<£%a<ïef/ STADSNIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 26 APRIL 1932 INTERNATIONALE ARBEIDERSHULP. TEGEN DEN IMPERIALISTISCHEN OORLOG De Internationale Arbeiders-Hulp alhier hield Maandagavond een vergadering .tegen den dreigenden imperialistischen wereldoor log" in de bovenzaal van het Gem. Concert gebouw. Bij het begin van de vergadering, die zeer drulj, bezocht was (de zaal was stampvol), deelde de voorzitter mede, dat Traute Hölz ©m 10 uur ter vergadering zou komen en dat de Chineesche spreker nog niet aanwezig Was. Een Indonesisch spreker trad daarom het •erst op. Spr. zeide, zich den vertegenwoordiger te voelen van een onderdrukt ras. „Er wordt wel gezegd", aldus spr., „dat wij met Moskou in verbinding staan, maar wij werken sa men met alle organisaties, die werken voor de onafhankelijkheid van Indonesië", (ap plaus). De LAH. helpt overal, in Indië, in China. Juist nu is het werk van de L A. H. zeer belangrijk. Deze crisis is een imperialistische crisis. En de „oplossing" zal zijn: de oorlog. Die eigenlijk al begonnen is met den brutalen inval der Japanneezen in China. Men zegge niet. dat wij hier met China niets te maken hebben. Dit is een onvergeef lijke fout want wij leven in een tijd van In ternationalisme, van trusts en concerns. Geen woord van protest is gehoord tegen deze geweldige brutaliteit van het Japansch imperialisme, dan alleen van die organisaties die het imperialisme den genadeslag willen toebrengen! (applaus). De geheele strijd in het Oosten is op touw gezet door de imperia listen die gegroepeerd zijn in den Volken bond. die er op uit zijn, de koloniën te ver deden, om afzetgebieden te krijgen voor de producten van het imperialisme. In Indië heerscht terreur en groote bruta liteit tegen de kameraden van spr., die in de gevangenis zuchten, waarin zij zijn opgeslo ten zonder vorm van proces. Het is al vol doende, dat een agent-provocateur zegt: „die man is een communist!" De crisis heeft thans in Indonesië een ge weldige uitwerking, die wij ons hier niet kun nen voorstellen. Vrouwen leggen er hun kin deren te vondeling en werpen ze in de rivie ren, omdat ze geen eten voor hen hebben. Hier kan alleen helpen de Int. Arb. Hulp want de comités van de bourgeoisie helpen de boe ren en de arbeiders niet. Er moet solidairiteit bestaan tusschen de arbeiders der geheele wereld en die moet meteen zijn een solidai riteit met de Sovjet-Unie, de eenige organi satie, die het imperialisme bestrijdt. (Ap plaus). Tweede spreker was de heer Lou de Visser, die begon met een uiteenzetting van den in ternationalen toestand, waarin de wereld thans..verkeert een toestand, die de commu nisten altijd hebben voorspeld, toen zij zei den dat het verdrag van Versailles de kie men in zich droeg van een nieuwen wereld oorlog. „Het imperialisme is de laatste phase van het kapitalisme", heeft Ler.in gezegd en daar op begint het thans te lijken. Niemand weet een middel tot redding uit de moeilijkheden. Colijn heeft gezegd, dat alle middelen, die toegepast worden, te zamen slechts zullen kunnen maken dat het water niet over de lippen komt! Het imperialisme is ér de oorzaak van dat. ër 40.000.000 werlfloozen op de wereld zijn en er is groote ellende niet omdat er te weinig, maar omdat er te veel producten zijn. Omdat er van alles te veel is, hebben steeds grooter scharen gebrek. Zóó gaat het. onder het ka pitalisme! In de koloniale rijken zijn onge telde millioenentallen werkloos. De arbeiders beginnen hoe langer hoe meer in te zien. dat de grondslagen der kapitalis tische maatschappij niet deugen. Het eenige, waarmede het imperialisme den toestand tracht te redden is: het afwentelen van de ellende op de schouders der arbeidenden, door loonsverlaging enz. Er heeft een alge- meene „vervlakking naar beneden" plaats, waardoor ook intellectueelen in steeds groo ter aantallen de rijen der proletariërs ko men aanvullen. Ook zij worden in hun le- vensbestaan aangetast. Zoo is hot in alle ka pitalistische landen van de wereld, zoo is het niet in de socialistische Sovjet-republiek: Rusland. Daar heeft men afgerekend met- het kapitalisme. Daar is geen werkloosheid, geen loondaling, geen verlenging van den ar beidsduur, maar een steeds grootere stijging van de maatschappelijke welvaart. En nu de imperialistische oorlog. Dat die er nog niet is, komt doordat er twee groote machten zijn: de Sovjet en de derde Inter nationale. Tegen den oorlog moet een contra-revolu- tionnaire oorlog worden gevoerd. De oorlog in Mandsjoerije is zoo meent spr.. niets dan een oorlog tegen Sovjet-China. Ook de Neder- landsche regeering staat aan den imperia listischen oorlog, die in voorbereiding is, schuldig. Spra* is er verheugd over dat de I. A. H. het verstaat in te grijpen in de oorlogshetze van de bourgeoisie. De I. A. R. is de stormcolonne die ophitst tegen den oorlog. Nadat de aanwezigen te zamen de Inter nationale gezongen en „Rood front" geroe pen hadden was het woord aan de spreek ster Traute Hölz. Zij bracht de groeten over van dat deel van het. Duitsche proletariaat dat tot leuze heeft'. ..Rood front" en alleen een einde aan de imperialistischen oorlog zal kunnen ma ken. Spr. gaf als haar meening te kenen, dat de bourgeoisie dezen oorlog noodig heeft, om uit de crisis te komen, de Duitsche oorlogs industrie verdient op het oogenblik als nooit te voren. In Duitschland zijn óók millioenen werk- loozen, oorlogsverminkten, bedelaars (hun aantal is vertienvoudigd in het laatste half jaark naast schatrijke millkmnairs. De nood verorden mg maakt dat er van de loonen der mijnwerkers niets danschulden aan het mijnbedrijf overblijven. De nood en de el lende stijgen met den dag. Met een geestdriftige oproeping, zich bij de I. A. H. aan te sluiten eindigde spreek ster. Aan het einde van de vergadering werd met algemeene stemmen aangenomen een protestmotie tegen den. imperialistischen oorlog in het Oosten, GESCHIEDENIS DER BEGIJNEKERK EN DER WALEN TE HAARLEM. Bij de opening van de tentoonstelling van boeken, prenten enz. betrekking heb bend op de Begijne-, later Waalsche Kerk te Haarlem, heeft de predikant der kerk ds. F. Ch. F. Krafft een toespraak gehouden, welke hij begon met de lezing van een pas sage uit het eerste hoofdstuk van de Open baring, d:e den eersten predikant der kerk Jean Taffin inspireerde, toen hij het zegel der Waalsch Hervormde Gemeente samen stelde, de Ghristusfiguur omgeven door zeven sterren en zeven brandende kaarsen met als devies „Christus alleen is alles". Nadat twee verzen van het „Wilhelmus" gezongen waren in de Fransche vertaling, die ds. Krafft aan de vergetelheid ontrukt heeft heeft ds. Krafft een causerie gehouden eens deels over de geschiedenis van het bouw werk. andersdeels over de geschiedenis der Begijntjes, van de Walen en de Hugenoten. Pasteur Krafft hoopt deze causerie Vrijdag voort te zetten om nog eenige bijzonderheden over de Waalsche Kerk mede te deelen. Wat de geschiedenis van de Begijnekerk betreft, deze Is gesticht in 1262, daarna, na een brand herbouwd in 1348 en de kerk biedt thans het beeld van een hoog koor en een laag koor, het laatste thans in gebruik als kosterswoning. Er waren vijf altaren in de kerk, die aan Petrus en Paulus gewijd was. De oude klokketoren bezat verschillende klokken, er is er nog één over van 1520, die den naam ..Séraphin" draagt. Toen de Waalsche réfugiés in 1570 in Haarlem kwamen, hielden zij hun eerste diensten in de Janskerk. Eenige jaren later ontvingen zij de Begijnekerk, die door de zeer weinige Begijnen van toen verlaten was en die in een ellendigen staat verkeerde tenge volge van den oorlog en verwaarloozing. De Waalsche kerk werd gesticht in 1586, en ge leid door den predikant Jean Taffin. vroeger secretaris van kardinaal Gravelle uit Brus sel. Ds. Krafft memoreerde hoe een der eerste daden van de Waalsche vluchtelingen uit de Zuidelijke Nederlanden was, een inzameling te houden voor herstel van het gebouw. En zoo doet ds. Krafft op het oogenblik weer. De geschiedenis herhaalt, zich. Hij heeft de kerk daartoe grooter aantrekkelijkheid verleend door er de huidige tentoonstelling in te richten. ZUID-AFRIKAANSCHE STUDENTEN DAGEN, De Hoofdbesturen van de Ned. Zuid-Afri- kaansche Vereeniging, het Alg. Ned. Verbond en van Vreemdelingenverkeer hebben het voornemen, in de week van 3 tot 10 Juni 1932 te Haarlem eenige Zuid-Afrikaansche Stu dentendagen te doen houden. Hiervoor moet aan een 50-tal studenten, onder wie ook echtparen, gedurende 2 nach ten in die week kosteloos onderdak met ont bijt verleend worden. Wie zich hiervoor beschikbaar stelt, kan zich opgeven bij de secretarissen der af deel ingen Haarlem van bovengenoemde ver- eenigingen, nl. de heeren Dr. H. van Beeck Vollenhoven. Mr. C. M. J. de Jongh en P. W. Peereboom TENTOONSTELLING VAN HUISVLIJT. Zondag is weer de jaarlijksche tentoon stelling gehouden van de werkstukken, die in den afgeloopen winter zijn uitgevoerd door de clubs van de Vereeniging voor Huisvlijt. Met bewondering hebben wij al die mooie dingen bekeken: keurig werk van de meisjes: onderkieert-jes tasschen. kussens. kleedjes, keurig wolwerk. Van de jongens pract-isch en uitstekend uitgevoerd houtwerk: boekenplan ken, kisten en doozen. messenbakken, tot zelfs een boekenkast, alles onder leiding van den heer J. Prinsen vervaardigd. En dan het figuurzaagwerk van de leerlingen van den heer P. Bogaert. Wij hebben dien arbeid ook beoefend, lang geledon. We herinneren ons nog levendig, dat dit altijd was prulwerk. Hoe anders was dit hier! Allemaal practische voorwerpen, kun stig van constructie, keurig van vorm. Hang lampen, die we graag in onze kamers zouden brievenhangers en -standers, portretlijsten, hebben; prachtige tafel- en wandlampjes, te veel om te noemen. Alles van dun triplex, smaakvol gekleurd en aan de binnen- of achterzijde bekleed met kleurige stof. Het is geMi geringe taak, een heelen winter lang den a roe id van 250 kinderen te leiden. De directrice, mej. A. Cool en haar staf van helpsters en helpers doen dat voor het meer- endeel geheel belangeloos of voor een geringe vergoeding. Daarom is het te betreuren, dat hun werk, buiten den kring van de kinderen en hun ouders zoo heel weinig waardeering vindt. Arbeids- en scheppingsvreugde, de na tuur van het kind. die er naar vraagt! Hoe veel meer zou gedaan kunnen worden, indien de vereeniging over meerdere en betere ge reedschappen en materialen beschikken kon. Er is zooveel noodig! Het adres van de direc trice: Mej. A. Cool, Lorentzplein 23. JUBILEUM VAN DEURSEX. Op Zondag 1 Mei zal het 25 jaar geleden zijn .dat de heer H. van Deursen, conducteur van de N.ZHcTJM. bij die mataschappij in dienst tTad. ST. KAPHAëL Afd. Haarlem I (Spoorï Woensdagavond houdt „St. Raphael", af- deeling spoorwegpersoneel, een vergadering in gebouw St. Bavo. Als voornaamste punt staat op de agenda: Behandeling der loons- verlagingsvoorstellen. EXCURSIE JONGE METAALBEWERKERS. Een groep jonge metaalbewerkers uit Utrecht heeft- Zaterdag en Zondag een uit stapje naar de bloembollenvelden in Lisse gemaakt Zaterdag om 8 uur waren ze per fiets ge komen en werden in het gebouw „De Cen trale" verwelkomd door den heer H. v. d. Berg, voorzitter van de Jonge metaalbewer kers en C. van der Winden, voorzitter van den Metaalbewerkersbond te Haarlem. Zon dagmorgen acht uur gingen ze per tram naar Lisse en waren om eén uur weer terug in Haarlem. Na een stevigen broodmaaltijd gebruikt te hebben in „De Centrale", gingen ze op do fiets weer naar Ikreciu terug. INGEZONDEN MEDEDEELIXGEN. a 60 Cts. per regel. DE SIGARENWINKELS VOORTAAN 's ZONDAGS GESLOTEN I En geen Karei I sigaren in huis. Laat U dit niet overkomen. Zorgt steeds een paar kistjes of blikjes Karei I rn voorraad te hebben, dan zit U 's Zondags niet zonder Karei L De onmisbare sigaar voor de rookers, die alleen met 't fijnste genoegen nemen. STABILO ELEGANT 10 CENT SUMATRA 6 CENT SPECIAL 12 CENT DELGADO 8 CENT LOVELY 15 CENT ER IS MAAR ÉÉN R.K. ORATORIUMVEREENIGING. Door dc RK. Oratorium vereeniging zal onder directie van Hubert Cuypers a.s. Vrij dag 29 dezer worden uitgevoerd het .Re quiem" van Verdi, welke uitvoering o.m. zal worden bijgewoond door den Bisschop van Haarlem. Solisten zijn: Jo Vincent, Suze Lu- ger, Louis van Tulder en Willem Ravelli. De Haarlemsche Orkestvereeniging zal begelei den. VOLKSONDERWIJS. De Kennemerkring van Volksonderwijs heeft in Gebouw de Nijverheid zijn jaarver gadering gehouden. Vertegenwoordigd waren de afdeelingen Beverwijk, Bloemendaal, Haarlem, Santpoort, LJmuiden en Zandvoort. De voorzitter Mr. L. G. van Dam wees er op, dat de actie van den Kring zich bovenal moet richten tegen het thans aanhangige Wetsontwerp-Terpstra. De bezuiniging op het onderwijs moet men niet zoeken in een wijziging van de leerlingenschaal, doch in het remmen der onnoodïge schoolsplitsing. Daartegen doet het wetsontwerp niets. De denkbare critiek op het wetsontwerp is ge geven door acn Bisschop van 's-Hertogen- bosch, die stelling heeft gekozen tegen dc overbodige bijzondere dwergscholen. In deze richting moet en kan de bezuiniging op het onderwijs worden gevonden. Het jaarverslag van den secretaris den heer E. Geerts Wzn. herinnerde aan den ge slaagden landdag te Bloemendaal en aan de provinciale meeting .tegen het wetsontwerp- Terpstra te Haarlem gehouden, Dc rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer D. Klay, sloot met een klein batig saldo en werd goedgekeurd. De beide aftredende Bestuursleden de hoe ren Mr. L. G. van Dam en E. Geerts Wzn. werden herkozen. NED. VEREENIGING VAN FABRIEKS ARBEIDERS. Op Woensdag 27 April belegt bovenge noemde bond een ledenvergadering in het gebouw „De Centrale". Belangrijke voorstellen staan op de agenda. Het bestuur zal trachten verbetering te brengen in de toestanden aan de fabriek van den heer Hin, door zoo veel mogelijk het personeel te organiseeren. Ook zal getracht worden voor de jonge fabrieksarbeiders een Jeugdgroep te stichten. Er zal gewerkt wor den voor deelneming aan het komende Jeugdfeest dat gehouden zal worden in Augustus op het eigen kampterrein in Huizen. MUZIEK IN DEN HOUT. Zondagmiddag I Mei zal het eerste concert van dit seizoen plaats hebben in dc Stads- muziektent in den Hout door dc Haarlem sche Orkestvereeniging, onder leiding van den heer M. Adam. Ter gelegenheid van den verjaardag op 30 April van Prinses Juliana wordt Zaterdag ook een matinée gegeven, wat evenwel buiten de gewone reeks valt. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te Haarlem verzocht plaatsing van het volgende: De Burgemeester van Lonneker maakt be kend. dat ingezetenen zijner gemeente zich beklaagden over de handelingen van de z.g. Centrale Handelsbank, gevestigd Mal'.estraat 21 te Utrecht. Deze instelling biedt door middel van ad vertenties en agenten credieten aan. Voor onkosten moet een bedrag vooraf wor den gestort. De grootte van dat bedrag is afhankelijk van ce som die wordt gevraagd. Na storting van iet gedrag worden allerlei bezwaren gemaakt. In geen enkel geval werd het gevraagde crediet, verleend. LEVENSVERZEKERING MIJ. VAN HET N.O.G. DE MIJ. HEEFT EEN STERKE POSITIE. Met zeer gemengde gevoelens, zoo bericht de directie van bovengenoemde Maatschap pij in het voorwoord tot het jaarverslag over 1931, zien wij terug op het 69e boekjaar. De productie gaf redenen tot tevredenheid. Zij was grooter dan in conig voorgaand jaar. Een bedrag van f 6.085.687 aan nieuwe ver zekeringen word op 2433 polissen gesloten. Dit opmerkelijk verschijnsel van het crisis jaar 1931 vindt naar de meening van de directie hoofdzakelijk zijn grond in het feit, dat de Maatschappij de meeste deelnemers vindt in ambtenaarskringen en daarmede gelijk te stellen bevolkingsgroepen, die niet in de eerste plaats den invloed der malaise ondervinden. Ook de met 1931 ln werking getreden wijziging van het reglement, waar door nu in alle tarieven verzekering met aandeel in de winst kunnen gesloten worden heeft gunstig gewerkt op dc productie. Het jaar eindigde met een verzekerd bedrag van f 57.042.087 tegenover f 53.478.444 aan het eind van 1930. Ook in ander opzicht heeft de instelling niet te klagen. Zij maakte van haar beleg gingen gemiddeld 4.78 pCt, rente. Neemt men in aanmerking dat de berekening der pre mies en der wiskundige reserve geschiedde op een rentevoet van 3 12 pCt., dan is haar winstmarge belangrijk. Vele andere instellingen, die genood zaakt waren den grondslag harcr berekenin gen op 4 pCt. te brengen, wisten daardoor de verliezen op de beleggingen te compen- seeren en aanzienlijke bedragen uit de re serve vrij te maken. Ook onze Maatschappij, zoo verklaart do Directie, moet een belangrijke daling van het effectenbezit vermelden. Zij is echter bij de waardeering niet afgeweken van den regel, die de vorige jaren gevolgd is. Of schoon dus een bedrag van f 548.690.31 werd afgeschreven, is deze waardevermindering niet geheel als verlies tc beschouwen. In Maart constateerde de directe.i dat dc beurs waarde reeds weer f 400.000 hooger was. De directie blijft den rentevoet van 1 2 pCt. voor de berekening van de verplichtin gen der Maatschappij tegenover dc verzeker den als een veiliqen grond-dag beschouwen. Zelfs al moest de afschrijving op de effec ten als werkelijk verlies gerekend worden, dan nog is dc pcaitie der Maatschappij zeer sterk te noemen. De wiskundige reserve bedroeg f 14.359.133 Aan extra-reserves ls er een bedrag van f 1.109.947.05 1 2. terwijl de beurswaarde der affecten f 95063.62 meer bedraagt dan de balanskoers. MET PENSIOEN. Zaterdag verliet de heer E. Jansen, wagen maker aan de Centrale Werkplaats der Spoorwegen, den dienst met pensioen na een diensttijd van ruim 34 jaar. Er had zich een commissie gevormd, die een fraaie versiering op zijn werkbank had aangebracht. De schei dende werd toegesproken door den heer Cival, die hem namens de kameraden een rooktafel en een kooi met vogel aanbood. Voor den Politierechter. DE BEKEERDE. Hij was dronken geweest, erg dronken, en omdat hij vertelde, dat hij bij 4 of 5 borrels al over de schreef was. vermoed ik, dat hij toen de tel heelemaal kwijt was geraakt en er minstens een tiental had verschalkt. Maar 't ging hem niet over het aantal, ook niet alleen over de dronkenschap, maar over het feit, dat hij. toen de Velscr agent hem eedé- séquilibreerd aantrof, niet kalm met dezen was meegegaan, toen de dienaar der wet het noodig oordeelde hem naar een drankvrije plaats in het bureau tc brengen, wat tot zijn welzijn strekte. Hij ging liggen, zei de agent en omdat een dronken man ook neiging heeft om te gaan liggen, als er geen agent bij is, vond de politierechter dat nu geen erg verzet. Ja. maar hij lag ook te trappen en te slaan, zonder nu bepaald den agent te willen raken, maar op de manier van een kever, die op zijn rug ligt, zou ik zeggen. En fin, de agent vond dat verzet en de rechter vond het een beetje verzet, zonder nochtans veel sympathie voor den man te gevoelen, die geen vijf borrels verdragen kon en ir toch minstens zooveel dronk. „Komt dat nu te pas?" vroeg de rechter en de man zei, dat het niet te pas kwam <n dat hij zijn leven ging beteren; hij had zich voorgenomen niet meer te drinken. De officier keek den man aan en de rech ter keek hem ook aan en beiden zagen een snuit waarin een neus als een karbonkel gloeide hetgeen beide heeren sceptisch stemde ten opzichte van de goede voorne mens, zoodat zij hem vroegen of hij niet wat moreelen steun kon gebruiken van de geheel- onthoudersvereeniging. Hij achtte dit niet bepaald noodig of ge- wenscht. wat verdacht was. maar beriep zich op zijn eigen vasten wil. De rechter had helaas niet al te groot vertrouwen in dien wil, maar onze vriend verklaarde onomwon den, dat hij geen drank meer zou gebruiken en zijn twee vingers omhoog stekende, voeg de hij er bij: „zoo waarlijk helpe mij God almachtig!" hetgeen een schoon gebaar was, dat natuurlijk een diepen indruk maakte. De rechter hield de zaak in beraad, zal eens afwachten, wat de roclasseerIng van den man zegt; als die neus echt is. ben ik bang voor het rapport, maar misschien komt dc glans van de zeelucht. STEUNTREKKER. Waarom do man gewacht had met het vragen van ondersteuning, tot hij zeven maanden werkloos was, bleek niet; van valsche schaamte hoor je tegenwoordig zoo niet meer, dus zal er wel een omstandigheid zijn geweest, die hem bij eventueel aanvra gen in den weg gezeten zal hebben, want zoo beschroomd was de man niet. Immers, toen hij het wel noodig vond aan het Burgerlijk Armbestuur om onderstand te vragen en hij dien na 14 dagen nog nlfct had. ook al hier door, dat hij niet ging stempelen, smeet hij een paar ruiten stuk in het gebouw van dat Armbestuur, een algemeen toegepaste uiting van misnoegen. Toen kreeg hij steun. Hij zei dit met een triomfantelijk gezicht, alsof die ruitenbrekerij hem den steun had bezorgd, maar dat ls natuurlijk onzin; wel bezorgde ze hem een e'sch van 8 dagen gevangenis straf. en adspirant ruitenbrekers mogen er terdege rekening mee houden, dat die ge welddaden hun geen financieel voordeel be zorgen. waar de man verklaarde, dat hij maar 20 handelsgcld had gekregen en een andere werklooze 30. vind ik dat zeer be grijpelijk. Hij had 40 aangevraagd en scheen dus te meenen, dat. als je de ruiten licht ingegooid, dit je een zeker recht geel; op oen hoogere uitkeering. maar als je b'J 't Burgerlijk Armbestuur de ruiten breekt, gooi je ook je eigen glazen in. Eén ding was mij echter niet geheel dui delijk. namelijk, waarom liet. zooals een der gemeenteambtenaren vertelde, wol eens vier weken duurt voor de aanvrager onderstand krijgt; vier weken is een hecle tijd, als je honger hebt en zonder iets af te dingen op don ijver der ambtenaren, zou ik hun er op willen wijzen, dat honger een scherp zwaard is. Dat het voor die ambtenaren echter veel al heel moeilijk is. een juiste beslissing tc nemen, geef ik direct toe. want er zijn lieden, die het Armbestuur er tusschen willen re- men en dc ambtenaren moeten pal staan voor de berooide gemeentekas. DE GOEDKOOPE AUTO. Een Jongen huurde in den Helder een Essex om er. zoo hij zei, mee naar Alkmaar te rijden, wat echter niet zijn bedoeling was, want hij wou naar Amsterdam beweerde hij nu om werk te zoeken, wat al een even groote leugen was, want hij reed naar Haarlem en verkocht daar de Essex voor de kapitale som van 50. zegge vijftig gulden. Dit hoorendo verbaasde het me niet meer, waarom allerlei lui met oen auto rijden, terwijl mijn vrouw er zich kopzorg over maakt, waar die lui do middelen vandaan halen. Je kan nog beter een auto koopen dan een fiets, 't Was na tuurlijk allemaal klets van den jongen, dat hij aanvankelijk geen plan had gehad het rijtuig van eigenaar te doen verwisselen en de rechter ging dan ook niet in op het ver zoek om invrijheidstelling, doch cr zal een reclasseeringsrapport worden aangevraagd; misschien wordt het nog voorwaardelijk. Van de voordeelige auto zullen we meer hooren, aangezien de kooper die met bekwa men spoed voor 200 had verkocht en niet genegen was den eigenaar scnadeloos te stellen, terwijl hij al heel weinig nicuwsgi"- rig was geweest naar de papieren, die bij een auto behooren; de man uit Don Helder heeft ondertusschen de strop. VERLENGING VAN DE C.A.O. VOOR DB STUCADOORS. Naar wij vernemen is in een Zaterdag j.I. te Den Haag gehouden bijeenkomst van den Alg. Ned. Stucadoors Patroonsbond en dc moderne organisatie van stucadoorsgezellen en Stucadoorsvereenigingen voorloopig over eenstemming bereikt inzake de loonen, waar over een strijd dreigde te ontstaan. Bij genoemde gezellenorganlsatlcs zijn de meeste stucadoors. ongeveer een 600. aan gesloten. Met de voorlooplge overeenkomst, die voor een jaar zou gelden en die neer komt op verlenging van den bestaanden toe stand met 1 jaar gaan accoord de Alg. Ned. Stucadoorspatroonsbond en de moeste on georganiseerde patroons. FINANCIEELE BERICHTEN GEEN DIVIDEND NED. SCHEEPSBOUW MD Naar dc Tel. verneemt zal aan de op 10 Mei te houden jaarlijksche algemeene ver gadering van aandeelhouders in dc Neder- landsche Scheepsbouw Maatschappij te Am sterdam worden voorgesteld over het afge loopen jaar het dividend op de gewone aan deden te passeeren iv. j. 6?ó>. INCEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet veranticoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven LEIDEN. April 1932. Aan de Redactie van Haarlem's Dagblad, te Haarlem. Gecerde Redactie. Beleefd verzoeken wij voor een zeer urgent werk voor onze Nederlandsche jeugd, een klein plaatsje in Uw blad te willen Inruimen. Wij danken U bij voorbaat en richten ons aldus tot Uwe lezers: Met toestemming van het EdelAchtbare College van B. en W. zal u deze week te Heemstede een Collectelijst worden aange boden van het Tehuis voor verzwakte Neder landsche kinderen door Jeruël, gevestigd te Leiden. Middelste Gracht 3. In dit Tehuis worden kinderen, die door ondervoeding zijn verzwakt, geheel gratis, en ook zonder eenige voorwaarde, wat een vaak onbereikbare uitzet betreft, opgenomen, om weer op krachten te komen. Reeds een negen tigtal kon gedurende het bestaan van deze stichting als geheel hersteld naar hun fa milie worden teruggezonden, en is daardoor bewaard voor de niet te omschrijven ellende, die het gevolg van hunne verzwakking voor hun toekomstig leven zou zijn geweest. Dit is de schoonste arbeid, welke men zich kan indenken, kinderen zoo mogelijk cr voor te behoeden, dat zij met een door ondervoeding verzwakt lichaam in de toekomst de maat schappij moeten intreden. Dit werk wordt belangeloos bestuurd. Ook de geneesheer die de kleinen controleert, doet dit werk belangeloos. Dit neemt niet weg. dat. waar de Stichting geen enkele bron van inkomsten heeft, zij zich iedere nieuwe week weer voor nieuwe zorgen geplaatst ziet, en hooi veel financieelen steun noodig heeft, om aan hare verplichtingen te kunnen voldoen Door zuinig en practisch beheer van personeel, dat voor minimum loon de kleinen verzorgt, wist men het Tehuis vijf jaren uit de op brengst van Collecten en Giften in stand te houden. Er zijn kinderen uit diverse plaatsen van ons land, van ouders van verschillende rich tingen. De voorwaarde, die voor opname gesteld wordt, houdt zonder meer in: heeft dc kleine hulp noodig? Bij dit vcrpleglngswerk, dat uitgaat tot kinderen van geheel Nederland, heeft dc in richting nog een plaatselijk werk. Er komen namelijk lederen morgen de armste kleinen van Leiden bij ons ontbijten, 't Zijn kinderen die voor een groot deel heel vaak zonder ontbijt op school kwamen. On derwijzend personeel constateerde dit laatste als een feit, en naar aanleiding van d^e mededeelingen werd reeds acht Jaren ge leden ook met dit verstrekken van ontbijt, begonnen. De kosten hiervan worden ook alleen bestreden met en uit liefdegaven. Wat zult gij doen voor dit mooie werk? De malaise- en crisistijd, welke wij nu beleven, doet zirh begrijpelijkerwijze ook in do-'eii arbeid gevoelen, doch wie nog iets kan doen doe het van harte. PET BESTUUR,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7