Het woord is aan Bol en bal. ANTHRACIET 71,60 per ILL. Verzoek aan Adverteerders! MUSEUM VOOR OOST-AZIATISCHE KUNST TE AMSTERDAM GEOPEND. i/¥-\ Het Belangrijkste. 49e Jaargang No. 14972 Verschijnt dagelijks, hehalve op Zon- en Feestdagen Maandag 18 April 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM cn ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per weck ƒ0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per weck ƒ0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. 0.65, franco per post 0.721 j. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels f l 75, elk 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 1- -1 regels ƒ0.60. elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Ou/c Qrocntjcs (iederen dag) 1—3 regels ƒ0.30. elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- cn Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oqg f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 1 50.-, Elke andere vinger f 1 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Gcïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-, Overlijden f600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400... Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f 75— Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 18 April. Lac/y Houston. Lady Houston heeft tweehonderdduizend pond sterling, a pari 2.4 millioen gulden en tegen de huidige koers berekend nog zoowat twee millioen, aan de Engelsche regeering aangeboden ten bate van het leger, de vloot en de luchtmacht. De Engelsche regeering heeft dit aanbod geweigerd. Ja, u leest niet verkeerd, u vergist u niet, de Engelsche re geering in groote meerderheid Conservatief, heeft dit cadeautje van millioenen gewei gerd! En dan nog wel door toedoen van den Kanselier van de Schatkist, Neville Cham berlain, een aarts-conservatief vol imperialis tische, protectionistische en daarmee ver wante gedachten. Hij heeft Lady Houston •weliswaar gehuldigd vanwege haar ..vader landslievende gevoelens" haar vaderland leeft nog steeds in vreugde en blijdschap, nietwaar, over de zegeningen die de vecht partij 1914 -1918 het bezorgd hebben maar daar iaat hij de hulde dan ook bij. Het ver volg van zijn brief luidt aldus: „Het lijkt mij onmogelijk giften voor de Schatkist aan te nemen, bestemd voor extra uitgaven voor speciaal-aangeduide diensten boven de daarvoor door de re- geering voorgestelde en daarna door het parlement aangenomen credieten". Lady Houston snapt hiervan niets. Zij heef' veel geld. verschrikkelijk veel geld. Zij is dol op bewapening, en vindt dat dat schandelijke parlement daar nog veel te zuinig mee om springt. Dat zal zij wel eens veranderen. Der halve besluit zij de oorlogs-, marine- en luchtvaartbegrootingen te verhoogen met een paar millioen, en biedt dat bedrag aan, de dankbaarheid van een verrukte Conserva tieve regeering en desnoods ook van het plebs in het parlement en daarbuiten ver wachtend. („Maar daarvan stel ik me niet veel voor my dear", zal zij vertrouwelijk tegen de een of andere vriendin gezegd hebben, „want dat soort menschen is altijd ondank baar". Als een bliksemstraal uit helderen hemel treft haar het antwoord van dien man Cham berlain (hij is nu natuurlijk „die man Chamberlain" voor haar) 'en zij antwoordt in het volgende kostelijke epistel, proeve van een boos damesbriefje, dat. zij meteen aan die kerels van de kranten heeft gegeven om Chamberlain een hak te zetten: Dear Mr. Chamberlain, Vergeef mij, ik heb mij kennelijk vergist, ik dacht dat u een Conservatief was, maar ik kan mij geen Conservatief voorstellen die mijn aanbod van 200.001) voor het Leger, de Vloot en de Luchtmacht zou weigeren, en zoo onvriendelijk weigeren. Hebt u die departementen wel geraad pleegd? Mijn gift was niet aan de schat kist aangeboden, en de regeering heeft er niets over te besluiten. Ik kan dit alleen herhalen en herhalen en nog eens her halen: dat het geld dat ik aangeboden heb niet voor de schatkist maar voor het Leger, de Vloot en de Luchtmacht be stemd was. En als u zegt dat er geen precedent be staat bent u alweer mis. want ik heb mijn eigen precedent geschapen toen ik anderhalf millioen pond gaf aan meneer Churchill (die toen Kanselier van de Schatkist was) en later nog eens toen ik 100.00b pond aan de Luchtmacht gaf (voor de Schneider Trophy race). Dus ziet u het, meneer Chamberlain, ik heb uw brief regel voor regel en woord voor woord beantwoord, en uw ar gumenten totaal uiteengerafeld". Is het geen prachtig tragi-komisch geval? Tragisch omdat een vrouw die over mil lioenen ponden beschikt in een land, waar millioenen menschen lijden onder de gevol gen van een oorlogsramp, haar geld niet beter weet te besteden dan door het voor de voorbereiding van een volgende massa moordpartij beschikbaar te stellen. Komisch (en toch ook wel weer even tra gisch) omdat iemand, die over een dergelijke financiëele macht beschikt, zoo hopeloos on wetend is omtrent de eerste beginselen der staatsinrichting, dat zij meent een defensie- begrooting te kunnen verhoogen op haar eigen houtje dat zij zelfs schrijft- ..de regee ring heeft er niets over te beslissen", en een soort record van onnoozelheid bereikt door le zeggen: „het is heelemaal niet voor de schatkist, bestemd, maar voor het leger, de vloot en de luchtmacht". Misschien laat zij straks een generaal, een admiraal en een luchtm aar schalk bij zich komen, geeft hun ieder een chèque van 66,666 pond en zegt erbij: „Hier hoor, dat is voor u. Maar het mag alleen aan uw diensten besteed worden, natuurlijk begrijpt u dat. en geen woord te gen dien man Chamberlain, want die wil het niet hebben en denkt dat-ie er zich mee be moeien mag". Dan zullen de generaal, de admiraal en de luchtmaarschalk ook moeten weigeren ja. zelfs zij! vanwege de discipline. En Lady Houston zal er heelemaal niets meer van begrijpen, want zij hebben toch zulke mooie uniformen, en degens aan ook. Zijn ze dan nog bang voor zoo'n ongewapenden burgerman, voor dien Chamberlain? Wat de vechtlustige dame verder 4oen zal is nog niet bekend. Misschien geeft zij de millioenen aan Japan cadeau, dat ze wel grinnikend aan zal nemen, of maakt ze er een subsidie aan de oorlogsindustrie van. Het is toch vooral tragisch- Zoo denkt en handelt een vrouw een Vrouw! in den jare 1932. tijdens de Ont wapeningsconferentie R. P. Otto Weiss Er zijn boeken die veel meer weten dan zij die ze geschreven hebben. Wat hebt ge dezen Zondag* Voor uw vermaak gedaan? Zijt gij ten bal getogen Of naar den bol gegaan? Er waren bollenvelden. Met geel en paars bedekt. Er was een machtig balveld, Oranje en rood gevlekt. De bollen brachten stemming Van rust en poëzie, De ballen de emotie Van vaart en energie. Het een was spel van kleure 1-Iet ander: spel van kracht, Hebt gij een overwinning Of bloemen thuis gebracht? 't Was keus uit bol- of balveld. Uit bloem en Stadion. Maar wat helaas mankeerde Aan Zondag wasde zon! P. GASUS. INGEZONDEN MEDF.DEELINGEN. Afmeting 12/20 m.M. N.V. STEENKOLENHANDEL V|H. J. H. KRUL JR. OVERVEEN TELEFOON 11615—14106 NOG GEEN BOLLEN-ZONDAG. VEEL AUTO'S, GEEN FIETSERS OF WANDELAARS. Zooals wij voorspeld hebben, was er giste ren geen sprake van, dat de Zondag op den naam bollen-Zondag aanspraak mocht ma ken. Behalve dat alle velden nog niet. haar volle kleurenpracht vertoonden hield het koude weer de menschen veeleer in huis, dan dat het hen naar buiten lokte. Wel waren er veel auto's op den weg, maar van een groot aantal fietsers of wandelaars, was niets te bespeuren. De N.Z.H. had extra-diensten ingelegd, maar heeft dezen maatregel weer spoedig in getrokken, toen bleek dat hij absoluut niet noodig was. Hopen wij op den volgenden Zondag! SLECHT CHAUFFEUSE Zondagmorgen omstreeks 10 uur werd een agent van politie, die met zijn fiets aan de hand op de Langebrug liep, door een hem achteropkomenden auto aangereden. Tegen de 30-jarige bestuurster uit Rotterdam, die onder toezicht chauffeerde, is proces-verbaal opgemaakt. De agent liep geen letsel op, zijn rijwiel werd niet beschadigd. Wij verzoeken adverteerders nog eens vriendelijk, doch met cenigen aan drang, de teksten- hunner advertenties vooral vroegtijdig in te zenden. Dit is voor ons gemakkelijker, doch in de eerste plaats voor henzelf van groot belang. Zij vermijden hierdoor niet alleen de kivade kans, dat het ons, door grooten toevloed van advertenties in de laatste uren voor het verschijnen van ons blad, eenvoudig onmogelijk wordt, hunne annonces nog tijdig voor het opnemen op denzelfden dag ge reed te maken, waardoor de plaatsing tot een volgend nummer verschoven moet worden; doch tevens kan aan laat ingezonden opdrachten uiteraard niet dezelfde zorg worden besteed, als aan eerder ontvangen advertentie teksten. Vroegtijdige toezending komt dus tn de allereerste plaats den advertenties zelf en daardoor den adverteerders ten goede. Administratie Haarlem's Dagblad. De voorzitter Mr. M. R. Westendorp, houdt zijn openings openingsrede. De Bcrlijnschc prof. Otlo Kümmell prijst daarna Nederland. Zaterdagmiddag heeft de officieele opening plaats ge had van boven staand instituut, door de voortdu - rende en onver zwakte bemoeiingen van de Vereeniging van Vrienden der c=r- ui Oost-Aziatische Lp Kunst tot stand gebracht en met medewerking der gemeente Amster dam in. haar Ste delijk Museum (tuinzaal) onder gebracht. Een groot aantal autoriteiten, op maat schappelijk- zoowel als op kunstgebied heb ben door hun aanwezigheid aan" deze opening luister bijgezet. Besturen van Rijk, Provincie en Hoofdstad waren door hunne hoogstge- plaatste ambtenaren vertegenwoordigd, de Japansche gezant was aanwezig cn uit de wereld der museum-directies, der kunstenaars en der bekendste kunstvrienden in ons land trof men de prominentste figuren hier ver- eenigd. Doch ook uit het buitenland waren een aantal reputaties op het terrein der Oost- Aziatische kunst overgekomen: wij noemen •Prof O: to Kümmell van de Berlijnsche Muesa den heer Hobson. van het Britisch Museum, den heer Georges* Salles. van den Louvre. Uit Brussel de heer cn mevrouw Stockiet, groote verzamelaars beiden, wier collecties beroemd zijn en die dor Hoilandsche vereeniging zier. steeds zeer genegen betoond hebben. De openingsrede werd door den voorzitter, Mr. H. K. Westendorp gehouden, die daar in de aandacht vestigde op het eindelijk bereiken van een gesteid doelhet hebben van een eigen mu seum voor Oost- AziatiSche kunst in de hoofdstad. Hij herinnerde aan den betrekkelijk nog jeugdigen leeftijd der vereeniging en aan haar eerste successen, haar groote tentoonstellingen en den groei harer eigen verzameling, die laatstelijk on derdak gevonden had in één der lokaliteiten van de Rijksakademie op de Stadhouders kade. Verder aan de stichting van een fonds voor aankoopen, waaruit heit mogelijk geweest was, te putten tot spreker verleden jaar een reis door 't Oosten gemaakt heeft voor zoover Japan betreft daarbij vergezeld door den ijvc- rigen en enthousiasten custos der verzame ling. den heer Herman Visser. Ook voor diens verderen veelzijdigen arbeid werd deze laatste keer onder levendig applaus der aanwezigen door den voorzitter dank gezegd. Daarna sprak Prof. K m_m e 11 een ge- lukwensch tot de jonge Vereeniging. Geestig verontschuldigde hij zich. niet in het. Neder- landsch te kunnen spreken maar zich van het meest-oostelijke dialect van het Neder- landsch te moeten bedienen. Buitengewoon vriendelijk liet deze geleerde van wereldfaam zich over de resultaten, reeds thans door de Hollanders bereikt, uit. Hij ontveinsde zich niet dat het voorloopig onmogelijk zou zijn de verzamelingen der Londensche en Ber lijnsche musea nabij te komen, maar consta teerde, tevens dat voor een onderdeel, de kunst van Indonesië, toch nu reeds de be langstellende naar Amsterdam zou moeten komen. Onnoodig te zeggen dat de blijkbaar hartelijk gemeende woorden van dezen ge leerden Bcrlijner luide werden toegejuicht.. Ten slotte: Amsterdam's eerste magistraat, burgemeester De V 1 u gt. Deze wees er op dat, ondanks het feit dat onze handelsbe trekkingen met het Oosten reeds van eeuwen her dateeren. onze belangstelling voor de kunst van dat Oosten eerst in de jaren zes tig der vorige eeuw is ontwaakt. Ook deze spreker bracht hulde aan het Bestuur der Vrienden, voor hun tact, doorzicht en ar beidzaamheid, en aan dc vrienden v;n dit Bestuur, die zelfs in deze moeilijke tijden die actie met mildheid hadden willen steu nen. Spreker citeerde Henri Borel en diens verhaal van den geheimzinni- gen. Chineeschen antiek-handelaar die zijn schoonste schatten slechts toonde zoo zijn be zoeker hem waar dig scheen de schoonheid daar van te ondergaan. In dit verband ver moedde spreker dat de Vereeniging in den heer Visser een conservator bezat wien in het Oosten niets verborgen was gebleven. Aan het slot zijner voordracht gekomen ver klaarde burgemeester De Vlugt het museum voor Oost-Aziatische kunst voor geopend. Bovenvermelde feestelijke woorden werden uitgesproken in de eerezaal van het Museum te midden der Fransche schilderijen uit de Ecole de Paris, waar de Marokkaners van Henri Matisse tot achtergrond dienden van de weinig-Oostersche profielen der drie rc- Hcm volgt Amster dam's burgemeester De Vlugt. Het publiek luistert intelligent. denaars. De tuinzaal waar nu dc Ooster- sche kunst gehuisvest is, was door de vele vitrines en afschuttingen daarvoor on geschikt. Bovendien leent zich, door accoustiek en belichtting deze ecre-zaal uitnemend voor voordrachten met een groot publiek, en zal ze daarom in de naaste toekomst nog wel meermalen daarvoor worden in gebruik ge nomen. Bedriegen wij ons niet dan is or daar bijvoorbeeld binnen kort een lezing over a tfY- T de tentoongestelde W. - Fransche kunst te bjT verwachten (door I Claude Roger Marx of een ander en zouden ook muzi kale voordrachten in overweging ziin. Het Stedelijk Mu seum is voor Am sterdam wel het centrum geworden, waarin het kunstgevoelig deel der bevolking zich vertoont en thuis voelt. Een levend, cultu reel element derhalve waarvan men den bloei gaarne zal volgen, en dat anderen ste den tot navolging prikkelen kan. Een zoo groot mogelijk publiek binnen zijn muren te trekken, bij voortduring, en door interessante opbouwende manifestaties blijft de opgaaf voor een gebouw der gemeenschap. Het nieuwe museum thans in het gebouw ge huisvest, zal hopelijk aan die opgaaf mede kunnen arbeiden. Men behoeft niet tot de ingewijden te behooren om van dc schoon heid der Ooster- sche kunst te kun nen genieten. Mooie dingen spre ken een duidelijke voor ieder verstaan bare taal. cn dat des te duidelijker, wanneer, zooals hier de opstelling met smaak en kunstzinnigheid ge schicd is. Daaraan is heel wat arbeid (cri koste gelegd. Eerst Vrijdagnacht om zes uur werden de laatste etiketten op de laatste voorwer pen aangebracht. Maar toen was ook alles in de puntjes. En gereed om ieders bezoek, ook dat van u, lezers, te ontvangen. De praktijk zal ook ten onzent, nu verder wel uitmaken in hoeverre de belangstelling in deze dingen van schoonheid, een modieus zuchtje voor enkelen of een blijvende stroom ter verfrissching voor velen zal zijn. Maar Amsterdam's politici links Kete laar, rechts Polak) nog intelligenter. Tenslotte ziet onze teekenaar Wladimir Bielkine den Commissaris der Koningin cn Amsterdam's socialistische wethouder Boek man, gezamenlijk dc Oost-Azialischc Kunst savourecrcn. J. H. DE BOLS. STEEKPARTIJ IN HAARLEM-NOORD. VIER PERSONEN LICHT GEWOND. Zondagavond heeft een 30-jarig man, in een perceel aan de Eschdoornstraat, Haar lem-Noord wonende, terwijl hij met zijn moeder, zijn vriend en diens meisje het avondeten gebruikte, plotseling zijn vriend met een broodmes aangevallen, en bracht hem een niet ernstige wonde in den rug toe. Bij de hierna ontstane worsteling werden alle vier personen licht gewond. De moeder is thuis verbonden door een lid van den On gevallen dienst, de vriend en zijn meisje zijn naar het St. Eiisabethsgasthuis vervoerd en aldaar verbonden. De dader, een zenuwpatiënt, is in het Eiisabethsgasthuis ter observatie opgeno men. BISSCHOPPELIJKE BENOEMINGEN De Bisschop van Haarlem heeft naar „St. Bavo" meldt, benoemd: tot Geestelijk Ad viseur van Groep II Sociale Verecnlgingen te Beverwijk R.D. A v. Nobelen; van de A. R. K. A- afd. „Bloembollenstreek": R.D. K. Wes terkamp. Nederland slaat België met 21. (2e olad, 2e pag.) Het jubileum van den Alg. Bond van Politie personeel. (2e blad, 3e pag.) HollandAmcrikalijn zal om dc veertien dagen varen. (2e blad, 2c pag.) Aanrander uit Tubbergen gearresteerd. ARTIKELEN. ENZ. R. P. Lady Houston. (le blad, le pag.) Lettinga: FiJianciecle Kroniek. (2e blad, 3c pag.) Bcp Often: Langs dc Straat. ..Schijn". (2e blad, 3e pag.) J. H. de Bois: Museum voor Oost-Aziatische Kunst te Amsterdam geopend. (le blad. le pag.) H. L. Warnier: Lecrlingenuitvoering van Ruth Tobi en Els Kcczer. (2c blad, 4e pag.) WIELRIJDSTER DOOR VRACHTAUTO AANGEREDEN. Een Zondagmorgen om 11 uur op dc Am- sterdamsche brug rijdende vrachtauto, liet een voor haar uitfietsende wielrijdster te weinig ruimte bij het inhalen en reed haar aan. De 22-jarige wielrijdster viel. kneusde haar linkerarm en liep een hoofdwonde o». Zij werd met den vrachtwagen naar het St. Eiisabethsgasthuis vervoerd, waar zc ver bonden is. Daarna kon zij zich weer huis* waarts begeven. DE ONAFHANKELIJKE SOC. PARTIJ. Morgen. Dinsdagavond wordt in h^t ge bouw van den Protestantenbond een vergade ring van de afd. Haarlem van de O. S. P. ge houden. De heeren R. K. van Staal en R. Stenhuis zullen het onderwerp: „Waarom de O. S. P.?" behandelen. ZANDVOORT DE GEMEENTE-FINANCIëN. 3 pCt. PENSIOEN PREMIE KORTING VOOR G-MEENTE-PERSONEEL? DAN 45 OPCENTEN OP DE FONDS BFL STIN G Tengevolge van de crisis is de toestand van de Zandvoortsche gcmcentefinanclën minder gunstig geworden. Te verwonderen Is dat niet, want al zou er geen malaise gekomen zijn, dan zou het toch moeilijk zijn geweest om de eindjes aan elkaar te knoopen. De ge meente wordt namelijk sterk gehandicapt door het feit, dat in 5 jaar bijna f 300.000 verrekend moeten worden, die in de vette ja ren te veel van het rijk ontvangen ziin als belastinggelden. Dit Is per jaar bijna f 60.000, zoodat van 5 magere jaren voor Zandvoort gesproken kon worden. 193! was het eerste magere jaar, 1932 het tweede, zoodat er nog 3 In aantocht zijn. Als de gemeente Zandvoort nu niet met die strop zat, zou de toestand van de financiën na in werking-treding van do nieuwe finan- cieele verhouding tusschen rijk en gemeen ten, zoo gezond zijn als iets. Er zouden zelfs geen opcenten op de fondsbelasting noodig zijn. Door de crisis is het extra moeilijk om door de magete jaren heen te worstelen. Aan ar menzorg en werkioozenstcun moet vee! meer uitgegeven worden dan begroot was. Dc vo rige week waren er te Zandvoort nog 150 steuntrekkenden. De 1 10.000 die voor steun op de begrooting voor 1932 uitgetrokken wa ren, zijn lang niet voldoende om dc uitgaven voor dit doel te dekken. Van het college van Gedeputeerde Staten is de door den raad vastgestelde begrooting voor 1932 terug ontvangen met verschillende op- en aanmerkingen. Wil men aan de ver langens van Gedeputeerde Staten in dit op zicht voldoen en in de meeste gevallen is daaraan geen ontkomen en rekent men op hoogere uitgaven voor steun aan werk- loozen, dan zal het noodig zijn maatregelen te nemen om de uitkomsten der gemeente te vermeerderen en de uitgaven te beperken. B. en W. hebben bij het Georganiseerd Overleg een voorstel aanhangig gemaakt om Z% der pensioen-premie op het gemeente- personeel te verhalen. Daarmede zou vol daan worden aan de eischen van Jiet zooge naamde kortingswetje. Onze zegsman achtte het evenwel niet onmogelijk, dat dc gemeen te aan het rijk zal vragen im niettegenstaan de de korting die op het personeel wordt toe gepast, de rijksuitkeering aan Zandvoort niet te verlagen in verband met de voor Zandvoort geldende bijzondere omstandig heden. Verder zijn maatregelen in voorbereiding om te komen tot bezuinigingen op de uitga ven voor dc politie en het onderwijs. Men wil o.a. de toelage aan de politie voor klee ding verlagen. Er Is een gerucht, en dat is niet van grond ontbloot, hoewel nog niet van een voorstel van B. en W. of de financieelc commissie uit den raad gesproken kan worden om het aan tal opcenten op dc Fondsbelasting opnieuw hooger te stellen. Bij de begrooting was ge rekend op 30 opcenten een maand geleden was het aantal al verhoogd tot 45. maar nu is het te voorzien, dat er een voorstel zal ko men om dit aantal alsnog hooger te stellen. Het Overleg dat over de pensioen-premie beraadslagen zal, komt Dinsdagmiddag b;i- cen,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1