Uitstel is nog geen afstel, lachte Jaap een beetje opgemonterd door de vroolijke stem van Karei. In leder geval dank je nog wel Karei, zei Jaap en hij stak den ander zijn hand toe. Karei nam hem flink aan en drukte Jaap's hand terdege. Dat was het begin van een vriendschap die tot in latere jaren reikte. Tot in den tijd, dat Jaap en Karei student geworden waren en nog verder tot in den tijd, dat zij vaders werden. Maar zoo ver zijn we nog niet. Eeni- gen tijd later gebeurde nog iets an ders. Het was vol zomer. Het zonnetje Btak en de geurende hei bloeide. Daarboven trilde de lucht van de hitte van den dag. Met langzamen tred wandelden een troepje jongens over de heidegrond. De warmte scheen ook hen bevangen te hebben want zij waren lang niet zoo le venslustig en dartel als anders. Jongens, ik weet wat. riep plot seling Wout de Vrieze uit, laten we een bad gaan nemen in het kleine meertje bij de dennebosschen. Het was eigenlijk tegen iedere af spraak in De ouders der ..Waterrot ten" hadden de oprichting van de zwemelub juist ook daarom toege juicht, omdat zij er thans zeker van zouden kunnen zijn, dat hun Jongens tenminste onder behoorlijk toezicht in het water waren. De meeste jongens wisten dat en daar om vond het voorstel van Wout de Vrieze niet dadelijk de gewenschte Instemming. Maar tenslotte was het plan te verleidelijk. Zonder er eigenlijk behoorlijk over te praten. Bloegen allen, als werktuigelijk, den weg naar het meertje in. Op het gezicht van het koele kabbelende water waren plotseling alle lastige gewetens tot zwijgen gebracht. Het duurde geen twee minuten of het heele troepje lag in het glinsteren de meer. Lekker diep! riep Jan van Ham, Kijk eens! En om zijn woorden te bewijzen liet hij zich met de armen Wicht omhoog in het water zakken. HU ging er heelemaal onder, tot zelfs de toppen van zijn uitgestrekte vin gers raakten weg onder water Jaap Vreugden, die intusschen reeds lang zijn brevet haalde en onder de goede zwemmers kon wor den gerekend, met Karei Vroom en Jan van Ham, stelde voor een beetje te gaan racen. Wie het eerste aan dien kant Is. riep hij en hij wees met zUn hand' naar den oever van het meertje. Snel schoten de zwemmers door het water. De besten raakten spoe dig vooruit. Karei Vroom had na tuurlijk de leiding. Dan volgde Piet do Breede, Jan van Ham en daarna kwam Jaap Vreugden. Het water schuimde onder de snelle krachtige slagen van de zwemmende jongens. Au, gilde plotseling Karei Vroom, au, au, mijn arm! Help Jongens, ik heb kramp! Au, au, ik kan me bijna niet meer bewegen! Wat schrokken de anderen! Geen van hen dorst hulp te bieden, of lie ver, de schrik had hun zoo te pak ken, dat zij zich bijna zelf niet meer bewegen konden. Jaap was de eerste, die zijn bezinning terugwon op het angstgeroep van zijn vriend. Met forsche slagen zwom hij Karei opzij. Kun je me vastgrijpen? vroeg hij hijgend aan den armen Karei, die heel erge pijn scheen te hebben, te oordeelen tenminste naar het ge zicht dat hij trok. Karei greep Jaap met de linkerhand vast. Op die wijze kon hij tenminste boven water blij ven. Langzaam kwamen zij nu vooruit. Jaap spande al zijn krachten in. Het was met de uiterste inspanning van zijn spieren, dat hij tenslotte den oever bereiken kon. Hijgend viel de redder in het lange gras neer en verloor het bewustzijn. Karei kwam Eij ia 1 ij k op den oever gekropen en egon zUn rechterarm en dijbeen te masseeren. Intusschen waren ook de anderen, over het land grootendeels, op de landingsplek aangekomen. Wat is er met Jaap? vroeg Jan van Ham verschrikt, toen hij den Jongen doodsbleek en met gesloten oogen in het gras zag liggen. Eerst nu keek Karei naar zijn vriend om. De kramp was snel ver minderd 'en hij had haast geen pijn meer. Snel kwam hij overeind. Jaap, Jaap! riep Karei angstig. Juist opende Jaap zijn oogen. Met een zwak glimlachje keek hij zijn Vriend aan. Sjonge-jonge, wat was lk moe, toen ik Je eindelijk ln het ondiepe water had. Ik kon niet meer. Laat me nu nog maar even liggen! Maar Karei, die meer van zwem men en zwemmers afwist, stuurde een der anderen om Jaaps kleeren te halen. Op deze manier vat hij kou en dan zijn we heelemaal van honk. zei hij. Om beurten namen zij Jaap nu onder handen. Dit wil zeggen, telkens nam een ander de vermoeien de wrijfoefeningen, die Karei voor gedaan had, over. Zoo raakte Jaap weer spoedig de oude. Aan zwemmen dacht dien middag natuurlijk niemand meer. De jon gens kleedden zich aan en trokken in een troepje de heide af. Heel wat sneller als zij een uurtje geleden ge- loopen hadden. Het was, of zij een zekere angst koesterden voor het meertje, waar bijna ongelukken ge beurd waren. Karei bracht Jaap tot aan de deur van zijn huls. Dank je, zei hij eenvoudig, bij het afscheid. Wees niet flauw joh, zei Jaap hartelijk, nu zijn we tenminste quite. Karei lachte eens. Adie! zei hij. Saluut, grapte Jaap terug. Dat was de eigenlijke bezegeling van de jarenlange vriendschap tus- schen Karei Vroom en Jaap Vreug den. Zij hebben de wederzijdsche red ding nimmer vergeten en het ge beurde nog menigmaal dat zij elkaar ergens „uithaalden", al was het dan ook niet altijd water waar zij in ver keerden. POSTZEGELRUBRIEK. ITALIë. IV. O. OS O. Of O. SO 0.30 /oo /(f/S I.oo S~.oa /a.oa Se •7° O. as Se. o.ar Se. f O. ZO se v a. 3O Se /.oa S1 CJto S-oo Se op f.OO se. ff.7o sa. o o In 1875 verscheen een serie dienst- zegels. Deze komen in teekenlng eenigszins overeen met de laatste portserie. Het waardecijfer staat ln een blanco ovaal, waaromheen een rand met de woorden „franco bollo-di stato". De hoeken zijn weer bewerkt. De waarden zijn 0,02, 0,05, 0,20, 0,30, 1 2,—, 5 10.lire (alle karmijn). Grootte van de vakjes 2,3 bij 2,8 c.M. In 1878 werd de geheele serie dienstzegels overdrukt met 2 c. en als gewone franceerzegels gebruikt. De oude waardecijfers in het ovaal zijn door golflijntjes onduidelijk ge maakt. We krijgen dus: 2 c. op 0.02. 2 c. op 0,05, 2 c. op 0,20. 2 c. op 0.30, 2 c. op 1,—, 2 c. op 2.—, 2 c. op 5,— en 2 c. op 10.(alle karmijn). Grootte van de vakjes 2,3 bij 2.8 cM. Zie voor de indeeling 't schetsje- Tot mijn spijt moet ik jullie mee- deelen, dat ik door ongesteldheid voorloopig de postzegelzendingen niet kan laten rondzenden. Geluk kig had ik nog wat artikelen in voorraad zoodat de behandeling van Italië door kan gaan. Nieuwe deelnemers: 71 NicoGaljard Talmastr. 33 H'stede 75 Wim v. Zonneveld. Ternatestr. 42. Strenger dan tegenwoordig. Wie in vroeger tijd liever bedelende dan werkende aan den kost kwam. of zooals men vroeger zei „teerde op den boer" werd streng gestraft. Zoo werden 3 Augustus 1577 door het Hof te Utrecht twee mannen Lam bert de Snijder uit Utrecht en Lam bert Hendriksz. uit Deventer, die jarenlang het land afgeloopen had den en het de boeren lastig gemaakt hadden veroordeeld tot de galg, vooral ook als afschrikwekkend voorbeeld voor anderen. RAADSELS (Deze raadsels zijn ingezonden door Jongens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen. Iedere maand worden onder de beste oplossers vier boeken verloot.) AFDEEL1NG I (Leeftijd 10 jaar en ouder). 1. (Ingez. door Tijl Uilenspiegel). Neem uit de volgende schuilna men telkens één letter, zoodat er een woord ontstaat, dat de wensch is van ieder. Blauwdruifje Moeders Lieve ling Tamboer Tijl Uilenspiegel Gladiooltje Duifje Vondel Nikkertje Prikkebeen Heide- prinsesje Gouden regen. 2. (Ingez. door Zilverschoon). Strikvragen. a. Toen ik heide was, moest ik heidensch leer en. In 't vuile stof moest lk verkeeren. Toen ik oud geworden was En niet meer kon. Verbraken ze mijn handen Ze wierpen mij ln 't vuur En lieten mij verbranden. b. (Ingez. door Konijntje). Wat wordt er verbrand om een ge heim te bewaren? c. Welke bons neemt men niet ter betaling? d. Welke taal klinkt het aange naamst? e. Wie geeft ons gewillig, wat zij zelf van een ander moet leenen? f. (Ingez. door Egeltje). Er branden 5 kaarsen. Ik blaas er 2 uit. Hoeveel kaarsen blijven er over? 3. (Ingez. door Duinkonijntje). Ik ben een spreekwoord van 11 letters. I 6 7 is een meisjesnaam. 4 5 komt van de kip. 3 9 10 zit aan het huis. II 2 7 10 5 4 zit aan een kool. 8 3 5 9 is een getal. 4 (Ingez. door Manderijntje). Ver borgen bloemen. Welke bloemen zijn An Rej, Jet Ovoli. Fie Jaledem, Nan Edugeger, Mien Labse? 5. (Ingez. door C. D. Waleveld). Ik ben een plaats in Zeeland van 12 letters. 6 4 7 5 is een vrucht. 10 2 3 9 6 is een vaartuig. 1 6 4 12 5 is een wapen. 11 7 9 8 4 is een rivier in Frankrijk. 6 7 8 is schrijfgereedschap. 11 12 9 0 is een ander woord voor teeken. 6 (Ingez. door Kerstpop). Neem uit de volgende namen tel kens een letter, zoodat er een nieu we schuilnaam ontstaat. Uitlooper Duinpieper Iris Optimist Nevada Gelukspop Trosroosje Viooltje Konijntje. AFDEELING II (Leeftijd 9 Jaar en jonger). 1. (Ingez. door Mandarijntje). Welke visch lees je hieruit? jawukleba. 2 (Ingez. door Schrikkelkindje). Mijn geheel bestaat uit 8 letters en is een lekkernij. 5 13 wordt bij het verstellen van kleeren gebruikt. 2 7 4 8 is een groote plas. 6 4 5 klingelt. 3. (Ingez. door Slaapmutsje). 1 2 3 Dc cijfers van 19. die naast 4 5 6 de figuur staan, moeten zoo 7 8 9 verdeeld worden, dat het totaal op alle rijen van links naar rechts en van boven naar beneden hetzelfde getal aanwijst. 4. (Ingez. door Schrikkelkindje). Mijn geheel is een Hollandsche ri vier van 4 letters. 4 3 1 Is een Jongensnaam. 2 3 4 wordt door hengelaars gebruikt. 3 4 is een onderdeel van een voer tuig. 5. (Ingez. door Strandjuttertje). Strikvragen, a. Wie kan tegen den zoon zeggen: „Kom hier mijn zoon", en 't is toch niet de vader. b. Wat vliegt zonder vleugels? c. (Ingez. door Rozenknopje). Velen willen nooit met mij kennis maken en toch eten ze mij. Wie ben ik? d. Hoeveel letters staan er in een boek? e. Waar zijn de zeeën zonder water? f. Welke voet heeft hiel noch teen? g. Welk hoofd heeft een hoofd en is hoofd? h. (Ingez. door Mandarijntje), 't Is rood en plat En altijd nat. Het heeft voor 't huls Een enge kluis. Het wordt bewaakt, waar 't zit Door vele soldaatjes in 't wit. i. Wat is de overeenkomst tusschen een visch en een Chinees? j. Mijn vader bezit niet alle stoelen van 't huis en toch zijn ze alle van hem. Hoe kan dat? 6. (Ingez. door den kleinen Hard rijder). Ik ben een plaats in Drente van 9 lqtters. 1 2 3 4 is niet laag. 5 9 is een voegwoord. 6 7 8 9 is een grondsoort. 7 8 9 is een getal. Raadseloplossingen De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING I la. Echo. b Om het hoofd. c. Maaltijd, d. Roest. e. Springbok, g. Wanneer er maar één is. 2 Wieringermeer. 3. Alexandrië. 4. Rosemarijntje. 5. Eigen haard is goud waard. 6. Maassluis. AFDEELING II la. 't Woordje en. b. Gat. c. Haan tje van den toren. 2a. Bakker, b. Asfalt, c. Suiker, d. Hyacint, e. Barrevoetstraat. f. Eau de cologne, g. Kwikzilver. 3. Meiroosje. 4. Hindeloopen. 5. Sneeuwklokje. 6. Beter hard geblazen dan den mond gebrand. Goede oplossingen ontvangen van: Prochet 4, Muurbloempje 4, Rei- naard 5, Accaciatakje 6. Wim 5, Vaders Jongen 4, Optimist 4, Her- mien Janssen 6. Goede raadseloplossingen ontvan gen van: Duinpieper 2, Slaapmutsje 5, Gou-. den regen 6. Bellefleur 5, Klein Duimpje 6, Bellaroontje 6. Prinses Zonneglans 3. Goudlokje 3, Goud haartje 3. Moeders Krullebol 2, Dan seresje 2, Vaders Hulp 6, Onderwij zeresje 6. Kerstpop 6, Sneeuwklokje 5, Ansepans 6. Nachtegaaltje 5, Kam- peerdertje 6. Tijl Uilenspiegel 5, Haaksteitje 6. Ritmeester 6. Zwem- stertje 5. Handballertje 6, Krielkip 1, De looze Vos 5. Bokstertje 5, Manda rijntje 6, Boschviooltje 5. Meiroosje 5, Rozekroontje 5. Lucifer 5, Zilver schoon 5, Ballenbreistertje 4, Boertje 6. Tamboer 5, Goudmuiltje 2, Schrik kelkindje 6. De kleine Vogelvriend 6. Duinkoninginnetje 6. Een naamloozö fj. Admiraal de Ruyter 4, President Kruger 5, Boschnimf 5, Prinses Mar- sepelntje 4. C D. Waleveld 6. Kerst- roosje 4. Prikkebeen 5. Directeurtje 5. Dabulamanzie 3, Wipneusje 5, Moe ders Kleinste 6. Trambestuurder 5, Nikkertje 6. J. Kok 5, Orgelist 5. Iris 5, Rangeerdertje 5, Blauwdruifje 5, Poesenmoedertje 4. Roodkapje 6, Puckie 6, Joh. de Wette 6, Juffertje Zwemgraag 5, Pechvogeltje 5. Wenda 3, Duinviooltje 5. Meiroosje 5. De kat uil 5, Handwerkstertje 6. Topsy 6, Waterrotje 5, Konijntje 6, Prichel 4, Bruinoogje 2, De twee Blondjes 6. Rozenknopje 1, Gentiaantje 6. Bloem bollenkweeker 5. Blauwoog je 5, De kleine Bouwer 5, Poppenverpleegster- tje 5, Graspieper 4, Alba 6. KLEURWF.DSTRIJD Inzending ontvangen van: DUINVIOOLTJE, oud 11 jaar. BEN NIE DE VRIES, oud 10 jaar. KO NIJNTJE, oud 9 jaar. KLEINE ULBO, oud 13 jaar. Inzendingen ontvangen van: Bal lenbreistertje, oud 10 jaar, Rangeer dertje, oud 11 jaar, Iris, oud 8 jaar. RUILRUBRIEK J. C. K. Waldeck Pyrmontstr. 2 rood heeft Miss Blanche (3de serie), 15 v. d. Linden, 2 Ira, 4 Bataaf, l Groote Ster specerijen en 2 Kleine Ster. Hiervoor vraagt hij 25 .,Haka, 25 Turmac, 25 Hille, 25 Sickesz en 25 Kwatta. Verder heeft hij nog 2 In diaantjes en 5 Pclikaantjcs, hiervoor vraagt hij Haka, Hille, Sickesz, Kwatta, Turmac. JO KLUIT, Waldeck Pyrmont str. 2 rood heeft 10 Indiaantjes, 1 Haarl. Brood en Meelfabriek, 5 Pe- likaantjes, 1 Karnemelkzeep. Hier voor vraagt ze Weegschaaltjes. MUURBLOEMPJE. Pepijnstr. 14. Haarlem O. heeft 4 Sneeuwwit, 1 Amsted, 3 Indiaantjes, 1 Wybert. 5 Biggelaar, 1 Ira. 1 Egyptica. 3 Lin nenkast, 3 Niemandsverdriet, 3 Ark, 1 Luxe. 3 Victoria. 2 Karnemelk, 1 Filos, 3 Leven der Zee, 13 Goolsche koek. 37 Hoe heet die vogel 1ste deel. 2 v. Houten, 37 Funke. 170 Roodband. 17 Paddestoelen. 1 Lief- tinck. 20 Kwatta. 11 Meco. 16 Sic kesz. Hiervoor vraagt ze Leunen, Hille-boeken-bons, Hille, Utrecht en Hille. Gelderland. GOUDSBLOEM. Pres. Steynstraat 66, heeft 2 DE. 2 Sickesz, 6 Haas, 7 Roodhand, 2 IJzendljk, 5 Brood en Meelfabriek. 2 Spoorwegwonderen, 2 Koonmans. Ruiltljd na 6 uur. DIRECTEURTJE, Pres. Steynstraat CG. heeft 12 Weegschaaltjes, 1 Sickesz, 1 Niemeyor, 1 DE, 1 Sopla, 5 Batscha- rl, 6 Xanthia, 2 Oude meesters, 2 In diaantjes. 13 Fox, 4 Bobby. Hiervoor vraagt hij Erdal, Pelikaantjes. PRESIDENT KRUGER, Siriusstraat 9 Haarlem N. heeft een gevuld Rood- hand-Album, daarvoor vraagt hij 65 Droste pl. Verder heeft hij 200 Weeg schaaltjes. 4 Bussink (deel II), 1 De Wereld in Beeld (25), 2de serie. Miss Blanche (nr. 17), 3de serie. Hiervoor vraagt hij Hille (Utrecht). Miss Blan che 4de serie en Haka. Hij bedankt de Firma Lcupen vriendelijk voor 't gezondene. WENDA, Waldeck Pyrmontstraat 54 heeft veel Weegschaaltjes. 1 Leu- pen. 1 Haas. Hiervoor vraagt ze voet bal. JOHANNA DE WETTE, Olmenstr. 71. Haarlem N. heeft 4 Veldbloemen, 5 Vogelleven. 13 Koektrommel, 1 Lie- big, 8 Zwerftochten (Geld.) Hiervoor vraagt ze Lcupen. Serie A en Zwerf tochten (Utrecht). PRICHEL, Karolingenstraat 48. heeft 17 Bonlto, 3 Leven der Zee, 5 Hoe heet die Vogel? (1ste deel), 5 Franken, 7 de Reszke, 12 Draste, 3 Batco, 4 Clysma, 28 Roodband. 26 Funke. 2 Victoria, 4 Pelikaan, 8 Klok jes. 1 Standaard, 1 Dobbelman. 4 Pad denstoelen, 1 Aquarium, 1 Kamer plant, 30 Dik Trom, 6 Veka. 6 Kareis, 1 Vim, 1 Sunlight. 1 V. S, 5 Kwatta, 12 Weegschaaltjes, 25 Sickesz, 1 Lief- tinck. Hiervoor vraagt ze Leupen (se rie A), Roode en Witte Ster, Duifjes en Hille (Utrecht). POESENMOEDERTJE. 2e Voor uitgangstraat 21 heeft 10 Filmster ren. 9 Roodband, 1 Hoe heet die vogel?. 1 Karnemelk, 3 Hagebeck. 3 v. d. Linden, 1 v. Maas. 3 Ver kade-cactussen, 2 D. E., 3 Leupen Voor dit alles vraagt ze Haka, Tur mac en Hille (Utr. en Geld.) en Van Nelle. HAARKNIPSTERTJE. Leid- schestraat 141 heeft 13 Texel, 14 Ira. 5 Benito, 13 Boekenbons, 42 Starreveld. 30 Verkade Cactussen, 9 Amstcl, 4 Keg, 8 Quaker. 47 Rood band. 8 Weegschaaltjes. 13 Kwatta 5 Sickesz. 1 Mickey Mouse, 4 Rade maker. 5 Scholten, 2 Ster specerijen, 1 London, 1 Spaarnestad, 1 Droste, 1 Bussink, 2 A. J. P. Hiervoor vraagt ze Leupen. Turmac en In diaantjes. Ruiltljd Vrijdag van 8—6 en Zaterdag van 3—6. J. KOK, Archipelstraat 19 Haar- 3em-N. heeft 18 Haas, 1 Sunlight. 8 Wapens, 2 Bloemen, 4 Vlinders, 1 Dobbelman, 7 Bussink. Hiervoor vraagt hij Hoe heet die Vogel?. DAKULAMANZIE, Lambrecht v. Daleland 10, heeft 45 Roodband, 7 Pleines, 24 Dobbelman, 1 D. E., 1 Haas, 10 Xanthia, 6 Karnemelk, 14 Hoe heet die Vogel? Hiervoor vraagt ze Haka en Miss Blanche 3de en 4e serie. C. v. W., Brouwersvaart 64 heeft 60 Hille (Utrecht) 30 Cactus, Sun light, Kwatta, Karnemelk, Pleines Weegschaaltjes, Hille Spaarkaarten H. O., Sickesz, Haka, Roodband, Roode Ster, Bloemen en Vlinders. Hiervoor vraagt ze Droste. ALI VAN NORDEN, Olycanstrata 11 heeft 15 Roodband, 23 Weeg schaal, 8 Kwatta, 8 Sickesz, 1 Leu pen. 1 Bussink, 2 Hille (Utrecht) 2 Taminiau, 4 Schollen, 1 Haka, 2 Cactus, 15 Batco. Hiervoor vraagt ze Erdal, Amstel, Pelikaantjes. Ruiltijd 6—7. KRIELKIP, dankt Ballenbreister tje voor de bonnen en ook de fa. Leupen. P. VERHAGEN, Leidschevaart 20 heeft Hille <U.) Pelikanen, Mickey Mouse, Sickesz, Kwatta, Miss Blanche, Hanthia, Coelingh en Quick. Hiervoor vraagt hij Van Nelle. LEGPLAAT. Ergens in Voor-Indië leefde er eens een beeldhouwer, die beroemd was door het heele land van Azië. Deze Meester kreeg op zekeren dag 'n opdracht van den koning om een levensgroot beeld te maken van zijn strijd-olifant. Het beeld moest gemaakt worden van ebbenhout en er moesten echter ivoren slachttan- den in. Nu weet jullie misschien, dat eb benhout een van de hardste hout soorten is. De beeldhouwer had dus heel veel moeite en zorg met zijn werk. Maar eindelijk was het dan toch klaar. De koning was er ver rukt over en beloonde den kunste naar rijkelijk. Er werd een hoog voetstuk gemaakt van blank mar mer uit Italië en daar zou de oli fant op komen te staan, vlak voor het koninklijk paleis. Toen het voet stuk klaar was, begon men het zware houten heeld omhoog te wer ken op het voetstuk. Maar een van de mannen, die met dit gewichtige werk belast waren, vergistte zich in de zwaarte van het monument en toen het een meter of zes van den grond was. zakte de steiger in en dreunde het zware blok ebbenhout aan stukken op het slotplein. Gelukkig was de beeldhouwer nog niet naar zijn geboorteplaats vertrokken en hij zag kans het beeld weer in elkaar te zetten en de breu ken zoo te repareeren, dat niemand er iets van zien kon. Maar verbeeld je eens, dat de beeldhouwer er niet meer geweest was! Had een van jul lie het prachtige werk dan misschien weer in elkaar kunnen passen? Vroege en late Paasch. Het Paaschfeest kan nooit vallen vóór 22 Maart en nooit na 25 April. In 1806 viel Paschen op 22 Maart en in 1943 zal Paschen vallen op 25 April. Paschen op het ijs. Dat vierde men in 't jaar 1845. Dit is in Ne derland na dit jaar nog niet weer Voorgekomen. PAASCH-WEDSTRIJD. Op een schaal lagen 30 Paasch- eieren en op ieder ei stonden letters of woorden. De letters waren letter grepen van een vierregelig Paasch- versje. Probeercn jullie nu eens deze woorden en lettergrepen zóó te rangschikken, dat het versje weer voor den dag komt. Hier heb ik de brokstukken. ga naar niet heb mijn blij met er ger can groe de te vlie ik tie gen na mor en wei nu want groo ne ik dan Paasch wie is. Onder de goede oplossers loof ik 6 boeken in prachtband uit, Deuk vooral om naam en leeftijd. 15 April moeten alle inzendingen in mijn bezit zijn. UIT DE NATUUR. DE OOIEVAAR. De ooievaar is weer in 't land! De blijde tijding gaat van mond tot mond. Het is één van de vele tce- kenen dat de lente in aantocht is. Het is evenwel met dc ooievaars de laatste jaren droevig gesteld. Hoe- vele dorpsbewoners zijn zeer teleur gesteld, dat hun ooievaar niet meer terugkwam en de paal in het land of het rad op do schuur on bewoond bleef. Dit is heel erg jam mer. Als we deze mooie, statige vo gels eenmaal gewend zijn. missen we ze niet graag meer. In onze om geving zijn heel wat ooievaarswo ningen te vinden, doch ik weet niet of er nog wel van bewoond worden. Wat is de oorzaak van hun ver dwijnen? Deze schijnt in Afrika te liggen. Jullie weet, dat de ooievaars den winter in het verre Zuiden doorbrengen. Een geliefd kost je daar zijn sprinkhanen, die er bij ontzaglijke zwermen voorkomen De boeren, die hun oogst bedreigd zien, schijnen de sprinkhanen met ver gif trachten te verdelgen. Ooievaars die deze vergiftigde sprinkhanen eten, zijn eveneens ten doode opge schreven. Dit schijnt de hoofdzaak te zijn van 't snel afnemen van het aantal ooievaars. Gewoonlijk verschijnen de ooie vaars in Maart in onze streken. Ze zoeken hun oude woning weer op, die ze beginnen wat op te knappen. Eerst een laag doornige takken, die ze kringsgewijs ineenvlechten, daarop dunnere twijgen en riet en de binnenbekleeding. bestaande uit wortelvezels, hooi en veertjes. Is het nest gereed, dan legt het wijfje 4 a 5 eieren, die wel wat op eenden eieren gelijken. Het wijfje broedt, terwijl het mannetje voor de voe ding van zijn vrouw zorgt. Zelden verlaat 't wijfje gedurende den broedtijd het nest. Ze Is bijna niet waar te nemen; alleen als je goed kijkt, zie je den kop boven den nestrand uitsteken. Papa zorgt in tusschen voor voedsel, dat bestaat uit kikkers, muizen, mollen, Jonge hazen. Betrekkelijk groote slacht offers stoot hij met zijn bek in eet bare brokken. Een kikker Ls evenwel zijn geliefde kost. Hij werpt haar omhoog, vangt haar weer op en levend schuift het diertje naar binnen. Na ruim 4 weken broeden komen de jongen uit, die de eerste weken geheel hulpbehoevend zijn. Ze wor den gevoerd met wormen en slak ken. Al spoedig echter beproeven ze hun vleugels en vliegen uit. Den geheelen zomer blijven ze nog ln de buurt van 't nest, doch zorgert al geheel voor zich zelf In Juli beginnen reeds de groote samen komsten voor het vertrek. Hierbij heeft het „gericht" plaats. De krach ten worden gemeten en alle. die te zwak of eenig gebrek vertooncn, worden onverbiddelijk gedood. De schare verheft zich klepperend in de lucht cn zet koers naar streken, die geen winter kennen. Den kop voor uit en de pooten naar achteren ge strekt, neemt het lichaam een ge- rekten vorm aan en klieft door de groote wieken voortgestuwd, ge makkelijk de lucht. Het wordt zoo langzamerhand tijd onze werkzaamheden in den tuin te hervatten. De bijna afgeloopen maand heeft ons weinig gelegenheid gegeven. In Januari zag de tuin er heel wat fleuriger uit dan nu. De aanhoudende koude heeft heel wat doen verdorren en dc negen zomer- sche dagen, waarop wc volgens over levering in de maand Maart recht hebben, behooren schijnbaar tot het verleden. Willen we echter veranderingen in den tuin aanbrengen, dan moet het nu geschieden. Vaste planten en bladverliezende heesters moeten we nu verplaatsen. Over vaste planten zeg ik een volgende keer wat meer, daar deze een belangrijke plaats in nemen bij onze tuinbeplanting. Groenblljvcnde heesters verzetten of planten we liefst half April of einde Augustus. De tuin wordt nu bemest met korte verteerde stalmest. Het i» nu ook tijd verscheidene bol- of knol gewassen een goed plaatsje in den tuin te geven. We zorgen eerst dat de grond goed los en voedzaam is. Nu moeten we planten: Gladiolen. De. bekende forsche planten met zwaartvormige blade ren waartusschen de stengel recht opschiet en bloemtrossen geeft met mooie, groote bloemen, in allerlei kleuren. Als snijbloem zijn ze uit stekend geschikt, daar ze. in knop geplukt, ln een vaas tot aan den top uitkomen als de uitgebloeide bloe men telkens worden verwijderd. De knollen worden ong. 10 c.M. diep cn 15 cM. van elkaar geplant, in den schaduw geven ze geen bloem. ..Anemonen. De knollen der Ane- monia coronaria planten we nu op een afstand van 710 c.M. onge veer 5 c-M. diep op goed bemesten en bewerkten grond. Als snijbloem zijn ze zeer geschikt, daar ze a.s knop geplukt zich geheel ln water ontplooien. Bloeitijd Mei Juni. Bekende soorten (enkel) zijn o.a. de Bruid (wit) Hls Excellency 'kar mijn-scharlaken) Mr. Fokker (blauw) en dubbel o.a. St- Brigit, The Admiral (violet). Japansche anemonen kunnen nu ook worden geplant. In goeden grond zijn ze tevreden met een plaatsje, dat niet den geheelen dag ln de zon ls gelegen. Deze planten worden hooger dan de gewone ane monen, ong. 6090 c.M. Bloeitijd Sept.—Oct. Ze zijn niet geheel win terhard en moeten 's winters goed worden afgedekt. Ranonkels. De klauwtjes van de ranonkels kunnen vanaf Febr. tot half April in den grond worden ge bracht. (niet bij vriezend weer). Ze verlangen vochthoudenden grond. Als snijbloem zijn ze ook zeer geschikt. Bloeitijd JuniJuli. Kaapsche Hyacinth. Een forsche plant die ruim 11'2 M. hoog wordt en een groote tros witte kelken geeft. We moeten de bollon onge veer 10 c.M. diep planten. 15 a 20 c.M. uit elkaar. Bloeitijd Aug. Sept. Tijgcrbloem (TIgridta pavonla). We planten deze op een zonnig plekje pl.m. 8 c.M. van elkaar. We zien later de eigenaardig gekleurde en zonderling gevormde bloemen te voorschijn komen. Iedere bloem ls slechts één dag open. doch ciaar iedere plant vele knoDDen maakt, is de plant zelden zonder bloem. Bloeitijd Juli—Oct. Hoogte 30—50 .M. Bij vriezend weer mogen wé üe niet planten we bewaren ze dan zoolang vorstvril in een bakje mefl zand of fijn turfmolm.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 24