BIJ KREUCER'S DOOD. Ivar Kreuger. BUITENLAND. Na den uitslag der Duitsche verkiezingen. HAARLEM'S DACBLAD DINSDAG 15 MAART 1932 TWEEDE BLAD Hindenburg en Hitier stellen zich opnieuw candidaat. Meeningen over het resultaat in binnen- en buitenland. Uit China Nieuwe onlusten in Mandsjoerije. Wat in Stockholm gebeurde. (Van onzen Correspondent) BERLLJN, 14 Maart (V D.) Het resultaat der gisteren gehouden verkiezingen voor het Rijkspresidentschap, wordt in Berlijnsche regeeringskringen als een groote overwin ning voor den Rijkspresident von Hindenburg beschouwd. De beslissing is reeds gevallen. Von Hindenburg blijft. Rijkspresident. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat Hitier belangrijk minder stemmen heeft ge kregen. dan hij zelf tegenover buitenland- sche journalisten heeft verklaard. De op Duesterberg uitgebrachte stemmen hebben op de presidentsverkiezing practisch geen invloed gehad. Er wordt met nadruk op gewezen, dat de achter Hindenburg staande partijen hun kiezers allen naar de stembus hebben gebracht. BERLIJN. 14 Maart- 'V. D.) Rijkspresident Von Hindenburg heeft gisteravond tot onge veer 11 uur naar de uitzending der verkie zingsuitslagen per radio geluisterd en heeft zich toen ter ruste begeven. De verkiezings uitslag werd hem hedenmorgen tegen 7 uur medegedeeld. Hij gaf uiting aan zijn groote voldoening over dezen uitslag en deelde de Hindenburg-commissie mede. dat hij ook voor de tweede verkiezingsronde een candi- datuur aanvaardt. MüNCHEN. 14 Maart (Wolff). Naar het W.B. verneemt heeft Adolf Hitler aan Ame- rikaansche journalisten verklaard, dat hij zich ook bij de tweede stemming candidaat zal stellen. Duitsche persstemmen. Over het resultaat van de presidentsverkie zing schrijft de „Hamburger Nachrichten" on. het volgende: Het zou onjuist zijn de verkiezingsoverwin ning van Hindenburg tevens uit te leggen als een overwinning van Bruening. Integendeel, de partijen die zich achter Hindenburg heb ben gesteld, hebben in vergelijking met 1930, aan stemmencijfers ingeboet. Daaruit volgt, dat het volk wel achter Hindenburg, doch niet achter Bruening staat. Hindenburg zal zeker de conclusies uit de gisteren gehouden stemming trekken en de Nationale partijen j mede tot verantwoordelijkheid voor de regee- ring roepen. Het ..Hamburger Fremdenblatt" zegt o.a.: Conclusies voor de afzonderlijke partijen moeten nog niet getrokken worden. Het ging ditmaal om personen en niet om partijen. Er kan niet meer aan getwijfeld worden of het gezonde verstand van het Duitsche volk heeft zich achter Hindenburg geschaard. Het blad twijfelt niet aan een definitieve over winning van Hindenburg bij de herstemming. De „Frankfurter Zeitung" schrijft o.a.: Het feit. dat in vergelijking met de laatste Rijksdagverkiezingen het Nationaal-Socialis- me nog eens sterk is toegenomen, zal geen verstandig toeschouwer willen overzien of ge ringschatten. Het feit is erg genoeg. De ver schrikking is gisteren echter verloren gegaan en voor Duitschland is voor alles van betee- kenis in verband met de toekomstige ontwik keling. dat ieder moet kunnen begrijpen, dat de golf der Hitier-beweging in November bij de verkiezingen haar hoogtepunt had bereikt en thans terugstroomt. De verkiezingen van gisteren hebben be wezen, dat de meerderheid der Duitsche mannen en vrouwen zich van Hitier hee'ft af gewend en zich achter Hindenburg heeft ge schaard. voor Hitier echter die van een goedgeorden de heerschare. De ..Lavoro Fascosta" verklaart, dat de Hitier ^partij bewezen heeft de krachtigste en hechtst georganiseerde partij van Duitsch land te zijn, een partij, die zich ondanks al len tegenstand en moeilijkheden krachtig heeft gehandhaafd. liet oordeel van de .Temps". De ..Temps" noemt het resultaat van de presidentsverkiezingen in Duitschland geens zins verrassend. Voor Hindenburg moet men daarin een moreel succes zien. De voor Hit- Ier uitgebracht stemmen vormen een aantal, dat in staat is alle pacifisten te verontrusten. De 18 millioen kiezers van Hindenburg zijn samengesteld uit republikeinen van alle kleuren, waaronder er ook zijn. wier trouw aan de huidige grondwet meer dan verdacht is. Het is moeilijk uit een coalitie, die van Westarp over Dingeldey, Brüning en Diet rich tot Breitscheid loopt, een politieke rich ting af te leiden. De katoiieken en de soc. democraten vormen op het oogenblik de eenige politiek georganiseerde partijen, op welker medewerking men een van iedere wraakzucht afkeerig Duitschland kan op bouwen. Wanneer Hindenburg op 10 April gekozen wordt beteekent dat geenszins een verandernig van de door Brüning ingeleide politiek. Het beteekent evenmin een borgstel ling voor een consolidatie van den interna tionalen toestand. Maar het vormt toch een vooruitgang vergeleken met de uitwerking, die een verkiezing van Hitler met zich mede zou hebben gesleept. Teleurstelling in Rusland. In politieke kringen te Moskou is men teleurgesteld over den uitslag der Duitsche presidentsverkiezingen. Men is van meening, dat de Duitsche communistische partij niet voldoenden invioed op de massa heeft uitge oefend, en dat de nationalisten er in ge slaagd zijn den politieken invloed van de communistische partij te verzwakken. Hugenbcrg doet een voorstel. De Duitsch-nationale persdienst heeft een voorstel van ar. Hugetyerg gepubliceerd, waarin o.a. wordt gezegd: Zooals de zaken nu staan valt er op te rekenen, dat generaal- veldmaarschalk von Hindenburg bij tweede stemming zal worden herkozen. Onder deze omstandigheden leidt een beschouwing, welke zich boven den verbeten strijd der partijen verheft, tot de gedachte, dat ons openbare leven van de vele onopgehelderde kwesties, die ons verlammen, bevrijd zou worden, indien men als volgt te werk ging: Behalve de reeds vastgestelde Landdagver kiezingen voor Pruisen. Beieren, Württem- berg enz. zouden op 8- Mei de nieuwe verkie zingen voor don te ontbinden Rijksdag moe ten plaats vinden. Door grondwetswijziging zou dan kunnen worden bepaald, dat de verkiezing van Zondag de uitwerking eener tweede presidentsverkiezing .zou lubben, waardoor dus de herkiezing van Hindenburg INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS Bartel jorisstraat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 105.- zou vaststaai. nDe geheele nationale opposi tie zou met zulk een voorstel accoord kunnen gaan. Nazis wegens hoogverraad gearresteerd. De Hamburgsche politie deelt mede, dat in het district Pinneberg talrijke nationaal - socialistische S. "S. en S. A.-leden ingevolge speciale orders zijn samengetrokken en op boerderijen ondergebracht. Met behulp van door hen zenf vervaardigde radio-apparat-en werd het contact tusschen de verschillende troepen onderhouden. De politie heeft een groot aantal nationaal-sociaïisten gearres teerd en drie radio-apparaten in beslag ge nomen. Eenige gearresteerden zullen worden vervolgd wegens hoogverraad. Van de zijde der nationaal-socialistische leiding te Hamburg wordt medegedeeld, dat aangezien van de zijde der tegenstanders der nationaal-sociaïisten was gedreigd met ille gaal optreden in geval van een overwinning van Hitler, men het noodig had geoordeeld, verdedigingsmaatregelen te nemen, teneinde de nationaal-sociaïisten niet dadelijk aan terreur-maatregelen bloot te stellen. Een oproep van de Reichsbanner. De republikeinsche organisatie „Reichs banner Schwarz-Rot-Gold" heeft de volgen de oproep tot haar leden gericht: „Bij de eerste verkiezingsronde om het presidentschap der Duitsche republiek is Hitier verslagen. Weinig had het gescheeld of Hindenburg was reeds bij de eerste verkie zingsronde gekozen. Uw onvermoeide plichts betrachting en strijdmoed Uw politiek ver stand heeft den tegenstanders der democra tie een zware nederlaag bereid. Het natio- naal-socialisme heeft zijn slag aan de Marne verloren. Hitier wordt nooit Rijkspresident. Voor deze daad zal de geschiedenis U, Reichs- banner-kameraden, dank weten. In trouwe kameraadschap gedenken wij dc offers, die deze zware strijd van ons heeft geëischt. De tegenstanders hebben een harden klap ge kregen doch zijn nog niet voorgoed versla gen. Geeft hem thans geen rusttijd. De eer ste slag is voorbij. Wij marcheeren naar den tweeden slag en ons parool is: Voorwaarts naar de overwinning". DE BABY VAN LINDBERGH. NOG EEN VERGISSING. HAMBURG. 14 Maart. (VJD.) Heden middag waren telegrammen van de Fransche kust hier ter stede aangekomen, volgens wel ke aan boord van het stoomschip „City of Baltimore", dat op 2 Maart uit Amerika naar Europa is vertrokken een kind was, dat een buitengewone gelijkenis vertoonde met de baby van Lindbergh. Ondanks de teleurstel ling. opgedaan bij het onderzoek aan boord van het stoomschip „President Roosevelt" werd besloten ook ditmaal een onderzoek in te stellen. Toen de ..City of Baltimore" he denavond om 9 uur den haven binnenliep be gaven zich dan ook 15 ambtenaren van de criniineele politie aan boord. Zij zetten alle uitgangen van het schip af en onderzochten nauwkeurig de papieren van alle passagiers, die met een kind reisden Het onderzoek, dat ongeveer 10 minuten duurde, was echter ook ditmaal tevergeofsch. (Zie vervolg Buitenland 2e pag. 2e blad.) de Duitsche regeering een belangrijk con tract gesloten, waarbij de Zweedsche groep een leening verstrekte van 125.000.000 overgenomen tegen 93?.;. terwijl ook bij dc uitgifte van de Youngleening Kreuger Toll een belangrijke rol speelde door overneming van de Zweedsche tranche van Kr. 110.000.000. waarvan Kr. 54.000.000 in Zweden geëmitteerd werd en de rest in het bezit van het concern bleef. Belangrijke leeningen werden voorts verstrekt aan Polen, S 32.400.000 tegen 6l!2% overgenomen tegen 93".;. aan Hongarije 36.000.000 tegen 51 2"; op een koers van 92có. 20.000.000 aan Yoego-Slavie, S 30.000.000 aan Roemenië, «5 10.000.000 aan Turkije, 2.000.000 aan Griekenland. Het lucifersbcdrijf heeft zich door deze po litiek tot een wereldindustrie kunnen ont wikkelen. In 1917 werd de Zweedsche Luci fersmaatschappij opgericht als samensmel ting van tot dien min of meer zelfstandige Zweedsche bedrijven. In 1923 werd de Inter national Match Corporation gesticht, waar door de groep toegang kreeg tot de Ameri- kaansche kapitaalmarkt, en o.a. John Rocke feller heeft aan de stichting van deze maat schappij medegewerkt. Deze beide maat schappijen exploiteeren nu via haar talrijke dochterondernemingen 250 lucifersfabrieken in 43 verschillende landen en in 16 landen zijn speciale overeenkomsten met de regee ringen getroffen ter bescherming van de po sitie der groep. Het spreekt vanzelf, dat voor de financie ring van dit reusachtige complex van bedrij ven herhaaldelijk een beroep op de kapitaal markt is gedaan. De Zweedsche markt was te klein daarvoor en men heeft dan ook be halve in New York ook in Londen, Amster dam. Berlijn, Parijs en in de Zwitsersche geldcentra aandeelen en obligaties der Kreu ger maatschappijen uitgegeven. De beurswaarde van alle bij het publiek uitstaande waarden van de groep bedroeg in 1929 voor den conjunctuuromslag circa 3.300.000.000 Zw. Kr.: daarna werden nog aan verschillende soorten aandeelen en obligaties uitgegeven voor een waarde van circa 6001000.000 Zw. Kr., emissies, die door groote internationale consortiums van de eerste banken werden overgenomen. De beurs waarde van die waarden bedraagt thans ongeveer 840.000.000 Zw. Kr. De laatste gegevens over den financieelen toestand van het concern dateeren van 31 December 1930. Een geconsolideerde balans van de drie maatschappijen met zelfstandige financiering geeft een totaal telling van ruim 2.300.00 000 Zw. Kr., terwijl een tweetal emissies, die in het voorjaar van 1931 'neb ben plaats gevonden daar nog een kleine STOCKHOLM, 13 Maart. Eerst nadat Zaterdagmiddag ook de beurs van New-York was gesloten, werd op het hoofdkantoor van Kreuger och Toll hier ter stede het bericht ontvangen, dat de leider van het machtige wereld-concern, ir. Ivar Kreuger, eenige uren tevoren zich in zijn Parijschen woning van het leven had be roofd. Maar snel verbreidde zich toen de mare over de wereld. Overal waar Kreuger belangen had en waar was dat niet" staken bankiers en beleggers dc koppen bij een. Aan de Rivièra en in Zwitserland pakten de directeuren van de groote Zweedsche banken inderhaast hun koffers om zoo spoedig mogelijk naar 't koude Noorden te reizen. Zelden hadden de telefonisten, die op 't Stockholmschc hoofdkantoor de interna tionale lijnen bedienen, zooveel te doen als Zaterdagavond. De Zweedsche regeering be sloot hals-over-kop den Rijksdag een mora torium-wetje voor te leggen, opdat zy het recht zou krijgen bepaalde ondernemingen in casu Kreuger och Toll en haar vele dochterondernemingen zoo noodig voor een maand uitstel van betaling te verleenen. In de corridors van den Rijksdag groepten de leden met bezorgde gezichten bijeen o.r met insiders te bespreken wat mogelijk de gevolgen van Kreuger's plotselingen dood voor het Kreuger-concern en voor het ge heele land zouden zijn. En voor de bulletins van de bladen behandelde het minder bevoegde publiek hetzelfde onderwerp. Achter dc besneeuwde boomen van Kungstradgarden plekten geel de vensters van het statige gebouw van Kreuger en Toll. Daar werkte men den ganschen nacht, inge spannen om te trachten een overzicht te krijgen over den toestand van het concern. Want de eenige. die dat kon weten, de eenige. die alle honderden feiten en cijfers wist te ordenen, die dc zwakke plekken kende en wist hoe het heele concern én elk onderdeel voor zich er voor stond. de leider was heengegaan. En zoolang dit onderzoek niet, Is afgeloo- pen, zoolang men niets met zekerheid weet, is "t maar 't beste rustig af te wachten en te vertrouwen op de autoriteiten op financieel en economisch gebied, die van meening zijn. dat Kreuger's dood geenszins noodzakelijk moet lelden tot ineenstorting van hef door hem geschapen en opgebouwde concern. Zij verheelen den ernst van den toestand niet. maar zijn er van overtuigd dat er voorals nog geen reden is voor al te groot pessi misme. Ivar Kreuger is den tweeden Maart 1880 in het Zuid-Zweedsche stadje Kalmar ge boren. In dien tijd heerschte hier in Zweden de „luciferskoorts", iedereen maakte lucifers voor dc veelal kleine fabriekjes, die niet zelden zonder machines werkten. Ivar's vader consul Ernst Kreuger kocht in het begin der negentiger jaren zoo'n fabriekje en Ivar's jongere broer stichtte een jaar of twintig later in zijn geboortestad ook een lucifers fabriek, maar het had toch weinig ge scheeld. of de thans gestorven luciferskoning had nimmer iets met lucifers tc maken ge' had. Reeds in dc schooljaren moet er al iets van Kreuger's organisatorische talent ge bleken zijn. Men vertelt namelijk, dat hij het vervaardigen van spiekpapiertjes en uittreksels onder de klasgenoot.cn. die in de betreffende vakken het sterkst waren, ver- 400.000.000 Zw. Kr. aan zullen hebben toege voegd. De vraag hoe het komt, dat de man. die deze grootschc constructie tot stand heeft gebracht en voor wien toch alle geldcentra open stonden, thans tot een zoo noodlottig einde is gekomen, is op dit moment nog niet definitief te beantwoorden. Men kan zeggen, hij heeft gespeculeerd op het politiek econo misch en financieel herstel van de wereld verhoudingen, en deze speculatie is. voorloo pt althans, verkeerd uitgekomen. De wereld crisis teekent zich juist in de inter nationale credietverhoudingen het meest scherp af en het zijn vooral dc staats- leeningen, die het hebben moeten ontgelden. Het Kreuger concern, dat eigen crediet min of meer als buffer gesteld heeft tusschen de geldmarkt en de credietwaardigheid van de debüeurstafcen dreigt daartusschen op zeer schadelijke wijze bekneld te raken en het be denkelijke daarvan is, dat naar gevreesd moet worden niet tijdig de maatregelen ge troffen zijn om door emissies van eigen waarden de middelen te vinden benoodigd voor de financiering van afgesloten, maar nog niet betaalde, leeningen. Zoo werd een groot, deel (S 75.000.000) van dc leening. die in 1929 met Duitschland gecontracteerd werd, eerst doorgefinancierd in 1931 ten einde de termijn, die op 29 Mei 1931 verviel, tijdig te kunnen voldoen. Het uitbreken van de crisis zal daarvan wel een occzaak zijn geweest, maar het treft ons toch. dat nadien de fou: zich herhaald heeft. Op 17 Novem ber 1930 dus ruim een jaar na het zichtbare begin van de crisis, werd immers het nieuwe groote lceningscontract met dc Poolsche re geering gesloten voor liet verstrekken van leeningen op 1 Februari 1932 en 1 Februari 1933, tezamen groot ruim 26.000.000, waar voor eveneens de middelen eerst later ge vonden zouden worden. Het is aldus het sterk achteruitgaan van het slaatscrediet in het algemeen, dat fataal voor Kreuger is geworden. Hel crediet van het concern berustte daar indirect op, immers een zeer groot gedeelte van zijn mid delen was in de leeningen belegd. Het schijnt dan ook de onmogelijkheid om verdere cre- dieten te verkrijgen geweest te zijn, die aan leiding tot den wanhoopsdaad was en de eerste berichten uit Stockholm wijzen er wel op, dat men buitengewone steunmaatrege len voor het concern moet nemen. Het is echter de vraag of het dc krachten niet te boven zal gaan in deze buitengewone om standigheden het concern te huip te komen, waar reeds de normale financiering onmo gelijk op de Zweedsche markten heeft kun nen plaats vinden. Voor de internationale beurzen dreigt uit deze gebeurtenissen opnieuw gevaar. De uit gebreide verbindingen van het concern maken het waarschijnlijk, dat breede krin gen. vooral in Londen. New-York en Zwitser land. de gevolgen zullen ondervinden en al is het mogelijk, dat de sombere schaduwen reeds vooruitgeworpen waren en in de laat ste maanden reeds deprimeerend op de beursstemming hebben ingewerkt, de kans. da: hier weer een nieuwe oorzaak voor com plicaties ontstaan is, ls geenszins uitgesloten. deelde, zoodat met zoo min mogelijk moeite een zoo groot mogelijk resultaat bereikt werd. Bepaald knap is de jonge Ivar niet geweest., zijn belangstelling ging vooral uit naar geschiedenis en plantkunde daar zat tenminste systeem in. In de hoofdstad stu deerde hij aan de Technische Hoogeschool. Veel bizonders ls uit dien tijd niet tc ver melden. Nauwelijks goed en wel twintig jaar oud kwam Ir. Ivar Kreuger voor de eerste maal in de Vereenigde Staten. Hij werkte als bouw kundig teekenaar op verschillende kantoren te New-York en tc Chicago, werd voor den boufr van bruggen naar Mexico gezonden, waar er van zijn 10 collega's 9 aan gele koorts stierven, trok weer naar Europa, werd naar het geboorteland van zijn moeder Zuid- Afrika. gestuurd, raakte in hot Verre Oosten verzeild, werkte nogmaals in dc Vereenigde Staten en repatrieerde toen eindelijk. In 1907 richtte hij hier ter stede met Paul Toll een aannemersbedrijf op. dat zich specialiseerde op het bouwen met gewapend beton. Het werk werd op z'n Amerikaansch aangepakt en de zaak kwam spoedig tot bloei. In 1911 prijkte de naam Kreuger Toll op de stel lingen van het Olympisch Stadion, dc naam kreeg een goeden klank in Finland. Noor wegen. Rusland en nog heden ten dage ziet men dien naam bij menig groot bouwwerk in Zweden. Maar dezelfde firma is het niet meer. want de oude firma Kreuger Toll is in de loop der jaren geworden tot de hol ding-maatschappij van tientallen belang rijke ondernemingen, een financijielc instel ling van geweldige bctcckcr.is, terwijl voor het bouwbedrijf een aparte naamloozo ven nootschap onder den ouden naam werd ge sticht. Intusschcn was Kreuger in dc lucifers- industrie gekomen, de oorlogsjaren hielpen hem de concentratie in Zweden door tc voeren en de jaren na den oorlog boden hem. den man. die van elke gunstige gelegenheid gebruik wist te maken, de kans zijn macht steeds uit te breiden. Men heeft zich vaak afgevraagd, wat het geheim van Kreuger's succes was. Hei. is moeilijk daar een antwoord op te geven. Men kan zeggen, dat hij steeds zorgde op tijd ergens bij te zijn dat hij in alles voorzichtig was en dc kwade kansen zoo veel mogelijk verdeelde, dat hij door steeds een zoo groot mogelijke zekerheid tc verschaffen het zoo noodzakelijk vertrouwen wist tc winnen en te behouden. En dan mag niet vergeten worden, dat Kreuger zijn heele leven gewijd heeft aan zijn werk Rust heeft hij maar zelden gehad, meestal werkte hij, was hij op reis, hield hy besprekingen met zijn naaste mede werkers of onderhandelde hij met menschen die hem noodig hadden of die hij voor zijn plannen wilde winnen. En meestal slaagde hij daarin, meestal kwamen zijn berekenin gen precies" uit. Kreuger heeft steeds betrekkelijk sober geleefd. Het was maar hoogst zelden dat \vf zich den tijd nam om eens naar een schouw burg te gaan of om enkele uren te vertoeven op Angsholmen. het sprookjesachtige eiland aan den rand van de Oostzee, waar hij een gezellige houten bungalow had. Fn voor de reis daarheen had hij zich dc snelste motor- booten van Zweden aangeschaft. Een liobby had Ivar Kreuger voor zoover men weet niet. Hij had groote belangstelling voor literatuur, bezat een zeer goede schilderijen-verzame ling en liet kon soms gebeuren, dat oen in terviewende journalist veel langer bleef dan hij van plan was en met den luciferkoning over andere dingen praatte dan over geld en leeningen en economische problemen. Kreuger was een zeer beminnelijk man en een bescheiden man. Er waren betrekkelijk weinig menschen. die hem kenden. Hij kon van zijn woning naar het gebouw van Kreu ger och Toll wandelen, zonder dat iemand hem herkende. En hij werkte in stilte, nu eens een halven nacht in zijn woning, dan een paar uur op 't kantoor, om enkele dagen later alweer onderweg te zijn naar New-York of Parijs. Berlijn of Londen. In al die plaatsen had hij een eigen woning, die steeds geheel in orde was. Men wist im mers nooit wanneer Ivar Kreuger zou op dagen. C. G. B. AGENDA Heden: DINSDAG 15 MAART Stadsschouwburg: Kon. Vereen, Het Ned. Tooneel- -.De Klop op dc Deur" (Volksvoor stelling). 8 uur. Gebouw Protestantenbond. Jacobstraat. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Dr. F. M. Wibaut „Ordening der Wereldproductie" 8 uur. Hotel Lion d'Or: Alg. vergad. van aandeel houders der N.V. Mij. tot Exploitatie van Onroerende Goederen „Door Eendracht Sterk". 8 uur. Rembrandt Theater: Laatste vertooning tandheelkundige film. 4.30 uur. Remonstrantenhuis: Ned. Ver. van Spiri tisten „Harmonla". Lezing H. H. Teunisse over: „Waar zijn onze dooden?" Palace: „Afzwaaien". Op het tooneel: De Terrek Kozakken. 8.15 uur. Rembrandt Theater: „In 't Gouden An ker". Op het tooneel: Grossmann Comp. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Inspiratie" Op het tooneel: Variété-attractie. 8.15 uur. WOENSDAG 16 MAART Schouwburg Jansweg: Rott. HofstadToo- neel (Cor v. d. Lugt Mclsert) „Twee Men schen", 8.15 uur. Gem. Concertgebouw. Lange BcgiJnestraat Alliance fran^aise- Marcel Bouteron „L'ame d'une Bibliothèque". 8.30 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Statenzaal, Prinsenhof. Gcmcenteraiud. 1,30 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Firma Th. A. van Rijn. Kleine Houtweg 15, Tel. 10539. Firma c. G. Loomeijer en Zn.. Zijlweg 34, Tel. 12495 Schoterbosch-Apotheek, Rijksstraatweg K. Tel. 12711, De „Frankfurter Nachrichten" schrijft: Wij zijn niet optimistisch genoeg om te ge- looven, dat Hitier den moed zal hebben thans het parool uit te geven, achter Hindenburg te gaan staan, en daarmede in het front der verstandige en eerlijke patriotten te treden. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" wijst er op. dat door de sterke deelneming aan de verkiezingen van 80 tot 95 pet. de uitslag voor de partijen, die achter Hindenburg staan, niet verheugend is. Voor Hitler is de uitslag- bij een stijging van 6.4 op 11 millioen stem men. een succes dat weliswaar niet voor de presidentsverkiezing, doch zeker voor de po sitie van de partij van beteekehis zal zijn. De sociaal-democratische „Forwarts" schrijft o.a.: Het Duitsche volk heeft Hindenburg een prachtig votum van vertrouwen gegeven. Zijn voormalige vrienden hebben hem den oorlog verklaard en het resultaat is. dat hij met 4 millioen stemmen meer dan voor 7 jaar uit den verkiezingsstrijd komt Hitier zal geen Rijkspresident worden. Het fascisme is bij zijn poging, om de staatsmacht wettig te grijpen, verpletterd. Het. IJzeren Front heeft Duitschland gered. Dc sociaal-democratie kan met trots en voldoening op dezen strijd terugzien. Haar aanhangers hebben een strenge discipline getoond en met hun mil- lioenen den doorslag gegeven. De communis ten zijn volkomen geblameerd. Voldoening in dc Vereenigde Staten. Naar Reuter meldt berichten alle bladen in New-York, dat de uitslag der Duitsche ver kiezingen voor het presidentschap in regee ringskringen met voldoening is ontvangen. Ofschoon alle vooraanstaande politieke figu ren zich van commentaar onthouden, is het toch bekend, dat de Amerlkaansche regee ring hoopt op het voortduren van het tegen woordige regime en een overwinning van Hitier voor een bedreiging van de rust in Europa houdt. Italiaansche persstemmen. In hun berichtgeving over het verloop van de verkiezingen op Zondag j.l. in Duitsch land gehouden leggen de fascistische dag bladen unaniem den nadruk op de orde en rust waarmede de verkiezingen zijn gehou den en wijst er op hoe bijzonder weinig in cidenten dien dag hebben plaats gevonden. Het stemmenaantal van Hitier vormt een geweldig geheel, één vaste part als bevesti ging van het goede geweten en den ener gieken wil van het land. De millioenen voor Hindenburg uitgebrachte stemmen zijn die jan een bijeengeraapte menigte, de mihoenen Bijzonderheden over de werking van zijn concern. Een deskundige uit Amsterdamsche beurs- kringen schrijft ons: De zelfmoord van den heer Ir. Ivar Kreu ger. Zaterdag j.l. te Parijs gepleegd, werpt wel een scherp licht op de groote ernst van de huidige crisis. Het is teekenend voor de groote moeilijkheden, welke de verwarde in ternationale financiecle verhoudingen ver oorzaken, dat deze man, die eerrbuitenge wone energie paarde aan een groot organi satievermogen en die in korten tijd een in- dustrieel-financieel concern opbouwde, dat zijn gelijke niet kent, in vertwijfeling geen anderen dan dezen tragischen uitweg heeft gezien. De geschiedenis zal ten slotte haar oor deel vormen over de zaken-methoden, die hij gevolgd heeft bij het tot ontwikkeling brengen van zijn machtige internationaal werkende financieringsmaatschappij. de Aktiebolaget Kreuger Toll, gegroepeerd om de indus'.rieele kern, de Zweedsche Luci fers Maatschappij 'Svenska Tandsticks Ak tiebolaget) en haar Amerikaansche dochter maatschappij, de International Match Corpo ration. Het is zeer wel mogelijk, dat achteraf de gemaakte fouten duidelijk gezien zullen worden; dit neemt niet weg. dat gedurende den groei van deze groep haar stichter en leider reeds schitterende resultaten heeft behaald en dat hij internationaal in hooge mate gerespecteerd werd, zoowel door de fine fleur van de wereld-financiers als door tal van prominente staatslieden. Door Kreuger Toll, de moedermaat schappij van het geheele concern, werden in de jaren na den oorlog, voornamelijk echter na 1926 aan een groot aantal staten leenin gen verstrekt, min of meer als tegenprestatie voor het wettelijk beschermen van een lu cifersmonopolie, dat de Zweedsche trust werd toegekend. Op deze wijze werden lee ningen door haar overgenomen voor onge veer vier honderd millioen dollar, bijna een milliard gulden, en daaronder waren er aan staten van de eerste grootte. Wij noemen o.a. de leening in 1927 aan de Fransche re geering onder leiding van Polncaré verstrekt na de stabilisatie van de franc, waartegen over wel geen feitelijk monopolie werd ver kregen (daartoe kon de Fransche regeering de wel gevraagde medewerking van de volks vertegenwoordiging niet krijgen», maar toch vergaande concessies werden gedaan op het gebied van levering van machines voor de lucifersfabricatie en voor de levering van grondstoffen. Deze leening, groot S 75.000.000. werd overgenomen tegen 93 1'2?ó. zij droeg rente, condities die destijds zeer gunstig voor Frankrijk waren. (In 1930 werd deze leening door Frankrijk vervroegd afgelost- a 1031/2f5). In 1929 werd op analoge wijze met

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5