KARSOTE "J Uit Haarlem 's Gemeenteraad. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 3 MAART 1932 ZITTING VAN WOENSDAG 2 MAART. Vervolg:). Woningbouw. Na de revue van hamerstukken kwam aller eerst aan de orde het voorstel van B. en W., om aan Centraal Woningbeheer toe te staan voor den bouw van 258 woningen, waarvoor in totaal f 940.500 noodig zal zijn, een geld- leening aan te gaan van f 200.000 tegen 5 1/2 pet. Vroeger was door den raad 5 pet. bepaald, maar daarvoor is thans geen geld te krijgen. De heer Rein al da (SD.A.P.) wees er op, dat als de rente hooger wordt, de indertijd geraamde huren ook hooger zouden moeten worden om de exploitatie sluitend te maken. Een feit is evenwel, dat de voorgestelde hu ren niet verhoogd kunnen worden, want zij zijn al aan den hoogen kant. Hoe willen B. en W. het dreigende tekort nu dekken? Mr. Slingenberg (V. D.) wethouder van financiën deelde mede, dat het vrij gun stig is onder de tegenwoordige omstandighe den een geldleening te sluiten a pari tegen 5 12 pet. Het is niet noodig om de huren te verhoogen, want zooveel verschil maakt de hoogere rente niet, omdat er niet behoefd te worden afgelost. De geldleening is bovendien slechts over 5 jaar. Het is mogelijk, dat de rente in de eerste jaren weer daalt. Als de rente zoo hoog blijft, of eventueel nog hooger wordt, dan kan men laten zien wat noodig is. Bovendien heeft Centraal Woningbeheer een reserve van f 16.000. Die zouden desnoods ge bruikt kunnen worden om af te schrijven als men dat toch noodig acht. De heer Castricum (R.-K.) wees er op, dat verhooging van huur in elk geval zal moeten worden voorkomen. De heer Rein aid a (S.D.AP.) zei, dat af schrijvingen wel een klein poosje verschoven kunnen worden, maar een verstandige poli tiek is daarmee niet te lang te wachten. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. Een nieuwe R.-K. school. B. en W. stellen voor als de gemeente fin anciën het toelaten medewerking te verleenen voor den bouw van een R.-K. school in de Velsenstraat. De heer Peper (communist) was tegen dit voorstel. De gemeente kan wegens finan- cieelen nood geen openbare scholen bouwen. Nu is weer door B. en W. schriftelijk aan de raadsleden medegedeeld, dat het noodig is om den bouw van de openbare school ten Noorden van de Jan Gijzenvaart 3 maanden te verdagen. Daarom moet niet voortgegaan worden met het bouwen van bijzondere scho len. De heer We us tink (R.-K.) deelde mede, dat als de school noodig is. zij ook gebouwd moet worden. Als de gemeente geen geld zou hebben, moet ze het geld aan het rijk vragen. De heer Roodenburg (C.-H.) wethou der van Onderwijs, deelde mede. dat de be sturen de bijzondere scholen alle medewer king verleenen om financieele moeilijkheden te voorkomen. Daarom heeft het, nu betrok ken schoolbestuur al toegezegd den bouw te willen uitstellen tot het volgend jaar. Mocht het nog meer gaan nijpen met de financiën dan zullen B. en W. op verder uitstel aan dringen Over grondverkoop. De lieer Rein aid a (S.D.A.P.) was tegen het voorstel van B. en W. om grond aan de Duvenvoordestraat te verkoopen aan den aannemer Bellaard. Indertijd hebben bewo ners van de perceelen in de Duvenvoorde straat aan de gemeente gevraagd, de bedoel de gronden te kunnen koopen voor vergroo ting van hun tuinen, maar B. en W. hebben toen gezegd, dat de gemeente dien grond niet kon missen. Is het nu niet billijk, dat B. en W. de bewoners alsnog in de gelegenheid te stellen den grond te koopen. Als de aannemer den grond krijgt, wordt er een opslagplaats van gemaakt en zijn de bewoners hun uitzicht op de spoorbaan kwijt. Mr. Gerritsz IS.D.AP.) wethouder van Openbare Werken, deelde mede, dat de op slag van goederen niet hooger mag worden dan 3 Meter. De bewoners behouden dus een vrij uitzicht op de spoorbaan. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men met 25 tegen 11 stemmen. Celden in deposito bij den Storting- en Op haaldienst. B. en W. stelden voor om de gelegenheid te openen gelden in deposito te storten bij den Storting- en Ophaaldienst. De heer Wolzak (A.-R.) was hier tegen, want daardoor gaat de gemeente zich bege ven op het terrein van het bankbedrijf. Het is blijkbaar een crisismaatregel. B. en W. hebben kasgeld noodig en willen nu profi- ieeren van de omstandigheid, dat sommige bezitters van geld particuliere banken niet vertrouwen. Als het voorstel van B. en W. wordt aangenomen.'zal er bij den dienst meer personeel aangesteld moeten worden. Als de crisis dan voorbij is en de particulieren weer naar de gewone banken gaan, dan zit de ge meente met dit teveel aan personeel. Het gaat met- den Stortings- cn Ophaal dienst niet al tc best. Er is feitelijk een jaar lijks tekort van f 12.000. De hoer De Braai (A.-R.) wilde het als een crisismaatregel aanvaarden. Bijzondere tijden eisehen bijzondere maatregelen. De ge meente heeft nu om een voorbeeld te ne men van den heer van Schie voor f 173.235 grond in Haarlem-Noord gekocht, maar daar bij is dc voorwaarde gesteld dat de heer van Schie zelf aan de gemeente geld zal leenen om dien grond te betalen. (Gelach). De he eren van Santé (V D.) cn van Te tering (R.-K.) betoogde, dat de ge meente geen bankzaken moet gaan begin nen. Het geld moet zoo zei de laatste spre ker niet aan het particuliere bankbedrijf onttrokken worden, want dat is in het nadeel der burgerij. De heer Baas (A.-R.) steunde dit betoog. Spr. heeft geen eerbied meer voor de manier waar on de wethouder van financiën poogt de financieele moeilijkheden te ontzeilen. Het oei! is gezakt. Bovendien is het niet juist om de burcerij in de waan te brengen, dat haar geld veiliger bij de gemeente dan bij een par ticuliere bank is. Mr. Bijvoet (R.K.1 meende dat het geld even veilig is bij dc gemeente als op oen goede bank. De vraag is evenwel of het goed ii, dat de gemeente zóch gaat bemoeien met bankzaken. Spreker meent van niet. Iets anders is het evenwel om een crisis maatregel te nemen om aan kasgeld te komen Laten B. en W. daarom duidelijk zeggen, dat het slechts een tijdelijke maatregel zal zijn, bijvoorbeeld door een termijn van 3 jaai te stellen. Mr. Vaai Dam (VD.) meende, dat het hier geen bankzaak betreft, want de gemeen te leent het gestorte geld niet opnieuw uit. De gemeente neemt alleen van de storters geld op korten termijn aan. Mr. Slingenberg (VD.) wethouder van financiën, meende, dat de bezwaren sterk overdreven zijn. Van de opening van een bankbedrijf is geen sprake. De gemeente gaat niet concurreeren met de particuliere banken Alleen willen wij voor eenige maanden geld in ontvangst nemen van particulieren die het ons willen toevertrouwen. Een feit is, dat sommige particulieren hun geld niet aan banken willen -toevertrouwen. Die zullen dan bij de gemeente kunnen komen en daar mede is ook het gemeentebelang gediend. Deze crisis is voor al een wan trouwen-crisis. Als de gemeente het geld niet wil hebben, gaat men het in een oude kous stoppen. Daardoor bevordert men de geldcrisds. Mis schien kan de machine weer in werking ko men door (het nemen van maatregelen om het vertrouwen te herstellen. B. en W. zouden kunnen handelen zon der den raad er in te kennen. Het is ge woon to beschouwen als tijdelijk opgenomen kasgelden. Het gebeurt wel eens meer dal de gemeente tegenwoordig van particulieren kasgeld opneemt. Het is niet de bedoeling om van den Stortings- en Ophaalddienst een soort giro-dienst te maken, zooals dat te Amsterdam gedaan is. B. en W. hebben een maximum van 2 mil- lioen voor de dtn deposito te nemen gelden gesteld. Dit is gedaan, omdat de gemeente steeds over dit bedrag bij de Ned. Bank be schikken kan voor het geval de storters eens angstig werden en hun geld gingen opvra gen. Het tekort op den Storting cn Ophaaldienst is niet f 12.000 maar f 7000. Daarbij moet evenwel gedacht worden, dat daardoor het geregeld binnenkomen van geld voor de be lastingen, gas. eleotriciteit en water be vorderd wordt. Beide dingen wegen wel tegen elkaar op. Daarom subsidieert het rijk dien dienst tmet f 3000 per jaar. Voor de uitbreiding van den dienst behoeft geen nieuw personeel aangesteld te wor den. Als de crisis afgeloopen is, kan de gemeen teraad overwegen of de genomen maatregel weer ingetrokken moet worden. De heer B aas (A.R.)Willen B. en W. op zich nemen dat zij nooit meer rente zullen geven dan de particuliere banken? Mr. Slingenberg: dat gaat -niet. B. en W. moeten het gemeentebelang voor oogen houden, niet het belang der banken. De rente zal bepaald worden door B. en W. in overleg met- de financieele commissie. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men met 27 tegen 9 stemmen. Een gratificatie. In handen van B. en w. voor prae-advies werd gesteld een voorstel van den heer J. G. van Kessel c.s. om aan enkele arbeiders uit gemeentedienst ontslagen wegens het be reiken van den 65-jarien leeftijd, een gra tificatie, ingaande op den datum van ont slag. toe -te kannen. Zooals men weet geldt het hier arbeiders die in lossen dienst bij de gemeente Schoten zijn geweest. Een plantsoen bij de school „Buitenrust". Eveneens werd in handen van B. en W. gesteld voor prae-advies een voorstel van de heeren D. J. A. Westerveld cn W. Kloppen om te besluiten het open terrein tusschen dc school Buitenrust" en het perceel Buiten rustlaan 21 niet te verkoopen of in erfpacht uit te geven en B. cn W. te verzoeken om, zoodra de tijd daarvoor gunstig wordt ge acht, een plan te doen ontwerpen om dat terrein tot plantsoen in te rioliten. Restitutie. B. en w. stellen voor om de kosten van dienstleidingen voor de waterleiding aan eigenaars van perceelen in het geannexeerde gedeelte van Bloemendaal te restitueeren, om dat de betaling al heeft plaats gehad. De heer Van Kessel (R.K.) vond het af te keuren, dat het gemeentebestuur 5 jaar over de zaak heeft moeten beraadslagen. Bovendien vond spreker de manier waarop B. en W. de zaak nu willen regelen, niet ge lukkig. De heer Van. Liemt (R.K.), wethouder verdedigde het voorstel. De heer Van Kessel stelde voor resti tutie te geven aan de personen die op 1 Oc tober 1932 eigenaar zijn van het perceel. De heer Van Liemt vond dit onjuist, dc vroegere eigenaars hebben er recht op. Het voorstel van den heer Van Kessel werd verworpen met 25 tegen 10 stemmen, waarop het voorstel van B. cn W. aangeno men werd. Tehuizen van het Arm bestuur. In verband met het voorstel van B. cn W. tot nadere vaststelling der salarissen voor personeel van het tehuis voor ouden van da gen en het kinderhuis van het Burgerlijk Armbestuur, deelde dc heer Peper (Comm.) mede, dat er nog al klachten bestaan- over de de besturende zuster van het kinderhuis. De Voorzitter: blijft u bij de salaris regeling, die is nu alleen aar. de orde. De heer Peper ik ben binnen de orde.... Het is struisvogelpolitiek mij nu den mond te willen snoeren, ik kan de volgende week een interpellatie indienen. Dc Voorzitter: daartoe hebt u het recht. Het voorstel vair B. en W. werd daarop aangenomen. T egemoetkoming gevraagd. Tli. Jukes en 12 andere inwoners van Spaarndam vroegen een tegemoetkoming in de kosten, verbonden aan het bezoeken door I hun kinderen van dc R. K. school te Haar- I INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN. a GO Cts. per regel. OPKOMENDE VERKOUDHEID DIRECT VERDWENEN Een nieuwe wetenschappelijke uitvinding Ook tegen hardnekkige verkoudheid en hoest. Bestudeert U eens aandachtig bovenstaand diagram waaruit U kunt opmaken hoe snel en radicaal Karsote (het nieuwe weten schappelijke preparaat) alle verkoudheid- en influenza-veroorzakende bacteriën ver nietigt. Flg. 1 loont de baeterlfen bij 't begin van de rlekle Flg. 2 laat U da geweldige toename dor bacteriën ilen na 2-t uur. Flg. 3 hoe In minder dan 10 minuten Kauote-damp de bacteriën volledig vernietigd heelt. Karsote is een aangenaam, nieuw, bac- teriën-doodend middel, dat de bacteriën vernietigt in de helft van den tijd, die andere inhalatie-preparaten daarvoor noo dig hebben! U sprenkelt slechts 10 tot 15 druppels Karsote op een zakdoek en ademt den aangenamen damp in. Door goed inademen bengt U den zuive- renden damp naar de meer afgelegen deelen van neus. keel en longen, waar alle kwaadaardige verkoudheid en influenza- veroorzakende bacteriën opgespoord en vernietigd worden. Karsote geneest en ver zacht tevens de teere geirriteerde slijm vliezen. In een paar minuten opent Karsote de verstopte neusgaten, verwijdert het slijm achter de keel en maakt een einde aan het hoorbare ademhalen. In minder dan géén tijd is alle in fluenza en verkoudheid verdwenen. In hard nekkige gevallen zullen 20 druppels Karsote in een kom kokend water wonderen verrichten,1 als U mond en neus boven het water houdt en diep inademt. Hoofd en kom moeten afge dekt zijn met een handdoek om zooveel mogelijk warmte bijeen te houden. Verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a ƒ0.90 per flacon (zakformaat) en 1.50 per flacon (2 x de kleine maat) Imp N.V. Rowntree Hdts.MIJ., Hëerengr.209, A'dam-C lemmerliede, welke ongeveer 4 KM. van de woning dier kinderen gelegen is. B. en W. stelden voor daarop niet in te gaan. De heer Weustink (R.K. vond het niet juist, dat B. en W. in hun praeadvies zeggen, dat de gemeente de tegemoetkoming niet mag geven, ornaat de afstand minder dan 4 K. M. is. De ouders vragen evenwel geen recht, maar een gunst. Spreker stelde voor om tegemoetkoming voor het vervoer. Alleen in dc wintermaanden te geven en dan tot een maximum van f 300 in. totaal. De heer Roodenburg (CM.), wethou der van onderwijs, meende, dat de gemeente deze tegemoetkoming niet mag geven. B. cn W. vinden het Jammer, want de toestand is voor de kinderen vrijwel onhoudbaar. De heer Weusting: Als gunst mag de ge meente het wel doen. De gemeente mag geld geven voor de bevordering van den goeden gang van het. onderwijs. De gemeente ver voert nu de kinderen naar haar dag-open- luchtschooi met een autobus, hoewel de afstand geen 4 K.M. is. Bovendien zouden de ouders aan de ge meente geld kunnen vragen om een eigen school te stichten. Dat zou kostbaar zijn en uit onderwijskundig oogpunt ook niet te ver dedigen zijn. Mr. Bijvoet R.K.) betoogde, dat de gemeen te dc gevraagde gunst verleenen mag. Men moet subsidieeren als de afstand 4 K.M. is, men mag subsidieeren als die minder is. De gemeente mag een autobusdienst die voor en na de schooluren rijdt van Spaarn dam naar Haarlemmerliede, toch subsidiee ren! De heer Me ij er s (SD-AJP.) wees er op. dat de gemeente Haarlemmerliede gewei gerd heeft subsidie te geven voor liet vervoer van kinderen, die in die gemeente dicht bij Spaarndam wonen. Bovendien kunnen er consequenties aan vast zitten wat het voorbereidend onderwijs betreft. Dc heer Boes (VD.) vertelde dat de kin deren uit Spaarndam een R.K. school kunnen bezoeken in Haarlem-Noord, die dichterbij is. De heer Weustink: Daar Is geen plaats, daar zijn al 25 leerlingen afgewezen. De heer Roodenburg (C.-H.) wethou der. hield vol. dat de L.O. wet geen ruimte laat om de gevraagde gunst te verleenen. De limiet van 4 K.M. moet aangehouden worden De heer B ij voet R.K.) vond het ge- wenscht de Kroon uitspraak te laten doen. Daartoe is evenwel noodig, dat de raad de gevraazöe tegemoetkoming verleent. Hot voorstel Weustink werd verworpen met 23 tegen 13 stemmen. De 7% korting. B en W. stelden voor niet aan tic nemen' het voorstel-Klein om bij het bepalen van het inkomen van het gemeentepersoneel voor zoover het gewaarborgde minimum van f 30 betreft, den kindertoeslag en den vacan- t ie toeslag buiten rekening te laten. Do heer Klein (RK.) betoogde, dat het in het Overleg steeds heeft vastgestaan, dat de kinder- en vac an tie toeslag van de korting uitgesloten zou worden. Ook in den raad is dat steeds dc bedoeling geweest. Trouwens de heer Slingenberg heeft dit toegegeven. (De heer Slingenberg ontkent dit). In verschil lende gevallen zijn de toeslagen door de toe passing der 7* korting geheel weggewerkt. B. en W. hebben het raadsbesluit zoo eng mogelijk toegepast. Van dc laatste week loon die over 1031 betaald is viel een dag in 1932. Over dien eencn dag is toen nog do korting van 7toegepast. Voor de korting op de sa larissen van de hoogste functionarissen heb ben B. en W. niet zooveel haast gemaakt. De twee hooge functionarissen van de politie, de burgemeester en do commissaris, hebben hun 1% korting over de eerste maanden van dit Jaar niet op tafel gelegd, terwijl het lagere politiepersoneel dit wel moest doen. Men zegt wel. dat de regeering daarover eerst een be sluit moet nemen, maar de salarissen van het geheclr politiepersoneel zijn aan de konink lijke goedkeuring onderworpen. Dc raad moet een besluit nemen om den kinder- cn vacan- tietoeslag ook voor de verrckenir"T voor 30 veilig te stellen. act ,n- I De heer Joosten (SD.A.P.) verklaarde, dat de SD_4P.-fractic het eens is met dc uitlegging die B. en W. aan het raadsbesluit inzake de 1% korting gegeven hebben. De heer Klein heeft nu een voorstel gedaan om het raadsbesluit te wijzigen. Blijkbaar heeft de heer Klein niet begrepen wat er in hot raadsbesluit stond, hoewel hij er door spreker voor gewaarschuwd heeft. In het raadsbe sluit is van inkomen gesproken, daar onder vielen dus dc toeslagen. De heer Klein heeft natuurlijk het recht om voorstellen te doen om de loonregeling opnieuw te wijzigen, maar zoo'n wijziging moet eerst ln het Overleg komen. Als B. on W. tegemoet zijn gekomen aan het bezwaar van den heer de Braai, om den kostwinners ook een loon van f 30 te garan deeren, dan is dit in strijd met het raads besluit. Zoo tets is gevaarlijk, want dan is het hek van den dam als B. en W. het idee van den heer de Braai willen toepassen, moet het raadsbesluit gewijzigd worden. Zoo'n wijziging moet evenwel ook eerst in het overleg komen. Dan kan men alle conse quenties onder oogen zien. De heer Peper (Communist) vcmd dc toepassing van het raadsbesluit door B. en W. krenterig. Alles dat er uitgehaald kan worden, wordt er uit gehaald. Zelfs de meis jes die aan de dagopenluchtschool werken voor 9 gulden in de week voor 48 uur werken moeten hun l?ó in de gemeentekas storten. Die meisjes zijn niet in gemeentedienst, maar zijn aangenomen door het schoolhoofd. Spreker stelde voor om uit te spreken, dat het personeel dat niet de voordeelen geniet van een vaste aanstelling, geen korting zal behoeven te aanvaarden. De heer de Braai (A.R.) verklaarde, dat toen hij voor het voorstel stemde, niet, voor zien heeft, dat cr de consequenties aanzit ten die nu uit de toepassing door B. en W. ge bleken zijn. De bedoeling is geweest de toe slagen veilig te stellen. Het is niet noodig de geheele zaak weer naar het overleg te sturen. Mr. Gerritsz 'S.D.AP.), wethouder, be toogde. dat B. en W. het standpunt innemen, dat het voorstel-Klein een voortzetting is van de begrootingsdiscussies. Daarom be hoeft het niet naar het Overleg gezonden te worden. Als de raad er evenwel prijs op stelt het overleg nog eens te hooren, hebben B. en W. daartegen geen bezwaar. De heer Klein (R.K.) vond het niet noo dig zijn voorstel eerst naar het overleg te zenden. De heer Joosten (S.D.A.P.1 bestreed dit. De zaak moet naar het overleg. Men moet op passen, dat het overleg niet geheel stuk gaat. De heer Gerritsz (S.D.A.P.1. wethouder, stelde tenslotte voor om de zaak naar het overleg te verwijzen. De heer Slingenberg (V.D.), wethou der. was het daarmede niet eens. Dit is geen zaak voor het overleg, het is een voortzetting van het vroegere raadsdebat. Het voorstel Gerritsz (verwijzing naar het overleg) werd verworpen met 21 tegen 15 stemmen. Mr. Slingenberg (V.D.) wethouder. ontkende dat het raadsbesluit krenterig uit gevoerd is. Het is uitgevoerd zooals het is. De heer Castricum wilde de toeslagen geheel buiten de 7f' korting houden. B. en W. Waren daarop tegen. Toen hebben B. en W. een tussc hen voor stel gedaan, dat de bedoeling had die toeslagen niet buiten beschouwing te laten voor het gegarandeerde minimum van f 30. Spreker heeft er op gewezen, dat het voorstel van B. en W. anders was als dat van den heer Castricum. Deze heeft toen gezegd, dat hij er mee accoord ging. Dc critiek van den heer Klein op de houding van B. en W. inzake het hoogere personeel is niet juist. 23 December nam de raad het besluit. Op 28 December d a.v. is door B. en W. aan Gcd. Staten geschreven over de korting op dc sa larissen der hoogere ambtenaren. He', kon dus niet sneller. Er is geen enkele aanwijzing, dat de korting van 7?» niet op de hooge ambtenaren toegepast zal worden met terug werkende kracht. De 4 wethouders hebben reeds vrijwillig de 1% korting op zich zelf toegepast. Na dc toezegging van B. en W. dat de ga rantie van 30 ook zal gelden voor de kost winners, kan de heer dc Braai het voorstel Intrekken. B. en W. ontraden het voorstel Klein, evenals hot voorstel Peper. De heer Re in aid a (S.D.A.P.1 zei, dat zijn fractie zich van stemming onthouden zou. omdat gemeend wordt, dat het overleg in deze niet genegeerd mag worden! De heer v. Tetering (R.K.) wat zijn de financieele gevolgen van het voorstel Klein? De heer Slingenberg (VD.) wethou der: 12.000. Het voorstel Klein werd aangenomen met 13 tegen 12 stemmen. Voor stemden de Braai, Peper, Baas, Bij voet, Wolff, Boes, Weustink, Wolzak, Klein Schiphorst, Klein, mevr. Hoekstra, v. Tete ring en van Kessel. De voorzitter: het lijkt mij incorrect dat de heeren zich van stemming onthouden hebben. Het brengt consequenties mee voor andere gevallen. Geroep: als men zijn zin niet krijgt, ont houdt men zich van stemmen De heer Rcinalda: Niet omdat wij onzen zin niet krijgen. De heer Boes (V.D.) is het besluit nu gel dig? De voorzitter: in het reglement van orde staat, dat men voor of tegen moet stem men. Dan had men weg moeten gaan. De heer Klein (R.K.): de stemming is geldig, want de helft plus een was aanwezig. De heer B Ij v o e t (R.K.)Is het niet beter over te stemmen, terwijl de dames en hoeren die zich van stemming onthouden hebben van te voren even de zaal verlaten? Het is anders mogelijk dat het raadsbesluit vernie tigd wordt. De betrokkenen zouden zich dan blij gemaakt hebben met een doode musch. De heer Rein al da (S.D.A.P.); het gaat hier niet om zijn zin te krijgen, maar om een voor de S.D.A.P. zeer belangrijke zaak. De heer Bijvoet komt nu op voor de belangen van het personeel, maar in de December- vergadering heeft hij dit niet gedaan. De heer Bijvoet (R.K.): die zaak staat er geheel naast. De heer Re in aid a: B. en W. voeren nu het raadsbesluit uit en dat vinden de hoeren nu beroerd. Zij pogen nu nog f 12.000 te red den, maar op een onjuiste manier. De zaak had naar het Overleg gestuurd moeten wor den. Sterk demonstratief heeft de S D. A. P. willen doen uitkomen, dat het klungelwerk is, wat dc 13 heeren nu willen doen. De heer Bijvoet: het Is klungelwerk om hier te blijven zitten en daardoor te be werken. dat het raadsbesluit ongeldig ver klaard kan worden. Wij handhaven welbewust onze houding. De heer van Dam (V. D.»: het doet er niet toe. of de 8. D. A. P.-leden hier zijn blijven zitten, want het raadsbesluit Is op I zichzelf reeds ongeldig. Ingevolge art. 125 der nieuwe ambtenarenwet had het voorstel I Klein naar het Overleg gezonden moeten 1 worden. Het raadsbesluit zal nu absoluut vernietigd worden, Qe a ja. P. had evenwel tegen het voorstel moeten stemmen. Dc houding, die de S. D A. P. nu aangenomen heeft, is niet te dulden. De heer Peper (Communist* betoogde, dat de S. D. A. P. voor de arbeiders had moeten redden wat er nog te redden was. Mr. Slintfenberg V.D.1 wethouder, wees er op, dat het besluit van December een compromis was. Dit is nu ln gevaar ge komen, want nu kan Immers een nieuwe raadsmeerderheid gezocht worden om het raadsbesluit in anderen geest te wijzigen. Nu kwam het voorstel Peper in stemming De heer de Rijke (C. H.): als er leden zijn die niet stemmen willen, moeten zij de zaal verlaten, anders verstoren zij de orde- De leden der S. D. A. P. moeten dus de zaal uit. vrijwillig of niet vrijwillig (gelach). De heer Peper (Communist1: U hebt mij eens d£ zaal laten uitzetten. U moet nu de socialisten de zaal laten uitzetten. Dc heer Joosten (6- D. A. P.1: de heer Oversteegen heeft zich ook herhaaldelijk van stemming onthouden. De voorzitter: ik had gedacht, dat de heer Joosten zich op hooger plan gedacht had dan de heer Overstecgen. De heer Rein aid a (S. D- A. P.): nu de meeste heeren de porte van onze houding niet blijken tc begrijpen, zal ik medewerken om de orde tc handhaven en mijn fractie verzoeken even de zaal te verlaten. (Alle dames hoeren der S. D. A. P. verlie ten daarop de zaal). Het voorstel Peper werd verworpen met 22 tegen 2 stemmen. De heeren Peper en Klein stemden voor. De heer v. Kessel (C. H.): zullen wij nu nog eens over het voorstel-Klein stemmen,? De voorzitter: dat durf ik niet aan. Wijziging der L. O. B. en W. stelden voor om het verzoek van de afd. Haarlem van den Ned. Bond van Onderwijzers, om een adres aan de Tweede Kamer te zenden tegen de wijziging van de wet op het L. O., af te wijzen, omdat de ge meente lid is van de Veroeniging van Nc- derlandsche gemeenten, die uitvoerig haar bezwaren ter kennis van de Kamer heeft gebracht. Dc heer Scholl (S. D. A. P.t had daar op niets tegen, als die overweging uit het besluit blijkt. Daarom stelde hij voor het voorstel van B. cn W. in dien geest aan te vullen. Dit voorstel werd verworpen met 19 tegen 15 stemmen- Daarop werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Vragen van Raadsleden. Ingekomen waren: Vragen van den heer D. J. A. Westerveld omtrent net verzoek van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland aan de Gemeentebe sturen over de uitzending naar oen vaean- tlekolonie van kinderen, die ln dezen win ter blootstaan aan het gevaar van onder voeding. Een vraag van den heer M A. Reinalda of het juist is, dat Burgemeester en Wet houders voornemens zijn wijziging te bren gen in de bijdragen ten behoeve van be paalde huurders van met voorschot gebouw de arbeiderswoningen. Vragen van den heer L. Peper inzake: a. toepassing van de Mlnlstcriecle circulaire van 15 Januari J.l. ten opzichte van steun aan Haariemsche werkloozen: b huurver- hooging van gemeentewege voor arbeiders woningen en e. beschikbaarstelling van het Brongebouw ten behoeve von werkloozen. Deze vragen zullen in de raadszitting van 26 Maart aan dc orde komen. Daarop werd dc zitting gesloten. DIAMANTEN HUWELIJK. Op 20 Maart hopen M A. Cornet en A. Cor net- Burggrave, Raamsteeg 18a, den dag te herdenken waarop z(J voor 60 jaren in het huwelijk werden verbonden. PERSONALIA. Tc Amsterdam zijn geslaagd voor het eer ste gedeelte van het arts-examen de heeren R. Buisman te Beverwijk en G. Hillebrand te Haarlem. VRIJZ. HERV. JONGEREN KRING. Vrijdag 4 Maart a.s. zal de heer P. Jonges spreken over Rembrandt, toegelicht met lan taarnplaten. De baron, de kapper en de drie pruiken. Wanneer een kapper aan derden verraadt, waarvoor zijn klanten bij hem komen, als hij openbaart, met welke middelen .sommigen hun jeugd en goed uiterlijk pogen te be waren, kan hij dan gestraft worden wegens schending van een ambtsgeheim, of kan hij alleen civlelrechterlijk worden vervolgd tot het vergoeden van schade en kosten? Of, om deze vraag wat correcter te stellen: over trad de Parijsche kapper in het h iervolgen de geval art. 378 van het strafwotboek of moet art. 1384 burgerlijk wetboek worden toege past? De zaak droeg zich als volgt toe. De Bretonsche baron de C.. een 50-jarig weduwnaar, die vroeger een hoogst enkele maal Parijs bezocht, veranderde plotseling van gewoonte, en reisde minstens eenmaal per week daar naar toe. De reden van dit drukker bezoek was een dame van zijn leef tijd, met wie hij een nieuw huwelijk wilde aangaan. En als de deftige baron ln Parijs kwam. dan zocht hy zijn coiffeur op, die zijn zwarte haren met hier en daar een grijs streepje zorgvuldig opmaakte. Helaas! Het noodlottige toeval wilde, dat de kamenier van zijn aangebedene den zelfden kapper had als hij zelf. Toer, rij zich eens liet behandelen, toonde dc trotsche haarkunstcnaar haar twee prui ken, van zwarte haren met hier en daar een grijs streepje. „Van baron de C.", legde hij erbij uit. Vrouwen praten wel eens. schrijft 1c Jour nal. Ook deze, die het aan haar meesteres vertelde De baron bezit 3 pruiken van verschillende lengte, wat hem door handig gebruik ver gunt. de illusie te wekken, dat zijn haar groeit, en dat hij het af en toe laat knippen. Zijn fiancée heeft niet met hem gebroken, maar de baron wel met zjjn praatzuebtigen kapper. En dc rechter zal nu uitmaken of de Figaro alleen schadevergoeding moet be talen of dat hij strafbaar is en tot maximum 6 maanden gevangenisstraf kan worden ver oordeeld!

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 11