Financieele Kroniek. RADIO! J. LOTTGERING Gr.Houtstr.5a - Tel. 10771 ONZE DAGELIJKSCHE KINDERVERTELLING. Tuimeltje en Kruimelde in het Kabouter la;.i 9 HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 21 MAART 1932 Het debacle der Zwecdschc luci fertrust en zijn gevolgen. Nog geen bedrijfshcrstel in dc Unie. Drastische inkrimping der koper- productie. De opbrengst der Rijks middelen in Nederland. Dc In dische tramwegen. De Nederland- schc Ford in 1931. Rubber, suiker cn tabak. Bulgarije en Brazilië. De dood van Ivar Krcuger, waaraan wij in het begin dezer week een afzonderlijke beschouwing hebben gewijd, heeft op de beurzen een nieuwe terugslag veroorzaakt, welke zich niet tot de Kreuger Toll-waar- den heeft beperkt. Voor laatstgenoemde fondsen was de koersdaling ruïneus. Na dc geleidelijke daling voor de winstdeelende obligaties Kreuger en Toll van 858 pet. In 1929 tot ca. pari een week geleden, is de koers deze week tot 37 pet gevallen; de aandeelen Kreuger en Toll, die in 1929 nog 762 pet no teerden en de vorige week ca. pari zijn deze week voor 24 pet. verhandeld, de aandeelen Zweedsche Lucifer Mij., In 1929 nog 452 pet., zijn van 70 pet tot ca. 40 pet. ingezonken. Hoewel aan dc positie van de Zweedsche Lucifer Trust In alle bladen lange beschou wingen zijn gewijd, is nog niet bekend in hoeverre do déb&clc in de Kreuger Toll- waarden door den toestand van het concern Is gemotiveerd. Dat het In financieele moei lijkheden verkeert, lijdt geen twijfel, Ivar Kreuger stond voor de aflossing van groote credieten, waavoor hij de noodige middelen niet heeft kunnen verkrijgen. Het onderzoek dat thans wordt ingesteld naar den finan- coeelen toestand der trust, zal spoedig uit wijzen of het met Kreuger's dood zal onder gaan dan wel of door een grondige recon structie van het financierlngs apparaat en een decentralicatie van de bedrijven het le venswerk van den Zweedschen groot-in dustrieel in stand kan blijven. In ieder geval beteekent de ineenstorting van deze wereld- trust voor Zweden een sterk verminderde machtspositie in de industrleele voort-bren ging van Europa en Ln de Internationale fi nancieele politiek. Onze tijd is aan groote, schokkende ger beurtenissen gewend geraakt en hierin ligt voornamelijk de reden waarom de beurshan del zich betrekkelijk spoedig heeft hersteld. Dc beurs te Stockholm is slechts voor enkele dagen gesloten en de Zweedsche leening heeft behoorlijk succes gehad. Dit neemt toch niet weg, dat men door deze pijnlijke herin nering aan de hevigheid der thans heer- scher.de crisis op de beurzen zijn nauw ont loken optimisme weer heeft laten varen, zoo dat over de geheele linie van der. fondsen handel hier en elders de gereserveerdheid ls teruggekeerd en de koersen vooral op de aan delenmarkt zijn teruggeloopen. Hiertoe heeft niet weinig medegewerkt het uitblijven van een prijsverbetering op de producentenmarkten. althans voor de groote stapel producten. Een teleurstelling, die voor al in de V. S. groot is, omdat men ginds van de nieuwe geldpolitiek voor het economische leven wonderen verwachtte. De onuitge voerde orders van de Steelt-rust wijzen per 1 Maart weer een lager cijfer aan dan een maand te voren en in de kopcrwereld ls de toestand zoo crltlck dat het koperkartel be sloten heeft de productie tot op 20 pet van de capaciteit der bedrijven te verminderen. De verslagen, die binnenkomen, wijzen alle min of meer groote verliezen aan en vooral de spoorwegmaatschappijen hebben hun ont- vangstcijfers over de eerste maanden van het nieuwe jaar wceT dermate zien dalen, dat vele groote ondernemingen zich slechts het behulp van regeeringssteun kunnen staande houden. Een lichtpunt, dat thans valt aan te wij zen, is het meerdere vertrouwen van het kapitaal, waardoor in de meeste landen de rentestand daalt. Daarnevens is van belang dat ook het loonpeil zich meer cn meer in dalende richting beweegt, zoodat dus in twee opzichten de productiekosten voor de onder nemingen woixlen verlaagd. Juist dezer dagen is ook in ons land een loonsverlaging van 9 pet. tot stand gekomen in het zcevaartbe- drijf. waardoor een verdere inkrimping van het bedrijf en een uitbreiding der werkloos heid wordt tegengegaan. Aan den anderen kant staat men in de meeste landen voor de niet te voorziene, maar ongetwijfeld diep in grijpende gevolgen van de radicaal gewijzig- standigheid der volkeren bedoelt te bevorde- rie handelspolitiek, die de economische zelf- ren, maar tenslotte op het algemeeu wel vaartspeil van drukkenden invloed zal zijn. Het zou daarom ook onjuist zijn om bijv. uit de belangrijk grootere opbrengt der Rijks middelen ln ons land over de maand Februari dc conclusie te trekken, dat. de financieele toestand zich in gunstigen zin wijzigt. De aanmerkelijke stijging der ontvangen invoer rechten (c.a. f 10 millloen tegen c.a. f 5 mil- lioen Sn Februari 1931) is uitsluitend een ge volg van het verhoogde tarief, de instelling der benzinebelasting en vermoedelijk heeft ook do vrees voor contingenteering van aller lei fabrikaten den Invoer beïnvloed. Uit de cUfcrs van den buitenlandschen handel blijkt echter, dat zoowel de invoer als dc uitvoer blijven dalen, terwijl de mededeelingen van den minister van financiën een voorbereiding zijn op een aanmerkelijke verzwaring van fiscale lasten in de naaste toekomst. De Amsterdamschc Beurs is deze week op nieuw herinnerd aan den précairen toestand in Neder!andsch-Indië door een officieel communiqué van de Indische tramwegen, waarin wordt duidelijk gemaakt dat de maat schappijen hun interestverplichtingen eer lang niet zullen kunnen nakomen. De toch reeds scherp gedaalde koersen van obligaties en aandeelen hebben als gevolg van deze me- dedeeling opnieuw zware verliezen geleden, waardoor een categorie van beleggers wordt getroffen, die althans met don aankoop der obligaties hun risico tot een minimum meen den te hebben beperkt, WU laten hieronder een lijstje volgen van het koersverloop dezer fondsen, waaruit de ruïneusc verliezen voor dc houders blijken. Aandeelen 1930 lösf 16Mrt. Oost-Java Stoomtr. Mij. 30 181/2 5 Samar.-Joana Stoomtr. Mij 164 110 25 Semar. Cheribon Stoomtram weg Mij. 152 113 24 Sernloedaï Stoomtr. Mij. 165 105 32 1 2 Obllgatlën. ,B 4 12 pet. SamarangJoana 98 3'4 99 1/2 45 5 12 pet. 1923 Oost Java 85 76 60 1) 5 pet. 1915 Semarang- Cheribon 101 ,n, ïl 5 pet. Sorajoedal 102 102 55 1) Deze obligaties zijn dc laatste weken niet verhandeld. Aan de afbrokkeling van ons nationaal vermogen is dus nog geen eind gekomen en te zien is het ook nog niet. Wat onze industrieele aandeelen betreft, de koersen houden zich vrij goed op peil. Een verslag als dat der Nederlandsche Ford Automobielfabriek met een winstcijfer voor 1930/1931 van f f 2.4 millloen tegen f 2.3 millioen in het voorgaande jaar (na afschrij vingen) Ls zeker een rara avis onder de Ne derlandsche bedrijven, waarbij echter niet mag worden vergeten, dat men hier voorna melijk met een distributiebedrijf te doen heeft en het fordconcern het tot op zekere hoogte in de hand heeft om de resultaten daarvan zoo te doen uitvallen als de directie gewenscht acht. Van de cultuurwaarden valt te memoreeren dat men in rubberkringen nog altijd wacht op eën beslissing van onze regeering Inzake dc beperking der productie. waaromtrent men zich nauwelijks nog illusies vormt. In de suikerwereld is ook nog steeds geen voldoen de samenwerking tot een voldoende productie beperking; uit dc jongste mededeeling van Dr Prinsen Gcerligs blijkt, dat de eindvoor- raad van Java-suiker op 31 Maart 1.6 mill, ton bedraagt tegen 700 000 ton een jaar te voren cn mlndei dan 300.000 ton op 31 Maart 1930. Voor suikerwaarden is dan ook niet de minste belangstelling merkbaar en de maat schappijen gaan voort met het stopzetten van fabrieken. Tabakswaarden hebben een klein koersavans achter den rug, dat nu zal moeten worde ngemotiveerd. Bekend is al leen dat de tabak van de meest maatschap pijen er aanmerkelijk beter uitziet dan het vorig Jaar, maar ten aanzien van den prijs die er voor kan worden besteed, tast men in het duister. Wij herinneren er tenslotte nog aan dat de Pondenkoers. na een wein'g te ziin teruv^e- loopen. zich op c.a. f 9.handhaaft, dat het Engesche disconto deze week verder met 1/2 pet. tot 3 1/2 pet. ls veraagd, dat Bul garije zich genoodzaakt ziet voor zijn staats chuld een soort moratorium in te stellen en Brazilië met een nieuw fundlngplan voor haar staatsschuld is gereed gekomen, waar bij de erditeuren weer met een nieuw papier worden gelukkig gemaakt. „Dat is weer betaald", zei de Ier en hij teekende een cheque'! LETTING A STADSNIEUWS DRANKBESTRIJDING De Federatie Haarlem van dc Ned. Ver- eeniging tot Afschaffing van Alcoholhouden de Dranken hield haar jaarvergadering in het RestauranL Köhllnger, Jansstraat. Bij de opening door den voorzitter den heer P. Mooyman, wijdde deze eenige gevoel volle woorden aan het plotselinge heengaan van het lid H. Reinalda en schetste wat deze onversaagde strijder voor de socialistische beweging en speciaal voor "de moderne drankbestrijding was geweest. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de Fed. Haarlem in het afgeloo- pen jaar veel activiteit heeft ontwikkeld. Het jaarverslag van den penningmeester sloot, dank zij een zeer goed geslaagden bazar met een behoorlijk saldo, en uit de verslagen van den brochure-depothouder en van de secretaresse van den Jeugdbond voor Onthouding bleek, dat ook door dezen uitstekend werk was verricht. De verslagen werden alle met algemeene stemmen goed gekeurd. Subsidies werden toegekend aan de J.V-O. en de Mandolineclub Apollo". Het zomerprogramma werd als volgt vast gesteld: Deelneming aan de 1 Mei betooging met groote verspreiding van een manifest, mede werking aan de groote Sluitingsdemonstra tie van de Blauwe Week op 2en Pinksterdag te Haarlem, voorbereiding deelneming aan de meeting van de N. H. P. C., het organi- seeren van een familieidag met omliggende afdeelingen, een excursie onder leiding van den heer Sipkes naar de duinen of een of ander landgoed en een autobustocht naar het Gooi en de Veluwe. De gedelegeerden in het Bl. Week comité en het Centraal Drankweer-comlté werden herbenoemd, terwijl als commissarissen in liet bestuur van de G. O. Tooneelverg. „Nieuw Leven" werden gekozen de heeren S. J. Vester een C. J. Cornet. De zeer geanimeerde vergadering werd op geluisterd door mej. Stlps, viool, begeleid door Frieda Woudt, hetgeen door alle aan wezigen op hoogen prijs werd gesteld- ANTI-OORLOGSSPEL „WIJ WILLEN NIET". Het anti-oorlogsspel ..Wij willen niet", van Henr. Roland Holst wordt Dinsdag 22 Maart as. opgevoerd in den Stadsschouwburg door do „Leekespelgroep van Jongeren", onder re gie van Joh. Frevel. PERSONALIA. Te Leiden is geslaagd voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde, hoofdvak geo logie, de heer P. D. Timmermans te Haarlem. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. Het allernieuwste op dit gebied verkrijgbaar bij: N.v. Keiler Macdonald JANSWEC 42 TELEFOON 14049 Gebruikt voor Uw toilet uitsluitend GIBBS artikelen. SLOTBAL DANS-LNSTITUÜT H. KWEKKEBOOM. Zaterdagavond had in hot gebouw van den Haarl. Kegelbond in de Tempeliersstraat het slotbal plaats voor de leerlingen en oud-leer lingen van het Dans-Instituut van den heer H Kwekkeboom. Op verzoek was aan dit slot bal de vorm gegeven van een bal-masqué. Er wordt wel eens gezegd, dat de animo voor gemaskerde bals begint te verminderen, maar daarvan was althans on dit bal-masqué van de heeren Kwekkeboom niets te bemerken. Het aantal deelnemers was zeer bevredigend en de stemming zooals die op een „gemas kerd feest" behoort te zijn: los en jolig en uitgelaten. En de muziek van „The Happy Band" en van Engel Paap's Harmonica-virtuozen was ook zooals zij op een bal-masqué be hoort te wezen. Van de costuums was bijzonder veel werk gemaakt: zij muntten uit door frischheid, Toeden smaak en sommige ook door origina liteit. 't Waren costuums uit den ouden en den nieuwen tijd en vele hadden een bijzon dere beteekenis. Toen wij de zaal binnen kwamen moesten wij twee knoestige, dikke stammen, waaruit van boven eenige takken staken passeeren. Plotseling begonnen de boomen te loopen en maakten een wande ling door de zaal. Met dit paar bleek een ..zinnebeeldige voorstelling" van de heeren Kwekkeboom bedoeld te zijn. Dat dit „num mer" veel succes had, is te begrijpen. Een aardige groep vormden ook de „drei von den Tankstelle", de zeelui, die met den „pinguin" rondliepen en het strandgezelschap, waarvan de leden in smaakvolle strandpyjama's ge kleed waren en samen groepten onder een eroote strandparasol. Een dame stelde een klok voor, een oude, met gewichten; een an dere dame was geheel behangen met gramo- foonplaten. Natuurlijk waren er eenige ver tegenwoordigers van het bekende geslacht ..Mickey Mouse". En zoo zagen wij nog tal van aardige en smaakvolle cotuums. Nadat de gemaskerden voor de jury gede fileerd hadden, werd de heeren Kwekkeboom in trlumf op de schouders van eenige sterke gecostumeerden de zaal rondgedragen. Maar op deze korte huldiging volgde er nog een van meer beteekenis. Namens eenige' clubs, die ln het afgelooperi seizoen de lessen aan het Instituut hadden gevolgd, werden den heeren Kwekkeboom verschillende geschen ken (een schrijfbureau, een paar schemer lampen. «en rookstandaard) aangeboden. Me vrouw Kwekkeboom kreeg bloemen. Waar derende woorden werden hierbij gesproken over het uitstekende onderwijs dat aan het Instituut woTdt genoten en over den gezëlll- gen toon die op de lessen heerscht. De hee ren Kwekkeboom dankten en spraken er hun voldoening over uit, dat hun onderwijs zoo wordt gewaardeerd. Tot 5 uur duurde het feest en de stemming zal er in den loop der uren wel niet minder op geworden zijn! De jury bestond uit de hoeren A. J. Hoeben. Van Leeuwen en Mathot en kende de volgen de prijzen toe: Zij kende de volgende prijzen toe: Groepen: M. T. S. (corpsgroep), 3 Napolita- nen, Liefde der matrozen, Negergroep, Strand- groep. Paren: Courantenpaar, Mickey-Mouse, Nieuwste Schlagers, Twee Kwekkebooms, Oranjefantasie, Loutje en Loetje, Plattelands- Russen, Poolsch Edelpaar, Carnavalpaar. Persoonlijke prijzen: Jageres, Egyptische prinses, Hawaïan-dame, Roze Pierrette, Laatste strandmode, Toreador. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. Ververij en Chemische Wasscherij WILDLEEREN HANDSCHOENEN STOOMEN EN VERVEN STOPPEN van all® mogelijke artikelen CONGRES VAN DE INTERNATIONALE TRANSPORTARBEIDERS FEDERATIE TE PRAAG. Do Internationale Transportarbeiders- Federatie (I. T. F.) die thans m een 100-tal organisaties uit alle werelddeelen, ruim 21/4 millioen werkers uit de verkeers- en transportbedrijven omvat, houdt van 8 tot 13 Augustus a.s. haar algemeen Congres te Praag, waarvoor dc beschikking is gekregen over het gemeentelijke „Representatie-Huis" aldaar. Begin Maart werd den aangesloten organi saties de agenda toegezonden, welke behalve de gewone congresbemoeiïngen als behande ling der verslagen, verkiezing van het be stuur en dergelijke, een 23-tal voorsteilen bevat, door de aangesloten organisaties ter behandeling ingezonden. Als voornaamste hiervan geldt: verhooging der contributie, bijna tot het vijfvoudige, ter vorming van een internationale strijdkas, en om bijzondere regelen te stellen voor het verleenen van financieelen steun en het wederzijds betoonen van solidariteit bij be langrijke acties. Dit voorstel is ingediend door een aantal organisaties van zeelieden en transportarbeiders in Denemarken, Noor wegen, Finland en Zweden. NIEUWS UIT INDIë. HET AUTO-ONGELUK VAN VERSTRAELEN. MGR. DE DOOD TRAD NA EEN UUR IN KOEPANG, 17 Maart. (Aneta). Omtrent het ongeluk dat mgr. Verstraelen, den apostoli- schen vicaris van de kleine Soenda-eilan- den het leven kostte, wordt nog gemeld, dat mgr. Verstraelen op weg was naar Toda Be- loe. Mgr. Verstraelen liep bij het ongeluk een schedelfractuur op en is na een uur overle den. De auto, waarmee het ongeluk gebeur de, werd bestuurd door pater J. Bouma, die werd gewond. Den stervenden bisschop werd het oliesel toegediend door pater P. Rozlng, hulppriester te Radja. LETTEREN EN KUNST MUZIEK. UITVOERING DOOR VIOOLLEERLINGEN VAN E. A. CATS. Een vlot geschreven en prettig klinkende ,.Marche héroïque" van de hand van den heer E. A. Cats leidde deze leerlingenuitvoe ring feestelijk in. Daar de partij der violen is onderverdeeld en ook de piano zelfstan dig gaat, ontstaat die veelstemmigheid, die toch duidelijk blijft. Staande aan den lesse naar voerden de gezamenlijke leerlingen, door den auteur geleid, met opmerkelijke acuratesse en goede fraseering deze marsch uit. Het intieme van den avond was er al, als de eerste (de jongste) leerlingen de ge zellige benedenzaal van het Gem. Concert gebouw binnenkamen: nu kwam er bij hen met de uitvoering van deze marsch ook: het plichtsbewustzijn. het gevoel van ditmaal bovenmatig goed werk te moeten leveren. En dat begon al dadelijk met het nog heel jonge meisje, dat met „Cavatine" van Men delssohn ons door haar ernst, waarmee ze hij haar werk was—haast deed vergeten hoe ze huppelend de zaal was binnengekomen- Die ernst ging uit van de stokvoering (die wij voorts heel den avond hebben bewon derd) naar de zuiverheid, die evenmin te wenschen liet in 't verloop dezer uitvoering; en naar de voordracht, die, hoe verder het programma voortging, hoe meer de aan dacht voor zich opvroeg. Met de stukken van Seybold, Steiger, Rieding en Dancla waren al zoo ongemerkt de technische moei lijkheden gekomen van intonatie, waarmee de problemen der stokvoering gelijken tred hielden. Om alles te kunnen onthouden, maakte ik aanvankelijk kantteekeningen op het programma omtrent de stokvoering. Maar na de genoemde stukken liet ik dit na, want wat zou ik van een concert 'n D. van Seitz wel niet al moeten opteekenen. Beter dacht het mij dan, den omgekeerden weg te bewandelen en eens neer te schrijven, wat minder goed beviel. Eilleve. nu bleef mijn blaadje leeg, en mijn scherpgepunt potlood kwam niet uit den zak. Met stukken van Carl Bohm. Tierie, Go- dard, Jenkinson en met nogmaals Rieding, nJ. met diens concert in D., werd er niet enkel goed viool gespeeld, maar ook zeer loffelijk gemusiceerd, zoodat deze leerlingen uitvoering werd tot een prettigen avond, die ongemerakt heel spoedig voortging Nog één executant zou met „Ballade et polo naise" van Vieuxtemps komen en daarmee het deel vóór de pauze besluiten. De heer Cats is andermaal zoo fortuinlijk geweest, in den heer Jan Bouvy een leer ling te treffen, diei, na zich de kunst van het hoogere vioolspel te hebben eigen ge maakt. zich bewust blijft hoe hl) uit de lessen van zijn leeraar bij voortduring vruchten kan plukken. Technisch voldeed hij mij zeer, toen ik op de voorlaatste uitvoe ring hem voor 't laatst hoorde. Nu is ook zijn spel geestelijk gerijpt. Want al mag zijn hart niet uitgaan naar de vlrtuosenmuziek, er steekt in Vieuxtemps genoeg aan inhoud, wat door onbevoegden niet gebracht kan worden over den lessenaar. In hem. en me ook in de leerlingen die hem onmiddellijk vooraf gingen, culmineerden de resultaten van het door den heer Cats ambitieus ge leide onderrichten, waarop (de ervaring wees het meermalen uit) met succes is voort te bouwen. Na de pauze ging Mendelssohn's melo dieuze en immer nog vitale d-moll Trio. Jan Bouvy speelde hier de vioolpartij. Aan den vleugel zat dc heer A. Prins, muziek leeraar alhier; de cellopartij werd door Johan dc Nobel, zooals we hem al zoovele malen hoorden. Intens muzikaal cn dus zonder pretentie weergegeven. Met een fraai bloemstuk bedachten de leerlingen Mevrouw Cats, als dank voor de wijze waarop zij geestelijk deelheeft aan het zoo buitengemeen inspannend werk van haar echtgenoot. Een deelname die ook weer aan de leerlingen ten goede moet komen. G. J. KALT HET TOONEEL Het Nederlandsch-lndisch Tooneel. Apotheek „De Ooievaar". De apotheker Ovide Bourrachon is als voor bestemd om door de vrouwen bedrogen te worden. In zijn studententijd kapen zijn kennissen hem reeds zijn vriendinnetjes af en wanneer hij getrouwd is, is het zijn beste vrind, Dr. Vidal, die er met zijn vrouw van door gaat. Dat zou voor Bourrachon nog niet zoo'n vreeselijke slag zijn, als Vidal nu maar juist niet de man was, die aan onzen braven apotheker den verkoop van zijn pa tent geneesmiddelen tegen hoest, rheuma- tiek en jicht had afgezien en Bourrachon's grootste zorg is, dat Vidal hem met zijn vrouw ook dien alleenverkoop zal afnemen. Maar als hij hoort, dat Vidal als zakenvriend hem trouw blijft, gaat hij getroost zijn tweede huwelijk in met de jonge Genevieve, om na vijf maanden tot de ontstellende ont dekking te komen, dat hij ai weer bedrogen is. Maar nu is het Yoor Bourrachon veel erger, omdat hij bij Genevieve het ware ge luk gevonden heeft en hij den moed mist om voor de derde maal een zoo gevaarlijk risico te nemen. En ook Geneviève, die van haar Bourrachon is gaan houden, zou niet liever willen dan blijven, maar het noodlot zou hem misschien toch nog gescheiden hebben, wanneer de kleine Napoleon geen redding had gebracht. Deze kleine wereld burger die de heele wereld bij elkaar schreeuwt, als hij niet in de armen van Bourrachon ligt, verteedert het hart van den apotheker zoodanig, dat hij met het kind de moeder op den koop toe neemt en zich lachend van gelukzaligheid, papa laat noe men. Cor Ruys is Ovide Bourrachon en hij speelt dezen apotheker zoo overtuigend, dat wij geen oogenblik aan zijn voorbestemdheid om bedrogen te worden betwijfelen. Ruys heeft in deze rol kortweg prachtige momen ten en het zou waarlijk een „creatie" zijn geworden, wanneer hij Bourrachon continu had doorgespeeld en zich niet had laten verleiden nu en dan o, gelukkig, maar heel zelden toe te geven aan zijn, laten wij met den apotheker zeggen al te komisch „onderbewustzijn". Wanneer Ruys die zucht kon overwinnen, dan zou Bourra chon een prachtrol van hem kunnen worden, een der mooiste zelfs, ooit door hem gespeeld dan zouden wij in zijn Bourrachon niet pen door het noodlot vervolgd apothekertje maar den vertegenwoordiger van een heele soort van de ongelukkige, bedrogen mannen hebben kunnen zien. Bourrachon werd, zoo als Ruys hem voor het grootste deel speelde, een tragl-comische figuur waarin het tra gische opmerkelijk fijn, heel sober en soms ontroerend teer werd weergegeven. Wij zagen weer eens duidelijk, welk een groot ac teur Ruys feitelijk is. Het. tweede gedeelte van II en het slot van III speelde hij zeer ingehouden en toch sterk expressief en in nerlijk menschelijk. En wat ons ook sterk trof, was, dat Cor Ruys deze rol zoo zuiver Fransch speelt. In dezen geest zou ook een Fransche acteur ons dezen Parijschen apotheker hebben ge- gegeven! Het was een verkwikking Ruys in dit nu en dan wat te veel uitgesponnen en gerekt maar toch als geheel zeer amusant blijspel, dat. evenals het spel van Bourra chon wel echt „Fransch" is, te zien. Cor Ruys droeg als „ster" deze voorstel ling, al waren ook de andere heeren lang niet slecht. Johan Gobau was levendig en zuldeliik druk in zijn opdringerige en niet bepaald onzelfzuchtige vriendschap, Pierre Myin vooral in III niet onvermakelijk als de, al evenmin onbaatzuchtige vriend, die Bourrachon tegen beter weten in de i~ust en den vrede van het gemoed terug wil schenken en Anton Ruys bescheiden en fijn als een onder hoogen druk levenden pan toffelheld. De twee dames waren in deze voorstelling niet het sterkste element, al wist Micp van den Berg als Geneviève in het gesnrek met Bourrachon in het laatste be drijf wel lieve en teere accenten te treffen. Cor Ruys oogstte als Bourrachon een meer dan gewoon succes, dat in een op een ovatie gelijkende hulde aan het slot tot uiting kwam. J. B. SCHUIL. O «5 De vrouw kon niet eens eten racer koken, zoo vol kikkers zat de keuken. De beesten wipten op den enuner met gToenten, zaten in de soeppan, op den schoorsteenrand en tot haar schrik sprong er een recht op haar hoofd, toen ze de deur openmaakte- ..Man. help me" riep ze verschrikt uit, maar de boer had genoeg aan zichzelfhij kon de koeien niet tot bedaren bren gen. en ze loeiden, dat het verschrikkelijk was. Maar het boerenzoontje, dat eigenlijk de schuld was, dat dc kabouters gevangen zaten, werd nog met rust gelaten, tot het nacht werd. Toen gingen de kikkers zijn kamer binnen, kropen op zijn neus, zaten aan zijn teenen te kriebelen, dansten over de dekens en lieten hem geen oogenblik met rust. Zoodra hij weer insliep, begon het lieve leven opnieuw cn 's morgens stond l»ij «net een boozc bui op. Den tweeden avond was het buiten stikdonker en de kikkers Z2ten rondom het huis verscholen. Overal waar de boer en zijn vrouw keken, zagen ze kleine lichtjes. Het waren de oogen van de kikkers. „Ik ben bang, ik loop weg," gilde dc vrouw en de boer die nu vond dat het tijd werd dat de kikkers ineens opge ruimd werden, begon hen achterna tc zitten.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 6