NA DE ONTBINDING VAN HET NAT. SOC. LEGER. BUITENLAND. HITLER WIL OP 24 APRIL REVANCHE NEMEN. Blijf er steeds jong uitzien! Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten HAARLEM'S DACBLAD VRIJDAC 15 APRIL 1932 TWEEDE BLAD Ook de Nationaal-Socialistische Sport- en Jeugd organisaties verboden. Dij eenroeping van den Landdag in Hessen en Saksen geeischt. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Adolf Hitler. Naar aanleiding vain het verbod van de S.A.- en SB.-forma tie heeft Adolf Hitler naar Wolff meldt een oproep aan de Natio naal Socialisten en de SA.- en SB.-mannen gericht. Hij zegt daarin ojn.: 1. Van nu af aan zijt gij nog slechts partij- genooten. 2. Gij vervult als partij genooten uw plicht, doordat gij u in de secties en afdeelingen als partijgenoot meer dan ooit vrijwillig ter beschikking stelt voor het politieke verkie- zingswerk. 3. Geeft den huidigen machthebbers geen aanleiding om onder eenig voorwendsel de verkiezingen te kunnen uitstellen. Wanneer ge uw plicht vervult, zal deze slag van ge neraal Groener door onze propaganda dui zendvoud op hem zelf en zijn bondgenooten neerkomen. 4. Verliest niet het geloof aan de toe komst van ons volk, aan de grootheid van ons vaderland en aan de overwinning van onze zaak, die wij allen zullen dienen. Ik zal het uiterste doen voor dezen strijd en daar door voor Duitschland. Want ondanks generaal Groener: Zoolang ik leef behoor ik u en behoort gij bij mij. Op 24 April echter moge het de rechtvaardige Voorzienigheid welgevallig zijn om zijn strijd voor vrijheid en recht te zegenen. Leve de Nat. Socialistische beweging. Leve Duitsch land!" LONDEN, 14 April. (V. D.) In een onder houd met den bijzonderen correspondent te Berlijn van Evening Standard heeft Hitier verklaard: Het verbod der stormtroepen kan niet eeuwig duren. Het is slechts een tijde lijke maatregel. Spoedig zullen de stormtroe pen er weer zijn en wanneer zij er weer zijn, zullen de 400.000 man. die thans op ambtelijk bevel ..ontbonden" zijn, zijn aangegroeid tot 600.000 of meer. Op een aantal vragen antwoordde Hitier als volgt: Van de 400.000 leden der verboden nationaal socialistische organisaties zijn 300.000 werkloos. Zij zullen moeilijke tijden moeten doormaken. Het verbod zal hun voor liefde voor de thans regeerenden niet ver- hoogen. Het is onmogelijk dat zij zullen over gaan tot het communisme of een of andere partij. Niemand die den geest van het na tionaal socialisme ooit heeft waargenomen, zal deze ooit kunnen verlaten. Hitier verklaarde tevreden te zijn, indien de NSDAP bij de verkiezingen in Pruisen de 8 1/2 millioen stemmen zal behouden, welke bij de presidentsverkiezingen op haar zijn uitgebracht. Dan zullen wij. aldus Hitier. 160 zetels verkrijgen in den Pruisischen landdag en zou de NSDAP daar de sterkste partij zijn. Het is geen vraag of de burgerlijke nationale kringen aan onze zijde zullen komen staan en ons in staat zullen stellen de Pruisische regeering te vormen. Op de vraag hoe Hitier de nationaal socia listische beweging in Duitschland zou willen handhaven zonder de hulp der stormtroepen verklaarde hij: Mijn methoden om aan de macht te komen, waren en blijven streng constitutioneel. Ik heb daarvoor niet de hulp der stormtroepen noodig. Op de vraag welke beweegredenen naar zijn meening de Rijksregeering hebben ge noopt tot haar maatregel, verklaarde Hitier. allereerst te gelooven, hoewel hij daarvoor geen bewijs heeft, dat Dr. Bmening. den so ciaal-democraten de door hen geëischte be looning voor den steun aan Hindenburg bij de presidentsverkiezingen heeft willen geven De beslissende reden is evenwel naar zijn meening van buitenlandsch politieken aard geweest. Een jaar geleden heeft de Fransche reeeering de ontbinding der stormtroeDen geëischt. welke zij beschouwt als een bedrei ging voor Frankrijk. Dr. Bruening schijnt te meenen. dat buitenlandsche politiek des te gemakkelijker kan worden gevoerd naarmate een land zwakker is. Waarom heeft de regee ring dan niet evenzoo de Rijksbanier en de Stahlhelm-organjsatie verboden? Deze beide organisaties werden beschouwd, naar het schijnt, als zijnde slechts werkzaam binnen Duitschland. Het is voor hem als Duitsch pa triot een eer, dat zijn organisatie alleen als doelschijf voor den aanval is uitverkoren. Het Bruine Huis weer vrijgegeven. De politiebezetting van net in ae Brien- nerstrasse gelegen Bruine Huis heeft tot Don derdagmiddag geduurd. Toen is de lands- politie op vrachtauto's met in het Bruine Huis aangetroffen materiaal vertrokken en werden de afzettingen waarachter zich in den loop van de ochtenduren duizenden laadden verzameld opgeheven. In den loop van den middag vormden zich in de omgeving van het Bruine Huis opnieuw groote volksoploopen, zoodat andermaal de omtrek door de politie werd afgezet. Dr. Hugenbcrg cn het SA-verbod. De leider der Duitsch-Nationalen, Dr. Hugenberg, publiceert nopens het verbod der najtio naai-socialistische SA een verklaring, waarin hij oma. zegt: „De ontbinding der nationaal-socialistische SA is de eerste regeeringsactie van den nieuw gekozen Rijkspresident. Zij toont.met. onheil spellende duidelijkheid hoe het Marxisme zijn rekening voor zijn steun bij de ontbin ding der SA, de ontbinding van de Stahiheim- organisatie zal volgen. Doch de Rijksbanier en het z.g. IJzeren Frond mogen zich onder bescherming van de regeering met hun bur geroorlog-formaties. met hun terroristische actie, met hun openlijke bedreigingen tegen een legaan tot stand komende regeering van rechts ais staat in den staat groepeer en. Een onverdraaglijk regiem van willekeur zai vrijheid en nationalen geest onderdrukken. Daarop kan slechts een antwoord worden gegeven: Werpt bij de Pruisische verkiezin- het systeem op een hoop. Schept den meer derheid in den Druisischen Landdag welke dit systeem tegen den grond werpt. Wie dat wil, stemt Diutsch-Nationaal". De nazi's cischen bijeenroeping van den Landdag. DARMSTDT. 14 April (V.D.) De natio naal socialistische fractie in den Hessischen Landdag heeft Donderdag voorgesteld den Landdag ten laatsten tegen aZterdag 16 April a.s. bijeen te roepen, ter behandeling van den politieken toestand in Hiaten. Daar de Landdag voor meer dan 1/3 uit nazi's bestaat moet aan het verzoek worden voldaan. Ook de lnddagfractie der NSDP van den Saksischen Landdag heeft bijeenroeping ge eischt. Verklaring van Ilitlcr aan de buitenlandsche pers. BERLIJN. 14 April fV.D.) Officieel wordt medegedeeld: Herr Hitier heeft tegenover correspondenten van buitenlandsche bladen beweerd, dat hij bewijzen bezit dat de ont binding der SA heeft plaats gehad door den Rijkskanselier onder druk van den Fran- schen premier. Deze bewering is volkomen uit de lucht gegrepen en heeft slechts ten doel de Rijksregeering verdacht te maken en haar aanzien in binnen- en buitenland te schaden. Verbod der nationaal-socialis- tische sport- en jeugdorganisaties. In verband met het verbod der S. A.'s heeft de Berlijnsche politiepresident Greszinski ter uitvoering van de verbodsbepalingen ook de nationaal-socialistische volkssportver- eeniging en de Hit'.er-jeugdorganisatic voor het geheele politiedistrict Berlijn verboden. Straatbetooging tegen het S.A.- verbod. Chemnitz, 14 April (V.D.) In verband met de S.S. en S.A. hebben Donderdag voor het Hansahaus op de Thealerplatz, waar het hoofdbureau der afdeeling Chemnitz van de N.SD.AP. is gevestigd, voortdurend groote betoogingen plaats gehad. De politic dreef dc menigte herhaalde malen uiteen. Ook op andere plaatsen der stad is het tot volksver zamelingen gekomen, welke de politie aan leiding hebben gegeven in te grijpen. Ecnige personen werden gearresteerd. Bij een charge werd een jonge man érnstig gewond door een revolverschot. Twintig Nazi's weer op vrije voeten. HAMBURG, 14 April (VD.) De bij dc huiszoeking van gisteren in de lokalen der Nationaal-socialistische partij gearresteerde 20 nationaal-socialisten zijn na een langdurig verhoor heden allen weer op vrije voeten ge steld. Ook ontbinding van S.A.-troepen in Danzig? WARSCHAU. 14 April (VD.) In verband met de ontbinding van de nationaal socia listische stormtroepen in Duitschland wordt in toonaangevende Poolsche kringen een ge lijke verordening verwacht voor den vrijstaat Danzig. Maatregelen tegen een Fransch journalist te Berlijn. De Berlijnsche correspondent van de „Echo de Parijs" heeft in een uitvoerig bericht aan zijn blad de veronderstelling geuit, dat de maatregel der Rijksregeering om de S.A.- formaties te verbieden, in werkelijkheid slechts een schijnmaatregel zou zijn. Van welingelichte zijde te Berlijn wordt verklaard, dat men op een dergelijke in menging van buitenlandsche corresponden ten in binnenlandsche aangelegenheden weinig gesteld is en dat het bericht van den oorrespondent aan zijn blad in officieel* kringen te Berlijn groote verontwaardiging heeft gewekt. Er zou zelfs overwogen wor den, of maatregelen tegen den Franschen journalist mogelijk zijn, INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN 60 C\i. pr retrA STOFZUIGERHUIS MAERTENS Barteljorissfraat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 98.- 's Morgens en 's avonds zijn hiervoor slechts twee minuten noodig, want deze methode welke door 24.592 schoon heidsspecialisten wordt aanbevolen, is uiterst eenvoudig: Bereidt een overvloedig schuim van Palmolive zeepen mas seer hiermede zachtjes gedurende twee minuten de gezichts huid. Afwasschen met lauw en vervolgens met koud water. Met blijdschap zult U constateeren dat Uw teint haar frisch- heid herkrijgt, Uw huid soepel en aantrekkelijk wordt. Neemt nog heden een proef, Mevrouw - U zult er jonger uitzien dan Uw leeftijd is cla ^uóocja tzirit den, China. Generaal Ma weer op het tapijt. De opstandige beweging der Chineezen tegen de pro-Japansche regeering in Mandsjoerije neemt toe, Thans wordt gemeld, dat gene raal Ma Tsjan Sjan Heiloenkiang onafhan kelijk heeft verklaard. Generaal Ma was de Chineesche officier, die Tsitsichar tegen de Japanners heeft ver dedigd en die later de Japansche militaire bezetting steunde. Welig tierend banditisme in Mandsjoerije. De commandant van de Japansche troepen in Noord-Mandsjoerije, generaal Tamon, heeft verklaard, aldus seint Reuter uit Char- bin, dat men 100.000 soldaten zou noodig hebben om loet .land van de bandieten te zuiveren. Onder de huidige omstandigheden zou een dergelijke troepenmacht er nog min stens twee of drie jaar over doen, om haax taak uit te voeren. Provincie Foekien door communisten bedreigd. De Britsche bewoners van Amoy, hebben om een kanonneerboot gevraagd te hunner bescherming, aangezien groote troepen com munisten oprukken naar Sjan-Jtjau (prov, Foekien) het eindpunt van het spoorweg lijntje van Amoy. Engclsche en Amerikaan- sche zendelingen vluchten uit het district Tsjangisjau naar Amoy, terwijl buitenlanders die op het vasteland tegenover Amoy wonen naar de buitenlandsche concessie op het eiland Koelangsoe in de haven van Amoy gaan. Reorganisatievoorstellen op het nartij congres der Kwomintang. V. D. meldt uit Nanking: Het partijcongres der Kwomintang te Lojang heeft een resolutie aangenomen, waarin de politiek der partij wordt goed gekeurd en het vertrouwen in de regeering wordt uitgesproken. De groote meerderheid heeft, het voorstel der oppositie inzake rc- geeringsconstructie afgekeurd cn zich voor de bijeenrocping der Nationale Vergadering verklaard. Besloten werd dat de Nationale Vergadering ten laatste den 10 October 1932 te Nanking zal worden geopend. Te dezer vergadering zullen alle lagen der bevolking zijn vertegenwoordigd, met uitzondering van de communistis'che partij. Voorts werden o.m. de volgende voorstellen gedaan tot reorganisatie van het Chineesche staatswezen: Alle provinciale legers worden ontbonden. In hun plaats komt een nationaal leger. Voor de handhaving der orde in dc provincie wordt een nationale garde ge vormd. Er zal een onafhankelijk gerechts hof worden ingesteld: dc militaire autori teiten hebben niet het recht in te grijpen in de jurisprudentie. Alle ongelijke verdra gen met de groote mogendheden moeten worden opgeheven. De militaire dienstplicht zal gelijkelijk worden ingevoerd. De vrijheid van het woord zal bij bijzondere wetten worden geregeld. Engeland. vergelijking met twaalf maanden geleden kan wijzen. Sprekende over de handelspolitiek der re geering zelde Runciman, dat deze bij etapes moet evoiucucn. waarvan de eerste thans bereikt is doordat Groot-Brittannië's positie hecht is geworden. De tweede etape moet zijn de uitbreiding van den rijkshandel, de derde de uitbreiding van den handel op de minder overvolle wegen der wereld. Toen men hem vroeg of de quaestie van de uitbreiding van den Britschen buitenland- sehen handel aan de conferentie te Ottawa zal worden voorgelegd, zeide Runciman dat hij de deur voor niets zal sluiten en dat En geland niet gaat probeeren zijn rijkshandel uit te breiden op een basis, welke Groot-Brit rannië Vc.n de overige wereld zou afsluiten. Na Ottawa zal de volgende maatregel zijn: de uitbreiding van het gebied van den Brit schen handel over de wereld met die landen, cie bereid zijn voordeelen aan Groot-Brit- tannic te verschaffen. Met een uitgebreider rijkspolitiek en een vrijeren wereldhandels- politiek zou Groot-Brittannië kunnen bijdra gen tot vergrooting van den algemeenen om vang van den handel. Vervolgens sprak Runciman dank uit je gens de Fransche regeering. dat. deze de 15 pet. surtaxe op Britsche kolen weer heeft in getrokken. Gcncvc INGEZONDEN MFDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel methode van werkeloos blijven en van op- eischen van schulden waarvan wij. aldus spr., weten dat zij niet kunnen betaald wor den, waardoor voor de landbouwers, fabri kanten en arbeiders der V. S meer milliar- den verloren gaan dan de heele Europeesc'ne schuld bedraagt. De „New York Times" noemt de rede een verfrisschende bries In een bedompte lucht. De „Herald-Tribune" republikeiner) ziet er een uitdaging in aan gouverneur Roosevelt die de democratische concurrent van Smith is voor de presidentsverkiezing en voorspelt een republikeinsch succes bij de verkiezing als de demotra ten verdeeld zijn. Atlantische vloot blijft op den Stillen Oceaan. De regeering heeft, het voornemen de At lantische Vloot (blijkbaar uit bezuinigings overwegingen) in den StilleruOceaan te laten. Deze maatregel wordt genomen op instigatie van het departement van buitenlandsche zaken. Admiraal Pratt bevindt zich op een inspectiereis langs de westkust, ten einde na te gaan of dc maatregel van Ujdelijkcn of blij venden aard moet zijn. Peru. De nieuwe premier. Reuter meldt uit Lima: Ignacio Brandirez is benoemd tot. minister-president, ter ver vanging van Francisco Lanatta, die was af getreden. Frankrijk. Flandin bevestigt de ontvreem ding van het geheime document PARIJS. 14 April (Reuter). De Fransche minister van Financiën. Flandin, is heden in de zaak-Hanau door den rechter gehoord. Hij verklaarde, dat inderdaad het hem door de politie gezonden geheime document uit zijn werkkamer verdwenen was. Hij kon ech ter geen gegevens verstrekken, die het on derzoek op de een of andere wijze konden bevorderen. Australië. Ernstige onlusten in Auckland. Reuter meldt: Omtrent' de betoogingen van werkloozen te Auckland .waarbij talrijke winkelruiten werden ingegooid en verscheidene personen werden gewond, wordt nader gemeld, dat de in allerijl ter assistentie van de politie toe gesnelde mariniers den toestand aanvanke lijk niet meester konden worden. Latere be richten melden echter, dat de orde weer ge heel is hersteld cn dat dc politic versterking hoeft gekregen om herhaling der ongeregeld heden te voorkomen. Bij de botsingen tus- schen betoogers en politic zijn 23 agenten cn eenigc honderden burgers gewond. Men raamt de tijdens de plunderingen aange richte schade op ongeveer een millioen gulden. INGEZONDEN MEI) EDE KLINGEN, a 60 Cts. per regel. Minister Runciman over het resultaat der Britsche invoer rechten. Bij de indiening van de begrooüng voor den Board of Trade heeft Runciman. naar Reuter uit Londen meldt, de minister van handel, verklaard dat, dank zij de maatre gelen met betrekking tot den abnormalen invoer, de invoer met acht millioen pd-st. direct en met ongeveer 17 millioen indirect is afgenomen. Dit resultaat heeft een opleving der Britsche industrieën ten gevolge gehad, welke elke andere opleving sedert 1921 over treft. Runciman voegde er aan toe dat. terwijl andere landen een sterke vermindering van arbeidsgelegenheid toonden, Groot-Brittan- nic. dank zij de politiek der nationale regee ring, op. een. aanzienlijke vermeerdering in Turkije in den Volkenbond? LONDEN, 14 April. Uit Genève wordt volgens de Tel. aan de „Daily Telegraph" gemeld, dat Turkije waarschijnlijk in Sep tember een verzoek zal doen om als lid van den Volkenbond te worden toegelaten. Nieuw Duitsch voorstel ter Ontwapeningsconferentie. De Duitsche delegatie heeft bij het presi dium van de Ontwapeningsconferentie een nieuw voorstel tot wijziging van den tekst van artikel 1 van de ontwerp-conventle in gediend. De oorspronkelijke tekst van het eerste artikel luidt: „De hooge contracteerende mogendheden verplichten zich. overeenkomstig deze con ventie hun bewapening te beperken en zoo veel mogelijk te verminderen." De door de Duitsche delegatie voorgestelde tekst luidt: „De hooge contracteerende mogendheden besluiten hun wederzijdschc bewapeningen te verminderen en ie beperken zooals in deze conventie Is vastgesteld" Zwitserland. Anti-fascistische aanslag in Zurich? In het nieuwe gebouw van de Italiaansche koolnie te Ziirich is een hoeveelheid spring stof ontploft In een hoek van 't trappenhuis, ten gevolge waarvan de muur gedeeltelijk is gescheurd en nog eenige schade werd aange richt. Van de aangrenzende in aanbouw zijn de huizen, werden talrijke vensterruiten en kozijnen vernield. Men neemt aan, dat de aanslag gepleegd is door anti-fascisten. Het is evenwel ook mogelijk, dat er sprake is van een wraakneming van eenige ontslagen bouw vakarbeiders. Amerika. Merkwaardige uitspraak van Al Smith over de schulden kwestie. Al Smith die in 1928 democratisch candi- daat voor* het presidentschap was, heeft, naar Reuter meldt, aan een diner opschud ding gewekt onder de democratische leiders der VB. door aan te bevelen dat de V. S. gedurende de komende 20 jaar alles moesten vergeten wat, betrekking heeft op de schulden van Europa aan de V. S. en eik jaar als betaald op de hoofdsom der schuld 2 pet. moesten afschrijven van de bruto-waarde der Amerikaansche uitvoeren, afgenomen door de debiteurlanden. Smith achtte dit een veel betere manier om dejQ. handel te herstellen, dan, dc huidige ACENDA. Heden: VRIJDAG 15 APRIL Gem. Concertzaal: Haarlem's Gemengd Koor. Uitvoering van „Die Jahreszeitcn 8 uur. Kunstzalen „Reekcr", Wagenweg 102. Cri sis-tentoonstelling van werken van Haarl. Kunstenaars. Luxor Sound Theater: „Op dwaalwegen". Tooneel: Variété. 8.15 uur. Palace: Meisjes in Uniform. Tooneel: Ward en Metrenga. 8.15 uur. Rembrandt Theater: Mijn nichtje uit Warschau. Tooneel: Gezelschap Dammho- fer. 7 en 9.15 uur. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) P. Th. A. van Rijn, KI. Houtweg 15. Te'.ef. 10539. Firma C. G- Loomeyer en Zn., Zijlwcg 34. Tel. 12495. Schoterbosch-Apotheek, Rijksstraatweg 19. Tel. 12711. ZATERDAG 16 APRIL Stadsschouwburg: 'Uitvoering leerlingen School voor Lichamelijke Opvoeding mevr. Ruth Tobi en Els Keezer. 2.30 uur. Ned- Indisch Tooneel (Cor Ruys) „Wie van de Drie". 8 uur. Schouwburg Janswcg: Centraal Tooneel: „Mijn vader en ik" Brongebouw: Slotbal Micgielse van Van Ake. 9 uur. Restaurant Brinkman. Plein: Ver. v. ver betering v. h. lot der Blinden. Jaarl. Leden vergadering 8 uur. Kunstzalen „Reeker", Wagenweg 102 Cri sis-tentoonstelling van werken van Haarl. Kunstenaars. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. toegang vrij. Heemstede: Bronsteewcg 20. Alg. verg. v. aandeelh. N.V. Mij. tot Expl. v. Onr. goe deren „Spaarnestad", 3 uur. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Firma GrijseeLs en Van Hees, Lange Vaart straat 14. Tel. 11 000. L. Schoor!. Fr. Halsplein l. Tel. 11180. Bosch- en Vaart-Apotheek, Bosch- eu Saartstraat 26. Tel. 13290

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5