HISTORISCHE VROUWENFIGUREN. Het land van de krant. Uil de Filmwereld. WAAROM DE HERTOG VAN REICHSTADT ZOO JONG STIERF. een honderdvijftig man. Alles flink uit hout opgetrokken en met plaatijzer gedekt. Daar gapen goed met hout verzekerd rui me tunnelopeningen in den dalwand. Daar klinken telkens de doffe slagen van het dy namiet. Daar wordt hard gewerkt om een lange gang te boren evenwijdig aan het' rif den rotswand in, om straks dwarsgangen ie slaan, dwars door het rif heen, om dit op zijn rijkdom te onderzoeken. Wij wandelen weer terug van Sapat naar Pantoean en doen er precies zes uur over en om niet stijf te worden loopen wij een der volgende dagen ineens door van de Rergojo naar de bewoonde wereld terug. Een dag- marsch van 38 K.M. langs oen smal paadje door zwaar bergterrein. Weer zijn wij dagen lang ln het oerwoud in het hartje van Suma tra zonder iets te merken van tijger en pan ther, van beren of zelfs ook maar van herten, die hier al zeer veel voorkomen. Maar de plantengroei was prachtig, de vlinders on gelooflijk mooi en een goudmijn in exploratie is een interessant studie object. VAN DER SIJ1EN. EEN VADER'CURSUS. In Southgate ls dezer dagen een lezing ge houden voor vaders over de wijze waarop zU met babies om moeten gaan. Een levens- groote pop werd ter demonstratie gebruikt. De vaders kregen den raad, om verwanten die zich met het kind wilden bemoeien, hoe zeer ook van goeden wil, verre te houden. Zwaar van letters en van lijnen, Ligt de vorm, uit lood gebrand, Aanstonds moet de krant verschijnen, Weest gezellen bij de hand! 't Werk, de vrucht van vlijt en kracht Moet thans naar de pers gebracht. Wat aan 't lood is toevertrouwd Wordt gedrukt in duizendvoud. Snel verkondt het de geboorte Van het blij verwachte kind. Dat nog in den arm van Morpheus D' eersten levensgang begint. "t Kent geen eerzucht en geen argwaan Het kent voor- noch tegenspoed 't Int'resseert zich heelemaal niet Voor wat pa of ma'tje doet. Zuigen wil het, dat alleen, Maarde Jaren vliegen heen. En het meisje wordt een bakvisch 't Jochie krijgt een lange broek En dan duurt het niet zoo lang meer Of de zlelerust is zoek. 't Eton smaakt hem niet bijzonder, Haastig slikt hij brok na brok. *t Eene oog verslindt een briefje, *t Andere bewaakt den klok. En zij koopt een extra strikje, Spoelt odeurtjes op d'r blous, Zoent de kat van louter blijdschap, Heeft geheimpjes voor d'r moes; Wand'len 's avonds hand aan hand, Rusten aan den waterkant, Bij de koetjes in de wel, In de grootc stille hei, Op een peluwtje van mos, In het zalig stille bosch Harde vorst of milde regen, *fc Minnend paartje kan er tegen. Wondersnel vervliegt de tijd, Doorgebracht in d' eenzaamheid. Plannen, koud en warm gesmeed Komen eindelijk gereed. En hij spoedt zich naar de krant toe, Maakt een advertentie klaar Met: (inplaats van Vaarten) Volgt de naam van 't lieve paar. Zie 't. papier wordt snel gegrepen Rustloos rulschend glijdt het voort. Inktgedrenkte rollen drukken Op het lood-verstarde woord. Hoor het raatlen der machine, Ze verslindt den witten buit. En terzijde springt, gevouwen Krant na krant den maalstrooom uit. Of elk woordje goed gezet staat Is een vraag die niet meer baat! Als de vormen eenmaal klaar zijn, Komt verbetering te laat! Daarom, wie wil annonceeren, Dat hij aanstonds trouwen gaat, Kan zich nog eens goed bezinnen, Als 't gedrukt staat, ls 't te laat. Met het schoonste feest van 't leven Moet de gulden vrijheid sneven. Dure hoedjes en toiletjes Aangebrande vleeschcroquetjes, Schoonma, die van ruzie houdt, Kookboeksocpjes zonder zout. 't Is hoewel geen vaste grief. Toch geen zeldzaam perspectief. O. hoe moedig ls de daad Van een man, die trouwen gaat. Goede vraagbaak moet de krant zijn Van het zeer geacht publiek, Dat enorm veel belang stelt In de adverteer rubriek. Als een trouwe gids voor 't leven, Die ons elck wat wils kan geven 't Laatste nieuws uit alle landen Brengt de krant u daaglljks aan. Telegraaf- en telefoondienst Moeten haar ten dienste staan. Mlddlen publiceert zij gTatls Tegen vlekken, roest of mot, Hulde brengt ze aan den „voorwaarts" Voor jrfjfi keurig, keihard schot. Wie gez:cn ls of beroemd wordt, Dankt dit louter aan de krant, Die zijn naam alom bekend maakt Door het gansche vaderland. Zou een lid der Tweede Kamer Die zijn meening 'uld verkondt, Met genoegen zooveel praten Als er eens geen krant bestond? En hoe zouden wij dan weten Wat de vroede, wijze Raad. Telkenmaal als hij vergadert, Voor ons aller heil bepraat? Stérker, wat was 't echtelijk leven, Als zij niet haar feuilleton Vol van romantiek en spanning Telkens weer vervolgen kon? En zou hij zich prefig voelen Zonder nieuws, dus zouter krant? Kan hU dan onkundig blijven Van de politiek van 't land? Neen. onmisbaar is de krant Voor 't gezin van eiken stand. Zie de loopers staan gereed Om de kranten to verspreiden, Haast u. gaat de burgerij Met het laatste nieuws verblijden! J. I* RADIO IN TREINEN. Bij dc treinradio kan men onderscheid maken tusschen de post-radio, de bedrijf s- radio en de luister-radio, de eigenlijke treln- omroep ten behoeve van do reizigers. De post-radio dient voor het overbrengen van berichten tusschen vaste stations en rijdende treinen en omgekeerd; bovendien kunnen zoo telefonische gesprekken tusschen de rei zigers in den trein en telefoon-abonné's in bepaalde plaatsen worden gehouden. In Europa vindt men deze inrichtingen alleen op de lijn HamburgBerlijn, door de Mitropa geëxploiteerd. Ofschoon het systeem op deze ecne, betrekkelijk korto lijn niet geheel tot zijn recht kan komen, schijnt toch het be drijf eenigermate rendabel te zijn. Het prin cipe hier is dat der gerichte telefonie langs leidingen, d.w.z. de electrische golven plan ten zich voort langs de telegraafdraden en op het dak van een der waggons bevindt zich een antenne, die de golven opvangt. Waar geen telegraafpalen op palen langs den spoorweg zijn, moeten hulpdraden worden aangebracht. De bedrljfs-radio maakt de overbrenging van berichten en bevelen tusschen de sta tions en de blokposten en rijdende treinen mogelijk. Tot nu toe is in de practijk alleen de z.g. rangeer-radio toegepast en wel op eenige Duitsche spoorwegemplacementen; de resultaten zijn zeer gunstig. Het verst ontwikkeld is de luister-radio, de radio-omroep in treinen, welke reeds sinds vcruhnen tijd in verschillende landen, b.v. Eneeland, Frankrijk, Hongarije, Oostenrijk en Polen, op enkele lijnen toepassing vindt. In dit verband herinneren wij aan de desbe treffende proeven, eenige jaren geleden ge nomen door de Nederlanrische Sooorwegen op de lijn Maastricht'sHertogenbosch. De daar bil opgedane ervaringen schilnen niet bijzonder gunstig te zijn geweest, tenminste wij hebben er sindsdien weinig of niets meer van gehoord. In den laatsten tijd probeert men in Oostenrijk een relalssvsteem met ge bruik van korte golven, waarvan de resul taten veelbelovend genoemd worden ROOKEN OP SCHOOL. De Vercenigde Staten is een land van ster ke en vreemde contrasten. De anti-tabak beweging is er machtiger en heviger dan overal elders ln de wereld, en toch ls in een school in Illinois onderricht in het rooken op het lesrooster gezet. De jongens van boven de 15 jaar krijgen daar pijpen en dagelijks moeten ze tweemaal een kwartier onder toe zicht rooken. Doch misschien is dit een nieuwe kamt van de anti-rook-campavne. Onder dit systeem wordt rooken verbonden aan lessen en school en verliest het on die wilze veel van zijn ge noegen. En evenals in later jaren de gewone monsch noo't m^er zijn latijnsehe boeken in kijkt, zoo zal hü misschlpn later, als hij het ronken on school heeft eeleerd, zijn pijp weg sluiten na ziln schooldagen en haar nooit moer te voorschijn halen. GOLF IN JAPAN. De Amerikanen hebben het open golf- kampioenschap zoo dikwijls gewonnen, dat de Engelsche spelers bijna de hoop verloren hebben het ooit nog eens te behalen. En nu komen er waarschijnlijk nog andere deel nemers ook. Drie bekende Japansche be roepsspelers zijn dezen winter op de wed strijden in Callfornlö uitgekomen en hebben een zeer goeden Indruk gevestigd. Vermoe delijk zullen ze aan het open kampioenschap te Sandwich ln Juni meedoen. Golf heeft grooten vooruitgang gemaakt ln Japan gedurende de laatste jaren, maar het is wel iets duurder dan in Engeland. Een golfspeler In Tokio bijvoorbeeld zal Jaarlijks ongeveer 5000 gulden voor zijn spel moeten uittrekken. Maar hot is schilderachtig de caddies dragen kimono's. De Engelsche caddies heb ben gemopperd over het aantal golfclubs, dat ze moeten torsen, doch dit mag hun een troost zijn. Want niemand vraagt hun toch om ln zoo'n costuum te verschijnen! DE DRUKSTE TELEFOON-CENTRALE VAN HOLLYWOOD. Het bedienen van een telefoon-centrale zal wel nergers drukker zijn dan 'bij de Metro Goldwyn Mayer studio's te Hollywood Het Casting-office belt verschillende num mers op om een acteur te bereiken, die ergens met vacantie is. Het hoofdkantoor spreekt met vertegenwoordigers in andere landen en van alle 'hoeken der wereld wordt men opgebeld. De acht telefonistes van dc centrale zijn gewend de onverwachtste en ingewikkeldste verbindingen tot stand te brengen. Onlangs, terwijl „The Research Departe ment" in gesprok was met een van de groot ste bibliotheken in Berlijn over gegevens voor „Mata HarlM, waarin Greta Garbo te zamen met Ramon Novarro speelt en gelijk tijdig regisseur George Hill in gesprek was met het ministerie van marine te Washington over opnemingen van een film, belde regis seur W. S. van Dyke, den Amerikaanschen consul ln Cuba op, om eenige inlichtingen in verband met Lawrence Tibbett's film „The Cuban Love Song". Iedere week komen honderden aanvragen om de meest onmogelijke inlichtingen. Soms is het moeilijk, aelfs voor de meest gerouti neerde telefoniste, om een serieus bericht van een praatje te onderscheiden. Zij moeten voortdurend op haar hoede zijn, want aller lei trucjes worden gebruikt, om iemand per soonlijk aan het toestel te krljigen. Het is zelfs voorgekomen, dat uit Zweden werd opgebeld door personen, die beweerden familie van Greta Garbo te zijn en haar per soonlijk wenschten te spreken. Ook werd meerdere malen uit Spanje en Mexico opgebeld door bewonderaars van Ra mon Novarro, die hun laatste penningen uit gaven om hun filmheld te kunnen spre ken. De meest voorkomende aanvragen zijn om foto's of om oude kleeren. Een oogenblik luisteren naar de antwoorden van een der telefonisten Ls zeer interessant: ,.Neen mevrouw, Norma Shearer verkoopt haar oude kleeren niet". .Leo, de Metro Goldwyn Mayer leeuw, heeft a! een temmer". „Het moet een vergissing zijn, ik weet zeker dat Marlon Davie.s geen gedresseerde zeehond voor haar zwembassin besteld heeft". ,U zegt. dat u Jackie Cooper's lang verloren tweelingbroer bent? Dan kunt u zich het best met zijn moeder in verbinding stellen". „Het spijt mij mevrouw, maar ik kan u niet zeggen of Greta Garbo's wenkbrauwen echt zijn". „Als U wensoht, dat Wallace Beery een zoon zal aannemen, kunt u hem het beste persoonlijk een brief schrijven". „Het moet een vergissing zijn, ik weet dat Marie Dressier geen huwelijksbureau heefr opgebeld voor een echtgenoot". „Ramon Novarro is niet doof of stom, hdj zingt zelfs ln zijn films". „Ik weet zeker, dat Lawrence Tibbett geen tijd heeft om u zangles te geven". „Neen, John Gilbert wenscht geen saxophoon te koopen". .Luster Keaton lacht ln zijn privé-leven even goed als iemand anders" Een enkele keer gebeurt het wel, dat een ongewenschte oproep doorverbonden wordt. Terwijl Joan Crawford bezig was met de opneming voor haar nieuwste film, passeer de zij Juist het telefoontoestel bij de deur van het geluidstudio. Daar niemand ln de buurt was en zij een boodschap van haar «ohtgenoot Douglas Fairbanks Jr. verwacht te, nam. zij den haak op. „Hallo", zei een vreemde stem, „ik moet direct Miss Crawford spreken het is zeer belangrijk. Zij bestelde een speciale ceintuur voor een vermageringskuur en vroeg mij haar op te bellen, zoodra ik d«ze ontvanger, had". ,.U spreekt met Miss Crawford", was het kalme antwoord, „ik weet zeker, dat ik geen ceintuur besteld heb Mathilde van Denemarken. Op 5 Augustus van het jaar 1737 werd in de stad Hallo in Duitschland den predikant Struensee een zoon geboren, dien hij Johann Fried rich noemde. Later werd de vader als predikant naar Altona beroepen, en vervol gens benoemd tot generaal-superintendamt van Sleeswijk-Holstein. Nog later werd ee zoon, die medicijnen gestudeerd had, be noemd tot lijfarts van koning Christiaan VII van Denemarken. Op 22 Juli van het jaar 1751 werd als doch ter van den kort te voren gestorven kroon prins van Engeland en zijn weduwe prinses Augusta van SaJksen-Coburg geboren prinses Caroline Mathilde, die op haar veertiende jaar verloofd werd met den boven-vermelden koning, toen nog kroonprins van Denemar ken en die in den laten herfst van het jaar 1766 als bruid van Denemarkens koning Christiaan VII in Kopenhagen voet aan wal zette, waar zij dadelijk aller harten won door haar bekoorlijke verschijning en Innemend optreden. Op 29 Januari van het jaar 1749 tenslotte was genoemde Christiaan, toekomstig ko ning van Denemarken geboren., als zoon van koning Frederik V en zijn eerste echtge- noote. Zijn tweede echtgenoote, prinses Ju liana van Brunswljk schonk hem later een tweeden zoon, prins Frederik. In 1768 werd de oudste van betden, Christiaan, tot koning ge kroond, en van dezen zeventien jarigen ko ning verwachtte het toentertijd in een toe stand van groot verval verkeerende Dene marken zijn heil. Die verwachting werd alles behalve vervuld. Reeds ln 1768 zag de echt genoote des konings zich gedwongen zich met de staatszaken te gaan bemoeien daar Christiaan naar lichaam en geest gebroken door het wilde leven, dat hij na zijn kroning geleid had, daartoe niet meer capabel was. Dn zoo waren die drie menschen bij el kaar gekomen, die zoo'n alles overheerschen- de rol in eikaars leven zouden gaan spelen. Christiaan, op zijn twintigste Jaar een min derwaardig mensch en incapabel koning, Mathilde, op haar zeventiende jaar Ln plaats van een zorgeloos jong meisje, echtgenoote, moeder (in 1768 was haar zoon, de latere koning Frederik VI, geboren) en niet alleen in naam Koningin, Struensee, die, hoewel geen bijzonder man, en in allen gevalle zich- zelve schromelijk overschattende, toch een man was, een aanmerkelijk oudere man, waarbij Mathilde, hulpeloos en onervaren, en bovendien nog aan alle kanten tegengewerkt door de koningin-moeder Juliana, die den trocfn voor haar eigen zoon wenschte, steun, ervaring en mogelijk een beetje liefde zoeken kon. Men veroordeele niet te licht. Ze was jong, mooi, en levenslustig, en gebonden aan een man, die nauwelijks meer een man kon heeten. Aan het hof had zij weinig vrienden, haar bloedverwanten in Engeland waren te ver af, dan dat zij Iets aan hen had en zij werd voor dingen gesteld, waarvan zij waarschijnlijk nooit gedroomd had. Staatszaken, wat wist zij ervan? Intri- geerende ministers en hovelingen, waar had zij ooit moeten loeren met hen omgaan? Een echtgenoot, die alleen nog maar in naam koning was, maar wiens handteekening niet temin nog de macht had om besluiten, wet ten, vonnissen van kracht te doen worden, waar moest zij den tact, het overleg vandaan halen om als regeerster in naam van dien marionet van het vervallen Denemarken een welvarend land te maken? Het is een bekend feit, dat de koningin, toen zij Struensee pas had leeren kennen, als lijfarts van haar echtgenoot, hem weinig sympathiek vond. en hem zelfs haatte. Even wel: zooals hij spoedig 's konings gunsteling graaf Holk verdrongen had en 't onbeperkt vertrouwen was gaan genieten van den slap pen monarch, zoo draaide de stemming der koningin ten opzichte van hem in minder dan geen tijd om ais een blad aan een boom, en in het begin van 1770 noemde zij hem Het systeem van Metternich. (Van onzen Weenschen correspondent). Temidden van het drukke gewoel van de wereldstad Weenen, onder een klein en van bulten eenvoudig en onaanzienlijk kerkje, de Kapuzinerkirche aan de Neue Markt, bevindt zich de grafkelder van de Habsburgers. In metalen doodkisten liggen hier de gebalsem de lichamen van de eens zoo machtige keizers uit dit huis, van keizerinnen, aartshertogen en aartshertoginnen. Als een vreemde tus schen al deze Habsburgsche personen sluimert hier ook Napoleons zoon, de arme kleine .Aiglon", het „Arendsjong", die op den twin tigsten Maart 1811 als koning van Rome te Parijs geboren werd en die nadat zijn vader voor den tweeden maal afstand van den troon gedaan had, naar Weenen werd gebracht, waar hij slechts den titel van hertog van Relchstadt (een plaats ln Bohemen) mocht dragen en waar hij op den tweeëntwintigsten Juli 1832 op het kasteel Schönbrunn gestor ven is, en wel in dezelfde kamer, waarin zijn vader in het jaar 1809 gewoond had. Merkwaardig en zeer waarschijnlijk den Dc Hertog van Rcichsladt, naar een lithographic van J. Snder. meesten lieden onbekend is het, dat zich ook de wieg van „l'Alglon" te Weenen bevindt, een prachtig kunstwerk, dat een geschenk van de stad Parijs ls geweest. Deze' wieg, die in de zoogenaamde schatkamers van den Hofburg, het voormalig keizerlijke paleis der Habsburgers staat, welke vertrekken te be zichtigen zijn, bestaat geheel uit verguld zil ver. Het heet, dat men daartoe indertijd twee honderdtachtig kilogram zilver gebruikt heeft. Boven het hoofdeinde zweeft een Nike- figuur, we'.ker knieën een bal aanraken. In de naar voren uitgestrekte handen houdt zij een lauwerkrans, van welken de gordijnen naar beneden hangen. Aan het voeteneinde zit een massieve zilveren adelaar. De wieg is met paarlmoeren zuiltjes en met vergulde bijen versierd. Het voetstuk bestaat uit ge kruiste horens van overvloed, waartusschen zich figuren bevinden, die de Wijsheid en de Kracht voorstellen. Veel werd er in de laatste jaren over de laatste rustplaats van „l'Aiglon" gesproken en geschreven, want in Frankrijk is een be weging ontstaan, om het stoffelijke over schot van den eenigen zoon van den grooten keizer naar Parijs te laten overbrengen, teneinde het aan de zijde van Napoleon I, in den Dom der Invaliden bij te zetten. Gedurende honderd jaren heeft men zich niet te Weenen en ln Oostenrijk, doch in ge heel Europa intensief met de levensgeschie denis en met het sterven van den kleinen Na poleon n, beziggehouden. Men schreef toch aan den Oostenrljkschen staatskanselier Met ternich de schuld van zijn korten levensduur toe. Zeker is het. dat Metternich den zoon van Napoleon haatte en dat hij alle mogelijke oogingen in het werk heeft gesteld om te verhinderen dat hij ooit den troon van zijn vader zou kunnen bestijgen. Thans wederom ls eer. boek van den be kenden Weenschen geschiedkundige Viktor Bibl verschenen. „Lügen der Geschlchte" ge- heeten, dat door den Avalun-Verlaa te Helle- rau bij Dresden werd uitgegeven, Viktor Bibl heeft in 1925 reeds een boek over „l'Aiglon" geschreven, „Der Herzorg von Reich stad t" geheeten. In dit nieuwe boek houdt hij zich met de geruchten bezig, die in den loop der tijden omtrent de doodsoorzaak van den hertog in omloop zijn geweest. In 1842 is te Parijs een geschrift versche nen, .Marie Louise et ie due de Reichstadt", in hetwelk beweerd werd. dat Metternich den hertog een vergiftigde meloen had laten eten om hem te laten sterven. Ook in Oostenrijk verscheen in het revolutiejaar 1848 een vlug schrift, dat Metternich den moordenaar van ..l'Aiglon" noemde. In die tijden geloofde men algemeen, dat Metternich den jongen man had laten ombrengen. De Weensche tooneelschrijver en tooneel- speler Johann Nestroy maakte een zoodanige toespeling, toen hij te Hamburg als Metter nich op het tooneel verscheen en hij zich door den acteur Hesse liet vragen, hoe het dan eigenlijk in zijn werk was gegaan bij het vergiftigen van den hertog van Reichstadt! Voor Bibl staat het als een paal boven water, dat al deze geruchten van moord en vergifti ging een historische leugen vormen, daar men bij de obductie van het lichaam gecon stateerd heeft, dat „l'Aiglon" tengevolge van longtering gestorven is. Doch wel zijn zijn omgeving en het „systeem", volgens hetwelk hij behandeld werd. schuld aan zijn vroeg- tijdigen dood geweest. Was het bijvoorbeeld noodzakelijk geweest den teergebouwden en zwakken opgeschoten twintigjarigen jonge ling alle mogelijke moeilijke garnizoensdien sten te laten doen en hem op den zestienden Januari 1832 een paar maanden dus voor zijn dood in de barre winterkoude het be vel te laten voeren over het militaire geleide van de begrafenis van een overleden gene raal van de cavalerie? Reeds anderhalf jaar te voren had zijn lijfarts Malfatti categorisch verklaard, dat men den jongen hertog in verband met zijn zwakken gezondheidstoe stand nimmer aan te groote koude of te groote hitte moest blootstellen en dat men ook voorzichtig moest zijn, dat hij zijn stem orgaan niet al te veel zou inspannen. Inder daad bleek „l'Alglon" bij de bewuste begra fenis opeens niet meer in staat te zijn met luider stemme te commandeercn, zoodat ee"n ander zijn plaat smoest innemen. Dit voor val baarde veel opzien en in het Parijsche blad ,Le Temps" van den zeventienden Juli werd op levendige wijze tegen deze behande ling van Napoleons zoon geprotesteerd. Met ternich had daarop den treurigen moed het gebeurde in het „Journal des Débats" te de menteeren. Toen de arme zoon van Naooleon en Marie Louise steeds zwakker en zwakker werd en het zeer gewenscht leek, dat men hem naar het zonnige Italië zou sturen, waar hij mis schien genezing kon vinden, bleek, dat ook dit niet mocht, want de Bonaoartisten, die daar een grooten aanhang hadden, konden zich wellicht van den jongeling meester ma ken om hem naar Frankrijk terug te voeren. Er kwam in het geheel niets van een ver andering van lucht: de hertog bleef op het slot Schönbrunn. waar hü dan ook gestor ven is. W. M. BEKAAR. reeds haar besten vriend. In den zomer van 1770 zei zü al niet meer openlük. wat Struensee voor haar was. maar dacht het ciaarcm waarschijnlijk des te vaker. Eindelijk iemand waaraan zij alles kon overlaten eindelijk iemand die haar eenzaamheid en haar hulpbehoevendheid begreep, eindelük iemand, die met haar deelen wilde wat het leven haar aan moelijkilieden en zorgen ge schonken had, en die als met één slag moei lijkheden en zorgen tot lichte, zóó weg te blazen paardebloemenpluisjes maakte, ver geleken bü het zware, rijke, dranken ma kende geluk, dat opeens haar arme, leege meisjeshart vulde! Iemand, die de verant- woordelü'kheid van haar afnam om ze op zijn eigen sterkere schouders over te laden, en die voor Denemarken zou kunnen zijn, wat noch zü, noch dc wettige koning ooit zou kunnen wezen: een waarachtig regeerder en een goed regeerder. Wat deerde het haar. dat er in de stad en in het land al over haar en Struensee gefluis terd werd? Misschien wist zü het niet eens, waarschünlüker wist zü het wel. Maar wat zal zü gedaan hebben? ZU znl waarschünlük haar hoofd in den nek gewor pen en zonder veel moeite er zichzelf van overtuigd hebben, dat zij evenals iedere vrouw het recht had op liefde en a«n waar- aohtigen levensgezel. Was het haar wensch geweest dat zü geboren werd als vorsten dochter, voorbestemd om Koningin te wor den? Wenschte zü niet leder uur, iedere mi nuut van den dag een gewoon mensch te zün, wier daden niet zwaarder wogen dan die van andere gewone menschen, aan wier doen en laten niet meer aandacht besteed werd dan aan het loopen van een vlieg over een raam? Moest zü dit alles opgeven, vrüwillig weer de eenzaamheid kiezen, die haar te midden van haar hof en haar land dikwijls het gevoel had gegeven, of zij, zonder een mensch tot wien zij zich kon richten, op een verlaten eiland leefde, met niets dan onein dige zee om zich heen waarin de golven naar haar toe deinden en weer weg kabbel den zonder acht te slaan op den roep van haar verlangend hart, waarover de wind kwam aangestreken, en beloften meebracht, die nooit vervuld werden, en haar steeds een zamer en hopeloozer achterlieten? Natuur lek gaf zy het niet op nooit En zü zal met stralende oogen voor zich uitgekeken hebben, teeder den laatsten keer hebben herdacht, dat zü elkaar zagen, een paar uur, een dag geleden, en zü zal overpeinsd hebben wanneer zü hem weer zou zien. De droomen van vrouwen, die voor het eerst liefhebben, verschillen nooit zoo heed veel. Maar intusschen regeerde Struensee. En wat Mathilde niet gezien hod en niet zag: dat hü geen goed en geen waarachtig re geerder was, dat zün schouders niet sterk genoeg waren om de verantwoordelükheid. voor een heel land te dragen, d'at voelde Denemarken spoedig aan den lijve. HU deed domme dingen, hij deed dwaze dingen, hij vervreemdde den adel cn de lagere standen van zich en even spoedig en onweerstaan baar als zün ster was opgekomen, daalde zij, zoo mogelijk nog spoediger. Koningin-moe der Juliana, de afgunstige, intrigeerde achter de schermen, een door Struensee met zijn gewoon gebrek aan tact behandelde edelman. Graaf Ranzaue paarde rijn wraaklust aan haar jalouzie, en in den nacht van 16 Januari 1772 vond de slecht voorbereide, maar niet de minste kans van mislukken hebbende „pa leisrevolutie" plaats, waarbü Struensee en Mathilde als gewone misdadigers uit hun bed gelicht werden en gevangen genomen. Hoe geiroeg Struensee zich? Als een lafaard. Hü bcod geen weerstand, liet zich gedwee boeien en wegvoeren. Hoe gedroeg Mathilde zich? Als de Ko ningin, die zy in allo beteekenisser. des woorüs tenslotte was. Zü weigerde zich over te geven aan verraders en kon pas met ge weld overmeesterd worden, toen zü eerst ook nog een poging gedaan had om uit het raam te springen. De samenzweerders hadden een makkelijke overwinning op een lafaard en een weerlooze, op niets verdachte vrouw. Leve koningin moeder Juliana en. graa Ranzeau. Weg met Mathilde en Struensee! Maar de over van ning was niet genoeg. De wraak moest nog volgen: De twee „beklaagden" werden verhoord nog eens verhoord, en nog eens verhoord. Be- wüzen werden hun voorgelegd, getuigen aan gehaald. En Struensee bezweek in minder dan geen tijd, verried rijn Koningin en zün geliefde en bekende met haar een verhouding gehad te hebben. Dat hü terdood veroordeeld zou worden had van het begin af al vast ge staan, deze bekentenis kwam den aankla gers goed van pas. ZU gebruikten haar als wapen tegen de Koningin en verzekerden haar, dat de eenige manier, waarop zij hein nog redden kon, was ook te bekennen. Zij deed het onmiddellijk. Woord houden tegenover haar heeft men natuurlük niet gedaan. Struensee werd op den 27sten April onthoofd, Mathilde veroor deeld tot een levenslang verblUf in de stad Aalborg in Jutland. Haar broeder, koning George III van Engeland wist evenwel verlof voor haar te verkrijgen om Denemarken te verlaten en zich naar Duitschland te begeven waar zü zich vestigde te Celle. Haar kinde ren had zü nog éénmaal mogen zien. En in 1775 stierf zü er, gebroken op haar vier en twintigste jaar. Mathilde ex-koningin van Denemarken, die wel zwaar had geboet, voor de zco menschelüke zonder, die zü had be gaan. WILLY VAN DER TAK. EEN SCHOOL VOOR DUIKERS. In de laatste jaren hebben Italiaansche duikers een vooraanstaande plaats ingeno men op het gebied van onderzeereddingwerk, en een der groote factoren, die aan hun succes hebben meegewerkt, is wel het feit, dat in Spezia in Italië de grootste duiker- school ter wereld is. De duiker-cursus duurt een Jaar en stu denten moeten een proef afleggen van twee uren werk op een diepte van 125 voet onder den zeespiegel, in pakken van een bepaald gewicht. Hun werk zal natuurlük meermalen op nog grootere diepten moeten worden uit gevoerd. Tervrijl de duik-apparaten de laatste eeuw veel verbeterd zün. werden *.och al eenvou dige vormen eebruikt ten tijde van Alexan der de Groote. Een Engelschman. Roger Bacon, heeft den naam van uitvinder te zü'n van de oorspronkelijke duikerklok ongeveer in het midden van de 13de eeuw. Duikers moeten veel gevaren doorstaan en les wordt o.a. gegeven op die Italiaansche school in dc moeilijke kunst van het vechten met haaien en andere ondieren.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 16