienen. Zij zijn er, zonder twijfel, ge lukkiger door geworden. Het valt moeilijk te betwijfelen dat de meesten, als hun de te rugkeer naar him kille paleizen en de her vatting v£.n hun oude glorie werd aange boden, er met schrik voor zouden bedanken. De weinige stervelingen van niet-vorstelij- ken bloede, aan wie de hooge onderschei ding te beurt valt. in dergelijken verheven rang geplaatst te worden, danken veelal den hemel, als hun glorie-termijn voorbij is. Het meest kenmerkende voorbeeld daarvan vindt men in Frankrijk. Het is een bekend feit dat er nog vrijwel geen enkele president der Fransche Republiek geweest is, die niet met een zucht van verlichting het Elysée verliet, als zijn zeven jaren om waren. Van herkiezing die in de historie der Republiek hoogst zel den is voorgekomen, moeten zij niets heb ben. Het Elysée, met zijn kille hooge zalen, eindelooze parketvloeren, flonkerende kroon luchters en ongemakkelijke historische meu belen, zijn bordessen en statige gangen en vooral zijn verschrikkelijk protocol, is voor hen de gouden kooi". Na een leven van po litieke activiteit erin beland, beleven zij een oogenblik van bevredigde ijdelheid als het eerste staatsburgerschap hun deel is gewor den. Daarna dalen vex-veling en beklemdheid weldra loodzwaar op hen neer. Het is niet de president der Republiek die regeert, het is de premier M. Ie Président du Conseil, zooals hij in Frankrijk heet en van den man in de gouden kooi wordt alleen ver wacht dat hij „representeert". Erger: het wordt hem geducht kwalijk genomen als hij méér probeert te doen, en zijn val is daar het onafwijsbare gevolg van. Zooals Mille- rand ondervond, die een zeer werkzaam en energiek man was, en die in zijn hart ook wel blij geweest zal zijn toen hij uit de gou den kooi kon vertrekken, jaren voordat zijn termijn verstreken was. De ex-koningen waren per erfelijke belas ting, gevoel van roeping en jeugd-ex-varingen beter geschikt voor de holle zalen en het protocol dan brave burgers die, met het breede lint van het Legioen van Eer „en écharpe" over de borst, ixx het Elysée wox-den geplant om daar zeven jaar te vegeteeren. Maar het volle leven met zijn echte levens zorgen, waarin zij na hun onttroning terecht komen, moet des te grooter en^schooner open baring voor hen zijn. Zooals voor den koning m dat boek van H. G. Wells, die tot zijn privé-secretaris zegt: „Ik heb er meer dan gexioeg van. Denk je dat dat een leven is, dat jullie ons bezorgd hebben? Als mijn doorluchtige grootmoeder in een trein ging zitten, verfden ze de kolen in den tender wit, en waarachtig: als kolen wit waren, zou den zij ze zwart geverfd hebben! Dat is geen bestaan! Wij willen de kolen zien zooals ze zijnnet als anderen....". R. P. DE SCHILDERIJEN VAN DE KONINGIN OOK TE HAARLEM TENTOONGESTELD? Zooals men weet zijn de schilderijen van H.M. de Koning-in, die eerst te 's-Graven- hage te bezichtigen waren, thans te Amster dam tentoongesteld. Daarna gaan de stukken naar Rotterdam voor een expositie. Naar wij vernemen zxxllen ook pogingen worden aan gewend, om de schilderijen te Haarlem ten toon te stellen en wel in het Frans Hals museum. Men kon ons evenwel nog niet mededeelen. of daartoe reeds toestemming verleend is. Zooals men feet, zijn de baten van deze tentoonstelling voor het fonds voor noodlijdende kunstenaars. FRIEDRICH AUGUST VAN SAKSEN OVERLEDEN. Friedrich August III SIBYLLENORT, 18 Febr. (V.D.) De vroe gere koning van Saksen, Friedrich August, is Donderdagavond tegen kwart over tien oierleden. Aan het sterfbed vertoefden ex- prinses Mathilde en prins Ernst Heinrich, prins Friedrich Christian en gemalin. Fredrich August III is 25 Mei 1865 gebo ren als zoon van Koning Georg. in Dresden. In 1877 deei hij als luitenant zijn intrede in het Saksische leger, studeerde vervolgens te Straatsburg en Leipzig in de rechten en staatswetenschappen en keerde na het eind? zijner studiën weer in het leger «rug. In 1898 werd hij benoemd tot- luitenant-generaal en commandant van de eerste Saksische di visie en in 1902 tot commandant generaal van het twaalfde legercorps. Op 21 Novem ber 1891 huwde hij te Weenen met aartsher togin Louise Antoinette, Maria van Oosten- rijk-Toscana. Uit dit huwelijk, dat in 1903 ontbonden werd, werden drie zoons en drie dochters geboren. Toen koning Georg 15 Oc tober 1904 stierf volgde Friedrich August III hem op. In November 1918 deed hij afstand van den troon en leefde sindsdien op zijn Si- lezische bezitting Sibyllenort. Friedricht August was bij zijn onderdanen zeer geliefd. Hij stond bekend als slagvaar dig en uiterst gemoedelijk. Tallooze anecdo- ten zijn van hem in omloop. DE VERHOOGING VAN WONINGHUREN. In ons vorig nummer hebben wij mede gedeeld dat de wonir.gbouwvereenigingen te Haarlem van B. en W. een aanschrijving heb ben ontvangen dat de t-oeslag-regeling ver laagd is. Het gevolg daax*vaix is. dat de huur voor zeer vele bewonex-s van woningen die door of met steun van de gemeente gebouwd zijn, verhoogd wordt. Nader kuxixxen wij me dedeelen, dat de gemeenteraad sinds 1924 maximum f 25.000 per jaar beschikbaar gesteld heeft om toeslagen op de huur te geven aan bewoners die niet de volle huur konden betalen. Hoewel de raad daarin niet door B. en W. gekend is, hebben B. en W. be sloten om dit bedrag van f 25.000 te vermin deren door de toeslagschaal te verlagen. Vroeger werd toeslag verleend als het gezins inkomen niet meer dan f 50 bedroeg, in de toekomst zal f 40 het maximum zijn. Maar vexder zijn voor alle inkomens het toeslagbe drag verlaagd. Wij deelden reeds mede. dat de maatregel bij de betrokkenen groote ontstemming heeft gewekt. Er zijn reeds plannen geopperd om een huurstaking in het leven te roepen door te weigeren het hoogere huurbedrag te beta len. De federatie van Haarlemsche Woning- bouwvereenigingen heeft aan B. en W. ge- braagd den gewraakten maatregel in te trek ken. „FELIX MERITIS" GEDEELTELIJK VERWOEST. AMSTERDAM, 19 Febr. Hedenmorgen tegen half zeven is een ernstige brand uit gebroken in het gebouw „Felix Meritis" op de Keizersgracht 324. De bovenste verdiepingen van het gebouw zijn verwoest; de brandweer wist echter het overige gedeelte van het gebouw te behou den. Lx liét verwoeste gedeelte was gevestigd de lampekappenfabriek van de firma Heij- broek; verder waren er opslagplaatsen van papier van de firma Holdert- en Co. In de opslagplaats van de firma Heybroek, aan den rechtci-bovenhoek van het gebouw, werd het vuur het eerst ontdekt. Zwaar golfde de rook uit het bovenste hoekraam. Het duurde niet lang of een roode gloed werd zichtbaar en enkele oogenblikken later sloegen dc vlammen naar buiten en braken zij zich ook baan uit een venster in den rechterbouwmuur. Van een mechanischen ladder werd aan den voorkant het vuur aan getast, terwijl ook branawachts van het dak van het naast- maar veel lager liggende per ceel, stralen op den vuurgloed wierpen. On danks het vele water breidde de brand zich zienderoogen uit en braken de vlammen zich baan over de geheele verdieping. Het waterkanon van de Jan van der Hey- den werd in werking gesteld. Het vuur doofde eenige oogenblikken. maar dat was slechts plaatselijk. Ongeveer half acht sloegen de vlammen van alle kanten uit het dak, terwijl ook de lager gelegen verdieping door het vuur werd aangetast. Het gebouw was van de straat geziexx, één vuurzee, een schouwspel dat door honderden werd gadegeslagen. Na een uur hard werken kon worden ge constateerd, dat de brand 111 omvang afnanx. De bovenste verdieping was geheel uitge brand en de tweede verdieping had zware brand- en waterschade. Lx het vóórgedeelte waren groote zalen, die ingericht waren voor kantoren en opslag plaatsen. Het achtergedeelte was de concert zaal, die gedekt wordt door een glazen koe peldak. In dit laatste gedeelte is in hoofd zaak gevestigd de drukkersfirma Holdert Co. en kon door de brandweer van het vuur worden vrijgehouden. Het vóór gebouw heeft sterk geleden. Oplaag van drukwerk vernietigd. De stafwageh van de brandweer deed voor het eerst dienst. Hierdoor was de comman dant van de brandweer in voortdurende ver binding met het hoofdbureau. De firma Holdert Co. verzoekt ons het volgende mede te deelen. Het achtergebouw van Felix Meritis is zoo goed als zeker behouden. De uitgaven der fir ma als Astra, Polytechnisch Weekblad ..Onze Gids" voor den Meubelmaker zijn geheel ver nietigd. zoodat onmiddellijk een nieuwe uit gave ter perse gaat. Walther Rathenau Ergens ontbreekt onze hulp, juist onze hulp, en toe moeten dc plaats vinden en haar niet verlaten, waar onze hulp ontbreekt. We vinden haar, het is voldoende, te willen en bereid te zijn, ja liet is al genoeg om niet te vluchten en niet in opstand te komen. In dat oogenblik strekken zich han den tastend naar ons uit, handen van menschen en handen van dingen. (Tc Hilvarenbeek zijn zeswcck- sche biggen verkocht voor een of twee dubbeltjes per stuk.) Ach, hoe tobbend vliedt het leven Des bezorgden land mans heen. Werkelijk niet zonder reden Klaagt de arme steen en been. Met den rijkdom van zijn aarde. Die zoo vaak bezongen is. Met de vruchten van zijn arbeid, Is het louter droefenis. Zelf zijn vee, coor hem persoonlijk Op zoo hoogen prijs gesteld. Kost hem meer van oxiderhouden, Dan 't hem oplevert in geld. Arme kleine babybiggen. Zelfs de jeugd wordt niets bespaard. Anderhalve maand in 't leven, En reeds waardeloos verklaard. Langs de roze biggensnuitjes. Biggelt menig heete traan, Met een zucht en voor tien centen. Laat de arme boer hen gaan. In een wereld waarin zelden Iemand nog een zwijntje heeft, Zou je denken, dat men soxxxmen, Zelfs voor een heel kleintje geeft. DE CONTINCENTEERINC. De invloed op verschillende bedrijven. „Dc contingenteering dupeert ons zeer", zoo zeiden ons de heeren Funke, eigenaren der „Firma F. Wisbrun en Liffmann, A. Fun ke en Zoon". „U weet., dat wij een nieuwe zaak aan het bouwen zijn. die nu spoedig geopend zou kunnen wordenals wij maar artikelen genoeg hadden, of tenminste konden krijgen, onx er het nieuwe gebouw mede te vullen. Maar door de contingentee ring is dit thans allerminst het geval, al hebben wij hoop (wij zijn daarover voortdu rend met Den Haag aan het onderhandelen dat alles nog in orde zal komen. De groote moeilijkheid is, dat wij in onze nieuwe zaak ook het publiek verschillende nieuwe arti kelen willen aanbieden, artikelen dus. die wij vroeger niet verkochten. En daar de con tingenteering zich baseert op wat dc zaken in 1928, 1929 en 1930 noodig hadden, hebben wij voor die nieuwe artikelen geen basis en is ons dus nog niets toegewezen van die door ons bestelde artikelen. Alles ligt aan de grens, doch het kan niet door. Maar er is ons van bevoegde zijde verzekerd dat het in den .weg leggen van dergelijke moeilijk heden nooit de bedoeling van het contingen- teeringsbesluit is geweest en dus hopen wij nog. Het zou immers buitengewoon kortzich tig zijn van de regeering, aan goede han delszaken, die groote bedragexx aan belasting betalen en een uitgebreid personeel in dienst hebben, het voortbestaan onmogelijk te ma ken. Daax-bij komt, dat volkszaken voor wat zij noodig hebben nog wel in Nederland terecht kunnen, maar zaken als de onze zijn absoluut op het buitenland aangewezen. De Neder- landsche fabrikanten zouden trouwens toch nooit aan alle aanvragen uit het eigen land kunnen voldoen, gesteld het geval, dat zeer vele zaken in ons land een beroep op hen deden". „Maar de contingenteering geldt voorloo- pig slechts voor drie maanden". „Ja, maar na afloop van die drie maanden begint reeds spoedig weer de uitverkoop! Dan hebben wij er dus niets meer aan, of de maat regel wordt ingetrokken! Voor zaken als de onze zijn Februari, Maart en April de voor- naaxxxste maanden voor den invoer. Stijging van de prijzen is door de contin genteering ook te wachten. De contingentee ring is een beperking van den invoer en heeft dus de strekking, dat de voorraden naar beneden gaan en waar weinig voorraad is gaan de prijzen omhoog. Uit den aard der zaak zullen de Hollandsche fabrikanten ex- toe overgaan, hun prijzen hoogcr te stellen!" DE WONINGBOUW. NOG GEEN RIJKSVOORSCHOT. Eenige maanden geleden nam de gemeen teraad op voorstel van B. en W.. het besluit om voor eenige complexen arbeiderswo ningen, waarvan de bouw al geheel voorbe reid was, alsnog een rijksvoorschot aan te vragen. Het gevolg was. dat dc bouw voorlooplg uit gesteld moest worden. Er is daarop rijksvoorschot aangevraagd, maar tot heden is dit niet verleend. Japan's ultimatum door China afgewezen. (2c blad, le pag.) Dc Vcreenigdc Staten weigeren dc onafhan kelijke Mandsjoerijschc regccring tc er kennen. (2e blad, le pag.) Tiocede Kamer: Interpcllatic-Boon over den eendtij d. (2e blad, 2e pag.) Groote brand te Amsterdam. (le blad, le pag.) ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De ex-koningen. (le blad, le pag.) De contingenteering. Dc invloed op verschil lende bedrijven (le blad, le pag.) K. Pk.; Wolketikrabbel. (3e blad, 2e pag.) Vr. S. Van Frieschen Bodem. (lc blad, 3c pag.) Filmkunst: Dc firn „Het Congres danst (2e blad, 2e pag.) Tien jaren Draadloos- Telefonische Persdienst. De eerste ter wereld. Men schrijft ons: Op 21 Februari 1932 zal het tien Jaren ge leden zijn. dat de eerste di'aadlooze persdienst ter wereld in gebruik werd genomen. Voor dezen dienst bestond destijds over de geheele wereld groote belangstelling en het Persbu reau Vaz Dias te Amsterdam, dat het initia tief genomen had, ontving bij de opening van den dienst van tal van autoriteiten in binnen- en buitenland blijken van waardee ring. Minister Ruys de Beerenbi-ouck ook des tijds tijdelijk voorzitter van den Ministerraad bracht hulde aan de energie van dc leiders van het Persbureau, de burgemeesters van 's-Gravenhage Mr. J. A. N. Patijn en Rot terdam Mr A. R. Zimmerman, Mr. M. W. F. Treub en vele anderen deden van hun belang stelling blijken. Uit het buitenland zonden o.a. de Zweed - sche Minister van Buitenlandsche Zaken, Branting, en dc Engelsche liberale leider Lloyd George enthousiaste verklaringen over de verwachtingen, die zij van het gebruik van de draadlooze telefonie voor persdoelelndcn koesterden. De dienst werd aangevangen met een be trekkelijk gering aantal aangesloten dagbla den. Vele moeilijkheden, vooral technische, waren te overwinnen. De ontvangsttoestellen waren nog niet zoo goed als thans en de golf lengte, waarop werd uitgezonden. Is eenige malen in het gedrang geweest. Gedurende de eerste vijf jaren werd in samenwerking met het bestuur van de Verceniging voor den Ef fectenhandel. die reeds voor het Persbureau Vaz Dias begonnen was met het draadloos uitzenden van beurskoersen, een eigen zender die in het Beursgebouw tc Amsterdam was geplaatst, geëxploiteerd. Toen evenwel ge bleken was. dat de draadlooze persdienst in een behoefte voorzag en nagenoeg alle Nc- derlandsche dagbladen met uitzondering van die in de hoofdstad z!ch bij den dienst hadden aangesloten, meende dc Minister van Waterstaat, dat het in het algemeen belang beter was de exploitatie van den zender door het Rijk te moeten doen geschieden. De oude Marconi-zender op de Beurs moest worden vervangen en toen het Persbureau Vaz Dias vergunning vroeg een nieuwen zender te mo gen laten bouwen, werd de Zakelijke Omroep te Scheveningen-Havcn in het leven geroe pen. Reeds eenige maanden na de opening van den draadloos-telefonischcn persdienst in Ne derland, brachten vertegenwoordigers van persbureaux in het buitenland een bezoek aan Nederland om den dienst tc bestudeeren. Daarna zijn ook in het buitenland draadloos- telefonische persdiensten geopend. Bij het groote publiek werd do draadloos- telefonische persdienst van het Persbureau Vaz Dias eerst meer bekend toen de versla gen van internationale voetbalwedstrijden, hier te lande, zoowel als in het buitenland ge speeld, gedurende dc wedstrijden in code wer den uitgezonden. Voor de bureaux der dag bladen in tal van steden van ons land ver drong het publiek zich in massa om van de voetbalverslagen, die op de bulletin-borden werden gepubliceerd, kennis te nemen. Daar uit is de tegenwoordige radioreportage van voetbal- en andere wedstrijden, zooals deze thans door de omrocpvercenigingen geschiedt gegroeid. De draadloos-telefonische persdienst van het Persbureau Vaz Dias Is vorder van groot nut geweest voor de autoriteiten tijdens eenige natuurrampen, die ons land eenige ja ren geleden hebben getroffen; bij den or kaan in den Achterhoek (Borculo) cn vooral tijdens de overstroom In gen in het Land van Maas en Waal (1926) konden door middel van den draadloos-telefonischen persdienst be richten worden overgebracht, die voor plaat selijke autoriteiten en comlté's van groot be lang waren. Dc draadloos-telefonische persdienst heeft Sn ons land baanbrekend werk verricht en heeft zich houdende bulten den radio- strijd voor het algemeen belang veel ge daan.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1