BRIDGE EEN WEKELIJKSCHE RUBRIEK H.D. VERTELLING RITMEESTER SIGAREN ONZE DAGELIJKSCHE KINDERVERTELLING. Tuimeltje en Kruimeltje in het Kaboutcrland. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAC 29 MAART 1932 door M. W. ETTY LEAL. Contract Bridge is een spel waarbij men door con doelmatige en logische biedmethode elkaar als partners volkomen toelaatbare signalen geeft welke moeten leiden tot het beste eindbod. Dat eindbod is ideaal wanneer het gebaseerd is op de kracht der 26 kaarten van N en Z of van O en W. Men stare zich dus niet blind op de eigen kaarten, de 13 die men zelf in handen heeft, maar bedenke dat het spel gespeeld wordt met de kracht liggend in de 26 kaarten die men met den partner deelt. Als men vroeger Whist. Boston of Auction heeft gespeeld, doet men goed alles te ver geten wat men daarbij met bieden toe paste; men beschouwe Contract als een heel ander spel, met een heel andere spel theorie en techniek. Wanneer men vroeger met Klaveren opende, was het de bedoeling daarin het eindbod te vestigen; thans zegt een opening dikwijls dat men naar Sans wil. De nieuwe theorie houdt zich bij voorbaat bezig met kracht in de topkaarten (Aas - Heer). Men biedt thans op een vierkaart b.v. Aas, Heer vierde van Harten, maar moet dan ook bijspel hebben. De Engelschen spreken van „quick tricks", wij hier van honneur-trek- ken. Wij komen op de taxatie daarvan later nog in een ander artikel terug. Hoe verkeerd soms geboden wordt toont Manning Foster aan met een sprekend voor beeld. Z bood. terwijl N-Z in de tweede manche reeds 65 punten hadden en voor de robber dus maar 35 erbij moesten hebben op het volgende spel- Sch: H. B. 2; Ha: A. B. 10. 8. 3; Ru: Aas en KI: A. H. V. 10 instede van 1 Sans dom- merwijs 1 Harten. Als hij 1 Sans had ge boden zou zijn partner óf gepast hebben óf twee van zijn beste kleur hebben geboden en dan zou de robber gemaakt zijn. Wat ge beurde nu? Na zijn 1 Ha bood W 2 Ruiten, waarop N en O pasten.en Z zonder eenige indicatie van zijn partner tc hebben ge kregen kalm 2 Haarten bood. Het was zijn verdiende loon. dat hij twee down ging, want dat is geen bieden! Hier zien wij dus dui delijk gedemonstreerd hoe onverstandig zulk biedmethode is door enkel en alleen aan de eigen 13 kaarten te denken. N had n.l. het volgende: Kleveren Boer zesde en verder niets als lage kaarten in de overige kleuren. Een opening met Sans ware beter geweest aan met lHarten, maar de beste opening (niet alleen omdat het nu juist goed uit gekomen zou zijn) ware 1 Klaveren geweest. Met opening van Sans dwingt men niet al leen de tegenpartij, maar ook den partner om een bod van minsten twee te doen, de tegenpartij heeft soms een kans dat te doen. maar in dit geval had de partner na twee Ruiten van W geen 3 Klaveren kunnen zeg gen. Ware nu Z met 1 Klaveren begonnen, steunend op de „quick tricks" in die kleur, n.b. nog vier honneurs in de hand welke so wie so al punten geven (waarop men dus eventueel makkelijk 1 down kan gaan zonder dat het wat kost!) dan had men een eind bod van 2 desnoods 3 in Klaveren kunnen bereiken en den robber gewonnen. Wij geven er steeds de voorkeur aan om laag te beginnen, indachtig aan het z.g. ..one over one" systeem. De bedoeling hier van is om in het beginstadium van het bie den „laga bij den grond te blijven". Men begint b.v. met 1 KI. daar kan op doorgaan worden met alle kleuren en met een mini mum verhooging. Zoodoende hoort men nog eens wat, niet alleen van den partner maar ook van de tegenpartij! Men moet dan echter op een partner kunnen rekenen die weet dat het zaak is om het bieden aan den gang te houden en die niet zijn mond opent doet wanneer hij een groot slem in handen heeft en daar dan misschien met twee op durft te bieden! DE NACHTWAKER. De nachtwaker stond behoedzaam op, liep van het vertrek met de stalen wanden naar de lange, holle, hooge gang en trachtte - ver voorover gebogen over de bronzen trap leuning, te definieeren, wie of wat de ge heimzinnige oorzaak kon zijn van het onver wachte geluid, dat hem plots had opgeschrikt. Hij beefde, terwijl hij probeerde zijn blik te verscherpen, zóó dat hij iets bepaalds daar beneden zou kunnen onderscheiden, maar de aanduisterende nacht had reeds al te veel alle scherpe contouren van het bankiers kantoor, dat hem ter bewaking was toever trouwd, vervaagd, tot iets warrigs en tot niet. te onderkennen hompen. Van zijn standplaats uit kon hij juist zien op de plek waar de les senaar van meneer Uylinx. den procuratie houder, slaan moest, maar hij zag niets. En toch had hij onraad bespeurd. Zijn geoefend oor had het piepende geluid van een op ongeöliede hengsels draaiende deur opgevangen en onmiddellijk had hij ge weten, dat het de buitendeur was. In zon derlinge combinatie van angst en helder denken had hij zich herinnerd, gisteren nog den aan 't gebouw verbonden timmerman te hebben hooren zeggen „dat die knaap 'n spuitje moest hebben". De timmerman zei meer dingen, die hij niet deed, maar nu was zijn •slordigheid een dankbetuiging van den nacht waker waard, want zulke lieve jongens zou den het niet zijn. die om twee uur in den nacht beneden in het bankierskantoor de deur lieten draaien. Zijn adem inhoudend luisterde hij toe, en opnieuw klonk van onder een geluid, nu dat van iemand, die zelfs geen poging deed zijn aanwezigheid verborgen te houden. Nog iets meer boog hij zich voorover, nog iet-s scher per keek de nachtwaker toe. maar met een wat teleurgestelden blik keek hij vergeefs, want nog steeds wits het te donker, om ook maar iets met nauwkeurigheid te kunnen onderscheiden. Alleen als degene, die daar beneden in het kantoor zich ophield, door een toeval de ruimte overstak tusschen den lessenaar van den procuratiehouder en het zou hij een goede kans hebben méér te zien, want daar viel het wel matte, maar toch vol doende licht van de door het venster naar binnen schijnende maan. Hij wachtte er op en geen seconde eerder zou hij deze plaats verlaten. Pas als hij met zekerheid ae per soon beneden had kunnen herkennen, zou hij weten, hoe te handelen. Deze minutenleken kantooruren en ze waren door het langzaam voortkruipen een perverse foltering voor hem, maar hij hield vol enwachtte. Weer klonk geluid, de meest onverwachte storing van de nieuw gevallen stilte. De man beneden er kon niet meer aan getwijfeld worden, 't was 'n man floot zacht 'n liedje. Het klonk door de ruimte van het holle huis vreemd en huiveringwekkend en voor den nachtwaker was het geenszins 'n teeken ter geruststelling. Zoo snel als zijn hersens op dit oogenblik nog wilden werken daoht hij na en bijna ontsnapte hem een vloek, omdat hij nog steeds niet den onverwachten stoor der in het vizier kon krijgen. Hij aarzelde en overwoog, of hij het zou wagen de trap een stukje af te dalen, een paar treden maar. Hij greep zich vast aan de bronzen leuning als om een stevige houvast te hebben met het veilig gedeelte boven en zoo waagde hij het. zich als een knaap slingerend, twee treden omlaag te dalen. Nog steeds klonk ongestoord en opgewekt, ja bijna onbegrijpelijk rustig het gefloten liedje Uit de wijze waarop het doordrong tot bij den nachtwaker kon hij gemakkelijk vaststel len. dat de fluiter nu eens dicht bij den les senaar. dan weer aan de raamzijde of in de nabijheid van de kleine brandkast stond. Nu eens klonk het zacht als van verre, dan schel en plotseling hard, als om zonder na denken er voor weg te vluchten, en af en toe bleef het gespannen stil en alleen dan was het slepend geschuifel van schoenen over de cocosmat te hooren, totdat de schuifelende schoenen leek het, heel lang bleven stilstaan bij het kastje van juffrouw Annie. En on willekeurig moest de nachtwaker glimlachen als hij dacht aan de teleurstelling, welke dat kastje den fluiter zou bereiden, 'n Paar gulden aan waarde van postzegels, 'n poeder- donsje, 'n kwastje misschien. Dat was alles. De aap, dq groote bom lag boven in de brand kast en die was niet zoo gemakkelijk te be reiken. En plots gebeurde, waarop de nachtwaker nu al dien tijd het leek jaren had staan wachten: de fluiter kwam in de streep licht tusschen den lessenaar en het tafeltje en op datzelfde oogenblik realiseerde zich de man, dié met opengesperde oogen toekeek, aan welk gevaar hij was ontkomen en hoe goed liij had gedaan hier boven te blijven. Goeie genacle, mompelde liij, natuurlijk, natuurlijk was hij het Zijn handen beefden, het klamme zweet parelde op z'n slapen. Hij had het wel goed gehad: er was onraad. Hijgend boog hij zich nog verder voorover, keek opnieuw en zag het weer: er was onraad, want de man die daar stond, was de bankier Goulardon zelf. Hoogstens vijf seconden kon hij daar in de lichtstreep hebben gewacht, met afschu welijken angst door den nachtwaker gade geslagen, en toen al had hij zijn besluit ge nomen. Hij ging weg en de nachtwaker beef de, dat hij op het laatste moment misschien toch nog van besluit zou veranderen, maar hij ging werkelijk weg, sloeg met een smak de voordeur achter zich dicht. De nachtwaker holde de trap af, keek hem, voor het raam staande, na, totdat hij om den hoek van de straat was verdwenen. Toen eerst waagde hij het weer iets rustiger adem te halen met zijn rechtermouw zich het zweet van het voorhoofd te wisschen en langzaam nadenkend, de trap weer op te loopen. neer te knielen bij de brandkast en met een steek vlam onmiddellijk weer aan den slag te gaan. De kantoorklok sloeg half drie. Goeie genade, mompelde de nachtwaker opnieuw, 'n half uur tijdverlies. Als het nog even langer had geduurd, dan had ik zonder den aap moeten vluchten. Maar nu wil ik toch nog eerst probeeren, of ik die karwei niet af kan maken. TON RUYGROK. BINNENLAND 1 MEI DE LUCHTDIENST NAAR VLISSINGEN. Naar de K.L.M. bericht, is het vrijwel zeker, dat met ingang van 1 Mei een lucht- verbinding Rotterdam—Haamstede—Vlissin- gen in exploitatie zal worden genomen. VOOR BEHOEFTTGE NEDERLANDERS IN Dl'ITSCHLAND. Het- Nationaal Crisis Comité heeft een gift van 1000 geschonken voor behoeftige Ne derlanders in Duitschland. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Cü. per regel. DE FELLE BRAND TE WELL. IS DE BRAND GESTICHT? De Tel. verneemt uit Zalt-Bommel: Een felle brand heeft, zooals reeds kort ge meld is, Vrijdagavond laat en in den nacht het dorp Wel!, cemeente Ammerzodcn, in op schudding gebracht. Omstreeks halfclf werd het kleine dorp opgeschrikt door het geroep van „Brand!" Het bleek dat de hooiberg van den heer A. Bakker in brand was geraakt. Slechts enkele oogenblikken later was het vuur reeds over geslagen op de nabijgelegen boerderij die be woond werd door Bakker en zijn 87-jarige moeder. Beiden waren reeds naar bed gegaan en wisten zich slechts met zeer veel moeite in veiligheid te brengen. Terwijl men bezig was het op stal staande vee te bevrijden, tastte het vuur ook de dooi den heer A. van Duijnen bewoonde boerderij aan. Inmiddels waren de brandspuiten uit Well en Ammerzodcn gearriveerd, die vrij spoedig den strijd tegen de laaiende vlam menzee aanvingen. Aangewakkerd door den vrij krachtigen Noord-Oostenwind had de brand zich evenwel steeds verder uitgebreid en ook de huizen, bewoond door de families Goesten en Vesters, werden een prooi van het vernielende vuur. dat de brandweer niet bij machte was te stuiten. Nog een tweetal perceelen werd aangetast, doch met inspan ning van alle krachten slaagden de brand weermannen er in deze te behouden. Toen wij Zaterdag een bezoek brachten aan het dorp was nagenoeg de geheele be volking nog in rep en roer. Overal groepten de menschen bijeen om over den brand te spreken. Algemeen is men van oordeel, dat de ramp aan kwaadwilligheid moet worden toegeschreven. De bewoner, in wiens hooi berg de brand is begonnen, gaat door voor een welgesteld man. Hij is armmeester en president-kerkvoogd en als zoodanig oefent hij veel invloed uit op de uitdeeling der diaconie. Naar verluidt, zou deze uitdeeling vaak tot ontevredenheid aanleiding gegeven hebben. De kerkvoogd had dan ook aan de politie extra-bewaking in de buurt van zijn huis verzocht. Hoewel hij den avond voor den brand een verdacht persoon om zijn erf heeft zien loopen. heeft het onderzoek, dat door de politic wordt ingesteld, tot op heden nog geen enkel resultaat opgeleverd. Alles is laag verzekerd. Naar wij voorts ver nemen moet bij den heer A. Bakker een aan tal antiquiteiten, die een flinke waarde ver tegenwoordigden, verloren zijn gegaan. BEGRAFENIS FRITS VAN DOMMELEN Men meldt uit Den" Haag aan Het Vad. In allen eenvoud is op de Algemecnc Be graafplaats Zaterdagmiddag ter aarde be steld het stoffelijk overschot van den oud regisseur. de heer Frits van Dommelen. Met den stoet kwamen o a. mede de tooneelspeel- ster mevrouw C C C van Lancuer—van Dom melen, een zuster en de acteur Jan van Dom melen. een broer van den overledene, als mede de administrateur van den Princesse- schouwburg, de heer Theunissen. Op de be graafplaats werd o.m. opgemerkt dc heer Eug. Rensburg, kunstschilder, een zwager van den afgestorvene- Vele bloemstukken, waaronder één van de dilettantentooneelvcr- eeniging „Heldring cn Pierson". waarvan de heer Frits van Dommelen regisseur is geweest dekten de baar. Zijn broer Jan dankte de aanwezigen voor de belangstelling en sprak zijn erkentelijk heid uit jegens hen, die de laatste levensda gen van den heengegane, welke zoo bijzon der moeilijk waren geweest, hadden verlicht. DE TOONEELCRISIS TE AMSTERDAM GEEN HERYATTNG DER BESPREKINGEN. Naar wij vernemen is van de zijde van de gemeente Amsterdam op den brief van Mr. A. B. Gomperts namens de N.V. Hollandsc.be Schouwburg geantwoord, dat, daar B. en W. van directie en commissarissen der Konink lijke Verecniging Het Nederlandsch Tooncel op 24 Maart de officieele mededeeling ont vangen hebben dat het gezelschap der Ko ninklijke Verceniging is ontbonden, het geen zin meer heeft, de bespreking over hervat ting der werkzaamheden door de Koninklijke Vereeniging Het Nederlandsch Tooneel te heropenen. Mevrouw Rovaards over de Partage-bespeling. Mevr. Jacqueline Roj'aards-Sandberg ver zoekt mededeeling te doen van het navol gende: Aangezien de partage-bespeling der ver- eenigde leden der Koninklijke Vereeniging niet leidt tot een wederopvattcn der werk zaamheden der Koninklijke Vereeniging Het Nederlandsch Tooneel. trekt zij zich alsnog uit deze partage-bespeling terug. Zij heeft zich bereid verklaard belangeloos mede te werken bij het gezelschap der Vereenigde Spelers totdat de liquidatie der Koninklijke Vereeniging een feit zal zijn geworden. Zij behoort tot diegenen, die zich niet kunnen vereenigen met het feit dat de heeren Saal- born en Verbeek, die als directeuren der Kon. Vereeniging hun verplichting niet nakomen, thans weer de hoofdleiding vertegenwoordi gen in dit partage-gezclschap. BOSCHBRAND IN HET KONINKLIJK PARK TB APELDOORN. Zaterdagmiddag werd de brandweer te Apeldoorn gealarmeerd voor een boschbrand welke woedde in het Koninklijk Park, n.l. in het z.g. Prinsenpark. Eenige honderden vier kante meters jonge dennen gingen aldaar in vlammen op, waarna men het vuur meester was. Spoedig daarop moest de brandweer opnieuw uitrukken, thans voor een boschbrand in de ..Goudvink', nabij de Papierfabrieken Van Gelder Zonen. Ook hier was men het vuur spoedig meester, al kon men niet verhinderen dat eenige H.A. dennen- en eikenbosch ver loren gingen, zoo meldt de Tel. JAARVERGADERING VRIJHEIDSBOND. De liberale staatspartij De Vrijheidsbond zal op Zaterdag 2 en Zondag 3 April as. te Leeuwarden haar jaarvergadering houden. Op den eersten dag zullen inleidingen wor den gehouden door de volgende sprekers: mr. H. F. van Leeuwen over „De Bank in het economisch leven", prof dr. G. M. Verrijn Stuart oyer „Economische tegenstellingen tusschen. Liberalisme en Socialisme", en mr. J. J. Belinfante over „De Encycliek Quadra- gesimo Anno en de liberale beginselen". Des avonds zal mr. D. Fock. voorzitter der partij, een politieke rede houden, die per radio wordt uitgezonden. Vervolgens zal de jaarvergadering worden geopend, waarin de hoofdbe.stuursverkiezing zal plaats vinden, ter vervulling van de vaca ture, ontstaan door het tusschentijds bedan ken van mr. P. Rink. Ook moet een voor zitter worden gekozen: in deze vacature is alleen candidaat gesteld dc aftredende voor zitter, mr. D. Fock. Des Zondags wordt de vergadering voort gezet. Op Zondag 3 April zal, in verband met het partij-congres van den Vrijehidsbond, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Ct». pcr reS*L ROOKT RITMEESTER EN GENIET de „Verecniging van liberale leden van ge meentebesturen'" haar Jaarvergadering te Leeuwarden houden. De vereeniging van l.berale radioamateurs liiberale omroep) zal op 2 April aldaar vergaderen. „Onafhankelijke Socialistische Partij" opgericht door afge-> scheidenen uit de S.D.A.P. Aansluiting bij het N.V.V. gezocht. Edo Fimmen voorzitter, Schmidt secretaris EDO FIMMEN Nadat de linkschc socialisten Maandag morgen het congres der S. D. A. P. verlaten hadden, hebben zij in den Schouwburg Jans- weg een bijeenkomst gehouden, die bezocht was door 406 personen uit ruim 50 verschil lende plaatsen '-an ons land. De heer Fimmen deelde mede, dat de leden der orgaancomm .ssie van „De Fakkel" een brief aan het congres hebben gericht, waar in zij mcedeelen collectief uit de parüj te treden. Na een inleiding van den heer P. J. Schmidt werd opgericht de „Onafhankelijke Socialis tische Partij". Zoo spoedig mogelijk, vermoedelijk om streeks Pinksteren, zal het eerste congres der nieuwe partij worden gehouden, hetwelk de statuten en het beginselprogram definitief zal vaststellen. Er werd een voorloopig bestuur gekozen, dat tot. aan dat. congres de leiding zou hebben. In het voorloopig dagelijksche be stuur hebben zitting de heeren E. Fimmen, voorzitter. P. J. Schmidt, secretaris. J. H. Oldenbroek. penningmeester. J. de Kadt, tweede voorzitter. R. Stenhuls en K. R. van Staal, terwijl verder in het Partijbestuur werden gekozen de heeren F. van der Goes (Laren». J. Mourits iRotterdam). G. Bo'.and (Zwolle). J. van Santen (Enschedé». F. Glc.s (Zutphen), J. Molenaar (Den Haag), en ais vertegenwoordigers van eenige groepen jon geren mej. Mr. St. de Zeeuw en J. Koomen. Omtrent de houding, die de leden van do O. S. P. tegenover de vakbeweging zouden moeten aannemen, werd de volgende resolu tie met algemeene stemmen goedgekeurd: P. J. SCHMIDT. J. DL KADT. Overwegende, dat de huidige omstandig heden meer dan ooit omvangrijke cn in elk opzicht goed toegeruste vakvereenigingen vcr- eischen als materiecle basis voor een succes- vollen strijd der arbeidersklasse. overwegende, dat de moderne vakbonden aan bovenomschreven matcrlcelen cisch vol doen en deugdelijke strijdorgancn der ar beidersklasse kunnen zijn, mits zij zich revo- lutionnair orlënteeren. besloten. alle leden der Onafhankelijk Socialistische Partij te verplichten lid te zijn van den mo dernen vakbond in het bedrijf waarin zij wer ken alle krachten In te spannen om de vakbe weging te brengen op het geestelijke en morcele peil, dat in een revolutionair tijdperk moet worden geclsoht; het P. B. der Onafhankelijk Socialistische Partij op te dragen zich tc wonden tot N.V.V. en S.D.A.P. om opneming der Onafhankelijk Socialistische Partij ln den Algcmeenen Raad de afdeelingen op te dragen, zich te wen den tot Bestuurdersbond cn S.D.A.P.-afdee- ling ter plaatse om opneming in den Plaal- selijken Raad. Tenslotte werd besloten, het weekblad „De Fakkel" althans tot aan het Congres der O. S. P. onder de tegenwoordige redactie ln zijn huldigen vorm te handhaven, en werd de tekst goedgekeurd van een manifest, dat in grooten getale onder de arbeiders en boeren in het geheele land zal worden verspreid. „Vooruit, jongens, allemaal achter mekaar dc trapleuning Afglijden," riep Tuimeltje *"t cn hoep, daar gingen ze hoor, allemaal netjes achter elkaar aan. Op dc maat van dc muziek maakten ze wat gekke sprongen er. langzamerhand werd de leuning heel erg glad van al dat op cn neer geloop. Dc oude kabouterbaas had al stilletjes tegen den kok gezegd, dat het nog wel eens mis zou loopen met die ondeugden en daar had hij groot gelijk in. Want toen dc kabouters en de kikkers hoe langer hoe vlugger gingen glijden, kwamen ze met hun allen midden in de gang terecht en schoten tegen een deur aan, die natuurlijk openvloog. Daar zaten dc stakkers nu, midden in dc opslagplaats van dc dennennaalden. Ze schreeuwden het uit van dc pijn cn met groote moeite mochten dc andere kikkers dc naalden uit hun lijf trekken. „Nu moeten jullie eens kalm blijven, want het vuurwerk wordt direct afgestoken," commandeerde dc kabouterbaas cn daar Tui meltje van al die dingen nogal veel verstand had, zou hij dc lucifers er onder mogen houden. Het was echt prachtig cn de kikkers cn kabouters riepen luid „hoera, hoera". Eerst zag jc allemaal sterren cn kaboutermutsen, cn toen zou dc verrassing van den avond komen.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7