De noodtoestand in het Visscherijbedrijf. Fabrieken en werkplaatsen gesloten. HAARLEM'S DACBLAD WOENSDAG 11 MEI 1932 UIT DE OMSTREKEN Vele trawlers opgelegd, spoedige en directe hulp gewenscht. In verband met de crisis In 't visscherijbedrijf had de reedersvereeni^ing de pers tot een bezoek aan IJmuiden uitgenoodigd. Een bezoek der Journali/ten aan de N.V. Vereenigde Ijsfabrieken. Geheel rechts de heer K. H. Tusenius, directeur der Ijsfabrieken. Het is nog maar drie Jaar geleden, dat de Vlsscherij te IJmuiden in een bloelenden toe stand verkeerde. In 1929 was het aantal bin nengekomen visschersschepen zoo groot, nl 15605, dat alleen in 1916 het „gouden jaar", dat aantal overtroffen werd. In dat jaar kwa men nl. 16442 vaartuigen binnen, doch de inhoudsmaat was veel grooter dan in 1916 nl. 4.066.000 M3. tegen 3.419.000 M3. in 1916 en bereikte met genoemd cijfer het maximum sinds de opening der vlsschershaven. Ook wat de opbrengst van de visch betreft, was 1929 een -recordjaar, behalve dan 1916 me het ongekend hooge bedrag' van f 36.603.000 daar in het jaar 1929 alle verkochte visch f 16.702.000 opbracht. Verleden jaar was dit cijfer reeds gedaald tot f 11.504.000 en dit jaar was de opbrengst over het eerste kwar taal alweer ruim een millioen gulden bene den het bedrag van ver!ede;n jaar over de eerste drie maanden. En de toestand wordt met den dag slechter: Verschillende fabrieken en werkplaatsen zijn reeds_gesk>ten en het bedrijf is aan den rand van den ondergang. Reeds in Juli 1931 werd door den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw eer commissie benoemd, aan wie opdracht werd gegeven om middelen te beramen, welke ver betering in den toestand kunnen brengen Terwijl het bedrijf zlenderoogen meer en meer achteruit ging en de commissie nu bijna een jaar werkt, is deze nog niet met haar taak gereed. Erger nog: de vertegen woordiger der reeders, de voorzitter der Ree- dersvereehiging, is uit de commissie getreden Het is dus alleszins verklaarbaar, dat de reeders hebben uitgezien naar een laatste redmiddel om het Nederlandsche volk en de regeering te doen weten, hoe het in IJmui den gesteld is. De Reedersvereenlging heeft daarom de dagbladpers gevraagd, eens in IJmuiden te komen kijken en zich persoon lijk op de hoogte te stellen van de werke lijkheid. En zoo waren dus de vertegenwoor digers van de dagbladpers in IJmuiden sa men, om te zien. wat er van het eens zoo bloeiend visscherijbedrijf en aanverwante bedrijven nog over is. Onder leiding van het bestuur der Reeders- vereeniging en den Directeur met den Hal chef van het Staatsvlsscherljbedrijf werd al lereerst een bezoek gebracht aan de vlsch- hallen, waar een doodsche stilte heerschte Geen onafzienbare lange rijen kisten visch, geen. druk gerij met steekwagens, geen af slag en geen ge jaag om te zorgen dat d" visch voor de buitenlandsche treinen op tijd was. Het was een stilte, welke een waarschu wing inhield. Vervolgens werd de automatische afslag inrichting bezocht, waar juist de verkoop van zoutevisch, aangevoerd door den stoomtraw ler „Wllheimina" van de V.E.M. plaats had. Deze zoutevisch bracht gemiddeld op f 18 per ton, terwijl de zoutevischprijs in normale omstandigheden varieert tusschen de f 25 en f 33 per ton. Dat de „Wiihelmina" hier door niet aan haar noodige besomming komt, is wel duidelijk. Met het motorbootje van den heer Visser werd een tocht gemaakt door de haring- en visschershaven en ook deze tocht maakte een onvergetelijken indruk. Wij schreven reeds meermalen over de opgelegde trawlers en kunnen dus wel volstaan met te zeggen, dat icderen dag eenige trawlers worden opgelegd en de haringhaven zoo langzamerhand vol komt te liggen. Bij de „ïlera", de „Vereenigde Ijsfabrieken" en de „V.E.M." Bij de N.V. Machinefabriek en Technische Handel Mij. werd het gezelschap rondgeleid door den directeur, Ir. F. H. Luchsinger die mededeelde dat het geheele bedrijf geba seerd was op een groote vloot. Door het kleine beetje werk dat er thans is, drukken de kos ten thans op het geheele bedrijf. Ook hier was de aanblik troosteloos. In de smederij waren de vuren gedoofd en de ko perslagerij was geheel ontvolkt. De heer Luchsinger deelde mede. dat anders regelma- matig een ketel In aanbouw was. Hiervan kan nu geen sprake zijn. Ook op deze afdee- ling is niets te doen. Bij de N.V. Vereenigde Ijsfabrieken en de V.E.M. vonden wij denzelfden toestand. Ook h'?r een enorme werkinkrlmping. Op een der zolders van de gebouwen der VJS-M waar on der normale omstandigheden ongeveer 50 nettenboetsters werkten, wordt deze arbeid ■hans slechts verricht door 5 meisjes. Inder daad een droevig beeld. Tijdens het bezoek aan de N.V. vereenigde ijsfabrieken, wee's de directeur, de heer K. H. Tusenius op de zeer bezwarende erfpachtsvoorwaarden, waarbij ^a dertig jaar vervallenverklaring van eigen dommen plaats heeft. Hij vestigde er tevens de aandacht op, dat bij nadere erfpachtsbe- rekening de grond aan de zuidzijde der vis schershaven op pl.m. f 24 per M2. komt, ter wijl de duurste bouwgrond in Velserbeek slechts pl.m. f 8 per M2. bedraagt. De snelle achteruitgang van het bedrijf. Ten kantore der vereeniging, deelde de heer J. Polderman, bij ontstentenis van den heer J. F. Klercct, mede, dat uit het antwoord van den Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw op de vragen van Mr. Dr. Korienhorst gegeven, overduidelijk is geble ken dat de ernst van den toestand te IJmui den nog niet voldoende is doorgedrongen tot :1e Nederlandsche Regeering en tot het Ne derlandsche volk. Toch zijn de noodkreten, die te IJmuiden .worden geslaakt, waarlijk niet overdreven en de belangen die gemoeid zijn bij de instand houding van het stoomtrawlerbedrljf zijn zóó groot, dat ze gerekend mogen worden tot de groote algemeene landsbelangen. In de eerste plaats vestigde de spreker er de aandacht op, wat het visscherijbedrijf be- teekent als arbeidsgelegenheid en daarmede als bron van inkomsten voor de in het be drijf werkzame personen. Bij de volle uit oefening van het bedrijf telt de vloot bijna 7000 opvarenden, waarvan ongeveer de helft !n de gemeente Velsen woont en de overigen :n andere gemeenten. Met de hoofden van bedrijven, de visch- handelaren, arbeiders in de nevenbedrljven, 'n den vischhandel, kantoorpersoneel, enz. komt men tot een getal van 4500 personen, die hun arbeid en krachten geven en die voor de voorziening in al hun behoefen weer zijn aangewezen op anderen, die mede indirect van het visserijbedrijf leven. Buiten hun uolumenten ontvangen alleen de stoomtrawlvisschers, om van anderen niet te spreken, onder normale omstandigheden oer jaar 2 14 millioen gulden loon. die dit bedrag weer onder de menschen brengen. Hieruit spreekt reeds iets van de groote be- teekenis van dit bedrijf en van de noodza kelijkheid om het in stand te houden. Bij volledige uitoefening van het bedrijf verbruiken de IJmuider stoomtrawlers onge veer 325 millioen K.G. kolen en aan ijs pl.m. 30 millioen K.G. terwijl de vischomzet der trawlers op 11 a 12 millioen gulden mag wor den gesteld en de totale vischomzet de 70 millioen K.G, benadert. De heer Polderman deelde verder mede dat van de 193 stoomtrawlers nog slechts 40 in de vaart zijn, doch van deze schepen kan niet gezegd worden, dat ze hun bedrijfskosten goed maken, laat staan de verliezen helpen dragen, die geleden worden op de stilliggen de schepen. In IJmuiden zijn dan ook reeds vele kleinere reederijen gefailleerd en de achteruitgang van het bedrijf gaat voort als een lawine, steeds sneller, steeds in omvang toenemend. De hoofdoorzaken die tot deze débacle in het bedrijf hebben geleid, zijn: verminder de uitvoer mogelij kh-eden, de contln gen teering van den invoer van visch in Frankrijk, de invoerrechten in Engeland, de betalingsmoei lijkheden in en de economische toestand van Duitschland en de overstroomlng van België. Frankrijk en Duitschland met Noorsche, Deensche en IJslandsche visch Om ons heen worden muren gebouwd waar binnen mij verstikken, terwijl de hoeveel heden vreemde visch, die op onze markt wor den gebracht, op onze vischprijzen een sterk dumpenden invloed hebben. De loonsverla gingen in het bedTijf geven nog geen ver lichting van beteekenis. De loonen zullen eerst voor behoorlijke herziening in aan merking komen bij den afloop der collec tieve contracten. Ook de sociale lasten zoowel de verplichte als die, welke uit de collectieve loon- en arbeidsovereenkomsten voortvloeien zijn te zwaar en thans blijkt dat verder ge grepen is dan economisch verantwoord was. Een belangrijke post is verder de belasting die het Rijk aan het bedrijf oplegt via het staatsvlscfhershavenbedrijf. In tegenstelling toch met het beginsel van de wet van 1899, waarbij alle Rijkshavens, kanalen, «enz. vrij zijn gemaakt, heeft, men in Den Haag weten te 'bewerken, zeide de heer Polderman, dat op dezen regel in ons land één uitzondering is gemaakt en dat wel ten nadeele van het visscherijbedrijf te IJmuiden. Ofschoon officieel geen havengeld wordt geheven en derhalve aan de wet van 1' formeel geen geweld wordt aangedaan, heeft men de retributie voor den verkoop van visch de tarieven voor de levering van water, gas en eleotriciteit, de erfpachtscanon voor uit gegeven gronden en de tarieven voor het ge bruik der dokken zoo hoog opgevoerd, dat op al deze posten gezamenlijk een aanzien lijke winst wordt gemaakt, die gebruikt wordt tot dekking der kosten der havens, welke kosten derhalve, ofschoon ze nooit ten laste van het bedrijf hadden mogen worden ge bracht, toch daarop zijn gebracht en het bedrijf bovenmate drukken. De pufvisscherij. Reeds sinds vele jaren is van de zijde der Reedersvereeniging gewezen op den achter uitgang in het visohbestand, speciaal het platvischbestand, in het Zuidelijk deel van de Noordzee, waardoor de vangstresultaten van het kleinere type trawler zeer zijn ach teruitgegaan. Alle commissies in wier handen deze zaak om advies is gesteld, hebben gelijke adviezen uitgebracht. Zelfs bracht de commissie tot onderzoek van de toestanden bij de stoom- trawlvisscherij een spoedrapport uit. met ge lijk advies, maar niets heeft mogen baten. Men heeft de uitmoording rustig haar gang laten gaan. De houding der regeering. Tot ons leedwezen mogen wij niet ver helen, zeide de heer Polderman, dat nog in geen enkel opzicht gebleken is, dat er van de zijde van de Regeering met dit bedrijf wordt medegeleefd en medeg-evoeld. Zij die in het bedrijf werkzaam zijn, kunnen het gevoel niet van zich afzetten, dat men in den Haag eigenlijk liever alles op zijn be loop laat. Het instellen van een commissie van on derzoek, is geen hulp, maar hoogstens een aanwijzing dat er mogelijk later eens aan hulp zou kunnen worden gedacht. Zelfs de gevraagde inlichtingen betreffen de den invoer van vreemdee visch in ons land, buiten den aanvoer te Umuiden, konden niet worden verkregen. Als wil de antwoorden die de Regeering heeft gegeven op de vragen van Mr. Dr. Kortenhorst nagaan en het antwoord op de eerste serie vragen lezen, dan vragen wij ons af, aldus de heer Polderman, hoeveel groot-er de ellende dan wel nroet worden eer de tijd daar is, dat de Regeering bereid is iets te doen en als we het antwoord op de tweede serie vragen lezen, dan ergeren wij ons over een dergelijk misleidend gebruik van statistdsfc^ gegevens. Hier worden zoodanig gegroepeerde cijfers gegeven, dat zij den indruk wekken, dat he' toch eigenlijk in IJmuiden zoo erg niet is. En nu hebben wij nog niet eens gespro ken over den funesten invloed van groote partijen ingevoerde inferieure IJslandsche visch, die op de markt zijn geworpen en voor een aanzienlijk deel niet alleen de prijzen hebben bedorven voor de visch van goede kwaliteit door Nederlandsche schepen aangevoerd, maar die bovendien, volgens-he'. eigen getuigenis van' IJmuider vischhandela- ren, de renommee vin de IJmuider visch in het binnenland ernstig hebben geschaad. Wat er gedaan kan worden. Hoe kan nu het stoomtrawlerbedrijf te IJmuiden geholpen worden? Ziehier eenige middelen: lo. Invoering van een platvischpufver bod. 2o. Ontheffing van het Sta.atsvisschers- havenbsdrijf van de kosten van de havens overeenkomstig de wet 1897. 3o. Het Invoeren van rechten op den in voer va-n visch, tot-minstens 10 pet. zoowel- op visch, die door schepen van vreemde nationaliteit rechtstreeks uit zee wordt aan gevoerd, als die op andere wijze in Neder land wordt ingevoerd. 4o. Beschikbaarstelling van het bedTag verkregen uit de geheven invoerrechten op visch voor belangen van het bedrijf. 5o. Beschikbaarstelling van van credieten ten behoeve van het visscherijbedrijf. Met de inwilliging van deze wenschen Is de visscherij niet gehéél gered, maar dat mag geen reden zijn om van de inwilliging af te zien of die van geringe beteekenis te achten. Moge de Nederlandsche regeering dezen nood vernemen en niet schromen zoo spoe dig mogelijk de behulpzame hand te bieden teneinde het vischerij bedrijf voor algeheelen ondergang te behoeden. Van de zijde der IJmuider vischhandel- vereeniging deelde men ons mede dat het bij het bestuur bevreemding had gewekt dat bij de gehouden besprekingen de vischhandel niet was uitgenoodigd, daar toch de belangen van reederij en handel ten nauwste aan elkaar zijn verbonden en de opmerkingen uit den handel in dezen van groot nut zouden zijn geweest. Om een eenzijdige voorlichting te voor komen heeft het bestuur der vischhandel- vereeniging de pers uitgenoodigd om in de vergaderzaal der vereeniging een nadere uit eenzetting aan te willen hooren en het standpunt van den handel in verband met den crisistoestand. Deze conferentie zal jlaats vinden op Don derdag 12 Mei as. IJMUIDEN MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 1.30—f 1.05. Griet per 50 K.G. f 66—f 18. Tongen per K.G. f 1.30f 0.75. Zetschol per 50 K.G. f 29—f 18. Kleine schol per 50 K.G. f 22—f 4.10. Schar per 50 K.G. f 5f 3. Tongschar per 50 K.G. f 28f 23. Vleet per stuk f 3.40. Middelschelvlsch per 50 K.G. f 36—f 28. Kleine middelschelvlsch per 50 K.G. f 26.50 -f 21. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 22f 10. Kabeljauw per 125 K.G. f 44f 22. Gullen per 50 K.G. f 22—f 10.50. Leng per stuk f 2.50f 0.50. Heilbot per K.G. f 1.05—f 0.95. Wijting per 50 K.G. f 11—f 3.50. Koolvisch per stuk f 0.45—f 0.30. Makreel per 50 K.G. f 2.50—f 4.70. BESOMMINGGEN. Manden: 240 Pieter Cornells 325 Adriatic 240 Rijnmond 445 SchoorL 75 Reiger Kotters: O 335 f 560.—; E 20 f 710.—; E 157 f 1160; 246 f 460.—; 327 f 660.—; IJmuiden 7 f 800. Loggers: K.W. 170 f 570.—; Sch. 72 f 740.—; Sch. 35 f 640.—. 2400.— 4000.— 2900.— 3700.— 21.00.— SANTPOORT JAARVERGADERING. De vereeniging „Santpoort's Bloei" houdt Donderdag a.s. haar jaarvergadering. Voor den heer v. d. Weyden moet een andere voor zitter worden gekozen, voor den heer v. d. Ban een andere secretaris. De heeren Budde, Visse en Verbeek treden periodiek af. Dan zal worden besproken de mogelijkheid tot het verkrijgen van een sportpark en een muziektent. BLOEMEN DAAL CONCERT IN HET BLOEMEND AALSCHE BOSCH. Donderdag 12 Mei a.s. des avonds 8.30 uur geeft de R.K. Harmonie Vereeniging „Eupho- nia" haar eerste zomerconcert in het Bloe- mendaalsche Bosch onder leiding van den heer J. W. Lefeber. Uitgevoerd zal worden het volgende program: 1. De Vroolijke Gasten, Marsch, Chr. van Zuijdewijk. 2. Ouverture Symphonlque H. Maquet. 3. Premiers Amours, Valse G. Allier. 4. Gavotte des Baisers Fr. Popy. 5. La Fille du Tambour Major, Fantaisie, V. Buot. 6. Cortège Nuptial Fr. Popy. 7. Le Trouvèrê, Potpourri M. J. II. Kessels. 8. Rêves de printemps, Valse Joh. Strauss 9. Sambre et Meuse, Marsch Ranski. TENTOONSTELLING SLÖJDWERK In het Jeugdhuis werden Dinsdagavond de voorwerpen tentoongesteld, vervaardigd op "de cursussen van de Ver. voor Jeugdwerk. Er was veel belangstelling, die alleszins ver diend was, want de taschjes, lijstjes, figuur- zaagwerk, lampjes, boekenrekken, consoles, tafeltjes, sleutelhangers, enz. getuigden van goedé leiding en toewijding van den kant der leerlingen. Mej. T. v. Riessen heeft 24 leerlingen opge leid op Woensdag en Vrijdagmiddag, de heer S. Renaud 16 leerlingen op Woensdag- en Vrijdagavond. VOLKSZANG De afdeeling Bloemendaal van de Vereen, voor den Volkszang hield Dinsdagavond een algemeene vergadering in het Jeugdhuis on der leiding van den heer G. Damstra, die ge waagde van de prettige repetities onder lei ding van den heer De Nobel en de uitnemend geslaagde propaganda-avonden. Dat het de vereeniging zoo goed gaat is vooral te dan ken aan de echtparen Cos see en Kranen burg. Uit het jaarverslag van den secreta ris bleek, dat het jaar niet rooskleurig is begonnen. Vijf leden werden afgeschreven. Enkele -nieuwe werden genoteerd. De gemeente heeft wederom eeh subsidie toegestaan. De financiën staan er Iets be ter voor dan het vorige jaar, maar blijven de groote zorg voor een rustig voortbestaan der vereeniging. De ontworpen reglementen werden goed gekeurd. Tot bestuursleden werden gekozen mevr. Cossee, mevr. Dolk en de heeren Dam stra, Kranenburg en Kuiper. HEEMSTEDE AANBESTEDING. De architect, de heer J. C. Dop te Over- veen, heeft heden, Dinsdagmorgen, in Hotel Lion d'Or te Haarlem aanbesteed: het bou wen van een landhuisje te Heemstede. Laagste inschrijver was D. Boevé, aanne mer te Heemstede, voor 8230. OUDERAVOND BRONSTEESCHOOL Aan de Brcmste ©school wordt een ouder avond gehouden op Donderdagavond 12 Mei. De heer J. de Jong, hoofd "der school, zal een inleiding houden over: „Het M.U.L.O.- on-derwijs en de U.L.O.-school". Er besbaat gelegenheid voor ouders om met Op Vrijdagavond 13 Mei geeft de heer P. werk en vorderingen van hun kinderen. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: A. v. Egmond, Leidschevaart 55, een voet bal; Visser, Pieter Aertsüaan 9 een bruine heerenhandschoen: T. Los, Javalaan 66, een paar waterdichte broekspijpen. Meijer, Koe- diefslaan 30, een pijpsleutel; Westerveld, Ipenlaan 12, een pet, J. Westerveld, Kastan jelaan 22, een tennisracket, Rademaker, Am sterdamstraat 3, Haarlem, een hondenhals band; Th. v. Lierop, Bosboom Toussaint- straat 55, een jongensjas; B. Pronker, Rem- brandtlaan 10, een leesboek; Bruinsma, Haemstedeplein 20, een portemonnaie met- inhoud; B. Silvis, Glipperweg 63. een doublé ring. Bureau van Politie, Raadhuisstraat, een bal AERDENHOUT JUBILEUM D. DE NOBEL. Dinsdag was het 25 jaar geleden dat de heer D. de Nobel als tuinbaas in betrekking kwam bij de familie Van Eeghen, Midduin. Aerdenhout. Het was te voorzien, dat deze dag voor den jubilaris niet onopgemerkt zou voorbijgaan. De tuin, waarin hij 25 jaar heeft gewerkt en dien hij tot een lusthof gemaakt heeft, was met vlaggen versierd. Mevr. T. H. van Eeghen sprak den heer De Nobel hartelijk en waardeerend toe; van de familie Van Eesrhen ontving hij de zilveren medaille voor 25-jarigen dienst van de Mij. tot Nut van 't Algemeen. Ook werd hem een oorkonde van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde uit gereikt. Namens het personeel werd de jubilaris ook toegesproken en hij ontving verschillen de geschenken. Tot slot zongen de aanwezigen hem een lied toe en werd een rondgang door den tuin gemaakt. STADSNIEUWS ORANJEBOND „PRINSES JULIANA". Wij ontvingen de volgende mededeeling: Het bestuur van de afdeeling Haarlem- Oost van de Ver. „Koninginnedag" zond, evenals elk jaar op 30 April, ook nu een tele gram van gelukwensch aan Prinses Juliana, ter gelegenheid van haren verjaardag. Het bestuur ontving daarop den volgenden brief van den Kamerheer van Prinses Ju liana: „In opdracht van H. K. H. Prinses Juliana heb ik de eer het bestuur en den leden van den Oranjebond „Prinses Juliana" te Haar lem, haren dank over te brengen voor de ge- lukwenschen aangeboden ter gelegenheid van die viering van haren geboortedag." Verder bericht het bestuur ons, dat bin nenkort de algemeene jaarvergadering zal worden gehouden. Reeds nu echter zij dank gebracht aan het hoofdbestuur van de Ver eeniging „Koninginnedag", B. en W. van Haarlem, de Haarlemsche Politie, het be stuur van de Speeltuinvereniging „Het Oosterkwartier" den heer Michel, v. d. Lin den's bakkerij en .allen die er toe hebben me degewerkt om Zaterdag 30 April j.l. de Ju- lianafeesten in Haarlem-Oost zoo schitterend te doen slagen. PERSONALIA. De heer J. M. H. van der Lugt te Heem stede is aan de R-K. Universiteit te Nijme gen geslaagd voor het doctor aal-examen in de Romaansche taal- en letterkunde (Fransch.) OPRICHTING JEUGDGROEP O. S. P. Dinsdagavond is in het gebouw „de Cen trale" een jeugdgroep der O. S. P. opgericht met ruim 20 leden. Spreker voor dezen avond was Sal Tas. uit Amsterdam, die een uiteenzetting gaf over de huidige toestanden en de houding die de jongeren in deze crisis zullen hebben aan te nemen. Het gekozen bestuur is als volgt samen gesteld: B. Tuine, voorzitter, Mej. v. Ever- dingen, secretaresse. H. Cohen, penning meester. Verder werden Regenboog en Mars als alg. bestuurders gekozen. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 12 Mei 1932, des namiddags van 34 uur door den heer George Robert. Programma. 1. Canzona Andrea Gabriel! (1510—1586) 2. Praeludlum et Fuga e kl. t. J. S. Bach. 3. a Ai-ia G. F. HandeL b. Menuet z 4. Cinq Pièces op. 55 A. Samuel. 5. Rapsodie pastorale Th. Salomé. 6. Marche A. Guilmant. DE WINKELS OP TWEEDEN PINKSTERDAG Naar de politie ons mededeelt, verbiedt de winkelsluitingswet niet het open hebben van winkels op tweeden Pinksterdag. MOTORDIEN ST. Bij de Schoolcompagnie van den Motor- dienst zijn tot het volgen van een opleiding tot chauffeur gedetacheerd 3 onderofficieren, 1 korporaal en 13 dienstplichtigen van het korps Rijdende Artillerie te Arnhem. BESTRIJDING VAN DEN WOEKER. De afdeeling Haarlem der Nationale Ver eeniging tot bestrijding van den Woeker, hield Dinsdagavond haar jaarvergadering onder leiding van den heer W. A. van Daa- len. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental daalde tot 49 personen en 6 vereendgingen; één persoon trad als nieuw lid toe. Bedankt hebben 6 personen-, terwijl 2 leden wegens overlijden aan de afd. ontvielen. De heer W. Ch. van Daalen, bestuurslid en mederegent van het Fonds tegen den woeker werd bereid gevonden de functie van voorzit ter op zich te nemen. Tot bestuurslid werd gekozen de heer J. C. Dirks te Heemstede, terwijl Mr. A. H. J. Me- rens een herbenoeming als bestuurslid ac cepteerde. Door den Armenraad wend advies verstrekt over Informaties en leeningsaanvragen van 53 personen; tezamen met in vorige jaren werden 1277 aanvragen behandeld. In 1931 werden 17 borgstellingen verleend tot een bedrag vam f 1725 sinds 1917 aan 347 personen met f 50.437, op ultimo 1931 waren nog niet aangezuiverd 24 borgstellingen. Door het fonds werd in 1931 op 6 borgstel lingen een verlies geleden van f 426, welke deels in kleine termijnen zullen worden te rugbetaald. Van 1917 af bedraagt het ver lies f 3752, op 45 leeningen of 7 1/2 pet. van het geborgde bedrag. Het kassaldo nam in 1931 toe met f 46.97 tot f 271,.08. Aan contributie en rente werd ontvangen f 163,75, de onkosten en dotatie aan het Borgstellingsfonds vorderden f 116,96. In plaats van den heer Bouricius, die se dert vele jaren het secretariaat heeft ver vuld en daarvoor door den voorzitter dank werd gebracht, is benoemd Mr. C. Blanke voort, die deze benoeming heeft aanvaard. Het bestuur werd uitgebreid met één lid, in welke plaats de heer Bouricius is benoemd De heer Fuhri Snethlage werd herbenoemd en nam de benoeming aan. Bij de rondvraag deed de heer Barbas verslag van de oprichtingsvergadering op 30 April te Amsterdam van de Ned. Vereen, voor Volkscredietwezen en woekerbestrijding. .GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Gosen, Atjehtraat 4, autoped, Quist, Wil- helminastraat 24, cape, Dijkstra, Bolwerks» laan 1, geldstuk, v. Buuringen, Anthoniestr. 51c., handschoen, Bellaart, Brouwersplein 26rd-, handschoen, Kennel Fauna, Parklaan 2 honden, 3 katten, Kennel Haerlem. Regen- tesselaan 42, 2 honden, 3 katten, Wesseling, Seringenstraat 11, muts. Marijne, Middenweg 38, muts, Antonissen, K. Hofstraat 13. por temonnaie met inhoud, Bur. v. Politie. Sme- destraat 9, reflector v. rijwiellantaarn, Korst jens, Barteljorisstraat 32, rozenkrans, v. Honschoten, Bataviastraat 16, slede met krukstoeltje, Hilarius, Leidschevaart 90, kin dersokken. Bouwens, Hof van Egmond 25, sleutel, Derks, Gasthuislaan 149, zweep. DIACONESSENHUIS Voor het Diploma A, Algemeene Zieken verpleging, slaagden op 10 Mei de volgende zusters: W. Bos, G. Brand, M. H. van den Broek, T. van der Bijl. A- Dekker, S. de Jonge A. C. de Koe, M. J. Koek. M. van der Nagel G. Paarlberg, A. M. Sanders, A. M. Veenen- daal, D. H. Westendorp, J. A. van ZadeL

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10