3 Zullen we hier een boterham metje verschalken? vroeg Frits en hij wees naar een paar dunne berke boompjes, die in een groepje bij elkaar stonden. Zoo gezegd, zoo ge daan. Zij aten gretig van hun boter hammen en keken uit over het kab belende water van het kanaal. Kijk. riep Jaap plotseling. daar ligt een bootje. Kom mee joh, daar is misschien wat mee te doen! Snel sprong Jaap op. Ook Frits was opgestaan en haastte zich ach ter hem aan. Vlek liep of liever ge zegd „holde" al vooruit. Ze n keken het bootje van alle kanten. Frits voelde wat Jaap van Slan was en hij herinnerde zich de- elofte die hij zijn Vader had moe ten doen.Maar die had alleen gespro ken van slootje-springen en zwem men. Van varen was geen sprake ge weest- Daarmee suste Frits zijn ge weten in slaap Hij wist heel goed, dat het niet ging om het springen of zwemmen, maar dat zijn ouders een beetje angstig waren voor wa ter in het algemeen. Dat was geko men. door dat Wim Zoete, Frits neefje in Limburg, het vorige jaar bij het zwemmen verdronken was. Maar daar wilde Frits op het oogen- b'.ik niet aan denken. Hij had niets beloofd wat met varen te maken had en toen Jaap dan ook voorstelde een eindje het kanaal op te roeien, stem de Frits zwijgend toe. door enkel met het hoofd te knikken. Jaap greep de riemen en Frits nam het roer. Vlek ging eigenwijs voor op de plecht staan en blafte een paar maal vroolijk over het water. Een oogenblik knaagde Frits het ge weten nog, maar al heel spoedig had hij even veel genoegen in het tochtje als Jaap en Vlek. Na een eindje te hebben rond geroeid zette Frits weer koers naar wal. Juist toen zij op de plaats van bestemming aankwamen, kwam de molenaar aanloopen. Hij wilde blijkbaar het slot op de ketting gaan doet. Hij knikte de jongens vriendelijk toe en vroeg: Wilden jullie wat gaan varen? Vijftien cen ten per uur. Dat was verbazend goedkoop. Jaap zocht naar zijn beurs- Betalen als je thuiskomt, zei de molenaar en liep weer heen. Is dat even een gof? riep Jaap verrukt uit. Vooruit joh. daar gaan we weer. Zouden we niet liever gaan loopen? vroeg Frits zacht, maar Jaap keek hem toen zoo verbaasd aan. dat hij er snel op liet volgen: nou ja, ik bedoel straks. Jaap werkte aan de riemen, dat het een lust was. Vlek blafte, dat hooien en zien je verging en Frits moest er tenslotte maar eens om lachen. Plotseling schrokken de beide jongens op, van een schelle stoot van een sirene. Een zware vracht-motorboot met groenten kwam vlak achter hen opgestoomd. In zijn verbouwereerdheid haalde Frits verkeerd uit, met het gevolg, dat het bootje snel en dwars voor de motorboot schoof. De stuurman van de groote vrachtboot, die de jongens alleen had willen waar schuwen dat hij er aan kwam, schreeuwde uit alle macht en zette zijn machine stop. Het mocht hem echter niet gelukken een aanvaring te voorkomen. Met groote vaart liep hij op het kleine schuitje in en zoo hevig was de stoot, dat het bootje bijna tegelijkertijd omsloeg en de in zittenden te water raakten. Ook Vlek zwom luidblaffend in het water rond. Gelukkig konden de beide drenke lingen zwemmen en spoedig waren zij aan boord van de boot gehaald. Daar kregen zij van den schipper en zijn knecht natuurlijk het noodige te hooren- Boos zette hij hen aan den wal. Druipnat stonden de twee vrienden elkaar een oogenblik aan te staren. Het huilen stond hun nader dan het lachen. Tot overmaat van ramp begon het plotseling te rege nen. Droevig werd de terugtocht aan .vaard- Toch waren de twee kameraden blij met den gietenden regen, want nu zouden zij tenminste kunnen zeg gen dat de regen hun zoo nat ge maakt had, waarbij ze dan. zonder te jokken, van het roeitochtje zou den kunnen zwijgen. Wat had Frits een spijt, dat hij niet verstandiger geweest was. Den volgenden dag. na schooltijd, haastten zij zich naar den molenaar en vertelden hem wat er gebeurd was. De man keek niet vriendelijk, dat begrijp je. Maar tenslotte kreeg hij medelijden met de twee jongens en beloofde niet over de zaak te zul len spreken. Het kostte Frits en Jaap hun heele spaarpot om het bootje te laten lichten. Eén ding was goed, Frits heeft zich na dien tijd nooit meer ,,ln slaap gesust'. Hij hield woord bij al wat hij beloofde en probeerde het niet meer met zijn geweten op een ac- coordje te gooien. RAADSELS (Deze raadsels zijn ingezonden door Jongens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen. Iedere maand worden onder de beste oplossers vier boeken verloot.) AFDEEL1NG I (Leeftijd 10 jaar en ouder). 1. (Ingez. door Gelukspop. Neem uit onderstaande schuilna men telkens één letter, zoodat er een nieuwe schuilnaam ontstaat. Roosje. Wenda, Egeltje, Gelukspop Puckie, Blauwdruifje, Doris Rijkers Vondel, Optimist, Handwerkstertje. Roodkapje, Crocus je. 2. (Ingez. door Poesenmoedertje.) 123456789 Kamraadsel. Iedere tand bevat een woord van 4 letters. Langs den rug moet men een Rubriekertjesnaam lezen. 1 is een bloem, 2 is een meisjes naam 3 is een plaats in Overijsel, 4 is een wapen, 5 is een versiering 6 is een rivier in Italië. 7 is een vrucht, 8 is een verkorte mesjes- naam, 9 is een ander woord voor slot. 3. (Ingez. door Tijl Uilenspiegel.) Ik ben een schuilnaam van 13 letters. 4 9 7 11 2 wordt vaak door den mond van een rivier gevormd. 4 6 8 13 3 vind je tusschen ber gen. l 6 4 is een vorm van 't werkwoord hebben. 5 2 8 rolt. 12 9 is e enpersoonlijk voornaam woord. 10 2 11 is een knaagdier. 4. (Ingez. door Moeders Oogappel) Verborgen voornamen. a. Ik heb met mijn oom Axel be keken. b. In dat verhaal wordt verteld van een prachtig ros. Aan de pooten was het sneeuwwit. c. Je zus heeft een mooie stem, maar wel wat zwak. d. Hier is je pet. Er zit een gaatje in. e. Ze kleedde zich langzaam aan. Niettegenstaande het al zoo laat was. 5. (Ingez. door Juffertje Zwem- graag.) 1 2 lust haast iedereen. 42391011 is een verkorte meis jesnaam. 6 7 is een voorzetsel. 5 7 6 is de stam van eten. 8 7 7 9 is een kier. 6. (Ingez. door Draaitol.) Al heb ik geen haren, Toch heb ik een baard. En zonder dien baard. Ben ik niemendal waard. Steeds help ik de menschen En maak ik ruim baan Voor hen die van buiten Naar binnen willen gaan. AFDEELING II (Leeftijd 9 jaar en jonger). 1. (Ingez. door Mandarijntje.) Verborgen plaatsen in ons land. a. Waar woont Eg Enmijn? b. Waar woont Em Laahr? c. Waar woont Emma Stard? 2. (Ingez. door Christiaan Wale- veld.) Strikvragen. e. Hoe kan men van een kwartje een gulden maken? b. (Ingez. door Rozekroontje Wie gaat de deur in en houdt het oog er buiten? c. Welke ster schijnt nooit aan den hemel? d. Welke plant is een dier en een meubelstuk? 3. (Ingez. door Gelukspop.) Wie kan van deze lettergrepen 6 bloemen maken? Cro bloem cus A stroo spoor za der le rid a ter la as rus thy. 4. (Ingez. door Poesenmoedertje.) Ladderraadsel. 2 4 5 6 7 8 9 10 11 1. is een boom. 2 is een boom. 3. is een meisjesnaam. 4 is een verkorte meisjesnaam. 5 is een getal 6 zit aan een boom. 7 is een getal 8 behoort bij een kippenhok. 9 is speelgoed. 10 is een verkorte meisjesnaam 11 is een getal. Iedere sport bevat een woord van 3 letters. De voorste letters noemen een Rubriekertjesnaam. 5. (Ingez. door Zwartkopje.) Ik ben een schuilnaam van 9 let ters. 7 6 7 bereidt het eten, 1 2 3 4 is een edel metaal. 7 5 6 7 staat op den schoorsteen. 9 1 9 5 is een stekelig dier. 8 9 is een persoonlijk voornaam woord. 6. (Ingez. door Optimist.) Neem uit de volgende schuilna men telkens één letter, zoodat er een nieuwe schuilnaam gevormd wordt. Heidebloempje, Zilverschoon, Duin viooltje. Goudsbloem, Nevada, Bloe- menfee, Tuimeltje, Goudhaartje, Viooltje, Zomerbloempje, Optimist, Egeltje. Zonneschijn. Onder deze na men bevindt zich de vereischte naam Raadseloplossingen De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING I 1. a. Op den weg. b. een paard. c. Uit de boeken, d. kwartel. 2. Simon. 3. Prlkkebeen. 4. a. elf. b. Negen. c. zeven, d. een 5. Johan Kievit. 6. Jekaterinenburg. AFDEELING II 1. Amsterdam. 2. Directeurtje. 3. Kanape. 4. a. dobbelsteen, b. op 't vuur. c. water, d. theeblad, e. aan den bui tenkant. f. handhond, g. Om de beenen. 5. Naamlooze. 6. a. Mandarijntje, b. Duimeliesje c. Nevada de. Goudelsje. f. Waterrotje. Goede oplossingen ontvangen van Duinpieper 5 Nevada 6 Uitlooper 6 C. Waleveld 6 Optimist 5 Gentiaan tje 6 Tuimeltje 5 Lenie Zwemmer 5 Duinkoninginnetje6 Trosroosje 5 Kleine Piloot 5 Moeders Lieveling 6 Pechvogeltje 6 Hermien Jansen 6 Kerstroosje 6 De kleine Vogelvriend 6 Strandjutter 5 Viooltje 6 Zilver schoon 6 Lucifer 6 Rozekroontje 6 Juffertje Zwemgraag 6 Slaapmuts je 6 Dabulamanzie 5 Jac. Hezemans 4 Boschnimf 6 Zonneschijn 5 Bijen prinsesje 6 Gelukspop 6 Vondel 6 Dik Trom 6 Iris 6 Orgelist 6 Goud muiltje 1 Ritmeester 6 Schrikkel- kindje 6 Reinaard 6 Sneeuwklokje 6 Babbelkousje 6 Krielkip 6 Blauw druifje 6 Turnstertje 6 Kampeerder- tje 6 De Tijgerkat 6 Gentiaantje 6 Kerstpop 6 Blauwoogje 6 De kleine Bouwer 6 Poppenverpleegstertje 6 Teekenaar 6 Wenda 6 Klein Duim pje 6 Bellefleur 6 Onderwijzeresje 6 Handwerkstertje 5 Tamboer 6 Goud- elsje 6 Bokstertje 6 Prinses Zonne glans 5 Goudlokje 5 Goudhaartje 4 Vaders Hulp 6 Dwergkoningin 4 Gouden regen 6 Korfballer 6 Hand- ballertje 6 Prichel 6 Nachtegaaltje 5 Muurbloempje 6 Prochel 6 Konijn tje 6 Haarknipstertje 4 Tijl Uilen spiegel 6 Zwartkopje 6 De kleine Kok 6 Topsy 6 De gelaarsde Kat 1 J. J. v. Servellen 5 Duinviooltje Ran- geerdertje 5 Crocusje 6 Duifje etefl-" tekind 6 Wim 5 Vaders Jongen 9 Boertje 5 Ballenbreistertje 5 Alba Waterrotje C Zwemstertje 6 Vaders Hulp 6 President Kruger 6 Goud haartje 4 Goudlokje 5 Prinses Zonne glans. 5 Admiraal de Ruyter 5 Prik* kebeen 6 Directeurtje 6 De twee Blondjes 6 Bokstertje 6 MAART-WEDSTRIJD Inzendingen ontvangen van: Willy Meyer, oud 13 jaar. Krielkip oud 12 jaar, Orgelist-, oud 13 jaar. Iris oud 8 jaar, Onderwij zeresje, oud? President Kruger, oud? Vaders Hulp, oud? RUILRUBRIEK PECHVOGELTJE, Soerabajastr. 12 Haarlem-N. vraagt Hilles-bonnen (Utrecht.) JAN WIJDOOGE, Kleverparkweg 178, vraagt Zeewater-terrariumpl. en geeft er andere Verkadepl. Yoor te rug. B. Haan, Esschilderstraat 26rood heeft 33 Duif. 25 Haka, 20 D. E.. 5 de Hoog, 11 Hille iGeld.) 3 Scholten, 1 Roodband, 1 Franken, 2 Pelikanen, 1 Aquarium-Terrarium. Ze vraagt hiervoor Verkade-cactussen en Hille (Geld.) 3 Scholten, 1 Roodband. 1 Franken, 2 Pelikanen, 1 Aquarium- Terrarium. Ze vraagt hiervoor Ver kade-cactussen en Hille-Utrecht. C. WALEVELD. v. Marumstr. 24rd. heeft 9 D. E. 1 Haka, 1 Roodband, 1 Ontwikkellngsgesch. Scheepvaart nr. 26. 1 Kiazim Emin, 2 Hille, 1 Wij- bert, 1 Pette, Voor dit alles vraagt hij weegschaaltjes. A. H. SMIT, Brouwerskade 25, heeft 25 D. E. 40 Cactussen. Dit alles wil zë ruilen voor Lux, Sunlight, Rin- so, Vim, 1 tegen 1, Ook heeft ze 75 Karnemelk en 14 II. O. Deze ruilt ze 2 tegen 1. Ruiltijd Maandagavond na 7 uur. E. FORTGENS, Ged. Oude Gracht 26 heeft 1 Hille (Utrecht) 11 Zee water, 30 Pelikanen. Hiervoor vraagt hij Leupen of Droste. J. K. Waldeck Pyrmontstr. 2 rood, heeft 1 Leupen (Serie A) 15 v. d. Lin den, 5 Miss Blanche 2de serie. 5 Miss Blanche 3de serie, 2 Ira, 4 Bataaf. 1 Groote Ster Specerijen en 2 kleine Ster. Hiervoor vraagt ze Haka, Tur- mac, Kwatta en Sickesz. C. v. W., Brouwersvaart 64. heeft 33 Hille (Utrecht) 4 Karnemelk, Le ven der Zee, 30 Zeewater, 80 H. O- 26 Miss Blanche. 4 Amstel, 11 Pleines 1 Vim. Roode Ster, 60 Haka. 25 Cac tus. Voor dit alles vraagt zij Droste. PRESIDENT KRUGER. Siriusstr. 9 einde Marnixplein, heeft een ge vuld Roodband-Album. Daarvoor vraagt hij 70 Droste. Verder heeft hij 50 2de serie Miss Blanche, 25 Terwee, 3 D. E. 7 Leven der Zee. 5 Leupen, 200 Weegschaaltjes, 1 Bussink, 1 Xanthia, 6 Victoria, 2 Hille (Geld.) Hiervoor vraagt hij Hille (Utrecht) 4de serie, Miss Blanche, Haka en Pleines. KRIELKIP. Houtvaart 32. heeft Amstel. Weegschaaltjes, Wijbert, Duifjes, Erdal. Pelikanen, Zeewater, Cactus, Roodband, Sopla, Koorn, Funke, Meco, Karnemelk, Hoe heet die vogel? Kwatta, Miss Blanche en Pleines. Hiervoor vraagt ze Leupen, Sickesz en Quaker. SUZE v. GRAAS. KarolingVnstr. 39, heeft 200 Roodband, Turmac, Bloemen, Vlinders, Wapens, Vlaggen, Sport, Voetbal, v. Nelle, v. Delft, Sneeuwwit. 25 Starreveld, 25 Haust. 100 Miss Blanche. Hiervoor vraagt ze Amstel, Sunlight, Vim, Lux, of Rinso. RITMEESTER. Gen. Bothastr. 55, heeft Wereld beeld. Album I en H i25 stuks en 23 stuks), 10 Koopman, G Sunlight. 2 Amstel. 1 Pelikaan, 5 Niemandsverdriet, 23 Benito, 9 Coe- lingh en 53 Kwatta. Hiervoor vraagt hij Duifjes, Batco, D. E. en Hille (Utrecht). JAC. HEZEMANS. Rollandslaan 43 heeft 102 Kiazim Emin, 157 Goedwa- gen, 18 Pette, 9 Franken, Hiervoor vraagt hij Voetbal 3de en 4de serie. Dan heeft hij nog 10 Vogelpl. Fran ken. Daarvoor vraagt hij Filmsterren MUURBLOEMPJE. Pepijnstr. 14. heeft 170 Roodband. 112 Amstel. 1 Ira. 5 Biggelaar. 1 Haka, 75 D. E.. 3 Niemandsverdriet. 3 Victoria. 2 Kia zim 3 Ark, 2 12 Turmac, 3 Indiaan tjes, 10 Meco. 1 Mickey Mouse, 9 Wapentjes 17 Paddestoelen. 6 Delft 2 v. Houten. 1 Pette-cactus 2 Kar nemelk. Hiervoor vraagt ze Roode Ster, Hille (Utrecht) en Hille-boe- kenbons. jr. J. V. SERVELLEN, Oranjestr. 24 heeft 26 Funke, 6 Haas, 2 Bussink, 1 Roodband, 1 Victoria, 1 Xanthia. 1 fette-cactus, 2 Leven der Zee. 2 Hil- ,<Geld.) 1 Hille (Utrecht) 8 Riemvis, Turmac, 19 Paddestoelen, 3 kl. en jB gr. Zeewater, 5 v. Andel. 2 London .Caramel, 3 Droste, Sickesz, Kwatta, in Weegschaaltjes. Hiervoor vraagt hij Pleines, en Wereld in Beeld (2de WILLIE v. AMSTEL, Leidsche- fctraat 141 heeft 6 Vim, 4 Sunlight, 7 de Zwerver, 1 Leupen, nr. 6, 16 Hille, j London, 1 Cactus, 1 Weegschaal tje, 13 1/4 Amstel, 2 Lux. Hiervoor yraagt ze Turmac, Leupen, Kwatta fn van Wennex de letters E en B. KORFBALLER, Dahliastraat 7, heeft 3 Ira, 8 Miss Blanche, 4de se- fcle. 13 Miss Blanche 3de serie, 6 Sickesz, 1 Turmac, 3 Haka, 90 Ver- kade Cactussen, 7 Aquarium-terra rium, 1 Kamerplanten, 1 Hoe heet 'die vogel? 3 Franken, 40 postzegels, CO Niemandsverdriet, 10 Caramel, 60 Pelikaan, 20 Erdal, 1 Leupen, 1 Haas, 18 Hille (Geld.) Hiervoor vraagt hij Hille (Utrecht) Quick, punlight. Lux, Vim en Rinso. W. HAVENAAR, Pres. Steynstr. 20 Haarlem-N heeft 12 Weegschaaltpes 1 Sickesz, 1 Niemeyer, 1 D. E. 1 Sopla 3. Bramha, 5 Batschari, 6 Xanthia, Wijbert, 1 Shell, 2 Oude Meesters, Indiaantjes, 13 Fox, 4 Babbie. Hiervoor vraagt hij Amstel en Erdal. PRIKKEBEEN, Pres Steynstraat ;76 heeft 11 Weegschaaltjes, 12 Kwat ta. Hiervoor vraagt hij Sickesz. HANDWERKSTERTJE, President Bteijnstraat 66, Haarlem-N. heeft 1 wapen, l Sickesz, 1 Indiaantje en 1 Mickey Mouse. Rubriekerf jes-lijst Hans Kranenburg, oud 13 jaar, Berkenrodestraat 22. POSTZECELRUBRIEK. ITALIë II. /c Sc /CC /cc /SC ■éfj- Jcc '/oc ócc /tfój /s*/- /ee <7* /Se JCc Jt>c e. /o Gedurende 1863—77 verscheen een nieuwe serie, waarvan de 2 laagste waarden bewerkte cijfers weerge ven; in het cijfer is de waarde nog maals aangegeven, terwijl in den bovenrand "t woord „Poste" en on der „Italianc" voorkomt. De hoogere waarden vertoonen de beeltenis van koning Victor Emanuel I naar links. Deze staat in een groot ovaal met rand, waarin de woorden „Postc Ita- liane en de waarde. De hoeken zijn verschillend bewerkt. Uitgegeven werden 1 c. <un centesimo olijf), 2 c. (due centeslml roodbruin) 5 c. (cinquc centeslml groengrijs) 10 c. <dlecl centeslml geelbruin) 10 c. (blauw), 15 c. (qulndici cente slml lichtblauw), 30 c. (trenta centeslml bruin), 40 c. (quaranta centesiml karmijn), 60 c. 'sesanta centeslml violet) en 2 lire (due lire rood\ Grootte van dc vakjes 2.8 bij 2.3 c.M. In 1865 verscheen een opdruk nl. 20 c. op 15 c. (blauw) De waar de aanduiding ..qulndici centesimi" is door een gebogen zwarte lijn on leesbaar gemaakt, terwijl ln de hoe ken de nieuwe waarde is aange bracht. Grootte van 't vakje 2.8 bij 2.3 c.M. Gedurende 1867—77 verscheen een nieuwe waarde in twee verschillen de kleuren en gewijzigde teekening. De beeltenis van den koning is hier in een rechthoek afgebeeld, terwijl ln den rand vermeld staat „Fco Bol- lo Postale Itallano 20 cent". Het zijn 20 c. (blauw) en 20 c. (oran je). Grootte van de vakjes 2.8 bij 2.3 c.M. In 1869 verscheen een nieuwe portzegel. De waarde 010 staat in een geruit ovaal, terwijl in den rand hieromheen is vermeld „Segna Tas- cent dieci." Het is 10 c. (geel bruin). Grootte van 't vakje 2.3 bij 2.8 c.M. Zie voor de indeeling 't schetsje. Een aardig bewijs van medeleven met onze postzegelrubriek. Van den heer J. v. d. Graaf, te Tanger (Noord-Afrika), abonné van Haarl. Dagblad, ontving ik eenige pakjes zegels van Marokko, inhoudende 200 zegels Mijn hartelijken dank voor deze prettige veïrassing. S. Rustenburgerlaan 23. UIT DE NATUUR. KIKKERS Hoewel de winter ons dezen keer nog laat eenige keeren heeft ver rast, blijkt toch aan alles dat het voorjaar in aantocht is. De zon be gint in dezen tijd al een woordje mee te spreken en 't aardrijk ondervindt reeds den weldadigen invloed daarvan Ook in de dierenwereld is deze in vloed spoedig merkbaar. Kikvor schen zijn bang voor de winterkou. In O'ober kruipen ze al in den gror.^ ui de modder der slooten. Ze verstijven daar en worden eerst door de warmte van het voorjaar beweeg lijk. 't Zal niet lang meer duren of ze zijn uit hun winterslaap ont waakt en de aquarium liefhebbers, die reeds weer zwerftochten langs onze slootjes ondernemen, hebben ze spoedig ontdekt. Wanneer ze ech ter met hun schepnet een salaman der, stekeltje of watertor trachten te verschalken, visschen ze wel eens een glibberig goedje op. Dit is kik kerdril, dat soms bij massa's in de slooten te vinden is. Het zijn de eitjes van de kikker, allemaal door schijnende ronde bolletjes met in 't midden een zwart puntje (zie fig. 1) CD f) 7~f< Om de ontwikkeling van deze eitjes te kunnen volgen, moet je eens een handje vol „dril" meer naar huls nemen. Wie geen aquarium heeft, kan het ook in een wijde flesch be waren. Na een paar dagen zien we 't zwarte stipje veranderen in een kommatje en spoedig daarop komt 't larfje uit het ei. We zien 't be wegen, terwijl de eihulsels hun tot voedsel dienen (zie fig.2). Al spoedig zien we de kleine zwarte larfj es door het water schieten. We zien aan weerszijden van den kop aanhang- seltjes, de toekomstige kieuwen (zie flg. 3). Deze uitwendige kieuwen verdwijnen spoedig en een klein gaatje aan de onderzijde achter den kop wijst de plaats aan, waar de lucht toegang vindt tot de Inwendige kieuwen. <Zie flg. 4>. Deze larven, die vaak kikkervischjes of dikkopjes genoemd worden, eten van alles. Be halve de eihulsels, ook rottende wa terplanten. In een aquarium kun nen we ze voeren met een stukje kaas. fijn geschaafd vleesc'n en be schuit. Onze .dikkopjes" groeien verbazend snel en al spoedig zien we de achterpootjes verschijnen <zie fig. 5) Ondertusschen heeft inwendig ook een verandering plaats; de kieuwen verdwijnen n.l. en de beest jes krijgen longen. We zien nu de voorpootjes te voorschijn komen, ter wijl 't staartje begint in te krim pen (zie fig 6). Na drie a 4 maan den is de geheele gedaanteverwisse ling afgeloopen en hebben we een klein kikkertje gekregen. (Zie fig. 7, waarbij 't staartje nog niet geheel verdwenen Is). Daar deze diertjes door longen ademhalen, kunnen we niet altijd onder water blijven. Daarom moet je een rotsje of een eilandje ln Je aquarium maken, waarop ze kunnen gaan zitten. Het wordt nu langzamerhand tijd dc diertjes hun vrijheid te geven Eer een kikker volwassen ls (flg. 8) duurt wel 5 jaar. HUISVLIJT WANDLAMPJE Hebben we de vorige week de arm voor ons wandlampje behandeld, we zullen nu 't kapje een beurt ge ven. Dit bestaat uit 4 gelijke plank jes (Zie fig. 4) triplex van 2 a 3 m.M. dikte. De geheele hoogte be draagt 18 cM.. van boven zijn ze 4.5 c.M.. van onderen 22 cM. breed. Het middenstuk zagen we uit. De af metingen hiervoor zijn op de tee kening aangegeven. We gebruiken dunne vierkante latjes, die Iets schuin bijgevijld worden om de dee- len aan elkaar te verbinden. Daar voor worden ook de kanten der plankjes schuin bijgevijld, opdat ze tegen eikaar aankomen. Ze mogen dus niet óver elkaar komen. Dit bij vijlen Is niet zoo gemakkelijk en moet zuiver geschieden. We doen het beste dit af te werken, vóór de midden stukken worden uitgezaagd. Boven ln het kapje komt een plankje van 8 m.M. dikte, waarin een rond gaatje voor de draad. Dit plan/no moet pre cies in de opening passen, zoodat we 't schuin moeten bijvijlen. Wan neer we voor 't kapje 3 m.M. tri plex gebruiken, is dit plankje van boven 3.9 c.M. en van onderen 4.7 c.M. ln 't vierkant. We lijmen dit in de opening. We beplakken nu het kapje aan de binnenzijde met batik papier of zijde. Voor verbinding met het armpje (Zie fig. 3) gebruiken we een blokje hout. dat 2 1 2 c.M. hoog is en van boven de breedte heeft van die van het armpje: naar onderen loopt 't Iets schuin toe. In 't midden hiervan boren we een gat voor de draad. We timmeren dit blokje met een paar lange dunne spijkers aan het armpje, zóó dat de openingen precies voor elkaar komen Tegen dit blokje timmeren we nu ons kapje, waarna 't geheel in el kaar zit. Met bruine en zwarte beits wordt nu 't geheel bewerkt. Het smalie randje van 't achterplankje, het uit stekende, smaltoeloopemie randje van 't armpje en het blokje, waaraan 't lampje hangt, worden zwart. Daarna goed in de was zetten en we kunnen ons lampje monteeren. Bekijk het model in de Tijdingzaal nog maar eens vóór je alles Sn el kaar zet. Bijgeloof van Engelsche zaken mensehen. Geen zakenman geeft gedurende de werkuren iemand een hand; want daardoor gelooft men, verwisselt het geluk. Al zou de beste vriend van iemand bij hem op het kantoor komen, hij geeft hem geen hand tusschen 10 en 6 uur. ONZE BIBLIOTHEEK Opgericht: 2 October 1928. Gevestigd: Klein Heiligland 66. Ruiltijden: Woensdag 5—8 uur en Zaterdags 1—2 uur. Inleggeld: 12 ets. (met inbegrip van opbergmap en catalogus). Leenprijs per deel en per leesweek (d.l. van Woensdag—Zaterdag of van ZaterdagWoensdag) 2 cents. Inschrijving geschiedt op de ruil- uren of schriftelijk aan het corresp. adres: Groote Houtschtraat 155z. (op enve!.: O. B.) Nieuwe deelnemers mogen één week vrij lezen, behalve zij, die door anderen worden aangebracht. MAART-AANVULLING Door het belangrijk tekort in de nieuwe boekenkas moest de aan schaffing van de nieuwe boeken ver minderd worden tot één. De Maart-aanvulling za! bestaan uit het laatste deel der Lies en Loek serie n.l.: Lies en Loek verloofd, door Tine BrinckgrcveWlcherink. De eerste volgende nieuwe aanvul ling zal voor de Jongens in Ieder ge val bevatten: De avonturen van Dik Trom, door C. Joh. Kieviet, het laat ste deel der Dik Trom-serle. RUILTIJD-VERLENGING Evenals verleden Jaar zal de Za- terdagsche ruiltijd verlengd worden tot 3 uur. In 't totaal kan dus over drie uren geruild worden. Dit is wel uitgebreid genoeg, dat Iedereen in de gelegenheid ls een boek te ruilen. LIJST VAN NIEUWE BOEKEN (1931—1932) 272. Abcoude, Chr. v. Frits van Duuren. 274. Idem. De vlegeljaren van Pietje Bell. 239. Adona Weggeloopen. 229. Andriessen, P. J. De schild knaap van Gijsbrecht van AemstcL 215. Bauer, Cl. Een Indisch troepje. 231. Been. Joh. H De drie ma trozen van Michiel de Ruyter. (Wordt vervolgd.)!

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 20