RAADSELS BRIEVENBUS. r~/i De raadselprijzen voor de maand April zijn bij loting ten deel gevallen aan: HERMIEN JANSSEN, DE KATUIL. BELLE FLEUR en A. ZWEMMER, te Zandvoort die ze Woensdag 11 Mei bij mij mogen af halen. (Deze raadsels zijn ingezonden door Jon gens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen. Iedere maand worden onder de beste op lossers vier boeken verloot.) AFDEELING I. (Leeftijd 10 jaar en ouder.) 1. (Ingez. door Strand jutter tje.) Vul de puntjes in met letters, zoodat er een bekend spreekwoord komt. D a. .el t n.er vb o 2. (Ingez. door Zandkevertje.) Ik ben een Rubriekertjesnaam van 11 letters. 4 5 2 3 is een verkorte jongensnaam. 6 7 8 is een rivier in Nederland. 10 11 9 is een verkorte meisjesnaam. 1 2 3 is een ander woord voor heer- 3. (Ingez. door Accaciatakje.) Strikvragen a. Welk beest lijkt 't meest op een kat? b. (Ingez. door Korfballer.) Schrijf van een tot tien, maar achteruit. c. (Ingez. door Danseresje.) Mijn huis is wit, De inwoners zijn zwart. De schutting is groen. Wie ben ik? d 'Ingez. door Rozenknopje.) e. Wat is de overeenkomst tusschen een wachtpaard en een molenpaard? f. Welk dier heeft den deftigstcn naam? g. Welke lezer leest niet voor zichzelf? h. (Ingez. door Orgelist) Wat ziet men in een stonde éénmaal, twee maal in een oogenblik. terwijl het in dui zend jaar niet te zien is. 1. Zou ook een van allen weten. Welke band wordt opgegeten? En als gij hem krijgt een keer, Vraagt ge om nog een stukje meer 4. (Ingez. door Christiaan Waleveid.) Ik ben een plaats in de Transvaal en be sta uit 16 letters. 1 2 14 9 kan men rooken. 7 8 9 heeft horens- 6 8 16 is een verkorte meisjesnaam. 6 15 14 3 is een roofvogel. 10 11 12 13 14 15 is soms een mooie water partij. 6 3 15 14 3 is een meisjesnaam. 13 4 14 16 is een getal. 13 14 14 16 is materiaal voor manden. 13 11 8 5 is een jongensnaam en zit In een muziekinstrument. 3 4 5 6 draagt men aan den vinger. 3 8 9 is een kleedlngstuk. 8 8 11 3 is een samenstelling van zangers. 9 8 3 14 16 moet gemalen worden. 2 3 8 9 behoort bij een kachel. 7 8 8 12 is in een peul. 5. (Ingez. door Gelukspop.) Verborgen plaatsen in Utrecht. a. Waar woont Ruud Destekijwbij? b. Waar woont Bet Lid? c. Waar woont Nel Izu? d. Waar woont Nol Nee? e. Waar woont Koba Deu? f. Waar woont To Ses? g. Waar woont Do Ron? h. Waar woont Harm Leen? 6. (Ingez. door Gelukspop.) Mijn 1ste is 't begin van 't Alfabet, mijn 2de is de 1ste lettergreep van een meisjes naam, mijn 3de is een meisjesnaam en mijn geheel is een werelddeel. AFDEELING II (Leeftijd 9 jaar en jonger.) 1. (Ingez. door Bosch viooltje.) Strikvragen a. Je kan niet lezen en niet schrijven. Ra, ra. wat is dat? b. Amsterdam begint met £en a en eindigt met een e. Kan dat? e. (Ingez. door Eieretertje.) Wat kan je het moeilijkst, stilhouden? d. 'Inez, door Ansepans.) Een ijzeren paardje Met een vlassen staartje. Hoe vlugger het paardje wordt. Hoe vlugger zijn staartje kort. 2. (Ingez. door Tamboer.) Ik ben een Rubriekertjesnaam van 15 letters. 14 15 13 is een meisjesnaam. 1 3 5 12 is een vrucht. 2 4 is een viervoetig dier. 1 8 9 4 is een huisdier 10 11 4 een boom. 7 9 4 dient om te snijden- 6 5 4 13 bouwen vogels. 3. (Ingez. door Duimellesje 3 4 6 7 8 behoort bij een groot schip. 1 2 3 4 6 is een jongensnaam. 6 3 2 is een voertuig. 5 8 6 7 8 is bij vele huizen. Mijn geheel is een plaats in Friesland. 4. (Ingez. door Moeders Lieveling Neem uit de volgende schuilnamen tel kens één letter, zoodat er een nieuwe schuil naam ontstaat. Prochel, Concordiaan, Rozenknopje, Wa terrotje, Wipneusje, Klein Duimpje, Bella- roontje. Meiroosje, Ansepans. Boerinnetje, Heidebloempje. De gevraagde naam staat bij de genoem de namen. 5. (Ingez. door Strandjuttertje.) Vul de puntjes in met. klinkers, zoodat er een bekend spreekwoord ontstaat. rlk drt h t 1 gst. 6. (Ingez. door Ballenbreistertje Mijn eerste is een lichaamsdeel, mijn 2de is een hemellichaam. En mijn geheel is een feest, dat spoedig komt. RAADSELOPLOSSINGEN. De raadseloplossingen der vorige week zijn AFDEELING I. 1. Beter hard geblazen dan de mond ge brand. 2. Zilverschoon. 3. Konstanlinopel. 4. Diepenveen. 5. a- Een molenaar, b. Onruststoker, c. se ring. d Kegelkoning, e. tong. 6. a. Prochel. b. Jong Nederland, c. Bloem bollenkweeker. Moeders Krullebol- e. Fran cis. f. Balsemientje- g. Reinaard. AFDEELING II 1. a. Hagel. b. appel. c. aal. paal. vlsch. 2. September. 3. Dik Trom. 4 Sneeuwklokje 5. Apeldoorn. 6. Annie, Jans, Koba. Roza, Mien. Goede oplossingen ontvangen van: Optimist 6 De Katuil 5 Iris 6 Orgelist 4 Gentiaantje 6 Hermien Janssen 6 C. D. Wa- leveld 6 De Twee Blondjes 6 Klein Duimpje 6 De kleine Vogelvriend. Zandkevertje 6 Ritmeester 6 Jan Vet 3 Haakstertje 6 Bellefleur 6 Schrikkelkindje 6 Kerst-roosje 6 A. Zwemmer 6 Onderwijzeresje 6 Vaders Hulp 6 De looze Vos 6 Blauwoogje 6 De kleine Bouwer 6 Poppenverpleegstertje 6 Wipneusje 6 Moeders Kleinste 6 Trambe stuurder 6 Nevada 5 Uitlooper 5 Zilverschoon 6 Graspieper 6 Micky Mouse 6 Gouden Re gen 6 Rozenknopje 1 Duifje 5 Roodkapje 5 Puckie 5 Poesen moedertje 5 Topsy 6 Juffertje Zwemgraag 4 Tamboer 6 Handwerkstertje5 Accaciatakje 6 Sneeuwklokje 6 Bloembollen kweeker 6 Gelukspop 6 Seringenknopje 6 Rozenkroontje 6 Lucifer 4 Ansepans 6 Bal- lenbreistertje 5 Boertje 6 Grutto 6 De twee Blondjes 6 Goudelsje 5 Directeurtje 6 Gwen doline 6 Prikkebeen 6 Moeders Lieveling 6 De kleine Piloot 6. RUBRIEKERTJESUJST. H. v. Hemert, oud 12 jaar. Doelstraat 43. Lena Schippers, oud 14 jaar, Pepijnstr. 20 Agnes Schippers, oud 10 jaar, Pepijnstr. 20 VERBORGEN SPREEKWOORD Ingezonden door: De kleine Vogelvriend, oud 16 jaar. Boertje, oud 7 jaar, Ballenbreistertje, oud 10 jaar. RUIL-RUBRIEK. MEVR. H. Hartelijk dank voor uw mooie collectie sigarenbandjes. MEJ. MERTEN, Borskistr. 9, Haarlem-N. heeft 70 Verkade-cactus. 60 Droste, 50 Hille- Utrecht, 25 Weegschaal. 25 Kwatta, 10 Bus- sink. ..Mijn Land", 40 Dik Trom, Verder nog Amstel, Pelikanen. Haust, Leupen. Miss Blanche, Kiazim-Emin. Roodband, Caravel- lis Voor dit alles vraagt ze Turmac-punten. C. D. WALEVELD. v. Marumstraat 24 rood heeft 5 Hille. 1 Bobbie, 2 Droste. 5 Elftallen, 2 Dubec, 1 Wijbert. 1 Turmac. 1 Dijkstra, 1 Kiazim. Hiervoor vraagt hij Weegschalen en V- S. bonnen. MEJ. POSTHUMUS. Julianapark 6 heeft een jaargang van Onze Jeugd 1931. Wie deze hebben wil, mag haar 's middags na 4 uur komen halen. Tevens heeft ze twee lieve poesjes, die al geheel zindelijk zijn. Wie er een van hebben wil. mag 't komen halen. We bedanken Juffrouw P. zeer voor haar vriendelijke aanbiedingen. KNIPPERDOLLETJE door W. B—Z. „Vader, vader!" klonk het plotseling in koor, toen er aan de ramen getikt werd en de heer des huizes vroeg om binnengelaten te worden. Allen stormden naar de deur en de kinde ren schreeuwden zoo door elkaar, dat Dijk stra de handen voor de ooren hield. Ieder wilde hem een of andere groote verrassing meedeelen. „Laat vader nu eerst eens rustig gaan zit ten en ravotten jullie maar wat in den tuin" commandeerde oom Bouwe. Roefft, daar vlogen alle drie de keuken deur uit naar den achtertuin. Nu pas kreeg vader Dijkstra rust. En 't ging hem als zijn vrouw, hij stond telkens in groote verwondering stil over ^lles. wat broer Bouwe hier had tot stand gebracht. ..Vrouwtje, wat een weelde," zei hij ont roerd. Zijn groote wensch om eenmaal aan zijn vrouw wat meer levensvreugde te geven was nu vervuld. „Wat zal je dat een geld gekost hebben, Bouwe," richtte Dijkstra zich tot zijn zwager. „Daar heb ik twintig lange jaren voor ge zwoegd en als een bedelaar voor geleefd." was 't zachte antwoord. „Arme Bouwe," zei zuster Greet. „Ja. door eigen schuld. Nu is mijn geld voor de helft op. In het laadje van de tafel op mijn kamer ligt mijn testament, voor 't geval ik plotseling heen mocht gaan Je zult wel bemerken, dat ik Maartjes kinderen ook niet heb vergeten." „Nu niet over doodgaan spreken" smeek te zijn zuster, „Neen, nu weg alle muizenissen. Nu alleen maar denken hoe we ons nieuwe leven zul len inrichten. Help me Greet om tot zegen te zijn," zei broer Bouwe nu op opgewekten toon. „Dat ben je al Bouwe?" hernam Dijkstra. Moeder Greet maakte nu boterhammen klaar, want van warm eten zou aien aag niets komen. Na den maaltijd trok oom Bouwe zijn blauwe over-all aan, die hij nug uit Amerika had meegebracht. Hij ging aan 't spitten en graven in den achtertuin. 's Avonds, toen de kinders onder de wol lagen, werd een teekening gemaakt door oom Bouwe, hoe de tuin zou aangelegd worden, 't nieuwe gereedschap stond al in de schuur- Straks als de grond bereid was, zou 't ook tijd zijn voor verschillende vaste planten. De lente durfde steeds meer haar intrede te doen en Bouwe Wapstra vorderde steeeds meer in zijn tuin. „Als je jarig bent, Greet, moet de tuin klaar zijn.En dan gaan we gasten noodigen. Eerst moeten we zien. dat Maartje kan ko men. Verder de Verissen, Knipperdolletje, de Vermeertjes. „Misschien komt de oude mevrouw Wil kes met haar dochter ook want Mies ver telde me gisteren, dat haar vader 7 April jarig was en dat Oma en tante Jet dan een week kwamen logeer en." „En jij 8 April. Dus dat zou dan mooi uit komen," „De Mulders vergat je, Bouwe." „Ja, de Muldei's ook! Al die menschen, die lichtstralen op jouw pad zijn geweest moe ten met ons mee genieten. Dan leid je ze het huis door en ik zal ze den tuin laten zien. En we zullen muziek maken en vroolijk zijn. „Dan bloeien zeker alle sneeuwklokjes en de crocussen en misschien de tulpen?" „O, vast, de tuin zal vol voorjaarsbloemen zijn. Witte en blauwe, oranjekleurige en mis schien nog roode ook!" riep hij blij. „Nu moet je weer eens wat rust gaan ne men, Bouwe- Je grootste werk nadert nu toch zijn voltooiing." Morgen nog wat heesters planten. En dan is 't klaar!" Hij wou niet ontkennen, dat hij moe was. Straks kon hij immers rusten. Dan zou hij nieuwe krachten vergaren. Hier moest je wel gezond en sterk worden. De laatste dag werd de zwaarste dag voor hem. 't Was een wintersche Lentedag, zooals eiende Maart ze vaak geeft. Hij rilde in zijn wollen kleeren en toch stonden er af en toe zweetdroppels op zijn voorhoofd, 't Moest nu klaar komen. Zijn zuster klaagde erover, dat 'hij te weinig at. Ze moest eens weten, hoe hij zichzelf ge weld aandeed iets te verorberen. (Wordt vervolgd.) UIT DE NATUUR. DE KOEKOEK Waarheen we tegenwoordig onze wande ling ook maken, we hooren geregeld den be kenden roep van de koekoek, die wel een half uur ver kan klinken. Wie de vogel te zien krijgt is een boffer, want dat, lukt niet zoo gemakkelijk, daar hij zeer schuw is. Op tamelijk grooten afstand kan je hem wel eens waarnemen op een dooden uitsteken den tak of op een hek in het weiland. Komt hij in de vlucht wat dicht over, dan kennen we hem aan zijn spitse vleugels, langen staart en gestreepten borst. Hij heeft de grootte van een klein soort duif. Zelden roept hij in de vlucht, terwijl de wijfjes het heele- maal niet doen. De koekoek is een zeer zon derlinge vogel, die hier ongeveer half April verschijnt. Terwijl hij voor de menschen een aangename verschijning is, wordt hij voor vele kleine zangvogels noodlottig- De koe koek bouwt zelf geen nest. doch het wijfje legt gedurende de Meimaand met groote tusschenpoozen haar 4 of 5 eieren in het nest van een of andere kleine zangvogel. In secteneters, zooals kwikstaart, roodstaartje, basterdnachtegaal, tuinfluiter komen hier voor in aanmerking. 't Is dan ook opmerkelijk hoe zoo'n betrek kelijk groote vogel eitjes legt niet grooter dan van een musch. Ze komen eenigszins overeen met de eitjes van de vogel, die zij uitkiest om haar kind later op te voeden. Soms legt ze het ei rechtstreeks in 't nest. Gaat dit niet doordat ze te groot is, dan legt ze 't op den grond en brengt het met den snavel op de bestemde plaats. De pleeg ouders merken er niets van welk onheil hun boven het hoofd hangt. Op mijn zwerftochten door de duinen heb ik eenmaal 't geluk gehad een koekoeksei te ontdekken in het nestje van een roodstaartje De roodstaarteitjes zijn helderblauw; één ei in het nestje was iets grooter en lichter van kleur, 't Verschil liep duidelijk in het oog. Dit moest het ei van een koekoek zijn. De roodstaartjes had ik voor neel wat on heil kunnen behoeden door het vreemde ei weg te nemen, doch ik heb de natuur haar gang laten gaan. Een week later ging ik nog eens kijken hoe de zaken stonden. Het drama had zich toen reeds voltrokken. In het nestje één groot kaal vogeljong, op den rand en op den grond de kapotte blauwe eitjes. De jonge koekoek die eerder was uit gekomen dan de jonge roodstaartjes, had de eitjes uit het nest gewerkt. De oude rood staartjes hadden bijna geen tijd genoeg de veelvraat te verzadigen, die spoedig grooter was dan zijn pleegouders. Massa's rupsen, torren en vliegen werden door hem verslon den. Na 14 dagen kan hij al vliegen, laat zich nog een poosje voeren, tot hij zelf voor voedsel zorgt en eind September naar het Zuiden trekt. Brieven aan de Redactie van de Kinder- Afdeeling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERGZEEMAN, Marnix- straat 20. OPTIMIST. Mei begon schitterend, zoo'n regenbuitje tenslotte was al weer goed voor 't stof. DE KATUIL. Tot mijn spijt ben ik niet naar de tentoonstelling kunnen gaan. Wat is er al veel in je tuintje, 'f Groeit nu zeker als kooi. Zijn de doperwten al gepoot? GENTIAANTJE. Wat prettig, dat jullie uitvoering zoo goed is geslaagd. W. v. d. LIk denk, dat we in deze aan gelegenheid wel dezelfde opvatting zullen hebben. Er zijn niet overal financieele ver plichtingen. Dat hangt van de geldmidde len af. TWEE BLONDJES. Natuurlijk miste ik jullie de vorige week. Die vergeetachtige va der, hè. Maar vaders hebben aan zooveel dingen te denken. Voortaan maar mee hel pen onthouden. C. D. W- Laat vader altijd maar je beste vriend blijven. Gelukkig, dat je weer heelemaal in orde bent. Wat ben je gauw jarig. Dien nieuwen schuilnaam mag je de volgende week wel onder je werk zetten. GENTIAANTJE. 't Zal langs den Zee weg nu ook wel hoel mooi wezen. Begon de vogelkers al te bloeien? Wat gezellig, dat je alle dagen eventjes met vader gaat fietsen. W. L. Ik geloof niet. dat je verhaal ge schikt is voor Onze Jeugd. Met genoegen wil ik ook dat andere nazien. Toch wel prettig voor je, dat or een hulpje is komen opdagen. Alle begin is moeilijk natuurlijk. Ben je al aan 't boeken kaften? DE KLETNE VOGELVRIEND. Mei begon zoo als ze in gedichten bezongen wordt. Maar de Maandag was ze leelijk aan 't zak ken. Jij hebt heerlijk van 't mooie weer ge profiteerd. Ik heb gelezen, hoe de heer Wil liams jullie weer eens heeft beet genomen- Gaat de heele familie Donderdag naar Nijme gen? Dan wensch ik jullie veel genoegen en vooral mooi weer. KLEIN DUIMPJE. 't Doet me genoegen, dat 't boek juist iets voor jou was. Die moei lijkste verhalen bewaar je maar tot je in een hoogere klas zit. Zijn de zevenmijlslaar zen al gezoold? A. B. C. Ja. ik ben Zondag in 't Gooi geweest, 't. Was er fijn. En zoo rustig. Alles was zeker den Haarlemkant uit. Heb jij nog gezeild. MARIETJE Waren Zondag beide groot moeders bij jullie? Hebben jullie nog een autotochtje gemaakt? JAN TEN H. Heerlijk hè. dat er deze week weer een vrij dagje komt. Dan wordt or zeker ook geen huiswerk mee gegeven? Sta je er nog al goed voor met de verschil lende vakken? APPELBLOESEM. Nu je naamgenootjes komen, kom jij Je zeker ook weer aanmelden. Hoe gaat 't ermee? Ben je dezen winter zon der ziekzijn doorgekomen? En hoe is 't met de verdere appelenfamille? BOBBIE. Hoe maakt de blaffende Bob bie het? Heb je hem al gehoorzaamheid ge leerd? Of ben je daar zelf ook nog niet hee lemaal achter? 't Is ook een lastig vak. hè? JAN V. Je raadsels zijn goed. Prettig, dat je zoo'n succes hebt gehad met je Ruil- aanvraag. LENA. Je bent welkom. Je mag ook best zonder schuilnaam meedoen. BLONDKOPJE. Als je eens iets niet weet, vraag dat dan maar aan Muur bloempje, Dezen naam mag je houden. HAAKSTERTJE. Heb je Donderdag een gezelligen dag gehad bij grootmoeder en tante? Over dat andere prettige zal ik maar zwijgen, hè? BELLEFLEUR. Hoe heb jij 't in Am sterdam gehad? Welke wedstrijden zijn er gedaan? Heb je nog wat gewonnen? SCHRIKKELKINDJE. Heb je nu 't boek al uitgelezen? Kun je alles al zonder hulp lezen? WIPNEUSJE. Misschien noemt de juf frouw „Honger is een scherp zwaard" een spreuk. Er is wel verschil tusschen spreu ken en spreekwoorden. KERSTROOSJE. Je had het boek wel mogen ruilen als ic het al van je nichtje ge lezen had. Ik wis* niet, dat jy zoo'n knappe poffertjesbakster was. Opeetster ook, hè? Hoeveel nachtjes moet je nog slapen, voor je jarig bent? A. Z. Je schuilnaam stond niet onder je werk. Ben je in je sas met je raadselprijs? Wat een eer, dat je in de Zandvoorter cou rant stond. Die bewaar je zeker goed. ONDERWIJZERESJE. Ik hoop zoo. dat als je dit leest het weer een echte lentedag zal zijn, Ben je met Hemelvaartsdag nog uit geweest? Leuk, dat je in de groote vacantie jarig bent. Ik ook. VADERS HULP. Hoe gaat het er mee? Dat die veelgeprezen Meimaand de menschen verkouden moest maken. De koude dagen hebben je poesjes dus niet gehinderd. Het was zeker prettig speelgoed voor je in de zieke dagen? DE LOOZE VOS. Komt er al wat op in je tuintje? Wat zul je van den zomer veel mooie bloemen hebben! Ik denk, dat tante alle dagen een bouquetje op tafel heeft staan. DRAAITOL. Je raadsels zijn goed. Het was wel te voorzien, dat de Emmabloem- collecte minder op zou brengen dan een vorig jaar. In welken wijk liep jij? MICKY MOUSE. Hoor je nog wel eens wat van Turnstertje? Wie heeft moeders bal gekregen Ik kan me best begrijpen dat je 't, fijn vond weer eens in den draaimolen te zitten. GRASPIEPER. Hartelijk gefeliciteerd met je eerste prijswinning. Heb je den prijs al ontvangen? En mag je nu 't tafeltje hou den? ZILVERSCHOON. Je raadsel is goed. NEVADA. Dat was wel een echte bof, dat Johan 's middags vrij kreeg op zijn verjaar dag. Nu speelt hij zeker alle dagen tramcon- ducteurtje. Heb jij een gratis tramabonne ment gekregen? D. S. V.-ER. Wat prettig, dat je zoo gauw bij was met de klas. Waarom kreeg je Vrijdagmiddag vrij? Natuurlijk wist ik wel, dat je geen eieren uit de nestjes zoudt ha len. Zaterdag heb je dus een heerlijk dagje gehad Dat had je ook verdiend. LELIETJE VAN DALEN. Hoe bevalt het je op de mondorgeiclub? Heb je Donderdag prettig feest gevierd? Wat zal moeder blij zijn, dat de schoonmaak is afgeloopen- Krijg jij dat taschje van Ganzenhoedstertje of maak je het na. GANZENHOEDSTERTJE. Als je het pakje alleen 's Zondags draagt, blijft het ook langer mooi. Hoe vond jij het op de mond orgelclub? Gezellig, dat je er je kennisjes hebt. Was Rozeknopje blij met je cadeau? Wat zal ze nu lekker ruiken. Is poes nog niet. terug? ROZENKNOPJE. Wat heb je je konijn tjes leuke namen gegeven. Luisteren ze er ook naar? Vorder je met 't kleed? Geef je de katjes ook namen? Je mag ze later wel in de Ruil-Rubriek zetten. Nog heel hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag. Dat trof je op zoo'n vrijen dag. Je mag met potlood blij ven schrijven, omdat je zoo duidelijk schrijft. POESENMOEDERTJE. De maand Mei liet ons Zondag zeker zien, hoe mooi ze wel kon zijn. Wat heb je een mooi boek gekre gen van de bonnen. ROODKAPJE. Wat zal jij nu een fijne, lange vacantie krijgen. JUFFERTJE ZWEMGRAAG. Wat treft dat prachtig, dat vader juist op Pinkster jaris is. Ben je op Hemelsvaartsdag nog met moeder naar de bollenvelden wezen kijken? Mocht je vriendinnetje mee? HANDWERKSTERTJE. Moeder is dus voor Pinkster wel door de schoonmaak heen. Wanneer ga je met de klas naar Schiphol? Wat ben jij op Julianadag aan 't draaien geweest. Hoeveel kleine poesjes hebben jullie? ACCACIATAKJE. Heb je je eerste fiets tochtje nog niet gemaakt? Is de club nog uit geweest? Waarom wilden jullie van naam veranderen? Zeker hoor ik nog wel eens wat van Prichel en Prochel. Ga maar eens naar haar toe. SNEEUWKLOKJE. Alle begin is moeilijk 't Gaat nu zeker al beter. Vraag maar of de juffrouw je geregeld helpt Ben je al aan de moderne jurk bezig? Stel je ruil-aanvraag nog maar eens. Misschien is er nu wel iets voor je bij. HAARKNIPSTERTJE- Had je de vorige week je naam onder je briefje geschreven? Dat is wel een leuke versiering. GELUKSPOP en SERINGENKNOPJE. Was broertje niet bang in de draaimolen? Dat is maar een dagje van plezier eeweest. Jullie raadsels zijn goed. ROZEKROONTJE. Hoeveel jurken heb jij wel? Ik geloof, dat de een nog prachtiger is dan de ander, 't Spijt me zoo, dat jij niet een der winsters van de raadselprijzen bent. Straks komen de wedstrijdprijzen. Daar doe je toch zeker ook aan mee. LUCIFER. De volgende week vertel je me zeker wel eens, waar je met Hemel vaartsdag en Pinksteren naar toe bent ge weest. ANSEPANS. 'k Ben blij, dat het boek naar je zin is. Heb je het al heelemaal uit gelezen? BALLENBREISTERTJE. Daar viel heel wat te snoepen. Is de kiek goed uitgevallen? Jullie denken er zeker nog dikwijls aan te rug. Welke vogeltjes zitten er in die nesten? Hoe was de vriendinnen-visite? Hoe laat sliep je dien avond? BOERTJE- Heb jij je versje goed opge zegd op de bruiloft? En heb je geen kies pijn gekregen van al die bruidsuikers? GRUTTO. 't Zal zeker nog wel een maandje duren, voor 't kindje spelen gaat. Voor welk kindje wordt dat reformschortje? DE TWEE BLONDJES -- Ik kon nu wel schrijven: de twee fuifnummertjes hè. Dat zal vast een heerlijke verjaardag geweest zijn. GOUDELSJE. 't Is niet des hazen dood, maar der hazen dood. Hazen staat hier in de 2e naamval! DIRECTEURTJE. Wie heeft dat fijne boek geschreven? !t Is nu weer echt lees- weertje hè? GWENDOLINE. Als je duidelijk schrijft mag je wel met potlood schrijven. Ja 1 Mei begon schitterend. Misschien wordt het spoedig weer zoo mooi. Woensdag is de laatste dag voor je briefje. Je raadsel is goed W- BLOMBERG—ZEEMAN, Marnixstraat 20. TUINHOEKJE. In de groenteafdeeling kunnen we zaaien: Doperwten. Hiervan zijn heel wat soorten die in hoogte zeer uiteenloopen. De lage stam of kruipdoppers worden niet veel hooger dan 30 C.M. terwijl andere soorten wel een lengte van 2 M. bereiken. De laatste moeten ge steund worden door rijshout, daar de sten gels te zwak zijn om de plant rechtop te houden. Misschien kunnen jullie hier o'f daar wel wat iepetakken bekomen, doch dan moet je oppassen, dat de takken niet kor ter zijn dan de planten hoog worden. Groeit de plant boven de takken uit, dan gaat ze hangen en belemmert daardoor den groei en de vruchtvorming. Bij het aanschaffen van het zaad wordt wel vermeld, hoe hoog de soort opgroeit. Meestal worden de erwten in twee rijen gezaaid 15 a 20 c-M. van elkaar, liefst in de 'richting Noord-Zuid. Tusschen de rijen worden de takken gestoken. We maken dus twee geultjes ongeveer 4 cM. diep en leggen daar de erwten in pl.m. 4 c.M. van elkaar verwijderd. Is de grond droog of wordt nog laat gezaaid, dan maken we de geultjes iets dieper. Peulen, 't' Groote verschil tusschen dop erwten en peulen is, dat van de doperwten de onrijpe erwten en de peulen met peul en al genuttigd worden. In de groei- of bloei- wijze is geen verschil. Allebei geven mooie helderwitte vlinderbloemen. De vruchten zijn echter goed te onderscheiden. De dop erwt geeft bolronde, harde scheden, terwijl die van de peul veel zachter en dunner zijn. Bij de laatste kunnen we van buiten wel tel len, hoeveel erwtjes in de peul zitten. De manier van zaaien is gelijk aan de doperw ten. Capucijners. De erwten hiervan worden meest droog gebruikt (grauwe erwten) doch kunnen ook onrijp, evenals doperwten ge geten worden. De plant is over 't geheel grover dan de eerstgenoemde. Ze is gemak kelijk te onderscheiden, doordat de bloemen paars van kleur zijn. Het zaaien geschiedt weer op dezelfde manier als bij doperwten en peulen. Erwten kunnen ook best in een bak of bloempot gezaaid worden. Met een beetje be mesting ontwikkelt zich een flinke plant. Het kweeken van kruiden geeft ook altijd veel voldoening. In den loop van den zomer zal ik er eenige behandelen en we beginnen met Boonenkruïd, het bekende toekruld voor tuinboonen, dat fijngehakt zeer geurig is en de tuinboonen zeer smakelijk maakt, mits we er niet al te veel bijvoegen. De zaaitijd is AprilMei wanneer de tuinboonen bloeien. Gebruiken we het bij het inmaken van augurken, dan wordt in het laatst van Juni opnieuw gezaaid, daar dit eenjarig kruid spoedig in het zaad schiet. Het fijne zaad wordt met weinig of geen aarde gedekt. Voor wintergebruik snijden we het tegen den bloeitijd af. binden het in bundeltjes en drogen het in de schaduw. Als we 't stofvrij bewaren, blijft het jarenlang geurig en goed voor soep en saus en bij het gebruik van ingelegde snij- en slaboonen, om den in- maaksmaak weg te nemen. LECPLAATJE. Wie ziet kans van de acht zwarte stukjes de locomotief te bouwen? Het is niet gemak kelijk en als je over niet al te veel geduld bschikt op het oogenblik, moet je liever wachten, tot je er meer plezier en gelegen heid voor hebt. In ieder geval kun je begin nen de puzzle klaar te maken. Plak het geheele plaatje op niet te dik carton en wacht tot alles goed droog is. Dan de zwarte stukjes keurig netjes uitknippen. Als Je de locomotief dubbel vouwt, gaat deze heele legplaat in een leeg lucifersdoosje. Succes hoor! DOOLHOF. „Wie doolt er mee? Van I naar n? i Je kunt er een wedstrijd van maken. Neem er een klokje bij en ga eens na. wie er van jullie allen het eerste weer uitkomt bij den uitgang, die met n is aangegeven. Ondeugend vleeseh. Bestuurders van de stad Utrecht verboden in 1713 op boete van f 300 op de markt ten verkoop aan te bieden ondeugend vleeseh. De heeren zullen wel ondeugdelijk bedoeld hebben.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10