STADSNIEUWS I^ÜI K-V-li SSLMAz^H H TAPIJTEN Gemaskerde Bals. ONZE DAGELIJKSCHE KINDERVERTELLING Tuimeltje en Kruimeltje in het Kabouterland. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 23 FEBRUARI t932 VOLKSUNIVERSITEIT. GROOTE TOONEELFIGUREN. Voor leden van de Haarlemsche Volks universiteit en introducés hield Zaterdag avond in het gebouw van den Protestanten bond Mr. H. M. Merkelbach, directeur van den Stadsschouwburg te Amsterdam, een voor dracht met lichtbeelden over groote tooneel figuren. Mr. Merkelbach vestigde eerst de aandacht op eenige figuren als Madame Recamier, die grooten invloed hebben geoefend op het tooneel, zonder zelf als acteur of actrice op getreden te zijn. Behalve over tooneelfiguren sprak de in leider over de inrichting van het tooneel en vooral over het proscenium een brug in het orkest naar voren gebouwd dat den tooneelspeler ruimte geeft, om „zich uit te spelen" en het publiek te nadern. Langza merhand is er een grootere mechaniseering van het tooneel gekomen; de zoogenaamde fabrieksstukken, „ingenieursstukken" werden geschreven. Het licht kan voor het tooneel veel waard zijn. Het moderne stuk wordt gekenmerkt door een snelle dialoog en opvolgende tableaux; door het bijzetten van kleine zetstukjes wor den daarvoor telkens veranderingen aange bracht. Op het tooneel weet de groote kunste naar steeds een sterken indruk te wekken; het komt niet alleen aan op wat hij zegt, maar op zijn geheele wezen. Men denke aan Alex Moïssi, in wiens spel zooveel plastiek zit en aan Emil Jannings in „Der Letzte Mann", die daarin door zijn spel de expressie van een persoonlijkheid geeft. Het tegenwoordige tooneel eischt expressie, uitdrukking. De plastiek, de lichaamshouding, moet helpen bij de uitbeelding van een rol; niet meer zit de tooneelkunstenaar op een stoel te praten. Men behoeft bij dit alles niet uitstluitend aan het tooneel in engeren zin te denken; er zijn groote tooneelfiguren op zeer ver schillend gebied. Denk aan Joséphine Baker, aan de „Spirituals" van de Negers (Negers en Russen zijn als 't ware voorbestemd voor het tooneel), aan de wereld van den dans (Anna Paclova, La Argentina); ook aan de revue de music-hall en wat bij voorbeeld Mistinguett op dit gebied presteert; aan Grook, den be roemden clown, die tegelijkertijd een groot acteur is. De lezing werd afgewisseld door lichtbeel den. die de genoemde kunstenaars en vele anderen, als Maria Orska, Tilla Durieux, Else Mauhs, Dr. Willem Royaards, Eduard Verkade. Elizabeth Bergner. MOTORDIENST. Te rekenen met ingang van 14 Maart 1932 zijn bij de Schoolcompagnie van den Motor- dienst overgeplaatst de volgende reserve of ficieren afkomstig van de achter hunne ne men vermelde korpsen, t.w. reserve-kapiteins J. G. J. van Loo 19 R. I., H. M. J. Rugers 16 R. I„ reserve le luitenants P. van Raamsdonk 16 R. L, P. van der Borden 10 R. I., J. C. Schuurman 10 R. L. J. H. F. Herben 2 R. L, P. H. H. Spronck 13 R. I., A. A. van der Valk 13 R. I., en reserve 2e luitenant L. R. Schrci- nemacher 13 R. L EERVOL ONTSLAG GEVRAAGD Mej. T. Slis verzoekt met ingang van 1 April 1932 eervol ontslag uit haar betrekking van onderwijzeres aan de Openbare Lagere School No. 14 wegens huwelijk. SCHATTING VERGUNNING S- LOKAL1TEITEN De heer H. H. van Asch, deskundige, belast met de schatting der huurwaarde van de lo kaliteiten, waar in het klein sterken drank wordt verkocht, voor zooveel daaromtrent bezwaarschriften tegen het vergunningsrecht zijn ingediend, verzoekt, in verband met zijn leeftijd, met ingang van 15 April 1932 ontslag uit die betrekking. GER. GEM. KOOR „DOOR ZANG VRIENDSCHAP"o Bovengenoemd gemengd koor geeft op 2 Maart as. in de Gem. Concertzaal een uit voering van „Die Schöpfung" van Haydn. Medewerking verleenen mej. Maria de Pe tit (sopraan) en de heeren Jac. van Kempen (tenor), Luc. Louman (bas). Henk Bijlman (orgel) en B. Hoogeveen (piano). MOET DE AMBTENARES BTJ HUWELIJK ONTSLAGEN WORDEN? Over bovenstaand onderwerp zal mevr. A. DortlandSillevis, te 's-Gravenhage, Woens dagmiddag 24 Februari as. in het Remon- strantenhuis spreken voor de Ned. Veroen. voor Vrouwenbelangen en gelijk Staatsbur gerschap. DS. K. G. VAN SMEDEN. Ds. K. G. van Smeden te Haarlem-Noord, is beroepen bij de Chr. Ger'ef. Kerk te Den Haag-West. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Het maahdprogram. van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling voor Februari—(Maart •luidt als volgt: Lezingen: 25 Februari 's avonds spreekt mr„ Moltzer in de Centrale over „Democratie of Fascisme". zl5 Maart spreekt dr. F. M. Wibaut in de Centrale over „Het Russische Vijfjarenplan'. Bewegingskoor: 24 Maart zal het bewegings koor in de tuinzaal van het Concertgebouw een propaganda-demonstratie-avond houden. Paul Sanders houdt op deze avond een in leiding. terwijl Els Keezer ter illusratie enkele solodansen zal uitvoeren. Films: 20 Maart wordt "s morgens in de Gem. Concertzaal vertoond de film „Het strooien hoedje", vervaardigd door Rene Clair. Natuurvrienden: 2 Maart zal de heer C. Sipkes in de Centrale een lezing met licht beelden houden over: „Achteruitgang en herstel van onze duinen". Do lezing van dr. Van der Waerden over „Bedrijfsorganisatie", vastgesteld op 7 Maart, en do filmopvoering „Moeder Krausing-'s weg naar het geluk" op 3 Maart zullen vervallen evenals de lezing van Wiardi Beekman op 27 Maart, wegens het alhier te houden Paasch- güngxes der SJXA-B. Voor den Politierechter. De stille kracht. Ze zaten gedrieën in een café te LTmuiden biertjes te drinken bij wijze van aangenomen werk, want als je zoo'n twaalf glazen in je keel leeg giet, heeft dat zoo iets van een poging om een record te breken. De verdach te zei, dat hij dronken was geraakt, wat nie mand onwaarschijnlijk vond en dat hij in dien toestand er zich over had geërgerd, dat de beide anderen luidruchtig werden en op zijn verzoek niet bedaarden; blijkbaar wilde hij bij het verwerken van zijn dozijn potjes bier niet gestoord worden. Hij ergerde zich dus over zijn kameraden en nu zie je hoe inconsequent een dronken mensch is: in- plaats vanden ruziemakers een lap te ge ven. nam hij glazen met of zonder bier op en keilde die links en rechts door 't café, waarbij een ander bezoeker, die ergens rus tig met zijn meisje zat, zoo'n ding tegen het gezicht kreeg en daardoor een bloedende kin opliep. Wat bezielde den man? Waarom gooi de hij het kostelijk nat weg? Was hij boos. omdat hij voelde niet meer te kunnen ver stouwen? Hij wist het niet; wist alleen, dat hij dronken was geweest en beloofde beter schap; zei, dat hij het bierdrinken zou laten, wat hem niet zoo heel moeilijk moet vallen, omdat hij geen verdienste heeft en dus geen centen op zak. Na het jongleeren met de bierglazen ver liet ons drietal het café, daartoe door don kastelein aangezocht, maar even later wilde een ander van het drietal weer binnen. „Kathe", zei de kastelein tegen de juf frouw, die haar Heimath heeft verlaten om haar werkkracht te IJmuiden te benutten, „zeg dien mijnheer, dat hij er niet meer in mag", en Kathe deed zulks, maar die mijn heer was er niet mee tevreden en trapte een ruit in, wat hem zonder veel complimenten, aangezien hij niet verschenen was, 25 boete kostte, terwijl hij ook nog 15 voor de ruit mag betalen. Je kan goedkooper je vrouw, die van je is weggeloopen, een trap geven, want een andere mijnheer uit IJmuiden, die later voorkwam, kreeg daarvoor maar vijf gulden. Maar nu de stille kracht. De kastelein, die oordeelde dat de ruitintrapper en de glazen- werper niet dronken waren geweest en die met hen nooit iets onaangenaams had gehad, was van meening dat die beide heeren niet uit eigen beweging hadden gehandeld, maar dat er een ontslagen kellner achter zat, die hen had opgeruid tot die gewelddadigheden, maar waar de glazenwerper dit ontkende en de ander er niet was, ging men maar niet verder op de stille kracht in en bemoeide zich alleen met de zichtbare krachtvertoo- ners. Tegen den bierdrinker, die geen boete kan betalen, werd 14 dagen geëischt, maar omdat hij nooit wat gehad had met de justi tie, alles eerlijk bekende en, als ik zei, be terschap beloofde, zal nog eens naar hem ge ïnformeerd worden; die komt er waarschijn lijk met voorwaardelijk af. Het verboden raadhuis. Zooals de bode van het Velser gemeente huis thans mededeelde, had hij van den burgemeester opdracht gekregen om een ze ker inwoner van IJmuiden Oost uit het stad-' huis te verwijderen, wanneer deze zich daar. mocht vervoegen, waaruit men kan aflei den, dat er iets bijzonders was met dien in woner, want een burgemeester zal zonder meer geen last geven om een zijner gemeen tenaren den toegang tot het raadhuis te ont zeggen. De bode, als een goed dienaar, verdiepte er zich niet in, welke beweegredenen de bur gemeester had gehad om dien last te geven en wat er was tusschen bedoeld lid der ge meenschap en het college van B. en W. Toen dus de man zich in de vestibule vertoonde, sprong de bode verschrikt en zenuwachtig op en zei, dat de IJmuider-oosterling het ge bouw moest verlaten. De man, die verklaarde dat hij was aan gesteld als hoofd van een gezin met zes kin deren welke aanstelling hij zich zelf heeft bezorgd en die een betere situatie wilde scheppen voor dat gezin het zou me niet verwonderen als hij wel eens woordvoerder is in vergaderingen die man had den wet houder willen spreken, omdat hij werkwil lig was en wou zien of de „werkverschaffing" hem niet kon helpen; wethouder Bosman schijnt daar wat in te zeggen te hebben en die schijnt onzen vriend al overduidelijk te hebben gezegd, dat hij hem op het oogen- blik die betere situatie niet kon verschaffen. Maar de man deed. alsof zijn neus bloedde en kwam naar het stadhuis om den wethou der te spreken. De bode zei dus: je moet er uit en toen- vroeg de man: waarom? De bode zei, dat hem dat niet aanging, maar dat hij eruit moest en omdat de man toen niet heelemaal buiten de deur was gegaan, werd hij vervolgd voor huisvredebreuk. De Officier eischte 20 boete, maar de rechter was het er niet mee eens, meende, dat een burgemeester niet zon der meer iemand kon verbieden in het ge meentehuis te komen of te zijn. Men had den man, toen hij vroeg, waarom hij weg moest, moeten vragen, wat hij kwam doen en als hij gezegd had: „ik wil den wethouder spreken", had men moeten zeggen: „die wil u niet te woord staan", en dan had men den man nog moeten vragen of hij verder geen INGEZONDEN MEDEDEELTNGEN 60 Ct». p*r NEDERL. FABRIKAAT VERLAAGDE PRIJZEN 1 boodschap had en zoo niet, dan had hij ver wijderd kunnen worden, want de man mis droeg zich in geen enkel opzicht. Zoodoende sprak de rechter hem vrij, op welk verblij dend bericht de man terstond reageerde door een klacht tegen den bode te willen india nen en schadevergoeding te vragen. Maar dat ging niet. Bij De Oosthoek. Het verwonderde me niets in veel jolijt te recht te komen toen ik Zaterdagavond in de zalen van gebouw Olympia binnenstapte. Want de Overijselsche Vereeniging „de Oost hoek" vierde feest en van deze vereeniging kun je niets anders dan jolijt verwachten. De opkomst was zeer goed. Op dit gebied hadden de tijdsomstandigheden geen afbreuk gedaan. Maar hierin heeft een vereeniging als deze ook een streepje voor op andere; het doet vooral den „Oosterling" goed. weer eens. in een voor hem vreemde streek, tusschen Oostelijken te zijn. Mij althans was het bui tengewoon welkom weer eens het gemoede lijke dialect te spreken. En al lukte me dat niet heelemaal meer, in de sfeer voelde ik me toch dadelijk thuis. Ook in de costuums viel het Oostelijke ele ment waar te nemen. Op een gegevgn oogen- blik waande ik me op een onzer Overijsel sche biggenmarkten, toen ik een echten big- genboer met zijn vrouw ontdekte. Dit paar verwierf den publieksprijs. Een origineel costuum was dat, dat de vroe ge Lente voorstelde: een schoonmaakster met stofdoeken en andere schoonmaakarti kelen. Toen zij haar prijs in ontvangst moest nemen, bleek zij, zeer toepasselijk een stoffer en blik te krijgen! En dan was er iemand die den Wereld vrede voorstelde. Hem werd een prijs toege kend, niet om het costuum doch om het idee. Het zou te ver voeren, alle costuums afzon derlijk te bespreken. Wij volstaan dus met het opsommen van de bekroonde. De jury. bestaande uit mevr. M. C. de MijKroon, en de heeren H. J. van Teunenbroek en A. C. Müller, kende de prijzen bij monde van den laatste toe aan: woonwagenbewoners School kinderen, Tiroler. Spaansche Dame, Span jaard, Groningsche, Strandpyjama, Klaver vier, Biedermayerpaar, Boer en Boerin, Exotische dame, Staphorster boerin, Nacht. Komische Heer, Pierrot en Pierrette, Wereld vrede, Adamson, Pijpje Dromp, Vroege Lente en Poolsche Heer. Na het démasqué bleef men in uitstekende stemming nog lang bijeen. Als attractie werd nog een verloting om worst gehouden en draaide de tombola. Het is een feest geweest de Oosthoek waar dig. Bij Nieuw-Levcn. Het zou van verouderde opvattingen blijk geven, te gaan verzekeren, dat een feest van geheelonthouders „ook wel gezellig kan zijn". Onze tijd veronderstelt niet anders. En wat. de gemaskerde bals van Nieuw Leven" aan gaat, welnu die hebben door de jaren heen niet alleen een reputatie van gezellig te zijn, maar zelfs van bijzonder geanimeerd. Hoe kan het ook anders. In den eigen intiemen kring van deze tooneelvereeniging, waar be halve liefde voor de acteerkunst een gemeen schappelijk beginsel de vriendschap en het en het enthousiasme draagt, moet wel een ».gen sfeer heerschen, een genoegelijkheid, die zich elk jaar hernieuwd ziet. Alleen al de omstandigheid, dat een ge maskerd bal in de groote gemeentelijke con certzaal gegeven wordt stelt de beteekenis er van in het licht. Alleen al de aanwezigheid van een salonorkest èn een goede harmonica- band èn een looporkest schetst de stemming van het carnavalsfeest. Om dan van de cos tumes niet te spreken. Maskerade, travesti, is het ergens zoo belangrijk als op het too neel? Speelt niet ieder zijn rol op een vasten avondbal? Van Charlie Chaplin tot de ge woonste Pierrot, die de jury passeert, en eigenlijk is het publiek informeel de strengste en de dankbaarste jury wie zich op de planken waagt, dient zich naar de regie te voegen. En de regie berust immers in de vor stelijke handen van Prins Carnaval zelf. Wij zagen behalve Charlie, die uitstekend speel de waarlijk Miss Holland, leelijk als een too- verheks, een aardige persiflage, wij zagen een witte slaapwandelaarster en bruine kaffer meisjes; het bal-masqué beweegt zich tus schen uitersten, inderdaad, en, actualiteit van den dag: daar was Mandsjoerije met INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. LAKEROL verzacht in de keel 1 30 en 50 cti. bij Apoth. en Drog. Japan achter zich en daarachterde Vredesengel. Moge deze groep op de Japan- sche carnavals, ingang vinden zoo die be staan. cn laat men zc cr anders voor schep pen. Een geheelonthouder, die onder alle om standigheden propagandist is, geeft daarvan ook op zijn feesten blijk, menige figuur was aan een wijze raadgeving gewijd, te veel om te vermelden. De jury oordeelde als volgt: P r ij z e n Propagandistische groep (vier personen met propagandistische leuzen op donker blauw costuum). Propagandistisch paar: costuum zwart met blauw. Propagandistisch persoon: toegekend aan motorrijder en rijdster: „Sluit Schiedam'/. Humoristische groep: Het tevreden gezin. Fraaiste damescostuumVredesengel; Oos- tersche prinses. Fraaiste hcerencostuum: The Desert Chief; Perzische prins. Actueele dame, actueele heer: toegekend aan twee dames Micky Mouses. Mooist bij elkaar passend paar: Fantasie; Mannetje en vrouwtje uit het weerhuisje. Fraaiste paar: pyjama girls met saxo phone. Meest bewerkelijke damescostuum, meest bewerkelijke heerencostuum: toegekend aan Strookenpaar. Mooiste groep: le 6 personen geel met zwart costuum. 2e Conflict China—Japan. Troostprijzen: Damescostuum met plaatjes beplakt, Ne gerinnetjes. Bushalte, Miss Holland. Sneeuw pop. Charly Chaplin, Kaasboer, Pierrot en Pierrette, Strandpyjama. P u b 1 i e k s p r ij z e n: le. Negerinnetjes. 2e. ChinaJapan. 3e. Het tevreden gezin. De jury bestond uit Mej. Mies van Os en de heeren M. A. van Heuven en Kees Koe man. Bij Kwekkcboom. Zaterdagavond vond in gebouw Bloemhof het j aarlij ksche bal-masqué plaats van de heeren Kwekkeboom. Ook hier bleek, dat de malaisetijd zijn invloed had uitgeoefend, al thans het bal was minder bezocht dan het in andere jaren het geval pleegt te zijn. Toch heerschte er een genoeglijke stem ming. Hoe kon het ook anders? Een goede band, een ruime dansvloer, gezellige cos tuums en dan bovendien het idee de dage- lijksche beslommeringen voor enkele uren terzijde te kunnen stellen. Wat de costuums betreft, de heer Kwek keboom vestigde er onze aandacht op dat er eenige gemaskerden rondliepen die zich niet gedroegen in overeenstemming met hun costuum. Dat zooiets de kans op een prijs belangrijk doet dalen, spreekt natuurlijk vanzelf. Een bal-masqué Is niet enkel een kwestie van zich verklecden doch ook van acteeren, uitbeelden. Er was een bowboy en ook een Mlcky Mouse, er waren een Biedermayerpaar, een Drakenkoningin en een haremdame, een beer met geleider enz. Ten slotte werden de prijzen als volgt toe gekend: Biedermayerpaar. Dames groen-en-zwart. Rumba-dames, beer met leider, oude vrouw tjes, Micky Mouse, Dames in strandpyjama's, Rozendame, Heer (Kaartspel), Zigeunerin, Militaire dame, Rus, Haremdame, 5 Blokken, Marsbewoner, Drakenkoningin, Koningin van den Nacht. De jury bestond uit mevr. v.d. Moolen. den heer A. Kwekkeboom en den heer v.d. Moolen. RUILING VAN GROND. S. van der Zee, Rijksstraatweg No. 152, alhier, heeft zich tot B. en W. gewend met het verzoek om door middel van een ruiling van grond een einde te maken aan het neer werpen van allerlei vuil en afval op een aan de gemeente in eigendom toebehoorend ter rein. gelegen aan de zuidzijde van de Pre- angerstraat, naast het aan adressant ln eigendom toebehoorende perceel No. 152 aan den Rijksstraatweg. De door Van der Zee aan de gemeente over te dragen grond heeft een oppervlakte van plm. 5.50 M2. De grond, welke de ge meente alsdan in eigendom zal overdragen heeft een oppervlakte van plm. 30 M2. Na gevoerde onderhandelingen heeft Van der Zee zich tot vorenbedoelde ruiling be reid verklaard onder de voorwaarden, dat de kosten van de akte van ruiling, die der overschrijving daarvan in de openbare re gisters daaronder begrepen cn de kosten van het verplaatsen der afscheidingen voor zijn rekening zullen komen, terwijl hij tevens aan de gemeente zal betalen een bedrag berekend naar f 1.— per M2. grond, welke hij meer verkrijgt dan afstaat. Gezien het wederzijdsche belang aan de ruiling ver bonden, achten B. en W. die voorwaarden voor de gemeente aannemelijk. R.-K. JONGENSSCHOOL VOOR U. L. O. AANSCHAFFING VAN LEERMIDDELEN. In een adres verzoekt het bestuur der R.K. Jongensschool voor U.L.O. te Haarlem, de ber.oodigtie gelden, (f 780.60), besohikbaar te stellen voor het aanschaffen van leerboeken en een kastje voor zijn school voor uitgebreid lager onderwijs aan de Gedempte Oude Gracht 120, alhier. Die aanschaffing is noodig om een parallel 2e klasse U.L.O. (klasse HO te vormen we gens toeneming van het aantal leerlingen. B. en W. hebben zich echter afgevraagd of de boeken, welke adressant thans wenscht aan te schaffen voor het onderwijs, bepaal delijk noodig zijn en of hierop niet kon wor den bezuinigd De Commissie van bijstand voor onderwijs zaken geeft in overeenstemming met den In specteur in overweging een bedrag van hoog stens f 450 beschikbaar :c stellen Met vorenstaande adviezen kunnen B. en W. zich vereenigen. DE VOGELENBUURT. NOG MEER STRATEN MET VOGEL, NAMEN. B. en W. stellen voor om aan straten, ont worpen t<?n Z„ O. cn No. van de zoogenaamde Vogelenbuurt in Haarlem-Noord de volgende namen te geven: Eksterstraat. Reigerstraat. Vinkenstraat. Ooievaarstraat. Zwaluwstraat. Gruttostraat, Meerkoetstraat. Nachtegaalstraat. Havikstraat Sperwerstraat. Kievitstraat. Roerdompplein, Roerdompstraat, Meeuwenstraat, Raafstraat, Kanaries tra at VEREENIGING „KONINGINNEDAG" Huisvlijt-Tentoonstclling. Het Centrum-Comité schrijft ons: Zooals reeds is medegedeeld heeft het Centrum-Comité der vereeniging „Koningin nedag" besloten een huisvlijt-tentoonstelllng te houden. De data daarvoor zijn thans vast gesteld op 26, 27, 28. en 29 April a.s. De kin deren zoowel meisjes als jongens beneden den leeftijd van 16 jaar kunnen er aan deel nemen. De voorwerpen, welke zij zelf gemaakt heb ben, kunnen op Maandag 25 April aan het gebouw St. Bavo Smedcstraat gezonden worden. De gemaakte voorwerpen blijven het eigen dom der kinderen. Er zullen verschillende da mes cn heeren uitgenoodigd worden om de verschillende voorwerpen die ingezonden zijn te beoordeelen. De voorwerpen moeten dooi de inzenders cn inzendsters zelf vervaardigd zijn. De inschrijving is geopend van 1 Maart tot cn met l April. Dit moet geschieden per brief of briefkaart aan den secretaris, Ged. Voldersgracht no. 4. De opgaaf moet inhou den: naam, woonplaats, ouderdom, opgave of het een inzender of Inzendster betreft, aan duiding van het in te sturen voorwerp, hoe groot het voorwerp is (in centimeters opge ven). voor bouwwerk: hoogte, lengte en breedte. BOND VAN KENNEMER SPEELTUIN- VEREENI GING EN Op Woensdagavond 24 Februari zal ln het vereenigingsgebouw van de speeltuinveroeni- ging „Het Oosterkwartier" aan dc Zomervaart do heer G. van Veen, adjunct-dlrccteur van het Nutsseminarium voor Paedagogiek aan aan Universiteit van Amsterdam, voor bo vengenoemde» bond spreken over „De Speel- tulnbeweging". COMMISSIE VAN TOEZICHT L. O. Ingevolge don rooster van aftreding zijn op 1 Januari j.l. in de Plaatselijke Commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar onderwijs alhier de plaatsen opengevallen, vervuld door de heeren G. D. Gr a tam a en C. L. W. Ruijs. Volgons de verordening.zijn bel den niet dadelijk herbenoembaar. Tor voorziening in do ontstane vacatures bicdon B. en W. den raad de navolgende aan bevelingen aan: A. (Vacature C. L. W. Ruijs): 1. de heer Dr. Th. Koot, 2. de heer R. C. A. van Cranenburgh; B. (Vacature G. D. Gratama): 1. de heer Mr. H. Vaags. 2. de heer G. D. Breukelaar, allen wonende te Haarlem. De tweede aanbeveling wijkt af van de door de Commissie ingezondene. VERGOEDING VERVOERKOSTEN. Bij raadsbesluit van 22 Febr. 1928 werd een regeling vastgesteld o.m. voor dc leerlingen der openbare scholen voor buitengewoon la ger onderwijs en van den vervolgcursus no. 3 thans r.o. I (hoofd: de heer E. P. Schuyt), om tegen verminderd tarief bij onvermo gen gratis bij schoolbezoek gebruik te ma ken van openbare mldddelen van vervoer. Deze regeling werd bij raadsbesluit van 29 Augustus 1928 ook van toepassing ver klaard op de bijzondere scho(o)Ken) voor buitengewoon lager onderwijs in deze ge meente. Het bestuur van den Vervolgcursus voor R. K. buitengewoon lager onderwijs alhier verzoekt, de regeling van 22 Febr. 1928 ook te doen gelden voor leerlingen van zijn in September 1930 opgerichten cursus. B. en W. stellen voor, het verzoek in te willigen. „Ik heb nooit boodschappen hoeven te doen," begon Tui meltje ineens tegen Kruimeltje, „ik ben benieuwd hoe het cr in dc winkeltjes uitziet", cn om er des te vlugger te kunnen zijn, begon hij heel hard tc rennen cn kwam hijgend in de winkel straat van dc kaboutertjes. Er stond op een groot bord „ïnmaakhuis" en omdat Tuimeltje zooicts op het boodschagpcnpapicrtjc had zien staan, ging hij kalmpjes binnen. Hij vond het echt griezelig cn wist van verlegenheid niet meer wat hij hebben moest. „Geef rac maar spinnetjes in tomatensaus." zei hij, want hij zag, dat je die daar koopen kon. Dc kabouter-winkelier trok een bedenkelijk gezicht, „Als je per sé die spinnen wilt hebben, moet jc maar even helpeh," zei hij, „want mijn knecht is niet thuis en ik kan die groote pot cr ni«t uithalen." Natuurlijk wilde Tuimeltje wel helpen cn hij volgde den wi*keiier. Maar juist toen dc pot cr bijna was, sprong dc deksel er of en al de spinnen vlogen op den grond.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 11