Mns Jammer, zuchtte Piet. Nou tot ziens dan hoor! en weg wa» hij weer. Toen Doll bijna alle spelletjes die hij kende met Hans gedaan had, haalde hij zijn kleurboek en de kleurpotlooden te voorschijn. Kijk es Hans, die prent moet Jij nu eens mooi gaan kleuren. Hans ging opgetogen aan bet werk. Dolf bleef er een tijdje naar zitten kijken. Langzamerhand begon hij zich te vervelen. Wat zouden Karei, Frits en Piet nu wel doen? dacht hij bij zich zelf. Weet je wat, Hans zit nu toch zoo zoet te spelen, ik ga eens even poolshoogte nemen. Zoo gezegd, zoo gedaan, Dolf greep zijn muts van den kapstok en ging op zoek naar zijn vrienden. Spoedig vcmd hij ze en zij speelden een span nend spel van de Indianen, die door de blanken achtervolgd werden. Het duurde niet lang, of Dolf speel de mee. Hij raakte zoo in het spel ver diept, dat hij heelemaal vergat, dat hij als wachter over zijn jongere broertje was aangesteld. Toen de torenklok heel uit de verte vijf uur sloeg, haasten de jongens zich huiswaarts. Intusschen had de kleine Hans zijn kleurplaat keurig nejes afgemaakt en vol trotsch wilde hij die aan zijn broer laten zien. Maar hoe hij ook zocht en riep, er was geen Dolf in het geheele huis te bekennen. Hij is zeker dan tuin inngegaan dacht kleine Hans. Maar ook daar was Dolf niet. Toen ging de kleine vent het bosch in. Heelemaal alleen. Om zijn broer te gaan zoeken. Dat was erg dom van het kleine kereltje, maar kleine kereltjes doen nu eenmaal vaak domme dingen. Hans ver dwaalde in het groote stille bosch. Hij riep en riep om Dolf en tenslotte begon hij te huilen Wat schrok Dolf, toen hij bemerkte dat de kleine Hans niet m nuis ie vinden was. Ook hij ging eerst in den tuin kijken. Toen hij de kleine vent daar niet vond. begreep hij, dat Hansje het bosch moest zijn inge- loopen en dat hij daar zeker ver dwaald geraakt zou zijn. O! wat had hij een spijt, dat hij niet beter op zijn broertje gepast had. En hij had het Vader nog wel zoo beloofd! Het hullen stond hem nader dan het lachen. Verdrietig ging hij op de on derste strede van den trap zitten. Langzaam kwamen de tranen in zijn oogen en biggelden langs zijn wangen. Zoo zat hij daar een oogen blikje en wist niet wat hij doen zou. Fikkie de hond, scheen te bemer ken dat zijn kleine baas verdriet had. Hij kwam vlak bij Dolf staan en wreef zijn snuit tegen een van de jongensbeenen aan. Plotseling kreeg Dolf een idee. Hij zat er juist over te denken, de po litie te waarschuwen of een van zijn vriendjes te halen, om Hansje te gaan zoeken, want alleen dorst hij het niet aan, omdat hij den weg in het groote uitgestrekte geboomte niet kende. Nu echter bracht Fik kie hem op een gelukkige gedachte. Snel deed hy den hond den ket ting aan en riep: Zoek Fikkie! Zoek kleine Hans! Hij moest zijn vei-cek zeker wel drie maal herhalen, voordat de kleine hond hem begreep. Eerst toen Dolf Hans' jasje van den kap stok genomen had, sclteen Fikkie hem te begrijpen. Zenuwachtig snoof de hond eerst den geheelen gang door en liep toen naar de keuken deur, die open stond. Buiten begon Fikkie vreeselijk te blaffen en langs den grond te snuf felen. Dolf volgde zijn gids, zoo hard als hij maar eenigszins loopen kon. Zoo liepen zij zeker wel een kwartier onder de hooge boomen door en tus- schen het dichte struikgewas. Ein delijk vonden zij Hansje luid snik kend en om hulp schreiend aan den voet van een grooten beuk. Wat wa* Dolf blij Hij omarmde zijn broertje, zooals hij hem misschien nog nooit in zijn leven gedaan had. De kleine vent was doodmoe, maar hield toch da delijk op met huilen, nu hij zijn grooteren broer bij zich wist. Fikkie bracht hij ook weer behou den thuis. Kleine Hansje was zoo moe ge worden door het dwalen en drente len, dat hij bijna onmiddellijk nadat D If hem in een grooten stoel gezet fc-d. in een lichten slaap viel. Tteen de kleine jongen wakker werd, dacht hij zeker, dat hij alles maar gedroomd had. In ieder geval sprak hij er met geen woord over bij Dolf, die daar wat blij mee was. Toen mijn en mevrouw Koert dien middag, laat, thuskwiamen. vonden zij hun beide kinderen ln de huis kamer, waar Dolf een spelletje met zijn broertje aan het spelene wus. Noch zijn Vader, noch zijn Moe der vroegen aan Dolf „of er iets bij zonders" gebeurd was en zoo bleef het verdwaald-raken van Hansje een geheim. Alleen Fikkie keek zoo nu en dan eens met zijn donkere oogen naar Dolf op, alsof hij zeggen wilde: Dat hebben wij samen netjes ge flikt, baasje! En dan streelde Dolf dankbaar den kleinen hondenkop. RAADSELS. (Deze raadsels zijn ingezonden door Jongens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen. Iedere maand worden onder de beste oplossers vier boeken verloot.) AFDEKT .ING I (Leeftijd 10 jaar en ouder). 1. (Ingez. door Christiaan Wale- veld.) Als Je de volgende plaatsen in een bepaalde volgorde zet, vormen de beginletters den naam van een plaats ln Overijsel. 2. (Ingez. door Ritmeester.) Strikvragen. a. Wie staat midden ln den hemel op 3 pooton? b. Wie breekt eerder een been, die van een tafel valt, of die van een toren valt? c. (Ingez. door MandarHntie.) Ik hang wel aan de takken, Maar ben een rare vrucht. Wanneer dc zon mij koestert, Vermager ik geducht. 'k Ben (is het niet grappig?) Heel smal en lang. En 't schijnt, of ik alleen maar Bij maanlicht groeien kan. d. Welk woord wordt minder, als men er één letter bljdoet? 3. (Ingez. door Kcrstkop.) Mijn geheel staat in veel tuinen en bestaat uit 9 letters.. 1 2 3 is een dier. 4 5 6 gebruikt men op schooL 7 8 9 is een bergruimte. 4. (Ingez. door de Twee Blondjes.) Ladderraadsel. 2 3 4 5 6 7 8 9 Iedere sport bevat 3 letters. De cijfers 1—9 moeten een Rubrieker- tjesnaam noemen. 1 ls een metaal 2 ls een vogel 3 is een meisjesnaam 4 is een vloerbedekking b is een getal 6 is een stuk hout 7 is een deel van een boom. 8 is een kleedingstuk. 9 is een boom 5. (Ingez. door Juffertje Jwem- graag.) Vul de puntjes in met klinkers, zoodat er een schuilnaam komt. g 1 ksp p. 6. (Ingez. door Christiaan Waïe- veld.) Ik ben een plaats op Borneo en besta uit 9 letters. 1 2 3 4 ls een vaartuig 6 7 is een verkorte meisjesnaam. 0 7 4 ls ook een verkorte meisjes naam. 9 8 7 is een inhoudsmaat. 7 8 3 ls weer een verkorte meisjes naam. 9 2 7 is de verleden tijd van kun nen. 16 3 wordt hi de keuken gebruikt 7 6 4 ls 't tegenovergestelde van droog. i 9 5 4 ls een ander woord voor ko lenbak. AFDEEL ING II (Leeftijd 9 Jaar en Jonger). 1. (Ingez. door Christiaan Wale- veld-) Wie kan 2 plaatsen in Gelderland noemen, die omgekeerd hetzelfde z«n? 2. (Ingez. door Cyclame.) Weet ge wellicht aan welke lijn Nooit schuiten voortgetrokken zijn? 3. (Ingez. door Madeliefje.) Ik ben een schuilnaam en tevens een boekennaam van 7 letters. 1 2 3 is niet dun. 4 5 6 7 is een muziek-instrument. 4 (Ingez. door Boschviooltje.) Vul de puntjes in met letters, zoo dat er een bekend spreekwoord komt. A.l. h.u. 1. g.e. t.m.e.- h.u. 5. (Ingez. door Boerinnetje.) Ik ben een Rubriekertjesnaam van 11 letters. 3 6 is een klein woordje. 6 5 8 4 is een lichaamsdeel. 1 11 9 is een verkorte meisjes naam. 4 2 8 4 is een deel van een schip. 10 3 9 is een meisjesnaam. 7 8 9 draagt men op het hoofd. 0. (Ingez. door Naaistertje.) Ik ben een stad in N. Holland van 7 letters. 3 4 is een soort slee. 5 2 7 is een viervoetig dief 6 7 7 2 is een meisjesnaam 1 2 2 4 groeit op 't hoofd. Raadseloplossingen. De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING I 1. Duinviooltje. 2. Koolmees, ooievaar, pelikaan. 3. Apeldoorn, Haarlem, Sassen- heim, Doetinchem. 4. Anambaseilanden. 5. Appelbol. 6. Kaarten, ganzenbord, domino. AFDEELING II 1. Uit de druppels denkt er aan, ls een heele zee ontstaan. 2. Primula. 3. a. Wanneer ze luier dan lui zijn. b. Om ze te koken. c. Omdat oude menschen niet in boomen klimmen. 4. BallenbreLstertje. 5. Kaars paars baars laars 6. Kanarie, roodborstje, nachte gaal. Goede oplossingen ontvangen van: Reinaard 5 Handwerksterije 5 C. D. WaJeveld 6 Optimist 6 Zilver schoon 6 Optimist 5 Lucifer 5 Roze- kroontje 5 Duinpieper 6 Hermien Janssen 6 De Katuil 5 Vaders Hulp 6 Onderwijzer esje 6 Raakstertje 6 Danserespe 4 Goudhaartje 5 Prin ses Zonneglans 4 Bokstertje 0 Strandjuttertje 4 Grutto 5 Schrikkelkindje 6 Gwen doline 6 Duinkoninginnetje 6 Gras pieper 5 Zandkevertje 6 Gouden re gen 6 Meiroosje 6 Klein Duimpje 5 Bellefleur 6 Onderwijzeresje 6 Jan v. Tilburg 6 Kerstpop 6 Danseresje 4 Prinses Zonneglans 4 Goudlokje 2 Goudhaartje 4, Mandarijntje 6 An- sepans 0 Krielkip 5 Haakstertje 5 De twee Blondjes 6 De kleine Piloot 5 Moeders Lieveling 0 Trosroosje 6 Boschnimf Duifje 5 Admiraa! de Ruyter 5 President Kruger 5 De Katuil 0 Ritmeester 5 De looze Vos 6 De kleine Vogelvriend 6 Juffertje Zwemgraag 5 Iris 6 Orgelist 5 Bal- Ienbreistertje 4 Boertje 5 Kerstroos je 5 Slaapmutsje 6 Accaclatakje 4 Alba 5 Directeurtje 0 Prikkebeen 5 Puckie 5 Roodkapje 5 Poesenmoe dertje 3 Rozenknopje 2 Gentiaantje 6 Blauwoogje 6 Poppenverpleegster- tje 0 De kleine Bouwer 0 Vaders Jongen 3 Wim 0 Gelukspop 6 Bijen prinsesje 0 RUILRUBRIEK. C. D. WALEVELD. v. Marumstr. 24 rood, heeft 1 Wijbert,, 1 Dubec, 2 v. Houten 1 Dijkstra. Voor dit al les vraagt hij Weegschalen. MEVR. SCHELLEKENS, Rembang straat 29 heeft 80 Bensdonj. m<»co, y. Woerkom, Verkade-Cactussen, Ca rds, Abbink, Tamlnlau, Bussinfc Voetbal, Kwatta, Weegschaaltjes, Sickesz, Klokjes, Victoria. Hiervoor vraagt ze Sluis Quaker, D. E. Leupen, Sunlight, Vim Rinso, Lux. Radion en Bogamy. PRICHEL, Karolingenstr. 48 heeft 36 Dik Trom, 7 Duifjes, 3 Roode Ster, 2 Victoria 17 Benito. 70 Weeg schaaltjes, 5 Batco, 112 Turmac, 2 Vim, 112 D. E., 2 Klaverblad. 7 Ca rds, 1 V. S. 1 Standaard, 1 Dubec, 1 Klokje, 1 Verkadc-Cactussen 29 Roodband 24 Funke, 11 de Reszke, 1 Indiaantjes, 4 Kwatta, 5 Meco 1 Carlton. Hiervoor vraagt ze Leupen (Serie A). Hillle (Boekenbons) Keg (Vacantiereis langs den Rijn, en Sickesz. HAARKNIPSTERTJE, Leidsche- straat 141 heeft 1 Tik-tak, 2 Miss Blanche, 3 v. d. Linden, 3 Brood en Meelfabriek, 4 Rademaker, 4 Schol ten, 2 London, 1 Pleines, 50 Starre- veld, 7 Keg, 15 Ira, 20 Weegschaal tjes, 6 Paddestoelen (nrs. 24 61 53 70 109 131) 10 v. Delft 13 Texel (de nrs. 15 53 81 118 71 126 72 84 86 109 85 116 84) 18 Bensdorp 9 Roodband 8 Sickesz 16 Micky Mouse, 15 Kiazim 4 Hille. Hiervoor vraagt ze Turmac, Leupen, Roodster, Indië. Ruiltijd na 5 uur. POESENMOEDERTJE, 2de Voor uitgangstraat 21, Haarlem-Oost, heeft 1 Pelikaan, 1 Roodband, 3 D. E., 1 Roode Ster, 30 Dik Trom, 1 v. Maas. Dit alles wil ze ruilen voor Haka, v. Nelle» Hille. Rinso, Sun light, Vim, Lux, Radion. AI.BA. Spaarnwouderstraat 98rd-, heeft 40 Turmac, 8 Zeewater, 1 Texel, 2 Kamerplanten, 5 Roodband, 3 Hagenbeek, 19 Hille (Geld.) 1 We reld in Becl, 1 2 Sickesz, 15 Droste 2 Leupen, 4 Weegschaaltjes, 5 Hoe heet die Vogel? 200 Kwatta. Deze wil hij ruilen voor Hille (Utrecht) Leven der zee, Quaker en Sunlight. Ruiltijd 4—5 PRES. KRUGER, Siriusstraat 9 (Haarlem-N.) heeft Miss Blanche (2de cn 3de serie) 4 Hoe heet die Vogel? 1 Droste, 3 D. E. Hiervoor vraagt hij 4de serie Miss Blanche. Verder heeft hij een gevuld Rood band-Album, waarvoor hij Dros te- Album vraagt. TROSROOSJE. v. Oosten de Bruinstr. 200 heeft 4 Meco, 7 Kwat ta, 2 8ickesz, 30 Weegschaaltjes. 5 Boldoot, 24 Voetbal, 3 Filmster, 1 Franken, 1 Friesland (nr. 247) 1 Pe likaan. Hiervoor vraagt ze Droste (Indië). JO KLUIT, Waldeck Pyrmontstr. 2 rood heeft 1 Brood en Meelfabriek, 1 Schalk, 1 Custard, 1 Wijbert, 3 v. d. Linden, 5 Rademaker, 3 v. Dalen, 1 Londen, 2 Kleine en 1 groote Ster specerijen, 8 Ira, Hiervoor vraagt ze Weegschaaltjes. Verder heeft ze nog 9 v. Nolle, 1 Kwatta, 1 Padvinder. 27 Verkade. Hiervoor vraagt ze Hille, Haka. Sickesz, Carlton. ANSEPANS, Turfmarkt 8, heeft 3 Tik-tak. 1 Keg, 5 Ons mooie Land, 1 Filmster, 1 Honig Maïzena, 2 Oude Meesters, 6 Hille, 3 Cactus. 9 Mooiste plekjes van ons land, 1 de Boer, 1 Franken. 1 Care), 1 de Resz ke, 2 v. d. Linden, 6 de Gruyter. 5 Ilaas 3 V. S-, 1 Hoe heet die vogel? 2 ter Wee. 3 Victoria, 6 Gruno, 3 Ba taaf. 20 Rademaker. 1 Rakker en zijn makker, 3 Sluitzegels, 5 v. Woerkom 3 Riem Vis, 1 Mijn Aquarium, 2 Bavo 1 Universal, 1 Lindeboom, 1 Meur- sing, 1 Delft, 2 London, 3 8opla, 8 Stereoscoop. 1 de Beukelaer, 2 Bensdorp, 1 Turmac, 1 Clysma, Hier voor vraagt zij Weegschaaltjes, Sic kesz, Droste. Cactus, Duifjes, Lux, Roodband, Pleines. SUZE v. GRAAAS, Karolingen- straat 39, heeft 38 H. O- punten. 18 v. Nelle, 26 Sanders, 4 Hille» 17 Dros te, 6 Haka, 29 Haust, 23 Gruno, 25 Starrevcld, 30 Brood- cn Meelfa briek, 100 kwatta, 100 Sickesz, 30 Weegschaaltjes. 90 Haas, Miss Blan che. Turmac, Voetbal. Voor dit alles vraagt ze Amstel, Sunlight, Vim, Lux, Rinso en Radion. GRASPIEPER. Clercqstraat 71rd., heeft 14 Haka, waarvoor hij Sun light vraagt. 11. WIM v. DALEN, Tetterodestr. 33 heeft 12 Paul Kaiser, 50 Koorn, 3 Zeewater. 3 Turmac, 2 Pleines, 1 Veldbloemen, 2 Hoe heet die Vogel? 8 Kamerplanten, 1 Haka, 12 Fran ken, 4 Sopla, 2 Haas, 2 Meco, 6 Kwatta, 2 Pelikaantjes. Hiervoor vraagt hij Cactus (Verkade) Miss Blanche, Serie 4. Verder heeft hij nog 52 Miss Blanche, 3de serie. Daarvoor vraagt hij Miss Blanche, serie 4. 2 tegen 1 CATRIEN v. WAARDE. Brouwers vaart 64 heeft 26 Erdal, 30 Cactus, 3 Leupen, 2 V. S., 5 Coellngh, 14 In diaantjes, 13 Pleines, 1 Duifje. 50 Roode Ster, 5 Karnemelk, 1 Vim 2 Sunlight, 40 Zeewater, 50 Hille (Utrecht), 1 Haas, 40 Roodband, 10 Amstel, Weegschaaltjes, Kwatta, 80 Haka, Sickesz, Bussink, Voor dit al les vraagt ze Droste. ROODKAPJE, 2de Vooruitgangstr. 21, Haarlem Oost heeft 1 Pelikaan. I Verkade, 1 Roodband, 3 D. E., 1 Roode Ster, 30 Dik Trom, 1 v. Maas, Voor dit alles vraagt ze Haka, v. Nelle, Hille, Rinso, Sunlight, Vim, Lux, Radion. Dan heeft ze nog 33 D. E., die ze wil ruilen tegen Jubileum Caravellis zegels. ANNIE ANTONIE bedankt een vriendelijken onbekende hartelijk Voor de gezonden bonnen. Uitslag Maarf-wedsfrijd. Nagekomen inzendingen van: Kerstroosje, oud 10 jaar, Francis- ca v. Tongeren, oud 9 jaar, Crocusje oud 13 jaar. Het versje luidt: Morgen heb ik Paaschvacantie En wie ls er nu niet blij? Want dan ga ik met mijn vlieger Naar de groote groene wel. Bij loting zijn de prijzen ten deel Bevallen aan: BOERINNETJE, oud 15 jaar, BELLAROONTJE, oud 8 jaar, KERSTROOSJE, oud 10 jaar, KLEIN DUIMPJE, oud 8 jaar. AN SEPANS, oud 8 jaar, SCHRIKKEL KINDJE oud 8 jaar. De prijswinners mogen Woensdag 27 April bij mij hun prijzen komen halen. iiinkfe SLA (kropsla). Een zeer dankbaar gewas dat ln geen moestuin mag ontbreken. Wat heerlijk is op een warmen dag een versch kropje sla bij het middagmaal. Om ze zoo lang mogelijk te kunnen nuttigen, is jiet noodzakelijk herhaaldelijk kleine hoeveelheden met niet te groote tusschenpoozen te zaaien. Op een afzonderlijk hoekje zaal je dun uit. Als je te dik zaait, krijg je geen krachtige planten. De plantjes worden later op een afstand van 2052 c.M. uitgeplant. Heb je te veel planten op je bed staan, dan laat je die maar groeien en gebruikt ze voor snijsla. Denk er om, dat Je niet in drogen grond uitplant. Van te voren den grond flink vochtig maken en de plantjes met een voch tig kluitje overzetten. Ze hebben dan 't minst te lijden en groeien dadelijk door. Er zijn een groot aantal soorten kropsla in den han del. De bekendste soorten zijn o.a.: Zwart-Zeeuwsche met groote, vas te malsche kroppen (zwart zaad), Groot geel (Koningskrop) een goe de soort, die niet spoedig doorschiet daar ze veel warmte kan verdra gen (wit zaad). KNOLGEWASSEN DAHLIA. Tot de knolgewas.-en, die we haast in eiken tuin aantreffen behoort de dahlia, 't Is ook een dankbare plant, die gemakkelijk te kweeken is. Ze is zeer geschikt om in de vaste plantenhoek voor de aanvulling te dienen waarbij we echter rekening moéten houden met de soort. Het aantal soorten dahlia's is zoo geweldig groot en zoo verschillend in groei, dat we bij het aanschaffen' van knollen daar re kening mee moeten houden. Het kweeken van dahlia's uib zaad geeft steeds groote voldoening. De planten zijn over het algemeen ste viger dan die, welke we uit knollen verkrijgen, vooral als die al wat oud worden. In den nazomer bloeien ze reeds en ze hebben bij het rooien een flinke knol gevormd. Het meest geschikt zijn enkelbloemige soor ten, o.a. Collerette (halskraag) Mignon-, miniatuur, pioen- on de coratieve dahlia's. Knollen worden vaak eerst binnenshuis ter spruiting gelegd, om na de nachtvorsten bui ten te worden uitgeplant. Je hebt dan natuurlijk vroeger bloemen. Ze kunnen in gewonen tuingrond ge zet worden; in bemesten grond krij gen ze wel veel blad, maar weinig bloemen. Vooral oudere knollen komen vaak met heel wat sprui ten boven de aarde. Wil je flinke stengels krijgen, laat er dan niet meer dan 2 of 3 staan. De kleinste snijd je maar bij den grona ai en komen er later weer nieuwe, houd die dan steeds weg. Wacht niet te lang met de plant te steunen daar de stengels spoedig omwaaien en dan krom gaan groeien. Over het algemeen is het noodzakelijk alle hooggroelende planten op te binden. Raffia is het beste bindmiddel. Het is heel goed koop en in lederen zaadwinkel te verkrijgen. Tegen November haal je de knollen weer uit den grond, daar ze uiterst vatbaar zijn voor vorst- De stengels worden van de knol af gesneden. De haarwortels worden er zoo goed mogelijk afgedaan en nu laten we hem flink drogen. Nat op geborgen gaat hij rotten. Gedurende den winter bewaren we ze op een vorstvrije, luchtige plaats, dan hebben we er het vol gend jaar weer plezier van. BEGONIA (knolbegonia's in te genstelling me4, bladbegonia's die veel als kamerplant voorkomen). Deze komen vooraan te staan, daar ze laag blijven. Willen we ze vroeg in bloei hebben dan is het noodza kelijk, dat we de knollen eerst in een bakje zetten 1 c.M. onder de aarde. Maar pas op, dat je den goe den kant boven doet. De begon la- knollen hebben zoo'n eigenaardige vorm, dat je haast niet kunt zien, wat de bovenkant ls. Alleen wanneer de knollen al een beetje beginnen uit te loopen kun Je 't aan de spruit jes zien. Anders zorg Je maar, dat de holle zijde naar boven ligt. Goed vochtig gehouden, lekker ln de zon beginnen ze spoedig binnenshuis te spruiten, zoodat je weldra flinke planten hebt, die je kunt ultplantcn op een afstand van ongeveer 25 c.M. De grond moest flink bemest zijn. vooral de bovenlaag, daar begonia's niet diep wortelen. De behandeling van de knollen in den herfst is de zelfde als bij de dahlia's. OXALIS (Klavertje vier> Dit knol- gewasje wordt ongeveer 25 c.M. hoog en behoort tot de familie der Klaverzuring (Oxalidaceeën). Elk blad bestaat uit vier hartvormige blaadjes (Geluksklaver) en is voor zien van een bruine vlek, die het plantje een eigenaardig aanzien geeft. In de 2e helft van April of begin Mei planten we de knolletjes op onderlingen afstand van 15-20 c.M. Ze bloeien met purperroode bloempjes die trosj^ewijze op vrij lange stengeltjes staan. Ook in kleine potjes (drie in een pot) maakt geluksklaver een aardig ef fect. De knolletjes worden in het najaar uit den grond genomen goed gedroogd en op een droge vorstvrije plaats bewaard. CYCLAMEN. Bij cyclamen den ken we steeds aan de prachtige grootbloemlge planten, die 's win ters de huiskamer zoo heerlijk kun nen opvroolijken. Het knolgewas dat we hier bedoelen is de volle-gronds- cyclame, die we in den tuin kwee ken en een groot aantal kleine bloempjes geeft. 1 Beste is de knol len in het najaar te planten. Ze zijn winterhard en kunnen Jaren lang vaststaan. Door het verplanten lij den ze nogal, zoodat het wel een paar jaar duurt vóór ze op kracht zijn en volle bloem geven (bij iris en pioenroos hebben we hetzelfde ver schijnsel). De plant houdt van klel- achtigen grond, vermengd met oude bladaarde, turfmolm en fijne kalk- puin. De meest bekende soort is de Alpen cyclame, met welriekende, donkerroode bloempjes, die in het najaar bloeit. Slappe winters. In 1172 .stonden teg enbet eind van Januari de boo men in blad en de struiken in bloei; de vogels begonnen te nestelen. In 1289 had men in 't geheel geen win ter. Toen droegen Jonge meisjes te Keulen met Kerstmis en met Drie koningen (6 Januari) kransen van viooltjes, sleutelbloemen cn koren bloemen in 't haar. Ook in 1524 bloeiden met Kerstmis de viooltjes langs velden en wegen. In 1585 was met Paschen het ko- r enal in de aren geschoten schreef toen een zekere mijnheer Pclgnol Volgens een oude kroniek zou men ln de jaren tusschen 840 en 860 geen ijs gezien hebben. POSTZECELRUBRIEK. ITALIc. VIII I J*c /t arc- joa /joA ,qo*> in Jtn 'tü*. Soc /re rc. rc. /ff-m /rc. In 1904 verschenen een paar port zegels in 't type van 1884. Dus weer met inschrift „3egnatasse da 50 (100) Lire cinquante (cento)". Het zijn 50 Ure (geel) en 100 lire (blauw). Grootte van de vakjes 32 bij 2.7 c.M. In 1905 krijgen we een opdruk nJ. 15 c. op 20 c. (oranje type ""OOI) Grootte van 't vakje 2.8 bij 2.3 c.M. In 1900 verschenen 2 waarden met de beeltenis van den koning naar links in een groot ovaal, waarboven in een gebogen rand „Poste Ita- liane" en waaronder „centesimi" met op de hoeken de waardecijfers ln cirkeltjes. Het zijn: 6 c- (groen) en 10 c. (rood) Grootte van de vak jes 2.8 bij 2.3 c.M. Nog werd in 1906 een nieuw zegel uitgegeven met de beeltenis van den koning naar rechts in een recht hoek over de geheele zegel Op c'etf achtergrond een stralend- zon, waarin een kroon boven 't. water, in den bovenrand ls de landsnaam en de waarde aangeduid. Het is 15 c. (leiblauw). Grootte van het vakje 3 bij 2.5 c.M. In 19G6 verschenen nog enkele nieuwe waarden in 't type van de 15 c. van 1906, doch met dc beelte nis van den koning naar links en in kleiner formaat. Weer met stra lende zon, waarin het wapen ultge- zonde-d de 25 c. Uitgegeven werden 25 c. (blauw), 40 c. (bruin) en 50 c. (violet). Grootte van dc vakjes 2.8 bij 2.3 c.M Nog verscheen ln 1908 een nieuwe expres zegel in groot formaat met op de linkerhelft de boeltcnh van den koning naar links; daarboven staat de landsnaam, er onder de waarde. De rechterhelft wordt inge nomen door een witten rechthcx waarin met roode letters ..Expres". Boven de rechthoek staat vermeld „Unione Postale Universale' Het ls 30 c. (blauw cn rood). Groo.tc van 't vakje 2.8 bij 4.3 c.M. In 1909 werd de 16 c. van 1906 (leiblauw) in precies dezelfde tee- kenlng uitgegeven, doch ln kleiner formaat. Grootte van 'fc vakje 2.8 by 2.3 c.M. Ter gelegenheid van de 50-jarlge herdenking van de verovering v>m Sicilië door Garibaldi, verschenen in 1910 eenlg zegels ln tw<v> typen met de beeltenis van Garibaldi. Op de eene zijn alleen dc laartallen 18601910 vermeld, op de andere bovendien „Italiane Vittorlo Em- manuele" en ..Pleblsclto meridionale 1860—21 Oetobre 1910" n.l. 5 C. (groen), 5 c. (karmUn), 15 c. (kar- mynrood) cn 15 c, (groen). Grootte van de vakjes 3.4 bij 2.8 c M Zie voor de Indeeling 't schetsje S. Rustenburgcrlaan 23. UIT DE NATUUR. WATERTORREN. Menige jongen of meisje za! er in de Paaschvacantie met schepnet en emmertje op uitgetrokken zijn om tljdeiyke bewoners voor het aqua rium trachten te bemachtigen. Onze omgeving met haar vele stilstaande slootjes en plassen leent zich uit stekend hiervoor. Kikkereieren en stekelbaarsjes ontmoette je natuur - ïyk geregeld. Maar je zult bemerkt hebben dat de slooten heel wat ge heimzinnigs verbergen. Tot de groo- tere soorten die je tegenkwam be- hooren ook de watertorren. Je zult waarschijnüjk twee soorten hebben opgemerkt en wel de gerande en de pikzwarte watertor. We zullen de laatste, de pikzwarte of spinnende watertor eens nader beschouwen. Wie het geluk heeft een paar exem plaren te vangen, waaronder zich een wUfje bevindt kan in zijn aqua rium interessante bijzonderheden waarnemen. Maar denk er aan ze afzonderiyk te houden. Het zijn ge weldige roovers, die in korten tijd de kikkereitjes en kikkervischjes hebben verslonden. Ook vischjes, zelfs stekelbaarsjes va'Jen ze aan. Dus denk er aan deze heftallige die ren afzonderiyk te houden; des noods kun je met een glasplaat je aquarium in tweeën verdeelen. De torren hebben in het water aan de onderzyde een zilverachtigen glans, die we buiten het water niet waar nemen. Deze glans wordt veroor zaakt door een laagje lucht dat de tor medevoert voor de ademhaling. Bij den gerande zien we soms een zilveren parel van achteren onder de dekschilden. Deze ls voor het zelfde doel. Het interessantste ls wanneer het wyfje eitjes gaat leggen. Zo markt n.l. een nestje of eigenlijk een bootje voor haar eieren. Ze spint een soort zakje rond het achterdeel van haar lichaam, legt hierin do eitjes en schuift zich zelf uit den zak, naarmate deze gevuld wc ."dt. Het open eind wojdt gesloten, w er na de tor het merkwaardige, ma o op het nestje spint. Bij het ver lengen van het mastje steekt het spintoestel een heel eind uit het achteriyf. Dit bootje drijft nu op het water rond en na ongeveer twee weken komen de larfjes er uit te voorschijn. De torren moeten nu verwijderd worden, daar ze andera hun eigen kroost opeten. Als de lar ven grooter worden gaan ze elkaar te lijf, zoodat er in een aquarium altyd weinig overblijven. Volwas sen larven zijn monsters. Vat ze vooral niet aan, want als ze kunnen slaan ze hun zulgkaken ln Je vinger, wat geducht pyn doet en soms in fectie kan veroorzaken.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 20