BUITENLAND. HET NEDERLANDSCHE STANDPUNT INZAKE DE AANVALSWAPENEN. STA TEN- GENERAAL. Geen openbare school in de Wieringermeer. H.H. Slagers HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 4 MEI 1932 TWEEDE BLAD Prot. Moresco bespreekt het offensieve karakter der linieschepen. Een resolutie van de Neder- landsche delegatie. Fransche voorwaarden voor vlootbeperking. De Sociaal-Democraten in Oosten rijk vóór ontbinding van den Nationalen Raad. TWEEDE KAMER. Een vorm tusschen openbare en bijzondere. Oppositie Van de vrijzinnigdemocraten. De geheele linkerzijde er tegen. Een neutrale Staatsschool als tijdelijk derde schooltype. De school strijd herleefd. Rechts tegen links: 47 tegen 31. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De vlootcommissie der ontwapeningscon ferentie heeft Dinsdag de debatten over de vraag, of de linieschepen ook op de lijst van aanvalswapenen geplaatst moeten worden, ge eindigd. De gedelegeerden van Zweden, Sov jet-Rusland, Nederland, Noorwegen en Tur kije betoogden allen dat linieschepen onge twijfeld tot de categorie der aanvalswapenen moeten gerekend wonden. De Sovjet-regee ring wees er daarbij op, dat vooral de mo derne verbeteringen in den bouw der linie schepen hun aanvallend karakter hebben verhoogd. De gedelegeerde van Roemenië betoogde dat de linieschepen de gevaarlijk ste wapenen voor de kustverdediging zijn. Prof. Moresco sprak namens de Neder- landsche delegatie. Hij herinnerde er aan, dat de tot dusver gegeven antwoorden dei- delegaties nog niet de mogelijkheid van een eenstemmig antwoord op de vraag hebben gebracht. De Engelsche, Amerikaanse he en Japansche delegaties verklaren, dat de linie schepen niet offensiever dan eenig ander wapen der zeemacht zijn. Men heeft zelfs be weerd. dat geen enkel type van; oorlogsschip een specifiek aanvallend karakter draagt. Prof. Moresco meende, dat de vlootcommis sie. wanneer zij zich bij deze stelling der groote zeemogendheden aansloot, een zeer droevigen indruk zou maken zoowel op de algemeene commissie als op de openbare meening. De algemeene commissie zou er terecht over verwonderd zijn, dat de vlootdeskundi- gen lijdelijk hebben toegezien, dat de leiders der delegaties in de algemeene commissie aan de vlootcommissie opdracht hebben ge geven een lijst van de meest-offensieve aan- volswapenen der zeemacht op te stellen, ter wijl die vlootdeskundigen blijkbaar wisten, dat de taak niet zou kunnen' worden uitge voerd. Niet minder droevig zou de indruik op de openbare meeming zijn, die opnieuw zou worden teleurgesteld, nadat de algemeene beschouwingen de hoop hadden gewekt, dat op het gebied van. de kwalitatieve ontwape ning een vooruitgang te boeken was ge weest. Prof. Moresco verzocht de vlootcomimissie ook wel te willen bedenken, dat ieder échec op e«v belangrijk punt ook de overeenstem ming op andere belangrijke punten' zal be moeilijken. Prof. Moresco wees er tenslotte op dat de verklaring door de vlootcommissie, dat de linieschepen een offensief karakter heb ben nog geen onmiddellijke vernietiging van de linieschepen tengevolge behoeft te heb ben. Het Italiaansche voorstel dat, de linie schepen onder de aanvalswapenen rangschikt gaat hierbij uit van de gedachte van een ge leidelijke progressieve afschaffing dezer schepen Practïsch zou de beslissing tot. afschaffing der linieschepen dus neerkomen op de ver plichting de linieschepen niet te vervangen. De groote zeemogendheden; behoeven dus geen angst te hebben dat een erkenning van het aanvallend karakter der linieschepen het geheele stelsel van vlootorganisatie zou omver werpen. Prof. Moresco wees er op. dat wanneer een resolutie in tweeledigen zin kaïn worden uit gelegd, men dien zin moet nemen, die eenige uitwerking aan de resolutie verleent. Indien de vlootcommissie van be oorlogsschepen zou verklaren dat hun defensief of offensief karakter afhangen zou van "net gebruik, dat er van wordt gemaakt, zou de resoliitie van de algemeene commissie zonder eenige uit werking blijven Prof. Moresco diende op grond van al deze overwegingen namens de Nederlandsche delegatie een resolutie in volgens welke de vlootcommissie zal verkla ren. dat naarmate de linieschepen grooter en krachtiger bewapend zijn. zij ook een meer specifiek offensief karakter hebben en voor ed nationale verdediging van een ander land gevaarlijker zijn. Prof. Moresco achtte het onvermijdelijk, dat de commissie, gezien de moeilijkheden die zich ook bij andere wapenen zullen voor doen. deze moeilijkheden terstond bij dit vraagstuk zal overwinnen Nadat de gedele geerde van Polen meer hei tegenovergestelde standpunt van de betrekkelijkheid van het offensief karakter der linieschepen had ver dedigd. besloot de vlootcommissie aan haar bureau de taak roe te vertrouwen in het licht eer gehouden beschouwingen ■ren bepaald voorstel aan de commissie op een later tijd stip te onderwerpen. Hierna begon de beraadslaging over het al dan niet aanvallend karakter van de moeder schepen voor vliegtuigen. De Amerikaansehe gedelegeerde bepleitte ook hier "net verdedi gend karakter dezer oorlogschepen, daarbij de bewering wagend, dat deze schepen een defensief karakter dragen als zijnde noodig voor de verdediging der vloot vooral tegen duikbeoten. Het Amerikaansehe betoog werd bestreden door prof. Moresco en de gedele geerden van Frankrijk. Duitschland. Italië en do Sovjet-Unie. Ook omtrent de moeder schepen voor vliegtuigen zal het bureau een vorostel voor de vlootcommissie moeten ont werpen. Morgen zal de commissie het aanvallend karakter van de duikbooten behandelen (N.R.Ct.) Volgens ae ..Dailv Telegraph" zou Tardieu te Geneve duidelijk te verstaan hebben ge geven. dat Frankrijk niet bereid is zijn vloot te beoerken. tenzij tengen speciale veiligheids waarborgen, welke voor Amerika on Enge land evenwel volkomen onaannemelijk zijn t.w. lo. Amerika verbindt zich geen handel te drijven met e door den Volkenbond als aanvaller aangewezen staat en dus een op last van den Bond ingestelde blokkade te respecteren: 2o. Engeland stelt zijn vloot ter beschikking van den Volkenbond voor blok- k° j-- ->^°:elnden Tar.-^ru voryt er. volgens het H'nde1.® blad, bij. dat d? verwezenlijking van punt l die van punt 2 zou vergemakkelijken. Oostenrijk. Soc.-democraten vóór ontbin ding van den Nationalen Raad De sociaal-democraten hebben, naar Reu ter seint, besloten in principle voor ontbin ding van den Nationalen Raad te stemmen. Zij zullen echter nog de laatste beslissing over dit vraagstuk laten afhangen van de mede- deelingen die Bondskanselier Buresch hun heden over de economische politiek zal doen. In parlementaire kringen is men van meening dat de regeering, in geval tot nieuwe verkiezingen besloten wordt, zal aanblijven indien zij een nog grooter vrijheid krijgt voor haar financieele en handelspolitiek dan tot nog toe het geval was. Krijgt de regeering die grootere volmachten niet, dan zal zij af treden. Bij het verlaten van het parlementsbouw verklaarde Bondskanselier Buresch dat de besprekingen met de partijen geen resultaat hadden opgeleverd en dat zij hederi zullen worden voortgezet. China. Chineesch diplomaat door studenten gemolesteerd. Honderd Chineesche studenten, tegen standers van de bepalingen van de Cühi- neesch-Japansche overeenkomst, drongen volgens een Reu ter-telegram uit Sjanghai het huis binnen van Kwotaitsji, den voor naamste gedelegeerde der Chineezen, dien zij aanvielen. Kwotaitsji werd gewond. Men weet niet of hij Donderdag, zooals in het voor nemen lag do overeenkomst zal kunnen tee kenen. Mislukte bomaanslag op een kathedraal. Volgens een bericht van het Japansche telegraaf-agentschap Rengo uit Charbin zouden leden van een communistische Rus sische jeugdorganisatie gepoogd hebben de kathedraal van Charbin in de lucht te laten vliegen, De aanslag werd echter bijtijds ont dekt, zoodat hij kon worden verhinderd. Sjigemitsoe geopereerd. Naar het agentschap Indopacifique meldt, is de Japansche gezant in China. Sjigemitsoe die bij den bomaanslag in het Hongkjoe-park ernstig gewond werd. heden geopereerd. Bij de op>eratie werden ongeveer 20 splinters van de bom verwijderd. Duitschland. Ruim een millioen onder steunden in Berlijn. De wethouder van financiën Asch heeft volgens een Wolff-telegram in den gemeen teraad van Berlijn gesproken over dc begroo ting voor 1932. In de eerste plaats staan daarop de tekor ten van 1930 en 1931, tezamen 150 millioen mark. In Berlijn zijn 1.112.000 personen die den een of anderen geldelijken steun van de ge meente genieten, zij het m den vorm van werkloosheidssteun op crisissteun of derge lijke. Gerekend wordt op belastinginkomsten ten bedragen van rond 400 millioen, dat is veel minder dan de vorige jaren. Dat verlies moet worden goedgemaakt door groote bezuinigin gen. Het is niet mogen gelukken dekking te vinden voor de uitgaven aan crisiswerkloo- zen. die 166 millioen bedragen. De begrooting wijst een deficit aan van 113 millioen. zoo dat geen steun zal kunnen uitgekeerd wor den. Het Rijk zal te hulp moeten komen. Het S. A.-verbod wordt uitgebreid. Het Rijkskabinet heeft, naar uit goede bron wordt meegedeeld, bij een bespreking van het S A.-verbod besloten tot aanvulling van het S.A.-verbod en wel zoodanig, dat het verbod ook op alle andere organisaties van soortgelijken aard van toepassing zal zijn. Bovendien is een commissie benoemd, die zoo noodig wijzigingen in de verbods verordening zal aanbrengen. Men verwacht, dat na afkondiging van de nieuwe verorde ning dc nation aal-socialistische partij op nieuw de mogelijkheid zal krijgen tot het vormen van afzonderlijke formaties. die echter geen militair karakter mogen hebben. S. S.-leider schiet soc.-dem. afgevaardigde neer. Te Neuteich, in de buurt van Dantzig. ont stond gisteren, naar Reuter meldt, een woor denwisseling tusschen een leider van de stormtroepen in die plaats en de vrouw van een sociaal-democratisch afgevaardigde. Haar man sprak den SB.-leider daarover op straat aan. Eenige nationaal-socialisten bemoeiden zich met- het geval en al spoedig ontstond er een vechtpartij. De S.S.-leider trok een revolver en schoot den sociaal democraat neer. Frankrijk. Radicaal-socialistische tactiek tegen de reactie. Na afloop van zijn bijeenkomst aldus seint Reuter uit Parijs, heeft het bureau der radi caal-socialistische partij een communiqué gepubliceerd luidend dat het bureau besloten heeft in overeenstemming met de besluiten INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS Barteljorisstraat 16 Tel. No. 10756 Alle merken Stofzuigers van het jongste congres de federaties uit te noodigen de belangen der partij zoo goed mogelijk te verdedigen en te bevorderen dat de republikeinsche candidaten zich terug trekken waar dit noodig is om de reactie den weg te versperren. In tal van districten hebben radicalen zonder de beslissing van het hoofdbestuur af te wachten ten gunste van socialisten van een candidatuur bij de herstemming afge zien. De tot de regeeringsmeerderheid behoo- rende partijen zijn doende tot een soortge lijke samenwerking te komen. De radicale partijleiding heeft een besluit aangenomen dat zij beslot-en is de partij vol ledige vrijheid voor te behouden bij politieke onderhandelingen, tot na de herstemmingen en in het bijzonder tot na de besluiten die genomen zullen worden op de zitting van de radicale parlementsfracties en het uitvoe rend comité op 18 Mei. Amerika. Het tekort op de Staats financiën. Men raamt, het tekort der staatsfinanciën in de eerste tien maanden van het dienstjaar op 2.334.105.142 doll. (Reuter). Voorstel tot heffinc van een tarief op rubber. De financieele commissie van den Senaat stelt, naar Reuter uit N.-York meldt voor een invoerrecht te heffen op rubber van 5 a 10 doll. cts. p. lb., slechts met het doel de staats- ontvangsten te verhoogen en niet uit hoofde van tarief-politiek. Volgens raming zou een recht van 5 doll, cts. per 1b., jaarlijks een bedrag van 50 mill, doll, opleveren. (In 1931 bedroeg de invoer 495.000 t. ruwe rubber). Alle bijzonderheden van het voorstel zijn echter nog niet bekend, weshalve men zich nog geen juist oordeel daarover kan vormen. Oorlogsbetalingen in zilver? Reuter meldt uit Washington: Bij den Senaat heeft de afgevaardigde Hayden een resolutie ingediend, volgens wel ke de oorlogsschulden aan de V.S. tot 1936 in zilver zouden kunnen betaald wordenVoor 1 dollar zou 1 ons zilver worden aangeno men. De voorwaarde die hiervoor echter ge steld wordt is dat de debiteurenlainden we derom voor hun zilvergeld een gehalte van 906 invoeren. De katoenvoarraden van de Federal Farm Board. De Federal Farm Board maakt bekend, dat de helft van de katoenvoorraden, welke in haar bezit zijn. met ingang van 1 Augustus a.s. op de markt zullen worden gebracht. Bij het bekend maken van dit besluit werd door de Board tevens medegedeeld, dat de „Cotton Stabilisation Corp", alle pogingen in het werk zal stellen om de verkoopen over het geheele seizoen te verdeelen, ten einde een verstoring van de markten of van het prijsniveau te voorkoir Het is niet bekend of de Board voornemens is deze katoen grool tendeels op de buiten-landsche markten te plaatsen. De plannen tot verkoop hebben, naar de Board nog mededeelde, de goedkeuring ver kregen van de katoen-coöperaties, de voor naamste bankiers uit de Zuidelijke staten en vertegenwoordigers van de textielindustrie. De Board bezit thans 1.300.000 balen. (Reu ter.) Veto van Hoover over het stabilisatievoorstel? De koers van den dollar daalde gisteren in verhouding tot dien van de buitenlandsche valuta. De daling was een gevolg van de vrees, die wordt gekoesterd voor inflatie en die was gewekt door de aanneming in het Huis van Afgevaardigden van het wetsvoor stel Golsborough-Fletcher -tot het terug brengen der koopkracht van den dollar, die hij in 1926 had. Het schijnt inmiddels zoo goed als zeker te zijn, aldus seint Reuter uit New York. dat president Hoover zijn veto over de wet zal uitspreken De daling van den dollarkoers als gevolg van buit^nlandsch aanbod was toch slechts gering bij sluiting der markt. Danzaé. Verontwaardiging over de sensationeele berichtgeving. DANTZIG. 3 Mei (W. B De Hooge Com missaris van Daivzig heeft den commissaris generaal der republiek Polen in Dantzig zijn standpunt inzake de berichten in de ..Daily Ejpress" schriftelijk uiteengezet. Graaf Gravina verklaart in zijn antwoord, dat hij den correspondent, van de ..Daily Ex press" Greenwell zijn verontwaardiging te kennen heeft gegeven over zijn sensationeele berichtgeving. Greenwell heeft verklaard, dat de Dultsohe redactie van het bericht niet met de origi- neele overeenstemde, en dat hij geen infor maties van den Hoogen Commissaris of diens bureau ontvangen heeft. Wat betreft dit laatste moet worden opge merkt. dat ook in de Duitsche vertaling slechts gesproken wordt van: „die massge- bendste Persönlichkeit an Ort und Stelle, kein Pole oder Danziger". België. Geen drank in vereenigings- lokalen. Bij de voortzetting van het debat over het wetsontwerp tot bescherming tegen het al coholisme heeft de Kamer na een verwarde discussie een artikel aangenomen waarbij het verbruik van alcohol in de lokalen van alle Belgische vereenigingen voorloopig wordt verboden. S Mei. Vandaag werd de heer IJ. Keestra be- eedigd als lid der Tweede Kamer. De heer Keesira is een financieele specialiteit en ais zoodanig volgt hij wijlen den heer Van Vuuren op. De door het. sterven van den heer Van Vuuren opengevallen plaai's is dus wel heel snel vervuld, sneller bijv. dan de plaatsen van de heeren Lingbeek en Schokking, die nog altijd openstaan. Het wetsontwerp tot verhoog in g van de opcenten op de Indische invoerrechter, werd met 5026 stemmen aangenomen. De heer Joekes, bruin-gebrand teruggekeerd van de oevers van he;, meer van Genève, verklaarde namens zijn fractie tegen het ontwerp te moeten stemmen, wijl de regeering niet over gaat tot stopzetting van den bouw van den derden kruiser. De Kamer heeft den middag verder gewijd a.an de behandeling van een interpellatie- Oud over voornemens der regeering met be trekking tot het stichten van scholen in de Wieringermeer. We moeten eerst even een uiteenzetting geven in een taak en een vorm. die voor den lezer verstaanbaar is, wijl alle artikelen van de LO.-Wet die toepasselijk zijn op scholen- sLichting en de Grondwetsbepalingen betref fende het L.O., ter sprake werden gebracht een uiteenzetting van het geval, waarom het ging, voordat duidelijk kan worden wat de bezwaren van den heer Oud waren, die tot een motie leidden, welke ten slotte verworpen werd met een stemming van Rechts tegen Links. De gemeenten, tot wier gebied de gronden Liit den Wieringermeelpolder behoorden Medemblik met de andere randgemeenten gingen op grond van hun financieelen toestand en den nood der tijden nog niet tot schoolstichting ter plaatse over. De kin deren dei- gezinnen welke bij Sluis I wonen, kunnen wegens den zéér venen afstand tot Medemblik onmogelijk de scholen daar be zoeken. Toch hebben die kinderen onderwijs Qioodig. Er is toen door de directie dei- Zuiderzeewerken wat op gevonden. Er is een schoolbestuur gevormd, waarin vijf heeren zitting hebben, twee heeren van de Zuider zeewerken. een R.K., een Gereformeerde en een Ned. Herv. man, samen vormend het bestuur over een school, welke als bijzon dere school is gesticht, maar als bijzondere school voor neutraal onderwijs. Alleen (vol gens art. 26 der L.O.-wet) kunnen de kinde ren dit dat wenschen godsdienstonderwijs ontvangen, maar (volgens hetzelfde artikel niet door leerkrachten van die school. Een regeling, zooals ze voor het Openbaar L. O ook geldt. Een bijzondere neutrale school als tij delijke oplossing tot den tijd, waarop rich in de Wieringermeer meer constante ver houdingen zouden hebben ontwikkeld. Deze school krijgt van de Zuiderzeewerken een schoolgebouw in bruikleen. Hier konden dus uitgeschakeld worden, bepalingen der wet dat een gemeente tot schoolbouw ver plicht is. wanneer er een waarborgsom is en een bepaald aantal kinderen. Het gebouw was er en het aantal kinderen voor het be volken van een school. Mi ins ter Terpstra ging op grond van de bepalingen der L O -wet. toen het schoolbe stuur hem om subsidie vroeg ter bekostiging van de leerkrachten tot die subsidieering over. Zoo zijn de feiten. Mr. P. J. Oud (V. D. B.) De heer Oud had groote bezwaren. Met zijn fractie. En met zij 't wat minder scherp geformuleerd de SD. fractie en de libe ralen. De heer Oud betoogde dit. De Zuiderzee werken, dat is de Staat. Ambtenaren heb ben de gedachte geopperd van een bijzonde re neutrale school. Ambtenaren van den Staat. Die ambtenaren komen nu blijkbaar zei Mr. Oud met een schoolsoort, welke naast de openbare en naast de bijzondere school 'n derden vorm inluidt de bijzondere neutrale school van staatswege. Want redeneerde Mr. Oud wanneer staatsamb tenaren zulk een school in het leven roepen, doet de Staat dat. De Staat gaat dan buiten zijn boekje. De Staat heeft een directe taak t.a.v. de openbare scholen, maar wanneer daartoe uit het volk genoegzame vraag komt slechts mede te werken aan de stichting van bijzondere scholen .Waarom heeft zie daar de kardinale vraag van Mr. Oud het Rijk, toen 'net bemerkte dat. er behoefte aan on derwijs was in de Wieringermeer niet zelf, op grond van art. 5 der L.O. wet geconsta teerd dat er niet genoegzaam openbaar on derwijs werd gegeven, de stichting van een openbare school ter hand genomen? Wijl toch altijd voor den Staat de openbare school primair moet zijn? De heer Oud en zijn medestanders betoogden dat de tijdelij ke school bij Sluis I een openbare school moest zijn. En wanneer de Staat op aanwij zing van minister Terpstra overging tot het subsidieeren van een bijzondere neutrale school dan streefde de Staat volledig datge ne voorbij, waartoe de L.O.-wet het Rijk had bevoegd en verplicht verklaard. De Staat zorgt voor het openbaar onderwijs, ae particulieren voor het bijzonder onderwijs. Wanneer nu door middel van den Staat en staatsambtenaren bijzondere scholen worden gebouwd, dan noemde de heer Oud dat een doorbreken van de pacificatie-gedachte. Waartegen hij met klem moest opkomen. In casu behoorde er een openbare school te zijn- Hij bracht die gedachte ook in een motie onder woorden. Men begrijpt dat daartegen een en ander werd opgemerkt. Ook deze opmerkingen ge ven we kort weer. De heeren Suring en Zijlstra merkten op, dat de instanties, die hebben te constatoe- ren of er niet genoegzaam openbaar onder wijs wordt gegeven, niet de minister, maar de gemeente besturen en de Gedeputeerde Sta ten zijn. Voorts merkten zij op. dat de mi nister van Onderwijs de subsidie-aanvrage van het nieuw-gevonfld schoolbestuur kreeg en die op grond van, de L.O. niet afwijzen mócht. Ook minister Terpstra onderschreef dat. Wanneer er nu bezwaren waren tegen het feit dat de Staat, in casu de Zuiderzee werken een schoolgebouw in bruikleen had den gegeven, dan moest daarvoor niet d« minister van Onderwijs ter verantwoording worden geroepen, die alleen met dc feitelijke omstandigheden te rekenen had, maar de minister van Waterstaat. Overigens heeft minister Terpstra het voor die Waterstaatsambtenaren opgenomen Hij legde allen nadruk er op. da; de getrof fen oplossing een duidelijk uitgesprokvn tijdelijk karakter heeft en duren zal tot er duidelijke stroomingen zich zullen hebben afgeteekend. De minister legde er allen na druk op. dat het hier een heel bijzonder ge val geldt. Maar, zeide de heer Tilanus. wanneer de Siaat daar een openbare school met neutraal onderwijs had gevestigd, dan zouden de kin deren, wier ouders bijzonder onderwijs had den gewenscht, gemakkelijk met de aantal len dier kinderen tot een eigen schoolge bouw hebben kunnen komen. Is het nu niet toe te juichen, dat er nu neutraal onderwijs komt. met de mogelijkheid dan van gods dienstonderwijs voor kinderen, die dat wen schen. Wat overigens aan elke O L. mogelijk is. Waardoor de Staat op een terrein, dat nog geheel niet noodig is. niet op dubbele kosten voor twee scholen is gejaagd? In tusschen het onderwijs, dc Jarenlange schoolstrijd, zij doet principe nog tegenover principe staan. Ook gistermiddag was overbrugging niet mogelijk. De motie-Oud viel met 4731 stemmen. Rechts tegen links. De Kamer heeft, zich voorts gezet aan de wijziging van de Vuurwapenwet. De heeren Tilanus. Schaepman on van Voorst tot Voorst waren bevreesd. <^at de goede burgers, die door eenzaam woneh of door opgevoerd gevaar, wapenen noodig hadden, door de verscherpte bepalingen op het hebben van vuurwapenen zouden gedupeerd zijn tegen over de kwade elementen, die zich, van welke bepaling ook. niets aantrekken. De heer v. Zadelhoff vroeg den minister van Justitie die morgen zal hebben tc ant woorden. maatregelen te treffen, waardoor de uitvoer van munitie en wapenen zal wor den gecontroleerd en gepubliceerd en waar door de particuliere wapen fabricage zal worden verboden. Baron van Voorst deed een goed woord voor de jagers! INTIMUS. DE DUITSCHE RIJKSVLAG BELEEDIGD. BERLIJN. 3 Mei (Wolff). In hooger be roep heeft het derde Berlijnsche Landesge- richt. vandaag de nat. soc. Rijksdagafgevaar digde Georg Strasser tot 200 nik. boete bij nit voldoening te vervangen door 20 dagen hechtenis veroordeeld In oen dagblad artikel had Strasser de rijksvlag „onze Schandlap" betiteld. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. Koopt een „TADEMA" electrisch gekoelde kast of cel bij: N.v. Keiler Macdonald JANSWEC 42 TELEFOON 14049 AGENDA. Heden: WOENSDAG 4 MEI Stadsschouwburg: Rott.-Hofstad Tooneel „Het huis der Vreezen". 3 uur. Luxor Sound Theater: Bon Hur. 8.15 uur. Rembrandt Theater: .Harlekijn" Too neel: Tholen cn Van Lier. 7 en 9.15 uur. Palace: „De Pierewaaier" (Son Wind- hund). Tooneel: Wladlmir Pique Trio. 815 u. DONDERDAG 5 MEI Stadsschouwburg: .,De Privé-secretaresse" 8 uur. Schouwburg Jansweg: „Maar een Droom" 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Walzer aus Wlen" van 2 uur af. Palace: „Een reden tot Echtscheiding" van 2 uur af. Luxor Sound Theater: „Ben Hur", 2. 4.15 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 6 MEI Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. toegang vrU. Hillegom. Raadhuis: Gemeenteraad. 1.45 uur. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Firma C. G. Loomeyer en Zn., Barteljoris straat 11. Tel. 10175. Park-Apotheek, Kleverparkweg 13, Tel.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5