De Gestolen Professor DE EIFFELTOREN IN DE BLOEMEN. De Eiffel toren gezien door een artistiek fotograaf, dwars door DE OFFICLEELE ZITTING van den gemeenteraad van Katwijk, waarin Mr. W. J. Woldringh van der Hoop als burgemeester geïnstalleerd de pas ontloken takken. werd. EEN CURSUS IN MOTORKENNIS ten behoeve van gemeente- en rijksveldwachters wordt te Amsterdam gehouden, BIJ DE OFFICIEELE INSTALLATIE van Mr. W. J. Woldringh van der Hoop aU burgemeester van Katwijk werd de nieuwe burgervader Donderdag aan de grens det gemeente verwelkomd. Mej. R. Dubbeldam biedt bloemen aan. REEDS HEEL YF.EI. EIGENAARDIGE, mooie en minder fraaie zomerhoeden heeft de mode gecreëerd. Een der meest geslaagde modellen van een Lon- densche modeshow. IN DE BONTE WEI. De drie koelen staan bij elkaar alsof zfl een banrpraatfe hou den. Het vee Is weer in dc wei en het Hollandsche landschap heeft zijn voorjaarsaspect herkregen. FEUILLETON Een romantisch verhaal uit de Grieksche bergen. ERNST KLEIN. Uit het Duitsch vertaald door B. Zody. 13) VIJFTIENDE HOOFDSTUK. Er gebeurt niets, behalve een moord. Er gebeurde niets. Vitus wandelde ondere de schoone plata- ten en deed overigens weinig anders dan tapen. Salomon hield schietoefeningen met jijn browning en verklaarde Zaricani voor net meest troostelooze nest van den heelen Van tijd tot tijd trad hij als diplomaat op. dat wil zeggen, dan ging hij naar de herberg, tracteerde de notabelen van het dorp op raqui en vertelde iedereen, die het maar weten wilde, welk een gewichtige per soonlijkheid zijn meester. Vitus Thavon was. Vertrouwensman der regeering, fabelachtig rijk; als de antartes niet zulke stommelingen waren, hadden zij hun geld voor de profes sor reeds lang binnen. De fantastische wel sprekendheid "van den Spanjool werd echter nutteloos verspild. De raqui werd weliswaar gedronken, doch de monden werden alleen geopend om den drank door te laten overi gens bleven zij gesloten. Vitus trachtte een-, tweemaal met den schoolmeester op vertrouwelijken voet te komen. Eveneens zonder resultaat. Op den Balkan zijn de leeraren en de popen de ge- uc.mc uci Kwin,i.aascnis. Zij zijn de eenigen, die een beetje lezen en schrijven kunnen en door hun handen loopen de ver bindingsdraden tusschen de oorlogvoerende benden en de mannen, die de operaties van veilige verte uit leiden. Zij zijn ook de on vermoeide, fanatieke agitators. Vitus wist dat even goed als hij en daarom stelde hij alle pogingen in het werk, om den schoolmeester van Zaricani uit te hooren. De kerel was een der antipathiekste exempla ren, die Vitus ooit ontmoet had. Hij droeg Salomon op, een vette kip te braden, voor goed gezouten olijven en meer dere flesschen Pilsener bier de grootste delicatesse in deze door antieke herinne ringen geheiligde streken te zorgen en noodigde den schoolmeester tot dit maal uit. Die was verbazend gevleid, at bijna de heele lup op zonder zich het genot ervan door een al te rijkelijk gebruik van vork en mes te vergallen dronk tallooze glazen bier en vertelde Vitus tot dank een geschiedenis, welke bij dezen de gevaarlijke neiging op wekte, om alle bierflesschen op zijn hoofd kapot te slaan. De ontvoering van den professor? O, hij begreep heel goed, wie daarachter zat. Mis schien zou Vitus verbaasd zijn, maar de Turken, en niemand anders dan zij, hadden den ongelukkigen professor gevangen geno men. En waarom? Nu, dat lag toch voor de hand. Om de Grieken, de martelaars der vrijheid en cultuur, in de oogen der wereld een brevet van gewetenloosheid te bezorgen. De Grieken streden wel voor een onafhanke lijkheid en rechten van hun volk, doch zij streden slechts op edele, ridderlijke wijze Maar de Turken! Wat kon men van hen an ders verwachten aan gruweldaden, wreed heden en leugens! Daarmede was de geschiedenis uit. en het bier op. Uit pure nieuwsgierigheid nam Vitus dezen vertegenwoordiger van het Grieksche volk nog eens onder handen. Met uiuzonaermg van eenige kleine veranderingen, werd hem het zelfde verhaal opgedischt. Toen gaf hij het op. Hamid Bey en zijn manschappen gingen hunnerzijds voort, het heele gebied af te zoe ken en den armen boeren het leven zuur te maken. Zij wierpen een paar popen in de gevangenis, namen hen op hun wijze een verhoor af en lieten hen met lange gezichten loopen, daar er niets uit hen te krijgen was. Een week verliep en nog een. Geen bericht van de bandieten. Geen levensteeken van professor Martius. Zulke ontvoeringen zijn niets nieuws op den Balkan. In aller herinnering leeft nog die van miss Smith, de Amerikaansche, door Bulgaarsche komitadschis. Terwijl de Bul- gaarsche regeering het heele Rhodopo- gebergte op stelten zette, om de geroofde jongedame te vinden, zaten de aanvoerders der rooverbende in de voorname Unionclub te Sofia en speelden bridge en poker met de diplomaten. Miss Smith mocht alle acht da gen bericht geven, dat zij goed behandeld werd en haar gezondheid niets te wenschen overliet. Toen het losgeld betaald was, werd zij onmiddellijk in vrijheid gesteld en was de zaak tot tevredenheid van alle betrok kenen geregeld. Maar hier was het anders. Wat beteekende het absolute stilzwijgen der roovers? Hadden zij geen haast, om hun welverdiende geld op te strijken? Of was de ontvoering van pro fessor Martïus slechts de inleiding tot een grooïere actie? Vitus dacht aan de waarschuwing van de mooie vrouw te Saloniki. Aan haar hartstoch telijke bede. zich niet in gevaar te begeven. Ba Hadden de antartes den armen pro fessor alleen gevangen genomen, om hem. Vitus Thavon. in handen te krijgen? Vitus bezat weliswaar, onder ons gezegd, een ruime dosis inbeelding en verwaandheiddoch zóóver reikten deze eigenschappen mot. .Alaar ue waarscnuwing! Misschien was de gedachte, hem eveneens te ontvoeren, eerst in de plannen der roovers opgenomen, toen zij hem te Saloniki zagen verschijnen. Dat was aannemelijk. Tenslotte was hij, Vitus Thavon van de „Welt", ook geen te verachten bult. Het. blad was rijk. Het zou ongetwij feld betalen, om zijn beroemds ten medewer ker vrij te krijgen. Vitus glimlachte ij del Hij kende zijn waarde. Opeenseen vermoeden, dat nog niet bij hem opgekomen was! Hoe was "net moge lijk, dat de mooie, lieve, elegante madame Xymatïs iets van deze duistere plannen wist? En zij moest iets weten, anders zou zij zoo niet gesproken hebben! Ach wat Vitus verbande met een onge duldig gebaar alles, wat hem hoofdbreken veroorzaakte, uit zijn gedachten, de bandie ten, professor Martius, den schoolmeester, Hamidniets bleef er dan de mooie vrouw. De „pleegzoon" van d?n ouden Fuchs had totaal geen aanleg voor sentimentaliteit. Maar daar In het eenzame, saaie berggehucht begon hij te dweepen. Avond aan avond zat hij onder de plaLanen, keek met afwezigen blik naar de bergen, die langzaam in duister nis gehuld werden en droomde van Irene Xymatis Irene, de mooie, de zachte, de teedere Nog heden betreurde hij het diep, dat zij zijn kus ontweken was. Het beeld van Elena dook voor hem op. Elena de even mooie, maar tevens ce wild spottendde.Hij zag haar lachen, scheimsch uitdagend. Die had het hoofd achterover kunnen buigen, zoover zij wilde die zou hij toch gekust hebben. Indien het noodig geweest was met geweld. Al had zij hem daarna ook de oogen uit het hoofd gekrabd. Maar IreneDat was geen vrouw, die men ruw aanpakte. Zeifs de lichtzinnige, niets ontziende Vitus voelde en respecteerde dat.— En dan! Was zij niet gekomen? Ondanks het ontzettende gevaar, waaraan zij zich blootstelde? Had zij hem niet gesmeekt, naar haar waarschuwing te luisteren? Was dat niet een band tusschen hem en haar....? Waagt een vrouw zooveel voor een man, die haar onverschillig is? Het was dus Irene.Irer.e! Dc- mooie, zachte, teedere en moedige Irene Vitus droomde, fantaseerde en spiegelde zich verleidelijke toekomstbeelden voor. Leeg- loopen kan zelfs den braafsten man en dus ook Vitus, op verkeerde wegen brengen. Gelukkig stapte Salomon op een avond mid den in die heerlijke dweeperij. Salomon en poezie waren twee dingen, die ten ccnen male niet bij elkaar pasten. Nauwelijks zag Vitus zijn trouwen Spanjool, of hij stond reed.-, met beide voeten op de nuchtere aarde. Wat is er aan de hand? Salomon trok een geheimzinnig gezicit en ging naast Vitus op de waggelende stf^ncn bank zitten. Mijnheer Thavon, zeide hij, ik geloof dat wij een stap in de goede richting kun nen doen. Ik heb een oud vriend van mij hier getroffen. Heei toevallig. Hij komt van Larissa. Een Bosniër, die hm. nu ja wij waren vroeger samen in de bergen De reusachtige duimen van Salomon wezen over zijn schouder heen. om zijn vage aan duiding ,.in de bergen' wat meer kracht by te zetten. Vitus glimlachte vol innige verstandhou ding. Nu. en wat wil die Bosniër? Hij zegt. dat hij de verblijfplaats van de bende op kan sporen. Zij zitten in Grie kenland. Langs de heele grens spreekt men over niets anders dan oover deze geschiedenis Hij heeft er zelfs in Larissa al over hooren praten. Als wij hem behoorlijk betalen wü hij teruggaan om te zien of hij voeling met de bende kan krijgen. IWordt vcTToïgdi,, [t

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 15