SCHOONHOVEN, DE STAD VAN HET ZILVER STADSNIEUWS Uitvoer vooral naar de waarde gedaald. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG T9 APRLL 1932 Edelsmeedkunst in het polderland. In 1234 legde Graaf Florls de Vierde van Holland een zwaren dijk langs de Lek van Amerongen stroomafwaarts. Onder de schutse, én van den Graaf én van den Lekdijk, ontbloeide Schoonhoven als stad, Een machtige stad werd Schoon-hoven, invloedrijker dan Gouda; stapelplaats van het hout. De houtschippers, die den Rijn af zakten brachten uit de Duitsche Rijnsteden zilveren lepels mede en sieraden, wellicht voor de Schoonhovensche vrouwen, zeker voor de kooplieden in de stad aan de Lek. Want de Schoonhovensche poorters, die den grooten machtigen Sint Bartholomeus konden bouwen met zijn zwaren wilskrachtl- gen toren, waren om te koopen rijk genoeg. Tot tweemaal toe brandde de stad af. Dordt verkreeg de stapel van het hout en in Schoonhoven slonk de rijkdom met den handel. Maar als een kostelijk bezit uit tij den van macht en voorspoed bleef de Sint Bartholomeus. Zooals een gespierde vuist, vastberaden gebald ligt op het blanke hout van de tafel, zoo woog op dit nauw'ontwater- de land de kracht van den stoeren toren. Onder zulk een toren was het uiterlijk stille Schoonhoven, dat in de ambtsperiode van mr. F. L. J. E. Rambonnet, nü Velsen's burgemeester, een zéér vooruitstrevende werd onder de kleine steden, nimmer een suffe doode stad. In de achttiende eeuw heeft Schoonhoven kostelijk profijt getrokken van wat gebleven was. Het zilver. Geografisch-economisch kon de stad op den duur niet anders pretendeeren dan het centrum te zijn van de Krimpener-, de Lo- piker- en de Alblasserwaard. Maar de poor ters redden uit den brand het Duitsche edel- smeedwerk. En waarom zouden zij zelf geen edelsmeden kunnen zijn? Wanneer Gorter sprak van een oud stadje langs de watergracht, dan zou dit Schoonho ven kunnen zijn. Eén oude boomengracht, waarnevens de architecturale pracht rijst van een roode steenen kerk en, fel contrast, een gothlsch raadhuis van witten natuur steen met een speeltoren, fijn als het zilver zelf. Eén smalle streep water, besloten tus- schen het verwulft van den steenen Dam met de Waag aan de eene en de sluizen met de Veerpoi-t in kostelijke rijke renaissance aan de andere zijde. En daaromheen staan de huizen, om de steegjes en de straatjes. Lut tele passen ver eigenlijk maar, dan zijt ge aan het plantsoen en de singels en achter de boomen van de singels ligt de polder. Is het niet merkwaardig, dat dit de zilver stad werd van Nederland? Tachtig firma's concentreerden binnen deze veste een vierde van de Ncderlandsche zilverindustrie. Tachtig cdelsmeedbedrijven met honderd vijftig werklieden. Welk een ge halte voor een stad van 4500 zielen! Do liefde en bewondering van burgemeester Rambonnet won deze edelsmeedkunst. Zoo veel ware kunstenaars zijn er onder deze eenvoudige lieden, vertelde hij ons. Hoe ont zaggelijk veel artisticiteit, hoeveel vakbe kwaamheid, hoeveel energie en leed vinden zich weerspiegeld in de zachte glans van schoonhoven's zilver? Leed ook, want niet altijd was de zilver- smeedkunst voor de bevolking een zegen. Kunstnijverheid van het vroegste begin af, was de zilversmederij in den oorsprong toch geen huisindustrie. ZIJ was fabrieksnijver heid en de bedrijven waren in handen van slechts enkele industricelen. De werktijden waren lang, tot zestien uur per dag, en de loonen laag. De fabrikanten werden rijk. Toen kwam de sociale wetgeving en de onder nemers trokken weg. Met hun geld. Den ar beiders bleef niets anders over dan zich te vestigen als kleine nijveren. Maar tusschen een zoo groot aantal patroons was de con currentie fel, zoodat verbetering nog uit bleef. De verkoopsmethoden waren primitief georganiseerd. Aan het eind van de week ging de patroon er zelf op uit om zijn waar aan den man te brengen. Zoo zag men het gebeuren, dat Zaterdags de zilversmeden in het locaaltje stapten naar Gouda om de win kels In de steden te bezoeken. En te wedijve ren in de geringheid van den prijs. En dat gebruik is nog niet heelemaal verdwenen. Het is te danken aan den heer C. Vredeiv burg, destijds controleur van den Waarborg, dat drie jaar geleden de eerste stappen wer den gedaan om verbetering in den toestand te brengen, welke tot stand kwam door een prijsovereenkomst tusschen alle zilversme den. De heer W. Hooykaas bracht het con tact tot stand met de edelmetaalbedrijven en uit is het met de moordende concurrentie. Er zijn vaste prijzen en onder de vaste prij zen gaat het goed. Er is nog een reden, waarom het goed gaat. Het klinkt wat paradoxaal, maar die reden is: de lage zilverprijs. De lage prijs bracht het „schepwerk", het kleine zilver werk, waarin Schoonhoven specialiteit is, binnen het bereik van den kleinen man. Hij behoeft zich niet meer tevreden te stellen met surrogaten. De heer H. Ellens, eenige jaren geleden di recteur van de Rijksvakschool voor de Kunst nijverheid te Schoonhoven, thans to Sant poort wonend, heeft Schoonhoven in ander opzicht vooruitgebracht. Hij, door en door artist, schonk de handwerkskunst ontwerpen voor nieuwe modellen, hij vestigde haar aandacht op de modernste soort, het geha merd zilver, waar zooveel vraag naar is. Zijn werk wordt voortgezet door den heer Bosch, den tegenwoordigen directeur van de Vak school. De vakschool, die in de derde plaats een reden werd van den huidigen bloei. Er brandt in dit vlakke boersche land van Holland een opmerkelijke, Ingeboren kunst zin, er werken ongedachte rijke industrieën, Er wordt fraai plateel gebakken in Schoon hoven en vroeger weefde men er tapijten en prachtig gobelin. En hooge.r op de kaart, in Nieuwkoop werkt hot vreemde en onbekende gild van een en veertig smeden. Schoonhoven's kunst staat hooger, tech nisch en artistiek. - Hoe edel is de ontastbare pracht van het stralende zilver. Hoe edel is het zilversmidsbedrijf. Wij zullen u morgen er nog iets van ver-v tellen. K. Pk. STAKING VAN HAARLEMSCHE TE WERK GESTELDEN. TEGEN EEN LOONSVERLAGING TE CASTRICUM. In de werkverschaffing te Castricum. waar werkloozen uit de gemeente Haarlem zijn te werk gesteld, is Maandag een staking uitge broken. Van de zijde der te werk gestelden deölt men ons daarover het volgende mede: De staking is het gevolg van een loonsver laging, ingevoerd door de Ncderlandsche Heidemaatschappij, die het werk uitvoert. Tot nu toe was het garantieloon f 22.50. het geen bij een werkweek van 45 uur neerkwam op 50 c.ent per uur. Thans is het garantieloon verlaagd tot f 20.25 of 45 cent per uur. Een goede grondwerker kan 500 M2. spitten en verdiende vroeger f 30, hetgeen neerkomt op 6 cent per vierkanten meter. Dit bedrag is thans verlaagd tot 4 cent, dus f 20.per week. Al deze bedragen zijn gerekénd zonder regen verzuim of ziekte. Regenverzuim werd vroeger betaald met 31.5 cent per uur van den aanvang af. Nu is dit geworden 36 cent por uur, waarbij echter de eerste 3 uren niet meegeteld worden. Wanneer het dus niet drie uur en meer achter eikaar regent dient men te blijven werken, daar anders geen uitfasering gedaan wordt. Een karreploeg verdiende vroeger 55 cent en verreed ongeveer 25 karren per dag. Nu is dat 44 cent geworden. De taludmakers kwamen van 45 op 36 cent per vierkanten meter. De Zaandammers zouden ook onder deze nieuwe voorwaarden gaan werken, maar hebben ze evenmin geaccepteerd. Er zijn 25 Zaandammers in staking en 50 Haarlemmers? De organisaties ondersteunen de actie niet. De te werk gesteldeh hebben echter zelf de leiding in handen genomen. Er is een woord voerder gekozen. De directeur van den gemeentelijken werk looshcldsdionst te Haarlem, de heer J. Va- dor. was Maandagmorgen zelf op het werk. De staking wordt gevoerd Onder de leuze: Geent cent loonsverlaging, handhaving van de oude tarieven. Nog deelde men ons mede. dat de vordc- v gen op het werk zeer snel gaan. en dat reeds vier maanden op den geschat-ten .u'ïeidsduur voor de onderdeelen van het p' n vooruit is. I' lARLEM'S KINDERKOOR ..INTER NOS". Op het concert te geven door bovenge noemd kinderkoor onder leiding van den heer Jan Booda op Maandag 25 April zal haar r- ■'«werking verloenen. de bekende Haar- U-M- - M-^anzangeres mcj. Betty Dijkstra De begeteidfcg van het kinderkoor is in handen van mej. Rie Klok. JACOB VAN LENNEP. HET JUBILEUM VAN DEN HEER VAN ZANDBERGEN. De tooneelvereeniging „Jacob van Lennep" zal Woensdag as. 20 April in den Stads schouwburg een eere-avond geven ter gele genheid van het 24-jarig bestaan en tevens het seizoen sluiten met een bijzondere op voering van „Er zij Recht" waarin de heer Van Zandbergen zal jubileeren als dilettant- tooneclspeler. De zeer ernstige studie onder deskundige leiding doet verwachten, dat dit een der beste opvoeringen van Van Lennep zal worden. De rolverdeeling is als volgt: Mr. H. Brandenburg, Officier van Justitie, de heer A. van Hemert. Zijn zoon, Sub-officier van Justitie, de heer G. de Lugt. Mr. Wehner. President van de Rechtbank, de heer H. J. J. van Zandbergen. Mr. Bekking, Officier van Justitie, de heer Th. Kruijt. Mr. Sneller, de heer VLsca. Vrouw Wild, mevr. B. Lingeman. Haar zoon, de heer M. de Vries. Liesbeth Hesse, mevr. D. Tuininga. Muzel Smidt, mevr. A. Groeneweg. Bode. de heer H. Tuninga. Commissaris van politie, de heer F. Geels. Rechercheur, de heer G. Groeneweg. Er bestaat voor deze opvoering veel belang stelling. De beschermheer Jhr. van Lennep benevens tal van afgevaardigden van ver- cenigingen zoowel binnen als buiten de stad zullen de uitvoering bijwonen. Na afloop der voorstelling zal de heer Van Zandbergen wor den gehuldigd door bestuur en werkende le den, benevens door een commissie uit de le den. Daarna is er een groot bal In de feestzaal van den Haar!. Kegelbond, waar het 24-jarig bestaan zal worden gevierd. MUZIEK EN ZANG IN „ZONNEHOEK". Zondagavond gaven de dames AU Reycr. Corrle Vogels en de heer Slcbos een muziek avond voor de patiënten van ..Zonnehock" (Diaconessenhuis). De avond werd geopend met een gevoelvol „Onze Vader" van Pomper. gezongen door de heer Slebos. De begeleiding was in goede handen. Zeer mooi klonken de duetten gezongen door Ali Rcyer en Corrle Vogels. Toen de heer Slebos don avond gesloten had met het machtig „Pilgcrchor" uit Tann- hauser, was deze mooie avond weer voor bij- Dc patiënten waren uiterst, dankbaar voo. den mooien avond.. HET LAGER ONDERWIJS TE HAARLEM. DE ACHTERUITGANG VAN HET OPENBAAR ONDERWIJS TOT STAAN GEKOMEN? Het openbaar onderwijs. Aan het verslag omtrent den toestand van het Lager Onderwijs te Haarlem over het jaar 1931 uitgebracht door de Commis sie van Toezicht op het L.O., ontleenen wij het volgende. Na een „In. memoriaal" gewijd aan. den heer Vincent Loosjes, in leven oud-wethou der van onderwijs en voorzitter der Commis sie van Plaatselijk Toezicht op het L.O. alhier volgt een overzicht van den algemeenen toe stand van het L.O. in. onize stad, waarin wordt herinnerd aan de van zeer veel zijden gevoerde oppositie, tegen het wetsontwerp- Terpstra. Verschillende nieuwe scholen voor open baar L. O. werden, in gebruik genomen.. Een gebeurtenis van grooie beteekenis was voor al de ingebruikneming van de dag-open- luchtschool aan den Middenweg in Haar lem-Noord. Op 5 September 1931 had de opening plaats van het nieuw ingerichte gebouw voor Gewoon L.O. met Montessori-leerraethode aan de Bakkerstraat. De U.L,O.-scholen gingen goed vooruit en tellen 63 leerlingen meer dan verleden jaar. Het eindcijfer voor leerlingen van openbare dagscholen, steeg van 7694 in 1930 tot 7919 in 1931. Of de achteruitgang van het open baar onderwijs thans inderdaad tot staan gekomen is, zal het volgend jaar eerst kun nen blijken. Dat. in tegenstelling met vorige jax-en, het aantal leerlingen van het eerste jaar een flinke toeneming toont (met 85) zou wel in deze richting wijzen. De omvang van het Vervolgonderwijs is ook flink toegenomen; 603 leerlingen vol gen thans de cursussen, tegen 531 het vorig Jaar. Nog 157 leerlingen uit andere gemeenten bezoeken de openbare Haarlemsche scho len. Opgericht werd een lichtbeeldencentrale, waarvoor de gemeente f 20.000 beschikbaar stelde Men heeft thans reeds de beschik king over 3000 plaatjes. Een dergelijk insti tuut bestaat in Holland nog nergens. Aan. verschillende scholen zijn nog kleine gebreken, (tocht, niet voldoende werkende centrale verwarming enz.) dde wel verhol pen kunnen worden. Het aantal leerlingen, dat na het verla ten. der lagere school geen opleiding meer geniet is flink afgenomen en daalde van 168 tot 144. Het aantal leerlingen van het IJL.O. is se dert het vorig jaar wederom met 68 toege nomen. De beide scholen voor buitengewoon on derwijs gingen weer in leerlingenaantal vooruit en tellen thans te zamen 257 leerlin gen. Het vervolgonderwijs telde aanmerkelijk meer leerlingen dan het vorig jaar. Dit aan tal steeg van 527 tot 603. Het bijzonder onderwijs. Het bijzonder onderwijs toonde eenigen vooruitgang op verschillende punten. Zoo ging het leerlingenaantal met 334 vooruit; een nieuwe school werd geopend aan de Slachthuisstraat, hoek Byzantiumstraat. Het schoolgebouw aan de- Dreef van de Ohr. Op leidingsschool werd verbouwd en uitgebreid. De schoolgebouwen voor bijzonder onder wijs blijven zeer goed. voldoen, hoewel de klacht, dat er tc weinig ruimte is. steeds blijft, bestaan. Het bestuur van het Inti- tuut Oranje Nassau b.v. klaagt over veel te weinig ruimte en zegt, dat geen der lokalen bij de tegenwoordige bezetting aan dc mini- mum-eïschen voldoet. PERSOONLIJKHEÏDSONDERWIJS. Men schrijft ons: Voor de lezing over dit onderwerp, gehou den door den heer L. Groeneweg, hoofd der school voor persoonlijkheidsonderwijs te Am sterdam, bestond groote belangstelling. De gehuurde zaal bleek te klein en moest door een grootere worden vervangen. Na de wijsgeerige basis van het door hem gecreëerde stelsel uitvoerig en duidelijk te hebben behandeld, gaf de inleider een inte ressante beschouwing over den gang van za ken in zijn school, die geen lesrooster kent en waar de kinderen met de eenige beperking opgesloten in de spreuk: „Hinder niemand" vrij zijn om hun wijze van werken en de volgorde van hun arbeid zélf te bepalen. Het zenuwsloopende „ordehouden" van de klassi kale school kent het P. O. niet.. De resultaten van de 6-jarige proef met 29 kinderen van de gewone volksschool genomen, waren zeer bevredigend, zoodat het Gemeen tebestuur van Amsterdam tot het stichten ecner aparte school voor P. O. besloot. Op de inleiding volgde een geanimeerde discussie met onderwijzers en aanwezige ouders. De Bond van Ned. Onderwijzers kan met voldoening op het organiseeren van dezen avond terugzien. VOOR DE BLINDEN. VERBETERING VAN HET LOT DER BLINDEN. Zaterdagavond hield de vereeniging tot verbetering van het lot. der blinden in Ne derland en Koloniën, afd. Haarlem en om streken hare jaarl. ledenvergadering in res taurant Brinkman, Houtplein, onder leiding van haren voorzitter, den heer G. J. Kroese. Het verslag van de secretaresse, mej. C. A. Doorn werd voorgelezen en goedgekeurd. De administratie van de penningmeesteresse, mej. A. S. Cool was door een commissie na gezien en- accoord bevonden. Hot aantal contrib. leden bedraagt 175. Niettegenstaande de moeilijke tijdsomstan digheden kan do vereeniging hare 38 blinden steunen op verschillende wijze, hetzij door het. verstrekken van levensmiddelen, brand stoffen. kleeren enz. De dames zorgen voor het werk der vrou wen. dat met St. Nic. en Kerstmis verkocht wordt. Gezellige bijeenkomsten werden georgani seerd. in één woord vee! wordt voor de blin den gedaan om hun het leven wat mooier te maken. De N. Z. K. Trammaatschappij verschaft tramkaarten tegen halven prijs aan blinden, die ze voor hun werk noodig hebben. De bibliotheek breidt zich steeds uit dank zij het brailleeren van verscheiden dames en heeren. De vereeniging kan met voldoening op haar werk terugzien; wij hopen, dat wij den steun harer leden mogen behouden om dl werk naar behooren tc kunnen voortzetten Geen enkel Nederlandsch product onaangetast. Ook de invoer nu zeer verminderd. In November 1931 gaf de heer F. V. Valstar te Naaldwijk te kennen, dat hij als lid der Commissie-de Vries wenschte te bedanken, omdat hij zich niet vereenigen kon imet de werkwijze der Commissie. De belangen van den land- en tuinbouw eischten onmiddel lijke verlaging der vrachttarieven. Thans is het rapport De Vries verschenen. Wanneer men na het algemeen gedeelte over de positie der Nederlandsehe Spoorwe gen en de vrachttarievenpolitiek, het bijzon dere gedeelte van dit rapport beschouwt, waarin het onderzoek naar de tarieven voor het vervoer van land- en tuinbouwproducten is opgenomen, dan is het de vraag, of de heer Valstar met zijn bedanken wel verstandig ge- dan heeft. In een overzicht van vele tiental len bladzijden druks, heeft de Commissie op uiterst zorgvuldige wijze de ontwikkeling nagegaan van den uitvoer van Ncderland sche tuinbouwproducten en aardappelen en vooral van het aandeel relatief hetwelk ons land, in vergelijking met andere lan den, in den invoer dier producten in Duitsch land heeft. Na een berekening van de hoeveelheden tuinbouwproducten en aardappelen, die tus schen de Jaren 1920 en 1930, uit Nederland naar Duitschland zijn uitgevoerd en van het gedeelte, hetwelk daarvan naar Duitschland werd gevoerd, is de waarde van den export nagegaan en vastgesteld, dat deze sedert 1927 sterk dalende was. Over de verschillende be rekeningen zal ik een volgend maal nog we! het een. en ander mededeelen, dit gedeelte van het rapport is mi. zoo belangrijk dat eerst een overzicht gegeven moet worden der algemeene opmerkingen. De Commissie is, na bovengenoemde con clusie, omtrent de sterke waardedaling van dezen export, sedert 1927, op onderzoek ge gaan naar de oorzaken van de moeilijkhe den. Deze worden in een drietal groepen ver deeld. In de eerste plaats: te sterke uitbrei ding van den tuinbouw in de uitvoerlanden; in de tweede plaats: invoerbelemmeringen in tal van landen en in de derde plaats Dui:schland's economische moeilijkheden. Maar de commissie begreep dat natuur lijk ook de vraag voor den land- en tuin bouwer was: zijn de spoorwegtarieven niet te beschouwen als een oorzaak voor den ach- teruitgaanden export? Zijn deze, in vergelij king bij andere landen, niet te hoog? Een zeer uitvoerig, in tabellen gerangschikt, ma teriaal is door de Commissie bijeengebracht over de kwantiteit en de waarde van den in voer in Duitschland. Uit deze cijfers blijkt, dat er tot en met 1930 geen sprake van was, dat de Nederlandsehe tuinbouw op de Duit sche markt zou worden verdreven. Integen deel, ons land handhaafde zijn voorsprong. De Commissie toont daarna aan, dat van een overmatigen invoer van Holsteinscbe kool in ons land geen sprake is, evenmin als er een uitbreiding te ontdekken viel van den invoer uit Duitschland naar Tsjecho Slowakije, ten koste van dien uit Nederland. Voor uitvoer naar andere aan Duitschland grenzende landen, zoo als Zwitserland en Oostenrijk, blijken de spoorwegtarieven nog minder na- deelig te werken. Deze uitspraken zijn van het grootste belang en geven voorloopig wel een geheel anderen kijk op den gang van zaken. De beschouwing, welke de Commissie leverde over den toestand in 1931. toont aan, dat ook over dat jaar de tariefpolitiek der Nederlandsehe Spoorwegen niet de schuld vormt van den achteruitgang van den uit voer onzer tuinbouwproducten. Hoogstbelangrijk zijn voorts de beschou wingen in het rapport over de vraag, of de vrachttarieven op zich zelf niet te hoog zijn en of de Nederlandsehe tuinbouw daardoor wellicht in een moeilijke positie is gekomen. Uit het onderzoek door de Commissie inge steld, blijkt, dat de vrachtprijzen voor tuin bouwproducten en voor aardappelen' geen aanleiding geven tot gegronde kritiek, ter wijl in het tariefstelsel der Nederlandsehe Spoorwegen aan deze producten een alleszins bevredigende plaats is toegekend. De Com missie heeft het daarbij ook niet gelaten en nauwkeurig onderzocht, of de Nederlandsehe vrachtprijzen voor den uitvoer naar Duitsch land in 't bijzonder oorzaak konden zijn, dat de Nederlandsehe uitvoer, ook wanneer over gelijke afstanden moet worden vervoerd, bijna geregeld in een ongunstige positie zou slaan. Ook dat is niet het geval; integendeel die positie is bijna altijd gunstig. Ten slotte is door de Commissie nog on derzocht de verhouding van de spoorweg vrachten en die van andere elementen der productiekosten tot de prijzen der producten. Zij komt daarbij tot de slotsom, dat aan de stelling, dat de vrachten zouden moeten wor den verlaagd, omdat deze in verhouding tot de waarde der producten te hoog zouden zijn, weinig beteekenis is toe te kennen, waarbij in 't geheel niet vast staat aan wie de vrachtverlaging ten goede zou komen. De slotconclusie luidt, dat de Commissie het zoowel ongemotiveerd, als bedenkelijk vindt, om de vrachttarieven der spoorwegen te gebruiken als middel tot steun aan onzen tuinbouw. Aan duidelijkheid laat deze conclusie niets te wenschen over. Gelukkig ook maar. Men weet nu tot honderd procent, wat men aan de Commissie heeft. Met belangstelling zal, men uitzien naar de kritiek van de zijde der belanghebbende tuinbouworganisaties, die het bij dit oordeel wel niet zullen laten. MOLLERUS. KINDERVOEDING. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen: Zoetestraat: Maandag 107. Dinsdag 114, Woensdag 108, Donderdag 106, Vrijdag 116, Zaterdag 98 porties. Overtonstraat: Maandag 138. Dinsdag 126, Woensdag 122, Donderdag 123, Vrijdag 123, Zaterdag 100 porties. Byzanthiumstraat: Maandag 50, Dinsdag 54, Woensdag 52. Donderdag 49, Vrijdag 53, Zaterdag 46 porties. INGEZONDEN Voor den Inhoud dezer rubriek stelt dc Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, ge-plaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven DE ACTIE IN HET KAPPERSBEDRIJF Geachte Redactie, Hoe gemakkelijk een vorm van onrust in een bedrijf bezworen kan worden, wordt wel bewezen door de leiding van de personeels organisatie in het kappersbedrijf, dank zij het feit, dat die leiding volkomen op de hoogte kan zijn van de bijzondere toestan den in dit bedrijf. Hieraan zal niet vreemd zijn dat o.m. de tegenwoordige secretaris van den bond van kapperspersoneel, vroe ger toen hij nog gevestigd kapper was, deel uitmaakte van het hoofdbestuur van de pa troons-organisatie. Dit als 't U blieft niet te vereenzelvigen met het begrip „werkge versorganisatie". Lid van den patroonsbond kunnen ook' zijn zij, die zonder personeel werken. De afdeeling Haarlem van den Bond van Kapperspersoneel nu is een actie begonnen o-a. om voor alle kappers en kapsters (be dienden) 4 dagen vacantie te verkrijgen. In de vakvereenigingstaktiek tracht men deze dingen bij collectieve overeenkomst te regelen. De bijzondere toestanden in het kappersbedrijf maken dit echter voor dat bedrijf niet mogelijk. De bonds-secretaris van den bediendenbond is hiervan blijkbaar zoo doordrongen, dat hij, volgens berichten in de bladen, op een vergadering van de H. B. B. de aanwezigen er van wist te overtui gen, dat wat bij hen wel ging, bij de kap pers niet mogelijk is en zij dus gedwongen zijn de groote Üjn te verlaten en te pro- beeren het door de kappers-bedienden ver langde, te verkrijgen bij individueele over eenkomst. Zijn succes werd bekroond door een luid applaus der aanwezigen en de toe zegging van steun van den voorzitter van de H. B. B. Hiermede bereikte de spreker zeker wel het hoogtepunt van zijn succes. Dit mocht hem o-a. te Amsterdam niet ge lukken. Daar moest het bestuur van den be- stuurdersbond eerst nog eens confereeren met het bestuur van den patroonsbond. Hetgeen trouwens is geschied- Zijn wij goed geinfornr eerd dan bestaat het "plan om aan de te voeren actie tevens te verbinden het verbod voor het kappersper soneel om clandestien des avonds en Zon dags personen voor eigen rekening thuis te bedienen. Maatregelen om er een einde aan te ma ken dat de bij den H. B. B. aangesloten le den zich niet langer zullen laten bedienen bij kappers die met de tarieven knoeten, wor den overwogen. Wij wenschen deze actie succes, omdat het i onomstootcJljk vaststaat, dat elkeen die ar- 1 beidt recht heeft op een behoorlijke rust en vacantie. K, i, VOS. LICHTBEELDENAVOND „CHINA". Door de vele mededeelingen, die in ver schillende couranten gepubliceerd worden over het werk van Rev. en Mevr. Leynse-Groe nendijk, zijn zij voor velen geen vreemden meer. Thans zijn zij genoodzaakt hulp in te roe pen. De nood in China is dan ook ontzettend en de zendingspost van Rev. Leynse in Peking grenst aan het allerarmste deel dier stad. Bovendien hebben vele slachtoffers der laat ste groote overstrooming zich gevestigd in zijn omgeving. Met groote toewijding en ten koste van vele opofferingen en ontberingen helpen Rev. en mevrouw Leynse deze armen, die aan alles behoefte hebben, zooveel zij maar kunnen, niet alleen aan voedsel, maar ook, door de uitbreiding hunner werkver schaffingen. aan werk. Men kan dan ook niet het Evangelie brengen, zonder te trachten ook in de stoffelijke behoefte te voorzien. Tengevolge van de verminderde inkomsten zijn zij genoodzaakt minder voedsel per dag te verstrekken (voorheen 3 maal per dag 1 bord pap, thans slechts éénmaal) en ook één werkverschaffing moest reeds gesloten wor den, terwijl er op aangedrongen wordt dc uitgaven nog meer in te krimpen. Om dit te voorkomen trachten zij de in hunne werkver schaffingen gemaakte goederen zooveel mo gelijk tc verkoopen en worden deze voor dit doel overal heen gezonden Ook ons land kreeg een flinken voorraad "en het China Comité te Amsterdam, dat belangstelling- voor hun werk tracht te wekken, o.a. door het organiseeren van lichtbeeldenavonden, belast zich mede met den verkoop dier goe deren. Ook in Haarlem zal een Zendingsdag voor dit doel gehouden worden en wel op Dinsdag 26 April aa. in het gebouw van den Protes tantenbond, Jacobstraat. Verkoop van goederen zal plaats vinden van 2 tot 6 en van 7 tot 8 uur, terwijl de heer T. H. Haan uit Bussum, lid van genoemd China-Comité aan de hand van een pracht- collectie lichtbeelden vertellen zal over China en het werk van Rev. en mevrouw Leynse- Groenendijk. Ook in de pauze zullen goederen verkocht worden. Wel heeft ook onze eigen Zending met te korten te kampen, maar wij kunnen ons niet geheel tegenover dien grooten nood der Chi- neezen op geestelijk en stoffelijk gebied af zijdig houden. Trouwens, de goederen die verkocht worden zijn practisch, mooi en goedkoop. Komt dus allen en helpt mede. Het Eere-Comité: Mevr. A. RöELL-Baronesse DE VOS VAN STEENWIJK. Haarlem. Mevr. J. W. MAARSCHALK-v. COPPENAAL Haarlem. Mevr. M. Th. BIERENS DE HAAN - WALLER Bloemendaal. Mevr. C. VAN EEGHEN-VAN MARLE, Aer- denhout. Mevr. F. W. TEDING VAN BERKHOUT VAN TAACK TRAKANEN, Haarlem. Namens het Uitvoerend Comité: Ds. G .J. WAARDENBURG, Haarlem, voor zitter, Postgiro 40649. Mevr. A. ANEMA-GERTZEN. Haarlem. Mevr. A. J. J. GROENEND IJ K - POEDER- BACH, Haarlem. D. KING, Heemstede, secretaris, Koedicfc- laan 62,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10