Moordaanslag op Paul Doumer BUITENLAND. Uw Zenuwen HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 7 MEI 1932 TWEEDE BLAD INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN 60 Ct.. De president door drie kogels doodelijk gewond. Dader onmiddellijk gegrepen. Een zwakzinnige? Hedenmorgen vroeg is Doumer overleden. PARIJS, 6 Mei. (V. D. Hedenmiddag is op den president der Fransche republiek, Paul Doumer, een moordaanslag gepleegd. De president werd door een revolverkogel ge troffen en is in hopeloozen toestand naar een ziekenhuis overgebracht. Iloe de aanslag geschiedde. Dader onmiddellijk gearresteerd. Omtrent den moordaanslag op president Doumer wordt nader gemeld dat de presi dent de opening had bijgewoond van de ten toonstelling die gehouden werd door schrij vers, die als oud-strijders zijn georganiseerd, ter herinnering aan hun deelneming aan den wereldoorlog. De openingsplechtigheid was geschied en Doumer werd de tentoon stelling rondgeleid. Hij zou juist een beek van een der schrijvers van zijn handteeke- ning voorzien, toen uit het gedrang van het publiek plotseling vijf revolverschoten op hem gelost werden. Aan hals en onderlijf zwaar gewond, zakte Doumer ineen. Hij werd terstond naar het ziekenhuis Beau jon over gebracht. Zijn toestand is hopeloos en de doktoren die de eerste hulp verleenen twij felen aan zijn behoud. De bekende Fransche schrijver Claude Far- rère die den president te hulp wilde snellen, kreeg een kogel in den onderarm. De dader werd terstond gearresteerd. Bijzonderheden omtrent den dader. PARUS, 6 Mei (V. D.) Naar omtrent den revolveraanslag op den president der Fran sche Republiek, Doumer, nader wordt verno men. werd het slachtoffer niet door twee, doch door drie kogels getroffen, waarvan een hem in het hoofd, een tweede in de borst en de derde in het benedenlijf drong. De dokto ren, die in verband met den hoogen leeftijd van den president hij is reeds 73 jaren oud het ergste vreezen, zullen waarschijnlijk het schedeldek moeten lichten om den ko gel te verwijderen. De schrijver Claude Farrère kreeg een ko gel in den arm, terwijl de chef der Parijsche veiligheidspolitie, Guichard, slechts licht werd gewond. In het ziekenhuis moest de pre sident direct aan een bloedtransfusie worden onderworpen. De gearresteerde heet niet zooals oorspron kelijk gemeld, Brad, doch Paul Gorgul- lof f. De dader zou doctor zijn en van Russi sche nationaliteit. Hij wordt thans aan een langdurig verhoor onderworpen. Hoewel om trent de beweegreden voor de daad niets be kend is neemt men toch niet aan, dat de da der op eigen initiatief heeft gehandeld. Men maakt in het bijzonder opmerkzaam op het eigenaardige tijdstip, waarop de aanslag is gepleegd, nl. juist tussc'nen de eerste en tweede ronde der verkiezingen. Men tracht ook in deze richting de daad te verklaren. Op het laatste oogenblik verluidt, dat de doktoren den staatspresident, ondanks de ernstige wonden, die hij heeft beko men, in het leven hopen te houden. Voor het paleis van den president aan de Champs Elysées heeft zich een groote men- schenmenigte verzameld. Ook voor de redac- tiebureaux der bladen staan honderden men- schen de gebeurtenissen te bespreken. Een door een der Parijsche persbureaux verspreid bericht, dat de president reeds aan de beko men wonden zou zijn overleden, wordt van officieele zijde tegengesproken. De behandelende medicus verklaarde dat een der kogels het schedeldek heeft door drongen, evenwel zonder de hersenen te ra ken. De kogel kon reeds worden verwijderd. De opwinding te Parijs is zeer groot. Op straat doet algemeen de meening opgang, dat de aanslag door communistische zijde zou zijn aangesticht. In verband met den hoogen leeftijd van Doumer moesten de kogels zonder narcoti seering van den oatient worden verwijderd. Vrijdagmiddag werd het volgende offi cieele communiqué verspreid: Staatspresident Doumer werd hedenmid dag om drie uren bij het bezoek aan de boekententoonstelling van schrijvers, oud- Wrijders, het slachtoffer van een revolver aanslag. De dader, een Russisch anarchist, schijnt niet geheel bij zijn verstand te zijn. De president van de Republiek werd door een kogenl in 't hoofd getroffen, terwijl "n twee de kogel hem in de schouder drong. Hij werd direct naar het ziekenhuis Beaujon overge bracht waar de beste chirurgen hem op zeer conscientieuse wijze zullen verplegen. De Fransche premier en de leden der re geering hebben zich direct naar het ziekbed van den staatspresident begeven. De schrijver Claude Farrère werd in den benedenarm gewond. De chef der Parijsche politie Guichard die door zijn ingrijpen voorkwam dat de aanslag nog ernstiger gevolgen had en den dader per soonlijk ontwapende, werd licht aan de hand gewond. De dader die thans nog aan een verhoor wordt onderworpen, verklaarde de politie te Monaco een nationaal Russisch-fascistische, doch anti-monarchistische partij te hebben gesticht, welke ongeveer 40 leden telt. De steun, welke de Sovjetvegeering van •een groot aantal Europeesche staten ontvangt, heeft hem aanleiding gegeven ..een grooten daad" te verrichten. Te dien einde is hij naar Parijs gekomen, waar hij den staatspresident heeft willen vermoorden. Hij heeft het doel nagestreefd Frankrijk te bewegen Sovjet- Rusland den oorlog te verklaren. Hij is welis waar een geroot vereerder van Mussolini en Hitier, doch heeft noch van Italië, noch van Duitsche zijde qenigen steun of opdracht ontvangen. Hij is zelfs buiten medeweten zijner familieleden naar Parijs gekomen en heeft zijn reis uit eigen middelen betaald. Donderdagmiddag heeft hij zich aangemeld aan het bureau der vereeniging van oud strijders, die thans auteur zijn en verzocht om een toegangskaart voor de openings plechtigheid der boekententoonstelling. Toen men hem zijn naam vroeg heeft hij zich van zijn pseudoniem ,,Brad" bediend, waaronder hij in Europa en in het bijzonder in Tsjecho Slowakije bekend is, omdat hij in verschil lende bladen daar te lande artikelen publi ceert. Omtrent den persoon van den dader wordt bekend, dat hij Russisch emigrant is en sinds eenige jaren in Frankrijk woont. Eenigen tijd geleden werd hij uitgewezen. Hij begaf zich naar Montecarlo waar hij een fascistische organisatie stichtte, welke on geveer 40 leden telde. In verband met de on derlinge oneenigheid werd de vereeniging evenwel ontbonden. Gorgulow kwam toen naar Parijs met de bedoeling den president der republiek te dooden. Hij beweert den moordaanslag op den president te hebben gepleegd uit protest te gen de Fransch-Sovjet-Russische onderhan delingen. Men vermoedt met een zwakzinnige te doen te hebben. Vanzelfsprekend doet ook het gerucht opgeld dat de aanslagpleger in betrekking zou staan tot de GePeoe. Na dere bijzonderheden betreffende den per soon en het verleden van den dader zijn nog niet bekend. De bedoeling komt tot uitdrukking in het feit, dat hij in de kolom „beroep" in zijn papieren invulde: .moordenaar van den Franschen president". De man verklaart van niemand geld te hebben ontvangen. Te Parijs bestaat een emigranten-organi satie van Russen die sympathiseeren met de fascisten. Zij bestaat in hoofdzaak uit jeug dige personen en draagt den naam ,.jong- Russen". Deze organisatie staat ongetwijfeld geheel buiten de zaak, daar de dader zich anti-monarchist noemt, terwijl de „Jong Russen" tot de aanhangers behooren van troon popvolger Kyrill en een monarchisti sche krant uitgeven. Doumer door drie kogels getroffen. PARIJS, 6 Mei (V.D.) Nadat in den be ginne elkander volkomen tegensprekende mededeelingen en geruchten de ronde deden betreffende de verwondingen welke presi dent Doumer heeft opgeloopen, staat het volgende vast: Doumer is door drie kogels getroffen, waarvan een de slaap rakelings passeerde en de andere achter het linkeroor in het hoofd drong, zonder evenwel de her senen te raken. De derde kogel drong in den linker schouder en veroorzaakte een minder ernstige wonde. Betreffende den aanslag zelve, zijn thans nog meer mededeelingen van ooggetuigen bekend. Volgens deze mededeelingen, was de president om drie uren hedenmiddag verge zeld van een lid van zijn militaire kabinet ter tentoonstelling verschenen, waar hij werd verwelkomd door den minister van Oorlog. Piétri, den minister van Justitie Paul Rey- naud en den president van de vereeniging van auteurs, Claude Farrère. Na de bezichti ging van de eerste tentoonstellingszaal begaf hij zich door talrijke personen gevolgd in de daarachter gelegen zaal, waar de dader Gor gulow aan een stand stond te praten met een Franschen schrijver. Toen de president dezen stand op enkele stappen was genaderd, draaide Gorgulow zich plotseling om en loste vijf schoten na elkaar. Door drie kogels ge troffen, zakte de president der Republiek hevig bloedende ineen. Twee andere kogels verwondden Farrère en den chef van de Parijsche veiligheidspolitie, Gurchard. De minister van Oorlog wierp zich als een der eersten op den dader en werd bij de arres tatie bijgestaan door Guichard. Intusschen werd de bewustelooze president in zijn auto gedragen en zoo spoedig mogelijk naar hos pitaal Beaujon overgebracht. Een lynchpartij voorkomen. De bezoekers die getuige waren van den aanslag wierpen zich op den aanvaller en bewerkten deze met stokken en vuisten. De aanwezige rechercheurs gelukte het slechts met groote moeite den dader voor een lynch partij te vrijwaren. In zijn zak vond men een in het Russisch bijgehouden aan teekenboek je, waarin o.m, stond geschreven; „Gorgu low, president der Russische fascisten en moordenaar van den Franschen staatspre sident". Gorgulow is een plompe, boers uitziende man van 37 jaren oud. Zijn eigenaardig ge drag en zijn onrustige oogen, schijnen de meening dat men met een gevaarlijke krank zinnige te doen heeft, te bevestigen. Tijdens zijn verhoor antwoordde hij ontwijkend, ter wijl hij zoo nu en dan een melodie neuriede. Voor zoover uit zijn onsamenhangende ver klaringen blijkt, noemt de dader zich dichter en mysticus. Hij verklaarde vier maanden geleden uit Praag naar Frankrijk te zijn gekomen, waar hij zichtte Monte Carlo heeft gevestigd. Persoonlijk heeft hij niets tegen den president der Republiek gehad. Hij is evenwel een fanatiek tegenstander der bolsjewisten en heeft als zoodanig gehan deld. PARIJS, 6 Mei (V.D.) Naar uit het zie kenhuis wordt vernomen, is president Doumer hedenavond om 8 uur tot het bewustzijn weergekeerd. Hij heeft met de doktoren en zijn naaste omgeving eenige woorden ge wisseld. Een nieuwe bloedtranfusic. PARIJS. 7 Mei (V.D In den afgeloopen nacht tegen 1 uur werd het volgende of ficieel bekend gemaakt. Zoocven is een nieuwe bloedtransfusie op den president der republiek toegepast, -welke geen reden tot hoop meer laat. Doumer ligt in doodstrijd. Zijn echtgenoote en zijn doch ter zijn bij zijn sponde. Ook de premier Tardieu, de minister van justitie Paul Rey- naud en alle overige leden der regeering zijn aanwezig. Het einde kan ieder oogenblik in treden. De doodstrijd begonnen. PARIJS. 7 Mei (VX>.) Tegen half twee in den afgeloopen nacht is een door 5 doc toren onderteekend communique over den toestand van den president der republiek uitgegeven .waarin gezegd wordt: ..De in verband met de schedelkwetsuur ingetreden storingen in de hersenen worden erger. De zwakte neemt toe. De toestand van den president wordt steeds bedenkelijker". Om half drie is de doodstrijd begonnen. Men verwacht ieder oogenblik het einde. In welingelichte kringen wordt reeds, in verband met den hopeloozen toestand van den president gesproken over den politieken toestand, die het gevolg zal zijn van zijn dood. De Fransche grondwet bepaalt n.l. dat onmiddellijk na den dood van een president een opvolger moet worden gekozen. Dat zou beteekenen, dat het nationaal congres reeds Maandag te Versailles zou moeten bijeen komen. In verband echter met de Zondag te houden verkiezingen neemt men in politieke kringen aan, dat de verkiezing van een nieuwen president op zijn vroegst Dinsdag plaats zal vinden. Hedenmorgen is Doumer overleden. Dit kabinet werd weldra ten val gebracht, Doumer wekte verontwaardiging, toen hij uit handen van den reactionairen minister president Méline de functie van gouverneur- general van Indo-Chlna aanvaardde. Het ambt lokte Doumer aan, die er zich vol vuur aan gaf. Hij schreef er het boek ,,L' Indo Chine Frangaise". Hij verzette enorme hoeveelheden werk in de 4 jaren van zijn bewind en kwam na zijn terugkeer weer in de Kamer tot welker voorzitter hij in 1905 gekozen werd. Slechts één jaar bekleedde hij het voor zitterschap, in 1910 werd hij bij de verkie zingen verslagen. In 1912 deed hij als ver tegenwoordiger van Corsica zijn intrede in den Senaat. Aanvankelijk was hij lid der Union Republicaine, daarna behoorde hij tot de Alliance Democratique. In de jaren na den oorlog was Doumer in het zevende kabinet Briand (19211922) minister van financiën, een portefeuille, die hij in 1925, in den tijd der inflatie nogmaals aanvaardde, toen Loueheur aan financiën had gefaald. Doch ook hem gelukte het niet de daling van den frank tegen te gaan en hij moest wijken voor Péret. In Januari 1927 werd hij voorzitter van den Senaat als opvolger van De Selves, een functie welke hij tot aan zijn verkiezing tot president bekleedde. Doumer's vrouw was reeds gestorven, hij heeft vier zonen in den wereldoorlog verlo ren. Doumer was geen geniale figuur: hij be hoorde tot de groep der zeer begaafde, ietwat ambitieuze middelmatigen. welker vertegen woordigers in vele gevallen favorieten waren voor de Fransche presidentschap. Bij de verkiezingen van 13 Mei 1931 werd Doumer als opvolger van Gaston Doumergue bij tweede stemming gekozen tot president der Fransche republiek met 594 tegen 334 stemmen op senator Marraux, Pain levé 31. Briand 12, Cachin 11, Brache 2, Maginot 2. Lebrun, Léon Bérard en Steeg ieder 1. Bewijzen van deelneming. Na het bekend worden van den aanslag op Doumer heeft de Duitsche Rijkspresident Von Hindenburg, evenals Rijkskanselier Dr. Bruening een telegram van deelneming aan de Fransche regeering gezonden. Ook de Engelsche koning stuurde zijn condoleanties. De indruk te Genève... De eerste mededeeling betreffende den aanslag op president Doumer werd bekend tijdens de commissiezitting der Ontwape ningsconferentie, waarin begrootingskwesties werden besproken. De voorzitter der com missie, Vasconcellos, onderbrak plotseling de zitting en las een van Tardieu ontvangen telegram voor. Ten teeken van rouw werd de zitting direct onderbroken. Alle andere commissies der ontwapeningsconferentie hebben eveneens haar werkzaamheden ge staakt. De verontwaardiging is algemeen zeer groot. ontwerp, omvattend drastische besnoeiing der uitgaven tot een bedrag van 700 mill, dollar, hetgeen met de belastingwet, die een opbrengst van een milliard verzekert, do be grooting in evenwicht zou brengen, liet za kenleven zou herstellen, de werkloosheid doen afnemen en den landbouw er weer bo venop zou helpen. De president oefende ten slotte scherpe criliek op verschillende maatregelen van het representantenhuis o.a. op de aan neming van het wetsontwerp betreffende de te volgen valuta-politiek. De boodschap, die zeer onverwacht kwam, heeft volgens Reuter in het Congres groote opwinding en boosheid veroorzaakt. Robinson, de democratische leider in den Senaat, die het woord nam ter beantwoor ding der boodschap van Iloover. laakte de onbegrijpelijke fouten der regeering. De democratische leider in het huls van afge vaardigden Ralney, trachtte aan het belang van de boodschap afbreuk te doen door te verklaren, dat hij haar beschouwde als Hoo vers eerste rede van diens campagne voor zijn herkiezing. Groote beweging werd ook veroorzaakt door een opmerking van senator Reed, dat, indien de Ver. Staten ooit behoefte hadden aan een Mussolini, dit thans het geval was. Do republikeinsche senator Norris deelde mede, dat hij bij de presidentsverkiezingen in November niet de candidatuur-Hoover zou steunen, maar die van Roosevelt, don gou verneur van den staat New-York, Indien deze door de democratische partij zou worden gc- candideerd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. daarbij tevens gesterkt door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten AGENDA. ZATERDAG 7 MEI Stadsschouwburg: Fritz Hirsch Operette. „Wenn die kleinen Veüchen blühen". 8 uur. Gebouw Thcosofia: Lezing van A'.exis Gun ning voor het Jack London Verbond. 4.30 u. Leger des Heils, Schagchelstraat 26- Welkom der Cadetten. Teyler's Museum, Spaarne 16- Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Luxor Sound Theater: ..Het Geheime Com mando". Op het tooneel: Variété. 230 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Walzcr aus Wien". Op het tooneel: Cord en Gilette, Comedy Cy clists. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Een reden tot Echtscheiding". Tooneel: The Wallington Sisters. 2.30, 7 cn 9.15 uur. ZONDAG 8 MEI Gebouw H- K. B.: Thé Dansant. 3 uur. Leger des Hells, Schagchelstraat, Kadetten In 't Front. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. MAANDAG 9 MEI N.V. De Groot's Handel- en Transport Mij. Alg. vergad. van aandeelhouders. 11 uur v.m. ten kantore. Bioscoopvoorstellingen. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) P. Th. A. van Rijn, Kleine Houtweg 15, Tel. 10539. Firma C. G. Loomeijcr en Zn., Zijlweg 34, Tel. 12495. Schoterbosch-Apotheek, Rijksstraatweg 19, Tf.l 10711 Reuter meldt uit Parijs: Hedenmorgen om 4.40 uur Fransche zomer tijd, is president Paul Doumer overleden. Doumer's loopbaan. Paul Doumer was oorspronkelijk leerling bij een medaiUemaker, doch wist zich op te werken tot onderwijzer en schoolhoofd. Hij koos weidra de politieke loopbaan. Hij toon de zich in het begin radicaal en deed in 1888 zijn intrede in de Kamer als afgevaar digde voor het departement Aisne. Bij de verkiezingen van het daarop volgende jaar werd hij niet herkozen, doch weer een jaar later verscheen hij opnieuw in het parlement ditmaal als afgevaardigde voor Auxerre Doumer deed zich als een ernstig werker kennen, wiens belangstelling zich vooral naar financieele aangelegenheden richtte, zoodat Léon Bourgeois, toen hij in 1895 zijn kabinet vormde, Doumer daarin met de portefeuille van financiën belastte Nederlandschc deelneming. De minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. Mr. Beelaerts van Blokland, heeft, naar het Haagsch Correspondentie Bureau meldt, jegens den Franschen gezant te 's-Gravcn- hage zijn deelneming betuigd over den aan slag op president Doumer. Amerika. Hoover's jongste bezuinigings- boodschap veroorzaakt opwinding. In een boodschap, ale president Hoover tot het Congres heeft gericht, verklaart hij, dat eon definitief program om te komen tot con vereffening der staat-sbegrooting een gebie dende noodzakelijkheid is. Hoover eischt snelle behandeling en afdoe ning van de bcgrooting cn het bezuinigings- Paul Doumer.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5