De Gestolen Professor MPHI MEtR HARING. Op de Sleephelllnx MH. „Schevenlngen" Is Vrijdagmiddag: de stalen motorlogger Sch. 12 „Koningin Wllhelmlna", te water gelaten. DB BURGEMEESTER VAN RENKUM. de heer J. d. Molen Tra., herdacht Vrijdag 6 Mei zijn 12J4- Jartg «mbfajubileom. Den Jubilaris werd bij die gelegenheid door schoolkinderen een zanghulde gebracht. TE LOENEN op de Veluwc k Vrij dag het sanatorium eoneel, in tegen- woordigheid van den burgemeester en den hoofdcommissaris van politie te Den Haag officieel ge opend. Na de ope ning bezichtigden de autoriteiten den fraaien tuin. den Bond van Haagsch Politieper- OP RANDWYCK TE DE BILT is door de Ncd. Meis jesclubs een nationale landdag gehouden, waaraan 1400 meisjes deelnamen. - De heer Dils, de leider van het spel, dat bij deze gelegenheid werd uitgevoerd, geeft Instructies. A MOEDER! Op 8 Mei wordt over de gcheelc wereld de Moederdag gehouden. Een intiem fnmilictafrccltie. cooals het op den vooravond van den Moederdag velen in den geest zal komen. TE BAZEL is overleden Dr. J. C. Hartogs. directeur van de Eerste Ncderlandsche Kunstzijdefabrieken te Arnhem. tffe? nmmmwtmmgwr DE TENTOONSTELLING „KLANK EN BEELD" in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam is Vrijdag door minister Reymer officieel geopend. De minister bezichtigt de expositie in gezelschap der autoriteiten. HET GROOTE FRANSCHE TOERISTENSCHIP „LAFAYETTE"van de Comp. Générale 'Transatlantlque, Is Vrijdag in de Amsterdamsche haven aangekomen. Dit Is het grootste schip, dat tot nu toe in de hoofdstad aankwam. FEUILLETON Een romantisch verhaal uit dc Gricksche bergen. ERNST KLEIN. Uit het Duitsch vertaald door B. Zody. 25) Wat een vraag! Alsof ik dat zoo kan zeggen! U weet. mijnheer Thavon. In de haastToen hij de deur opendeed, gai ik hem met mijn revolver een slag op het hoofd Vitus dacht aan Elena. ....zonder con kik is hij ln elkaar ge laktbesloot Salomon zijn verslag met zakelijke kortheid. Dat kan lk mij voorstellen. Waar is hy nu? Waar hij Is? Daar, waar 4k hem neer gelegd heb. Kom! zy daalden langs eenige schreden af in een ruim gewelf, waarin zich verscheidene deuren bevonden. Toen moest men weer een, twee meter afdalen, om in oen smalle door gang te komen, die, zooals Vitus in dc haast vaststelde, onder den tuin lag. De ijzeren deur, die toegang tot de groote geheime gang gaf, stond op. Er achter lag Stratos, aan handen en voeten gebonden. IIu was bewusteloos, doch had geen wonden. ZUn schedel zou onder de vrceselijko vuist van den Spanjool ongetwUfeld versplinterd zyn, indien de dikke muts, die hU droeg, hem niet beschermd had. Vitus boog zich over hem. heen en oonsta- leeTde met voldoening, dat hij ademde. Man, als je hem doodgeslagen had! mompelde hij, terwijl hij den bewustelooze in een makkelijker houding legde. De Spanjool keek met open mond toe. Hoe men een Griekschen komitadschi behoorlijk behandelen kon, ging zyn begrippen te bo ven. Hy bromde, vloekte en haalde de schou ders op. Maar mynheer Thavon! Dat ls toch maar een gemeene antarte zoo een hond zoo een Een antarte kan ook een goede kerel zyn. Bovendien is hy de verloofde van een beeldschoon meisje. Wat gaat ons dat aan? Mij gaat het wel aan. Als het meisje cn de man er niet geweest waren, dan had je mü waarschyniyk niet meer ievend aan getroffen. Ja, dat was Iets anders. Salomon werd ver legen. snoof, zette een dom gezicht en krab de zich met zyn rcuzenhand op het hoofd. Hy is toch niet dood? stotterde hy. Neen. en ik geloof, dat wij hem rustig kunnen laten liggen, totdat wy den profes sor gehaald hebben. Kom! zy keerden terug naar het huls. In het gewelf bleef Vitus staan cn keek onderzoe kend om zich heen. Achter een der drie deuren moest Marti us zitten. Hij klopte op goed geluk af aan de eerste deur. Binnen! klonk het in het Duitsch. Dat Is hy, zelde Vitus. Wie? Die gekke kerel, die professor? Mynheer Thavon hoe bent u daar nu weer achter gekomen? Salomon was weer eens buiten zichzelf van bewondering. Vitus liet hem echter geen tyd tot verdere uitingen daarvan. Pak aan! beval hy. Dc deur was gesloten. In een oogwenk had Salomon haar uit de hengsels getild en uit het slot gerukt. Roerloos, stond de professor middenin zyn kamer en keek ontzet naar de beide mannen, die zich op deze, eenigszins ongewone wijze toegang tot hem verschaft hadden. Zelfs de aanwezigheid van Vitus was hem geen ge ruststelling, toen hij Salomon in het oog kreeg. Hij waande zyn einde gekomen. Alles wat hy tot dusverre aan roovers en komi- tadschis gezien had, verbleekte tot gestalten uit een kindersprookje, toen hy den Spanjool zag. Wat wilt ustamelde hy Professor, u is vrij! riep de journalist, wy hebben geen tyd voor lange verklaringen Vooruit dus! W-a-a-a-t? Ik heb u immers gezegd, dat ik ge komen ben, om u te bevrijden? Dat het zoo snel gelukt is, hebben wij aan myn vriend te danken. Gij behoeft hem niet zoo ontdaan aan te staren. Salomon bijt alleen, wanneer ik het hebben wil. Vooruit dus! Hebt u iets mee te nemen? Maar ikik Vooruit, zeg ik! Salomon, daar in den hoek ligt de rugzak van den professor. Neem dien! Moet hij u misschien ook nog dra gen? Professor Martius scheen eindelijk te be grijpen, waar het om ging. In een paar se conden had hy zyn bezittingen, waaronder een tamelijk dikiyvig schrift, in den rug zak gestopt en was bereid, zyn bevrijders te volgen. Vitus haastte zich terug naar Stratos. Die lag nog steeds bewusteloos. Wat moeten wij met hem beginnen? vroeg Vitus. Ik zal hem wel dragen. En zonder een spier van zijn gezicht te vertrekken, tilde Salomon het roerloos uit gestrekte lichaam van zyn slachtoffer met één hand op en hing het naast den rug zak van den professor over zyn schouder. U ziet, dat u onder goede bewaking is, professor, zei de hy. Salomon zal u in alle veiligheid naar den Turkschen gezant bren gen. Ik hoop, dat de Weensche alma mater niet zal nalaten, myn braven Spanjool haar erkentelijkheid te bewijzen. Ziezoo, en nu tot ziens, professoren indien ik door ongunstige omstandigheden verhinderd mocht zyn, u zelf naar Weenen te verge zellen, ga dan naar de redactie van de „Welt" en groet den ouden Fuchs van my! Groet hem recht, recht hartelijk! En nu. voorwaarts professor! Maar professor Martius bleef staan en staarde hem aan. U (praat juist, alsof u van plan bent niet met ons mee te gaan, mynheer Thaton. Wat heeft dat te beteekenen? Als u niet mee gaat, dan blijf ik ook hier. Dan zal myn oude Salomon u ook nog moeten dragen. Bekommer u niet om mij. o ster aan den hemel der archaeologische wetenschap! Uw zaak is tot een goed einde gebracht thans komt de mijne aan de beurt. Salomon stond erby. zonder een woord te zeggen, maar in zyn heele leven had hy geen dommer gezicht gezet. Salomon, wendde Vitus zich tot hem, denk erom, dat je den kapitein en den pro fessor heelhuids aflevert. Zeg aan Hamid Bey, dat ik hem verzoek, den gevangene te behandelen, alsof ik het zelf was. Begrepen? Ja. GoedVitus haakte den gordel los, dien hy om het lichaam droeg en waar in hy zyn geld bewaarde. Reikte hem over aan den Spanjool. Kyk eens, Salomon, ik weet het niet zeker, maar het is mogelijk, dat ik hm dat ik Je bekoorlijk gelaat niet terugzie. Neem dan de helft van het goud, dat zich in den gordel bevindt en koop er het huis voor. dat Sarah zich reeds zoo lang wonscht. De helft stuur je terug naar de „Welt". Begrepen? Ja. En vergeet niet, Hamld Bey van my te groeten! Druk hem de hand zoo Salo mon zoo! En nu vooruit! De Spanjool verroerde zich niet. Hy keek zyn meester nog al tyd even 'dom aan. Mynheer Thavon knorde hij. Vooruit Salomon. Wy waren al tyd goede kameraden, wy tweeën, niet waar? En u professor, vergeet vooral niet, den ouden Fuchs van my te groeten! Maar ik protesteer schreeuwde de professor opgewonden. Protesten moeten schriftelijk by de be treffende overheid worden ingediend. Vooruit Salomon. Zonder iets te zeggen, verschikte de Span jool den last op zyn schouder, duwde den professor met onweerstaanbaren greep voor zich uit cn marcheerde af. Vitus bleef staan luisteren, totdat de voet stappen in de gang weggestorven waren. Toen draaide hij zich om, liep het gewelf door en ging de trap op. Het laatste bedryf kon beginnen. Zal het stuk. dat zich tot dusverre als een blijspel ontwikkeld had. tenslotte toch nog dramatisch eindigen ZES EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK, Elena vertelt en schreit. Vitus had vóór alles den wensch een sigaret te rooken. Hy schoof voorzichtig door de geheime deur in de gang van het huls. Het snurken van den komitadschi drong on middellijk weer tot hem door Op zy'n gemak slenterde Vitus naar zyn kamer, haalde de sigaretten en trad naar buiten in den tuin. Hier constateerde hij dezelfde trouwe plichtsbetrachting als boven. Een der komitadschis lag lang uitgestrekt op den grond en snurkte, dat de lucht ervan beefde. Zyn kameraad zat tegen den muur en deed hetzelfde. CWordt vervolge».

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 18