BUITENLAND. Het Donauvraagstuk voor den V olkenbondsraad. Ierland. Hei vergaan van hei s.s. Tiianic. VICTORIA-WATER AGENDA. HAARLïM'S DAGBLAD WOENSDAG 13 APRIL 1932 TWEEDE BLAD De resultaten van de Londensche conferentie besproken. Financieele commissie van den Volkenbond acht directe actie voor de Donau- landen noodzakelijk. Voorstellen der deskun digen op de Mei-conEerentie in behandeling. Tardieu nogmaals te Genève aan het woord. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De Volkenbondsraad is Dinsdag bijeenge komen onder presidium van den Franschen premier Tardieu. Aanwezig waren o m. Sir John Simon, Grandi, v. Bulow en de Pool- sche minister van Buitenlandsche Zaken, Zaleski. In deze buitengewone zitting, welke be legd was ter behandeling van de Donau- kwesties, bracht de Noorsche minister van Buitenlandsche Zaken, Braadland rapport uit, waarbij hij wees op de vaststelling van de financieele commissie van den Volken bond, welke deze commissie In haar rapport had uiteengezet. De Fransche premier bracht vervolgens een kort rapport uit, waarin hij wees op den buitengewonen noodtoestand der Donaulan- den en de noodzakelijkheid eener interna tionale leening en nauwere economische be trekkingen tusschen de Donaust-aten. De vier op de Londensche Conferentie ver tegenwoordigde regeeringen, zeide hij, ver zoeken den Volkenbondsraad de medewer king van de financieele commissie en van de organen van den Volkenbond bij de werk zaamheden der regeeringsdeskundigen te verleenen. Staatssecretaris von Bulow legde vervol gens een verklaring af. waarin hij stelling nam nopens de te Londen gevoerde onder handelingen en in groote lijnen het stand punt der Duitsche regeering uiteenzette. Men is het tc Londen niet eens geworden over de methoden. De Duitsche regeering is bereid mede te werken aan het tot stand komen van een positieve oplossing. De financieele commissie van den Volken bond wijst op de noodzakelijkheid eener directe actie. De financieele commissie her innert er aan, dat zij reeds in September 1931 een directe actie heeft geëischt. De zelfde eisch werd gesteld door de Bazelsclie Commissie van Deskundigen en de Bizon- dere Commissie van Advies inzake het Youngplan. Helaas is de conferentie van Lausanne uitgestel tot Juni. De financieele commissie constateert, dat de huidige finan cieele moeilijkheden der Donaulanden niet gelegen zijn in hun begrootingen, doch in den toestand van het internationale beta lingsverkeer en de prijzen op de wereld markten. Deze vaststelling maakt het duide lijk, dat het niet in de macht van Oosten rijk. Hongarije, Bulgarije, Griekenland of andere landen ligt door eigen maatregelen afdoende hulp tc verschaffen, doch dat alle landen moeten helpen, met name de credi- teurstaten. Staatssecretaris v. Bulow verklaarde zich ten slotte accoord met de voorstellen be treffende samenwerking tusschen te Lon den opdracht ontvangen hebbende deskun digen der vier regeeringen met de financieele commissie en de organen van den Volken bond en sprak de hoop uit, dat deze samen werking op korten termijn tot positieve op lossingen moge voeren. De financieele commissie en de technische organen van den Volkenbond kregen op dracht zich ter beschikking te stellen van de deskundigen der vier regeeringen. De voorstellen der deskundigen zullen ter Mei conferentie in behandeling komen. Aan het einde der zitting legde Tardieu een verklaring af betreffende de verdere formeele behandeling der Donauplannen volgens welke de betrokken* regeeringen ver der volkomen vrijheid van handelen behou den tot de beslissende onderhandelingen der conferentie van Lausanne, waarbij alle kwesties definitief zullen worden behandeld. De Volkenbondsraad is voor een nieuwe zitting bijeengeroepen tegen a.s. Donder dag. Dan zal ook de Grieksche premier aan de besprekingen deelnemen. Op de Ontwapeningsconferentie verklaarde Tardieu Dinsdag, dat men zich op het oogen- bLik niet ertoe mag beperken den oorlog te reglementeeren, doch dat men zich bij het nemen vair verdere maatregelen dient te houden aan het Volkenbondspact. Beper king der bewapening moet gelden voor elke categorie van bewapening en mag zich niet beperken tot enkele gebieden. De Fransche delegatie stemt volkomen in met het denk beeld van humanisering van den oorlog doch daarbij mag men het organiseeren van den vrede niet verwaarloozen. De mogelijkheid van oorlog moet verminderd worden door het scheppen van de dreiging van een gemeen schappelijke actie der Volkenbondsleden. Op deze wijze moet een aanval onmogelijk ge maakt worden. Om dit te bereiken zijn de Fransche voorstellen de beste. Tardieu be sloot zijn rede met de verklaring, dat men door op den bodem van het Volkenbondspact te blijven, de beste duurzame grondslagen zou vinden waarop datgene kan worden ge bouwd, waaraan de wereld behoefte heeft. Genève. Zestiende Internationale Arbeidsconferentie geopend. Gisteren is de Zestiende Internationale Ar beidsconferentie door den president van den Raad van Beheer van het Internationaal Ar beidsbureau, Prof. Mahaim. te Genève ge opend. De conferentie wordt bijgewoond door 324 gedelegeerden en deskundigen uit 47 landen. Tot voorzitter der conferentie werd gekozen de Canadeesche senator Robertson. In zijn openingswoord wijdde Prof. Ma haim dankbare woorden van herinnering aan eenige groote figuren uit de internationale arbeidsorganisatie aan den overleden voor zitter van den Raad van Beheer, den Franschman Arthur Fontaine, aan wijlen Mgr. Nolens en aan den Pool Franz So- keL DuitscMand. Hugenberg propageert een samengaan van Duitsch-Natio- nalen en Nationaal-Socialisten Hugenberg heeft het woord gevoerd op een verkiezingsvergadering van de Duitsch-na- tionalen. belegd in verhand met de as. Prui sische verkiezingen. Dr. Ilugenbreg zeide o.m.: Duidelijk staat thans het doel der Prui sische verkiezingen voor ons: Duitsch-natio- nalen en nationaal-socialisten moeten de meerderheid in den Pruisischen landdag ver krijgen. Slechts dit levert een waarborg, dat zonder revolutie en onrust de nationale idee en het economisch vernuft aan het bewind komen. Slechts de Duitsch-nationalen, zegt Hugenberg, kunnen deze garantie bieden. Wijzigingsvoorstel voor de Pruisische verkiezingen aan genomen. Ir. den Pruisischen -Landdag is volgens Wolff het voorstel der regeeringspartijen tot wijziging der bepalingen in zake de verkie zing van den premier met 228 tegen 3stemmen en een onthouding aangenomen. De opposi tie-partijen namen aan de stemming geen deel. Nazi's werpen een bom in een verkiezingsvergadering. De Dinsdagavond door de SPD in het Bahnihotel te Ludwigsburg belegde verkie zingsvergadering, waarin het woord werd ge voerd door den vroegeren Rijkskanselier en huidigen Rijksdagafgevaardigde Scheide- mann, en landdagafgevaardigde Keil, was reeds voor den aanvang het tooneel van zeer ernstige contramanifestaties van eenige honderden in de zaal aanwezige nationaal- socialisten. Nadat het reeds van den aanvang af tot groot tumult was gekomen en een deel der nationaal socialisten door de politie uit de zaal was verwijderd, werd te ongeveer 9 uur hedenavond van de binnenplaats af door een openstaand venster een bom op het podium geslingerd. Hierop bevonden zich de sprekers van den avond en de persvertegenwoordigers. De bom ontplofte met een geweldigen knal en hulde de geheele zaal in een dichte kruitdamp. Volgens de meening van de po litie betreft het hier misschien een met kruit en carbid gevulde en va/n tijdlont voor ziene bus, die reeds voor den aanvang der vergadering op de binnenplaats was gelogd. Aangezien men verdere aanslagen vreesde, brak een paniekstemming uit. Eerst gerui- men tijd later kon de spreker zijn redevoe ring vervolgen. De beurzen weer geopend. Na een onderbreking van bijna zeven maanden zijn Dinsdag op de Berlijnsche beurs de koersen weer voor het eerst offi cieel genoteerd door de beëedigde makelaars. Frankrijk, Madame Hanau beleedigt de justitie Madame Hanau. Madame Hanau is naar Reuter seint, Dinsdag naar het paleis van justitie gebracht, waar zij ondervraagd werd in verband met de bc- schuldiigng van ongeoorloofde actie op de beurs. Zij liet zich bij haar verklaringen in beleedigende termen uit over de justitie en autoriteiten, hetgeen het parket aanleiding gaf een nieuw bevel tot gevangenhouding tegen haar uit te vaardigen. Tot dusver wordt madame Hanau van drie verschillen de overtredingen beschuldigd. Hongarije. Vérgaande bezuiniging op de uitgaven. De minister van financiën, Koranyi, heeft volgens Reuter, in een dagbladartikel ver klaard, dat in het nieuwe Hongaarsche budget, dat eind dezer week aan het parle ment wordt voorgelegd, een sterke beperking der uitgaven tot uiting komt. De nieuwe begrooting is fa evenwicht doch door alle lagen der bevolking moeten groote offers worden gebracht. Echter, door evenwicht in de begrooting, acht de minister het inflatie-gevaar gewe ken. Het Britsche antwoord Vrijdag in het kabinet. De president van den Ierschen vrijstaat, De Valera, zal het antwoord der Britsche re geering betreffende den eed van troxiw en de land-annuïteiten Vrijdag aa. aan zijn ka binet voorleggen. Noord-Ier land tegen aanslui ting bij den Vrijstaat De minister van Arbeid van Ulster heeft een verklaring afgegeven waarin hij zegt. dat Noord-Ierland geenszins bereid is zich aan te sluiten bij den Ierschen Vrijstaat en zich daarmede aan de Valera te onderwer pen. Het is de plicht van Engeland Noord- Ierland te beschermen tegen de opzuigings- pogingen van de Valera. Amerika. Hoover bereidt een nieuwe conferentie voor. President Hoover heeft, naar Reuter uit New York seint, regelingen getroffen ten einde de leiders uit het Congres en uit het bedrijfsleven tot een belangrijke conferentie bijeen te roepen, waarop middelen zullen worden beraamd tot verbetering van den economischen toestand. Gemeld wordt, dal president Hoover voornemens is reeds spoe dig een eerste bespreking te houden. Naar verluidt, heeft de voortdurende daling der effectenkoerson bij de regeering eenige bezorgdheid verwekt. Alweer nieuwe belasting plannen. Op een bijeenkomst van democratische senatoren is naar Reuter verneemt, met al- gemeene- stemmen besloten spoedige inwerk - stelling te verkrijgen van het wetsontwerp tot het heffen van nieuwe belastingen, wel ker opbrengst op een milliard dollar wordt geraamd. Zware straffen geëischt in het moordproces op Hawaii Reuter seint uit Honoloeloe. dat het O. M. aldaar requisitoir heeft genomen in het pro ces tegen mevr. Fortescue, haar schoonzoon de nmrine-officier Massia, en een Ameri- kaansch marinier, verdacht van moord op den Inlander Kahahawai. KellÊy de officier van Justitie, eischte, na een overzicht te hebben gegeven van de ge beurtenissen, Kahahawai's ontvoering, en dood. zware gevangenisstraffen voor de be schuldigden. 15 April 1912 r*?r De ramp van de Titanic naar een schilderij van Stöwer. Het zal Vrijdag den loden April twintig jaar geleden zijn, dat de gansche wereld werd opgeschrikt door de ontzettende ramp, die het vergaan van de Titanic veroorzaakte, waarbij 1563 menschen het leven verloren. Het schip kwam op haar eerste reis in volle vaart met een ijsberg in botsing en zonk binnen enkele uren, ondanks de waterdichte schotten, ondanks de toen modernste veilig heidsvindingen, die het schip „onzinkbaar" mecsten maken. En het geweldige gewrocht van menschelijk vernuft en techniek moest het volkomen onderspit delven bij een samen treffen met een product der natuur. „Het was", Schrijft Eugen Szatmari, „of de Natuur machten den verblinden menschen het bewijs wilden bijbrengen, dat zij nog steeds sterker zijn dan alles wat menschenhand en men- schcngeest vermogen te bouwen". De Titanic was toondertijd het grootste schip ter wereld, van 45.000 ton. had een leng te van 882 voet en kon 3500 menschen bergen. Het behoorde aan de Engelsche maatschap pij de White Star Line. De kosten van het schip beliepen 24 millioen gulden, terwijl de ading. waarbij zich een groote massa edel gesteenten en diamanten bevonden, tiental len millioenen gulden bedroeg. Op 8 April had het zeekasteel Liverpool verlaten, op 10 April Cherbourg met bestem- -nicg New-York. Aan boord bevonden zich 2358 passagiers, waaronder de directeur van de White Star Line Bruce Ismay, die gered is, .en 390 man personeel. Commandant was gezagvoerder Smith, een der beste kapiteins der Transatlantische vloot die reeds zijn 250ste reis als kapitein achter den rug hnd. De eerste en eenige reis van de Titanic was voor hem de laatste In den nacht van Zondag op Maandag 15 April 1912 voer het schip op kalme zee met de groote snelheid van 21 mijlen per uur. Plotseling zag men van de brug af een ijs massa- op een afstand van enkele honderden meters. Onmiddellijk werd bevel gegeven het schip van koers te doen veranderen, met voile kracht achteruit te stoomen en bij te draaien. Te laat! De snelheid was te groot om deze manoeuvre goed uit te voeren en met bakboord liep het schip tegen den geweldigen ijsberg, zoodat het terzijde, vooral aan den voorkant opengereten werd. Dit geschiedde om kwart voor twaalf. Op vele plaatsen stroomde het water met kracht naar binnen, na drie minuten begon het schip reeds te hellen. De S.O.S.-seinen van de telegrafisten flitsten naar alle kanten en nog voor 12 uur werden ze opgevangen door de Frankfurt. Virginian, Parisian, Car- oathia en de Olympic, het zusterschip van de Titanic. Dadelijk wendden deze schepen den steven en voeren full speed naar de plek des or.heils. Helaas! De Carpathia, die 't dichtst bij lag. was nog 70 zeemijlen van de ramp verwijderd, nog ruim 4 uren stoomen. Op de Titanic speelden zich vredselijke tocr.eelen af. De passagiers, waarvan velen zich reeds ter kooi begeven hadden en ande ren in de salons kaartten, schertsten, dan sten. stormden op het eerste sein van: ..In de booten!" naar de dekken. In een groote pa niek trachtten de officieren en matrozen orde te scheppen en de meest half gckleede passagiers in de booten te krijgen. Met de revolver in de vuist drongen zij de mannen terug. En zoo laadde men in den donkeren nacht schreiende kinderen en vrouwen in de booten. De eene boot na de andere werd ge streken. Op het achterdek had zich het scheepsorkest opgesteld en speelde „Nearer my God. to Thee". 'Nader mijn God. tot u*. Langzaam zonk de Titanic. Om een plaats in de laatste boot werd een wanhopig ge vecht geleverd. Met reddlnggordels sprongen velen in zee, ruwe vlotten werden gebouwd, aan balken en planken klemde men zich vast. Tot het laatste oogenblik speelde het orkest. Toen, om 2 uur 20 min. verhief zich de ach tersteven recht de lucht in. alle lichten doof den plotseling, even was alles stil toen schoot de Titanic onder water, op 41 gr. N. Br. 50 gr. W. L. Toen de ter hulp gestoomde schepen op de plek aankwamen de Carpathia eerst, om nhm 4 uur vonden zij slechts eenige red dingbooten en wrakhout. De eerste schipbreu keling, die opgepikt werd. was de radiotele grafist Philips, die met Bride tot het laatste oogenblik het S.OB. had uitgezonden. Philips stierf van uitputting aan boord van de Car pathia, Bride bleef in leven. Voor de oorzaak van de ramp worden ver schillende redenen genoemd. Allereerst de ;r.elheid, of. dieper wortelend, de begeerte het wereldrecord ter zee te behalen en den .blue ribbon" (blauwen band) te mogen voeren. En dit. ondanks het feit. dat het schip zich in de zóne van Ijsbergen bevond en dat men gewaarschuwd was door vele schepen, die daardoor al averij opgeloopen hadden. Voorts is te weinig rekening gehouden met de groote uitgestrektheid, die een Ijsberg onder water kan hebben. En groote fout was het te kleine aantal reddingbooten, die slechts de helft van het getal der opvarenden konden bevatten. Van de zijde eer White Star Line is wel verze kerd. dat de booten voldoende waren, doch dit is gebleken niet juist te zijn. Er waren 16 bcoten aanwezig, waarvan er a! dadelijk 4 bij de botsing onbruikbaar werden. In het falen van de waterdichte schotten vond men aanleiding in Londen een internationale con ferentie te houden om tot grondige herziening der veiligheidsbepalingen op de Oceaanstoo- mers te geraken. Wel is gebleken uit de geschiedenis van de Titanic, dat de draadlooze telegraphle van onschatbare waarde is. De S.O.S. seinen heb ben andere schepen aangetrokken en zoodoen de zijn velen nog gered kunnen worden. En toch, had men eerder begrepen de groote ver diensten van een goeden radio-telegrafischen dienst-, wellicht had de ramp niet zoo'n groo- ten omvang aangenomen. Want op 20 mijlen van de Titanic, dus op 2/7 van den afstar.d tusschen de Carpathia en de Titanic, bevond zich de California. Maar deze boot had slechts één telegrafist, die reeds naar bed was gegaan en de noodseinen niet opgevangen heeft. Verleden Jaar ln Juni is aan de oevers van de Potsmac, niet ver van Washington een monument onthuld ter nagedachtenis van de slachtoffers. Twee weken voor dier. datum spoelde op het strand van Gravesend Bay bij New-York een reddingsgordel aan, waar nog op te lezen stond: *sjs. Titanic". INGEZONDEN MEDEDEELTXGEN. a 60 Cts. per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS Barfeljorisstraat 16 Tel. No. 10756 Alle merken Stofzuigers FINANCIEELE BERICHTEN DIVIDEND INCASSOBANK 3 pCt. (VORIG JAAR 6 pCt) STERKE EXTRA-RESERVES TEGEN RISICO'S. Het Jaarverslag over 1931 van de Incasso bank vermeldt o.a. het volgende: Het geheele Jaar kenmerkte zich door groote onzeker heid in het zakendoen als gevolg van de economische depressie. Ons aandeel in de Stillhalte-overecnkomst 1932 bedraagt f 5.831 511. waarvan f 5.606.511 is verleend aan Duitsche banken en bankiers of tegen borgstelling van Duitsch banken en bankiers en f 225.000 aan handelaren of industricelen gedekt door hypotheek of Nederlanclsche borgstellingen. Van het recht om tot het bedrag der Stillhalte-overecn komst te dlspor.eeren was door de Duitsche debiteuren op 31 December 1932 niet ten volle gebruik gemaakt. Het bedrag van onze verdere vorderingen op Dultschland, dat voor een gedeelte onder de credietovereenkomst van 1932 zou kunnen vallen beloopt in totaal f 1.175.00. Ons be lang bij de Oostenrljksche debiteuren be perkt zich tot een bedrag van f 1.013.000. Do Oostenrijksche staat heeft zich voor dit be drag garant verklaard. Wij hadden teneinde onze liquide midde len rentegevend te beleggen belangrijke be dragen in Engeland uitgezet of in schat- kistwissels belegd. Gezien don onzekeren cconomischcn en financieelen toestand had den wij gelijke bedragen aan ponden sterling op termijn verkocht, zoodat wij uit dien hoofde geenerlel verlies leden. Ofschoon onze debiteuren over het alge meen blijk gaven een groot weerstandsver mogen te bezitten en zich snel aan de ge wijzigde conjunctuuromstandigheden te kunnen aanpassen, meenen wij toch te moeten voorstellen een bedrag van f 1000.000 tegen debiteurenrisico's te reserveeren. De daling der effectenkoorsen vooral ln hot laatste kwartaal van 1931. heeft ook de re sultaten van ons bedrijf ongunstig be ïnvloed. Wij hebben de ter beurze genoteerde fond sen ln de balans opgenomen tegen de koer sen van den laatsten beursdag of lager te stellen voor tegen de niet officieel genoteer de fondsen nog een reserve van f 600.000 te vormen. Wij stellen voor op de rekening gebouwen en meubilair f 300.000, op de rekening ef fecten f 109.328 af te schrijven en het divi dend over 1931 te bepalen op 3. (6* pCr. waarvan reeds 11 2 pCt. per 2 Januari 1932 als interimdividend betaalbaar gesteld. De Bank nam over de kantoren van de N.V. Scheurleer Zoonen's Bank te Delft, Gorinchcm, Gouda en Leiden en het kan toor van de Bodengravenschc Bankvercenlglng te Bodengraven. Het bedrijf der firma F. Kouman Smeding tc Leeuwarden werd met dat van het bijkantoor te Leeuwarden ver- eenlgd. Tc Nijmegen werd een bijkantoor ge opend. De balans per 31 December vermeldt o*. als activa: onuitgegeven aandeclen f 26 miliioen (onv.). kassa en kassiers en dag- geldlecnlngen f 7.760.183 (7.347.645*. voor schotten aan Nederlanclsche gemeenten en andere publiekrechterlijke lichamen f3.795 950 (v J. 4.450.000), disconto's f 33.681.075 (37.482.034), saldi bij buitenlandsche banken f 3.942.102 7.845.190). prolongatie on call en voorschotten op effecten f 19.690.637 (34.038.749*. debiteuren f 41.534.261 (45 105.249*. debiteuren tegen accept f 9.828.816 (16.779.922*. vorderingen wegens verstrekte borgtochten f 2.950.813 (2.203.144 effecten f 3.581.858 (4.737.363*. deelneming in andere ondernemingen f 105.818 (102.116 vorderingen op ondernemingen waarin deel genomen f 1.538.412 (243.376); en als passiva: kaptlaal f 50.000.000 (on veranderd*. reserve f 9.300.000 (onv.), depo sito's f 37.216.644 <47.820.573). deposito's met onderpand f 4.846.628. voor rekening van derden op prolongatie uitgezet f 4.242.000 (3.616.000) credit, f 31.191.842 (41.2.^.636), acceptrekening f 9.828.816 (16.779.922), ver strekte borgtochten f 2.950.913 (2.203.144) kassiersrekening f 256.259 (63.066), dividend rekening f 32.353 (26.300, saldo te ontvangen en te leveren fondsen f 202.845 (492.681), winst f 2.890.443 (3.353.584). INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. NATUURLIJK BRONWATER. Ncderlandsche Maatschappij, opgericht 1887. WOENSDAG 13 APRIL Leger des Hells, Schagchelstraat 26: Bij zondere demonstratie. 8 uur. Luxor Sound Theater: „Kameradschaft" geprolongeerd. 2.30 en 8.15 uur. Palace: Emil Jannings In ..Heerscher der Duisternis". Op 't tooneel: Booth and Booth. 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „De brave zondaar", met Max Pallenberg. 2.30. 7 en 9.15 uur. Kunstzalen „Reeker". Wagenweg 102. Cri sis-tentoonstelling van werken van Haarl. Kunstenaars. j DONDERDAG 14 APRIL Stadsschouwburg. Wilsonsplein: 750ste voorstelling van „De Rozenkrans", 8 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Generale re petitie (in concertvorm) van „Die Jahres- zeiten", 780 uur. Bioscoopvoorstellingen. Kunstzalen „Reeker". Wagenweg 102. Cri sis-tentoonstelling van werken van Haarl. Kunstenaars. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. toegang vrij. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) P. Th. A. van Rijn, KI. Houtweg 15. Telef. 10539. Firma C. G. Loomeyer en Zn., Zijlwcg 34. Tel. 12495. Schoterbosch-Apotbeck, Rijks;tracts^ M. Jfcl. 12711,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5