NIEUWS UIT VELSEN, IJMUIDEN EN BEVERWIJK HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 25 APRIL 1932 i. ij u i i - WIJK AAN ZEE EN HET KOMENDE SEIZOEN. Hoewel de weersomstandigheden van dien aar-d zijn, dat men eeder geneigd is te den ken aan de totrede van het herfstseizoen, dan aan de nadering van het voorjaar, ma ken de badplaatsen zich op, om alles voor de ontvangst van de pensiongasten in ge reedheid te brengen. Na een winterrust van langer dan een half jaar, in welke periode het dorp wel uitgestorven scheen, herneemt ook te Wijk aan Zee het leven zijn gang en worden alle krachten ingespannen, om de badplaats een zoo gunstig mogelijk aanzien te geven. Het gemeentebestuur gaf daartoe reeds het voorbeeld, door hier en daar de straten te verbeteren. Bovendien werden in de afgeloopen wintermaanden door een ge deelte van de binnenduinen wandelpaden aangelegd, welke werkzaamheden bij wijze van werkverschaffing werden uitgevoerd. Al storen deze met prikkeldraad afgezette wan delpaden zeker het natuurschoon, dat het duinlandschap in zoo groote mate kan bie den, toch zullen vele wandelaars het in den a.s. zomer op prijs stellen, dat zij in deze duingroep vrij kunnen wandelen. Bij een onderhoud, dat wij een dezer da gen met een der bestuur-sleden van de Ver een iging voor Vreemdelingenverkeer, waarbij alle pensionhou ders en zakenmenschen van de badplaats zijn aangesloten, hadden, werd ons medegedeeld, dat het met de verhurin gen voor den voortijd en het hoogseizoen naar wensch gaat. Weliswaar komen de aan vragen niet in het tempo var. het vorige jaar binnen, doch men meende dit meer aan de koude en natte maand April te moeten toe schrijven, dan aan de minder gunstige tijds omstandigheden. Ten onrechte meenden sommige huurders, dat de pensionprijzen in verband met een in Den Haag gehouden ver gadering in alle badolaatsen aanmerkelijk verlaagd zouden zijn. Voor Wijk aan Zee al thans gelden nog steeds dezelfde tarieven, varieerend van zes tot drie gulden per dag, met eenige reductie vcor den voor- of na tijd. Het is misschien mogelijk dat door som mige verhuurders individueel wel eens ..iets gedaan" wordt, doch regel is dit zeker niet. Ten aanzien van de verbinding met Bever wijk was onze zegsman van oordeel, dat de autobussen, die de badplaats met het Be- verwijksche spoorwegstation verbinden, in de vervoerbehoeften kunnen voorzien In het zomerseizoen geven de bussen aansluiting op alle electrische treinen, zoodat de verbinding van AmsterdamHaarlem en de Zaanstreek met Wijk aan Zee werkelijk uitstekend kan worden genoemd. De tarieven der autobus sen mogen weliswaar aan den hoogen kant zijn. maar dit is voor deze badolaats van ondergeschikt belang. Wijk aan Zee heeft zich in den loop der jaren geheel ingesteld op het verblijf van badgasten, die voor alles een rustig verblijf aan zee prefereeren. Op het bezoek van dagjesmenschen is men niet bijster gesteld een langzamerhand heeft dit zich dan ook verplaatst naar Zandvcort on IJmuiden, welke laatste plaats bovendien per Alkmaar Packet voor de stroomen Am- sterdamsche dagjesmenschen op zeer voor- dcelige wijze is te bereiken. Zooals gezegd, de bevolking van Wijk aan Zee moet het hebben van de badgasten, vandaar dat in de zomer maanden elk huis daarvoor wordt ingericht. Aan het strand is nog niet veel leven te bespeuren. Alleen is de Rijkswaterstaat bezig de duinen langs het strand nog verder af te zetten. De duinen van de zeereep waren vree ger vrij toegankelijk, doch de helmbeplan- tingen werden in die mate beschadigd, dat noodzakelijk afsluiting daarvan het gevolg moest zijn. De duinvoet bleef echter nog be schikbaar voor het nemen van zonnebaden. Een nieuwe afrastering, welke aanmerkelijk lager komt, zal ook daaraan goeddeels een einde maken. In verband hiermede, was men ook genoodzaakt het paviljoen van de maat schappij Noorderbad meer zeewaarts te ver plaatsen. Aangezien de zee ook in de zomer maanden een grillig wezen blijft en het pa viljoen reeds eens in het hoogseizoen werd onderspoeld door de golven, heeft men het hr>uten gebouw op hooge palen geolaatst om bij springvloed of bij Noord-Westerstorm de Noordzee buiten de deur te houden. Zoo is Wijk aan Zee in afwachting van de dingen die komen zullen. Met Hemelvaarts dag wordt gewoonlijk het seizoen geopend. Maar voor het zoover is, wordt met het oog op de af te sluiten verhuringen vurig ver langd, dat er een einde komt aan de buite nissigheden van ons Hollandsch klimaat. Want de badplaats kan een mild voorjaars zonnetje niet ontberen. IJMUIDEN BESCHONKEN MOTORRIJDER. De politie ontving de mededeeling, dat op den Wijk aan Zeeërweg een motorongeval had plaats gehad. Bij aankomst aldaar trof zij een zekeren R. aan, wonende te Velsen die beschonken was en een bloedende wond boven op het hoofd had, terwijl zijn motor rijwiel door een aanrijding tegen een al daar staand ijzeren hekwerk beschadigd op den weg lag. Na door Dr. van Haselen te zijn verbon den is R. in arrest, gesteld, terwijl tegen hem proces-verbaal werd opgemaakt. Eenigen tijd na de arresctatie deed de caféhouder van G. te IJmuiden aangifte van vernieling van een biljartlaken en een spie gelruit in zijn café, eveneens gepleegd door R., zoodat tegen R. nog proces-verbaal werd opgemaakt wegens vernieling. „DE VEREENIGDE STATEN VAN EUROPA". Bovengenoemd onderwerp werd in een openbare vergadering in hotel no. Eén be handeld. De bijeenkomst was slechts matig bezocht. De heer Taco Mulder uit Haar lem gaf een uiteenzetting van het streven van de verconlging die de stichting van de Vereenlgde Staten van Europa wil bevorde ren. Hij deelde mede. dat de ljveraars voor de vereen iging zich bij voorkeur pacifisten noe men en de oude spreuk „Wie den vrede wil, bereide zich op den oorlog voor" willen ver vangen door: ..Wie den vrede wil bereide zich op den vrede voor". Eenige aanwezigen maakten bru'.l: var de gelegenheid om vragen te stellen. VAN HET PLAATSELIJK CRISIS- COMITé. S.O.S.! Aan al onze inwoners. Uit de officieele mededeelingen van ons Comité heeft een ieder kunnen lezen, dat steeds alles in het werk wordt gesteld, om de crisis-noodlijdenden zooveel mogelijk te helpen en bij te staan. Elke week moet het dagelijksch bestuur meer dan 100 aanvragen om hulp behandelen. De rapporten van de leden der sub-comité's krijgen hoe langer hoe meer een triestigen inhoud. Uit alles blijkt, dat de nood niet alleen grooter wordt, doch ook dieper ingrijpt in het gezinsleven van tal van onze inwoners. Helaas worden de inkomsten van het Co mité minder. Evenals bij alle steunacties, heeft het geven, door den langen duur van de crisis, met minder enthousiasme plaats. Dit nu mag echter niet het geval worden voor ons Plaatselijk Crisis-Comité. Wij kun nen dan ook niet anders doen, dan ons te blijven beroepen op de offervaardigheid en het saamhoorigheidsgevoel van onze plaats- genooten. Burgers, gij zult toch niet willen, dat het Comité zijn mooien arbeid moet staken? Burgers, gij zult toch niet willen, dat door het niet schenken van Uw Penningske de armoede nog meer en meer nijpender zal worden? Burgers! geeft! geeft veel!! Steunt bij voortduring ons Comité! Zegt niet: alweer geven. Immers, uit den voortdurenden ar beid van het Comité in z'n geheel is toch levendig de conclusie te trekken, dat de harde werkelijkheid dringt tot voortwerken. Mogen deze regelen er toe bijdragen, dat een ieder die kan geven, zich moreel ver plicht zal gevoelen om te geven. Het Eere-voorzittcrschap. Van den Eere-voorzitter van het Comité werd het volgende schrijven ontvangen: „Naar aanleiding van mijn aftreden als „Burgemeester der gemeente Velsen, heb „ik de eer het eere-voorzitterschap van „Uw Bestuur te Uwer beschikking te „stellen. „Ik doe dit met een gevoel van groote „waardeering voor Uw zegenrijken ar- „beid, waardoor ge ook mij het besturen „der gemeente in deze critieke tijden „gemakkelijk hebt gemaakt. „U verder zegen en waardeering toe- „wenschend, blijf ik met gevoelen van „bijzondere hoogachting, Uw dw. RIJKENS, Oud-burgemeester van Velsen". Een woord van harte lijken dank aan den heer Rijkens, die het initiatief tot het op richten van het Plaatselijk Crisiscomite nam en voorturend met den arbeid van het Comité medeleefde, is hier zeer zeker op zijn plaats. Ontvangsten. Sedert de vorige opgave (14 April") ont ving de Penningmeester in totaal 731,21. De voorstelling van „Varia" leverde netto op 68.74 1,2. Aan „Varia" onzen hartelijken dank!! Intieme feestavond L.O.B.E.B.T.O.S. De Tooneelvereeniging .Xobebtos" heeft zich bereid verklaard, op Dinsdag 3 Mei a.s. in „Het Wapen van Velsen" te IJmuiden-Oost voor ons Comité een herhaling te geven van den jongstleden gegeven revue-avond. Nadere mededeelingen volgen spoedig. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Binnengekomen schepen. 23 April: Zweedsch, Patria, Rotterdam. Engelsch, Mendian, Winnedah. Engelsch, Sudbury, Huelva. Ned., Deukalion, Guatemala. Ned., Oranje-Nassau, Curasao. Duitsch, Flora, Rotterdam. Duitsch, Amsel, Londen. Engelsch, Llanover, Buenos-Aires. 24 April: Deensch, Victoria, Rouaan. Zweedsch, Malmen, Bahia-Blanca. Ned., Jason, Antwerpen. Ned., Maasstroom, Londen. Engelsch, Mavis, Londen. Ned., Gannimedes. Hamburg. Ned„ Vliest-room, Huil. Ned., Boskoop, Havre. Ned., Trajanus, Hamburg. Engelsch, Aruba, Goole. Vertrokken schepen 23 April: Engelsch. Stanislas, Leith. Ned., Poulau Laut, Hamburg. Ned.. Ariatne. Vigo. Zweedsch, Patria, Malmö. Grieksch. Ioannes Carras, Galvaston Duitsch. Dessau. Hamburg. Ned., Venus, Hamburg. Grieksch. Evandros, Memel Ned., Stad Dordrecht-, Sunderland Engelsch, Roek, Londen. Engelsch, Warfe, Goole. Ned., Hontestroom, Londen Ned., Vechtstroom, Huil. 24 April: Zweedsch, Malmen, Kopenhagen. SCHEEPVAARTNIEUWS. Het Nederlandsch passagiersschip „Vene zuela" van de K.N S.M. is Vrijdagmiddag 12 uur met passagiers en stukgoederen en Amsterdam naar West-Indlë vertrokken en passeerde om 15,30 uur de sluizen te IJmui den. Het Nederl. passagiersschip „Oranje Nas sau" van de K.N.S.M. is Zaterdagmiddag met passagiers en stukgoederen van West- Indië via Havre te IJmuiden aangekomen en opgevaren naar Amsterdam. Het Nederl. stoomschip „Stad Dordrecht" van de Halcyon Lijn te Rotterdam, is Zater dagavond na lossing harer lading ijzererts aan het Hoogovenbedrijf te IJmuiden, in ballast naar Sunderland vertrokken, ten einde aldaar een volle Reding steenkolen voor Genua in te nemen. Het Duitsche stoomschip „Dessau" van de N.D1. is Vrijdagavond met een lading stuk goederen van Japan via Oran voor Amster dam aangekomen en passeerde de sluizen te IJmuiden met een diepgang van 73 d.M. DE WERKLOOSHEID IN nET VISSCHERIJ- BEDRIJF. Het Fonds voor Sociale Voorzieningen be richt: Over de week van 9 tot en met 15 April werden aan 208 (528) werklooze opvarenden uitkeering verstrekt tot een totaalbedrag van f 1184.70 (f 6042,25). Dit was als volgt over de verschillende gemeenten verdeeld: 108 (219) Velsen, 48 (121) Egmond, 15 (28) Katwijk, 12 (70) Sche veningen, 25 (90) overige gemeenten. Aan het einde der verslagweek waren in totaal 616 (365) Zeelieden uitgetrokken en wel: 291 (121) Velsen, 121 (45) Egmond, 41 (54) Katwijk, 62 (78) Scheveningen, 101 (67) overige gemeenten. Gedurende genoemde verslagweek werden 42 (72) werkloosheidskaarten uitgereikt, waardoor het v.m. 1 Januari 1932 t-otaal aan tal uitgereikte kaarten steeg tot 980 (1203). N.B. De tusschen haakjes geplaatste getal len hebben betrekking op dezelfde week van het vorig jaar. Van 1 Juni 1931 af wordt door het Fonds 50 pet. van de reglementaire uitkeering verstrekt. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 1.85165. Griet per 50 K.G. f 72—20. Tongen per K.G. f 1,801.30. Zetschol per 50 K.G. f 28—22. Kleine schol per 50 K.G. f 254.70. Schar per 50 K.G. f 4.70—3.90. Tongschar per 50 K.G. f 3628. Rog per 20 stuks f 26.50. Vleet per stuk f 5.300.90. Pieterman en poon per 50 K.G. f 13,507.- Groote schelvisch per 50 K G. f 3130. Middelschelvisch per 50 K.G. f 28.5024. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 16.50 f 7.—. Kabeljauw per 125 K.G. f 4730. Gullen per 50 K.G. f 186. zLeng per stuk f 2.650.80. Heilbot per K.G. f 1.551.05. Wijting per 50 K.G. f 61.45. Koolvisch per stuk f 0.430.19. Makreel per 50 K.G. 1311. BESOMMINGEN. Trawlers: R. O. IX Wieringen f 3000. O. N. f 6800. Gloria f 5700. Ewald f 3800 Henrietta Jacoba f 3300. Zeehond f 1000. IJslandsche versche visch: O. N. 61 f 5300. Beugers: V.L. 216 f 880, VL. 114 f 820, VL. 190 f 980. Kotter: E 449 f 500. Loggers: KW. 60 f 490, KW. 42 f 370. Sch. 379 f 730, Sch. 69 f 500, Sch. 412 f 270, Sch. 196 f 1060. TEWATERLATING MOTORTRAWLER ..TIBIRI" De N.V. Machinefabriek en Scheepswerf van P. Smit Jr., te Rotterdam liet met goed gevolg te water de tweede van een serie motortrawlers, welke zij in bouw heeft voor de N-V. Nederlandschc Zeevisscherij te Rot terdam. De hoofdafmetingen van dezen motor- trawler, welke onder toezicht en volgens de voorschriften van Bureau Veritas, klasse 1 3 3 F. 1. 1. gebouwd wordt-, zijn: lengte 30.04 M. breedte 6.40 M. holte 4 M. De voortstu wingsmotor is een Smit-Burmeister Wain direct omkeerbare, 6-cylinder, 4-takt, en- kelwerkende, gesloten trunk Dieselmachine met geforceerde smering, type 623-MTF-45. welke normaal ca. 300 A. P. K. bij 300 omw- per minuut ontwikkelt. Verder wordt geplaatst een manoeuvreer - compressor-aggregaat, bestaande uit een Dieselmotor, welke een compressor drijft. Deze motor is ook voorzien van een vlieg wiel riemschijf voor het aandrijven van de trawllier. Een tweede hulpaggregaat, bestaande uit een Dieselmotor van ca. 10 A. P. K. met- dy namo. voorziet in den stroom, noodig voor het aandrijven van de zoutwaterpomp, ver lichting, draadlooze telegrafie, enz. De machine-installatie omvat verder de noodlge lens- en sanitaire, koelwater- en smeeroliepompen, een compressor en een hulpcompressor. Aan de isolatie van het vischruim wordt bijzondere zorg besteed- Het schip wordt geheel electrlsch verlicht en zal uitgerust worden met o-a. een draad looze telefoon-installatie. Ook de bouw van. dezen trawler wordt door de staking niet vertraagd. Van de tewaterlating van het eerste schip, de „Tirana" gaven wij eenigen tijd geleden reeds een beschrijving, verduidelijkt door eenige foto's. PROTESTVERGADERINGEN VAN S.D.AP. en N.V.V. De Plaatselijke Raad te Velsen, bestaande uit de Federatie Velsen der S.D.A.P. en den IJmuider Bestuurdersbond hebben een op roep verspreid van de arbeiders en allen, die lijden in dezen crisistijd. Aan dezen oproep ontleenen wij het volgende: Terwijl het grootste deel der bevolking gebukt gaat onder de ondragelijke lasten van dezen crisistijd worden door B. en W. van Velsen voorstellen gedaan, om den druk op hen. de minste draagkracht hebben, opnieuw te verzwaren, nu de gemeente Velsen gelijk voor Ieder duidelijk is. met haar groote af- beidersbevoiklng onmogelijk met eigen mid delen, in den nood van hen, die gebrek lijden kan voorzien, moest het gemeente bestuur onder druk der regeering niet slechts tot maatregelen van verregaande be zuiniging besluiten, maar het wil dit doen op zulk een wijze, dat hierdoor het meest getroffen worden, zij die het minst kunnen lijden, bijvoorbeeld door afschaffing van het bewaarschoolonderwijs, het ondenvijs aan de rijpere jeugd zal practlsch onmoge lijk worden gemaakt. Zelfs van hen die niet meer Inkomen hebben dan f 14 per week wil men belas ting heffen. En het ergste van al: van de steun zal ook nog een halve gulden per week worden ingehouden. Zult gij het dulden, dat op deze manier het meeste wordt afgewenteld op de schou ders van hen. die reeds gebukt gaan onder zware lasten? Uw antwoord is een hart grondig: Neen. Arbeiders wij roepen U op om met ons te protesteeren en de vergaderingen te be zoeken, welke gehouden zullen worden: te IJmuiden, Maandag 25 April in de concert zaal Thalia met als sprekers Brandsteder en Visser. Te Santpoort: Eveneens Maandag 25 April in „De Toorts", nabij station Santpoort met als spreker mr. A. v. d. Flier. Te Velsen Noord: Donderdag 28 April in „Bloemoord" met als sprekers de heeren mr. A. v. d. Flier en W. F. Visser. Te IJmuiden-Oost: Vrijdag 29 April in „Flora" te 7 uur, met als spreker de heer L. v. Hameien. VELSEN INBRAAK Door middel- van het doortrekken van het slot van een der buitendeuren van de theeschenkerij in Velserbeek heeft men al daar ingebroken. Er is eenig geld ontvreemd een aantal chocoladereepen, eenige flesschen wijn, eenige pakjes sigaretten en een paar sokken. Ook heeft men getracht de op de toonbank staande kassa open te breken waarin echter geen geld aanwezig was. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. RUIT VAN CAFé INGESLAGEN Zaterdagavond is door de Rijksveldwacht een zeker E. aangehouden, wonende te Am sterdam. die in beschonken toestand een ruit in café Bloemoord te Velsen Noord stuk geslagen heeft. E., die tengevolge van de vernieling een vleeschwond aan de rechterhand opgeloopen had, werd door dr. Fierstra verbonden. Pro cesverbaal is opgemaakt. CIRCUS GLEICH. Het circus Gleich heeft over het bezoek tijdens zijn verblijf alhier niet te klagen. Uitgenomen de duurste rangen was het cir cus bij elke voorstelling uitstekend bezet, ook Zondagavond, Nauwelijks was men echter begonnen met de voorstelling of eveneens werd begonnen met de slooping en oprui ming. Van de facade, die met haar prachtige verlichting ieders bewondering trok, werden al ladelij k de lichtjes gedoofd. Evenzoo ging het met de andere af deelingen en den ge- heelen avond reden de tractors af en aan van Beverwijk. Direct na de avondvoorstel ling begon men met de groote tent en de stallen. Ook hier bleek opnieuw de geweldige organisatie, daar om 2 uur 's nachts alles op de wagens was geladen. Om even 4 uur ver trok de tweede extra-trein uit Beverwijk naar Hilversum, waar hedenavond reeds weer een voorstelling wordt gegeven. DE AUDIëNTIE VAN DEN BURGEMEESTER Niet minder dan 70 organisaties en In stellingen hebben Vrijdagmiddag j.l. him opwachting gemaakt bij den burgemeester, tezamen vertegenwoordigd door ongeveer 150 personen. DE WERKLOOSHEID. EEN STIJGING BIJ VERSCHILLENDE BEROEPEN. In onze gemeente deed zich in de afge loopen week weer een stijging voor in de werkloosheid, voornamelijk bij de groep di verse beroepen; deze groep steeg met een totaal van 29. Bij de gemeentelijke arbeidsbeurs waren Zaterdag 23 April ingeschreven 1967 werk- loozen en in de week daaraan voorafgaande 1936. Van deze 1967 telden de bouwvakarbeiders er 486 en de vorige week 483, een vermeer dering dus met 3. De metaalbewerkers bleven stationnair op 419. Het kantoorpersoneel en de huishoude lijke beroepen tellen resn. 49 en 11 tegen de vorige week 49 en 12. bij het kantoorperso-1 neel dus een vermeerdering met 1 en de huishoudelijke beroepen eveneens met 1. De diverse beroepen stegen met 29. nml. van 397 op 426, doch de losse- en fabrieks arbeiders liepen met 1 terug nml. van 577 op 576. De werkloosheid doet zich dus nog in onze gemeente in allle vakken danig voelen. DE PLANNEN TOT BEZUINIGING. Nieuw offer van bet gemeenfenersoneel. VOORSTEL a.s. VRIJDAG IN DEN GEMEENTERAAD. De eischen der. regeering, welke door haar gesteld zijn om onze gemeente te hulp te komen, houden o.a. in een korting van 5 12 pet. op de salarissen der ambtenaren en werklieden voor de pensioenen. B. en W. hebben dezen eisch voorgelegd aan het Ge organiseerd overleg. Zaterdagmiddag heeft dit georganiseerd overleg en wel alle drie groepen (ambtenaren, werklieden en politie) hierover vergaderd. Naar wij vernemen stond men van sociaal democratische zijde scherp tegenover deze voorstellen en wil men daar noch van loons verlaging, noch van pensioenbijslag we'en. De vertegenwoordigers der andere 'rga- nlsaties stonden niet afwijzend tegenover de voorstelleh, doch waar ambtenaren en werklieden hier reeds 3 pet. pensioenkorting betalen, wenschten zij intrekking van de 3 pet. korting op de salarissen, welke 1 Ja nuari j.l. is ingevoerd, wijl bij aanneming der 512 pet. de vollle 812 pet. pensioen- korting zal zijn tot stand gekomen. De voorstellen zulllen a.s. Vrijdag door den raad behandeld worden, daar alles vóór 1 Mei in orde moet zijn. Dat belooft dus een belangrijke raadsvergadering te worden. De eerste bezuinigingsmaatregelen zijn reeds door B. en W. getroffen. Bij den reini gingsdienst is n.l. aan een aantal losse ar beiders ontslag verleend, wegens inkrimping van het ophalen van huisvuil. Hierdoor zul len ook vier paarden van dezen dienst wor- len verkocht. DE FINANCIEELE TOESTAND DER GEMEENTE. DE VOORWAARDEN VAN HET RIJK. Wij hebben reeds gemeld, dat het Rijk de gemeente Velsen wil helpen om uit de finan- cieele impasse te geraken, mits aan verschil lende voorwaarden voldaan wordt. De belangrijkste voorwaarden, welke het Rijk stelt zijn de volgende: le. Belastingverhooging door andere clas sificatie; 2e. Intrekking van alle subsidies, met uit zondering van die ten bate van de bestrij- .ding der t. b. c.; 3e. Opheffing van den Ophaal- en Stor- ambtenaren en werklieden in dienst der ge- tingsdienst; 4e. Pensioen-verhaal op de salarissen van meen te van 5 1/2 pet. Dit beteekent dus ee"n nieuwe verlaging na de reeds ingevoerde 3 pet. loonsverlaging; 5e. Meerdere bezuinigingen op openbare werken, Reiniging, Gas en Water; 6e Intrekking van den toeslag op de salarissen van het personee lbij het Openbaar Buiten- gew. Lager Onderwijs; 7e. Opheffing van het ondrewijs aan de rijpere jeugd; 8e. Opvoering van het aantal leerlingen per klas bij het Lager Onderwijs; 9e. Totale opheffing van het Openbaar Voorbereidend Onderwijs. 10e. Intrekking van alle bijdragen aan het Bijzonder Voorbereidend Onderwijs. Óp de eerstvolgende raadszitting, welke op Vrijdag 29 April e.k. gehouden zal worden, zal een en ander ter sprake komen. FEESTAVOND VELSER H- B. S.- VEREENIGING Zaterdagavond gaf de V. H. B. S. V. haar laatsten feestavond van dit seizoen voor de leden en introducees. Nadat de vice-voorzit- ter, de heer J. Kenter, den avond met een kort woord geopend had, voerden eenige leden der H. B. S. vereeniging een tooneel- spel uit, in drie bedrijven, genaamd „Het nieuwe Systeem". Het stuk, dat cioor „Cha- rivarlus" geschreven is, was onder leiding van den heer C. P. Smit ingestudeerd en oogste veel succes. Na afloop van het derde bedrijf was er gelegenheid tot het maken van een dansje op de muziek van de be kende „Hot syncopaters", terwijl ter afwis seling de „Far East Hawaiiers" eenige num mers ten beste gaven. De V. H. B. S. V. kan met voldoening op dezen avond terugzien. BEVERWIJK BENOEMING Tot tijdelijk onderwijzer aan de R.K- school te Hyppolitushoef op Wieringen is benoemd de heer J. J. Out alhier. KREUGER EN TOLL. AMERIKAANSCH I? r, f E RMING S COMITé OPGERICHT. NEW YORK,, 23 April (Reuter). Er is een comité opgericht ter behartiging van de belangen van aandeelhouders van Kreuger Toll in de Ver. Staten. Voorzitter is Colby, die staatssecretaris onder Wilson is geweest. Samuel Untermeyer is ook lid van het comité Houders van Kreuger Toll en int. Match waarden worden tot deelneming uitgenoodigd STOCKHOLM, 23 April (Reuter). Prytz lid der commissie van onderzoek, zou er in zijn geslaagd door onderhandelingen met Amerikaan-sche belanghebbenden voor de Zweedsche Lucifers Mij. gunstige resultaten te verkrijgen, die alle onmiddellijke moei lijkheden en gevaren uit den weg ruimen. AMFRTKAAVSCH ONTVOFRDER IN ZUID-AFRIKA GEARRESTEERD. Reuter meldt uit Johannesburg: Een Amerikaansch burger, die naar het heette voor een gevaarlijk ontvoerder door ging, is dezer daeen van zijn bed gelicht door vier detectives, die handelden ingevolge tele grafische instructies' uit New York. De politie verklaart, dat de man 34 jaar oud is en lid van de bemanning van een Amerikaansch schip, dat onlangs te Rurban Is aangekomen. DO X GEREED VOOR DEN START NAAR EUROPA. St. JOHN'S (New Foundland), 24 April. (Reuter) De commandant van de vliegboot DO X zoekt alhier naar een plaats, die ge schikt is voor de start van de vliegboot, voor den voorgenomen tocht over den Noord- Atlantischen Oceaan naar Europa. Men zegt dat de baai nabij St. John's ideaal is voor dit doel. Er is al een hoeveelheid gas en olie aangekomen, welke de vlievboot zal meenemen. Dinsdag keeren de officieren van de DO X weer terug naar New-York. MENDOZA OPNIEUW GETROFFEN. PANIEK ONDER DE BEVOLKING. BUENOS ATRES. 23 April. (V. DJ De pro vincie Mendoza, die door de laatste vulka nische uitbarstingen bijzonder hevig te lijden heeft gehad, is door een nieuwe aardbeving geteisterd, welke twee minuten duurde en waardoor de bevolking in paniekstemming geraakte. Iedereen rende de straat op, daar een catastrophe vernacht werd. Aan den horizon getuigden roode vlammen van een nieuwe vulkanische uitbarsting.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 14