BUITENLAND. DE NATIONAAL - SOCIALISTISCHE STORMAFDEELINGEN VERBODEN. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 14 APRIL 1932 TWEEDE BLAD Hindenburg's jongste noodverordening. Sluiting van Nat. Soc. gebouwen en inbeslagneming van materiaal. „Geen staat in den Staat.** De beraadslagingen van het Rijkskabinet welke eenige uren hebben geduurd, zijn Woensdagmiddag beëindigd met het besluit tot een noodverordening, waarbij de nal-k>- naal-socialistische SS en SA-formaties wor den verboden. Kort na de publicatie van het verbod der SA en SS-formaties werd Woensdagmiddag te Berlijn een aanvang gemaakt met de slui ting van poiitiewege van alle SA en SS- tehuizen, evenals van de bureaux dezer for maties. In al deze lokaliteiten verschenen sterke afdeelingen politie, die huiszoekingen verrichtten en alle aanwezige documenten met inbegrip van de kaartsystemen in beslag namen Ook uit andere deelen van het Rijk wordt gemeld, dat door de politie dergelijke maat- tegelen zijn genomen. Inhoud der noodverordening. Uit den door Wolf gepubliceerden tekst der noodverordeningen blijkt, dat alle tot de S. S. en S. A. behoorende staven, afdeelingen verkenners, reserves, motorstormafdeelingen, marine-S. A ruiter-S. A„ het vliegercorps, het automobielcorps, het sanitaire corps, de leidersscholen en S. A.-kazernes verboden en terstond ontbonden of gesloten worden. De zich bij de ontbinding in het bezit dezer organen of een der leden bevindende voor werpen, welke voor militaire doeleinden die nen mossten, kunnen door de politie in be slag worden genomen. Zij kunnen zoo noo- dig worden vernietigd. Voor verloren gaan of beschadiging dezer voorwerpen wordt geen schadevergoeding gegeven. Wie van een ontbonden organisatie lid blijft, deze steunt of in stand houdt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten minste een maand, eventueel met boete. Verder is uitgevaardigd een verordening betreffende de uitvoering der noodverorde ning welke o.a. inhoudt, dat personen, die tengevolge van sluiting van gebouwen, eventueel hun woning verliezen, daardoor niet dakloos mogen worden. Zij krijgen be hoorlijk tijd voor een andere woning te zor gen. De inbeslagneming door de politie betreft met name alle uniformen, uitrustingstuk ken, insignes, vaandels, standaarden, vlieg tuigen, auto's, inrichtingen vooor den be richtendienst, muziekinstrumenten, veld keuken^, tenten, enz. Laatstgenoemde verordening is geteekend door minister Gröner, de noodverordening zelf door Hindenburg, Brüning en Gröner. Dc motiveering der ontbinding. BERLIJN. 13 April (V. D.) Officieeel wordt medegedeeld: De Sturm abteilungen, Schutzstaffeln en dergelijke militaire organisaties der N. S. D. A. P. zijn heden door een verordening van den heer Rijkspresident ontbonden op grond van art. 48 van de Rijksgrondwet. De Rijks- regeering heeft den heer Rijkspresident dezen maatregel eenstemmig aanbevolen. De ontbinding dezer organisaties is nood zakelijk overeenkomstig de principes van den staat, de openbare veiligheid en orde te handhaven en de staatsautoriteit te be schermen voor verdere ernstige inbreuken. De genoemde organisaties zijn, zooals be kend, "in alle uiterlijke dingen tot in bizon- derheden een navolging van de militaire formaties. Zij beteekenen een particulier leger, een partijleger, ook al zijn zij ten deele ontwapend. Honderdduizenden zijn met de verplichting tot onvoorwaardelijke gehoor zaamheid, ten deele met een kazerne-achtlge huisvesting, in actie-groepen ingedeeld, welke als militairen, of politie-beambten kunnen optreden en zijn opgetreden. Reeds het bestaan van een zoodanige strijdorganisatie, welke een staat in den staat vormt, is een bron van voortdurende onrust voor de vreedzame burgerij. Het is uitsluitend een staatszaak een georgani seerde macht te onderhouden. Zoodra een dergelijke macht van particuliere zijde words georganiseerd en de staat dit duldt, bestaat reeds gevaar voor orde en rust. De rustige kringen der bevolking kunnen een dergelijke volgens haar aard eenzijdige en partijdige organisatie niet verdragen. De ontwikkeling leidt tot botsingen en ten slotte tot toestan den welke overeenkomen met burgeroorlog. Bij een dergelijke ontwikkeling zou de staat de achting welke hij moet eischen voor zijn constitutioneele instellingen, in het bizon der voor zijn militaire macht en zijn politie, verliezen. Thans zijn door dc leiders der ontbonden organisaties verklaringen afgelegd over hun legaliteit. Zelfs indien dergelijke verklarin gen volkomen ernstig gemeend zijn en ge steund worden door den wil vast te houden aan de wettigheid, dan nog is het aan geen twijfel onderhevig, dat in een rechtstaat de macht slechts georganiseerd mag zijn door de constitutioneele organen van den staa* zelf. Iedere particuliere machtsorganisatie kan derhalve naar haar aard geen legale instelling zijn. Er bestaat ook gevaar voor dat een dergelijke volgens al haar instellin gen en voorschrfiten op den strijd in het binnenland ingestelde organisatie een of anderen dag de partij zelf zou leiden naar illegaliteit. De ontbinding der organisaties moet plaats hebben volgens de instructies van den Rijksminister van Binnenlandsche Zaken. De verordening heeft geen betrek king op de N.SJD.A.P. zelf. Zij heeft binnen het kader der wetten dezélfde vrijheid van werkzaamheid als alle andere partijen. Boven alle partijen staat evenwel het vaderland. Zijn welzijn te dienen is het hoogste principe van den heer Rijkspresi dent en de Rijksregeering. Uitvoering door het gehecle Rijk. Ter uitvoering van de noodverordening be treffende de ontbinding van SA en SS heeft de politie een huiszoeking verricht te Wei- mar bij de gouwleiding Thueringen der NSDAP. Er werd geen materiaal in beslag ge nomen. Het politiepresidium heeft de noodveror dening inzake de ontbinding van de SA en SS-formaties ook in Saksen uitgevoerd. Te Bremen is geen huiszoeking gehouden door de politie in de nat. soc. partijhuizen. De betrokken instanties wijzen er op, dat de verordening gericht is tegen SS en SA-for maties en niet tegen de partij als zoodanig. Verder wordt er op gewezen, dat men er zich toe beperkt heeft na het ontvangen van het radiobericht de nat- soc. instanties er van in kennis te stellen.- dat vanaf 18 uur de SA en SS als ontbonden moeten worden beschouwd In verband met het verbod der SA en SS- formatics werden reeds om zes uren giste renavond in verschillende steden in Baden door de politie huiszoekingen verricht in de kwartieren der SA. Tegelijkertijd hebben eenige huiszoekingen plaats gehad in de particuliere woningen van eenige leiders en leden der SA. Het politiepresidium van Würtemberg deelt mede: Te Stuttgart hebben zich bij de uitvoering van het bevel geen moeilijkheden voorge daan. Uit de provincie zijn nog geen desbe treffende berichten ontvangen DRESDEN, 13 April (VD.) Naar van welingelichte zijde verluidt, heeft de Saksi sche minister van binnenlandsche zaken niet deelgenomen aan de bespreking der landen over de ontbinding van de nat. soc. weer- formaties, aangezien de Saksische regeering er kennis van had gekregen, dat de beslis sing der rijksregeering reeds tevoren vast had gestaan. Incidenten te Hamburg. HAMBURG, 13 April (VD.) Te Hamburg werden Woensdagmiddag door groote afdee lingen politie de verschillende bureaux der nationaal-socialistische partij, evenals het gouwbureau in de Moorweidenstrasse door de politie doorzocht. Hierbij kwam het tot een incident. Toen de politie het huis binnen ging, was dit volkomen onder traangas ge zet. De ruiten der laagst gelegen kantoor lokalen werden door de politiebeambten in geslagen. Zes aanwezige nationaal socialis ten. waarvan enkele leden van het stads- parlement werden per politieauto naar het stadhuis overgebracht ten einde aan een verhoor te worden onderworpen. Nog 25 andere gelegenheden waar nationaal social listen doorgaans kwamen werden doorzocht. Te Altona was boven den ingang van het bureau der N.S.DA.P. een groot, bord aange bracht met het opschrift: „Herzlich will- kommen". HAMBURG. 13 April (VD.) Naar de politieautoriteiten in -verband met de huis zoeking in de Hamburgsche bureaux der N.S.DA.P. nog mededeelt, zijn in totaal 20 personen gearresteerd: hieronder waren 7 Hamburgsche gemeenteraadsleden en een rijksdagafgevaardigde der N.S.D.A.P. Eenig materiaal is in beslag genomen en wordt nog onderzocht. Het „Bruine Huis" bezet. MüNCHEN, 13 April (VD.) In verband met het door de Rijksregeering uitgevaar digde verbod der nationaal socialistische SA en SS formaties werd Woensdagmiddag te München door de politie in het Bruine Huls een huiszoeking verricht. Een afdeeling der landspolitie arriveerde op vrachtauto's, zet ten de Brienner strasse tot den Obelisk af, zetten alle aangrenzende straten af en be zetten 't Bruine Huis, de belendende percee- len en den tuin. Hierna werd overgegaan tot een. doorzoeking van de lokaliteiten der SA en SS. Behalve het Bruine Huis werd ook het bureau van gouw. München-Oberbayern door de politie bezet. Protest van de nat. soc. Saksische Landdagfractie. DRESDEN, 13 April (VD.) De nat. soc. fractie van den Saksischen landdag heeft aan de Saksische regeering een schrijven gericht, waarin geprotesteerd wordt tegen den eenzijdigen-verbodsmaatregelvan de rijksre geering en de volkomen ongerechtvaardigde huiszoekingen. Van de Saksische regeering wordt weigering tot uitvoering van de ver ordening en protest daartegen geëischt. Bij het presidium van den landdag is telegra fisch het voorstel ingediend, dat de landdag tegen de noodverordening zou protesteeren. Druk der vakvcreenigingen beslissend? BERLIJN. 13 April CVDA De Rijkspre- sidenlt heeft Woensdag Rijkskanselier Dr. Bruening en Rijksminister Dr. Groener in audiëntie ontvangen. Van welingelichte zijde verluidt nopens het Woensdag door het Rijkskabinet genomen besluit tot verbod van de SA en SS-formaties, dat de Noodveror dening reeds Maandag gereed was. zoodat zij wegens zekere bezwaren nog is ingehou den. Deze bezwaren hadden betrekking op de eischen der groote landen, behalve Pruisen in het bizondeT ook Beyeren. het land van oorsprong der nationaal socialistische bewe ging. Bovendien zouden de vakvereenigingen een beslissenden druk hebben uitgeoefend. De Rijksminister van Binnenlandsche Zaken Groener, zou zich ten slotte persoonlijk met allen nadruk voor het verbod hebben ver klaard en zijn in functie blijven van de uit vaardiging ervan afhankelijk hebben ge steld. Brunswijk tegen het verbod. BRUNSWIJK, 13 April (VD.) Van Ber lijn uit, waar hij deelneemt aan de confe rentie der ministers vair Binnenlandsche Zaken der landen heeft de Rrunswijksche minister van Binnenlandsche Zaken, Klagges een verklaring afgelegd tegenover de „Braunschweigische Landeszeitung". Hier in wordt o.m. gezegd: „De ons heden voorgelegde noodverorde ning is een even verrassende als ingrijpen de maatregel. Ik zie mij genoopt daarte gen ten sterkste te protesteeren. De ontbin ding der nationaal socialistische organisaties is met het oog op de handhaving van veilig heid en orde ondoelmatig. Aangezien deze maatregel niet ook gelijktijdig gericht is tegen de militaire organisatie van het IJze ren front, moet hij als onrechtvaardig worden gevoeld. Zij be toekent het begin van een politieke ontwikkeling die voor Rijk, Staat en Volk noodlottig kan worden en moet worden. Namens de regeering van Brunswijk heb ik hierop te verklaren, cat de politieke toe stand in het land van Brunswijk geen. aanlei ding geeft een verbod der SA en SS te eischen. In het belang van de handhaving van orde en rust acht zij zich verplicht de Rijks regeering zeer dringend er voor te waarschu wen door een geweldadige belemmering en ontbinding der nationaal socialistische or ganisaties de verscherping van den politieken strijd in. de hand te werken. DuitscMand. Een nieuwe politieke groep in Pruisen. In een persconferentie, door graaf Westarp belegd, werd volgens Wolff, mededeel in g ge daan van de oprichting eener nieuwe politieke groep voor de Pruisische verkiezingen, die onder den naam „Nationale Front deutscher Star,de de Economische partij, de chr.-natio- nale landvolkpartij eh de organisatie „Junge Rechte" zal omvatten. Tot laatstgenoemde behooren in hoofdzaak de conservatieven en enkele kleine groepen. In een manifest verklaart de nieuwe groep den oorlog aan „partijgeest en partij-ego'ts- me". zij eischt zuinig bestuur, bestrijding werkloosheid, hulp aan den landbouw enz. Verder wordt daarin o.a. gezegd: Wij willen de overwinning van 10 April uitbreiden en het aan Hindenburg ook in Pruisem mogelijk maken voor Duitschlands bevrijdiiw van de herstellasten en de souvereiniteit zijner weer macht te strijden, met het oog op het weder opstaan van een Pruisen-Dultschland, dat zijn verleden waardig is, in oude grootheid en vrijheid. Westarp wees er op, dat de nieuwe Pruisi sche landdag voor <ie coalitie van thans geen meerderheid zou opleveren. De verkiezings strijd moest niet alleen tegen de sociaal democraten. maar ook tegen de nazi's wor den. gevoerd. De nieuwe groep is niet over geheel Prui sen uniform georganiseerd. In Silezië werkt zij samen met dc Duitsche Volkspartij onder den naam „Schlesische Rechte", te Berlijn onder den naam „Deutsche Rechte". Resolutie van het Crisiscongres Te Berlijn is het crisiscongres der vak vereenigingen gehouden, waarbij o.m. het woord werd gevoerd door Rijksminister Ste ger wald en de Pruisische premier Braun. Na de algemeer.e beschouwingen nam het congres met algemeene stemmen een reso lutie aan inzake werkverschaffing. De resolutie zegt o.m.: ..Met voorbehoud van alle urgentie der werkverschaffing verklaart het congres het als een eveneens onvermijdelijke taak der Rijksregeering uit de catastrophale ver schijnselen en gebeurtenissen op het gebied van het bedrijfsleven de conclusies te trek ken. waardoor Volk en Staat in de toekomst voor dereelijke onheilen worden gevrij waard. De' leiding der bedrijven ln het par ticulier kapitalistische systeem heeft vol gens de ervaringen van den laatst-en tijd het vertrouwen van zeer breede volkskringen verloren. De invloed van den staat, zijn toe zicht en zijn medewerking in het bedrijfsle ven moeten worden bespoedigd, uitgebreid en versterkt. Het congres draagt het bonds- bestuur op de eischen der vakvereenigingen opnieuw aan de regeering voor te leggen en met zeer grootcn nadruk tc verdedigen. Deficit op de Berlunsche begrooting. Uit het financieele verslag van de gemeen te Berlijn blijkt, het tekort van de begrooting op 31 Maart ruim 98.5 milliocn mark te heb ben bedragen. Dit tekort wordt in hoofdzaak veroorzaakt door de daling van de belasting opbrengst en van de ontvangen gelden van liet rijk en van Pruisen, alsmede op de tot bijna het dubbele van het vorig jaar geste gen crisisuitgaven voor de werkloozen. Genève. Voortzetting der Ontwapeningsconferentie. In de commissiebijeenkomst dor Ontwape ningsconferentie heeft na den Italiaanschon minister van Buitenlandsche Zaken, Grandi, de vertegenwoordiger van Brazilië verklaard, dat zijn regeering instemt met de Amerl- kaansche voorstellen. De Turksche minister van Buitenlandsche Zaken diende een amen dement in op art. 1 van de conventie, waar bij progressieve substantieele verlaging der bewaping wordt geëischt met het op de egali- seering der bewapeningen. Turkije ver klaarde in te stemmen met het Sovjet Rus sische voorstel, ingeval dit amendement niat wordt aangenomen. Nadat de vertegenwoordiger van Urugay zich beslissend had uitgesproken voor het Fransche plan inzake de vorming van oen Internationale strijdmacht .welke ter be schikking zou moeten worden gesteld van den Volkenbond en de gedelegeerde van Perzië Khan Ala zich had uitgesproken voor de internationaliseering der wanen fabricage en oorlogsmateriaal, hield de minister pre sident van Zuid-Slavië, Marinkowitsch een redevoering, waarin hij het door Tardieu Ingenomen standpunt warm aabeval. ïn de middaguren werden de debatten voortgezet over art. 1 van de conventie. Ma- dariaga (Spanje) bepleitte het voorstel in zake de progressieve ontwapening door een internationale organisatie en onder per manente controle van een internationale commissie. Zaleski (Polen) verklaarde dat Polen wat de kwantitatieve ontwapening betreft, be reid is tot het laagste niveau te gaan. dat vereenigbaar is met zijn veiligheid. Zaleski stemde in met de strekking van het Sovjet- voorstel evenwel niet met de daarin vervatte percentages. Een aanzien van de kwa litatieve ontwapening stemt Polen in met de door de Vereenigde Staten ingediende voorstellen, evenals met die van Italië. De beschouwingen ter Ontwapeningscon ferentie zijn daarna voorloopig onderbroken tot Maandagmorgen. De Hoofdcommissie is voor Maandagmor gen in vergadering bijeengeroepen. Het pre sidium der conferentie zal Vrijdag bijeen komen, ter uitwerking der talrijke afzon derlijk ingediende voorstellen. De Volkcnbondsraad is tegen Vrijdagmor gen bijeengeroepen ter behandeling van af zonderlijke voorstellen der financieele com missie inzake hulpmaatregelen ten behoeve van Oostenrijk, Hongarije Bulgarije en Griekenland. Zaterdag zal de Commissie-van-Negentlen der buitengewone Volkenbondsvergadering bijeenkomen inzake het Japansch-Chineesche conflict. De onverwachte onderbreking der be schouwingen te Ontwapenings-conferentie tot Maandag wordt algemeen in verband gebracht met de aanstaande komst van den Amerikaanschen staatssecretaris Stimson cn van Rijkskanselier Bruening. Engeland. MacDonald voor uitbreiding van ziin ministerie. In antwoord op een hem in het Lagerhuis gestelde vraag verklaarde MacDonald volgens Reuter, dat de regeering volstrekt niet van plan is, den post van Grootzegelbewaarder af te schaffen. De premier voegde hieraan toe. dat hij het Huis eerder zou willen verzoeken hem te machtigen, een half dozijn ministers zonder portefeuille te benoemen, zulks wegens het enorme kwatum werk, waarvoor het kabinet zich ziet'geplaatst. Noord-Ierland en Het Ver- eenigd Ierland. Burggraaf Craigavon, de premier van Noord-Ierland. is gistermorgen onverwacht te Londen aangekomen; hij zou hedenmid dag met den minister voor de dominions, Thomas, confereeren nopens een zinsnede in het antwoord van Thomas aan De Valera van 9 April, waarin de minister o.a. ver klaarde, dat het niet denkbaar was te hopen op de bevestiging van een vereenigd Ierland behalve op den grondslag van trouw aan de kroon en ongewijzigde deelneming aan het Britsche gemeenebest. Volgens Reuter wordt er heelemaal niet aan eenigerlei wijziging in de positie van Noord-Ierland gedacht en is ook in het ge heel niet het denkbeeld gerezen om zich van Noord-Ierland te bedienen als onderpand bij de toekomstige onderhandelingen tusschen de regeering van den Ierschen Vrijstaat en de Britsche regcering. Het kabinet kwam Woensdagmorgen ln Downingstreet bijeen. Lord Craigavon deelde aan de pers mede dat hij, hoewel Ulster de gebeurtenissen natuurlijk nauwlettend ga deslaat en de toestand van delicaten aard Is, den toestand thans niet als ernstig be schouwde. Hij hechtte niet te veel beteekenis aan de verwijzing door Thomas naar de mo gelijkheid van oen „Vereenigd Ierland". Hoe wel de bewoordingen wellicht ietwat onge lukkig waren, was Craigavon er volkomen zeker van dat dit detail kon worden opgehel derd. Litauen. Vragen van de mogendheden aan het Permanente Hof. Het Nederl. Corr. Bureau te Den Haag deelt mede: Bij het Permanent Hof is een verzoek in gediend door ce regeeringen van Engeland, Frankrijk, Italië en Japan over <!e interpre tatie van het Memel-statuut. Hierin wordt gevraagd of de gouverneur van het Memel- gebied het recht heeft den president van het directorium uit zijn ambt te ontzetten, en zoo ja onder welke voorwaarden. Verder' wordt gevraagd of de ontzetting van den heer Böttchcr op 6 Februari jl. en de latere benoeming van den heer Simaltis op regel matige wijze is geschied, en of do ontbinding der Kamer op 22 Maart 1332 regelmatig was. INGEZONDEN MFDEDEKLIXGEN a 60 Cts. per regel STOFZUICERHUIS MAERTENS BARTEL JORIS STRAAT 10 - TEL. No. 10758 PHILIPS' RADIOTOESTELLEN Spanje. Algemeene staking in Granada afgekondigd. In Granada hebben de syndicalistische vak vereenlgingen om kracht bij te zetten aan den eisch tot invoering van den 6-urendag de algemeene staking afgekondigd. Verschil lende daden van sabotage werden vastge steld. Stakers hebben op eenige plaatsen der stad zeven bommen geworpen, waarvan cr één in een kerk ontplofte en belangrijke ma- tcrieele schade veroorzaakte. Verder werden gasbuizen opengesneden en in brand gesto ken. De politie werd versterkt en heeft om vangrijke maatregelen genomen. In een dorp bij Granada werd een autobus met stakers door de politie aangehouden. Hierbij ont stond een vuurgevecht, waarbij een persoon gedood en vier ernstig gewond werden. In Valencia. Barcelona en Castellon staken de arbeiders der electriciteltsbedrijvcn. Het bedrijf wordt door militairen aan den gang gehouden. Daar men verder uitbreiden der staking vreest, worden voorzorgsmaatregelen genomen. Australië. Victoria's regeering verslagen. De regeering van Victoria is volgens Reuter met 29 tegen 25 verslagen, doordat een motie van wantrouwen ls aangenomen. De opposi tie was van meening, dat het antwoord van den waarnemenden premier. Dunnecliffe, op de vraag, of hij bereid was het bezuinigings- plen van den premier onvoorwaardelijk te steunen, onvoldoende was. Peru Het kabinet afgetreden. Reuter meldde gisteren uit Lima: Het Peruaansche kabinet Panata is heden afge treden. BOTSINGEN IN MORAVIë. VIJF EN VEERTIG GENDARMES GEWOND. Gisterochtend kwamen, naar Reuter uit Briix in Moravië meldt, in de nabijheid van Briix omstreeks 7000 demonstranten bijeen. De in allerijl per vrachtauto uit Komotau toesnellende gendarmes werden door hen met een hagel van steencn en met schoten ontvangen. Vijf en veertig gendarmes wer den door steenworpen gewond, terwijl de vrachtauto's door de demonstranten in brand werden gestoken. BRUEX. 13 April (V. D.) Bij hun pogingen door te dringen tot de door militairen afge zette stadsdeelen van Bruex, hebben dc mijn werkers de gendarmerie en militaire afdee lingen aangevallen. Op eenige plaatsen moes ten de militairen van de vuurwapenen ge bruik maken. In de Komotauerstrasse werd een salvo afgegeven, waarbij drie personen werden gedood en 14 gewond. In de stad ko motauerstrasse is het eveneens tot botsingen gekomen tusschen gendarmerie en stakers. Hier werden acht arbeiders gewond. DUITSCHLAND BETREKT NEDER- LANDSCHE STEENKOOL. EN IN ENGELAND IS MEN BOOS. LONDEN. 13 April (Reuter). De „Mining Association" vestigt er de aandacht op dat vele Duitsche gemeentelijke bedrijven zich thans tot Nederland wenden voor hun steen kolen. Berichten uit Hamburg melden dat sche pen daar onlangs Nederlandsche steenkool hebben gelost voor de Berlljnsche electrische centrale, die vroeger nooit Nederlandsche steenkool gebruikte. De „Mining Association" vindt het zeer op merkelijk dat deze opdrachten tot levering van steenkool in het buitenland zijn ge plaatst bij een der concurrenten i. c. de Ne derlandsche steenkolenindustrie. als de Brit sche steenkool door regeeringsmaatregelcn in Duitschland geweerd wordt. ACENDA. Heden: DONDERDAG 14 APRIL Stadsschouwburg, Wilsonsplein: 750ste voorstelling van „De Rozenkrans". 8 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Generale re petitie (in concertvorm) van „Die Jahrcs- zeiten", 7.30 uur. Luxor Sound Theater: „Kameradschaft" geprolongeerd. 315 uur. Palace: Emil Jannings in „Heerscher der Duisternis". Op 't tooneel: Booth and Booth. 8.15 uur. Rembrandt Theater: ..De brave zondaar", met Max Pallcnberg. 7 en 9.15 uur. Kunstzalen ..Reekcr", Wagenweg 102. Cri- sis-tentoonstelling van werken van HaarL Kunstenaars. VRIJDAG 15 APRIL Gem. Concertzaal: Haarlem's Gemengd Koor. Uitvoering van „Die Jahreszcltcn". 8 uur. Kunstzalen „Reeker", Wagenweg 102. Cri sis-tentoonstelling van werken van HaarL Kunstenaars. Bioscopen. Nieuw programma. Teyler's Museum, Spaame 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. toegang vrij. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) P. Th. A. van Rijn, KI. Houtweg 15. TeleL 10539. Firma C. G- Loomcycr cn Zn., Zijlwcg 34. Tel. 12495. Schoterbosch-Apotheek, Rijksstraatweg ML Tel. 12711, Hitier temidden van zijn SJL mannen.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5