De moord op president Doumer. Het woord is aan Ernstig instortings ongeluk in Lyon. Olympisch Nederland. Het Belangrijkste. 49e Jaargang No. 14989 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 9 Mei 1932 HAARLEM S DAGBLAD pirectie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COS i ER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per weck ƒ0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week 0.05, per maand 022, per 3 mnd. 0.65, franco per post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Telefoon Nos.: Directie 13082 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels f 1.75, elke rege] meer 0-35. Reclames f 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0-60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 1—3 regels 0-30. elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant Gratis OngevallenveEekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-. Duim f 250.-, Wijsvinger f 1 50.-. Elke andere vinger f 1 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100.- Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f 600—. Verlies van Hand, Voet of Oog f400—. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75-. Verlies andere vinger f 30.- D1T NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. Onze Parijsche Correspondent was getuige van den aanslag. „Een ontzettend schouwspel". De dader zag zijn moorddadig werk kalm aan (Onze Parijsche correspondent, die oogge tuige is geweest van het ontzettende drama, dat zich Vrijdagmiddag in de Fransche hoofd stad heeft afgespeeld, geeft ons hieronder zijn indrukken weer van den aanslag op pre sident Paul Doumer. Wij ontvingen dezen brief Zaterdag juist even te laat om nog in het nummer van dien dag op te nemen, maar publiceerden de voor naamste bijzonderheden op ons nieuwsbord. Men houde er rekening mede, dat deze brief geschreven werd dadelijk na den aan slag, toen de president dus nog in leven was). Parijs, 6 Mei. Het is mogelijk dat de inlichtingen welke we op dit oogenblik zenden nog eenigszins verward zijn; men zal ons willen vergeven, daar we nog geheel onder den indruk leven van het verschrikkelijke drama waarvan we ooggetuige waren. De gedachte, dat een al leszins achtenswaardig man het slachtoffer moest worden van een gek, van een gedes- equilibreerden vreemdeling, die over de gren zen was gezet, maar die hier is teruggekeerd met het doel om zich te wreken, is zoo iets vreeselijks, het schouwspel zoo ontzettend, daar een man ineen te zien zakken, getrof fen door moordende kogels, dat eerlijk ge zegd, op dit moment de woorden ons ontbre ken om een geregeld relaas ervan te geven. Claude Farrèrc, van de Académie Francaise auteur van talrijke romans, dien we enkele dagen geleden nog in particulieren kring mochten ontmoeten, was zoo vriendelijk ge weest om ons een uitnoodiging te zenden voor de expositie van de Boekenweek, welke he denmiddag te drie uur door den President van de Republiek zou worden geopend. Een kwartier voor de komst van den Chef van den Staat waren we dus in de rue Berryer, in ge zelschap van talrijke letterkundigen, tenein de den President welkom te kunnen heeten. Natuurlijk had geen der aanwezigen acht ge slagen op een bezoeker die zijn visitekaartje: Paul Gorguloff had afgegeven, zeggende een vriend te zijn van den romanschrijver Robert Boucard. Integencteel, hij was, daar hij zich voorstelde als medicus en tevens letterkun dige, met een hartelijken handdruk ontvan gen door Boucard, die hem een handteeke- ning had beloofd in zijn laatst verschenen roman. Enkele minuten voor drieën slechts kondig de men de komst van den heer Doumer aan. Onmiddellijk vormde zich een groep, met Claude Farrère aan het hoofd, om den Pre sident van de Republiek welkom te heeten. Nauwelijks trad de heer Doumer binnen, nauwelijks had hij de hand geschud van Farrère en den heer Guichard. directeur van de Parijsche politie, of er klonken schoten. Aller oogen waren natuurlijk gericht op den President. Men zag een ontzettend schouw spel. Als getroffen door den bliksem zakte de President in elkaarFarrère en Guichard, met vertrokken gelaatstrekken, krompen in een van pijnVan alle kanten klonk gegil, geschreeuween geweldig gedrang ont stond. Maar in één oogenblik ook waren de aanwezigen tot bezinning gekomen. Er stond daar, even naast ons, een nog rookende re volver in de hand. de moordenaar, een groote kerel, die kalm zijn moorddadig werk aan zag. De reflex-beweging van de aanwezigen duurde slechts één seconde: nog voor iemand zich over het lichaam van den President had heengebogen hadden tien, twintig man den moordenaar te pakken. De schoten hadden inmiddels de politie bui ten gewaarschuwd. Enkele tellen daarna stormden tien, twintig agenten naar binnen, juist bijtijds om den moordenaar te onttrek ken aan de woede en aan de handen van de aanwezigen, die als razenden op hem begon nen te ranselen. Eén oogenblik lanter en de bandiet zou zijn doodgeranseld. Daar, op den grond, doodsbleek, in een plas bloed lag het schier levenlooze lichaam van den President. Uit een geweldige hoofdwonde stroomde het bloed. Een aanwezige genees heer boog zich over hem, luisterde aan het hart. Le Président est mort. Ik kan u moeilijk zeggen welk een ontzet- tenden indruk deze woorden maakten. De aanwezigen zwegen. De heer Guichard, hoewel zelf gewond, ver loor geen oogenblik zijn kalmte. Claude Farrère, die een schot in den arm had ge kregen, kermde. Onmiddellijk knielde de di recteur van de Politie naast den President en beurde hem op. Toen, gezamenlijk met twee andere heeren, tilde hij den heer Doumer op en droeg hem naar buiten, waar de presiden- tieele auto nog wachtte. Naar het hospitaal Beaujon. Onder scherpe politiebewaking was de moordenaar inmiddels weggevoerd, nadat hem zijn revolver, waarmede hij vier schoten had gelost, uit de hand was geslagen. Daar het dichtstbijzijnde politiebureau dat van Philippe du Roule was, gingen we onmiddel lijk daarheen teneinde te trachten daar eeni- ge inlichtingen te krijgen omtrent de beweeg redenen welke hem hadden gedreven tot dezen afschuwelijken misdaad. En, in de ontstelte nis van het oogenblik, daar niemand nog de eerste berichten durfde gelooven, viel het ons niet moeilijk om door te dringen tot het bu reau waar Paul Gorguloff was binnengeleid. We stonden daar tegenover een volmaakt kalm individu, die in het minst geen berouw toonde over zijn gruweldaad. Toen de com missaris hem ondervroeg: Ik heet dokter Paul Gorguloff. Ik ben 28 Juni 1895 te Labaïenskaïa in Rusland ge boren. Vanmorgen ben ik uit Monaco terug gekeerdmen had mij uit Frankrijk ge zetEuropa en Amerika leenen geld aan Sovjet-Rusland om mijn geboorteland te ruïneeren Onmiddellijk begreep men hier te doen te hebben met een zieke en de commissaris wil de dan ook niet nader aandringen. Op het bevel om den moordenaar te fouilleeren werd hij hardhandig aangegrepen door twee agen ten en uit zijn zak kwam toen. als eenig do cument een papiertje te voorschijn, waarop deze woorden stonden geschreven (in het Fransch): „Ce sera dans quelques jours". (Het zal over enkele dagen geschieden). Daar de commissaris onmiddellijk order gaf om den moordenaar te transporteeren naar het Dépót, spoedden we ons naar het hospitaal Beaujon, in de Faubourg Saint Honoré, waarnaar de President inmiddels was overgebracht. Het was daar natuurlijk een geweldige consternatie. Juist op het oogenblik dat we de poort doorkwamen passeerde daar ook de auto van Tardieu, die, onmiddellijk gewaarschuwd, was toegesneld om inlichtingen in te winnen. Op de binnenplaats, waar zich spoedig een me nigte autoriteiten verzamelde er waren daar o. a. Paul Boncour, Paul Reynaud. Du- mesnil, kolonel Picot kregen we spoedig enkele inlichtingen van een medicus, die te genwoordig was geweest bij de operatie. De President is door twee schoten getrof fen, zoo verklaarde hij ons. Eén schot heef. hem achter het oor getroffen en de kogel is er aan den anderen kant weer uitgegaan, ge lukkig zonder edele deelen te treffen. De tweede kogel heeft hem dwars door den schouder getroffen. Het bloedverlies is aan zienlijk geweest en zoo hebben we, na de bei- H. C. Wells: Er is een opvallend onvermogen te consta- teeren om den waren toestand der maat schappij te besef jen: iets in de menschen dat zich ertegen verzet de dingen te zien zooals zij zijn want de mensch is van nature wars van inspanning dat den groei van een vasten wil, ojn tot het juiste begrip te geraken, ernstig belemmert. de projectielen te hebben verwijderd, ook tweemaal bloedtransmissie moeten verrich ten. Minister Tardieu was intusschen naar bui ten' getreden. Hij was doodsbleek en zeer on der den indruk. Toen we hem de vraag stel den of hij iets naders wist, antwoordde Tar dieu ons: Ik ben even tot den President toegela ten. Hij is volkomen bij kennis en schijnt ^ict te ernstig te lijden. Het zijn twee burgers, Robatel, een kellner en een verpleegster. Mile Kridel geweest die hun bloed hebben aangeboden voor de trans missie. (Zooals men weet heeft de medische hulp gefaald. Vrijdagnacht is de president over leden). De indruk in Parijs is ontzettend. Geen be richt zou zoo'n hevige consternatie teweeg kunnen brengen als dit. Men bestormt de cou rantenkiosken en een hevig opgewonden stemming heeft zich van de menigte meester gemaakt. In verscheidene cafés ls het tus schen Franschen en vreemdelingen tot hand gemeen gekomen. De politie is gereed om da delijk overal te kunnen ingrijpen. HENRY A. TH. LESTURGEON Twee huizen verwoest. Waarschijnlijk 50 a 60 slachtoffers. De arrestatie van Doumer's moordenaar Paul Corgoeloff. PARIJS, 8 Mei (V.D.) Te Lyon zijn Zon dagmorgen twee woonhuizen ingestort. Door de instorting sprong de gasleiding waarop de puinhoop in vlammen opging. Slechts onge veer 10 bewoners konden zich tijdig in vei ligheid brengen, zoodat nog ongeveer 35 onder het puin bedolven liggen. Tot het oogenblik is het nog niet mogelijk de bran dende puinhoop te naderen. Slechts het lijk van een vrouw kon worden geborgen. De burgemeester van Lyon, Hernot, en de plaatselijke aptoriteiten bevinden zich op de plaats des onheils. De vrees dat de onder het puin der beide huizen bedolven 35 bewoners ten doode zijn opgeschreven, schijnt bevestigd te worden. Tot Zondagmiddag was het nog niet gelukt een der ingeslotenen te redden. Van de tien personen die zich konden redden zijn acht ernstig gewond. Bij de opruimingswerkzaam heden had een nieuwe aardverschuiving plaats, waarbij een brandweer-officier ern stige kwetsuren opliep. De geheeie orandweer uit Lyon en het garnizoen van Lyon bevin den zich op de plaats des onheils en werken koortsachtig aan de redding der ingeslote nen. De catastrophe schijnt veroorzaakt te zijn door den hevigen regenval der laatste dagen. Hierdoor heeft de aardverschuiving plaats gehad ten gevolge waarvan de huizen instortten. De eigenaar van een der huizen verklaarde dat hij zich juist op enkele meters van de huizen bevond, toen hij plotseling een rook wolk zag opstijgen. Eenige seconden later heeft hij een vreeselijk gekraak gehoord, ter wijl hij de slachtoffers om hulp hoorde roe pen. Hij is direct naar de plaats des onheils geloopen. De verhooging waarop de beide huizen waren gebouwd, is letterlijk in twee stukken gesplitst. Het- vuur dat onmiddellijk na de ramp uit brak kon eenige uren later worden gebluscht. De geheeie omgeving is afgezet door gendar merie en politie. Honderden menschen zijn in de omgeving, waar zij bericht afwachten over verwanten of bekenden, die zich onder het puin bevinden. De werkzaamheden zijn in de loop van den middag onderbroken, aan gezien men eerst de omliggende huizen moet stutten, ten einde verdere rampen te voor komen. PARIJS. 8 Mei (V.D.) De bergingswerk zaamheden te Lyon konden tot Zondagavond nog niet worden hervat. De veronderstelling dat de onder het puin bedolvenen zijn omge komen neemt in waarschijnlijkheid toe. Het aantal bedolvenen, dat oorspronkelijk met 35 was aangegeven, wordt thans door de politie op 50 a 60 geschat. Burgemeester Herriot en vooraanstaande plaatselijke persoonlijkheden bevinden zich op de plaats des onheils. In verren omtrek is het terrein afgezet. Uit het puin werd geen geluid waargenomen. De politie en gepdarmerie hebben zeer groote moeite de afzetting te handhaven, daar het publiek steeds opnieuw tracht door le breken om zelf behulpzaam te zijn bij het "'eken naar fam'lieleden of bekenden. Herriot, die zelf te nauwernood aan den ood ontsnapte, werd door een brandweer officier er op attent gemaakt dat er groot -evaar aan verbonden is het terrein der ramp te naderen. Herriot antwoordde: „Indien er gevaar voor mij bestaat, bestaat dat ook voor anderen. Ik blijf dus". De Hollandsche ploegen zijn samengesteld Voor het feest, der Olympische Spelen. Ze zijn wel wat- klein door de schaarschte aan geki, Maar dat zal men eerlijk verdeelen. Natuurlijk zijn nu nog geen namen bekend. Het blijft nog voorshands bij getallen. Terwijl dan tenslotte op 't laatste moment De keus der personen zal vallen. Er gaat dan een schermster, dat staat nu al vast, Want zij kan op lauweren hopen. Een tweetal at.hleten, dat is zooals past, Zij laten de Spelen niet loopen. Twee zeilers, het gaat hun wellicht voor den wind. Twee wielrenners zijn niet te remmen. Zes zwemsters, wat ik ook begrijpelijk vind, Zij laten de Spelen niet zwemmen. Een vijfkamper, ruiters, zijn van de partij, Zij komen misschien in de prijzen, En dan komt er ook nog een roeitweetal bij. Dat nader nog aan valt te wijzen. Dat is het gezelschap, dat strakjes zal gaan, Zij mogen victories genieten, De schutters gaan niet, die zijn nu van de baan, Die laten Los Angeles schieten. P. GASUS. SCHOT IN DEN BUIK NIET BEMERKT. Vechtpartij tusschen schoon vader en schoonzoon. TOESTAND VAN DEN SCHOONVADER ERNSTIG. Zondagavond tusschen half elf en elf uur heeft zich in een woning aan den Wolphaarts bocht te Rotterdam, waar het gezin van de familie Bons woont een familiedrama afge speeld. Een dochter uit dit gezin, gehuwd met een 23-jarigen man had Zaterdagavond haar man na een twist verlaten en onderdak ge zocht bij haar ouders. Zondagavond te on geveer half elf kwam de man de woning van zijn schoonouders binnen om zijn vrouw op te eischen. Er ontstond toen een woorden wisseling tusschen hem en zijn 53-jariger» schoonvader waarbij de schoonzoon een re volver te voorschijn haalde en een schot loste. Dit trof den schoonvader in den buik. doch deze merkte daar aanvankelijk niets van. De schoonzoon werd toen overmand door zijn schoonvader en zijn zwager waarop hij nogmaals een schot wist te lossen, dat hem evenwel zelf aan de linkerhand trof. Op het lawaai was politie toegesneld die den schoonzoon naar het politiebureau op Charlois overbracht. Een kwartier na het gebeurde voelde de schoonvader zich onwel worden, zodat hij zich naar een in de nabijheid wonenden dok ter begaf. Deze constateerde cat de man een ernstige schotwonde in den buik had beko men zoodat onmiddellijke overbrenging naar het ziekenhuis aan den Coolsingel noodza kelijk was. Door operatief ingrijpen zal men daar den kogel moeten verwijderen. De dader is na verhoord te zijn eveneens naar het ziekenhuis overgebracht waar de wonde aan zijn linkerhand werd behar.celd Nadat dit geschied was werd hij weder opge sloten. De toestand van den getroffen schoonvader is vrij ernstig. HAARLEM, 9 Mei. Na Doumer"s overlijden. Nationale bijzetting op Donderdag a.s. (2e blad., le pag.) Morgen de verkiezing van een nieuwen Franschen president. (2e blad. le pag.) Ernstig instorting song eluk in Lyon. (le blad, le pag.) Lebrun stemt toe in een candidatuur voor het Fransche presidentschap. (2e blad. le pag.) De Fransche verkiezingen. Absolute meerder heid voor de linkergroepen. (2e blad, le pag.) Albert Thomas, directeur van het Interna tionale Arbeidsbureau te Genève, over leden. (2e blad, le pag.) Typhoon in Annam. Vijfhonderd dooden? <2e blad. lc pag.) De contingenteering. Winkeliers in dames- confectics blijven protesteeren. (2e blad. 2e pag.) ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Het keerpunt? (le blad, le pag.) Henry A. Th. Lesiurgeon: De dood van Paul Doumer. In de sterfkamer. (le blad, 2e pag.) Jhr. Mr. B. de Jong van Beek en Donk: De zestiende internationale Arbeidsconfercntie (2e blad, 2e pag.) Henry A. Th. Lesturgeon Ooggetuigever- slag van den moord op Paul Doumer. (le blad, le pag.) Lettinga: Financieele Kroniek. (4o Wad, 2e pag.) Het Keerpunt? De herstemmingen in Frankrijk hebben de overwinning dor Linkerzijde, die op 1 Mei reeds in zicht kwam. krachtig bevestigd. Het Centrum en de Rechterzijde hebben zware verliezen geleden. Vooral het Centrum, waar in de groep-Tardieu van 90 tot 62 zetels te rugviel, cn ook de ar.dcre groepen aanmer kelijk verloren. De rechtsche Ropublikeinsch- Democratische Unie «Louis Marin) verloor 14 zetels. De Linkerzijde daarentegen maakte oen winst van zeventig zetels in totaal. Ik reken de communisten, die van 12 tot 23 stegen en dus nog steeds een groep van onbeduidenden omvang vormen 'die bovendien nog verdeeld is) daarbuiten. Volgens de laatste berichten bezit de Linkerzijde zonder do communisten, bestaande uit de Radicaal-socialisten 'Her riot). de Republikeinsch-socialisten. de So cialises Francais en de Socialistes Unifies (Léon Blom» in de nieuwe Kamer 323 zetels, op een totaal van 605. Dit beteekent dus een volstrekte meerderheid van Links. Verreweg de grootste winst is behaald door de partij van Herriot. die het best met onze vrijzin nig-democraten vergeleken kan worden en die thans de grootste eroep in de nieuwe Ka mer ls. Zij steeg met 48 zetels tot 157. Tweede groep in sterkte is die der Socialistes Unifies 'overeenkomend met onze S.D.A Pdie met een winst van 17 zotels tot 129 s'eeg. Van beteekenis is dat door de eveneens sterk-pn- cifistische Socialistes Francais en door de Républicalns socialistes winsten werden ge boekt. Het is duidelijk dat Tardieu heeft afge daan. en dat Edouard Herriot. de burgemees ter van Lyon. dp man van den dag is. Er schijnt geen twijfel aan te kunnen bestaan dat hij door den nieuwen president der Re publiek. die morgen te Versailles gekozen moet worden, uitgenoodlgd zal worden om een nieuwe regeering te vormen. Rest de vraag: zal hij die vormen met het linksche Cartel of door een „republlkelnsche concentratie", d.w.z. door samenwerking met het Centrum'? Thans zal moeten blijken uit welk hout Herriot gesneden is. Durft hij de samenwerking met de socialisten aan, dan is 'en aanzienlijke verandering in Frankrijks houding te Genève (en op de Hcrstelconfe- rentle te Lausanne) zeker. Dan kan men in de buitenlandsche politiek van Frankrijk een nieuwe koers verwachten. Richt hij zich naar het Centrum, dan zal de onmiddellijke wijzi ging in de Fransche houding veel minder sterk zijn. Toch is er in eik geval voor de rinderc delegaties te Genève en Lausanne veel meer 1e bereiken, veel beter te praten, met Herriot dan met Tardieu. De groote beteekenis van dozen Franschen verkiezingsuitslag, van het feit dat do Fran sche Kamer om Ls ligt in de zekerheid dat de menschen van links voorui* willen in de bui tenlandsche politiek, terwijl de nationalis ten van rechts, vooral onder Laval's bewind maar ook onder dat van Tardieu. de eroote rem ln alle internationale onderhandelingen hebben gevormd. Wij mogen de hoop uiten da- dit. het keerpunt beteekent in Frankrljk's buitenlandsche politiek. Eenige reserve blijft noodig omdat Herriot niet tot de krachtigste figuren onder de Fransche partijleiders behoort, en zich ten aanzien van de vraagstukken die thans de geheeie wereld beheersehen nooit zeer krach tig en positief heeft uitgelaten Met de so cialisten onder Léon Blum, die zich steeds felle voorstanders van ontwaoening hebben getoond. Is dat natuurlijk wel het geval. Ove rigens ontbreekt het noch Blum, noch Her riot aan bekwaamheid en langdurige politie ke ervaring. Van het grootste belang zal thans de ver dere loop der gebeurtenissen in Frankrijk zijn. en in verband daarmee ls het van be lang dat ook het nationalisme ln Engeland ir. de laatste weken aanmerkelijk aan het terrein-verhezen is. dat dc positie der libe rale ministers in de EngcLsche regeering vrijwel onhoudbaar is geworden, dat de storm tegen het Brltsche protectionisme hevig in den lande schijnt op te steken. De merkwaar- dlg-voorultstrevende houding van de Britsche delegatie te Genève wijst daar ook al in een nieuwe richting. De drang der noodzaak zal tot de daden moeten leiden. In de volken zelf begint die drang steeds sterker tot uiting re komen, en daarvan is de uitslag der Fransche verkiezin gen een krachtig bewijs. R. P. HUURSTAKiNG ..RTV'EREN- BUURT" VERGADERING VAN STAKERS. Zaterdagavond hielden de huurstakers in de Rivierenbuurt een vergadering, waar de volgende motie is aangenomen. „Ondanks de uitspraak van den Kanton rechter te Haarlem, waardoor een 19-tal ge zinnen de woningen moeten verlaten, zullen de overige stakers als één man de staking onverzwakt voortzetten. Zij besluiten een beroep te doen op de gansc'ne burgerij, hen in dezen strijd te willen steunen door geen woning in de Rivierenbuurt te huren, zoo lang dit conflict duurt". Het comité van actie voor huurverlaglng heeft besloten meer bekendheid aan de sta king te geven door het houden van een openbare vergadering in één der groote za len ln de st.ad. Sprekers zullen worden ult- genoodigd om deze zaak in te lelden. Dezer dagen worden door de bewoners eenige uitzettingen verwacht.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1