Deze eenvoudige methode.... BUITENLAND. De Japanners rukken Tsjapei binnen. 20 ONRUST IN FINLAND. De ontvoering van Lindbergh's zoontje. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 3 MAART 1932 TWEEDE BLAD De geheele wijk in vlammen. Duizenden Chi- neesche militairen gevangen genomen! De burgerbevolking heeft de stad verlaten. Woe- soengforten nog in handen der ChineezecEen nieuwe bespreking aan boord van de „Kent". Nota van den Volkenbondsraad aan Tokio. Opmarsch van de Lappomannen naar Helsingfors! HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Woensdagmiddag zijn de Japansche troe pen Tsjapei binnengerukt. Het geheele stads deel staat in lichtelaaie, aangezien de Chi neezen voor hun aftocht overal brand heb ben gesticht. Boven de internationale nederzetting hangt een dichte rookwolk. Geheel Tsjapei is door de Chineesche bur gerbevolking ontruimd. Slechts eenige scherp schutters hadden zich nog in de puinhoopen verdekt opgesteld. Zij hebben de Japanners veel schade toegebracht. Bij het invallen van de duisternis waren de Japansche troepen langs het geheele front aanmerkelijk opgerukt, terwijl zij Tassiang en Tsjenjoe hebben bezet. Thans marchee- ren zij op naar Kan Sjiang, waar de Chinee sche hoofdmacht wordt geconcentreerd. Een tweede verdedigingslinie wordt door de Chineezen bij Soetsjau gereed gemaakt, doch deze linie is reeds door Japansche vlieg tuigen met bommen bestrooid. De Woesoeng forten bevinden zich nog steeds in handen der Chineezen. Volgens een mededeeling van den Japan- schen opperbevelhebber hebben de Japan sche troepen Woensdag geheel Tsjapei bezet, waarbij eenige duizenden Chineezen gevan gen werden genomen. De Chineesche militai ren zijn voorloopig in een concentratiekamp ondergebracht. Generaal Sjirokawa heeft den Chineeschen opperbevelhebber Tsjang Tsjin Kai dringend aangeraden te capituleeren, ten einde verder bloedvergieten te voorkomen. Van toonaangevende Japansche regeerings- zijde werd Woensdag te kennen gegeven, dat de directe terugtrekking der Japansche troe pen te Sjanghai en de terugzending naar Japan direct zou kunnen plaats hebben ge legd. indien na het terugtrekken der Chinee zen de neutrale mogendheden zich bereid zouden verklaren met haar troepen de noo- dige veiligheidsmaatregelen te treffen, waar door een terugkeer der Chineesche troepen onmogelijk zou worden gemaakt. De vroegere Chineesche premier Soef foe heeft verklaard dat. Japan opnieuw -het ver trouwen van het Chineesche Volk heeft mis bruikt. Ondanks de vredesonderhandelingen heeft het Japansche leger de Chineesche stellingen bestormd. Indien Sjanghai werke lijk door de Chineesche troepen zal worden ontruimd, dan beteékent zulks niet een bij- leggimg van het Japansoh-Chineesoh-e con flict. China zal verdeT strijden tot den la&t- sten druppel bloed. Van Japansche zijde wordt medegedeeld, dat de Japansche troepen Nan Sjiang aan de spoorlijn SjanghaiNanking hebben be zet. De Chineesche regeering heeft geprotes teerd tegen de voortzetting der militaire ope raties door de Japanners en geëischt dat de Japansche troepen zich terugtrekken onder neutrale controle, zooals was overeengeko men bij de besprekingen aan boord van den Britschen kruiser „Kent-". Het verluidt dat de Chineesche opperbe velhebber besloten heeft de troepen terug te trekken uit het geheele gebied van Groot Sjanghai. Japansche troepen zijn geland bij Lioeho aan de Jangtse Kiang, d.l. ongeveer 25 KM. ten Noord-Westen van Woesoeng en 'bevin den zich thans op marsch naar Woesoeng. Lioeh-o is bezet door sterke Japansche troe- penafdeeiingen. Woensdagmiddag hebben opnieuw bespre kingen plaats gehad op het Britsche vlagge- schip „Kent", namelijk tusschen den Brit schen gezant en den Japanschen gezant te Nanking. Later op den avond, aldus de Tel., werd een algemeeue conferentne gehouden, waarbij op do Japansche admiraal, alsmede Wellington Koo en enkele andere vooraan staande Chineezen tegenwoordig waren. Het onderwerp der besprekingen werd gevormd door do voorwaarden voor de staking der vijandelijkheden. Japan blijkt thans geheel nieuwe eischen te stellen, die veel verder gaan dan die van Zondag. Geëischt wordt thans, dat de Chineezen zich terugtrekken tot op een afstand, die eerst op een later te houden conferentie zal worden bepaald. In afwachting van die verdere conferentie zul len beide partijen haar huidige positie be houden. Raadspresident Paul Boncour heeft Woens dagavond opnieuw een telegrafische nota ge zonden aan de regeering te Tokio. De inhoud dezer nota is nog niet gepubliceerd, doch men neemt aan dat Paul Boncour de Japan sche regeering verzocht heeft onverwijld haar houding te bepalen inzake de kwestie der staking van de vijandelijkheden, aange zien dc Volkenbondsraad er beslissende waarde aan hecht, dat voor de bijeenkomst der buitengewone assemblee van den Volken bond de vijandelijkheden tusschen Japan en China worden gestaakt. Finland. Opmarsch der Lappo-mannen naar Helsingfors? De den weg tusschen Maentsaele en Hel singfors bewakende voorposten van de re- geeringstroepen en van de Lappo's zijn nog slechts 2 KM van elkaar verwijderd. Alle wegen naar Helsingfors zijn door regeerings- troepen bezet en batterijen der artillerie staan zoodanig opgesteld, dat de wegen elk oogenblik onder vuur genomen kunnen wor den. President Svinhufvud heeft een beroep gedaan op de marinetroepen om de regee ring trouw te bijlven. Ook de aartsbisschop van Finland heeft de bevolking aangemaand tot rust en bezinning. President Svinhufvud heeft persoonlijk het opperbevel op zich genomen over de regee- ringstroepen. De Lappo-leider Kosola heeft tegenover journalisten verklaard dat hij hoopte over 25.000 man te kunnen beschikken. De Lappo- lieden zullen eerder sterven dan zich onder werpen aan de regeering-Sunila, zeide hij^ Gistermorgen zijn de voorzitter van den Finschen Frontstrijdersbond, Varoma, en de hoofdredacteur van het Lappo-blad „Ajan Sana", overste Somersalu, gearresteerd. Volgens tot nog toe onbevestigde berichten zouden de Lappo-troepen reeds zijn begon nen met den opmarsch van Maentsaele naar Helsingfors. Het hoofdkwartier der Kappa's bevindt zich ten Zuiden van Heaemenlinna. De regcering heeft bepaald, dat tot nader order het binnenlandsch telefoon- en tele- graafverkeer, met uitzondering van het of- flcieele nieuwsberichten-verkeer, verboden blijft. President Svinhufvud heeft gisteravond over de radio een ernstiee waarschuwing ge richt tegen de opstandelingen en hen aan gemaand. direct naar huis terug te keeren. Hij, die dadelijk gehoor gaf aan deze aan sporing, zou ongestraft blijven, tenzij hij be hoorde tot de aanstichters van de revolutie. Gcnève. Henderson blijft aan. De voorzitter der ontwapeningsconferentie Henderson heeft het gerucht tegengesproken volgens hetwelk hij het plan zou hebben zijn functie om gezondheidsredenen neer te leg gen. Hij heeft den leider der Labour Partij, waartoe hij behoort, medegedeeld, dat deze geruchten volkomen ongegrond zijn en dat hij ook niet van plan is zijn partij-functies neer te leggen. De principiëele kwesties der ontwapening. Woensdagmiddag hoeft een door Hender son bijeengeroepen conferentie plaats gehad, waaraan werd deelgenomen door den vice- president der Ontwapeningsconferentie, Fo- litis, den algemeen rapporteur Benesj en de vertegenwoordigers van Engeland. Duitsch- land. Frankrijk, Italië, de Vercenigde Staten en Sovjet Rusland. Tijdens deze bespreking is principieele over eenstemming bereikt, in zooverre dat de vol gende week het groote debat zal beginnen in zake de principieele kwesties der ontwape ning. in het bijzonder inzake den Duitschcn eisch op gelijkberechtiging en de Fransche veiligheidsvoorstellen De Duitsche ambassadeur Nadolny is he denavond naar Berlijn vertrokken, waar hij den Rijkskanselier rapport zal uitbrengen over den stand der onderhandelingen. Engeland. Kamer van Koophandel dringt op een spoedige herstel conferentie aan. LONDEN. 2 Maart. (V. D.) De Engelsche afdeeling van de Internationale Kamer van Koophandel, heeft een rapport uitgewerkt over de herstel- en oorlogsschulden, dat zal worden voorgelegd aan de zitting van dc In ternationale Kamer van Koophandel op 11 Maart a-s. te Parijs. In het rapport wordt verklaard, dat, wan neer de regeeringeh niet spoedig de noodige maatregelen nemen, de economische wereld crisis zich zal verscherpen, terwijl de inter nationale markten gesloten zullen worden en de goudprijs zal dalen. Nieuwe stakingen van betalingen, faillissementen van personen cn staten zullen volgen en de crediteuren-mo- gendheden zullen tenslotte niet slechts ge deelten van hun aanspraken, doch hun volle vorderingen op de schuldenaarsstaten ver liezen. Uit al deze overwegingen moet de her stel- en schuldenquaestie zoo spoedig moge lijk geregeld worden. Het beste kan dat ge schieden door een overeenkomst tusschen de mogendheden waarvoor zoo spoedig mogelijk een conferentie moet worden gehouden. Tarwewet in tweede lezing goedgekeurd. Het Lagerhuis heelt het tegen de tarwe- wet gerichte amendement van de Labour Party verworpen met 428 tegen 55 stemmen en de wet in tweede lezing goedgekeurd. Kabinet-Strickland op Malta afgetreden. Naar Reuter van Malta meldt, is het kabi- net-Strickland afgetreden in verband met de ontvangst van het officieele bericht dat de grondwet hersteld zal worden. Terugbetaling 'van Amerikaan- sche en Fransche credieten. In het Lagerhuis heeft de kanselier van de schatkist, Chamberlain, aangekondigd, dat Vrijdag het Fransche crediet zal worden te ruggebracht van 20 tot 7 millioen pd.st., ter wijl het Amerikaansche crediet van 40 mil lioen tot 10 millioen pd.st. zou worden ver minderd. De restrictie op den aankoop van buiten- landsche valuta door middel van Britsche staatsfondsen zou gisteravond worden opge- heven INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct#. per reK®l vereischt slechts twee mimi ten 's morgens en 's avonds Millioenen vrouwen die zorg dragen voor haar uiterlijk, passen thans de Palmolive methode toe. Zij is ook zoo gemakkelijk: Masseer Uw gezicht 's morgens en 's avonds met het overvloedig schuim van Palmolive zeep en warm water. Wrijf zachtjes en regelmatig, opdat het ver- frisschende schuim diep in de poriën kan binnendringen. Wasch daarna af met lauw en vervolgens met koud water. Dat is alles. Palmolive zeep is zóó zacht, dat zij zelfs in kalkhoudend water onmiddellijk en overvloedig schuimt. Een proefneming zal U bewijzen dat Uw teint spoedig weder haar natuurlijke frischheid en be koring zal vertoonen. cent per stuk Let steeds op dc groene verpak king met den zwarten banderol. België. Taalwet in de Belgische Kamer aangenomen. In de Belgische Kamer is het veelomstre den wetsontwerp besproken over het gebruik der talen in bestuurszaken. Na een bespre king welke vrij kalm verliep, kwam het wets ontwerp in stemming, waarbij het met 122 tegen 19 stemmen werd aangenomen, terwijl 24 leden zich van stemming onthielden. Deze stemming beteekent voor België weer een flinke stap vooruit bij de oplossing van het Vlaamsche vraagstuk, want daardoor vervallen alle geschillen aangaande de taal welke door de openbare besturen gebruikt moet worden. Deze zal de taal moeten zijn van de streek. Tweetalligheid zal alleen ge duld worden in werkelijke tweetalligc gewes ten. Litauen. Nog geen definitief directo rium in Memel. Woensdagmiddag om twee uur heeft Sim- mat zijn functie als president van het di rectorium aanvaard. Hij is er nog niet in geslaagd om een defi nitief directorium te vormen. Griekenland. Havenstaking te 'Athene geëindigd. Reuter meldt uit Athene, dat dank zij de bemiddeling van Venizelos de havenstaking is geëindigd. Zweden. Riiksbank verlaagt het disconto. De Zweedsche Rijksbank verlaagt van he den, 3 Maart af het disconto van 5 12 tot 5 pet. Duitschland. Berlijnsche bierstaking geëindigd. Nadat de vereeniging van caféhouders te Berlijn met haar organisaties besprekingen had gevoerd over den toestand van de Ber lijnsche bierstaking, werd laat in den nacht besloten, in verband met de verklaringen van den Rijksminister van financiën, de biersta king van af heden, Donderdag 3 Maart, te beëindigen. Frankrijk. Nieuw handelsverdrag tus schen Italië en Frankrijk. Het nieuwe handelsverdrag tusschen Frank rijk en Italië is Woensdag .-reteekend. Het vervangt het accoord van 1922. De nieuwe bepalingen omvatten volledige tarieven-auto nomie en absolute con tingen teeringsvrijheid voor de beide partijen. Amerika. Amerika's toetreding tot het Permanente Hof. Bij de besprekingen over het toetreden van de Vereenigde Staten tot het Permanent Hof van Internationale Justitie heeft dc se naatcommissie van buitcnlandsche zaken eenstemmig het voorbehoud aangenomen, dat haar vroegere standpunt nog eens be vestigt. dat het Hof geen advies zal kunnen geven over de een of andere vraag waarbij de Vereenigde Staten belang hebben, voordat eerst Amerika's toestemming daarvoor is verkregen. De beslissende stemming over het geheele vraagstuk is uitgesteld tot de volgende weck. maar het rapport aan den Senaat over het' voorstel in den gewijzigden vorm zal wel gunstig zijn. ARBITRAGECOMMISSIE VOOR DE STILLHALTE-OVEREENKOMST. BAZEL. 2 Maart (Reuter). De Bank voor Intern. Betalingen deelt mede, dat de giste ren in werking getreden „Stillhalte"- over eenkomst voorschrijft, de beslechting van alle geschilpunten door een commissie, die moet bestaan uit drie permanente en plaats vervangende leden en door de Bank voor Intern. Betalingen moet worden benoemd. De raad van beheer der bank heeft in Febr. den president gemachtigd tot de benoeming, die de qpmmissie als volgt heeft samenge steld: voorzitter Marcus Wallenberg, vice- president van Enskilda-Bank te Stockholm, tot plaatsverv. voorzitter T. H. Mc. Kittrick, lid der firma Higginson Co. te Londen, en als permanent lid Franz Urbig, voorzitter van den raad van beheer der Deutschen Bank und Discontobank, Berlijn. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel ONTZAGLIJKE BRAND IN NEW-YERSEY. O.in. TWEE KERKEN VERWOEST. In Pcnnsgrove (New Jersey) is een brand uitgebroken, die door den hecrschenden krachtigen wind sr.el om zich heen greep. Twee kerken, het schoolgebouw en 135 hui zen werden door het vuur verwoest. De oor zaak van dezen ontzaggelijken brand is nog onbekend. STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTEL JORISSTR A ATI 0 - TEL. No. 10756 PHILIPS' RADIOTOESTELLEN Dc bandieten vragen een losprijs van 50.000 dollar. Drie figuren, die bij het Finschc conflict betrokken zijn. VJ.n.r. Generaal Wallenius, dc leider der Lappotroepen, president Svinhufvud cn dr. Simula, tegen wien dc opstandige beweging oan. gericht is. Naar Reuter seint heeft kolonel Lindbergh een briefkaart ontvangen, dat voor zijn kind een losprijs van 50.000 geëischt wordt. De briefkaart was gepost in Newark, dat in den staat New Yerscy ligt en zij was met drukletters beschreven. Er was in te lezen, dat het kind gezond en wel was cn dat later nadere instructies zouden volgen over do wijze waarop het geld overhandigd moest worden. Die instructies moesten precies op gevolgd worden. De briefkaart werd opge merkt door een postambtenaar te Newark, die belast was met het sorteeren cn die zich direct met de politie in verbinding stelde. De ouders van het ontvoerde kind zijn be reid, deze som te betalen President Hoover heeft te Washington een conferentie gehad met den „attorney-gene ral" over dc ontvoering van Lindbergh's zoontje. Op de wegen, waarlangs dc ontvoerders kunnen gevlucht zijn en die leiden naar plaatsen, waar zij zich kunnen bevinden, wordt een scherpe bewaking uitgeoefend. De staat New Yersey heeft een belooning van S 10.000 uitgeloofd voor de arrestatie van de ontvoerders, maar na een telefoongesprek met Lindbergh heeft de gouverneur van New Yersey verklaard, dat deze uitgeloofde be looning weer is ingetrokken, In vier staten is men op zoek! In verband met de ontvoering van Lind bergh's zoon, zoo weet de Tel. nog te melden, is aan alle politiebureaux in de vier staten New Jersey, Pennsylvania, New York en De- lawara een fotografie en een nauwkeurig signalement van den jongen toegezonden. De luchthavens, welke per auto kunnen worden bereikt, worden scherp door de politie in het oog gehouden, hoewel het niet waarschijnlijk is. dat de bandieten zouden trachten per vliegtuig te ontkomen, daar een zoo Jeugdig© luchtpassagier al te opvallend zou zijn. Door den president van den Wetgevenden Raad van New Jersey ls kol. Lindbergh ge adviseerd, 50.000 dollar aan de bandieten uit te keeren. als hij er in slaagt contact met hen te krijgen. Men heeft nabij Hillside een auto aange troffen, welke overeenstemt met de beschrij ving van den wagen, dien de beide weg werkers hadden gezien. Zooals gemeld, zaten er twee personen in dezen auto. die den weg vroegen naar Lindbergh's woning. De polltlQ heeft thans ontdekt, dat deze wagen inder daad uit New York afkomstig is. Men verwacht thans, dat de reeds in het Congres aanhangig gemaakte wet, waarbij zwaarder straffen worden gesteld op ontvoe ringen, spoedig zal worden aangenomen. In New York heeft dc politie dc geheele Bronxwijk, waar zich vele bandieten ophoii- dcn. huis aan huis doorzocht. Honderden boschwachters doorzoeken de dichte bos- schen in de nabijheid van Lindbergh's wo ning. Een aantal vliegers op meer dan twaalf vliegvelden staan met hun machines gereed om hun populairen collega te helpen bij de opsporing van zijn kind, doch tot nu toe is er geen beroep op hen gedaan. Honderdduizenden in geheel Amerika kij ken uit naar een baby. die zij nog nooit heb ben gezien en de bladen drukken foto's van het kind af. die soms bijna de geheele voor pagina in beslag nemen. Mevrouw Lindbergh heeft een beroep ge daan op de bandieten, om haar de baby terug te geven. GESLAAGDE OCEAANREIS VAN TWEE ESTLANDERS. ST. VINCENT (Kaap Verdische eilanden). 2 Maart. Twee jonge Estlanders, die op 25 Januari aan boord van een klein bootje Ply mouth verlieten en den Atlantischen Oceaan willen oversteken, zijn hier behouden aange komen. (Reuter). INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. Bij apolhskets «n drogisten verkrijgbaar. AGENDA Heden; DONDERDAG 3 MAART Remonstrantenhuis: Soefl-beweging, le zing 8.15 uur. SchagchelstTaat 26: Demonstratie Leger des Heils. 8 uur. Gebouw ..De Nijverheid": Jaarlljksche ver gadering N V. .Ripperda", 3 uur nam. Rembrandt Theater: „Het Congres danst" Op het tooneel: The Bramsons (Relfen- künstler), 7 en 9.15 uur. Palace: ..De ware Jacob". Op het tooneel: de bekende Hollandschc humorist Tummcrs. 8.15 uur. Luxor Sound Theater: ..Geef mij maar de ouwe tijd". Op het tooneel: eerste klasse va riété-attractie. 8.15 ubr. VRIJDAG 4 MAART Stadsschouwburg: „Onze beste Vrienden'* Ab.voorst. 2de serie. 8 uur. Bioscopen. Nieuw programma. Teyler's Museum, Spaame 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST» Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, Tel. 11596. Firma Begcmann en Sneltjes, Janstraat 23. Tel. 10043,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5