Hindenburg herkozen als Rijkspresident Met absolute meerderheid Voorloopige einduitslag: Hindenburg 19.359.642 Hitier: 13.417.463 Mislukte aanslag op Dr. Luther Electrische Verwarming HAARLEM'S DACBLAD TWEEDE BUD MAANDAG 11 APRIL 1932 Tegenstanders van Luther's geldpolitiek. Eert vrij kalme verkiezings-Zondag. Stemmenaantal belangrijk gedaald. Paul von Hindenburg. Bij de tweede stemming voor het Presi dentschap is Zondag Hindenburg gekozen met meer dan 50 pet. der uitgebrachte stem men. Zoowel de stemmencijfers van Hinden burg als Hitier zijn gestegen, ondanks het feit dat het aantal uitgebrachte stemmen min der was dan bij de eerste verkiezing. De stem men van den Duitsch-Nationalen candidaat Düsterberg zijn over Hindenburg en Hitier verdeeld, terwijl Hitier zeer waarschijnlijk nog een groot aantal stemmen heeft ge kregen van kiezers, die bij de eerste stem ming op den communist Thalmann hebben gestemd. Deze laatste heeft meer dan 1 mil- lioen stemmen verloren. Het voorloopig officieele eindresultaat van de Duitsche Rijkspresidents-verkiezing luidt: Hindenburg 19.359.642 stemmen. Hitier 13.417.462 stemmen. Thalman 3 606.383 stemmen. Ongeldig 8204 stemmen Hindenburg is dus met een absolute meer derheid tot Rijkspresident herkozen. 83 pet. der kiezers brachten him stem uit. Hindenburg heeft 708.000 stemmen meer verkregen dan bij de le verkiezing, terwijl Hitier erin slaagde zijn stemmental met 2 millioen op te voeren. In kringen die de regeering na staan wordt verklaard, dat het resultaat der verkiezingen volkomen beantwoord heeft aan de verwach tingen, voorzoover Hindenburg betreft. Met bijzondere voldoening wordt erop gewezen, dat Hindenburg de absolute meerderheid heeft verworven. Daarentegen wordt de te leurstelling over het succes van Hitier nau welijks verborgen. De mqening wordt geuit, dat de 2 millioen stemmen, die Hitier nog op de vorige ver kiezing heeft gewonnen, voor drie kwart be staan uit kiezers, die bij de eerste verkie zing op Düsterberg hadden gestemd en een kwart uit communisten. Het aantal Düsterberg-kiezers, dat ditmaal niet heeft gestemd, wordt geschat op een half millioen De overige Düsterberg-kiezers, hebben, naar men weet, voor Hindenburg gestemd. Rustig verloop in het geheele Rijk. De verkiezingszondag heeft volgens alle, tot hedenmiddag vier uur, binnengekomen berichten uit het geheele Rijk een rustig verloop gehad. Tot noemenswaardige inci denten is het tot nu toe niet gekomen. Wel hadden op verschillende plaatsen bot singen tusschen politieke tegenstanders, voor namelijk communisten en Nationaal Socia listen plaats en zijn enkele dooden en een aantal gewonden gevallen, doch deze scher mutselingen hebben nergens grooten om vang aangenomen en konden gemakkelijk onderdrukt worden. Een groot aantal personen werd gearres teerd. In het algemeen heeft de Zondag in ieder geval een opmerkelijke ontspanning gebracht in de Zaterdag nog zeer ijverig gevoerde pro- paganda-campagne. Stemmenaantal aanzien lijk verminderd. Opmerkelijk is de bijna in het geheele Rijk tijdens de morgenuren waargenomen geringe opkomst der kiezers, welke tegenover de eer ste verkiezingsronde aanzienlijk is achter uitgegaan. In eenige streken, in het^ bijzonder in Noord-West Duitschland, heeft'blijkbaar het ongunstige weder, gepaard met regen en krachtigen wind. een ongunstigen invloed gehad op de opkomst der kiezers. In de meeste provincies hadden tot den middag in doorsnede slechts 25 a 30 der kie zers hun stem uitgebracht, tegenover gemid deld 40 a 50 pet. tot denzelfden tijd per 13 Maart. Uitzonderingen waren slechts te con- stateeren in de omgeving van Hamburg en in de provincie Sleeswijk-Holstein, die bij de eerste ronde overwegend voor Hitier hadden gestemd. Uit Maagdenburg wordt gemeld, dat ook daar zeer druk is gestemd. Te Berlijn. De nacht, voorafgaande aan den dag der verkiezing is in de hoofdstad van het Duit sche Rijk zonder groote incidenten tusschen politieke tegenstanders verloopen. Zondag morgen werden 107 nationaal socialisten en 79 communisten door de politie gearresteerd. Negen aanplakzuilen werden in den nacht op Zondag in brand gestoken. Overal in de stad zag men krachtige politiepatrouilles, die iedere poging tot samenscholing direct ver hinderden. In de vroege morgenuren werd nog weinig gestemd. Pas tegen den middag werd het in de stembureaux wat drukker. De aandacht trok de „Schlepperdienst"' der nationaal so cialisten en die van het IJzeren Front. Pogingen om optochten te vormen werden in verschillende deelen der stad tijdig door de politie onmogelijk gemaakt. Spreekkoren werden eenige malen verboden, terwijl de deelnemers hieraan uit elkaar werden ge dreven. In de vroege avonduren is op de Bulow- platz en omgeving een groote menschenme- nigte op de been, welke door politie te voet en te paard, zoomede in auto's op eenafstand worden gehouden. Bijna iedereen die de Bu- lowplatz wilde oversteken werd door de poli tie gefouilleerd op wapenen. In het Roergebied. Volgens de tot nu toe binnengekomen be richten is het in de steden van het Roerge bied rustig geweest. In doorsnede wgrd niet zoo druk gestemd als bij de eerste ronde. Het is nergens tot ernstige botsingen gekomen. Alleen te Bochun moesten 76 personen wor den gearresteerd. Te Keulen werd in de middaguren vrij druk gestemd. Men berekent dat minstens 75 pet. der stemgerechtigden hun stem hebben uitgebracht. Vooral de vrouwen hebben druk gestemd. Het is nergens tot incidenten ge komen. In den nacht op Zondag evenwel is het te Keulen-Ehrenfeld tot een vechtpartij gekomen, tusschen ongeveer 20 nazi's en 15 communisten. Bij deze gelegenheid is ge schoten. Duitschland De eisch tegen luitenant Scheringer. Tegen luitenant Scheringer heeft het O.M. het Reichsgericht te Leipzig 2 1 2 jaar ves tingstraf geëischt. met aftrek der zes maan den preventieve hechtenis. Moordcomplot tegen nationaal- socialistische leiders. Naar de ..Telegramm-Zeitung" meldt is een te München wonende fabrikant, vroeger lei der eener stohnafdeeling van de nat.-socia- listen gearresteerd onder de ver - denking, dat hij nat.-socialistische leiders heeft willen doen vermoorden. Met hem zijn ook zijn vrouw en vier andere leden van de nat.-soc. partij gearresteerd en ter beschik king van den rechter gesteld. Of zij in. ar rest zullen worden gehouden staat nog niet vast. l Wolff). De Pruisische Landdag bijeengeroepen. De Pruisische landdag is telegrafisch bij eengeroepen in een plenaire zitting voor Dinsdag 12 April des middags te 12 uur. Op de agenda staan slechts 2 punten ui de verandering van paragraaf 20 van de agenda betreffende de verkiezing van den minister-president en het communistische voorstel, dat gericht is tegen beweerde be nadeeling van de communistische verkiezings propaganda. Deze plenaire zitting zal waarschijnlijk slechts 1 dag duren. China. Wellington Koo wordt in Mandsjoerije geweigerd. Volgens het officeele persbureau te Nan king is, volgens Reuter, aan Wellington Koo, den Chineesc-hen gedelegeerde in de Volken- bonds-enquête-commissie voor Mandsjoerije, verlof geweigerd om Mandsjoerije binnen te komen onder het motief, dat er geen diplo matieke betrekkingen bestaan tusschen China en den nieuwen staat Mandsjoerije. De Chi- neesche minister van Buitenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat hij deze mededeeling niet wenscht te aanvaarden. Voorts wordt ge meld, dat er een krachtig protest naar Tokio is gezonden, waarin verklaard wordt, dat de Japansche regeering aansprakelijk is voor de houding van Mandsjoerije. Naar uit Peking wordt gemeld, heeft lord Lytton, de voorzitter der Volkenbondscom missie verklaard, dat, indien Wellington Koo niet wordt toegelaten in Mandsjoerije. de ge heele commissie zal weigeren zich daarheen te begeven. Frankrijk. Mevrouw Hanau spreekt de beschuldigingen tegen. Blijkens latere berichten heeft mevrouw Hanau, die zooals bericht, gearresteerd is onder verdenking documenten van het mi nisterie van Financiën te hebben verduisterd bij het verhoor verklaard, dat er van diefstal geen sprake is en dat de betrokken docu menten zich nog op het ministerie van Fi nanciën moeten bevinden. Zij weigerde ech ter mededeelingen te doen over de wijze waarop zij kennis heeft gekregen van den in houd der documenten en zeide slechts in te genwoordigheid van haar verdediger nadere bijzonderheden te zullen mededeelen. Reuter meldt voorts: Mevr. Hanau heeft met een beroep op haar zwakke gezondheid een verzoek tot voorloo pige invrijheidsstelling gedaan. De huiszoeking, die in de Banque de runion Publique heeft plaats gehad, zou, volgens Havas bewezen hebben, dat deze bank en mevr. Hanau hebben samengewerkt. De commissaris van politie zal heden Maan dag de safes van de bank doen openen. Roemenië, Prins Nicolaas keert onver wachts terug. In een speciale editie van de ..Dimineata' werd Zondagmiddag naar Reuter seint, op sensationeele wijze bekend gemaakt, dat- prins Nicolaas naar Roemenië was terugge keerd. In den ministerraad, onder voorzitterschap van den koning, waaraan ook de voorzitters van Kamer en Senaat deelnamen, werd de definitieve regeling van de positie van den prins in het koninklijk huis en zijn positie als voorzitter van den oppersten legerraad besproken. Hierover werd. naar des avonds laat van bevoegde zijde werd vernomen, de volgende oplossing gevonden: Prins Nicolaas verlaat overmorgen weer het land en keert naar Frankrijk terug. Hij blijft bij mevr. Dimitrescu met wie hij een morganatisch huwelijk heeft gesloten, dat in Roemenië ongeldig blijft. Als voorzitter van den leger raad krijgt hij een verlof van nog zes maan den. E q u ado r Regeeringstroepen hernemen fort Punta Piedras. Reuter meldt uit Guayaquil: De regee- ringstroepen hebben het fort Punta Piedras op de rebellen heroverd. Hun leider Mendozo zou gevlucht zijn. Engeland De Engelsche kruiser vertrokken. De Engelsche kruiser Dragon is naar New Foundland vertrokken in verband met de ongeregeldheden te St. Johns. Rusland. Vonnis tegen Stern en Wassiljev voltrokken. Stern en Wassiljef, flie wegens den aan slag op den Duitschen gezantschapsraad von Twardokski ter dood veroordeeld waren, zijn Zaterdag gefusilleerd. Het centrale execu tieve comité van de Sovjet-Unie had het verzoek om genade afgewezen. Italic. Generaal Ting Tsjau door zijn onderbevelhebbers vermoord. Uit Charbin wordt gemeld, dat generaal Ting Tsjau, de commandant van de troepen die strijden tegen de Kirintroepen en aange worven werden, om de nieuwe regeering van Mandsjoerije omver te werpen, te Iian door zijn onder-bevelhebbers is vermoord. Ting Tsjau zou zich op de ontevredenheid van zijn aanhangers op den hals hébben gehaald, omdat hij niet antl-Japansch genoeg is. (.Renter/, Fascistische raad voor schrap ping der herstelbetalingen. De Groote Fascistische Raad heeft zich, naar Reuter mededeelt, in zijn jongste zit ting ten gunste van een schrapping der oor logsschulden en een herziening der vredes verdragen uitgesproken. Voorts heeft de Raad de buitenlandsche politiek van Italië goedgekeurd en verklaard, dat voor het overwinnen der wereldcrisis het schadevergoedingsprobleem en de quaestie der oorlogsschulden in dien zin moeten wor den opgelost, dat men van de herstelbeta lingen afziet en de oorlogsschulden schrapt. Verder is het noodig de bepalingen van het vredesverdrag, welke de oorzaken van de on rust onder de volken zijn, te herzien en wel in het kader der vredesverdragen. Bovendien verdient het aanbeveling in de toekomst van de talrijke internationale conferenties af te zien, daar deze steeds weer nieuwe verwach tingen wekten, steeds door de ergste teleur stellingen gevolgd w-orden en buitendien de wrijvingsmogelijkheden nog vergrooten. Ten slotte keurde de Raad de Italiaansche -ontwapeningsvoorstellen, goed. Op het Potsdamer Bahnhof. De daders gearresteerd. STOFZUICERHUIS MAERTENS BARTELJORISSTRAAT16 - TEL. No. 10756 PHILIPS' RADIOTOESTELLEN Het Wolff-Bureau meldde Zaterdagavond uit Berlijn: Op het Potsdammer Bahnhof deden he denavond 9 uur twee mannen een revolver- aanslag op den president van de Duitsche rijksbank, dr. Luther, die op het punt stond met de Duitsche delegatie naar Bazel te ver trekken. Een kogel doorboorde een mouw. Luther werd niet gekwetst. De daders zijn een zekere Werner Kert- scher, 34 jaar oud. en een dr. Roosen. Zij zijn naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Bij het eerste verhoor weigerden de beide daders een verklaring af te leggen over de motieven van hun daad. Later verklaarden zij dat geen politieke beweegredenen hen tot hun daad hadden ge bracht. Zij noemden zich'theoretische vijan den van de geldpolitiek van do rijksbank, re*p. van den president van de rijksbank. De gearresteerde dr. Roosen schijnt ook vroeger reeds een politieke rol te hebben ge speeld en lid te zijn geweest van de organi satie „Vrij geld, vrije economie en vrij wo nen". Verder is bekend, dat Kertscher en Roosen eenigen tijd geleden een aanklacht hebben ingediend tegen dr. Luther wegens hoogver raad. benadeeling van het volksvermogen, onduidelijk boekhouden* etc. Over de twee mannen, die Zaterdagavond op 't Postdammerbahnshof te Berlijn een mis ukten aanslag op rijksbankpresident Luther hebben gepleegd meldt Wolff nader, dat de eene, dr. Roosen, te Buenos Aires geboren is. Hij was daar vandaan in 1930 naar Londen vertrokken. In Duitschland, waar hij den laatster» tijd vertoefde, heeft hij geen vaste verblijfplaats gehad. Hij was werkzaam als juridisch adviseur cn gold tevens voor een goed financieel adviseur. Werner Kretscher is econoom en medewer ker van Roosen. Hij is afkomstig uit Coswig. Beiden hebben een tijd tot de nat. socialis tische partij behoord, maar zijn kort gele den wegens politieke' meeningisverschillen uit die partij getreden. Op het bericht van den aanslag op dr, Luther is het perron te Maagdenburg, waar langs de D-trein met den rijksbankpresident aankwam, afgesloten. Een vertegenwoordiger van Wolff gelukte het dr. Luther te spreken te krijgen. Hij zat zeer rustig in zijn coupé en kon over den aanslag weinig vertellen. De daders waren dr. Luther volkomen onbekend. Een van de daders had hij zelf vastgehou den. Degeen, die het schot gelost had, trad op hem toe met de Engelsche woorden: I suppose(Ik veronderstel....) De wond is een ongevaarlijke 4 c.M. lange schaafwond en werd door een van zijn be geleiders verbonden. Dr. Luther wilde de reis onvoorwaardelijk voortzetten. Volgens nadere mededeelingen zouden nog 2 andere personen dan de gearresteerden bij den aanslag betrokken zijn. De eene is naar verluidt, in het gedrang ontkomen, de ander zou in den trein gesprongen zijn. Hoe de aanslag in zijn werk ging. BERLIJN. 9 April. (Wolff). Om acht minu ten voor negen werd het publiek op het tion opgeschrikt door een schot. Op hetzelfde oogenblik trad een heer, dr. Roosen, op den dienst-doenden spoorwegbeambte toe en deel de hem mede, dat men op dr. Luther had geschoten. De politie werd gealarmeerd en deze arresteerde dr. Roosen en den ander. Dr. Roosen vroeg in het stationsbureau eén blad papier en schreef daarop, dat hij zelf bij den aanslag betrokken was en dat hij door een speciale rechtbank gevonnist wensch te werden. Verder weigerden de beide gear resteerden alle mededeelingen. Hun namen werden door de op hen gevonden papieren vastgesteld. Dr. Luther had zijn jas reeds uitgetrokken en in de coupé van den slaapwagen gelegd. Hij was nog even uit de coupé gekomen om afscheid te nemen. Toen hij voor den wagen heen en weer liep, vuurde de dader van vlak bij een schot op hem, dat den mouw van zijn jas doorboorde. De kogel is verder tegen den zijwand van de slaapwagen geschampt en vervolgens tus schen de rails gevallen. Men heeft hem nog niet teruggevonden. Op de revolver zijn nog twee andere kogels gevonden. FRAUDE DOOR PARIJSCH BANKDIRECTEUR PARIJS. 9 April (Reuter) Tegen den eige naar van de Parijsche bank Lafaille is heden een vervolging ingesteld wegens het misbruik maken van vertrouwen. De passiva zouden 30 millioen francs bedragen. Lafaille heeft geert gevolg gegeven aan het bevel voor den rech ter te verschijnen, daar hij ziek zou zijn. ROOFOVERVAL IN DEN TREIN MARSEILLE—GENèVE DE DADERS GEGREPEN. PARIJS. 9 April. (Reuter). Hedenochtend in de vroegte is Sn den D-trein Marseille Geneve een roofoverval gepleegd. In de na bijheid van Valence-sur-Rhóne dwongen twee jongemannen vier reizigers in een coupé eerste klas hun al wat zij van waarde bij zich hadden te overhandigen. Een der be roofden een Oostenrijker, werd. door een re volverschot aan het hoofd gewond, waarna hem oen cassette met geld en effecten werd ontstolen. Van de drie andere slachtoffers was één een Zwitesr; de beide anderen wa ren FTanschen. Twee K M. voor Valence trokken ce roo- vers aan de noodrem. Aanvankelijk slaagden zij er in zich uit de voeten te maken. Later werden zij echter door gendarmes gearres teerd. Men vond op hen hun revolvers cn een bedrag van omstreeks 5000 francs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel KONING SOEAD'S ZOON NAAR NEDERLAND. CAIRO, 9 April (Reuter) Naar men meent te weten, zal emir Feisjal, cle tweede zoon van koning Saoed van den Hedzjas, zich de volgende week op rets rui ar Europa begeven. Hij is voornemens, die landen te bezoeken, die zijn vader als koning van den Hedzjas hebben erkend, t.w. Italië, Duitsch land, Nederland, Polen en Turkije. KREUGER EN TOLL. GEEN VALSCIIE WAARDEN IN OMLOOP? Het Handelsblad meldt: De Stockholmsche corr. van .Pin. Times" bericht aan zUn blad, dat tot op het oogen blik van ce geruchten inz. de valsche stuk ken van Kreugerwaaraen in omloop niets gebleken is. Deze geruchten waren trouwens al dadelijk na Krcugers dood in omloop. Het gerucht vindt waarschijnlijk zijn oorsprong in de ongewone manier, waarop ce laatste uit gifte van winstdeelcnde obl. (terfinancieering der overneming van de Boliden Mij.) heeft plaats gehad. Wel maakt de corr. melding van een nieuw gerucht, volgens hetwelk Kreuger volkomen fictieve transacties in milliocnen ponden sterling zou hebben gedaan. Deze zaak zou zich als volgt hebben toegedragen: Kreuger heeft twee jaar geleden zijn medewerkers mededeeling gedaan van een groote leening aan een Europeeschen staat, tegenover het lucifersmonopolie. De geheele transactie moest om politieke redenen geheim blijven. Er is echter niets van gekomen, maar om zijn medewerkers in den waan te brongen. dat de transactie doorging heeft Kreuger obligaties laten drukken, die in de safes van Kreuger en Toll werden bewaard en op de balans ook onder de activa waren opgeno men. Aldus het verhaal uit „Fin. Times". FASCISTEN VOOR INTERNATIONALE TOENADERING. ROME, 9 April (Reuter). De groote fas cistische Raad heeft zich voor de schrapping van de oorlogsschulden en voor dc herziening van de vredesverdragen verklaard. BESCHERMING VAN KREUGER WAARDEN. NEW YORK. 9 April (Reuter). Op de Amerikaansche beurs zijn vier comités ge vormd. die willen trachten de belangen van de aandeelhouders van Kreuger en Toll en van de Int. Match Cy. te beschermen. NEW FOUNDLAND'S PREMIER WIL NIET HEENGAAN. ST. JOHNS, 9 April (ReutcrL De minis ter-president van Now Foundland. Squires is nog steeds afwezig. Hij zegt niet te willen af treden. j FRANSCH KUSTVAARTUIG VERGAAN. 25 VERMISTEN. LONDEN. 9 April (Reuter) Naar Lloyd meedeelt., Ls van het Britsche stoomschip „Deerpool" een draadloos bericht ontvan gen, waarin wordt gemeld, dat vier matro zen zijn opgepikt, die deel hebben uitge maakt van de Fransche kustboot „Rouzic" welke zich vaai St. Malo op weg naar St.- Pierre en Miquelon bevond en hedenmiddag tijdens een hevigen storm is vergaan. Nog acht sloepen met 25 man worden vermist. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. LAKEROL tegen de hoest! 30 «n 50 ctf. bij Apoth. »n Drog. Kachels, haarden, ketels, strijk ijzers, kleedjes, etc. etc. etc. bij N.v. Keiler Macdonald JANSWEC 42 TELEFOON 14049 AGENDA. MAANDAG 11 APRIL Luxor Sound Theater: „Kameradschaft" geprolongeerd. 8 15 uur. Palace: Emil Jannlngs in ..Hccrscher der Duisternis". Op 't tooneel: Booth and Booth. 8.15 uur. Rembrandt Theater: „De brave zondaar", met Max Pallenberg. 7 en 9.15 uur. Kunstzalen ..Reeker". Wagenweg 102. Cri sis-tentoonstelling van werken van Haarl. Kunstenaars. DINSDAG 12 APRIL Gem. Concertgebouw: Concert Mannen koor Die Spaernc-Sanghcrs. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Kunstzalen ..Reeker". Wagenweg 102. Cri sis-tentoonstelling van werken van Haarl. Kunstenaars. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. toegang vrij. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) P Th. A. van Rijn, KL Houtweg 15. TeleL 10539. Firma C. G. Loomeyer en Zn., Zijlweg 34. Tel. 12495. Schoterbosch-Apotheck, Rijksstraatweg 18, TeL 12711,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5