De Gestolen Professor JHR. MR. A. F. O. VAN SASSE VAN IJSSELT, lid der Eerste Kamer, rlerde Woensdag zBn ROsten verjaardag en werd in verband daarm ede in het Centraal Noord-Brabantsch Museum te 's-Hertogenbosch gehuldigd. De jubilaris temidden der autoriteiten, die hem huldigden. BIJ POGINGEN tot het maken van een noodlanding is Woensdag het legervliegtuig C. 6 No 620 op een terrein nabij het Borncoplcin te Amersfoort neergestort. Het vliegtuig werd vernield. De bestuurder werd licht gewond. DOOR HET PROTESTANTSCHE JEUGDTOONEEL TB UTRECHT is Woensdagavond ter gelegenheid van zijn eerste lustrum het oorspronkelijk drama „Astrid" van Madeleine Boethling opgevoerd. Een scene uit het le bedrijf. DE WEEREWEG, toopcode ran Winkel naar Barslnger horn, wordt E meter verbreed en geasfalteerd. Een ktkje bfl de werkzaamheden. EEN INTERESSANT BOUWWERK In wordh*. Te Brussel Is men mo menteel bezig met den botrw ran verschillende belangrijke werken. Een der ge boe wen is reeds voor een groot deel gereed. BINNEN BENIGE WEKEN sal de Bexlegebrug, wëDce over den Amstel te Amsterdam gebouwd wordt, geheel ge reed zijn en officieel geopend worde*». De bouw van deze brt»g trekt vooral in deskundige kringen zeer de aandacht. NA DE OPENING van de brag over de haven van Syd ney. door den eer sten minister van Nleuw-Zuid-Wales, J. T. Lang, wan delde een groote menigte over de brug en bezichtigde dit momuraentale werk. FEU1LLEJUH Een romantisch verhaal uit de Grieksche bergen. ERNST KLEIN. Uit het Dultsch vertaald door B. Zody. 12) Hamid Bey had geen rast, meldde hij. Boven bij den pas moet het niet erg pluis eijn. Ik heb er echter geen een dooden, laat staan dus een levenden komitadschi gevon den. Wij hebben ook geen spoor van hen ge- rJen, antwoordde Vitus. Ondanks alle praat jes zijn zij als van den aardbodem verdwe nen. Dat is het Juist-, wat mij niet bevalt, bromde de oude Ismael. Een komitadschi die zich niet vertoont, is altijd gevaarlijker dan een, dien men voor de punt van zijD bajonet heeft. Intusschen was de troep van den luite nant naderbij gekomen. Men hield even halt rookte een. twee sigaretten en reed toen verder. Ondanks de aanzienlijk versterkte macht met onverminderde voorzichtigheid. Het. eerste bleeke morgenrood toekende zich af aan den hemel, de morgenwind be gon koel te waaien er was niets gebeurd In het volle daglicht passeerden zij de be ruchte bergengte, vanwaar de weg afdaalt naar Ellassona. Geen komitadschi geen mensch. De geheele omgeving was als uitge storven. Om zes uur des morgens reden zij Ellassona binnen. Eenige minuten later zat Vitus naast Hamid Bey in diens kamer en liet zich de warme koffie en liet geurige wittebrood goed «naken. VEERTIENDE HOOFDSTUK. Krijgsraad. Hamid zei: Ik zou wel eens willen weten, waarom Jullie ons dien professor op ons dak gestuurd hebben! Wij hebben hier in het land onze handen zeker nog niet vol ge noeg! Nu, ik kan het toch niet helpen, lachte Vitus. Ik ben juist hier gekomen, om jullie van een deel dier zorgen te ontheffen. Maar voor wij verder vergaderen, moet mijn tele gram in zee. Wat baten mij mijn schoonste daden, wanneer de wereld ze niet verneemt! Een uitvoerig telegram werd opgesteld, spannend van het eerste tot het laatste woord Salomon werd ermee naar het postkantoor gestuurd en Vitus begon, met zich voor eenige uren op één oor te leggen. Van de afgeloopen vierentwintig uur, had hij er zestien in het zadel gezeten. Het was middag, toen hij ontwaakte. Op de kleine met boomen beplante binnenplaats van het huis, waarin Hamid Bey zijn kwartier had opgeslagen, werd een lage tafel neerge zet, waarop het uit pillaf en yoghurt bestaan de maal werd opgediend. Servet Bey, een majoor met een grimmig gezicht, cie de ter vervolging der roovers samengestelde troepen aanvoerde, en ritmeester Reschid Galib van de cavaJlerie, namen eraan deel. Men at vergenoegd, dronk er helder bergwater bij, waschte de handen, stak een sigaret aan en hield krijgsraad. Vertel me nu eens, zeide Vitus, hoeveel van de bandieten hebben jullie al gevan gen? Zoo'n stommiteit kan toch ook alleen maar een zoogenaamd West-Europeer uit halen! bromde Hamid. Dat komt naar Sa lonika. neemt met veel omhaal zijn intrek in het grootste hotel, staat alle mogelijke journalisten interviews toe en stelt de heeren bandieten er zoodoende van op de hoogte, wanneer zij hem kunnen ontvoeren. Toen ik het eerste interview van dien professor onder de oogen kreeg, wist ik, welk lot hem en mij beschoren was. Ik veroorloof mij de vrijheid, mijn vraag te herhalen: hoeveel van de bandieten heb ben jullie al gevangen? Ik verzoek u geen onbescheiden vragen te stellen. Wij hebben er nog geen een ge vangen en zullen er vermoedelijk ook wel geen te pakken krijgen ook. De kerels zijn als van den aardbodem verdwenen. Vitus vertelde van zijn vergeefsche pogin gen, om den pope en den burgemeester van Ajos Dimitrios uit te hooren. En hij voegde eraan toe: Er is mij nog iets opgevallen, mijne heeren. U hebt u zeer bezorgd over mijn welzijn betoond. Het praatje ging, dat de bergstraat wemelde van bandieten. U hebt mij een afdeeling cavelerie tegemoet gestuurd werkelijk zeer vriendelijk en zorgzaam, maar totaal onnoodig. Ik had evengoed alleen kunnen rijden. Geen komitadschi heeft zich laten zien. Juist, dat is het verdachte van de zaak, stemde Hamid Bey toe. Twee, drie dagen geleden wemelde het nog van Katherlnl tot aan de grens van die lui. Bij Leftohori heb- en zij eergisteren twee gendarmen en den nacht daarop bij Petra wederom een patrouil le neergeschoten. En sedert gisterenmorgen zijn zij als weggevaagd. Wij hebben het heeie gebied reeds door zocht sprak hij met hooge piepstem, die in merkwaardige tegenstelling met zijn breede zware gestalte was. Ik geloof, dat er geen stal Is, waar mijn mannen niet ingekropen z\Jn niets te vinden. De grens is geblokkeerd. Aan over wegen staan versterkte posten er kan geen kip uit of inik geloof echter, dat ze allemaal reeds over de grens zijn. Hamid sprong woedend op en liep. levendig als hij was, als een getergde leeuw op en neer. Wij hebben nauwkeurig den weg kunnen nagaan, die de bende gevolgd heeft. Van Kokinoplos zijn zij dwars door de bergen naar Zaricani getrokken. Daar hebben ze overnachten den volgenden morgen schijnen ze zich in rook opgelost te hebben- geen spoor meer nietHet is om dol te worden! Vitus haalde de courant te voorschijn, die het artikel over hem vermeldde en gaf haar aan Hamld Bey. Toen die het geleeen had, kende zijn woede geen grenzen meer. U bent nog e-en grootere idioot dan de professor, schreeuwde hij. Weet u, wat ik thans met u doen. ga, mijn waarde vriend? Ik breng u en uw galgenaas van een drago man naar Saloniki terug en laat u vandaar de grens overzetten! Of denkt u, dat ik lust heb, om u naderhand ook nog te moeten na- loopen? Servet Bey en Reschid Galfe Bey lazen het artikel ook en waren er even weinig over gesticht als Hamid Bey. De journalist ontwikkelde ln alle gemoeds kalmte zijn plannen. Wat willen de bandieten? Een losgeld. Daartoe hebben zij den goeden Martius ont voerd en niet om hem de ooren af te snijden. Nu arriveer Ik en kondig mijn komst zoo officieel mogelijk aan. Wat zullen de heeren dan gelooven? Dat ik hierheen gezonden ben, om over het losgeld te onderhandelen. Zij hebben zich tot dusverre muisstil ge houden, een teeken, dat zij afwachten. Ik stel dus voor, dat ik mijn tenten in Zaricani op sla en wacht, tot ze met mij komen onder handelen. Ja, en a ook nog ontvoeren, bromde Hamid, maar hij was lang zoo woedend niet meer als zooeven. Hoe vermetel het plan van den courantenman ook was, er viel over te praten. Daartegen zal ik mij weten te bescher men met jullie hulp natuurlijk. Ik ben geen nieuweling in dit gezegende iand. Daar om acht ik het beter, dat wij niet tezamen werken, doch afzonderlijk. Wanneer de bende werkelijk reeds naar Griekenland ontsnapt is dan kunnen jullie den professor alleen terug halen, wanneer jullie de Atheensche re geering den oorlog verklaren. Als wij dat konden! riepen de drie Turken als uit één mond. Ik blijf erbij, dat wij het moeten wagen. Het is mogelijk dat mijn voorstel verkeerd ls, maar het is toch in leder geval een poging Hier in Ellasona te zitten wachten, totdat de bandieten ons den professor bij stukjes en beetjes terugsturen, heeft geen doel. Hamid ging weer in den kleinen kring om de tafel zitten. Zijn Albaneeeche bediende vulde de kleine koffiekopjes, waarna men de détails van het plan besprak. Vitus Thavon wilde dus. alleen door Salo mon begeleid, naar Baricani. Dat was het laatste dorp op Turksch gebied, vanwaar de bergstraat naar Griekenland voerde. Daar zou hij zijn intrek nemen en wachten. Hamld Bey zou het militaire onderzoek voortzetten en wel zoo luidruchtig mogelijk, zoodat de bandieten geen argwaan konden krijgen. Verder zou hij voor een geheime bewaking van zijn vriend zorgen. Hij had behalve de gendarmen, die in Zaricani hun permanent verblijf hadden, een afdeeling infanterie en eenige vertrouwde mcnschen in het dorpje. Vitus moest echter beloven, niets te zullen ondernemen, zonder er de Turksche officieren van in kennis te stellen. Afgesproken! Dien avond vertrokken Vitus en Salomon naar Zaricani. Zij bereikten het nog voor het invallen der duisternis en von den logies bij den dorpsschoolmeester, een zeer bijzondere persoonlijkheid, die een boord droeg en „bonsoir" kon zeggen. De kerel bevalt mij niet, verklaarde Salomon, toen zij hun geringe bagage naar de beide, op de bovenverdieping gelegen ka mers brachten. Mij ook niet, antwoordde Vitus. Juist daarom blijven wfj bfce. (Wordt vervolgd)*

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 9