/93Z- Avond-spreekuur ,NMerS 9 I a BUITENLAND. Bemiddelingsonderhandelingen te Sjanghai hebben resultaat. Ctt tfaCAflkftiulfaiïS W.SWAAP INRICHTING Groote Houtstr. 99 FLEUR DE SiCiLE INSULWOOD - SUNDEALA H. C. VAN MEEUWEN HAARLEM'S DACBLAD MAANDAG 21 MAART 1932 Een overeenkomst bereikt. Japansche regeering zou alleen bezwaar hebben haar troepen tot de internationale concessie terug te trekken. De Duitsch-Nationalen en de presidentsverkiezing. Geen actieve deelneming bij de herstemming. De tekst der nota's van de mogendheden aan Litauen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De JapanschChineeschc bemiddelings- onderhandelingen op het Britsche consulaat te Sjanghai hebben een gunstig resultaat ge had. Er is een overeenkomst getroffen welke ter goedkeuprlng gezonden is naar de Ja pansche en de Chineeschc regeering. Hoewel de tekst van de overeenkomst nog niet gepu bliceerd is, is reeds bekend,'dat de regeling loopt over de volgende vier punten: 1. De vijandelijkheden worden definitief gestaakt. 2. De Japansche troepen worden tot nabij de internationale concessie en de daaraan grenzende straten teruggetrokken. 3. De Chineeschen blijven binnen hun hui dige stellingen en verplichten zich, geen uit vallen te doen of tot nieuwe aanvallen over te gaan. 4. Het beheer van de neutrale zone wordt door de Chineeschc autoriteiten overgeno men. Omtrent het tijdstip, waarop de Japan sche troepen teruggetrokken zullen worden is nog geen overeenstemming bereikt. Ook de vaststelling van den omvang der volmach ten der neutrale contralecommissie is nog niet geregeld, aangezien van Chineesche zijde wordt geëischt dat deze volmachten zich zul len beperken tot dc bevoegdheid van controle op den terugtocht der Japansche troepen, doch niet- op het overnemen van het bewind door dc Chineesche autoriteiten in de neu trale zone. Dc onderhandelingen over deze punten zullen in den loop van de komende week worden voortgezet. De Mandsjocrijsche commissie van den Volkenbond heeft tot nog toe geen deel ge had aan de onderhandelingen, doch heeft zich voor verdcere besprekingen ter beschik king gesteld. De partijen zijn het er over eens. dat de voorgenomen internationale Ronde Tafel-conferentie moet worden ge houden zoodra de overige voorwaarden ver vuld zijn. Na onderzoek van dc voorstellen, gedaan In het verdrag van Sjanghai, haar toegezon den. door den Japanschen gezant in China, zou de Japansche regeering besloten heb ben deze voorstellen te aanvaarden, behalve de bepaling, behelsend, dat de Japansche troepen zich tot nabij de internationale con cessie moeten terugtrekken, omdat, naar men verklaart, deze bepaling als dubbelzinnig beschouwd moet worden. Het persbureau der Duitsch-nationale partij heeft, naar Wolff seint een door Hu- genberg onderteekende verklaring gepubli ceerd, waarin o.a. het volgende wordt ge zegd: „Ons voorstel, tegelijk met de Landdagver kiezingen ook nieuwe Rijksdagverkiezingen te houden en de tweede stemming voor het rijkspresidentschap te laten vervallen, is door de regeering niet aanvaard. Wij betui gen den candidaat van het „zwart-wit-roode strijdblok", luitenant-kolonel Düsterber, on zen dank voor zijn onvermoeiden, door plichts gevoel ingegeven arbeid. „Een terugblik op de Rijksdagverkiezingen noopt ons tot de volgende uiteenzetting: Ver- eeniging van het nationale front voor den strijd tegen de zwart-roode partij-heerschap pij was steeds ons doel. Het congres van Harzburg liet dit op de meest duidelijke wijze zien In dit oogmerk is ondanks alle belem meringen en tegenstand geen wijziging ge komen. Millioenen Duitschers, die op 13 Maart voor Hindenburg stemden, verlangden harts tochtelijk naar een eenheidscandidatuur van het nationale front. Velen vreesden dat de eenheidscandidatuur gevaren voor ernstige storingen zou bergen. Daar zij geen natlona- len ecnheidscandidaat zagen, stemden mil lioenen, die evenals wij het bestaande sys teem van de hand wijzen, op den beroemden veldmaarschalk. Onze motieven tegen een verkiezing van Hindenburg blijven bestaan. Zoolang in Prutsen en het Rijk niet een be sliste koerswijziging is verkregen, staan wij tegenover hem. Zijn verkiezing is echter door de stemmen cijfers van de eerste stemming reeds een feit. „Actieve deelneming door de Duitsch-na tionale Volkspartij bij de tweede stemming voor het rijkspresidentschap zal niet plaats vinden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel L'AKEROL verzacht in de keel! 30 an 50 et», bij Apoth. en Dreg. „De Duitsch-nationale Volkspartij en haar zwart-wit-roode medestrijders houden vast aan de doeleinden van het Harzburgsche front. Het gaat om de verovering van Prui sen. Dit is thans het vitale punt voor de om verwerping van het systeem geworden". Naar voorts wordt gemeld, hebben de „Vereenigde vaderlandsche organisaties" be sloten, bij de tweede stemming de candida- t-uur van Hitier te ondersteunen. Te Miinchen hebben de leiders der natio- naal-soeialistische partij onder leiding van Adolf Hitler vergaderd, waarbij Hitler's in structies voor den nieuwen propagandaveld- tocht bekend werden gemaakt. In een rede betoogde Hitler, dat de nationaal-socialisten vastbesloten zijn, den strijd tot den laatsten ademtocht voort te zetten. In den Hessischen Landdag hebben de so ciaal-democraten, naar uit Darmstadt wordt gemeld, een voorstel ingediend, om alle op militaire leest geschoeide organisaties der nationaal-socialistische partij onmiddellijk op te heffen en de rijksregeering te verzoe ken, hetzelfde te doen. Litauen. De tekst van de nota's der mogendheden. De vertegenwoordigers der mogendheden, die de Memel-conventie hebben geteekend, hebben Zaterdagmiddag den Litauschen minister van buitenlar.dsche zaken gelijklui dende nota's in verband met het Memel-con flict overhandigd. In deze nota's wordt het volgende uiteengezet: 1) Het feit, dat de meerderheidspartijen van den Memelsehen Landdag na gedurende 14 dagen onderhandeld te hebben, de samen werking met het door Simaitis voorgestelde Directorium van de hand hebben gewezen, bewijst, dat dit Directorium niet in staat zal zijn, het in het Memel-statuut voorgeschre ven vertrouwen van den Landdag te ver krijgen. De vorming van een Directorium Simaitis, met een Litausche meerderheid, zou der halve in tegenspraak zijn tot het Memel- statuut en bovendien tot de verplichtingen, welke de Litausche minister van Buitenland- sche zaken tegenover den Volkenbondsraad op zich heeft genomen. 2) In het geval niet binnen zeer korten tijd een Directorium wordt samengesteld, dat het vertrouwen geniet van den Landdag, zullen de mogendheden, die de Memel-conventie onder teekend hebben, zich gedwongen zien, het ge'val Boettcher niet te behandelen langs den weg welken zij tot dusver van plan wa ren te behandelen, nl. een scheidsgerecht, doch in plaats daarvan de kwestie voor te leggen aan het Haagschc Gerechtshof. 3) Een event, ontbinding van den Land dag zou door de mogendheden, die het Memel statuut geteekend hebben, kunnen worden opgevat als een handeling welke indruischt tegen de aanbevelingen van den Volkenbonds raad van 20 Februari jL Deze mogendheden zullen dan hebben te onderzoeken, of zulk een handeling niet een nieuwe schending van de Memelconventie door de Litausche regeering betee'kent. Naar de Berlijnsche fciaden melden, is de Litausche Consul-Generaal alhier, Dr. Hans Fischer, met het oog op de verscherping van het .Memel-conflict, afgetreden. Uit kringen van den Memelsehen Landdag wordt medegedeeld, dat in de zitting van den Landdag op a.s. Dinsdag, een motie van wantrouwen tegen het Directorium Simaites zal worden ingediend, die naar alle waar schijnlijkheid zal worden aangenomen. Chili. De gouden standaard opgeheven. Uit Valparaiso: De regeering van Chili heeft besloten den gouden standaard op te heffen. Deze stap wordt gemotiveerd met de mededeeling, dat de peso zijn eigen waarde moet vinden. Dit zal waarschijnlijk het ge val zijn bij een noteering van 50 pet. van de huidige waarde. Dit besluit van de regeering krijgt kracht van wet na goedkeuring van het congres. Spanje. Moordenaar van oud-minister gearresteerd. MADRID. 19 Maart. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat de politie te Carmona (provincie Sevilla) Ramon Casanellas, een van de moordenaars van den oud-premier Dato, heeft gearres teerd Denemarken. Bezuinigingsvoorstellen op de legerbegrooting aangenomen. Het Landsting heeft Vi.VAvavond de nieuwe legervoorstellen der Venstre-partij (de ge matigde linkerzijdel met 50 stemmen van deze partij en van de radicalen en sociaal democraten tegen 11 conservatieve stemmen aangenomen. De nieuwe voorstellen hebben een jaarlijksche bezuiniging van zes millioen kronen op de legerbegrooting tot resultaat. Bij het debat verklaarde de soc.-dem. mi nister voor landverdediging Rasmussen o.a., dat de Deensche vloot niet in staat was tot het leveren van een gevecht. De Deensche vloot zou zelf niet de hoop kunnen koesteren van ontvluchting, aangezien haar meeste schepen slechts de helft van de andere vlo ten kunnen ontwikkelen. De eenige hoop, die men van Deensche zijde kon koesteren, dat in zoo'n geval de dichte mist de Deensche vloot aan het gezicht van haar tegenstan ders zou onttrekken. Daarom kon men ook zeggen, dat een kunstmatige nevel het voor naamste verdedigingsmiddel van de Deensche vloot is. De verklar -ing van den minister veroor zaakte groote hilariteit bij de afgevaardig den. Britsch'lndic Britsch plan inzake de Minderhedenkwestie. Tengevolge van het falen der pogingen van de Rondetafel-conferentie om zelf hot pro bleem van de minderheden in Indië op te lossen, is de Britsche regecring overeenkom stig de verklaring, door MacDonald in De cember j.l. afgelegd, ten stelligste voorne mens zonder verwijl een eigen plan voor een voorloopige regeling in tc dienon. In de desbetreffende regeeringsverklaring wordt gezegd, dat de regeering op het oogenblik bezig is met een hernieuwd onderzoek van de moeilijke kwesties, die op het vraagstuk betrekking hebben. Zmid.Afrika. Een nieuw muntstelsel. De minister van financiën Havenga, heeffi een nieuwe muntwet ingediend. Er zal geen devaluatie van de huidige munt het Z.-A. pond sterling plaats hebben, maar het munstelsel wordt veran derd. Dit zal kennen rands, guldens en een-, ten. Een rand is gelijk aan 10 gulden, en eem gulden gelijk aan 100 cent. Ierland. Er komt weer een republi- keinsch leger. De regeering van den Ierschen Vrijstaat heeft de zg. wet op de openbare veiligheid opgeschort. Het verbod van het republikein se he Iersche leger en van andere republi- keinsche organisaties is hiermede vervallen», de speciale militaire rechtbank houdt op te functionneeren en de bijzondere volmach ten, welke aan de politie waren verleend, worden ingetrokken. De regeering is van plan de wet geheel in te trekken. Duitschland. Aanklacht van de Nazis tegen de Pruisische regeering. Van nationaal-socialistische zijde wordeö z.g. bijzonderheden verspreid over een on derhoud van minister Groener met Goering en Frank. Naar van betrouwbare zijde ver nomen wordt, zijn deze bijzonderheden on juist: Groener heeft alleen de mededeelingen der beide nationaal-socialisten aangehoord. Ook de bewering, dat hij door de Pruisisch# maatregelen verrast en ontstemd werd, is niet juist; de minister heeft zich zijn mee ning voorbehouden. De nationaal-socialistische partij heeft thans formeel een aanklacht tegen den Prul- sischen minister van Binnenlandsche Zaken, ingediend en zal morgen een aanklacht in dienen bij het staatsgerechtshof der Duitsche republiek. De „Angriff" publiceert heden een oproep van Hitier, waarin opnieuw verklaard wordt, dat de partij absoluut langs legalen weg wil strijden; geen der leden mag zich tot illegali teit laten provoceeren. 'Cmnlk i.'"' •ï-.. Meer gemak en\minder zorg! Want elk vertrek van Uw woningYdfU van nu af'aan met Bala tum wordt belegty is voW drie volle jaren ge heel kosteloos verzekerd tegen brand en dief stal - en wel zonder uitzondering - voor alles wat zich in die met Polis Balatum belegde vertrekken bevindt. Een voorbeeld! Ligt in Uw gang Polis Balatum cn een insluiper steelt Uw mantel. U heeft geen schade, want door deze kóstelooze verzekering wordt Uw mantel vergoed. Een ander voorbeeld! In de keuken slaat de vlam in de vetpan en brand ontstaat. - Geen nood. schade behoeft U niet {e lijden dank zij deze kostelooze verzekering, mits slechts de Vloer met Polis Balatum is beïëgd. Kortom, alle verlies en schade door brand en diefstal aan meubilair, stoffeering, lijfgoed of anderszins, in welk vertrek van Uw woning dan ook, wordt vergoed als slechts de vloeren met Polis Balatum belegd zijn. Bij eiken aankoop van Polis Balatum verlange U daarom van Uw leverancier het garantiebe wijs voor duurzaamheid, waaraan het requ voor de kostelooze verzekering is bevestigd. - Dit moet U nimmer vergeten, want het is voor U tevens het bewijs, dat U met het echte Balatum te doen heeft en niet met imitatie. Echt Bala tum garandeert U tevredenheid en drie jaren brand- en diefstal premie-besparing. Alle verzekeringszaken worden behandeld door een der bekendste Assurantiefirma's: Is. Franco Mendes te Amsterdam. Kunsttanden per tand f 2.50 Betere Kwaliteit p. t. f 4. Geheel Gebit f 60. Betere Kwaliteit f 80. Haarlem - Telefoon 13728 Spreekuren op werkdagen 10-12 24. lederen avond van 7D; do spreekuren zijn toegankelijk voor Iedereen Gevuld met een heerlijke amandelmarsepaïn. Buitengewoon fijn I yvsarru! Mevrouw, Bel op 16910 voor uw gebruikte meubelen en zolderopruimingen tc verkoopen. H. W. DAMES, JANSWEG 14 bij het station. The Popular Home Journal of Great Britain. The Journal that tells how British ers live, think, work and play Splendid Stories Bright Articles PAPA.WAARONTKRIJG IK ALTIJD DIE HEERLIJKE OVOMALTINE* Dat zal ik jè uitleggen; Hoe beter gevoed, hoe sterker'fe^ödrdt. Jij moet groot worden. Mammie heeft het erg druk met haar huishouden; ik moet altijd hard werken en Oma begint oud te worden. Om nu niet vermoeid; prikkelbaar of ziek te worden, nemen wij Ovomaltine. eiken morgpn en avond een kop. Dat helpt ons. en dat.zal.ook jou sterk maken, Ovomaltine is een extract uit de 'waardevolle natuurproducten: versche eieren. Zwjtsersche melk. mout en een weinig .cacao. Ovomaltine Is' overal verkrligbaaf"ln"Bussen van f 0.70 af. Fabrikant: Dr A. WANDER A. G„ Bern. Vertegenw.: KERKHOFF*£i.Co.. Amsterdam. I voor Wandbekleeding, Plafonds en Vloeren tegen Warmte, Konde en voor Geluid-demping Alléénverkoop voor Haarlem en Omstreken Harmenjaniweg 11 - Haarlem Tel. 11653 TE BEZICHTIGEN STAND 226 - JAARBEURS UTRECHT FABRIEKEN TE HUIZEN - N. Holland BALATUM 200 cM. BREED f 0.97 PER EL „DE CHAUFFEURSSCH00L" ORANJEBOOMSTRAAT 174, HAARLEM, Telefoon 10041. Prospectus en inlichtingen op aanvrage dagelijks verkrijgbaar. ƒ30— LESGELD PER CURSUS, ƒ30— Voor dames speciale cursus. Slagen voor Staats-cxamen verzekerd. Maatschappij biedt Heerenkleeding aan naar maat vanaf ƒ5.per maand. Vraagt eens inzage stalencollectie betere genre. Coupeurs bezoeken U door het gcheclc land. Brieven onder nr. 2024 Bureau van dit Blad. 10

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10