STADSNIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 19 MAART 1932 VIERDE BLAD ALG, VERGEN. VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR. GOUDEN JUBILEA VAN DRIE AFDEELINGEN. VREEMDELINGENVERKEER HAARLEM. JAARVERGADERING. Vrijdagavond vond in het gebouw van Haarlem's Dagblad de jaarlijksche Algemeene ledenvergadering plaats van de Haarlemsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer onder leiding van den voorzitter Jhr. J. C. Mollerus. Uit het verslag van den secretaris blijkt dat de vereeniging ook in 1931 op haar terrein weder v' werk heeft verricht. Duizenden inlichtingen zoowel mondeling als schriftelijk werden aan bezoekende vreemdelingen ver strekt. voor tal van excursies, co-- «n en dergelijken werd de hulp van informatie bureau en bestuur ingeroepen en verkregen. Melding wordt gemaakt van de huuropzegging door de Nederlandsche Spoorwegen ten aan zien van heb Informatiebureau in den Stations-uitgang. Daardoor is de bouw van een nieuw bureau noodzakelijk geworden. Een project van den architect K. Jonkheid te Heemstede, voor uitvoering op het trottoir naast den stationsuitgang tegen de fietsen stalling aan, wacht nog slechts op de of- ficieeie vergunning, terwijl de financiering van het bescheiden doch smaakvol gebouwtje ook vrijwel definitief geregeld is. Het bestuur hoopt dat het nieuwe bureau in dezen zomer zal kunnen worden geopend. Het verslag van den penningmeester ver meldt voor 1931 een klein batig saldo. Mede in verband met de bouwplannen zal voor zichtiger dan ooit met de middelen moeten worden gewerkt. De periodiek aftredende bestuursleden Mol lerus, v. d. Kamp en Meyer werden bij acclamatie herkozen, waarna de heer G. Hartje eveneens bij acclamatie tot bestuurs lid werd gekozen in de vacature v. d. Mersch. Het bestuur werd gemachtigd een geld- lcenrag aan te gaan ten behoeve van den bouw van het Informatiebureau tot een maximum bedrag van f 2500. Nog zij vermeld dat de voorzitter het be stuurslid W. A. J. v. d. Kamp met eenige hartelijke woorden geiukwenschte met zijn 70-en verjaardag. AUTOCURSUS. De directeur der ambachtschool deelt ons mede. dat in tegenwoordigheid van de hee- ren J. van Turenhout, directeur van het Centraalbureau voor de afgifte van rijvaar digheidsbewijs, A. J. Nossent. vertegenwoor diger van de Centrale commissie voor auto bestuurders (voor het Groot-Diploma)C. van Willigenburg. bestuurslid van de Ver eeniging voor Nijverheidsonderwijs, en de garagehouders de heéren G. Hoogeveen en J. Beers alhier, de examens hebben plaats gehad van de 8ste in de ambachtsschool ge houden autocursus voor dames en heeren. In de bijeenkomst, die na afloop van de examens gehouden werd, wenschte de heer Van Willigenburg de 19 geslaagden van de 21 deelnemers van har-te geluk, terwijl, hij namens' h'et bestutrr" de medewerkenden aan deze cursus dank bracht voor het goede ■werk-door hen verricht. Hierna kon de directeur mededeelen, 'dat aan 5 van de 19 geslaagden het Groot- Diploma, hetwelk door verschillende ver- eenigïngen op autotechnisch gebied is in gesteld, zal worden uitgereikt. Na afloop hiervan bedankte één der cur sisten directeur en leeraren op zeer harte lijke wijze. De eerstvolgende cursus zal aanvangen begin April a..s. N.V. HYPOTHECAIRE BELEGGINGSBANK. In de Vrijdagmiddag gehouden jaarlijksche alg. vergadering van aandeelhouders van de Naamlooze vennootschap „Hypothecaire Be- leggingsbank" te Haarlem, herdacht de voor zitter het overlijden van den commissaris, den heer W. R. Esser, onder het uitspreken van dank voor de belangrijke diensten, die deze aan de Bank bewezen heeft. Er werd besloten in de vacature voorloopig niet te voorzien. Het verslag en de balans en winst- en ver liesrekening werden ongewijzigd goedgekeurd het dividend werd ingevolge het gedane voor stel bepaald op 7 1/2 pet., terwijl 15 oprich- tersbewijzen uitgeloot werden en alzoo met f 100 per stuk betaalbaar zijn. De heer Mi*. J. A. de la Hayze, die als Com missaris aan de beurt van aftreding was. werd als zoodanig herkozen. TEGEN DEN OORLOG. Het Comité van Actie hier ter plaatse be staande uit de Int. Anti-Milt. Vereeniging. de Vrije Socialistische.Vereeniging en de Vrij- denkersvereeniging De Dageraad, met als uitgenoodigden de Nooit Meer Oorlog Fede ratie, Jongere Vredes -Actie en het Syndi calistisch P.A.S. heeft vergaderd inzake het conflict in 't verre oosten en de mogelijkheid onder de oogen gezien van een daaruit voortvloeienden algemeenen oorlog. Besloten werd,' de actie voort te zetten met het ver spreiden van een manifest, waarna een openbare vergadering zal worden gehouden. Na ampele besprekingen zegden de uitge- noodigde organisaties speciaal voot deze actie haar medewerking toe. „WIJ WILLEN NIET". OPVOERING DOOR HAARLEMSCHE JONGEREN. Men schrijft ons: Dinsdagavondt 22 Maart, gaai in onzen Stadsschouwburg de première van het laatste leekespel van mevrouw H. Roland Holst, een anti-oorlogsspel. Het wordt gespeeld door een tachtigtal Haarlemsche jongeren, die met groote toewijding zich hebben gezet tot de taak: gedragen door hun wil tot vrede te komen tot een gémeenschappelijk-bezielde uiting en daad. „Wij Willen Niet" is in alle opzichten een merkwaardig en actueel spel, dat zeer sterk verschilt van zijn voorgangers „Kinderen van dezen Tijd" en „De Moeder". Het heeft zeer veel actie en momenten van sterk spel, is minder gestyleerd en zeer dramatisch. Het stelt ons voor het probleem van het weer loos verrot tegen oorlog en oorlogsvoorbe- fc.r.ing en gelooft vooral in de opbouwende daad van enkeling en gemeenschap. Er is maar één weg tot opbouw van een nieuwe levensorde: de geweldlooze daaa. Het pro bleem is zeer actueel, overal bloeit de oor logsindustrie en groeien de bewapeningen. Hoe komen we uit de dreiging van al het oor logstuig, dat gereed staat onze cultuur te vernietigen? Alleen maar: door niet te wil len!, door dc krachtige wil niet te vechten en geen oorlog meer voor te bereiden! De schrijfster laat ons zien tot welke pro blemen dit voert en hoe moeilijk het is tot zulk een hooge levenshouding te komen. Deze houding vindt zijn verpersoonlijking in de twee hoofdfigurèn. Michael en Ma rianne. Zij zijn fabrieksarbeiders net als de anderen, en komen als leiders uit hen voort-, niaar zij hebben in zich de stuwende kracht, die voert tot de verlossende en bevrijdende daad. Ook zij falen echter eerst door te ge- looven in woorden, en zij erkennen, dat woorden machteloos en stomp zijn en dat alleen de daad het is, waaruit stroomen de krachten tot heil. Het tweede bedrijf plaatst ons 's nachts voor de munitiefabriek, een zwarte, dreigen de, rood-beschenen massa, waarin koortst het rhythme van den arbeid. Marianne haalt de nachtploeg over niet meer naar bin nen te gaan. Dit bedrijf is mooi en sterk; de vurige bezieling van Marianne, eerst te mid den der arbeiders, later tegenover de politie en soldaten, is diep menschelijk en ontroe rend. Dat is vooral het aantrekkelijke van deze hoofdfiguren, dat zij niet propagandis tisch zijn. maar diep doorleefd en reëel. Het derde bedrijf voert tot den ondergang van Michael, die de massa het hooge ideaal van geweldloosheid voorlegt. Maar zij ge looft., dat hij een verrader is. zij begrijpt hem niet. Michael's dood is de drempel, waarover het leven moet- gaan. En aan het eind van het derde bedrijf wordt het inzicht, geboren uit het berouw en geeft de massa haar wa pens over. Dit bedrijf is diep dramatisch en zeer goed tooriecl. Buiten alle realiteit staan twee andere fi guren, de blinde vrouw, het symbool van onzen armen tijd."en de verminkte, dat van den tegenwoordigen mensch. Zij zijn als de zijden draad die door het stuk loopt, de fijne en diepe toon in de felheid van klanken. Ons lijkt dit spel van groote waarde om derwille van de menschelijkheid. waarvan het trilt en onderwille van het'probleem dat het ons stelt- en dat wij doorworstelen móé ten, wij allen, gij en ik. DE HEER C. TEN BOOM WEER THUIS Tot ons genoegen kunnen wij mededeelen, dat de heer C. ten Boom, lid van het dage lij ksch bestuur der Middenstandscentrale voor Haarlem en Omstreken en lid van de Kamer van Koophandel, die gedurende een groot, aantal weken wegens een ernstige on gesteldheid in het- Diaconessenhuis verpleegd werd, Vrijdagochtend deze inrichting weer h^eft verlaten om thuis verder verpleegd te worden. We wenschen er hem en zijn familie geluk mee. COÓP. IIAARL. GROENTK- ENBLOEIVU BOLLENVEILING. Naar het weekblad Hobaho verneemt is de heer M. Angcvaare, die gedurende 13 jaar di recteur was vair de Coöperatieve Haarlem sche Groenten- en Bloembollenveiling', be noemd tot directeur van de Coöp. I-lillegom- sche Bloembollenveiling G. A. te Hillegom. Met 1 April zal de heer Angevaare zijn nieuwe functie aanvangen. DE HUURACTIE IN DE RIVIEREN BUURT De stakende huurders in de Rivierenbuurt hebben Vrijdag een brief van de Vereeniging van Huiseigenaren „Het Eigendom" ont vangen, waarin wordt aangedrongen op be taling der huur, daar anders tot andere maatregelen zal worden overgegaan. De sta king wordt echter voortgezet. VERKEERSLESSEN VAN DEN A. N. W. B. 12e LES. toeristenbond voor nederland GEEF EEN TEEKEN ALS GE VAN RICH TING WILT VERANDEREN Wie in het verkeer van richting wil veran deren, bijvoorbeeld bij het ingaan van een zijstraat, moet duidelijk en tijdig een toeken geven. Dat is noodig, want een ander kan aan je neus of je rug niet zien wat je van plan bent. Dat kan hij wél zien aan je uit gestoken arm. De jongen links doet het goed; die heeft bijtijds door het uitsteken van zijn arm een teeken gegeven en de fietser achter hem heeft dat gezien en mindert zijn vaart. Dc fietser op het rechter plaatje heeft geen teeken gegeven, of heeft- het- te laat gedaan en wordt nu aangereden door een motorrijder, die met een vaartje de bocht naderde en niet binnen een paar meter kon stoppen. Ook van den anderen kant dreigt, hem een botsing met de auto. die daar net komt- aanrijden. „Het is jouw schuld!" zegt de motorrij der en hij wijst dreigend naar den fietser, die onder zijn gebukkeld rijwiel is gevallen. Het is ook werkelijk de schuld van dien on- doordachten fietser, want als hij bijtijds een teeken had gegeven, was er niets gebeurd. Een wielrijder, die een zwaar of lastig te hanteeren pak in zijn hand draagt, kan geen teeken van richting-veranderen geven en doet dus verstandig af te stappen, vóór dat hij de zijstraat ingaat en dan loopende over te steken. Wie stoppen wil, moet ook een teeken ge ven, om dengeen, die achter hem rijdt, te waarschuwen. Een chauffeur doet dat door zijn arm uit te steken en op en neer te be wegen en een koetsier door zijn zweep op te steken. De afdeelingen Beverwijk. Noordwijk en Oegstgeest van de Alg. Vereen, voor Bloem bollencultuur vieren hun 50-jarig bestaan. Het Hoofdbestuur van .Bloembollencul tuur" heeft, naar het Weekblad voor Bloem bollencultuur meldt, besloten om als een blijvende hulde aan deze afdeelingen de wa pens der gemeenten, waar zij vijftig jaar ge leden gevestigd werden, aan te brengen in het gekleurde glas van de voorhal van hét Krelagehuis. op dezelfde wijze als dit ge schied is in 1929 bij het vijftig-jarig bestaan van de tien oudste afdeelingen. De onthulling der wapens, die in gebrand schilderd glas worden aangebracht in het ge- kleurd-glas-in-lood van den voorhal, zal plaatsvinden op Maandag 21 Maart a.s. in een bijeenkomst te 11 uur op de bovenbe- stuurskamers van het Krelagehuis. in tegen woordigheid van.de besturen der jubileercn- de afdeelingen en de burgemeesters der ge meenten van vestiging. ONTSLAG OP GROOTE SCHAAL BIJ HET RIJK? BINNENKORT EEN VOORSTEL VAN DL BEZUIMGINGSCOM.MSSIK. Het geval van ontdekking op heeterdaad wordt niet langer aanwezig geacht dan kor: na het feit der ontdekking. Wat is kort? De officier vond, dat het hier kort na het feit was misschien vijf minu ten, maar de rechter vond dit al te lang, want, zei deze, de nan is al in een huls aan getroffen; daarom sprak hij den beklaagde vrij. Dit zal, dunkt me, een lastig punt blij ven en voor de politie een «enigszins ge vaarlijk punt, want als de agent niet ge rechtigd was om den man aan te houden, pleegde hij feitelijk een onrechtmatige daad en wel vrijheidsberooving; dat zal nu wel zoo'n vaart niet loopen. want de agent was te goeder trouw, maar als te duidelijk is het wetboek in dozen toch niet en dit voorbeeld moge de politie tot voorzichtigheid manen, wat wei goed is, want dikwijls heeft een aanhouding toch geen zin en is het volJoen- ce te weten wie als verdachte wordt- aange merkt-; hij kan immers altijd gehoord wor den. Neem nu het onderhavige geval. In den nacht wordt een man aangehouden dat wil zeggen: hij moet voor den commis saris geleid worden. Maar die commissaris ligt te bedd en geen agent zal het in zijr. hoofd halen den man voor de legerstede van zijn chef te brengen; hij brengt hem aan een bureau of posthuis, waar de naam wordt op geschreven en dan kan de man vertrekken, wat allemaal niet in- dc wet staat en wat geen zin heeft als men weet wie de man is en waar hij woont. t Is daarom nog niet zoo slecht, dat de rechter een domper heel; gezet op den Ijver om lui naar het bureau te brengen. De gemeente financien van Velsen. Evenals andere gemeenten heeft ook Velsen te lijden onder de crisis-omstandig heden en wel door de groote werkloosheid en het afschrijven van belastinggelden. De gemeente Velsen neemt in dit geval •echter - zco werd ons van bevoegde zijde met stelligheid verzekerd geen uitzonde ringspositie in. namelijk met dien verstande, dat zij In een benarde positie zou verkeeren. De flnancleele toestand in Velsen is niet verontrustend! De laatste jaren vestigden zich door de groote industriën vele arbeiders in de ge meente Velsen en eveneens zeer veel foren sen. waardoor de gemeente meer financleele draagkracht kreeg en de belastinggelden kon verlagen De algemeene indruk van buiten staanders was dan ook, dat Velsen oen fi nancieel gezonde gemeente was, hetgeen ook inderdaad zoo was. De huidige crisis kan toch voor deze ge meente niet- teweegbrengen, dat zij in ééns van het hoogste punt terugvalt tot het laag ste punt. temeer daar zij steeds financieel voldoende, .ia meer dan voldoende draag krachtig was. Het gemeentebestuur streeft er ernstig naar om zoolang mogelijk de werkloosheid uit de gewone middelen te bestrijden, zonder dat het Rijk behoeft bij te springen "behalve de vrijwel overal toegekende bijdrage) en het meent dan ook te mogen rekenen op den steun van den Raad en de burgerij. De ge meente kan dan na de crisis wederom een mooie toekomst tegemoet gaan. De werken die onder gewone omstandig heden ten laste van den kapitaaldlenst wer den gebracht, worden thans niet uitgevoerd, omdat hiervoor door de bankiers geen gelden meer beschikbaar worden gesteld Dit heeft ten gevolge, dat ook in de toe komst minder rente en aflossingen betaald behoeden te worden, waardoor de gemeente zich direct nk de crisis zal kunnen aanpas sen aan de lagere inkomsten en weer finan cieel gezond uit de crisis kan komen. De cri sis heeft voor de gemeente een zekeren dwang om tot lager? uitgaven te komen. Verleden jaar kon de gemeente haar 35 op centen nog handhaven en waren er geen opcenten op dc vermogensbelasting, torwij! nu de opcenten van de fondsbelasting van 35 op 80 gebracht zijn. Steeds komen zich nog forensen in de ge meente vestigen en dagelüks komen nog aan vragen binnen om inlichtingen omtrent bouwgrond, huishuur, schoolgelden en be lasting. De 30 opcenten dienen beschouwd te wor den al§ een tiidcliike extra belasting, die zoo spoedig doenlijk op het oude peil terugge bracht zal worden. Over de toekomst van Velsen behoeft men zich niet ongerust te maken. HEEMSTEDE „BLOEMBOLLENCULTUUR". Donderdagavond hickl de afd. Heemstede van boven ge noemden bond een ledenverga dering in Hotel van Ree. Medegedeeld werd. dat het bestuur ocslo- ten had. ook aan de afd. Oegstgeest voor haar tentoonstelling een verg. zilveren medaille beschikbaar te stellen. Hierna werd overgegaan tot dc behande ling van den beschrijvingsbrief voor de al gemeene vergadering Vooral de voorgestelde wijzigingen in het reglement voor den bloem bollenhand<ti wer den besproken, en tenslotte door dc vereeni ging aangenomen. De rondvraag voor de a.s. bondsvergade ring leverde nog wat stof tot gedachtewis seling. OVERZICHT DER WERKLOOSHEID. Bij het plaatselijk orgaan der arbeid-be middeling kwamen in den loop dezer weck 269 aanbiedingen in van werkzoekenden t.w. (.2820 grondwerkers. (10) 10 metselaars, lil 10 schilders. (35) 32 timmerlieden, (14) 9 opperlieden, 671 68 bloemlstarbeidcrs. (74) 73 losse werklieden, (47) 47 werkzaam in andere beroepen. Dc tusschen haakjes geplaatste getallen zijn dc opgaven der vorige week. PROPAGANDA-FEESTAVOND VAN DE V.A.R.A. Donderdagavond hield de afd. Heemstede van de V.A.R.A. een feestavond in hot „Hot van Heemstede". Dc zaal was geheel bezet. Nadat dc voorzitter, dc heer A Plantinga, de aanwezigen had welkom geheet en. wera het woord gevoerd door den heer H. Dissel koen, die begon met te wijzen op de taak. die de moderne arbeidersbeweging heeft op politiek, economisch, commercieel en cultu reel gebied De V.A.R.A., de jongste stichting van dc moderne arbeidersbeweging heeft in korten tijd een zóó groot aantal leden ver worven, dat deze vereeniging. hoewel de Ben jamin onder de omroeporganisaties, toch niet meer de „baby" kan worden genoemd. Daar voor is hot, ledental te groot geworden. Dc stichters der V.A.R.A. behoorden tot de eerste radio-enthousiasten; zij beseften, dat in de radio een uitnemend propaganda middel school voor uitbreiding der ideeën der moderne arbeidersbeweging. Niet te voor zien was. dat dc jonge omroepverceniging zoo snel zulk een groote vlucht zou nemen, doch dc jonge menschen die. door de omstan digheden gedwongen, de leiding hadden aan vaard, bicken ten volle voor hun taak bere ken. Een bijzonder woord van hulde bracht spr. aan den Secretaris der V.A.R.A den heer Zwertbroek. door wiens harde werken aan ae V.A.R.A. een vierde deel van den zendtijd ten deel viel. De V.A.R.A. heeft den haar toegewezen zendtijd goed gebruikt. Haar sten) dringt overal door. geeft ontwikkeling en ontspan ning, brengt de stemming, den strijdlust in dc arbeiders, wat van veel belang is nu de arbeidersklasse fel door de crisis is getroffen. De V.A.R.A. versterkt het gevoel van saam- hoorigheid onder de arbeiders. De macht, de beteckcnis en de invloed der V.A.R.A. groeien me:, dc moderne arbeidersbeweging. Met een opwekking om lid te worden ol leden te werven voor de V.A.R.A.. teneinde de macht van do arbeidersbeweging te ver sterken besloot de heer Disselkoen zijn rode. Na dit ernstige woord werd de avond voortgezet met de opvoering van „Haar laatste wil" een klucht in 3 bedrijven, opge voerd door de tooneelvereeniglng „Tot Nut en Genoegen". Ook nu weer werd hot stuk op uitstekende wijze vertolkt. De gebroeders Laareman vergastten de aanwezigen op eenige nummers accordeon- spel, dat bijzonder in den smaak viel. „The Happy band" zorgde voor dc noodige afwisseling en voor uitstekende dansmuziek tijdens het bal. dat onder leiding stond d«a bee* G. BoUrjl. OP WACHTGELDSTELLING EN "ENSIONNEERING. He:;. Voik publiceertt het antwoord, dat de voorzitter van den ministerraad aan de cen trale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaarszaken gaf op haai* wenschen omtrent de ontslagen van Rijkspersoneel en inkrimping van de personeelsformatie. Het antwoord verwijst naar het afschrift van een brief van den minister-president aan de overige ministers, waarin meegedeeld wordt, dat van de bezuinigingscommissie binnenkort voorstellen te verwachten zijn tot inkrimping van de personeelsformaties der Rijksdiensten Als gevolg daarvan zal een niet onbelangrijk aantal personen in 's Rijks dienst te zijner tijd voor ontslag in aanmerking komen. Bij ontslag wegens opheffing der betrekking of wegens verandering in de inrichting van het dienstvak hebben de ambtenaren in vas ten dienst, voo rzoover zij alsdan niet in de termen vallen om pensioen uitgezonderd vervroegd ouderdomspensioen te genieten, aanspraak op toekenning van wachtgeld. geldt mede voor de ambtenaren in tijdelijken dienst, die een niet wezenlijk onderbroken diensttijd als zoodanig van ten minste vijf jaren hebben vervuld, tenzij zij belast zijn met werkzaamheden die een tijdelijk karakter dragen. Er zal tot nader order niet tot. aanstelling van ambtenaren in vasten dienst worden overgegaan. Van personen, die na 1 September 1931 als ambtenaar in tijdelijken dienst zijn aan gesteld voor een bepaalden proeftijd, ware de proeftijd bij expiratie tenzij ontslag volgt te verlengen tot een termijn van ten hoogste twee jaren. Personen, die voor 1 September 1931 als ambtenaar in tijdelijken dienst zijn aange steld, kunnen aan artikel 6 van het Alge meen Rijksambtenarenreglement geen aan spraken op vaste' aanstelling onileëneri. zij het ook. dat, het steeds da bedoeling is ge weest. genoemd artikel op "deze personen zoo veel mogelijk overeenkomstige toepassing te doen vinden. Voor zoover deze personen voor een bepaalden proeftijd zijn aangesteld, ware die proeftijd bij expiratie met een termijn van ten hoogste een jaar te verlengen. Doen zich gevallen voor, waarin het ver- leenen van een vaste aanstelling onvermij delijk is, of waarin "opschirting van vast: aanstelling van tijdelijk contractpcrsoneel. hetzij in strijd zou komen met vroeger door de regeering genomen beslissingen. hetzij om andere redenen door den minister onge- wenscht. wordt geacht, dan gelieve deze daar omtrent het gevoelen van den Raad van - ministers in te winnpn, *opdat die gevallen centraal kunnen worden beoordeeld, en een uniforme gedragslijn kan worden vastge steld. Naar den minister-president bleek, wordt in sommige gevallen overwogen, ambtenaren in tijdelijken dienst te ontslaan om hen daarna op arbeidsovereenkomst te werk te stellen. Vermoedelijk zit hierbij de bedoeling voor. vaste aanstelling te voorkomen. Ook tot dezen maatregel ware echter niet over te gaan zonder vooraf het gevoelen van den Raad in te winnen. Het. moderne comité ter behartiging van de algemeene belangen van overheidsperso neel (A.C.O.P.) komt heden bijeen, o.a tér* besprcikhg van de tegen deze regeerings- plannen te voeren actie. Voor den Politierechter. Heeterdaad. Ergens in Haarlem-Noord werd op een avond door een van een stel rumoerige voorbijgangers een ruit van een lichtbak stukgeslagen: de juffrouw, die in het huis woonde, zag het feit en aizoo den persoon, d:e het bedreef, maar op dat oogenblik was er geen agent om een verdachte aan te houden, zoodat deze zich verwijderde. Men haalde er terstond een agent bij en op aan wijzing van de juffrouw en haar man begaf de agent zich naar een nabij gelegen woning waar dc verdachte zich zou bevinden. De man woonde er zelf niet. maar kwam. toen de agent zich daar vervoegde naar buiten. I-I!j werd als de ciader aangewezen; de agent wilde hem toen voor de vernieling aanhou den; de man verzette zich tegen den agent en stond voor wedcrspanr.igheid terecht. Nu was het de vraag of de agent in de rechtmatige uitoefening zijner bediening was geweest, want alleen aan is er sprake van wederspannigheid cn die vraag werd in dit geval beheerscht door de vraag of hier sprake was van aanhouding op heeterdaad.* omdat he: inslaan van een ruit vernieling of baldadigheid geen feit is waarvoor voor- loopige hechtenis Is toegestaan cn dus de aanhouding alleen op heeterdaad mag ge schieden. Men meet dus wel begrijpen, dat het feit, op heeterdaad ontdekt kan zijn, maar dat dit nog geen recht op aanhouding geeft. Als iemand geslagen is en hij gaat den volgenden daag naar de politie, clan mag hij zeggen dat hij het op heeterdaad ontdekt hoeft, maar voor die politic is er geen heeterdaad meer. dus die mag niet. gaan aanhouden, dit geldt voor aile minder ernstige feiten. "t Is nu de vraag: wanneer eindigt voor de politie de heeterdaad? Het wetboek van Strafvordering zegt in art. 128; OP DIENSTWONINGEN PARTIJVLAGGEN VERBODEN. Naar wij in de N.R.C. vermeld vinden, heeft de rcgccring besloten dat ambtenaren- bewoners van dienstwoningen zich moeten onthouden van het uitsteken of hijschen van andere dan nationale (c.q. met oranjewim pel) of oranjevlaggen; evenmin zal uit het uiterlijk aanzien van dc dienstwoning of van het daarbij behoorende erf van de politieke gezindheid van den ambtenaar of zijn huis- genooten mogen blijken. VERPLAATSING KUNSTHANDEL LEO II. DE ME. De bekende kunstnijverheidszaak en het edelmetaalbedrijf van den heer H. de Nie, die tot nu toe in de Zijlstraat, gevestigd waren, zijn thans verplaatst naar Kruisstraat 43 De nieuwe, winkel is met smaak ingericht. Aan der. prettigen en rustigen indruk, die men krijgt, werken niet alleen de lichte wand bedekking en moderne verlichting mee. doch ook dragen de artistiek opgebouwde donker rood-bruine schappen en uitstal ruimten langs de wanden hiertoe bij. Op waariijke kunstzin nige wijze heeft de heer De Nic zijn voor werpen tentoongesteld. De bezoeker ontvangt een uitmuntend overzicht, van het voorhan- dene. De fraaie plastieken vazen, erviezen. enz. konfen bijzonder goec tot hun recht. Midden in de zaak staat de glazen vitrine voor goud- en zilverwerken. Met het nieuwe pand heeft de heer De Nie zich ook geheel nieuwe kunstvoorwerpen van de nieuwste mo dellen aangeschaft. Achter den winkel bevindt zich het atelier. Want er wordt ook zelf gefabriceerd, vooral drijfwerk. Wij kunnen den heer De Nie en ook de Kruisstraat gelukwenschen met deze nieuwe zaak. UIT DE OMSTREKEN BLOEMENDAAL LOON BIJ WERKVERSCHAFFING ADVIES VAN DE COMMISSIE VOOR SOCIALE BELANGEN De Commissie voor Sociale Belangen heeft aan B. en W. van Bloemendaal medegedeeld dat in hare vergadering van 12 Maart j.l. het op 7 Maart j.l. bij het Gemeentebestuur ingekomen adres van werkgevers in het bloembollenbedrijf uit deze streek, om ad vies in handen der commissie gesteld, een punt van ampele bespreking heeft uitge maakt. Bij deze bespreking zijn al dadelijk zoovele punten naar voren gebracht, die overwe ging verdienen of waarmede rekening te houden is, dat het de commissie niet moge lijk was op zóó korten termijn een definitief advies uit te brengen, dat bevrediging zou kunnen schenken. De bloemistpstroons dringen er op aan de uitkeering aan wcrkloozen die bij -ie „werkverschaffing" te werk zijn gesteld te verminderen, omdat in het bloembollenvak het, overeengekomen loon van f 26 ingaande 1 Maart 1932 tot f 21 per week verlaagd is. De commissie kan aan den eenen kant ge voelen. dat een uitkeering van f 26 per week aan hen. die bij de „werkverschaffing" zijr. in de gegeven omstandigheden een bezwaar kan opleveren voor adressanten in verband met dc tewerkstelling van seizoenarbeiders in hun bedrijf aan den anderen kant staan onderscheidene overwegingen, die de com missie weerhouden maar dadelijk met. een voorstel te komen om aan het verlangen var. betrokkenen te vol deen. ALs men in aanmerking neemt, dat de nor male huurprijs van een deugdelijke arbeiders woning heden plusminus f 5 a 6 per week bedraagt, dat de werkloozcn bijna uitslui tend productief werk verrichten cn dat een menschwaardig bestaan voor menschen die werken willen moet zijn gewaarborgd, kan hieruit reeds blijken, dat dc zaak allerlei stekelige kanten heeft. Maar al is de commissie nog niet dadelijk bereid een voorstel in te dienen cm aan der. wensch van adressanten te voldoen, zij wil r.u wel reeds een voorstel doen om aan het bezwaar van de bloemistpatroons tegemoet te komen. Als voorlooplge maatregel zou de commis sie in overweging willen geven om. afge scheiden van de loonen bij de „werkver schaffing", te bepalen, dat. zij, die door be middeling van de Arbeidsbeurs worden ge roepen om werkzaam te worden gesteld in het bloembollenbedrijf, ontslagen zullen wor den bij dc „werkverschaffing" met ingang van den datum, waarop zij in genoemd be drijf werk kunnen vinden. VOETBAL. DE SCHOOLWEDSTRIJDEN. TE VELSEN. Het aantal scholen, dat voor bovengenoem de wedstrijden heeft ingeschreven, is na onze vorige opgave nog met 2 vermeerderd, zoodat thans 24 scholen hebben ingeschreven "vo rige jaar 18-. Alle wedstrijden worden op het Stormvogels-terrein gespeeld op velden van I verkleinde afmetingen. Ook de doelpalen zullen van ae gewone afmetingen nlwüiau.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 11