De „Overwinnaars". Het woord is aan Waarheidsmeter. Argentinië en Chili zwaar geteisterd. Het Belangrijkste. ASFALT-WEGEN 49e Jaargang No. 14968 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 13 April 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur; ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week 0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. 0.65, franco per post 0.72;i. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Telefoon Nos.: Directie 13082 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1-5 rcico'.s 1.75. elke regel meer ƒ0 35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0 60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iedcrcn dag) 1—3 regels 0-30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger t 1 50.-. Ami- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000—. Overlijden f 600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-, Verlies Duim f75.-. Veilies Wijsvinger f75-, etlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. AFSCHEID BURGEMEESTER RIJKENS. De financieele nood in de Veréenigde Sta ten van Amerika ia zoo hoog gestegen dat president Hoover, die met de partijleiders be zig is aan de uitwerking van een bezuini gingsplan van een half milliard (in guldens berekend) op de staatshuishouding, daarbij heeft aangeboden zijn eigen salaris geheel op te offeren. Het bedraagt 5000 dollars per jaar (f 187.500) en hij moet het na tuurlijk vrijwel geheel besteden aan de hoo- ge representatiekosten die zijn functie, in zekeren zin „de machtigste ter wereld", mee brengt. Als hij dus aanbiedt dit bedrag te schrappen en te vervangen, door een heelen dollar, bij wijze van nominale betaling, zal hij uit zijn privé vermogen heel wat kosten dienen te betalen, die feitelijk ton laste van den staat behoorden te.komen.. Hij is daartoe in staat, maar meer ook niet, want dit ver mogen b/draagt ruim twee millioen gulden. President Hoover's aanbod is slechts een symptoom van de leege openbare kassen in Amerika. Volgens den voorzitter van de fi nancieele commissie van het Congres zullen de Vereenigde Staten even zware belastin gen moeten gaan heffen als die in Engeland "(dus aanmerkelijk hooger, gemiddeld geno men, dan de onze in Nederland) en zal men alle salarissen met tien procent moeten verlagen. De werkloosheid is geweldig. In New York heeft nog nimmer, in zijn gansche historie, zooveel armoede geheerscht. Per dag wordt daar f 180.000 uitgegeven alleen aan maal tijden voor ondersteunde werkloozen. De „Commissioner of Public Welfare", die aan Vandaag neemt burgemeester R. G. Rijkens officieel afscheid in den Velsenschen ge meenteraad. Wij hebben, toen hem op zijn verzoek eervol ontslag verleend werd, geme moreerd wat deze zeer krachtige en resolute bewindsman, die met vaste hand aan het roer heeft gestaan en blijk gegeven van scherp inzicht en lust tot daden, voor de ge meente heeft gedaan. Vandaag willen wij daar nog het een en ander aan toevoegen. Velsen heeft alle reden zich burgemeester Rijkens dankbaar te herinneren, en hij zelf zal, „in ruste" wonend te Amersfoort, vaak met voldoening terug denken aan de ge meente, die in zoo critieke omstandigheden verkeerde toen hij er kwam en waarvoor hij zooveel werk van blijvende waarde heeft kunnen doen. Hij is, zooals ons in gesprekken met hem zoo vaak gebleken is, altijd heel trotsch op zijn gemeente geweest. Op haar snellen groei, op haar nijverheid als vis- scherij- en industrie-centrum, en niet het minst op de landelijke schoonheid die in zoo ruime mate haar deel is gebleven. Een merk- waardig-veelzijdige gemeente. Burgemeester Rijkens was zich. en dat heeft hij in zijn optreden en zijn daden ook steeds getoond, wel bewust dat hij de vraag stukken, die zich met dit ingewikkelde com plex met zijn velerlei bevolkingsgroepen voordeden, „aan kon". Niettemin heeft hij zich steeds een man van bescheidenheid en zelfkennis getoond, wars van ophemelarij en mooie phrasen. Hij had ook als burgemeester altijd datgene wat zooveel menschen missen, ofschoon wij het allen voor ons zelf behoor den te erkennen: het bewustzijn van de grens van eigen kunnen. Misschien heeft hij die grens, bij zijn af treden, wel wat te scherp getrokken. Hij meent heen te moeten gaan wegens zijn hoo- gen leeftijd, nu hij de zeventig bereikt heeft. Niettemin zijn weinig zeventigers nog zoo krachtig, zoo energiek en jong van hart als hij. Niemand zou hem zijn jaren geven. Wij hopen en verwachten dan ook, dat er nog vele voor hem weggelegd zijn, om in blijven de goede gezondheid en opgewektheid van het leven te genieten. Voor de openbare zaak heeft hij eerst als wethouder van Amers foort, later als burgemeester van Veendam, tenslotte als burgemeester van Velsen veel en belangrijk werk gedaan, dat hem alle recht geeft terug te zien op een leven van welbe- steden arbeid. Het ga hem wel! HAARLEMSCHE ONDERWIJS DESKUNDIGEN NAAR LONDEN. Dr. S. ELZINGA HOOFD DER DELEGATIE, Bij Koninklijk besluit van 11 April no> 26 zijn in de delegatie van de Nederlandsche regeering naar het congres voor handels onderwijs, dat van 25 tot 29 Juli te Londen zal worden gehouden benoemd dr. S. Elzinga. inspecteur van het- middelbaar onderwijs te Haarlem, mr. A. Bruch, voorzitter van de Nationale Vereeniging voor Handelsonderwij. en ar. E. L. EIte, leeraar aan de gemeente lijke H. B. S. A te Haarlem. Dr. Elzinga is aangewezen als hoofd van de delegatie. het hoofd van den dienst van Maatschap pelijk Hulpbetoon staat, heeft den burge meester van New-Yox-k gewaarschuwd dat als niet vóór Juni 60 millioen gulden aan nieuwe steunmiddelen werd gefourneerd men 600.000 van de 828.000 ondersteunden aan hun lot zou moeten overlaten. Zoo is het in het land, dat. volgens de tien jaar geleden xxog algemeen heerschen- de meening. zoo geweldig veel aan den oor lof verdiend had- Daar hebt u nu den vooraanstaanden „overwinnaar", nog geen dertien jaar na liet sluiten van den vrede van Versailles! Dat bewijst alweer opnieuw dat zelfs het laagste motief dat tot oorlog drijft, het be halen van materieele winst, is uitgescha keld. Dat zelfs een oorlog met dit doel al leen pure nonsens is. Bij een oorlog verliest op den duur iedereen, zoowel moreel als materieel. Erger vorm van massa-verdwa zing heeft er nimmer ter wereld bestaan. En nog teeft de wereld tien milliard per jaar aan oorlogsvoorbereiding uit De Amerikaansche nood heeft tenminste nog deze lichtzijde: zij is een machtig ar gument temeer, in onze handen, in den strijd voor algeheele Ontwapening! ONZE VOORSTELLINC VAN „DE GROOTE REIS". Wij herinneren er aan dat de voorstelling van „De Groote Reis" hedenavond om 8 uur begint. DR. HUGO ECKENER TE AMSTERDAM. Dr. Hugo Eckener. commandant van de „Graf Zeppelin" is Dinsdag in Amsterdam gearriveerd en heeft zijn intrek genomen in het Carlton-hotel Etienne Rey: Een vrouw beschikt over genoeg geest, wanneer zij dien weet te inspircercn. 'Er is een toestel uitgevonden, dat onfeilbaar registreert of iemand de waarheid spreekt). Drie heeren, bij een borrel, Bespraken het bericht, Van het merkwaardig toestel, Dat zuik een taak verricht. De eerste (net nog) nuchter, Geloofde er niet aan. Je kon hem meer vertellen. Zooiets kon niet besjtaan. Hij hief een tikje spottend En wereldwijs zijn glas. En zei, dat ze'.f dit toestel De grootste leugen was. De tweede zei nadenkend Het is toch waar misschien, :t Vernuft, van tegenwoordig Is niet meer t' overzien. Het klinkt wel onwaarschijnlijk. Maar oordeel niet te snel. En als het waar mocht wezen. Is 't een gevaarlijk spel. De derde had lang zwijgend En droef zijn glas beschouwd. Nu sprak hij: ze bestaan al. Ik ben met een getrouwd. Een ononderbroken aschregen. Acht vulkanen in werking. Tienduizenden vluchtelingen. Bevolking met verstikking bedreigd. NEW YORK. 12 April (V.D.) Volgens de laatste berichten uit het catastrofegebied van Zuid-Amerika. zouden mins'ens acht vul- canen in werking zijn en de geweldige asch regen onverminderd aanhouden. De lava- stroomen der verschillende vulcanen hebben reeds groote gebieden akkerland vernietigd. Hulptreinen die uit Mendoza zijn vertrok ken, moesten ten gevolge van den aschregen terugkeeren. Honderden menschen zijn ernstig ziek ge worden tengevolge van de inademing van zwavelgassen. Duizenden menschen vluch ten. De geheele bevolking is in paniekstem ming. Uit Santiago de Chili wordt gemeld, dat als gevolg van de ontzaglijke vulcaan-uitbarstin- gen in Zuid-Amerika. boven Argentinië en Chili een ononderbroken aschregen is ge vallen. Mendoza het zwaarst getroffen. Het meeste hebben de stad en het district Malargue in de provincie Mendoza te lijden gehad. De aarde is daar over geheele ge bieden gescheurd. De aardschokken hebben ook onder de stad scheuringen veroorzaakt-, zoodat ernstig gevaar bestaat voor de huizen. De bewoners moeten de stad verlaten. De regeering heeft toegezegd, dat troepen zullen worden gezonden om hulp te bieden, terwijl iedere verder-gewenschte steun zal worden verleend. Een dichte aschlaag bedekt de Pampas en de steden. In den beginne sloegen de bewo ners van Buenos Aires de neervallende asch met nieuwsgierigheid gade. Langzamerhand werd de regen evenwel zoo dicht, dat de be woners beangst werden. Bijna den geheelen dag heerscht zoo goed als volledige duister nis. Ook de schepen zijn met een fijne asch- iaag bedekt. Volgens de raming zijn reeds 300Ö ton asch op Buenos Aires neergekomen. Naar op navrage te Santiago de Chili werd vernomen, heeft de Zondag plaats ge had hebbende uitbarsting van den vulcaan Quizapu in Chili geen schade aangericht. Een lichte aschregen bedekt het gebied tusschen Talca en Santiago. Tienduizenden Vluchtelingen. Naar uit Buenos Aires wordt bericht, is de provincie Mendoza door de uitbarstingen in Argentinië het ernstigst getroffen. Daar alleen reeds hebben 80.000 personen hun huizen verlaten. De aschlaag welke de ge heele streek bedekt, heeft een hoogte vah 35 cM. De angststemming wordt verhoogd door dichte zwavel wolken, aardscheuren en giftige gassen. De lavastroom heeft, de op ongeveer 100 K.M. van den vulcaan gelegen stad San Rafael bereikt. Het In het centrum der stad gelegen hotel ..El CÖmmercio" is door brand verwoest. De dorpen in de An das zijn ge ïsoleerd. Koeriers melden dat honderden personen ernstig vergiftigd zijn en dat ge vreesd wordt dat zij door verstikking om het leven zullen komen. Sterke gaswolken verhinderen de reddingswerkzaamheden. De hulpcolonnes kunnen slechts met moeite vooruitkomen. De zon gaat schuil achter een dichten nevel. De horizon is. rood gekeurd De seismologen vorospellen eenstemmig een vernietigende aardbeving. De aschnevel naar Europa? BUENOS AIRES, 12 April (V1D.) De Zuidelijke voorsteden van Santiago zijn. naar gemeld wordt, in een dichten aschnevel ge huld. Alle treinen, welke naar het Zuiden vertrekken, zijn geheel met vluchtelingen gevuld. In de omgeving van Talca heeft men in den afgeloopen nacht nog drie aardschok ken waargenomen. Uit de kraters van den Descabezado Grande en de Descabezado Chico slaan groote vlammen. De bewoners van Molina, Curico en San Fernando verla ten hun woningen. Ook San Vincente Rengo en Rancagua worden ontruimd. De Argentijnsche astronoom Hartmann van het observatorium te La Plata verzekert dat de aschwolken binnen 48 uur Europa kunnen bereiken. De geweldige vulcanische uitbarstingen die thans groote deelen van Zuid-Amerika ver ontrusten. gaan gepaard met een asch regen welke in een dergelijk grooten omvang sinds lang niet is waargenomen. De geweldige hoeveelheden asch! welke door de vulcanen duizenden meters hoog de lucht worden in- geslingerd, hebben volgens uit Santiago de Chili ontvangen berichten. ïeeds Montevideo bereikt, dat ongeveer 1300 K.M. verwijderd ligt van de dichtstbijzijnde der plotseling in werking gekomen acht vulcanen. Thans doet- zich de vraag voor of het mogelijk is, dat de aschregen door middel van de luchtstroomingen tot Europa kan doordringen. Vast slaat, dat de buitenge woon fijne vulcanische asch bij vrij hevige vulcanische uitbarstingen duizenden kilo meters ver neerkomen kan, zoodra zij de hoogere luchtlagen heef-fc bereikt. Dat kon bijvoorbeeld worden waargenomen bij de geweldige uitbarsting van de Krakatau in het jaar 1883, evenals bij de uitbarsting van den Vesuvius in het jaar 1906. Maanden na de uif.barstlng van den Krakatau werden in Europa bij heldere Trachten op groote hoogte lichtende wolken waargenomen. Het betrof aschwolken welke door de zon worden belicht. Waarnemingen dat vulcaan 3sch na een verplatsing van eenige duizenden kilo meters nog als „aschregen" de aarde be reikt, zijn tot nu toe niet gemeld, omdat de fijne stof- en aschdeelije? voortreffelijke watercondensatoren zijn. Blijft derhalve de asch in de luchtlagen, waarin wolk vorming mogelijk is. dan worden de aschdeeltjes sne.' met waterdroppels omgeven, welke door hun zwaarte op de aarde vallen. Onder deze omstandigheden is te verwach ten dat Europa deze keer, na de uitbarstin gen der vulcanen van Zuid-Amerika door een aschregen zal worden geteisterd. Daar tegen over staat dat het niet is uitgesloten dat binnenkort opnieuw „lichtende nacht wolken" boven Europa waarneembaar zullen zijn, te meer, aangezien de laatste uit het catastrophegebied ontvangen berichten, al gemeen vermelden, dat de geweldige asch regen onverminderd aanhoudt. Tienduizend personen in doodsgevaar? BUENOS AIRES. 12 April (VD.) In de door de vreeselijke vulcaanramp het ernstig ste getroffen stad Malargue (provincie Men doza) bevinden zich, naar uit dit gebied wordt gemeld, ongeveer 10.000 personen ten gevolge van gasvergiftiging in levensgevaar. Tot nu toe ondernomen reddingspogingen, zijn mislukt. Uitbarstingen plotseling opgehouden BUENOS AIRES. 12 April (V.D De vul canische uitbarstingen in Zuid-Amerika zijn plotseling opgehouden. De seismologen vreezen evenwel, dat juist als gevolg van de/.e plotselinge rust de werking in hevigheid zal terugkeeren. Het stadsverkeer te Buenos Aires ligt volkomen stil. De artsen vreezen dat epidemische ziekten zullen uitbreken Door de krachtige zwaveldampen en den dichten rook werden de naar het aardbevings gebied gezonden verkenningsvliegtuigen ge dwongen terug te keeren. Argentinië cn Chili zwaar geteisterd. Een. ononderbroken aschregen. Bevolking met verstikking bedreigd. (Ie blad. Ie pag Rotterdatnschc bankroover voor dc Recht bank. Negen jaar geèischt. (2e blad. 2e pag.) Bankbediende, in een spoorwegcoupé van f 6000.— beroofd. <2e blad. 2c pag.) Het Dpnauvraagstuk voor den Volkenbond*- raad. (2e blad. lc pag.) Dc ontrouwe ambtcnacr bij den Pcnsiocns- raad. Ticeemaal drie jaar cgeischt. «2e blad. 2e pag.) Tweede Kamer: Het i7iitiatief ontwerp Ebe'.s. (Ie blad. 3e pag.) Coöperatie „Dc Eendracht" voor f 24000. benadeeld. (Ie blad, 2e pag.) ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Dc Groote Reis. (Ie blad, le pag.) Vierster: Afscheid Burgemeester. (le blad. le pag.) Vierster: Dc ovcricimiaars. (le blad, lc pag.) Het vergaan van het stoomschip ..Titanic". (2e blad. le pag.) Jhr J. C. Mollcrus: Kip en el. Moeilijkheden bij de bedrijfspluiynveehouderij. (2e blad, 2c pag.) J. B. SchuilDc galavoorstelling van Cremer. (le blad, 3e pag.) INGEZONDEN MEDEDEFL1NGKN. AstaUwcg ©I kindcrKopjc* Zeker luidt het entwoord: zee! Vraeg, «W je me wat wilt vragen. Ni-l naar d»n ..hekenden we»". Economische wegen HAARLEM, 13 April. Het vulkaangebied i7i 'i gebergte Cordilleras dc Los Andes, gelegen tusschen Chili C7i Argentinië De Groote Reis Vanavond zal in den Stadsschouwburg, voor een uitverkochte zaal vol abonnés van Haarlem's Dagblad het meesterlijke stuk „De Groote Reis" van Sherriff door het ge zelschap-Verkade worden begeven. De be zetting, met. Eduard Verkade. Nel Stants en Hans van Mcerten in de hoofdrollen, waar borgt een prachtige weergave van deze he vige, ontroerende aanklacht tegen don oor log. Gij begrijpt wol. dat dit stuk niet bij toeval door ons gekozen is. Wij grijpen iedere gelCKenheid aan om den weerzin te gen het afschuwelijke, barbaarschc oorlogs bedrijf bij onze lezei's te versterken, En misschien zijn er nog onder u die denken: wat bereikt gij daarmee in een district van ten hoogste een kwart millioen inwoners, dat maar zulk een nietig deeltje van de we reld vertegenwoordigt. Vergis u niet. Er is van zoovele personen en instellingen in Haarlem krachtige actie naar buiten uitgegaan in den strijd tegen den oorlog, er is nog zooveel gaande op dit gebied ook, dat wij overtuigd zijn dat er nog veel meer kan volgen. Tot ver buiten de grenzen des lands kan groote invloed uit gaan van een centrum dat zich ontwikkelt tot <?en „haard van actie" zooals Haarlem meer cn meer in den antl-oorlogsstrijd wordt- Daartoe willen wij onafgebroken het onze blijven bijdragen, door de kracht van onze overtuiging en ons optimisme ertoe blijven aansporen. Het zijn er tegenwoordig velen in dit district die vaak in stilte maar daarom niet minder energisch en onver moeid, hun arbeid tegen den oorlogswaan zin, de vreeselljkstc epidemie die de wereld kent-, blijven voortzetten. Van één hunner ontving ik den gisteren in deze rubriek ge- citeerden „Brief van Apsley", dien ik al weer heb teruggezonden, want hij moet ver der verspreid worden. Van een andere hoor de ik pas nog enthousiaste mcdedcelingen, over de bewijzen van instemming en medc- werkinc aan zijn actie die hij uit verre lan den. zelfs uit Zuid-Amerika, ontvangen had. Een derde vertelde mij van haar werk op het gebied van Volkenbondsonderwijs aan de schooljeugd, en van de laatste bespre kingen die zij daarover met de internationale leiding van dezen arbeid te Gcnéve gevoerd had. Een vierde vroeg mij om medewerking voor zijn propaganda voor „Good Will Day" Vier gevallen, alle van dc laatste twee da gen, alle ln dit district. Meer en meer kunt ïc u hier voelen temidden van menschen die niet alleen ..tegenstanders van den oorlog" zijn dat is gemakkelijk gezegd - maar die bovendien hun belangrijk aandeel in den strijd ertegen nemen, die er hun vin dingrijkheid op scherpen en er een deel van hun arbeidskracht aan wijden. Toch is het nog lang niet genoee. Dat wordt alleen al bewezen door de voortdu rende pogingen van de plaatselijke anti- oorJogsvereenlgingen, om hun ledental te versterken. Ik zou de meer dan zevenhonderd abonnés van Haarlem's Dagblad, die van avond, diep onder den indruk van Sherriff's aangrijpende stuk, den schouwburg zullen yerlaten, gillen verzoeken daar op dal men

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1