RAADSELS (Deze raadsels zijn ingezonden door Jongens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen. Iedere maand worden onder de beste oplossers vier boeken verloot.) AFD RELING I (Leeftijd 10 jaar en ouder). 1. «Ingez. door Goudelsje.) Strikvragen. a. Wie heeft altijd 't laatste woord? b. Voor welken tijd wordt het meest gedaan? c. Waarom dragen molenaars Witte petten? d. Wat is een ijzervreter? e. Wat volgt gewoonlijk na den kalfskop? f. Welke bok heeft geen horens? g. (Ingez. door Nachtegaaltje.) Wanneer blijft een os een os? h. Welke haren heeft een Sint- Bernardshond? 2. (Ingez. door Haarknipstertje.) Ik ben een polder in N. Holland van 13 letters. 1 2 3 4 groeit aan zee. 4 5 6 T draagt men aan de hand, 10 2 12 9 is een insect. 8 10 10 11 13 is in iedere huishou ding. 12 2 Is versterkend. 3. (Ingez. door Tijl Uilenspiegel.) Mijn geheel is een stad in Afrika van 10 letters. 5 8 9 3 2 is een bekend motormerk. 1 7 7 10 8 is een kleine slang. 4 5 0 Ls de eerste lettergreep van de vrouw van Socrates. 4. (Ingez. door Bloemenmeisje.) Neem van onderstaande schuilna men telkens één letter zoodat er een nieuwe schuilnaam ontstaat. Orgelist, Zwartkopje, Zonneschijn Ansepans, Optimist, Nevada, Iris, De Tijgerkat, Prikkebeen. Topsy Egeltje Lucifer. 5. (Ingez. door Tijl Uilenspiegel.) Mijn geheel is een spreekwoord van 21 letters. 9 19 10 1 20 4 5 vindt men bij ma chines. 6 11 2 5 ls een jongensnaam. 3 7 18 19 moeten aardappels des middags zijn. 16 15 14 17 ligt op de velden 8 9 11 1 is een jongensnaam. 12 18 19 20 is een meisjesnaam. 13 14 15 10 is een edel metaal. 21 19 20 wordt een Insect. 6. «Ingez. door Gelukspop.) 1 maal u en 1 maal M 1 maal i en 3 maal s, 2 maal a en 1 maal 1. Zoek me ln Zuid-Holland, dan vind Je mc wel. AFDEELING II (Leeftijd 9 jaar en jonger). 1. (Ingez. door den kleinen Kok.) Strikvragen. a. Wat ligt er tusschen berg en dal? b. Wat wordt grooter, als men er meer afneemt? c. (Ingez. door Tuimeltje.) Welke haan kan niet kraaien? 2. (Ingez. door Tijl Uilenspiegel.) Lettergreepraadsel. As ker ker straat ver ne cint fait bar sui voet bak eau zil gne o lr co a kwik lo re. B«' :enis der woorden: een be- berocj plaveisel, iets zoets, een bloem, een straat in Haarlem, een geurige vloeistof, een glanzende vloeistof. 3. (Ingez. door Asschepoester.) Mijn lste is een lentemaand, mijn 2de is een bloem, mijn 3de is een verkleinwoord. En mijn geheel is een bloem en tevens een Rubriekertjes- ïiaam. 4. 'Ingez. door Admiraal de Ruy- ter). Zet achter een vrouwtjeshert een werkwoord en je krijgt een plaats aan de kust van Friesland. 5. (Ingez. door Duinroosje.) Figuurraadsel. e u k e k n s 1 w j O e Welke schuilnaam staat hier, die fevens de naam is van een lente bloempje? 0. (Ingez. door den kleinen Sport man.) Vul de puntjes In met klinkers, zoodat je een bekend spreekwoord krijgt. B tr h rd g blzn d n dn m nd gbrnd. Raadseloplossingen De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING I 1. Sneeuwklokje. 2. Roodkapje. 3. Handballertje. 4. Max, Rosa, Emma, Peter, Annie. 5. Eieretertje. 6. Sleutel. AFDEELING II 1. Nijmegen, Haarlem, Amsterdam 2. a. Door er 3 kwartjes bij te leg gen. b. sleutel, c. filmster, d. padde stoel- 3. Crocus, stroobloem, ridderspoor, azalea, aster, lathyrus. 4. 5. Goudlokje. 6. Heidebloempje. Goede oplossingen ontvangen van: De looze Vos 6 Prinsesje Lindegoud 6 Bruinoogje 2 Huishoudstertje 6 Op timist 8 Hermien Janssen 6 Groen- doline 6 Krielkip 6 Alba 5 Zilver schoon 5 De kleine Vogelvriend 8 Prinses Marsepeintje 4 Wenda 6 Een naamlooze 5 Duinkoningintje 4 Tuimeltje 4 Egeltje 6 Tamboer 6 C. Waleveld 6 Een naamlooze 5 Man darijntje 6 Schrikkelkindje 0 Rit meester 5 Slaapmutsje 6 Zomer- bloempje 6 Moeders Beste 6 De tij gerkat 6 Mickey Mouse 6 Vaders Hulp 6 Gouden Regen 6 Bellefleur 0 Klein Duimpje 6 Haakstertje 5 Ansepans 0 Kampeerdertje 6 Blauwoogje 5 De kleine Bouwer 5 Poppenverpleegster- tje 5 Hansje Teddy-Beer 5 De kleine Sportman 5 Graspieper 4 Nikkertje 6 Kerstroosje 8 Heidebloempje 5 On derwijzeresje 0 De looze Vos 5 Gen tiaan tje 6 Duinpieper 8 Wipneusje 6 Boschnimf 4 Trambestuurder 6 Cro- cusje 4 Moeders Kleinste 5 Duifje 5 Jac. Hezemans 5 Gladiooltje 5 Ko nijntje 5 Juffertje Zwemgraag 4 Len tekind 5 Ballenbreistertje 5 Boertje 5 Kerstpop 5 Rozenknopje 1 Ritmees ter 5 Eieretertje 6 Strandjuffertje 3 Prikkebeen 5 Directeurtje 5 Goud- elsje 6 Handwerkstertje 5 Orgelist 6 Iris 6 Ansepans 8 Haakstertje 5 Bellefleur 6 Nevada 6 Uitlooper 6 De twee Blondjes 5 Pechvogeltje 5 Handballertje 6 Zwemstertje 8 Korfballer 6 Topsy 5 Waterrotje 5 Rubriekertjes-lijst Cornelia H. Niesten, oud 11 jaar, Gen. Bothastraat 105. Haarlem-N. MAART-WEDSTRIJD Inzendingen ontvangen van: Blauwoogje oud 15 jaar, De kleine Bouwer oud 12 jaar. Poppenverpleeg stertje oud 10 jaar, Kerstroosje, oud 10 jaar, Alba oud 12 jaar. H. H., oud? Boertje, oud 8 jaar, Ballenbreistertje oud 10 jaar. Fran- cisca v. T., oud 9 jaar, Egeltje oud? Draaitol, oud 15 Jaar, Vondel oud 18 jaar. Dik Trom, oud 14 Jaar, Haak stertje oud 9 jaar, Ansepans, oud 8 jaar. UITSLAG VAN DEN MAART WEDSTRIJD 1 is hond. 2 is Eekhoorn. 3 is koe. 4 is olifant, 5 is tijger, 8 is kangeroe. 7 is specht. 8 is struisvogel, 9 is kip 10 is hagedis, 11 is meikever, 12 is krab. De 6 boeken, die ik onder de goede oplossers heb verloot, zijn ten deel gevallen aan: IRIS, oud 8 jaar. ORGELIST, oud 13 jaar. POESEN MOEDERTJE, oud 11 jaar, ALBA, oud 12 jaar, WIM VAN STRAATEN, oud 11 jaar, en PECHVOGELTJE, oud 12 jaar. Deze Rubriekertjes mo gen Woensdag 23 Maart bij mij een boek komen halen. KLEURWEDSTRIJD Inzending ontvangen van: Lucie v. Groningen, oud? RUILRUBRIEK L. G. ENSING, Sloterweg 1007, Hoofddorp, heeft 100 Turmac. Miss Blanche, Hille, v. Delft, Amstel, Pe likaan, Albert Heyn, Lievegoed mos terd, Veldbloemen, Hiervoor vraagt hij WIjbert, Karnemelkzeep en Ver- kade. RITMEESTER. Gen. Bothastr. 55 heeft Kwatta, Benito, en Duinzicht, Hiervoor vraagt hij Batco. Duifjes en D. E. DEN HEER D. M. v. d. D. dank ik hartelijk voor de ontvangen bon nen en plaatjes. ZOMERBLOEMPJE. Leidschevaart 20 heeft 2 Roodband, 1 Haas, 1 Vic toria, l Mcco, 1 Zoological, Hiervoor vraagt ze Weegschaaltjes. Dan heeft zc nog 10 Cactussen-Verkade, 8 Hille, 2 Kwiek, 6 Kwatta, 2 Sickesz, 1 Miss Blanche. 1 Turmac. Daarvoor vraagt ze van Nelle. T. VERHAGEN. Leidschevaart 20, heeft 8 Roodband, 2 Kiazim, 2 Funke 1 Voetbal. 2 Cavanders, 1 Sickesz. 9 Meco, 4 Witje en Gitje. Voor dit al les vraagt ze Weegschaaltjes MANDARIJNTJE. Tuinwijklaan 39 heeft 2 Kwatta, 2 sprookjes-clgaret- ten (nrs. 2 en 3) 7 1,2 Albert Hein, 1 Haas, 2 Lux 9 Rinso, 1 Mickey Mou se, 9 Wapens. Hiervoor vraagt ze Droste of Verkade-cactussen. Verder wou ze graag dubbele Droste ruilen voor andere. C. WALEVELD. v. Marumstraat 24 rood, heeft 1 Pette, 1 Klazlm 1 Wijbert, 1 Sickesz. Hiervoor vraagt hij Weegschaaltjes TAMBOER, Pres. Steynstr. 86 Haarlem N. heeft 3 Indiaantjes, 1 Weegschaaltjes, 2 Kiazim Emin. l Meco, 11 wapens, Hiervoor vraagt hij Amstel. JOHANNA DE WEST. Olmenstr. 71 heeft 36 Zwerftochten (Gclderl.) 2 Erdal 4 Roodband, 3 Koek, 3 Kwatta, 1 Weegschaaltje, 2 Langs de Zuider- zeer, 3 Vogelleven, Hiervoor vraagt ze Leupen, serie A en Zwerftochten, JAC. HEZEMANS, Rollandslaan 43 Utrecht. Ovcrveen. bij Ramplaan, heeft 160 wapentjes van goed, 6 Kwatta. 18 Pette, 13 Sickesz, 102 Kiazim. Hier voor vraagt hij Clysma of Pirate. Verder vraagt- hij voetbal 3de en 4de serie. Hij heeft van de 4de serie de nrs. 5, 13. 31. 44. 25. 58 61 67 68 84 86 91 94 96 100 105 en 100 MEJ. MERTEN. Borskistr. 9 Haar lem-N. heeft Verkade-Cactussen. Sunlight. Vim, Hille (Utrecht). Erdal Amstel Karnemelk. Roodband. Dik Trom,, Kwatta, Sickesz, Kiazim. Hiervoor vraagt ze Turmac en Droste. ALI v. NORDEN. Olycanstraat 11 heeft 0 v. Nelle, 14 Roodband, 36 Zeewater, 22 Weegschaaltjes. 8 Kwatta. 6 Sickesz, 1 Haka. 1 cac tus, 1 Leupen. 16 Batco, 1 Bussink (Limburg) 1 Haas. Hiervoor vraagt ze 6 Wapang, 2 Sopla. 2 Mavrides, 9 Xantia, 127 Miss Blanche, 43 Kiazim 15 Turmax, 22 Miss Blanche nieu we serie, 4 Sickesz. 4 1 2 D, E, 5 Cac tus, 8 v. Houten, 38 Hille. (Utrecht) Hiervoor vraagt ze Sunlight, Vim, Lux en Rinso. Ruiltijd van 67. ROODBORSTJE, Ruysdaclstr. 12r. bij den Schotersingel, heeft Clysma. Weegschaaltjes, Sickesz, Kwatta, Wijbert, Kamerplanten, Meco, Rood band, Pleines. Hille, Miss Blanche, Sunlight, Amstel, Onze Vogels, Funke Batco, Lux, Mavrides, Cavander, Cairo, Pette-Cactussen, Cold Cup. Hiervoor vraagt ze D. E., Dubec, Kia zim Emin. DIRECTEURTJE, Pres. Steynstr. 60. Haarlem N. heeft 12 Weegschaal tjes, 1 Sickesz l Niemeyer, l D. E. 1 Sopla, 1 Brahma, 5 Batschari, 6 Xantia, 6 Wijbert 1 Shell. 2 Oude Meesters. 2 Indiaantjes, 13 Fox. 4 Bobbie Hiervoor vraagt hij Erdal, Pelikaantjes. A. MEIER. Oostvest 26 heeft. 66 Klokjes, 57 Hoe heet die vogel? 22 Roodband. 3 Franken, 28 Victoria, 3 Niemandsverdriet, 15 Cactus-Ver kade, 2 Cactus-Pette, 5 Droste. 5 Haka, 8 Bogamy, 1 Ons Hoender boek, 9 Quick. 1 Scholten, 1 Paul Kaiser. 1 Kahrelt 3 Dijkstra. 33 Peli kaan. 9 Miss Blanche. 17 Filmster ren, 23 Oude Meesters, Hiervoor vraagt hij Dulfmerken, Amstel, Lux, j Vim, Sunlight, Rinso, en cigaret- punten. E. B. Schermerstr. 8 rood heeft 7 Erdal, 9 Franken, 3 Hoe heet die vo gel? 80 Voetbal lste serie, 2 Tijdgeest 1 Brood en Meelfabriek. 20 Terra rium. Hiervoor vraagt hij Pleines. Duifjes, Cactussen-Verkade en Hille (Utrecht). SUZE v. GRAAS, Karolingenstr. 39, heeft 200 Roodband, Turmac bloemen, vlinders, vlaggen, wapens. 66 D. E. v. Nelle, 25 Starreveld. 110 H. O 41 Quick. Miss Blanche, Voet bal. 19 Oude Meesters, 90 Sneeuwwit 25 Haust, 23 Gruno. Hille. 63 Weeg schaaltjes, 34 Sickesz, 24 Kwatta, Voor dit alles vraagt zc Amstel, Sun light, Vim, Rinso en Lux. ANSEPANS, Turfmarkt 8, (win kel) heeft 275 Weegschaaltjes, I Amstel, 5 Haas, 1 Dollarzeep, 0 Brood en Meelfabriek 3 Hille, 1 V. S. 2 D- E. 1 Hoe heet die Vogel? l Leupes, 1' Haka, 2 ter Wee, 2 Niemeyer, 2 Vic toria, 2 Hille, 1 Haust, 1 Universal 3 Oude Meesters. 23 Meco, 6 Gruno. 1! Maïzena. 2 v. Delft, 3 Riemvis, 1 Keg, 1 Film, 3 Dobbelman, 1 v. Houten, 2 v. Delft, 3 Riemvis, 1 Keg, 1 Film. 3 Dobbelman, 1 v. Houten, 2 v. d. Lin den. 1 Franken, 5 Ons mooie Land, 25 De mooiste plekjes, 7 Voetbal. Hiervoor vraagt ze Sickesz, Duifjes Cactussen Pette en Verkade, Sun light. en Erdal. KORFBALLER, Dahllastraat 7, heeft 5 Ira, 13 Miss Blanche, 6 Sic kesz, 3 Haka, 3 Franken, 40 post zegels. 20 Niemands Verdriet, 4 Quick, 10 London, 00 Pelikanen 20 Erdal, 4 Utrecht, 82 Verkade-cactus, 4 Voetbal, 18 Gelderland, Voor dit alles vraagt hij Sunlight, Lux, Vim en Rinso. PECHVOGELTJE, Soerabajastr. 12 heeft 85 Droste en vraagt daarvoor Hille (Utrecht). POSTZECELRUBRIEK. ITALIë in /w-ff J0 e. c. src de a tf/f- trf *01? k. Gedurende 1870—94 verscheen dé eerste serie portzegels. Ze zijn in ge heel nieuwe teekening. In een blanco ovaal staat een groot waardecijfer. De omgeving is bewerkt, terwijl m den bovenrand „Segnatasse" en in den onderrand ..centesimi" is ver meld. Uitgegeven werden: 1 2 5 10 20 30 40 50 60 centesimi (alle oranje met. karmijnroode waardecijfers), 1 2 5 en 10 lire (alle blauw met brui ne waardecijfers) Bovendien ver schenen 1 2 5 en 10 lire in blauw met karmijnroode waardecijfers. Grootte van de vakjes 2.3 bij 28 c.M. Zie voor de Indeeling 't schetsje. Nieuwe deelnemer: 63. H. Wlllemse, Kadijk 15, Heem stede. BEDTIJD. Kleine zusje moet naar bed, Zegt allen goeden-nacht. Ze zal zoet naar boven gaan, Waar haar bedje wacht. Nacht Paps. dag Oma, wel-te-rusten, O! Poppie-Loes moet mee. Pop moet ook naar bedje toe, Zij gaan altijd getwee. Dan zingt ze nog een liedje. Voor kleine Poppie-Loes Envalt erbij in slaap, Die leuke lieve Snoes. Wordt ze 's morgens wakker, Dan roept ze: Mams kom gauwl Moekie ben je nog niet op? Mammie! Waar blijf Je nou?. WACHTER „MAAN". Moe, zucht Mieke, ik kan niet slapen, Er is gestommel in de gang. Zijn het muizen of kabouters? Moeke ik ben bang. Bang? lacht Moeder, Malle meid, Dat meen je toch niet, wel? Wat zal Va daarvan wel zeggen, Als lk het hem vertel! En dan, de Maan, die bolle Maan, Die glundert om Jouw woorde' Of denk Je dat die verre maan, Misscnien niet alles hoorde? Kijk maar es even, let eens op, Hoe breed of hij wel lacht! Bang? vraagt-le, Bang waarvoor? Hou ik soms niet de wacht? En met zoo'n trouwe wachter, Mieke, Kun je gerust wel slapen gaan, Hij ziet in honderd kinderbedjes Die stille wachter „Maan". En Mieke lacht en sluit gerust Haar moeë oogjes toe Terwijl door 't raam, langs wolkjes om. De Maan speelt koekeboe.... DOOLHOF. Als het buiten koud ls en de wind je om de ooren blaast, dan gebeurt heet jullie zeker ook wel eens, dat je naar de lekkere warme kachel verlangt. Maar weet Je nu, hoe het komt, dat je Je zoo fijn warmen kunt aan het vuur, dat Moeder nog eens extra voor je oppookt? Dat komt omdat er mannen zijn, die diep in de grond afdalen om er de steen kolen uit te halen. Het is een heel zwaar werk, dat kolen delven.En gevaarlijk ook. Op ons plaatje zte je bijvoorbeeld, hoe verschillende gangen van de mijn zijn ingestort, Eén mijnwerker zit nog gevangen. Zou hij er uit kun- WAT ONZE BELANGSTELLING WEKT. Hoe komt het dat zijdewormen al tijd op mocrbciboonien leven? Volgons de overlevering moe.-t ko ning Salomo toen hij bij de koningin van Scheba op bezoek was een draad brengen door een steen met een bochtige opening. Salomo zette in de opening een zijdeworm die door het gat kroop en aan beide zijden een draad er in achterliet. Toen Sa lomo aan de zijdeworm vroeg wat voor belooning hij verlangde, ver zocht hij een mooien vruchtboom tot woning en Salomo gaf hem daarop dc moerbeiboom, die sedert de woon plaats der zijdewormen is gebleven. Eet lekker. In de middeleeuwen goldt als lekkernij dat op geen feestmaal mocht ontbreken het spek van zeevarkens, zeehonden, bruin- vlsschen, bevers en walvisschcn Ook de prik of lamprei gold als een groote lekkernij; deze laatste werd in wijn gekookt. Hoe lang leven insecten? De mug leeft 6 maanden, de vlieg 3 en 4 maanden; de meikever ongeveer 6 weken, de mier 1 Jaar evena's de bijenkoningin. Vergeetachtige mensehen. On der de voorwerpen die de passagiers in 1931 in de Amsterdamschc nam hadden vergeten, waren niet minder dan 400 paraplu's. Iets over de Philippijncn. Deze eilandengroep bestaat uit ruim 7000 eilanden met een gezamenlijke op pervlakte van 297904 K.M.2 (ons land is 33.000 K.M.2 groot) Het aan tal inwoners bedraagt ongeveer 13.000.000 (ons land 8.000.000) Fer dinand Magclhoes, was de eerste Europeaan die deze eilanden bezocht en wel op 17 Maart 1521. Hij noem de deze eilandengroep Sanlazero, omdat 17 Maart in den kalender was aangegeven als Lazarusdag. La tere bezoekers hebben de eilanden, genoemd naar Koning Fillps II van Spanje. Een oude Engelsche gewoonte. 1 Juni 1642 werd de toenmalige Prins van Oranje, de latere stad houder Willem II met zijn bruid, de Engelsche prinses Maria, met gevolg plechtig te Gouda ontvangen ca bracht den nacht op eet raadhuis aldaar door. Voor het gezelschap den volgenden dag vertrok liet de En gelsche prinses twee brooden halen, brak ze in stukken en deelde die aan de omstanders uit. Dc vroed schap der stad begreep er niets van en stond er cenigszlns verlegene bij te kijken. Eerst later hoorde ze dat dit een bewijs van dankbaarheid was en de bedoeling had aan de burgerij van Gouda bekend te maken, dat zoolang de Engelsche prinses zelf nog brood had, het ook de Goud- sche burgerij aan niets zou ontbre ken. Hoe komen we aan ons woord qua rantainc? In 't midden der 14e eeuw heerschte in Europa de verschrik kelijkste aller ziekten, de pest, die men de Zwarte Dood noemde. De in woners der Ita'iaansche stad Reg- gio zochten zich tegen de besmet ting te beschermen, door iedere vreemdeling, die de stad wilde be zoeken, te verplichten, zich 40 da gen buiten de stad op te houden. Hadden zich dan nog geen verschijn selcn der gevreesde ziekte voorge daan, dan mocht de vreemdeling in de stad toegelaten worden. Dit voor beeld vond weldra op andere plaat sen navolging. Ook in ons land. Schepen die verdachte ziektegeval len aan boord hadden moesten 40 dagen (40 quarante) blijven lig gen bij het Zuid-Hollandsche eiland je Tien Gemeten. Dat was ons qua rantaine-station. Wat niet iedereen weet. -- Dat dc mieren er een veestapel op na hoof den evenals de menschen weten de meesten wel. De bladluizen zijn de koeien der mieren. Wat niet iedereen weet ls dat de mieren er ook herders op na houden, om op die bladluizen, te passen en te zorgen dat ze niet bezocht worden door vijandelijke mieren. Hoewel mieren niet van het felle zonlicht houden, verlaten dez« herders bij het felste zonlicht hun post niet. UIT DE NATUUR. STEKELTJES. We kunnen ons aquarium op ver- echillende manier bevolken. De vori ge weck was 't de ontwikkeling van den kikker, die we van het begin tot 't einde konden gadeslaan. We kunnen het ook laten bewonen door eenige Stekelbaarsjes. Maar denk er aan. dat dit niet samen kan gaan met de kik kereitjes, daar de vraatzuchtige ste keltjes spoedig alles zouden hebben opgegeten. Als we op de stekeltjesvangst zijn, bemerken we spoedig dat onze sloo- iten door 2 soorten stekelbaarsjes be woond worden. We zien er bij met 3 en 9 stekels op den rug. Als we suc ces in ons aquarium willen hebben, doen we er stekeltjes van dezelfde soort ln en wel één mannetje en eenige wijfjes. Deze zijn zeer ge makkelijk te onderscheiden, daar de mannetjes in 't voorjaar schitterend gekleurd zijn, onder den kop en de buikzijde vuurrood, van boven groen achtig. De jongens noemen deze vischjes wel roixlkaakjes. De wijfjes zijn veel bleeker en doordat ze haar eitjes nog moeten leggen, ook ron der. Als we zorgen voor voldoende planten en vezeltjes in ons aqua rium, zien we al spoedig bijzondere dingen gebeuren. We zien het man netje geregeld in het zand happen om dit verder op weer uit te spuwen. Hij maakt een kuiltje in 't zand. Van vezels en stengeltjes van waterplan ten maakt hij in dit kuiltje een ton- vormig nestje, dat twee toegangen heeft, de eene iets grooter dan de andere. Is 't zoover klaar dan zoekt de driftige bouwmeester de wijfjes op, die hij met geweld door het nestje drijft. De uitgang is echter te nauw, waardoor het angstige wijfje haar eitjes in het nestje achterlaat. De andere wijfjes ondergaan het zelfde lot, totdat genoeg eitjes in liet nestje zijn verzameld. Het manne tje houdt trouw de wacht bij het broedsel. Angstvallig waaktk hij, dat geen ander te dicht bij het nest komt Vaak zien we hem voor één der poortjes met de borstvinnen krach tig i. .1 en weer gaan. Hij stuurt dan versch water door het nest. In- tusschen zijn de jonge vischjes uit de eitjes gekomen, doch ze mogen het nestje nog niet verlaten. Wie er zich even buiten waagt, wordt dade lijk door papa teruggedreven. Na eenige dagen komen ze te voorschijn en bij troepjes, bewaakt door den vader, maken ze tochten door den water tuin. De jonge vischjes groeien snel en zorgen spoedig voor zich zelf. Nu is de taak van den vader afgleoo- pen, hij verliest zijn prachtige kleu ren en vergeet zijn kinderen. We ge ven nu de vischjes hun vrijheid te rug en zoeken nieuwe bewoners voor onzen watertuin. V C.WU BOODSCHAPPENTASCH. HUISVLIJT Dit is altijd een praktisch voor werp en een aardig cadeautje om moeder te geven, want jongens en meisjes kunnen er aan werken. De beugel wordt uit goed glad ge schuurd triplex van 5 m.M. tweemaal gezaagd, de randjes wat rond bij ge schuurd en gebeitst. Door de groote vierkante gaten kan een koord ge haald worden, maar beslist noodlg ls het niet. De tasch kan gebreid worden van frotté zij, wol of gekleurd katoen. De tasch die in de Tijdingzaal figt werd van gevlamde frottézij gebreid op pennen 2 1 2 in tricotweefsel, d l. een pen recht, een averecht. Zet 65 steken op en brei een rechthoekige lap als de teekening aangeeft, op de helft komt een splitje van 6 c-M. De lap wordt dubbel gevouwen a-b en c-d en de open kanten van vouw a-b c-d dichtgenaaid tot op 6 c.M. na dat het splitje wordt aan den an deren kant. De zak wordt gevoerd met bijpassend satinet en aan den beugel gezet. Het is dan een genot om boodschappen te doen met zoo'n eigengemaakte tasch.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 20