LETTEREN EN KUNST ,HET WASSENDE WATER" IN ENGELAND. STA TEN- GENERAAL. Een Crisispachtcommissie bij elk Kantongerecht. Shakespeare in zijn vaderland verouderd. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAC 15 APRIL 1932 VIERDE BLAD Herman de Man's werk bewonderd. (Van onzen correspondent.) TWEEDE KAMER. Twee deskundigen zullen den kantonrechter assisteeren. Aan wijzing door Ged. Staten. Het ontwerp-Ebels vele malen ge amendeerd. Succes van Dr. Beumer. De Rechtbank in dezen geen beroepsinstantie. Dr. De Visser herdacht. De roman van Herman de Man, Het Was sende Water, in de vertaling van Dr. G. J. Renier en -uitgegeven onder den titel „Rising Waters" bij John Lane, is door ce Engelsche pers in het algemeen gunstig besproken. De vertaler zelf is, naar hij ons vertelde, niet ontevreden over de ontvangst. De vertaling kon moeilijk aan beter handen zijn toever trouwd en daarover zijn ook de pers-be sprekingen het eens, die zonder uitzondering vleiend zijn voor den vertaler. Sedert Teixeira de Mattos, de Nederlander die zoo voortreffelijk thuis was in modern Engelsen, dat hij in vertalingen eerder goed dan kwaad kon doem aan, Maeterlinck of Couperus, is er voor zoo ver wij ons herinneren geen buiten lander in Engeland geweest, die de Engelsche literatuur kon verrijken in vertalingen van buitenlandse he schrijvers. Dr. Renier neemt .iet zijn vertaling van de Man's meesterwerk de plaats in, welke Teixeira de Mattos bij zijn dood openliet. Het is aangenaam voor ons nationaal gevoel, dat beiden, Nederlan ders zijn. Tot heden heeft Rising Waters en de uitgave is drie weken oud niet de aan dacht gekregen van de letterkundige mede werkers der populaire Londensche bladen, die naar in die bladen vaak wordt ver klaard een roman tot een „best seller" kunnen maken. De waarde van. een boek wordt echter niet bepaald door de populaire vraag; en Ivor Brown, een van de meest in telligente jongere critici in Engeland, heeft juist met kracht van overtuiging evengoed als met veel scherpzinnigheid betoogd, dat een best seller is als een lot uit de loterij of als een „ticket" in een sweepstake. Iedereen die in Engeland heeft kunnen waarnemen hoe het stomme geluk best sellers maakt zal het met hem eens zijn. Zooals de Sunday Referee opmerkt is het niet waarschijnlijk dat het succes, dat aan de Man s boek in Ne derland en Duitschland is ten. deel gevallen, zich in Engeland zal herhalen. Het boek mist volgens dit blad de kwaliteiten, welke nood zakelijk zijm voor een groot populair succes. Het blad vindt dit blijkbaar jammer en legt de schuld niet zoo zeer op den schrijver als op den popularren smaak in Engeland. De Sunday Referee schrijft dat het verhaal aan zienlijke dramatische hoogten bereikt in de teekening van den wardiopigen strijd, dien de menschen van de polders voeren tegen de aan.gutsen.de wateren en vindt de karak- terteekening helder en doordingend. Hoewel ons tot heden een zestiental bespre HET TOONEEL De Wedstrijd van Cremer. «Stott. De andere. Een Lord of een Lady. Het dubbele Leven. De vereeniging Inter Amïcos uit Dordrecht bezit in haar voorzitter den heer J. van Randwijk een speler van bijzondere kracht. Evenals vijf jaar geleden behaalde hij ook nu den personeelen prijs der heeren-hoofd- rollen en al stond zijn spel als Mr. Hallers beneden dat van den hoofdpersoon indertijd in De Motor, het was toch een voor eeii di lettant merkwaardig sterke creatie. Eigenlijk kwam zijn beste spel eerst in het derde en vierde bedrijf. In het begin maakte Van Randwijk een veel te robusten, gezonden in druk ook door zijn krachtige stem voor een zenuwlijder en pas in het gesprek met den professor werd het duidelijk, dat wij in dezen Mr. Hallers met een zieke te doen had den. Zijn overgang in den trance-toestand aan het slot van I was weinig overtuigend en werd ook doordat Van Randwijk er niet voldoenden tijd voor nam geen „mo ment." In n de kelderscène zocht hij 't teveel in melodramatisch effecten, zoo zelfs dat men zich er over moest verwonderen, dat Gree't zich niet met angst van hem af wendde. Maar in de laatste twee bedrijven zagen wij Van Randwijk in zijn volle kun nen. Toen toonde hij zijn sterk dramatisch talent, was hij bepaald fascineerend en speelde hij met een geconcentreerde kracht, die werkelijk bewondering afdrong. Mr. Hallers domineert het stuk van Paul Lindau geheel en de opvoering staat en valt dan ook met de bezetting van deze rol. Het was dus een groot voordeel voor Inter Ami- cos. dat. de vereeniging over een zoo krachtig dramatisch speler te beschikken had als de heer Van Randwijk. Toch bleek het ook in de verdere bezetting, dat de heeren-krachten bij Inter Amicos veel sterker zijn dan die der dames. Voortreffelijk bijvoorbeeld was Karl Dickert, de inbreker, van den heer J. van Stek. Een bijzonder sterke en gave creatie. Heel goed ook de heer Liepman als de professor, ditmaal nu eens geen tooneel-dokter, zooals wij maar al te dikwijls niet alleen van dilettanten te zien krijgen. En in kleinere rollen zooals den zeer fijn ge speelden klerk Wiechert en den aardig gety- peerden waard kregen wij het bewijs, over welke goede krachten Inter Arnicas beschikt- In tegenstelling met Jan van Becrs bleven de dames in Inter Amicos ech heel stuk bij de heeren ten achter. Hieraan is het. dan ook voornamelijk toe te schrijven, dat de Dordtschc vereeniging zich met de derde plaats heeft moeten tevreden stellen. Greet en Agnes bleven op het niveau van middelmatig dilettantisme, Charlotte en Emmy kwamen in hun weliswaar kleine rollen hier niet eens aan toe. In de regie viel veel te loven, al troffen mij ook sommige louten, welke ik van een vak man niet had verwacht. Zoo was de groepee- rir.g in den kelder tijdens het gesprek tus- schen Greet, en Hallers heel zonderling en bleek hel al te duidelijk, dat de apachen moeite moesten doen om maar niets te zien. van wat er vlak naast hen gebeurde. Maar kingen van het boek onder oogen zijn geko men, meerendeels in de provinciale pers, hebben wij een uitvoerige en diepgaande be spreking tot heden gemist. De meeste bespre kingen dragen het karakter van aankondi gingen of zijn gebaseerd op de „blurb", dat is een korte zoo mogelijk kenschetsende mededeeling over een boek, welke de uitge ver op den binnenvouw van den omslag laat drukken. De Morning Post is zeer gunstig in zijn oordeel en begint terstond te verklaren dat Rising Waters een van de mooiste verhalen is, die in langen tijd- van het Vasteland naar het Engelsche volk zijn gekomen. Het blad spreekt van een schitterend en beminnelijk (lovable) werk en de bespreker heeft het boek gesloten met eerbied, ook voor de Maatschappij der Nederlandse he Letterkun de, welke het heeft bekroond. Ook de Man chester Guardian vindt de eer, welke aan het boek is gegeven wel verdiend. Het blad maakt onderscheid tusschen de be schrijvingen en de weergave van de ge sprekken van de polderbewoners. In de be schrijvingen van de doorbrekende dijken wordt volgens den schrijver in het Man- chestersche blad geopenbaard hoe de Man zijn roep heeft verdiend. In de dialoog ont dekt hij de belemmering van de vreemde taal, welke aan een natuurlijke weergave in het Engelsch wat in den weg heeft gestaan. De Times heeft zich tot heden bepaald tot'n weinig kenschetsende aankondiging. Daaren tegen hebbende weekbladen meer dan nor malen aandacht geschonken aan het boek, waarvan de wijsheid, de zachtzinnigheid en het realisme door den New-Statesman om beurten worden geroemd en die niet kun nen nalaten diepen indruk te maken op den lezer. De Spectator vindt Gielyan's beslomme ringen wat saai maar vond verder dat zijn tehuis en de menschen van zijn streek zijn geteekend met die fijne doorzichtigheid welke de Nederlandsche meesters der schil derkunst kenmerkt. De British Weekly be wondert in, den schrijver zijn scherpte van observatie en vindt de beschrijvingen van het land buitengewoon goed. Ten besluite van dit overzicht, dat op geen volledigheid aanspraak maakt, halen wij nog de uitspraak aan. vaan een provinciaal blad, de Western Mail, dat van Rising Waters zegt dat het een epos is, niet alleen van den grond maar oök van de Zee. A. K. VAN R. andere momenten zooals de vechtpartijen waren weer uitstekend geregisseerd en het slot van n met de muziekdoos was een vondst, die wel geheel op de credit-zijde van Nico de Jong geboekt mag worden. Zoo was deze voorstelling van De Andere er een met zwakke maar ook zeer sterke ele menten, die als geheel een heel goeden in druk heeft achtergelaten. De voorstelling van ..Een Lord of een Lady" was uiterlijk heel verzorgd en als geheel ook zeer prijzenswaard al is er helaas veel be dolven door de absoluut onvoldoende bezet ting van de rol der prinses. Er was stijl en ook wel distinctie in de opvoering van dit costuumstuk. De leden van Vrije Werkkring bleven aldoor in den zuiveren toon der be schaafde comedie en lieten zich geen moment, verleiden tot het dik aanzetten der komische effecten. In dit laatste ging men zelfs wel wat te ver; uit vrees blijkbaar van te veel te geven of was het uit onmacht? gaf men nu en dan te weinig. De goede verzorging bleek uit alles, uit de fraaie costuums, de aankleeding van het tooneel. de licht-effecten en ook in de groepeeringen en het samenspel. De regie viel in de groote lijn dan ook te loven, al waren er details, die bij sterker leiding meer tot. hun recht zouden zijn gekomen. In het stille spel. het reageeren op wat anderen deden, schoten deze spelers nog al eens hin derlijk te kort. Dit was een der oorzaken, dat de groote momenten zooals de eerste binnenkomst van Freddy als dame, en het tooneel, wanneer Freddy als man verkleed de prinses naar haar slaapkamer begeleidt niet genoeg tot hun recht kwamen. Londen April. Shakespeare in fragmenten en citaten zal blijven leven in zijn volk. Dat is aan geen twijfel onderhevig. Iedereen kent Shake speare. tot op zekere hoogte. De hoogte is vaak miniem, opgebouwd van enkele gevleu gelde woorden, a kingdom for a horse en to be or not to be. Er zijn menschen van een voudige opvoeding, die groote hoogten heb ben' bereikt; en ik denk aan een chauffeur van een bekende auto-fabriek, die mij eens na door Stratford aan Avon te zijn getrok ken een uur lang op 'n eenzamen weg over hoogland van Old England, al besturend heeft onthaald op de recitatie, met begrip en smaak, van gloeiende fragmenten uit The Merchant en de Shrew. Radio heeft Shakespeare thuisgebracht bij velen, voor wie hij weinig meer dan een legende was. De beste voordragers hebben met selecte regels uit Othello. Anthony and Cleopatra. Mid summer Night's Dream harten in huiska mers verrukt en verbijsterd en bewerkt dat meer menschen dan ooit te voren vertrouwd raakten met den ganschen Droom en met den heelen Moor. Maar Shakespeare, de ech te, gaat. niet op het tooneel. Er is een nederig theater, bezuiden de ri vier. dat zich toelegt op Shakespeare. Deze Old Vic wordt altijd den bestuurders van de wereldschc schouwburgen in het West End De twee hoofdrollen waren bij Vrije Werk kring in goede handen Lord Cavendisch van den heer Kiijnveld was een werkelijk aris tocratische figuur met een mooi verzorgden kop. Kiijnveld speelde de rol ook in fijn- komischen toon. maar het spel bleef wat te eenzijdig, waardoor het heel moeilijk viel aan te nemeri, dat deze oude Lord ooit een door ieder gevreesd heerschap was geweest. Een pittige en geestige Freddy was me vrouw SlichtingSchreuder. Wel bleef het voortdurend komedie, maar dat lag voor een groot deel aan de rol, die geheel en al „vieux jeu" is. Haar travesti speelde zij las, levendig en met aardigen overmoed en de extra prijs, haar toegekend, was dan ook vol komen verdiend. Heel jammer was het, dat de rol van dc prinses zoo onvoldoende bezet was. Deze prinses, die alle distinctie miste, was meer een aangekleede pop dan een levend wezen en zij speelde alsof zij van porcelein was. Zij was dan ook de voornaamste oorzaak, dat haar vereeniging geen hoogere plaats in dezen wedstrijd verkreeg. Ook van de be langrijke rol van James kwam maar weinig terecht. Het moge waar zijn, dat de heer Driest, deze rol heeft moeten opnemen, een geroutineerd speler als hij zou toch wel wat meer van dezen knecht hebben kunnen maken. Hij was uiterlijk wel een fijne bedien de van aristocratische allure, maar zijn spel was irriteerend sloom en doodsch. Het leek wel, of hij aldoor in een sterfkamer rondliep en bij elke entree weer den dood van een der personen moest aankondigen. De voorstelling van Het dubbele Leven door de Rederijkerskamer Zwolle was zóó slecht, dat wij de Zwollenaars den grootsten dienst meenen te bewijzen door er verder maar geheel over te zwijgen. Alleen moet ik hier zeggen, dat ik mij niet kan begrijpen hoe een vereeniging, die zich eenigszins res pecteert. met een zoo slecht verzorgde en in alle opzichten onvoldoende vertooning op een wedstrijd durft uit te komen. Aan het slot van dit artikel mijn harte lijke gelukwenschen aan Cremer met dezen over het geheel zoo voortreffelijk geslaag den wedstrijd. J. B. SCHUIL. STAKING IN HET VEEN ZAL VAN LANGEN DUUR ZIJN. De staking in het veenbedrijf te Nieuw- Weerdinge is Donderdagmorgen algemeen geworden. Het aantal stakers loopt naar schatting om de 400 doch het is moeilijk aan te geven, omdat dit jaar aanmerkelijk mimr- der verveend zou worden dan in vorige ja ren. Bij de Rijkswerkverschaffing waren reeds vóór de moeilijkheden 250 a 300 meer arbeiders, uit het stakingsgebied te werk ge steld dan verleden jaar het geval was. Waarschijnlijk zal het conflict van langen duur zij^. daar geen der partijen eenige neiging vertoont tot toegeven en het vecn- bedrijf noodlijdend is geworden. Alles in het stakingsgebied is volkomen rustig. F. J. W. BARON VAN PALLAXDT VAN ROSENDAEL. Te Leiden, waar hij sedert enkele maan den in het Diaconessenhuis verpleegd werd, is 71 jaar oud, overleden F. J. W. baron van Pallandt van Rozerrdael burgemeester van de gemeente Rosendaal bij Arnhem. DUITSCH INVOERCONTINGENT VOOR BOTER VERHOOGD. De Rijksminister van Landbouw heeft naar de Tel. uit Berlijn verneemt bij decreet het invoercontingent voor boter over het tweede kwartaal van 1932 met 1200 ton verhoogd. De in voer termijn voor deze hoeveelheid lcopt 5 Mei af. UIT DE STAATSCOURANT. HOOGER ONDERWIJS. Benoemd is tot gewoon hoogleeraar in de afd. der werktuig en scheepsbouwkunde aan de T. H. te Delft, om onderwijs te geven in de mechanische technologie ir. H. Hesse- link, thans buitengewoon hoogleeraar. SPREEKUUR VAN WETHOUDER M. GERRITSZ. Het spreekuur van wethouder M. Gerritsz zal in plaats van Maandag. Dinsdag a.s. ten Stadhuizc worden gehouden te 12 uur. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. CATl ZOON VA* PEKELA, G RONIN O N. J zoo gezegd in het gezicht geslingerd en aan gewezen als bewijs van de trekkracht van Shakespeare-stukken, waarop dan het bitter vertoijt volgt dat liet West End Shakespeare veronachtzaamt. De Old Vic bewijst niets in dit opzicht. Een van de betrouwbaarste tooneel-mannen van Londen, Sir Nigel Playfair, die machtig veel voor goed tooneel doet, heeft juist uitgelegd dat de Old Vic tot nu toe in leven gehouden is door subsidies van idealistische instellin gen als het Carncgie-Instituut. dat de trek er heen niet groot genoeg is hoewel het thea ter op bescheiden voet wordt bestuurd en hoewel de spelers met bescheiden gages te vreden zijn om de kosten goed te maken, en dat de trek bovendien nog afneemt. Sir Nigel heeft in ernst voorgesteld dat Shakespeare zal worden gemoderniseerd en nog merkwaardiger. dat men er goed aan zou doen, indien men Shakespeare op de Planken van zijn vaderland in leven wilde houden, de moderne Duitsche vertalingen van den gr:oten Bard te bewerken voor een Engelsch auditorium. Shakespeare was popu lair in Duitschland omdat Duitschers hem in modern Duitseh goed konden verstaan. Is Shakespeare ook populair in Nederland in modern Neaerlandsch? De echte Shakespeare is dus niet meer van den tijd. Dit tinivcrseelc genie, dat van alle 14 April. De droeve mare van het sterven heden nacht, in zijn slaap, van Dr. dc Visser had zich wel heel snel door de stad verspreid. Zij had ook spoedig de Tweede Kamer bereikt. En de Kamer heeft oogenbïikkelijk den over ledene. die minister, voorzitter en Kamerlid was, uitgeluid met een rede. zooals alleen Mr. van Sc'naik ze houden kan: zuiver en zonder phraseologio. Dit sterfgeval laat de Kamer niet onbewo gen. zei de president. Gedurende een 23-tal jaren deel uitge maakt hebbende van dit college, stond hij bij ons in groot aanzien. Deze rijke geest zocht zijn kracht nooit in kleine politiek, maar trachtte het staat kundig leven ook in zijn onderdeelen. op een breeder plan te brengen en in een hooger licht te zien. Zijn redevoeringen waren meesterstukken van vorm en edel van ge halte. Heel zijn leven, heel zijn streven werd be- heersoht door het element van verzoening en eenheid waarvoor hij de inspiratie vond in zijn krachtige geloofsovertuiging. Zijn ver zoenende werkzaamheid bereikte wel haar hoogtepunt, toen hij als minister van onder wijs met medewerking van de Staten-Gene raal. er in mocht slagen, zijn lager onder wijswet van 1920 tot stand te brengen: de kroon op zijn wetgevenden arbeid. De Kamer betreurt- diep. dat deze nationale persoonlijkheid aan land en volk is ontval len". De minister van Justitie sloot zich namens de regeering aan bij de woorden van don voorzitter. De bewindsman teekende Dr. dc Visser als een irenische natuur, die tot in zijn laoogen ouderdom steeds bijeen hield, wat bijeen behoorde, teekende hom als een bij uitstek nationale figuur. En eindigde met- het uitspreken van de zekerheid, dat Dr. de Visser thans genieten mocht van den glans van het Eeuwige Licht. Beide redevoeringen hoorde de Kamer staande aan. Het Kamerwerk maakt het lang stilstaan bij een groeve niet mogelijk het. leven vraagt alweer heel spoedig de aandacht. Gc- spannen aandacht. De crisispachtwetgeving vroeg om voort gang. De artikelen werden verder besproken en de talrijke, daarop ingediende amendemen ten. Wij zullen natuurlijk niet alle golvin gen van het debat dikwijls over geringe redactie-wijzigingen volgen. En ook niet al te veel ruimte vragen voor wat verworpen werd. Teu slotte heeft, wat aangenomen werd, het allermeeste belang. En gisteren viel eigenlijk het principieele debat. Het belangrijkste van den middag werd de vraag of het rechtsprekende college, behalve den kantonrechter twee niet-leden van de rechterlijke macht moest bevatten, die de belanghebbenden vertegenwoordigden of dat deze twee mede-rechtsprekers alleen-deskun digen behoorden te zijn. vertrouwen zouden hebben van de pachters. De heer Heemskerk kon dit niet- Inzien, hij geloofde aan het bestaan van algemeen ver trouwde mannen. Zouden die bijv. niet- on der de elgengeërfde boeren kunnen schuilen? Er was een a mende ment-Cramer, dat al leen den eisch der deskundigheid stelde. Dit amendement wist een groot aantal stemmen op zich te vereenigen. Het werd aangenomen met 51—15 stemmen. Een deel der soc. dem. fractie stemde met de v.-d. tegen. Thans staat nu vast. dat er bij elk kan tongerecht een Kamer komt voor crisispacht- zaker.. Aan de behandeling der zaken wordt deelgenomen door twee deskundigen met den kantonrechter. Deze deskundigen wor den door de Kroon voor elk kantongerecht aangewezen na de Gedeputeerde Staten der onderscheidene provincies te hebben gehoord. De Gedeputeerden zijn in het ontwerp ge komen door aanneming van een sub-amen - dement-v. d. Bergn. in de plaats van de centrale landbouworganisaties, zooals aan vankelijk in het. amendemcnt-Boumer stond De Kamer-meerderheid heeft blijkbaar ge oordeeld. dat de objectiviteit gediend zou worden door een objectief collega, dat geencr- le: belangentegenstellingen In zich zelf kent. De Kamer en d;t Ls heel belangrijk heeft zich voorts vereenigd met een amende- ment-Beumer. waardoor uit het ontwerp -s gelicht (met 4418 stemmen dat de crisis pachtcommissie heeft te letten ook op de ver mogenstoestand van de beide partijen. De heeren Beumer. Rutgers en Donncr noem den dit een. in deze speciale wet niet toe te laten vreemd element. liet ontwerp wil alleen een zeker omissie-reent in deze catastrophale tijden mogelijk maken. Houdt- men zich daar aan, zei Dr. Beumer. dan blijven er objec tieve elementen, doch het letten op den ver mogenstoestand schept vele subjectieve ele menten. En de Kamer stemde in meerder heid met den heer Beumer cn den minister in. Heeft gisteren de heer Goseling een amen dement teruggenomen, betrekking hebbend op de bij een pachtcontract betrokken derden vandaag zag hij een deze groep betreffend amendement door de voorstellers overgeno men. Het waarborgde hunne rechten. Tenslotte weigerde de Kamer met 4615 stemmen "n amendement-van Rappard. het welk hooger beroep op de Arondissements- rechtbank wilde openen. De Kamer miste in dit college de deskundigen en vreesde de kos ten. Morgen het slot der amendemcntibchandc- ling! INTIMUS. „FLORAPARK 1932" GEOPEND. HOOG BEZOEK AAN DE TENTOON STELLING (Van onzen correspondent.) De heer Heemskerk leverde critiek op de woorden terzake van het onderwijs. Hei ont werp toch gaf tot zijn verbazing de opdracht om rechtsprekende personen te benoemen vanwege de Kroon nog wel en deze personen te belasten met de vertegenwoordiging van de belangen der beide groenen. De heer Ebels voelde dat zulks inderdaad niet ging en hij wijzigde zijn ontwerp, maar toch zoodanig, dat altijd nog duidelijk sprak, dat een dei- beide niet-rechters pachter on de andere ver pachter moest zijn. Dat bleef bij de Kamer bezwaren ontmoe ten. De beide niet-rechters zei Dr. Beumer zouden toch altijd nog een partijstandpunt hebben te verdedigen. Daartegen hadden ook andere Kamerleden (noemen wc alleen den altijd frisschen meer dan tachtigjarigen heer Heemskerk) met den minister bezwaren Bezwaren aan de rechtspraak ontleend ae rechters zouden niet van den aanvang af tot objectiviteit genoopt zijn. Bezwaren ook aan de Grondwet ontleend, nu er voor het eerst aan art. 156 der Grondwet uitvoering gegeven wordt. Deze grondwettelijke bezwa ren decide ook het s. d Kamerlid v. d Bergh. Men vroeg zich voorts af, waarom partijen zouden moeten vertegenwoordigd zijn. Eenige eisch was deskundigheid. De heer v. d. Sluis geloofde, dat wanneer er geen pachters als zoodanig In de rechtsprekende colleges zouden zitting hebben, de nieuwe colleges niet 'net tijden was, wordt in zijn vaderland het eerst verouderd verklaard. Indien men er zijn on sterfelijkheid wil doen beklijven dan zal men den bijstand moeten inroepen van een show man als Charles B. Cochran, die de oogen zooveel te zien zal geven en zooveel zinsbe goocheling en zinnenprikkeling in dc plaats zal stellen van gemoedsbeweging, dat het verhaal en de taal op het tweede plan kun nen blijven zonder de attractie te schaden. Onder de omstandigheden zit er niets an ders op dan dat men het advies van Play fair aanvaardt Indien men het drama uit Elisabeth's tijd niet wil gien verdwijnen. Shakespeare, ongelegeerd, wordt niet ver staan. En aangezien het theater in Engeland meer dan elders een handelsonderneming is. waarvan de openbare waarde nimmer in sub sidies ls erkend zal alleen een schouwburg, die voor oude stukken doet wat de National Gallery doet voor oude stukken van andere soort, deai echter. Shakespeare voor het nage slacht kunnen bewaren. De Koopman, Othello en Hamlet zijn gedoemd museum stukken te worden. Het juist gereed gekomen Shakespeare-theater in Stratford on Avon, dat op 23 April door den Prins van Wales zal worden geopend, is niet als een museum theater bedoeld. Zijn toekomst moet daarom bij de door Sir Nigel Playfair vertolkte op vattingen zorg baren. Het is de nieuwste en ook verreweg, de beste schouwburg van Engeland. De uitwendige stijl er van bevre digt in hooge mate modern aesthetisch ge- voel. hoe zeer vele Amerikanen, die er veel geld voor hebben gegeven, er in aanhanke lijkheid voor het traditioneeie afkeerig van zijn en den stijl meer geschikt achten voor een crematorium. Bij de opening van de bloemententoon stelling ..Florapark 1932 te Noordwijk. Don derdag. bestond zeer groote belangstelling. Aanwezig waren o.m. dc gezanten In Neder land van Zweden, Japan. Zwitserland. Zuld- Afrika, Duitschland. dc Vereonigdc Staten, België, Frankrijk, Italië, Tsjecho-Slowakijo en voorts de secretaris van den Prins van Wales wegens ongesteldheid van den Brit- schen Gezant. ANDERE BESPELINGSWIJZE VAN AMSTERDAM'S SCHOUWBURG. In den gemeenteraad van Amsterdam zijn Donderdagavond uitvoorlgo^esprokingen ge wijd aan de tooneelcrisls naar aanleiding van een voordracht om in te trekken het be sluit.. waarbij do Kon. Ver. Het Nedcrlandsch Tooneel tot vaste bespeel ster van don Stads- schtuwburg werd aangewezen. De wethouder van Kunstzaken, heeft medegedeeld, dat door de debaele van de Kon. Vereeniging een einde is gemaakt aan het geven van den Stadsschouwburg aan een vcasten bespeler. Men zal met de verhu ring van den Stadsschouwburg een geheel anderen weg inslaan. Binnenkort Ls een nota van B. en W. te verwachten. Hoe het mot het geven van subsidie zal gaan is nog niet te zeggen. Daarover moeten B en W. nog be- raadsdagen. Op hetgeen in dc laatste 12 jaar voor de kunst is gedaan, ls heftige cri tiek geoefend. Een nieuwe weg. naar de wol houder hoopt, een betere, zal dus moeten worden ingeslagen. VEILINGEN. Donderdagavond werden in het Notaris huis geveild: Het heerenhuis Kleverparkweg 224. Kooper E. J. Stoel q.q f 4650 Het winkelhuis KI. Houtstraat 99. Kooper A. J. C. J. Swerrts f 8250 Het huLs Tetterodestraat 53. Kooper R. v. d. Wal f 4300. Het huls Drappenier.straat 1? Kooper II. Smink Jr, q.q. f 1965. Het wlnkeliauis met bovenwoning. Kleine Houtstraat 26. Kooper J. II. Stoel q.q. f 18.325. Het woonhuis Zomcrkade 57. Kooper J. C. Schouten f 3600. Het woon- cn winkelhuis Kamperstraat 80. Kooper G. J. Ellens f 2500 Het woon- en winkelhuis Amsterdamstraat 58. Kooper P. Hoogevcen f 8000. Het gebouw met erf. tuin en schuur. Lange 'Hcerenvest 134. Kooper S. van Amerongcn f 11.200. Het winkelhuis met bovenwoning en ga rage Heerensingel 11 cn 13. Kooper II. I. van Goor q.q. f 10.055. Het woonhuis Kerkhofstraat 20. Kooper G. Hartog f 2300. Het huis Leidschestraat 101. Kooper B. Bijnsdorp f 3255. Het huis Leidschestraat 103. f 3350 opge houden. De hoerenhuizen Wilhelminastraat 35, 37 en 39. Elk op f 9000 opgehouden. Het huis le Hasselacr.-Araat 1. f 6800 op gehouden. Het huis Sophiastraat 7. f 6300 opgehou den.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 13