UIT DE OMSTREKEN De oude Bewaar- en Naaischool „Spaarnberg". HAAmWS OACBCAD VR1JD AC 15 APRft t932 CINEMA PALACE. Een film van ontroerende eenvoud. Emilia Unda als directrice (rechts) en Dorothea Wieck als leerares (links). Wanneer „Meisjes in Uniform" het eerste filmwerk is van de vrouwelijke regisseur Loontine Sagan wij althans herinneren ons niet eerder een film van haar gezien te hebben dan heeft deze zich daarmee in één slag een vooraanstaande plaats in 'de regie-wereld veroverd. Zij heeft een gave film geschapen, die mijlen ver uitsteekt boven vele, misschien grootscher opgezette maar daardoor ook vaak stroevere en zwaardere films van regisseurs van gevestigde repu tatie. Hfj Hollanders, mogen wat ongeloovig staan tegenover de behandelde toestanden en ze niet dadelijk accepteeren, het pleit wel zeer sterk voor de gaven van Leontine Sagan dat zij ze ons aannemelijk heeft gemaakt, dat wij pas lang na de bioscoop verlaten te hebben, als het beeld is vervaagd en hoofd zakelijk het verhaal nog leeft in onze herin nering, ons afvragen: ..Maar zouden zulke toestanden werkelijk bestaan?" De film, getrokken, uit het tooneelstuk Gestern und Heutc van Christa Winsloe, is een felle aanklacht tegen het Pruisische dril- systeem, het systeem van strenge tucht en slaafsolie onderworpenheid, dat zich ook tot meisjeskostscholen uitstrekt. De begrippen genegenheid en aanhankelijkheid tusschen personeel en meisjes zijn volkomen onbe kend in het pensionaat, en mocht een fijn voelend leerares die zoo graag een mensche lijker stelsel wil volgen, doch ook onder den ban van Fr au Herin leeft, zich eens even daaraan onttrekken, dan zijn de stekende blik en eenige harde woorden van de direc trice voldoende, om dat streven onmiddellijk te verstikken. Totdat de dreigende ineenstorting van haar ijzeren methode komt door de zelf moordpoging van een wanhopig, van allen omgang ontroofd meisje. Dan ziet de direc trice eensklaps het funpete van haar systeem in, dat alleen stand llield door haar wil, en zij keert zich af en gaat, langzaam en, haar zelfbewuste houding is gebroken. Leontine Sagan heeft de film ..gewoon" gehouden, eenvoudig en slecht weinig naar bijzondere effecten gegrepen. Doch waar zij dat. gedaan heetft, daar werken zij zeer sug gestief. En wij denken hierbij aan de scha duwen van blinden en trapleuningen, die het gevangenis-idee en het ontbreken van elke teederheid accentueeren. Men ondergaat van den beginne af de be klemming, die op de geheele school drukt, van het uitbannen van al het persoonlijke dat verdwijnt in de massa-opvoeding, ge symboliseerd in het verwisselen van eigen kleeding voor de uniform, Maar men voelt ook de langzame ondermijning van het stel sel, het in opstand komen van enkelen, later van velen, een spanning, die door de regie opgevoerd wordt, tot het einde, waar zij haar climax bereikt. Frau Oberin brengt een verkillende sfeer, door stem, gebaar, houding, zelfs door net kraken harer schoenen, als zij langs de rijen der zwijgende meisjes schrijdt. Emilia Unda speelt deze rol voortreffelijk, zooals alles in deze film voortreffelijk is. Dorothea Ureck is de leerares. die nog was zon brengt in de verdorrende levens der pensionaten, HerLha Thiele de ongelukkige wees, wie het regiem te sterk wordt. Hertha Thiele. Zoo zouden we door kunnen gaan en de namen noemen van alle medespeelsters uitsluitend vrouwen spelen deze film tot de kleinste bezetting toe. want dit is geen film met enkele uitblinkers of met enkele klinkende namen. Allen, die in deze rolprent optraden hebben meegewerkt om deze film zuiver te maken, tot een der glanspunten van het jaar. A. J.C.V1. IJMUIDEN HET s.s. „HEEMSKERK" ZONDER SCHROEF. DE „DRENTE" MAAKT VAST. Het Nederlandsche stoomschip „Heems kerk" van de Vereenigde Nederl. Scheep vaart Mij te Amsterdam, varende in de Hol- 1 and-Afrika lijn en onderweg met restant la ding stukgoederen van Rotterdam naar Rie men en Hamburg seinde Donderdagmorgen dat zij met verlies van schroef ter hoogte van Haaks vuurschip voor anker was gegaan. De sleepboot „Drente" van Bureau Wijs- müller, IJmuiden, die om 11.30 v.m. van IJmuiden was vertrokken, kreeg eenigen tijd later instructies van de V.N.S. om de „Heemskerk" naar IJmuiden te sleepen. Des middags 3 uur heeft de „Drente" vastge maakt en kon de sleepreis worden aanvaard. Des avond 10 uur verwachtte men voorgaats van IJmuiden te arrlveeren. Na aankomst te IJmuiden zal de „Heemskerk" in de sluis door twee sleepbooten van de reeder ij Gebr. Goedkoop worden overgenomen, om naar Amsterdam te worden opgesleept, alwaar het schip in een der droogdokken van de Am- sterdamsche droogdok Mij zal worden opge nomen. Donderdagavond om half elf is de sleep boot „Drente" van bureau Wijsmuller met de ..Heemskerk" voorgaats van IJmuiden ge komen en heeft onmiddellijk daarna de haven aangeloopen. In de buitenhaven heeft de „Drente" de sleep overgegeven aan de hayensleepbooten „Stentor" en „Nestor eveneens van bureau Wijsmuller, die liet schip om ongeveer half één in de Noorder- sluis afleverden. In de sluis werd de „Heems kerk" vastgemaakt door twee sleepbooten van Goedkoop, die het schip vervolgens haar Am sterdam opsleepten. Onmiddellijk na aan komst te Amsterdam Is de „Heemskerk" in een der dokken van de Amsterdamsche Droogdokmaatschappij opgenomen om van een nieuwe schroef te worden voorzien. MARKTPRIJZEN Tarbot per K G. f 1 550 95 Tongen per K.G. f 2 401-95 Kleine schol per 50 K.G. f 288 Bot per 50 K.G. f 6.50 Schar per 50 K.G. f 2.85 1.90 Vleet per stuk f 7.50—2.60 Kabeljauw per 125 K.G- f 5220 Gullen per 50 K.G. f 1510 Leng per stuk f 1.500.58 Heilbot per K.G. f 1.30 Wijting per 50 K.G. f 10.50. Koolvisch per stuk f 0.350.15 BEUGVISCH. Levende visch: Kabeljauw f 6f 1.35 per stuk. Gul f 1.20f 0.58 per stuk. Leng f 6f 2.50 per stuk. Doode visch: Heilbot f 1.50—f 1.25 per K.G. Tarbot f 1.50 per K.G. Leng f 2.60—f 0.30 per st.uk. Vleet f 1.50—f 1.20 per stuk. Kabeljauw f 42— f 20 per 125 K.G. Gr. Gul f 13.10—f 50 K.G. BESOMMINGEN. Amsterdam, IJm. 58 235 manden f 2312 Beugers: VI. 39 f 437; VI. 80 f 579. VELSEN TERAARDEBESTELLING DAVID RAHUSEN Donderdagmiddag heeft op de begraaf plaats Waterveld onder zeer groote belang stelling de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer D. Rahusen, oud-directeur der Nederlandsche Bank. oud-lid der Provinciale Staten van Noord-Holland, oud-penningmeester der Algemeene Doopsgezinde Sociëteit. Onder de aanwezigen waren Jhr. Mr. Dr. A. Röell, Commissaris der Koningin, W. de Vlugt, burgemeetser van Amsterdam; van de Nederlandsche Bank waren er Mr. L. J. A. Trip. president, Mr. Th. F. Delprat, secreta- ros, Mr.. Westerman Holsteyn en mr. J. F. de Beaufort, directeuren, W. J. M. Westerwoirdt en H. c. Rekboek, commissarissenMr. G. Vissering, oud-president. Van de Vereeni- ging het Hospitaal-kerkschip De Hoop wa ren er de voorzitter en secretaris, de hee- ren G. D. W. Boissevain en W. R. Chambers en de geneesheer van het hospitaal-kerkschip dr. F. G. van Asperen te Haarlem; namens de Vereeniging voor voortgezet Handels onderwijs was aanwezig mr. R. E. Kieistra. Van de Vereeniging Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst waren er dr. J. M. Croockewit, voorzitter. D.G. Baron van Heemstra, secretaris. G. F. C. Schoch. penningmeester. De Algemeene Doopsgezinde Sociëteit werd vertegenwoor digd door Ds. P. B. Westerdijk, voorzitter en prol', mr. J. G. Appeldoorn, secretaris, het Mennofonds door den heer J. C. Sweys, pen ningmeester, het Zaansche Emeritaatsfonds der Doopsgezinde gemeente door Ds. D. At- tema. Verder merkten we nog op de heeren Herbert Cremer te Santpoort, president-com missaris der Deli Maatschappij C. Baron d'Aulnis de Bourouill; Mr. H. L. van Eeghen en de heer E. den Tex namens het bestuur van het Emma-kinderziekenihuis te Amster dam; Jhr. Ir. G. J. Six, intendant van het Kon. paleis te Amsterdam; Dr. Rud. Men gelberg; de heer H. de Booy, secretaris der Noord-Zuid-Holl. Redding Mij., J. C. Voor- beytel Camnenburg, directeur van het Scheepvaartmuseum te Amsterdam; E. Hel dring, oud-voorzitter der Kamer van Koop handel te Amsterdam; Mr. P. Hofstede de Groot, directeur der Amsterdamsche Bank, enz. In de aula heeft mr. L. J. A. Trip, aller eerst herdacht wat de overledene gedurende 30 jaar voor de Ned. Bank is geweest als directeur, commissaris en lid der commissie van advies, terwijl Ds. P. B Westerdijk, den overledene herdacht als oud-diaken der Doopsgezinde gemeente te Amsterdam, als penningmeester der Algemeene Doopsgezinde Sociëteit en als penningmeester van het Mennofonds. Bij de Groeve heeft Dr. A. H. Kuiper, emeritus Doopsgezind predikant te Amsterdam te Amsterdam, een gebed uitge sproken, waarna de oudste zoon heeft dank gezegd voor de groote belangstelling. HILLECOM BLINDEN-PROrAGANDA-AVOND De afdeellng Haarlem en omstreken van den Ned. R.K. Blindenbond ,,St. Odilia" hield aangemoedigd door het groote succes te Lisse, Donderdagavond in Hotel „Flora" een propaganda-avond die goed geslaagd is. De blinde voorzitter der Haarlemsche afdeeling opende de bijeenkomst met een welkomst woord en zette uiteen dat de blinden geen medelijden doch medeleven vragen en dat het doel is geestelijke en stoffelijke verhef fing dezer menschen. De Zeer Eerw. Heer Rektor J B- M. Timp hield de propaganda-rede en schetste in den breede het lot der blinden, hun leven en werken. Blinden zijn over het algemeen blijde menschen die als het ware voor hun ontzet tend gemis iets terugkrijgen als goddelijke zonneschijn in hun hart. Hij memoreerde het liefderijke werk der vereeniging „Blin denzorg" en de onmisbare instelling, het blindeninstituut te Grr.ve waar zij gevormd worden tot nuttige loden der maatschappij Het kwam ons voor dat Z- E. succes had met zijn rede, gezien de velen die zich als ondersteunend lid opgaven. Medewerking werd verleend door de R.K. Harmonie „Crescendo", die zeer verdienste lijk verschillende nummers uitvoerde; een Haarlemsch dubbel-mannenquartet onder leiding van den heer Nibbering dat onder meer zeer fraaie vertolking gaf van Morgen zang van Nico Hoogerwerff; 't Lied van het Gangspil van Roeske en Hec Dies, eveneens van Hoogerwerff; ook de blinde accordeonist Krijger uit Amsterdam gaf van veel virtuo siteit op zijn instrument blijk. Zeer belangwekkend was het werk var. een blinden rijwielmonteur die in een paar uur tijds uit losse onderdeelen een rijwiel geheel monteerde, welk rijwiel in de pauze onder de aanwezigen werd vefloot. Het was een succesvolle avond. SANTPOORT PRO PAG AND A- FILM A VOND „HERWONNEN LEVENSKRACHT". In het Bondsgebouw aan de Kerklaan gaf Donderdagavond de afdeeling Santpoort- Jan Gijzenvaart een filmavond voor „Her wonnen Levenskracht". De voorzitter, den heer H. Lammers heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder eenige geestelijken en het hoofdbestuurslid, den heer J. Verzuu. Spreker dankte bij voorbaat den heer J. Dijkstra, directeur van de Mondharmonica-club „Dindua" met zijn corps, het bestuur van den R.K. Volksbond voor het gratis beschikbaar stellen van de zaal, en de schenkers van de prijzen voor de te houden loterij tot dekking der onkosten van dezen avond, en hoopte dat deze avond ten goede zou komen aan het mooie werk van „Herwonnen Levenskracht" Hierna gaf den heer J. Verzuu een be- IN GEZOND EN MEDEDEEHNGEN. a 60 Cts. per regeL NIET ZIJ MAAR WIJ! zijn zzzr VOORDEELIG met HEEREN KLEE- DING. Prima Fantasie Costuums f 25.en hooger. In effen, blauw, zwart en viichgraat Costuums zijn w{j absoluut de baas. Eerste kwaliteit 27.50 en hooger, gegarandeerd kleurecht, te betalen vanaf 50 cent per week. Christiaans Goederenh. N.V Zaanenstraat 1, Haarlem-N., Telef. 16620. Zomerkade 55, Haarlem-O., Telef. 13250. ALTIJD BETER. ALTIJD GOEDKOOPER. schrijving van het enorme werk in het sanatorium „Berg en Bosch". Spreker deelde mede dat door „Herwon nen Levenskracht" jaarlijks 250 patiënten worden verpleegd en er jaarlijks 400 aan vragen voor opneming binnenkomen. Er blijven er dan ook bijna steeds 150 op de wachtlijst staan, uitziend naar opneming.. Voor eiken patiënt, is f 500 tot f 800 noodig. Dit geld wordt bijeengebracht uit contri buties en extra bijdragen. Hij spoorde daar om de aanwezigen aan, vooral toch voor dit mooie werk de beurs niet gesloten te houden en allen naar draagkracht te geven. Aan vrij willige bijdragen wordt jaarlijks f 250.000 ontvangen, welke ook hoogst noodig zijn. Zooals bekend zal er een nieuw sanatorium gebouwd worden. Een film gaf een overzicht van de ge bouwen, tuinen, lighallen en van de behan deling der patiënten, het werk in de werk plaatsen enz. Na afloop dankte de voorzitter den heer Verzuu voor zijn uiteenzetting en vestigde de aandacht op clen bloem-verkoop van „Herwonnen Levenskracht" die binnenkort wordt gehouden. HAARLEMMERMEER GUNNING. Na publieke aanbesteding is door de architecten Mulder en v. Asdonk, Bloemen- daal aan de firma Jansen en Appelman te Nieuw-Vennep namens den heer L. Gijzen- berg opgedragen het bouwen van een tas met woonhuis en hal aan den Hoofdweg, Haar lemmermeer. BLOEMEN DAAL VEREEN. „DE LUCHTPOST" B. en W- stellen voor, afwijzend te beschik ken op een verzoek der vereeniging van postduivenliefhebbers „De Luchtpost", om voor het op 12 Juni a.s. te houden concours een eereprijs beschikbaar te stellen. HET AANTAL VERLOVEN Bij het gemeentebestuur van Bloemcndaal is ingekomen een» verzoek der nationale commissie tegen het alcoholisme, om het maximum aantal verloven A wettelijk 49, te bepalen op 8, het feitelijk aantal. B. en W. stellen voor, op dit verzoek af wijzend te beschikken, daar de gemeente zich sterk uitbreidt en beperking van het wette lijk maximum ontduiking ten gevolge zou hebben. SANTPOORT Wordt thans bad- en zweminrichting. De oude Bewaar- en Naaischool „Spaarnberg". Het mooie gebouw aan de Wüstelaan, waar in tot dusver de Bewaar- en Naaischool „Spaarnberg" was gevestigd, is thans in eigendom aan de gemeente Velsen overge gaan. Deze bewaar- en naaischool werd indertijd door mevr. Wüste-von Götsch gesticht, die met haar echtgenoot op het landgoed „Spaarnberg" woonde. Zij was een ware wel doenster en de bewaarschool werd geheel door haar bekostigd. Wij kunnen dan ook best begrijpen, dat de heer Sluiters als echte Santpoortenaar in de laatst gehouden raads vergadering betreurde, dat de bewaarschool moest worden opgeheven. De bewaarschool telde 120 leerlingen, ter wijl bovendien veie kinderen aan dc school handwerkonderricht ontvingen. Door mej. Akkerman, het vroegere hoofd der school, is daar zeer mooi werk verricht. Voor den naam van de stichteres is het dubbel jammer, dat dit mooie philantropische werk teniet is ge gaan. Maar aan den anderen kant is het verblij dend, dat dit mooie gebouw een nieuwe be stemming heeft gekregen en dat Santpoort op ongedachte wijze een mooi badhuis krijgt, terwijl het prachtige terrein bij de voorma lige school gebruikt zal worden als speeltuin. Het gebouw en de tuin krijgen dus nu een bestemming in dienst van de lichamelijke opvoeding en ontspanning. Alles is eigen dom van de gemeente Velsen, maar door een speciale vereeniging zal het badhuis en de speeltuin geëxploiteerd worden. Naast het Burgemeeser Rijkenspark is dit een nieuwe attractie voor Santpoort- Mogen gedurende lange jaren duizendci kinderen en grooteren er van genieten! AERDENHOür ONEERLIJKE DIENSTBODE De familie D. aan de Tollenslaan te Aer- denhout- vermiste meermalen geld. Van den diefstal werd de 27-jarige dienstbode S. ver dacht. Een bijzondere controle werd uitge oefend, met het gevolg dat zij door de poli tie werd aangehouden. De gemerkte geld stukken werden op haar gevonden. Zij be kende den diefstal van 50 en van kleinere bedragen. Het meisje wérd voorloopig in ar rest gesteld en hedenmorgen voor den Offi cier van Justitie te Haarlem geleid. HEEMSTEDE „KERK" EN VREDE" EN VROUWEN-VREDEBOND. OPENBARE VERGADERING. De afdeelingen Heemstede van de Vereeni ging „Kerk en Vrede" van den Alg. Ned. Vrouwen Vredebond hielden Donderdagavond in het gebouw van den Protestantenbond aan de Postlaan te Heemstede een openbare ver gadering. waarin Prof. Dr. C. G. van Riel een rede hield over het onderwerp: „Ontwape ning". Hij herinnerde allereerst aan de ont wapeningsconferentie te Genève, die hij uit stekend voorbereid achtte, omdat er zooveel andere conferenties op dit gebied reeds heb ben plaats gehad. Deze voorbereiding is m de geschiedenis ongeëvenaard. Ondanks ane ontwapeningsbewegingen en ondanks de vreeselijke ervaring van 1914, worden weer vele millioenen jonge mannen gedrild voor een nieuwen oorlog: in ontelbare fabrieken wordt met koortsachtige haast gewerkt aan allerlei satanische werktuigen, om lieelc vol keren uit te moorden. Daarom is het te ho pen. dat deze conferentie zal slagen; dat de oorlog uitgebannen wordt uit de hoofden en harten der menschen. Deze conferentie zal beslissen over het lot van Europa en mis schien wel over dat van de heele wereld. Van deze conferentie zal het afhangen in welke richting de nieuwe wereldpolitiek zal gaan: langs den weg ten leven of des doods. Als dc conferentie niet slaagt," dan zal het bankroet van dc gansche samenleving er misschien, het gevolg van zijn. Daarom moet dc oorlog verdwijnen. Elke oorlog en in eiken vorm. Dus ook de verdedigingsoorlog. Oorlog is misdadig, onmenschelijk, onchristelijk en vooral onzinnig. Het is onzinnig om te dur ven zeggen of denken, dat geschillen door een oorlog zouden kunnen worden opgehe ven; door het dooden en vermoorden van zoo veel mogelijk menschen. Ook na een oorlog blijven de geschillen voortsmeulenoorlog jost geschillen niet op; heeft dat nooit kun nen doen. Integendeel, oorlog kweekt nieuwe geschillen. En dat kan ook niet anders. Oorlog is een onverantwoordelijk dobbelspel, een hazard spel, waarbij men alles kan verliezen, wat men in tientallen jaren te voren met veel zorg en liefde heeft opgebouwd. Evenals bij een hazardspel worden ook bij oorlog de kan sen berekend. Oorlog is onvereenigbaar met dc Christelijke leer, want ieder mensch in deze schepping is een kunstwerk Gods en datzelfde kunstwerk wordt In den oorlog vernield en afschuwelijk verminkt. Oorlog vernedert den mensch tot slaaf. Spreker noemde eenige staaltjes uit den laatsten wereldoorlog, om dit aan te toonen. De menschen zijn allen kinderen van één God, één Vader. Welnu, in den oorlog dooden de kinderen van dien eenen Vader onbarm hartig elkaar. Spreker kan zich dan ook niet voorstellen, dat Iemand in den oorlog nog het „Onze Vader" zou durven bidden. Tot dusver is nog veel te weinig aandacht geschonken aan de particuliere wapenfabrl- katie. Spreker kent niets onzedelijkers cn af schuwelij kers, dan de particuliere wapenfa- brikatie. Die fabrieken zijn in elk land te vinden; ook in Nederland. Hier zijn er wel acht. Spreker kent ze bij name. En al die fabrieken zijn internationaal verbonden. Dat Is een lugubere, bloedige Internationale. Men kan dus begrijpen, welk een vreeselijke macht dit concern kan ontwikkelen en in den laat sten wereldoorlog ook ontwikkeld heeft. Vele schandalen zijn daarna bekend geworden. Fransch oorlogsmateriaal werd door Fran- schen geleverd aan Duitschland; Engeland leverde aan zijn eigen vijanden. De Russen beschoten de Oostenrijkers met Oostenrijk- sche kanonnen enz. Spreker hoopte, dat dit in de geheele wereld bekend zou worden. Zijn rede werd met groote aandacht aan gehoord, evenals dc schitterende declamatie van mevrouw Liesbet-h Sanders-Herzberg, die het o.a. zoo tragisch noemde, dat iedereen den laatsten wereldoorlog vreeselijk en ont zettend vond, maar dat nu ook iedereen pro beert het te vergeten. Voor de propaganda van het vredeswerk is het echter noodig, dat die waanzinnige wereldkrijg nooit vergeten wordt. Ook na de pauze boeide Prof. Van Riel de aanwezigen met zijn geestdriftige woorden. „Wij moeten", zei hij o.a., „vertrouwen stel len in de gerechtigheid. We leven als het ware in een cirkel van wantrouwen, angst cn bewapeningsroes. De één wil den ander over treffen. Alleen door ontwapening kan men dien noodlottigen cirkel stukslaan, want door die steeds maar opgevoerde bewapening wor den we automatisch naar den oorlog gedre ven en dat terwij! or nu alleen al in Europa vijf-en-twintig millioen werkloozen onder steund moeten worden. Zoo voortgaande, pleegt men internationalen zelfmoord". Spreker deed een beroep op dc moeders, aan wie hij vroeg of zij het nog langer kun nen dulden, dat hun kinderen, die zij met zooveel zorg opvoeden, voor kanonnenvleesch worden gebruikt. „Eén is uw Meester en wij zijn allen broeders!", aldus eindigde spreker zijn treffende rede. Mevrouw Meeter-Negrijn dankte hem en de declamatrice hartelijk voor dezen prach- tlgen avond. VOOR HET ZWAKKE KIND EN HET KLEEDINGSFONDS Ten bate van het genootschap tot uitzen den van zwakke kinderen van alle gezindten naar vakantiekolonies en het Heemsteedsche kleedingfonds, twee Instellingen die zeker ieders belangstelling verdienen zal op Zater dag 23 April een liefdadigheidsuitvoering plaats hebben in het R.K. Verenigingsge bouw. Het operettegezelschap onderafdee- ling van den R.K. Volksbond, onder leiding van mej. Bonarius, zal eenige operettes op voeren, o.a. Lentebloemen" van Cathari- na van Rennes. mej. Cl. Wijgers zal enkele voordrachten ten beste beven. Vooral om het mooie doel wordt gehoopt. 1 dat het den uitvoerenden niet aan belang stelling zal ontbreken.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10