HAARLEM'S DACBLAD STADSNIEUWS TENTOONSTELLING VAN MOND- EN TANDHYGIëNE. Voordracht van prof. G. C. Heringa. Ter gelegenheid van de Tentoonstel] ing voor Mond- en Tandhygiène heeft Dinsdag avond prof. G. C. Heringa, hoogleeraar aan de Gem. Universiteit te Amsterdam, een voor dracht gehouden over: „De wenschelijkheid en de mogelijkheid van betere tandheelkun dige verzorging voor ons vollk". Spreker begon met een vergelijking te ma ken tusschen een welbekende eigenschap van de Spartanen en de tandheelkunde. De Spartanen Immers stonden er voor bekend dat ze een afkeer hadden van redeneeren, doch steeds met daden voor den dag 'cwa- men. Zoo zou met ook op het gebied van tandheelkunde moeten zijn, doch daaraan ontbreekt helaas nog zeer veel, daar de mid delen, die tot een direct afdoend ingrijpen voeren, nog ontbreken. Zooals algemeen bekend is zijn er heel veel verwaarloosde monden. In medischs kringen wordt aangenomen, dat een slecht gebit of een tandolooze mond oorzaak kan zijn van vele ziekten en genezing van t.b.c. e.d. belemmerd wordt door onvoldoend kauw- vermegen of door de vele bacterieën infec tie), die vla de spijsverteringskanalen in heit lichaam komen. Om een goede gebitsverzorging sok moge lijk te maken voor het mee rende el orizer be volking, zijn langzamerhand de fondsen in het leven geroepen. Zoo waren er in 1918 58 fondsen, verdeeld over 37 grootere en kleinere steden van Ne derland. Daarvan verleenden er 30 ^and- heelkundige hulp. Langzaam ontwikkelden zich de zieken fondsen. In het begin was het enkel chirur gische behandeling, dus trekken, later nok prothetische hulp, dus het verstrekken van kunstgebitten en tegenwoordig ook conser veer end werk, d.w.z. het opvullen van heel eenvoudige gaatjes. De twee laatste groepen vragen veel tijd en dus veel tandartsen. Naar aanleiding van lantaarnplaatjes werd vertoond het ontstaan van caries iwolf). Daarbij werd vooral gewezen op de goede diensten van de schooltandverzorging in onze groote steden, voor het blijvend gebit. Dr. Schutte, voorzitter van het Comité van Voorbereiding deT tentoonstelling, dankte prof. Heringa voor zijn buitengewoon 'nte- ressante voordracht. Na de pauze werd de film vertoond, die lederen morgen in het Rembrandt-Theater voor de schoolkinderen gedraaid wordt. Deze film geeft een duidelijk beeld hoe de schooltandverzorging met een verplaatsbaar instrumentarium perfect func tioneer'. Do kinderen wachten den tandarts reeds op, helpen hem bij het uitpakken, klaarzetten etc.. waarna de behandeling be gint. Het mooiste in deze film is wel het zien groeien van de melktanden en daar na voor de blijvende tanden en kiezen, met tegelijk de resorptie van het melkgebit. Ook prachtige Röntgen-opnemingen, kaak foto's met bloedvaten, zenuwen, ontstaan van -a- ries, diepere caries en daarna abcesvor ming komen in de film voor. Evenzoo verge lijkend-anatomische gebitsfunctiën van alle mogelijke dieren. Vooral dient hierbij spe ciaal de aandacht gevestigd te worden op de prachtige opnemingen van een kauwende kameel! Dat dier laat nu eens prachtig zien hoe er gekauwd moet worden. Heel aardig is te zien hoe de primitieve volken hun ge bit onderhouden. Resumeerend, een hoogst leerzame film. Is Tandheelkundige verzorging noodzakelijk?" Bij verhindering van tandarts J Berken bosch Berends, uit Arnhem, sprak Woensdag avond op de tentoonstelling tandarts W. A. Becker, te Utrecht, voorzitter van de Cen trale Commissie voor Ziekenfondsen van de Mij. voor Tandheelkunde, over het onder werp: „Is tandheelkundige verzorging nood zakelijk?" Spr. vestigde de aandacht op het groote belang van een regelmatige t andverzor ging. Men gaat in vele gevallen veel telaat naar een tandarts. Een klein begin van een defect moet dade lijk bestreden worden. Wacht men te lang, da.n is vaak het eenige middel: de extractie, het „trekken". Dat men zoo lang wacht komt deels door onbekendheid met. den ongunstige invloed van een slecht gebit op den algemeenen gezor a'-'.dstoestand, deels doordat men te gen de kosten opziet. Ook de vrees voor den „tandarts" is van invloed. Aan het financieel bezwaar komen de zie kenfondsen tegemoet, die gebaseerd zijn op liet verzekeringsprincipe„Draagt el kanders lasten". Komende op de schooltandverzorging .ei- de spr. dat deze moet worden beschouwd als een prophylaxc. ZIJ is oen taak der overheid. Voor de ziekenfondsen is thans een ra- tloncele methode gevonden, die hierop neer komt,, dat de patiënten worden geïnstrueerd, opgevoed Volgen zij de instructies op, dan worden zij na verloop van tijd weer behan deld. Maar tooncn zij onverschilligheid, dan gaan anderen voor. Do patiënten moeten leeren begrijpen dat medewerking van hun kant ook het goedkoopste voor hen is op den duur. De HaarlcmsChc Ziekenfondsen geven een prachtig voorbeeld van goed-inzicht in het groote belang van een goede tandverzor- ging. Dit i.s wel een bowljs dat het „daghet in het Oosten". Na een korte pauze werd deeeufde film van Woensdagavond vertoond. Heden avond houdt tandarts 13. L. Paen, uit LJmuiden. op de tentoonstelling een le zing mei lichtbeelden, waarna weer dezelfde film wordt vertoond. DRIE LINKS-SOCIALISTEN GEROYEERD. O.a. DE IIEER J. DE KADT VIT DE AFDEELING HAARLEM. Gisteravond werd te Haarlem door af dcc- ling II dor S. D. A. P. op oen ledenvergade ring. uitgeschreven als vervolg op een vorige bijeenkomst waar men niet tot een beslis sing had kunnen komen, besloten tot roye ment van eenige leden der partij op grond van bij hen aanwezige meeningsverschillen over de door de leldln gder S. D. A. P. ge voerde politiek. Genoemde leden zijn: J. de Kadt (redacteur van het links-socialistisch weekblad De Fakkerh mevr. S. Bakhuizen van den Brink en H. Kaper. Dc drie leden, die zich solidair verklaar den. werden door de vergadering die zeer druk bezocht was., geroyeerd, waarna zij de vergadering verlieten, gevolgd door verschei dene van hun aanhangers. 75 leden hadden tegen het royement gestemd. i DONDERDAG 10 MAART 1932 DIERENBESCHERMING MIDDEN IN DE PRACTIJK. De Vereeniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en Omstreken hield Woensdagavond in het gebouw van de Theo- sophia-Stichting aan het Nassauplein een bijeenkomst, waar mevrouw J. C. van Poel geest—Brand en de heer H. van Poelgeest uit Leiden een voordracht met lichtbeelden hiel den over het onderwerp: „Dierenbescher ming in de practijk". De bijeenkomst, die zeer druk bezocht was, werd door den voor zitter, Mr. J. A. P. C. ten Bokkel, met een woord van welkom geopend. Hij uitte zijn blijdschap over de groote opkomst en ves tigde er de aandacht op dat dierenbescher ming met sentimentaliteit niets te maken heeft, zooals wel eens door sommigen be weerd wordt. Spreker huldigde speciaal me vrouw Van Poelgeest, niet alleen omdat zij weer als spreekster wilde optreden, maar vooral voor het vele nuttige werk, dat zij voor de dierenbescherming verricht heeft. Mevrouw Van Poelgeest deelde allereerst bijzonderheden over het werk van het hoofd bestuur mee. Zij herinnerde er aan, op hoe verschillende manleren het hoofdbestuur hulp verleent, als die door de afdeelingen verzocht wordt. Steeds is het hoofdbestuur bereid, te helpen als het betreft verbetering te verkrijgen van het lot van den trekhond, vervoer van vee, enz. Getracht wordt de in stituten onderwijs en jeugdbeweging bij de dierenbescherming te betrekken. Op vele manieren wordt geprobeerd, be langstelling voor het mooie werk der dieren bescherming te wekken. Met dank wordt ge waagd van de medewerking der pers. Onge veer 35 landelijke en plaatselijke bladen stel len hun kolommen beschikbaar voor mede- deelingen over en propoganda voor dieren bescherming. Spreekster noemde de verschillende ver- eenigingen. die in de wintermaanden mee werken om de vogels tegen den hongerdood te beschermen. Zij vestigde de aandacht op het boekje, getiteld: „Help de vogels in den winter", dat zij ter lezing aanbeval. Hoewel er al veel gedaan wordt, ligt er nog een groot terrein voor dierenbescherming braak. Ook op de boerderijen wordt de dierenbescher ming steeds meer in de practijk toegepast. Van de onderwijs-autoriteiten wordt gelukkig ook veel medewerking ondervonden. Een statistiek heeft uitgewezen, dat bijna eiken dag in ons land een stal met vee verr brandt. Het verleenen van hulp aan vee bij brand op boerderijen verdient dan ook groote aandacht. Vele verbeteringen bij het slachten zijn en worden nog steeds aangebracht. O.a. wordt op verschillende plaatsen in ons land de electrische bedwelming toegepast. Er wordt naar gestreefd, ook bij de zoogenaam de huisslachtingen deze bedwelming wette lijk voor te schrijven. Steeds meer politiemannen interesseeren zich voor het veevervoer per trein en auto. Op die manier wordt een goede controle ver kregen. Het overzeesche vervoer van dieren is over het algemeen nog heel slecht. Per stoomboot „Macedonië" waren zestig Argen- tijnsche slachtpaarden uit Buenos-Aires naar Amsterdam vervoerd. Hiervan waren 38 paar den na een vreeselijk lijden om het leven gekomen. Zonder dekking en blootgesteld aan slecht weer worden deze dieren vervoerd. Verschillende gemeentebesturen hechten waarde aan de adviezen van Dierenbescher ming ten aanzien van de veemarkten. Toch moeben nog vele misstanden worden opgeheven. Spreekster hoopt, dat Dierenbe scherming in het heele land zal waken voor de arme dieren, die nog vaak aan ruwe men- schenhanden zijn overgeleverd. Mevrouw Van Poelgeest ontving voor haar interessante voordracht een dankbaar ap plaus. Ook de heer Van Poelgeest deed eenige bij zonderheden over het werk van Dierenbe scherming in de practijk. Aan het slot van zijn rede riep hij den financieelen steun van de aanwezigen in: vooral omdat velen, door de malaise gedwongen, voor het lidmaatschap bedanken. Hij deed een ernstig beroep op de leden, om niet als zoodanig te bedanken, op dat ook de Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren door de malaise heen kan komen. Vervolgens werden eenige lichtbeelden ver toond. waarbij werd aangetoond hoe de die ren niet en hoe ze wél behandeld moeten worden. De voorzitter richtte tot alle medewerken den woorden van dank. Na afloop van deze voordracht had de jaar lij ksche algemeene vergadering plaats. Mej. H. F. G. Pothoff, die tijdelijk met het secre tariaat belast was, bracht het jaarverslag uit. Wij ontleenen er het volgende aan: Het ledental bedroeg aan het eind van het jaar 565; het was met 35 achteruit gegaan. Ruim 300 zwervende dieren zijn in de Asphyxiatie- inrichting afgemaakt. Deze inrichting werkt nog steeds met verlies. Met dank wordt mede gedeeld. dat het gemeentebestuur hiervoor 75 subsidie schenkt. Gedurende de winter maanden werd ruim 2000 pond hooi aan de paarden van woonwagenbewoners verstrekt. Slechts zes maal werd een proces-verbaal opgemaakt. Dit Jaarverslag werd onder dankzegging goedgekeurd. Me,). H. F. G. Pothoff werd definitief tot secretaresse benoemd. Mej. C. Westendorp en de hoeren R. C. A. van Cranenburgh en Dr. F. p. Keyser wer den als bestuursleden herkozen. Ook het financieel verslag van den pen ningmeester, Dr. J. Jongkind, werd goedge keurd. EEN OPDRArwr VOOR DE WERF CONRAD. BLUSCHTOREN VOOR HAARLEM S GASBEDRJF. Meldden wij kort geleden, dat de Werf Conrad alhier na het voltooien van den bouw van een graverinstallatie voor de staatsmijnen geen werk meer voorhanden zou hebben, thans heeft het bedrijf opdracht ont vangen voor den bouw van een nieuwe cokesbluschtoren voor het gemeente-gasbe drijf. De werf was voor dit werk de laagste inschrijfst-er nJ. voor f 17000. De toren moet over vier maanden opgeleverd worden. UITGAAN. LOU BANDY Zondag komt de humorist Lou Bandy met zijn gezelschap con v rooi ij ken avond geven in dc Gem. Concertzaal met medewerking van de bekende revuesterren uit de revue „Hallo, Hierheen", die te Amsterdam en elders met veel succes is opgevoerd. WONINGBUREAU P. H. BORGHOUTS Heden opende de heer P. H. Borghouts, beëedigd makelaar en taxateur, een woning bureau op den Kruisweg hoek Rozenstraat, schuin over den uitgang van het station. De heer Borghouts is geen onbekende in het bedrijf, hij heeft n.l. een veeljarige prac- tische ervaring bij den heer A. Th. Joosten genoten. De eerste stappen welke hij heeft gezet (t.w. de vestiging van zijn bureau op een voor zijn bedrijf bij uitstek prachtig punt, zoomede de wijze waarop hij zijn kan toor heeft geïnstalleerd) zullen hem op den ingeslagen weg ongetwijfeld tot succes leiden. N.V. HET SCHOUWTOONEEL. De N.V. Het Schouwtooneel, dir. Adr. van der Horst en Jan Musch, zal op Zaterdag 12 Maart a.5. in den Stadsschouwburg de eer ste opvoering te K#arlem geven van Een man van geld! (Tanz der Millionen), blij spel in 3 bedrijven door Beda en Klemens, regie Adriaan van der Horst. In „Een man van Geduld!" treden op: Ko van Dijk, Dogi Rugani, Jaap van der Poli. Ezerman, Sam de Vries, Folkert Kramer, G. J. van Staalduynen, Willem de Vries, Enny Meunier, Emile van Stuwe, Ubbo Groenier. V. v. Spiegel. Décor W. A. de Maaré. Stuk en opvoering hadden een uitstékende pers. N.V. HYPOTHECAIRE BELEGGINGS- BANK TE HAARLEM. DIVIDEND 7 1/2 pCt. (VORIG JAAR 8 pCt.) Aan het jaarverslag over 1931, dat uitge bracht zal worden in de aandeelhoudersver gadering van 18 Maart, ontleenen wij het volgende: Het jaar 1931 had een bevredigend resul taat; hoewel in de laatste maanden van het jaar verschillende geldgevers zich eenigszins terughoudend toonden, hetgeen thans weder aan het luwen is. In Maart en April had een onderhandsche emissie van aandeelen plaats. De gelegen heid werd opengesteld voor 71 aandeelen. Daar overteekening plaats had, werd na toe wijzing de gelegenheid geopend weder op nieuw in te schrijven. In totaal werden hierdoor 95 aandeelen van f 1.000 geplaatst De uitgifte geschiedde a pari. In 1931 werden gesloten 104 leeningen tot een bedrag van f 1.007.140, op 31 December 1930 waren loopende 453 leeningen te zamen groot f 3.037.993.50. tezamen dus 557 leenin gen tot een bedrag van f 4.045.133.50. Er werden afgelost 61 leeningen tot een bedrag van f 343 281, terwijl aan periodieke aflos singen werd ontvangen f 67.594. tezamen f 410.875. Zoodat op 31 December 1931 uitston den 496 leeningen ten bedrage van f 3.634.258.50. In 1931 moest twee maal tot executie over gegaan worden; beide keeren was de op brengst voldoende voor hoofdsom, rente en kosten. Rente en aflossingen kwamen in 1931 goed binnen. Van het op 31 December 1931 nog door debiteuren verschuldigde bedrag ad f 2.871.59 is thans nog slechts f 284 verschuldigd. De winst over 1931 bedraagt f 10.692.17 (v.j. f 12.767.93) en laat toe om aan dividend uit te keeren 7 1/2 pet, (vorig jaar 8 pet.) R.-K. VOLKSBOND De maandelijksche ledenvergadering van den R.-K. Volksbond werd Woensdagavond in het gebouw „St. Bavo" gehouden, onder lei ding van den heer J. P. Castricum. Besproken werd een ingekomen brief van het Werkliedenverbond, waarin werd verzocht een collecte te houden des Zondags bij het uitgaan der R.-K. kerken. De voorzitter deelt mede dat hiermede reeds een begin is ge maakt. Op 17 Maart zal er een propaganda-verga dering gehouden worden voor de Vak- cn Standsorganisatie, waar als sprekers zullen optreden de oud-secretaris van deze af dee ling, thans vrijgesteld propagandist te Rot terdam, de heer F. Keezen en Rector Bods. Een ingekomen brief van een der leden be vatte een voorstel om geen subsidie te vra gen aan de gemeente voor het Wit-Gele Kruis. Gevraagd werd de mogelijkheid te ver krijgen, dat allen als lid toetreden. De voor zitter sprak den wensch uit, dat er meer aan drang zal worden geoefend om dit doel te verwezenlijken. Door de afdeeling zal een request aan den Raad der gemeente Haarlem worden gericht, met verzoek dat deze zich zal wenden tot de regeering om een betere regeling te treffen voor de werklooze arbeiders en uitkecring bij werkloosheid. BEGRAFENIS Dr. L. A. TROMP Naar wij vememen zijn hedenmorgen de Rector van het Kennemer Lyceum, Dr. A. de Vletter en vele leeraren van dit Lyceum naar De Bilt vertrokken, om de teraardebestelling bij te wonen van den te Utrecht overleden leeraar aan genoemde onderwijsinrichting, Dr. L. A. Tromp. Ook de leerlingen waren bij de plechtigheid vertegenwoordigd. UIT DE OMSTREKEN SANTPOORT SANTPOORT'S GEMENGD DUBBEL KWARTET. Het kwartetten-concours, uitgeschreven door bovengenoemd kwartet, vangt Zater dagavond 2 April aan. Alsdan krijgt de jury, bestaande uit de heeren Joh. Brands. Nico Hoogerwerf en Henk Arisz, de afd. solo mannen kwartetten te beoordeelen. Omdat daarmede niet de geheele avond gevuld is. geeft Santpoort's Gem. Dubbel Kwartet hier na nog een concert met medewerking van Mevr. PruysBoszard (alt), en Mej. Dora Schrama. (sopraan). Zondag 3 April zijn de andere afdeelingen aan de beurt. HEEMSTEDE VERGADERING S. D. A. P. De afdeeling Heemstede der S.D.A.P. houdt Vrijdagavond in Hotel Van Ree een open bare vergadering waar den heer K. R. Staa^ oud-wethouder van Gouda, en lid van de Prov. Staten zal spreken over „de Crisis cn dc arbeidersklasse". EEN SPEELPLAATS TE GROENEND AAL. Groenendaal is een lustoord en ontspan ningsplaats. Reeds lang voelden de heeren Uitendaal en Verdonschot, die van de ope ning van Groenendaal af, nu 15 jaar geleden het ververschingshuis exploiteeren. de be hoefte van een flinken speeltuin. Nu zij dit weer voor 10 jaar hebben gepacht, besloten zij er toe over te gaan om een speeltuin in te richten. Van B. en W. kregen zij de be schikking over den ouden moestuin, een op pervlakte van plm. 1300 M2. Door de werk verschaffing is dit terrein dezen winter in orde gemaakt. Omgeven door hoog geboomte is een wa randa gebouwd van 281/2 M. lang en een consumptietent. Rond het terrein zijn een 5-tal zomer huisje, voor 'n gezellig zitje voor de ouders als hun kinderen zich vermaken op de ver schillende toestellen. Aan dit materiaal is de grootste zorg besteed. DE NIEUWE LEENING. TOEWIJZING UITERST GERING Omtrent de nieuwe leening der gemeente Heemstede vernemen wij nog, dat de toe wijzing zeer gering zal wezen. De inschrijvers van kleine bedragen krij gen zooveel mogelijk een stuk van f 500 of f 1000; de grootere inschrijvers slechts 5 pet. van hun inschrijvingen. V.A.R.A.-FEESTAVOND. De Vara, afd. Heemstede, houdt Donder dag 17 Maart een propaganda-feestavond in het Hof van Heemstede, aan de Valken burgerlaan. Het muzikale gedeelte zal door een uitstekende jazz band verzorgd worden de tooneelvereenlging Nut en Genoegen zal een opvoering geven van (het blijspel „Haar laatste wil". Verder werkt het accordeon duo Laarman mede. Het woord zal gevoerd worden door het raadslid H. Disselkoen. VOLKSBOND TEGEN DRANKMISBRUIK. Bovengenoemde bond hield Woensdagavond een jaarvergadering in hotel Van Ree. Mevr. de Voogdde Vogel opende met een kort woord waarna de notulen werden voor gelezen en goedgekeurd. Het bestuur deelt mede dat de opbrengst der verkoopweék voor het te bouwen huis heeft opgeleverd f 501.07, waarvoor dank wordt gebracht aan de commissie der Eerste Heemsteedsche Verkoopweek. Uit het jaarverslag der secretaris blijkt dat het ledental bedroeg 123 en 12 is ach teruit gegaan. De verloting bleek opgebracht te hebben f 1627.75. Aan den cursus huisvlijt, gegeven door B. Vermeer, nemen 15 leden deel. Voor de naai en verstelcursus bleek geen animo. Het financieel verslag gaf een klein na- deelig saldo aan. Uit 'het verslag van het 'bouwfonds Volks huis bleek dat er goede vorderingen zijn ge maakt. Thans beschikt het fonds reeds over een bedrag van f 5115.46 waarbij nog komen pl.m. f 1700 als toezeggingen. Er is nu nog noodig p.ïn. f 4000 waarvoor de voorzitster ieders medewerking inriep opdat men zoo spoedig mogelijk kan gaan bouwen. De begrooting over 1933 sloot met een klein nadeelig saldo, wat gedekt wordt door een vroeger batig saldo. De Voorzitter brengt dank aan den heer Schöle die niet herkiesbaar is, voor het vele werk dat hij als penningmeester voor de ver eeniging heeft gedaan gedurende 8 jaren. In zijn plaats wordt gekozen den heer M. A. van Lennep. terwijl als commissieleden van advies worden gekozen de heeren L. v. d. Hon aard en mr. J. B. Stomps. Als afgevaardigde naar de algemeene ver gadering wordt benoemd de heer H. Vermeer en als reserves mevr. Goossensv. d. Goes en M. A. van Lennep. Hierna volgde de vaststelling Tan het ge wijzigde reglement. De heeren H. Vermeer en L. v. d. Honaard gaven een klein overzicht over de gehouden huisvlijtcursus. 18 Maart sluit deze eerste cursus. De rondvraag bracht nog eens ter sprake den bouw van het Volkshuis. Na zeer uit voerige bespreking kreeg het bestuur de vol macht om tot den bouw te besluiten als het kapitaal door obligatieleening en hypotheek is gedekt.. Ook de komende tentoonstelling in Juli werd nog eens uitvoerig besproken. Een werkcommissie is saamgestcld. Hierna sluiting. BLOEMENDAAL POLITIE SPORTCLUB BLOEMENDAAL. Het bestuur van bovengemelde club heeft besloten, als voorbereiding voor de vierdaag- sche 1932, een afstandsmarsch van pl.m. 50 K.M. te organiseeren. Gestart zal worden om 1 uur precies, van Hotel „Vreeburg", Kerk plein te Bloemendaal af. Voorop gaat een groep, samengesteld uit leden van bovenge noemde club. Deze groep mag gedurende den marsch niet worden gepasseerd. In de volg orde van binnenkomen der inschrijvingen wordt de plaats der verschillende groepen en andere deelnemers vastgesteld. Iedere groep of deelnemer is gehouden op straffe van dis- qualifisatie de aanwijzingen der orde-com missarissen, die te herkennen zijn aan een groen-wit-roodenband om den arm stipt in acht te nemen. Het parcours gaat langs den Nieuwen Zeeweg, strand Boulevard naar Zandvoort, en verder door de bollenstreek, langs velden met bloeiende bloembollen. Na pl.m. 30 K.M. te hebben geloopcn, wordt op een daartoe geschikte gelegenheid een half uur gerust. De inschrijving voor dezen marsch is opengesteld zoowel voor dames als hoeren, mits den 16-jarigen leeftijd is bereikt. De kleeding der deelnemers is vrij. Per deelnemer is f 1 inschrijfgeld ver.-chuldigd. Aan elke in) deelnemer (ster) die zijn of haar controle nummer voor 9 1/2 uur n.m bij de eindcon trole inlevert, wordt een herinneringskruis uitgereikt. Aan vereenigingen die met een groep van 15 of meer deelnemers uitkomen en zonder uitvallers de eindcontrole passee- ren. wordt een vereenlgingsprijs uitgereikt. Inschrijvingen, vergezeld van het verschul digde bedrag, worden tot uiterlijk 23 April 1932 ingewacht aan het secretariaat Blee- kerspad 5 Bloemendaal, waar nadere inlich tingen zijn te verkrijgen. Inschrijvingen zon der het verschuldigde bedrag worden terzijde gelegd. DE FLORA DER ITALIAANS CIIE MEREN De Gemeentelijke Kweekerij aan de Veld- laan zal op Zaterdagmiddag 12 Maart as. en verder op Zondag-, Woensdag- en Zaterdag middag van de beide volgende weken voor het publiek (geen kinderen zonder geleide» ter bezichtiging worden opengesteld. Men zal dan de flora der Itallaansche me ren in bloei kunnen zien. IJMUIDEN DE VISSCHERIJ. MARKTPRIJZEN. Gedurende de week van 3 tin. 9 Maart 1932, kwamen alhier de navolgende vaartui gen aan den afslag: 49 stoomtrawlers, 2 motortrawlers, 2 Duitsche stoomtrawlers. 1 Duitsche IJslander, 1 IJslandsche trawler, 9 stoombeugers, 42 motorloggers. 16 Deensche motorkotters, 2 Engelsche haringdrifters en 93 kustvisschers. De besommingen waren als volgt: Stoomtrawlers van f 841 tot f 7980 Motortrawlers van f 1100 tot f 1489. Duitsche stoomtrawlers van f 3620 tot f 4940 Duitsche IJslanders f 4567 IJslandsche stoomtrawler f 10210. Stoombeugers van f 661 tot f 1370 Motorloggers van f 58 tot f 1200 Deensche motorkotters van f 275 tot f 7100 Engelsche haringdrifters van f 417 tot f 712. terwijl de kustvisschers totaal f 3114 besomden. De aanvoer bestond uit pl.m. 885.650 K.G. trawlvisch, 42.400 KG. beugvisch, 143.400 K.G. IJslandsche visch en 410 manden ver- sche haring. De prijzen waren: Tarbot per 50 K.G. f 7542.50 Griet per 50 K.G. f 65—20 Groote tong per K.G- f 1.651 Middel tong per K G. f 2.201.25 Kleine tong per K.G. f 2.851.45 Groote schol per 50 K G. f 2114 Middelschol per 50 K.G. f 25—15 Kleine schol I per 50 K.G. f 31—18 Kleine schol n per 50 K.G. f 36550 Schar per 50 K.G. f 18—3.30 Bot per 50 K.G. f 10—2.60 Tongschar per 50 K.G. f 31—11 Rog per 20 stuks f 235.60 Vleet per stuk f 10.43 Pieterman en poon per 50 KG. f 183-80 Kabeljauw per 125 K.G. 25 stuks f 60—21 Groote Gullen per 50 K.G. f 17—5 Kleine gullen per 0 K.G. f 12.50—4.80 Wijting per 50 K.G. f 9.50—1-60 Groote schelvisch per 50 K.G. I 37—23 Gr. middelschelvisch per 50 K.G. f 31—16 KI. middelschelvisch p. 50 K.G. f 31—11.50 Kleine schelvisch per 50 K-G. f 28—3.20 Leng per stuk f 1.70—0.20. Heilbot per K.G. f 1.20—0.65 Koolvisch per stuk f 1.050.06 Makreel per 50 K.G. f 17—13.50 Haring per 50 K.G. f 2.10—2.10. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 1.50—1.35. Tongen per K.G. f 2,70—1 45. Middelscihoi per 50 K.G. f 23.— Zetsohol per 50 K.G. f 25.50—10,50. Bot per 50 K.G. f 7—4. Schar per 50 K.G. 12—3. Gullen per 50 K.G. f 15—8. Wijting per 50 K.G. f 4.70—2.50. Beugvisch: Levende visch: Leng f 84.30 per stuk. Kabeljauw per stuk f 4.301 55. Kreeft per 10 stuks f 4.60. Heilbot per K G. f 1.—. Gul per kist f 11—6.80. Doode visch: Leng per stuk f 2,400.50. Vleet per stuk f 2,10—0.28. Rog per hoop f 164.80. Groote gul per kist f 117.— Kleine gul per kist f 53 Wijting per kist f 4.804.30. Kabeljauw per 125 K.G. f 18. BESOMMINGEN. Loggers: K.W. 24 f 650: K.W. 134 f 490. K.W. 130 1 500 Sch. 3 f 560, K.W. 38 f 690, K.W. 121 f 610. Beugers: VI. 190 f 540, VI. 195 f 1220. VI. 114 f 760, E 392 f 1210. BEGIN VAN BRAND. In perceel 46 D. aan de Casembrootstraat ontstond Woensdagmiddag een begin van brand, dat door de bewoners met eenige emmers water gebluscht werd. De motorspuit die uitrukte, behoefde geen dienst te doen. BEVERWIJK DE WINKELSLUITING HET MIDDAGSLUITINGSUUR. Van het Ministerie van Arbeid, Handel y* Nijverheid is bij het gemeentebestuur bericht ontvangen, dat geen bezwaar bestaat tegen de door den gemeenteraad op 12 Nov. 1931 vastgestelde verordening op de winkelsluiting. In deze verordening is o.m bepaald, dat het verboden is een winkel voor het publiek ge opend te hebben op werkdagen tusschen des n.m. 12.30 en 1.30 uur met uitzondering van winkels, waarin eet- of drinkwaren voor on middellijk gebruik worden verkocht en si garenwinkels. MARKTNIEUWS Noteering van 9 Maart 1932. Spinazie per kist f 1.40. Andijvie 100 str. f 1.25. Koolrapen per zak f 0.90—f 1. Wortelen per kilo 34 ct. Bieten per kilo 45 ct. Schorseneeren per kilo 68 ct. Aardappelen klei p. kilo 67 ct. Idem zand p. kilo 8 ct. Spruitjes per kilo 1018 ct. Boerenkool per bak 1030 ct. Roode kool per 100 f 4f 6. Uien per kilo 1214 ct. Prei per bos 816 ct. Rabarber per 100 bos f 14—f 18. Selderie per bos 2—3 ct. Appelen per kilo 1634 ct Peren per kilo 2530 ct. Lof per kilo 20—22 ci*

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10