Het woord is aan... Bierstaking. De voetbalwedstrijd V.S.V—Feijenoord. Het Belangrijkste. 49e Jaargang No. 14930 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Vrüdag 26 Februari 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per weck 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. 0.65, franco per post f 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukker^: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 1482S Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 3S810 ADVERTENTIcNi5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 1l regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (icderen dag) 13 regels 0.30, elke regel meer f 0.10, uitsluitend i contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 1 50.-. Elke andere vinger f 150.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000-. Overlijden f 600—. Verlies van Hand, Voet of Oog f400—. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvingei f 75.-. Verlies andere vinger f 30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN HAARLEM, 26 Februari. Bolero De groote Fransche componist Maurice Ravel heeft zich tegenover reporters van Londensche stuiversbladen uitgelaten over zijn Boléro. Onze Londensche correspondent, die mij zijn opmerkingen toestuurt, gelooft niet dat hij ze allemaal ernstig bedoeld heeft. Nu, ik ook niet. Reporters van Londensche stui versbladen vormen een speciaal ras, genreen- lijk erg weinig ontwikkeld en als regel uitsluitend gebrand op „sensatie". Dit is de geest van hun kranten, die erop uit zijn met ■onverwachte mededeelingen voor den dag te komen, van welken aard dan ook, en welker stelsel gegrondvest op wijlen Lord North- cliffe's stelregel voor de Daily Mail-repor tage: „Als een hond een man bijt, Ls dat geen nieuws. Maar als een man een hond bijt, dat is nieuws!" Ravel moet deze geestesgesteldheid hebben aangevoeld, toen de reporters bij hem kwa men en de namen van hun bladen noemden. Bovendien moet het hem te zwaar zijn ge vallen, zich geheel ernstig jegens hen uit te laten. Als men een dergelijken reporter ont moet, is dat bijna ondoenlijk. Wat aan dartelen geest in den geïnterviewde leeft en een Franschman is daar veelal rijkelijk mee gezegend ontwaakt en ..sprankelt", zooals dat heet. Ook denkt hij aan de Reclame, dezer opperste zegening van onzen tijd, aan de noodzaak die voor zichzelf te maken en aan de voordeelige gelegenheid, dit voor niets te doen. Zoo heeft Ravel dan tegen zichzelf en tegen de Muze geknipoogd, en heeft een nieuwe bijdrage geleverd voor het humoris tische deel der muziekgeschiedenis. Had hij den reporters verteld, dat boléro de naam is van een Spaansche dans met ballet, dat hij gewoonlijk in Andalusisch costuum gedanst wordt, dat de muziek ge passioneerd is en dat de melodie eenvoudig en bekoorlijk moet zijn, terwijl zij begeleid wordt door castagnetten, dan zou dat het geval geweest zijn van den hond die een man bijt. Derhalve: geen. nieuws. Hij bedacht veel betere dingen. ..Het tijdperk der machine, waarin wij ■leven", ze: hij, moet zijn stempel drukken ook op de komende muziek. Loopende machines vind ik ontzagwekkend, en een fabriek heeft mij geïnspireerd tot het com- poneeren van de Boléro". Tot zoover gaat het nog. Als ik denk aan het machtig aanzwellende geraas van de rotatiemachine, als die straks weer zal wor den in werking gezet om dit nummer van Haarlem's Dagblad te drukken, dan voel ik wel een beetje overeenkomst met het cres cendo van Boléro, al ontwikkelen machine- crescendi zich wel erg veel sneller, en al bereiken zij dus ook veel eerder hun climax, dan de langdurige stijging in het orkest bij de Boléro van den Franschen meester. Maar toen knipoogde de Muze zeker net terug tegen Ravel en was hij niet meer te houden. „De Boléro zou ik liefst gespeeld willen zien met een machtige fabriek op den ach tergrond. En het lijkt mij geenszins onmoge lijk dat in de toekomst een concertpodium 'behalve violen, cello's, bassen, houten en koperen blaasinstrumenten en harpen, ook schrijfmachines, draaibanken, zagen en an der gereedschap, dat den Arbeid doet „klop pen", te zien zal geven. Een begin van zulke orkestratie is al gemaakt in de muziek van een modern Russisch baliet, waarin de type writer zijn aandeel in de partituur heeft. Op dit oogenblik fronste de Muze blijkbaar de schoone wenkbrauwen, en kreeg Ravei een beetje berouw. Hij schaarde zich plots aan de zijde van den normaal voelenden ■muzikalen mensch, dat ouderwetsche wezen dat maar niet wil uitsterven (en dat overi gens zijn muziek zeer bewondert, in tegen stelling met zijn interviews) en erkende, dat de getrouwe weergave van machinegeluiden door violen, hoorns en trombones niet tot het domein der Kunst behoorde. Ook vond hij toch niet dat een orkest, samengesteld uit machines voor snelle industriecle voort brenging, echte Kunst zou kunnen geven. Hetgeen een verlichting voor ons mag heetcn. Want reeds zag het ontsteld knipperend oog mijner fantasie onze drukkerij Zondagcon certen geven, in concurrentie met de ge meentelijke concertzaal, en rees daarachter een geschil met de vakbonden in de typo grafie over de vraag, of bediening van de machines voor d'it deel al of niet gerekend moest worden te vallen onder de loonclausu- les van de landelijke collectieve arbeidsover eenkomst. Waarbij dan nog het vraagstuk zich zou voordoen van overuren op week- avonden, bestemd voor het instudeeren van de partituur, gewrocht door den begaafden componist Korthuis, of den niet minder ge- benodijden meester Ponstijn. Deze beide heeren (dit ter uwer toelichting) zijn in het typografisch bedrijf zeer vermaarde verte genwoordigers resp. van het werkgevers- en het werknemers-standpunt. Gelukkig vindt Ravel dit geen Kunst, zoo dat wij den gemeentelijken exploitant der Ware Kunst. mr. Slingenberg ik ben er van overtuigd, dat deze nieuwe titel hem bijzonder zal aanstaan niet in zijn artis tiek streven zullen te na komen. Ravel is nu bezig met een opera, geheeten Jeanne d'Arc. Hij zal er, denkt hij, nog wel tien jaar aan bezig zijn. Zijn arbeidstempo heeft dus met dat der moderne Industrie wei nig gemeen. Hoe hij de figuur Jeanne d'Arc in overeenstemming zal brengen met machi nes en fabrieks-achtergronden weet alleen hij- Misschien zal hij dat uitleggen aan de Poolsche reporters, want hij is nu naar War schau vertrokken. Van de Poolsche reporters: maak ik mij ook geen erg groote illusies, en bovendien komt de componist daar zoo erg dicht in de buurt van de sterren der aller nieuwste zakelijkheid Voor het overige geef ik u in overweging, uw eigen muzikale ontwikkeling in verband met muziekinstrumenten en niet door middel van draaibanken, cirkelzagen, electrische as- falt-boren en rotatiemachines te blijven zoe ken. ,Du sublime au ridicule il n'y a qu'un pas", zegt een spreekwoord uit Ravel's eigen land, en deze éen stap van het verhevene naar het belachelijke wordt in onzen wonder lijken tijd wat al te vaak gemaakt. Er zou misschien iets in het lieele geval zitten, als het mogelijk was een krant te fabriceeren met de muziekinstrumenten der H.O.V., en het stadsorgel als achtergrond. Maar zulk een toekomstbeeld zouden zelfs Londensche reporters niet slikken. R. P. KOSTEN VAN AANSLUITING BIJ DE TELEFOON. GEEN VERHOOGING VOOR HAARLEM In het Staatsblad is opgenomen een Kon. Besluit tot wijziging en aanvulling van het Rijkstelefoonreglement 1929, waarbij de kos ten voor aansluiting aan het telefoonnet, wanneer het aantal aansluitingen meer dan 10.000 bedraagt, op f 54 is gebracht. Voor Haarlem heeft dit besluit geen in vloed, daar het aantal aansluitingen hier nog geen 10.000 bedraagt. GEM. ORGELCONCERT. JAN MUSCH ALS DECLAMATOR. Naar wij vernemen zal op het laatste Gem. Orgelconcert op Vrijdag 11 Maart a.s. Jan Musch zijn medewerking als declamator ver- leenen DE GEMEENTEREINIGING EEN NIEUWE STORTPLAATS. De Gemeenteraad besloot onlangs, zooals wij gemeld hebben, het bedrijf van den Rei nigingsdienst, voorloopig gedeeltelijk te ver plaatsen naar een terrein t-usschen het Vuil- rak en den Oudenweg. Kantoor en garages blijven nog eenigen tijd gevestigd aan den Harmenjansweg. Er is nu een begin gemaakt met de werk zaamheden op het nieuwe terrein. Er wordt een haven gegraven voor de vuilnisschepsn met een steiger als stortplaats voor de vuil nisauto's. De faëcaliënput op het terrein aan den Harmenjansweg zal vervallen en deze meststoffen, die nog altijd per schip worden afgehaald, zullen worden gestort en be waard in een tweetal tankschuiten, welke daarvoor speciaal worden gebouwd. Ook deze tankschuiten zullen komen te liggen aan het nieuwe terrein, dat door middel van een stukje aan te leggen weg of straat, verbin ding krijgt met den Oudenweg, iets ten Oos ten van de electrische centrale van de P.E.G.E.M. Een blok van 5, reeds leegstaande onder en bovenwoningen aan den Oudenweg zal worden gesloopt, terplaatse waar het stukje nieuwe straat op den Oudenweg zal aanslui ten. Het schijnt in de bedoeling te liggen om eerlang ook de kantoden en garages over te brengen naar het nieuwe terrein, terwijl er overwogen wordt, het remise-terrein aan den Spaarndamscheweg (het vroegere vuil nisterrein, van Schoten) eenigszins uit te breiden als auto-park, Het terrein aan den Harmenjansweg zal reeds aanstonds in huur worden genomen voor het vestigen van de tegelfabriek, w-rike thans op een terrein aan den Schalkwijker- weg in werking is. Robertson Er zijn menschen die groote dingen zouden ■willen doen, maar omdat zij wachtende zijn op de groote gelegenheden, gaat het leven voorbij en de daden der liefde blijven onge daan. (Omdat de Duitschc regeering weigert de bierbelasting te verlagen is te Berlijn een bier staking uitgebroken.) 't Is een ongewone toestand In de wereldstad Berlijn, Waar de Duitse hers echte Duitschers, En dus bier-innemend zijn. Rijen veel-beproefde pullen. Altijd voor hun taak paraat, Leeren voor het eerst beseffen, Dat zooiets als stof bestaat. Tallooze Berlijnsche lippen. Blijven vrij van vluchtig schuim, Tal van biergewelfde buiken, Voelen zich onnoodig ruim. Al het bier blijft in de vaten, Van den kwaden herbergier, De Berlijnsche bieren staken, Uitgezonderd de barbier. Met de hooge bierbelasting. Kost het biertje te veel geld. Geef ons Lagerbier te schenken. Heeft men zich als leus gesteld. 'k Vraag me af hoe het zal loopen Met het bierlooze Berlijn, Als de drinkers eens een tijdje Niet meer bier „beschonken" zijn. Maar ik vrees, als men niet aanstuurt. Op een spoedig resultaat, Dat de gisting in het biervat, Op de drinkers overslaat. P. GASUS. DE VERLICHTING DER BUITEN- WEGEN. WEG HAARLEM—VELSEN. Er is thans een streven om de buitenwegen die bestemd zijn voor doorgaand verkeer be hoorlijk te verlichten. Dit is van beteekenis voor het steeds toe nemend verkeer ook in de avonduren en des nachts. De Rijksstraatweg was reeds goed verlicht tot aan de brug over de Jan Gijzenvaart. Men is thans bezig de bestaande gasver lichting langs het gedeelte van den Rijks straatweg tusschen de Jan Gijzenvaart en de grens der gemeente, te vervangen door ver lichting met hooge electrische booglampen. Nu is het wachten op de gemeente Velsen om de verlichting van het. verdere gedeelte, van den weg op gelijke wijze te verzorgen. CRISIS-COMITc Bijdrage leeraren M. T. S. Febr. 1932 25. Twee Bridgepotjes v. S. 10. haarlemsche hypotheekbank. 25 pCt. DIVIDEND. Naar wij vernemen zal de algemeene ver gadering van de Haarlemsdhe Hypotheek bank gehouden worden op Vrijdag 11 Maart- Er zal worden voorgesteld een dividend van 25 pet. uit te keeren. (Vorig jaar 30 pet.). Op het V-S.V.-terrein heerscht op het oogenblik een groote bedrijvigheid. Met man en macht wordt er gewerkt, om er voor te zorgen, dat as. Zondag ruim 14.000 menschen den belangrijken voetbalwedstrijd VB.V,— Feijenoord kunnen aanschouwen. Daartoe worden staantribunes bijgebouwd. Op bo venstaande afbeelding kan men zien. welke vorderingen reeds gemaakt zijn. DE NOOD VAN DE TUIN BOUWERS. DE PROVINCIE NOORD-HOLLAND OVERWEEGT MAATREGELEN. Op vragen van den heer P. Kostelijk Pzn. hebben Ged. Staten van Noord-Holland aan de Prov. Staten o.a. het volgende medege deeld: De moeilijkheden, waarmede vele tuinders te worstelen hebben, zijn aan Gedeputeerde Staten niet onbekend gebleven; evenmin is het hun ontgaan, dat de maatregelen, waar mede de gemeentebesturen trachten in den meest dringenden nood te voorzien, veelal een zwaren last leggen op de gemeeniefinan- ciën. Voor zoover deze maatregelen bestaan in het van gemeentewege te werk stellen van werklooze landarbeiders, hetzij bij eigen wer ken, hetzij bij het uitbaggeren van bij wa terschapsbesturen in beheer en onderhoud zijnde waterwegen, kunnen provinciale bij dragen in de kosten verleend worden en we! uit den post volgnummer 248 der provinciale begrooting voor 1932 ..bijdragen in de kosten an werkver ruiming en verdere kosten van bestrijding der werkloosheid". Ook het Rijk draagt in deze kosten bij, ter wijl in beginsel mede op rijkssubsidie mag worden gerekend, indien van de zijde van een gemeente bijdragen aan particulieren worden verstrekt voor het doen verrichten van bepaalde extra werkzaamheden als bijv. het diepspitten van gronden, het uitvoeren van werkzaamheden tot verbetering van wa tergangen (keurslooten uitgezonderd), bag- <?erwerk in meer dan gewonen omvang, enz. De regeling van laatstbedoeld subsidie is zoodanig, dat te dien aanzien voor een aan vullend provinciaal subsidie geen plaats is. Tot nu toe heeft de Minister van Binnen- Iandsche Zaken en Landbouw nog niet goed gevonden, dat gemeenten bijdragen verleenen in de loonen van arbeiders, die in dienst var. particuliere land- of tuinbouwers normalen arbeid verrichten, en voor een dei-gelijke wij ze van werkloosheidsbestrijding uiteraard ook geen rijkssubsidie verleend, met het ge volg, dat ook de Provincie zich van het steu nen van zoodanige maatregelen heeft moeten onthouden. In verband met de omstandigheid, dat een steeds groeiend aantal land- en tuinbouwers niet meer over de middelen beschikt om het werk te laten verrichten, dat voor het behoud van de cultuurwaarde van hunne gronden noodzakelijk is, en evenzeer in verband met de daarmede gepaard gaande uitbreiding van de werkloosheid onder de landarbeiders, heb ben Gedeputeerde Staten zich ten aanzien van deze aangelegenheid nader met den voor noemden Minister in verbinding gesteld. Zij hebben daarbij verzocht, ook voor het verlee nen van loonbijslagen door gemeenten voor normaal werk rijkssubsidie te willen verlee nen, hetgeen zou medebrengen, dat een der gelijke vorm van crisis-werkloosheidsbestrij ding, welke mede tot behoud van de cultuur waarde van de gronden strekt, ook van pro vinciewegen kan worden gesteund. Deze sub- sidieering zal zich alsdan niet kunnen uit strekken tot het verrichten van arbeid in den tuinbouw, voor zoover daarop de hieron der nader te noemen van rijkswege vastge stelde credietregeling ten behoeve van nood lijdende tuinders van toepassing is. In verschillende gemeenten zijn voorts ten behoeve van werklooze landarbeiders bepaal de steunregeling getroffen. Deze regelingen kunnen op één lijn gesteld worden met soort gelijke regelingen, in vele gevallen getroffen ten behoeve ook van andere werkloozen, In de kosten van uitvoering daarvan heeft de Provincie nimmer bijdragen verleend en Ge deputeerde Staten zijn van oordeel, dat het ook niet op den weg der Provincie ligt daar toe over te gaan. Indien eene gemeente mede ten gevolge van de kosten van uitvoering van steunregelingen, als hierbedoeld, in zoodani- gen toestand komt te verkeeren. dat de kos ten der gemeentehuishouding niet meer door de inkomsten, die de gemeente zich verwer ven kan, gedekt worden, kan eene aanvrage om eene provinciaal bijdrage in dc kosten der gemeentehuishouding in overweging worden genomen. Zoodanige bijdrage wordt intus- schen slechts in zeer bijzondere gevallen, bij volstrekte noodzakelijkheid, verleend. Wat betreft de regelingen, in verschillende gemeenten getroffen tot het verleenen van steun aan zelfstandig werkende tuinders, staat de zaak eenigszins anders. Deze rege lingen hebben bepaaldelijk ten doel de be staande kleine tuinbouwbedrijven voor den ondergang te behoeden en vinden slechts toe passing op hen. die in hun eigen bedrijf aan den arbeid blijven. Provinciale bijdragen in de kosten van uit voering dezer regelingen, in aanvulling van de van rijkswege bijdragen, behoeven niet van te voren om principicelc redenen te worden afgewezen. De omschrijving van den post volgnummer 229 „bijdragen ten behoeve van den tuin- en akkerbouw" laat het verleenen daaruit van de hier bedoelde bijdragen wel toe. Ged. Staten zullen dit nader overwegen. Inmiddels zijn vele gemeenten reeds in het genot gesteld van een rijksbijdrage en zal ook de van rijkswege vastgestelde credietregeling (en behoeve van noodlijdende tuinders eerst daags in werking treden. Eenig uitstel onder vindt dus geen bezwaar. VERMISTE AUTO TERECHT. De eenigen tijd geleden van dc Oude Groenmarkt ontvreemde auto is met vasl- geloopen motor hier ter stede weer terug gevonden. Dc Russische ontwapenings-resolutic ver worpen. Resolutie-Siinon aangenomen. (2e blad, le pag.) Japan antwoordt Kerk cn Vrede. (2e blad, 2e pag.) Tiuecde Kamer: Groote zorg en bezorgdheid roor Suriname. 12e blad, 2e pag.) Het drama op den Majellatoren. Opnieuw levenslang tegen den verdachte geëtscht. (le blad, 2e pag.) Eisch van vier jaar tegen den inwoner van Halfweg blijft gehandhaafd. (le blad, 2e pag.) De nood van dc tuinbouwers. Dc provincie Noord-Holland overweegt maatregelen. (le blad, le pag.) Uit het bakkersbedrijf. De collectieve ar beidsovereenkomst. (le blad, le pag.) ARTIKELEN, ENZ R. P.: Boléro. (le blad. le pag.) Van onzen Londenschen correspondent: Tarieven op kunst. (2e blad, le pag.) DE MALAISE EN DE HAARLEMSCHE INDUSTRIEëN. NOG GEEN GUNSTIGE VOORUITZICHTEN. In ons nummer van Maandag 15 Februari hebben we het verheugende bericht kunnen mededeeien, dat de Nederlandsche Spoorwe gen aan de firma J. J. Beijnes opgedragen heeft het leveren van vijftien coupé-rijtuigen derde klasse, waardoor de firma in ieder ge val tot de eerste maanden van het volgend jaar werk heeft. Helaas is er bij de Haarlemsche Scheeps- bouw-Maatschappij nog steeds geen verande ring ten goede te constatccren. Zooals onze lezers weten zijn er nu nog slechts onder handen een door de gemeente Amsterdam bestelde tank voor de petroleumhaven cn twee tankbootjes voor de semeente Haarlem. Dit werk zal tegen 1 April klaar zijn Wan neer daarna geen orders meer binnen komen, zou noodzakelijkerwijze een sluiting van het bedrijf moeten volgen. Vanmorgen vernamen we. dat die vrees blijft bestaan, omdat nog steeds geen orders zijn binnengekomen. Aan de Werf Hubertina zal met don bouw van twee zeesleepbooten worden begonnen, zoodra het materiaal gearriveerd ls. Dit kan echter nog vier of vijf weken duren. De mo gelijkheid bestaat, dat dan eenig personeel kan worden aangenomen. Aan Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken gaat het ook niet naar wensch, hoofdzakelijk door de moeilijkheden, die ondervonden wor den bij den export, zooals contingentcerins. heffing van tarieven, enz. Het geheelc bedrijf beweegt zich in een dalende lijn. uit het bakkersbedrijf. DE COLLECTIEVE ARBEIDS OVEREENKOMST. Men schrijft ons: Op uitnoodiging van de Algemeene Neder landsche Bond van Arbeid'st)ers in het Bakkers-, Chocolade-, en Suikerbewerkings- bedrijf kwamen de besturen der werknemers organisaties in het bakkersbedrijf bijeen. Aan de uitnoodiging was gehoor gegeven zoowel door den R. K, als door de Chr. Bond. De bespreking had als doel de aan te ne men houding te bepalen, wanneer in het bak kersbedrijf op 29 Febr. as. de C.A.O. afloopt, en de conferenties ln Den Haag tusschen dc hoofdbesturen der werkgevers- en werkne mersorganisaties tot geen resultaat zullen leiden. Unaniem was de vergadering van mcening, dat een contractlooze periode een groot ge vaar vormt voor de arbeidsvoorwaarden der gezellen. Het werd niet geheel denkbeeldig geacht, dat sommige bakkerspatroons ge bruik zouden probeeren te maken van zoo'n periode en aan hun arbeiders-verslechterin gen opleggen. De vergadering sprak als haar mcening uit, dat zulke pogingen tot eiken prijs moes ten verhinderd worden en tegen c.v. ver slechteringen met alle middelen moet worden opgetreden. Geen enkele reden bestaat er, die verslechtering van do arbeidsvoorwaar den noodzakelijk maakt. Mochten er des on danks toch nog werkgevers zijn. die de ar beidsvoorwaarden in ongunstigen zin wilden wijzigen, dan zouden zij ir. strijd komen met de vakbonden. Besloten werd de voorzitters van dc drie bonden een commissie te laten vormen, wel ke tot taak zou krijgen, namens de drie bonden met scherpe middelen op te troden tegen verslechteringen en voor instandhou ding der huidige C. A. O. Overeengekomen werd tenslotte, aan alle leden van dc samenwerkende bonden een circulaire te richten, waarin die leden zou den worden opgewekt, stelling te r.cmen te gen elike verslechtering of poging daartoe en elk geval, dat bekend was, oogenb'.lkkelljk ter kennis te brengen van de commissie of de besturen der vakbonden. Op deze wijze ls het mogelijk, iedere po ging tot verslechtering te achterhalen en de besturen waren er van overtuigd, dat met volle medewerking dc-r aangesloten leden, de C A O. in Haarlem niet geschouden zou wor den,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1