BUITENLAND. ALBERT LEBRUN PRESIDENT VAN FRANKRIJK. Werkloozen in dienst der gemeenschap. VICTORIA-WATER HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 11 MEI 1932 TWEEDE BLAD INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 ets. per regel. Nationale Vergadering kiest hem met 633 van de 767 stemmen. De nieuwe president herdenkt zijn voorganger. Tardieu dient zijn ontslag in. De officieele uitslag van de gisterenmiddag gehouden presidentsverkiezing te Versailles betreft 826 stemgerechtigden, die 767 geldi ge stemmen hebben uitgebracht. De overige stemmen waren óf 'blanco, een 49-tal, óf werden ongeldig uitgebracht. De president van den Senaat Albert Lebrun werd met 633 stemmen gekozen. Albert Lebrun. (De vroegere socialistische afgevaardigde Paul Faure behaalde 114, Painlevé 12 en de Communist Ca chin 8 stemmen. (De nieuwgekozen president der Republiek is even na zessen, in gezelschap van minister president Tardieu en geëscorteerd door een eere-garde, te Parijs aangekomen. Hij heeft zich naar het Elysée begeven ten einde den overleden staatspresident de laatste eer te bewijzen. Even voor vijven werd de zitting van den Nationale» Raad hervat. De plaatsvervan gende president van den senaat, Jeamnenin, maakte het resultaat der stemming békend. De president stelde de vraag of bezwaren waren in te brengen tegen den uitslag. Aan gezien zulks niet het geval was, verklaarde hij„Ik proclameer den senaats-president Lebrun tot president der Republiek". De aan wezigen verhieven zich van hun zetels en juichten den nieuwgekozene hartelijk toe. Gedrukte stemming. PARIJS, 10 Mei (VP.) Anders dan bij vorige presidentsverkiezingen toonde Ver sailles hedenmorgen nog niet het gebruike lijke beeld, dat men er gewoonlijk ziet op den groeten dag, dat de Nationale Verga dering bijeen komt voor het kiezen van een president der republiek. De droeve gebeurte nis die de verkiezing van een nieuwe presi dent noodig maakt, werpt haar schaduw op de plechtigheden, die anders gepaard gaan met een feestelijke drukte, die van den vroegen ochtend af Versailles vult. Wel zijn wederom de tafels in de voornaamste res taurants besproken voor de ambtenaren der ministeries, de leden van het Corps diplo matique en de beau monde van Parijs, doch ook in de restaurants heerscht een eigen aardig kalme gedrukte stemming. Eerst tegen den middag veranderde het beeld eenigs- zins toen regimentsgewijs de infanterie en de cavalerie arriveerden en in een grotoen kring rondom het slot het plein en naaste omge ving afzette. De controle was zeer streng en niemand kon zonder een op naam uitge geven legitimatie in de omgeving van het slot komen. De stations tusschen Versailles en Parijs werden door militairen in veld tuil ue bewaakt. Zonder stoornis arriveerden na elkaar de auto's van de leden van het Kabinet en van de Nationale Vergadering. Zooals gewoonlijk zijn in de groote hotels, doch voornamelijk in het Trianon Palace de ambassadeurs en gezanten der vreemde mogendheden bij een. Faure en Cachin eveneens candidaat. In tegenstelling tot verleden jaar, toen de strijd tusschen den candidaat der rechter zijde Doumer en de groote figuur van Briand de geheele wereld in spanning hield en een reusachtige menigte schouder aan schouder den uitslag afwachtte, is de spanning thans veel kleiner en ook dc belangstelling ge ringer. Naast Lebrun zijn ook de socialisti sche afgevaardigde Paul Faure en de com munist Cochin, die beiden tengevolge van den verkiezingsuitslag niet in de nieuwe Kamer terug zullen keeren, officieel candi daat gesteld. Lebrun herdenkt Paul Doumer. Te ongeveer kwart voor twee waren de meeste leden der Nationale Vergadering, be staande uit senatoren en kamerafgevaardig den, op hun plaats gezeten. Lebrun zelf is, als voorzitter van den Senaat, ook voorzitter der Nationale Vergadering. Te twee uur trad hij binnen, vergezeld van den secretaris generaal van den Senaat. De Lapommeraye, den chef van zijn Kabinet en den militairen commandant van den Senaat en van het slot van Versailles. Na den voorzittersstoel te hebben ingenomen hield Lebrun een korte openingsrede, waarin hij zeide; „De president der republiek is dood. Er is een misdaad gepleegd, die Frankrijk in rouw dompelt en de wereld met afschuw vervult. De parlementen van vele landen hebben mij verzocht tegenover U uiting te willen geven aan hun deelneming. De voorzitters van onze beide Kamers zullen ter gelegener tijd uitdrukking geven aan de gevoelens der volksvertegenwoordigers. Thans wil ik slechts mede in Uw naam hulde brengen aan de loyale en voorname persoonlijkheid van Paul Doumer, en tegenover zijn onder de gevolgen van de misdaad gebogen nabestaanden de deelneming van de Nationale Vergadering uitspreken". Toen Lebrun zijn rede begon hadden de aanwezige leden der Nationale Vergadering zich van hun zetels verheven en het openings woord werd staande aangehoord. Vervolgens werd, overeenkomstig de tradi tie en getrouw aan de bepalingen van het protocol, den voorzitter een gesloten woor denboek gebracht, Lebrun stak een brief opener in het boek en sloeg het open bij den letter M. De in alphabetische volgorde plaatsvindende stemming begon dus bij den afgevaardigde Malvy. Bij het graf van den Onbekenden Soldaat. Aan het .Handelsblad" ontleenen wij nog: Na in het Elysée het stoffelijk overschot van Doumer zijn hulde te hebben betuigd, be gaf Lebrun zich naar het graf van den On bekenden Soldaat op de Placé de l'Etoile, waar Wij bloemen neerlegde. In het Luxembourg teruggekeerd over handigde de grootkanselier van het Legioen van Eer hem de ordeteekenen van groot meester van het Legioen. Tardieu spreekt den nieuwen presi dent toe. Aan den tekst van de toespraak, welke mi nister-president Tardieu gistermiddag te Versailles tot den nieuw-gekozen president der republiek heeft gehouden, ontleenen wij het volgende: Het in rouw gedompelde Frankrijk ziet u vol vertrouwen' de eervolle, doch gevaarlijke post overnemen, welke een afschuwwekkend misdrijf vacant deed worden. Frankrijk weet dat gij in dienst des lands dit vertrouwen hebt verdiend. De rechtschapenheid van uw karakter, de rechtvaardigheid van uw oor deel en uw gezond verstand bestemmen u tot scheidsrechter der partijen en tot een mati gend element in den binnenlandschen strijd in het belang der republiek. Het antwoord van Lebrun. President Lebrun verzekerde in zijn ant woord dat hij de hem opgedragen taak moe dig en vastberaden zal verrichten. Hij kon daarvoor geen betere leering vinden dan in het leven en sterven van Paul Doumer. Hij wil de eerste dienaar van den staat zijn en belooft de hem door Doumer nagelaten tradi tie getrouwelijk te zullen voortzetten. Als trouw zoon der republiek staat hij boven den strijd der partijen. Hij zal er naar streven den arbeid van de wederopbeuring en den vooruitgang tot een1 goed einde te brengen. Onder handhaving der orde en bescherming van den arbeid in het binnenland zoowel als van den vrede naar buiten, waarnaar elke Franschman oprecht verlangt, daar hij van oordeel is dat hij deze met het bloed van zooveel edele zonen heeft bezegeld. Albert Lebrun. Albert Francois Lebrun is op 29 Augustus 1871 geboren en is dus ruim 61 jaar. Zijn eerste opleiding ontving hij aan het lyceum te Nancy. Vervolgens bezocht hij de polytech nische school en daarna de Ecole Nationale des Mines, waar hij zijn studie als mijnbouw- kundig ingenieur voltooide. Op lateren leef tijd wijdde hij zich aan het onderwijs en was geruimen tijd leeraar aan de Ecole des Hali tes Etudes Commercials. In de politiek bracht hij het reeds spoedig tot afgevaar digde in de departementale vertegenwoor diging. Hij maakte deel uit van een der vele Fransche kabinetten en vertegenwoordigde Frankrijk geruimen tijd als gedelegeerde bij den Volkenbond. Eenige jaren geleden werd hij senator en volgde verleden jaar Paul Doumer bij diens verkiezing tot- president der republiek op als president van den Se naat. Lebrun behoort tot de rechterzijde in de politiek. Hij is lid van de Union Republicaine en vriend van Poincaré. Men zal zich herinneren, dat Lebrun ook bij de presidentsverkiezingen van 1931 can didaat was. Hij behaalde toen slechts één stem. De regeering-Tardieu afgetreden. PARIJS, 10 Mei (V. D.) Nadat de nieuwe president van de Fransche Republiek, Lebrun in het Palais Luxumbourg zijn werkkamers had betrokken, overhandigde minister-president Tardieu hem de ontslag aanvrage van het geheele ministerie. De nieuwe president heeft het ontslag verleend. Oostenrijk. Dr. Dollfuss kabinets formateur. Dr. Dollfuss, die minister van Landbouw in het afgetreden kabinet was, is naar Reuter meldt door den bondspresident mei- de vor ming van een nieuwe regeering belast, nadat de demissionnaire bondskanselier dr. Buresh had medegedeeld, dat hij voor die taak niet in aanmerking wenschte te komen. Stofzuigerhuis MAERTENS Barteljorisstraaf 16 - Tel. No. 10756 Alle merken Stofzuigers Joegoslavië. Militair complot? WEENEN, 10 Mei (VD.) Het „Neue Wie ner Extrablatt" meldt uit Marburg, dat daar vier officieren zijn gearresteerd en in een garnizoen geïnterneerd zijn. Naar verluidt, worden zij beschuldigd een complot van offi cieren te hebben voorbereid. Dit complot is verraden door de vriendin van een der offi cieren, die de militaire overheid er van in kennis stelde. Een de officieren is uit het garnizoen gevlucht en heeft de wijk genomen naar Oostenrijk. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. zijn twee andere officieren eveneens gevlucht. In verband hiermede heeft de militaire overheid order gegeven tot zeer strenge bewaking der grenzen en tot zeer scherpe censuur. Een der beschuldigde officieren is ontdekt in een hotel te Marburg waar hij vlak voor hij zou worden gearresteerd zich een kogel door het hoofd joeg. In verband hiermede wordt ook gewezen op een bericht in het regeeringsgezinde „Morgenblatt". dat te Agram verschijnt en volgens hetwelk in Marburg een geheimzin nige moord gepleegd is, waarover in het be lang van het onderzoek geen nadere mede- deelingen kunnen worden verstrekt Deze alarmeerende geruchten worden nog versterkt door tallooze te Weenen de ronde doende geruchten die waarschijnlijk zeer sterk zijn overdreven. Het schijnt echter wel vast te staan, dat onder de boeren zekere onlusten zijn uitgebroken. De koning bevindt zich in ieder geval in Belgrado. Duitschland. Goerdeler toch geen minister? De commissaris voor de prijzencontrole en burgemeester van Leipzig, dr. Goerdeler, deelt naar aanleiding van de persberichten, dat hem de functie van rijksminister voor economische zaken is aangeboden, mede. dat hem van een dergelijk aanbod niets bekend Nat. Soc. Landdagvoorzitter in Wiirtemberg. De nieuwe Würtembergsche landdag kwam gisteren bijeen. Tot voorzitter werd met 52 van de 80 stem men gekozen de nat. soc. afgevaardigde Mer- genthaler, tot eersten vice-voorzitter afg. Andre (centrum), die 71 stemmen kreeg. W. B.). Genève. Groeiende activiteit der Mandsjoerijsche rebellen. Te Dairen is volgens Reuter thans ook het gros der 14de Japansche devisie gearriveerd. Met. inbegrip van deze nieuw aangekomen divisie bevinden zich nu zes Japansche divi sies in Korea en Mandsjoerije. Naar de Japansche minister van Oorlog, Araki, verklaart, is het zenden van nieuwe versterkingen noodzakelijk geworden, wegens de onvoldoende sterkte der Mandsjoerijsche politie en troepen, die niet in staat zijn het hoofd te bieden aan de groeiende activiteit der bandieten en rebellen. Men wijst er op, dat nu de natuur is herleefd, de ontluikende boomen en struiken de bandieten in staat stellen, hun bewegingen verborgen te houden en hun vernielingswerk over een veel grooter gebied uit te strekken. Engeland Aanvaarding van het programma voor Lausanne. Naar Japan en Duitschland intusschen hebben doen weten, gaan zij accoord met het door Groot-Brittannië voor de confe rentie van Lausanne opgestelde program. De antwoorden van België en Italië zijn nog niet binnen. Wanneer ook deze gunstig zijn. zal de Britsche regeering onverwijld de uitnoo- digingen voor het houden der conferentie op 16 Juni in zee zenden. China. Amerikaansch memorandum inzake afschaffing der aanvalswapens. In <le algemeene commissie van de ontwa peningsconferentie werd bij het begin van de zitting hulde gebracht aan de nagedachtenis van Doumer en Albert Thomas. Ter voorbereiding van de bespreking der personeel-sterkte der legers werd een com missie benoemd. De Amerikaansche delega tie, die vier weken geleden,een voorstel heeft gedaan tot afschaffing van de aanvalswapens heeft vandaag in de marine-commissie een memorandum ingediend, waarin voor alle categorieën wapens nogmaals de beginselen worden uiteengezet. In verband met. de ver warring, die zou kunnen ontstaan over aan- vals- en verdedigingswapens, wordt er op ge wezen. dat in de militaire wetenschappen de begrippen offensief en defensief nauwkeurig vaststaan. De sterkste wapens behoeven niet offensief te zijn. Amerika. Owen Young candidaat voor bet presidentschap? Volgens de „New York Times" ligt het in de bedoeling der democratische partij Owen Young den schepper van het Young-pian candidaat voor het presidentschap der Vereenigde Staten te stellen, wanneer, zooals men verwacht, gouverneur Roosevelt er op de te Chicago te houden democratische con ventie niet in zal slagen, een tweederde meerderheid op zich te vereenigen. Men wijst volgens Reuter er op. dat Owen Young de geschikste persoonlijkheid is. om het land 4oor de huidige crisis heer. te helpen. .Wat in Lincoln tot stand wordt gebracht. Merkwaardig experiment van de „Peoples Service Club", (Van onzen Londenschen correspondent). In Lincoln is een maatschappelijk experi ment aan den gang. dat wel het begin kan zijn van een algemeene beweging voor we- derzijdsch hulpbetoon welke veel van de moeilijkheden en zorgen van mensch en maatschappij zou kunnen opheffen. De Prins van Wales heeft eenige maanden geleden in een rede, welke toen veel aandacht heeft ge trokken. gepleit voor een nieuwe levenshou ding, welke iedereen in zijn naaste omgeving zou nopen hulp te bieden en steun te geven waar zulks noodig was. Zijn pleidooi kwam in wezen neer op aanmoediging van den ouden en Christelijken levensregel dat men elkander moet helpen. De proefneming in Lincoln welke op dit beginsel steunt, is reeds achttien maanden geleden lang voordat de Prins over de behoefte aan onderlingen bijstand in de maatschappij had gesproken begonnen. Een daar gevestigde vereeni- ging voor bevordering van algemeene kennis onder werklieden, stichtte een club, de .Peoples Service Club" geheeten. waarvan het doel was bezigheid te verschaffen aan werkloozen en hen aan te moedigen hun tijd te gebruiken in dienst van de gemeenschap. Men begon met het herstellen van schoeisel voor de kinderen der werkloozen Een plaat selijke menschlievende instelling verschafte het geld voor materiaal en gereedschap. Se dert het begin hebben de werkloozen in Lin coln meer dan 7000 paren schoenen hersteld. Maar inmiddels had men geleerd dat dit werk alleen niet voldoende was om alle onvrijwil lig ledige handen aan arbeid te zetten. De Club kreeg ook materiaal en gereedschappen voor de vervaardiging voor kinderspeelgoed, dat in honderden exemplaren in de ateliers der werkloozen wordt vervaardigd. Toen het schoenmakerswerk en de vervaardiging van kinderspeelgoed in de plaatselijke behoeften voorzagen, zag men uit naar andere plaat sen. om ook daar in deze behoeften te voor zien. De mannen krijgen geen loon voor hun werk, dat zich thans ook op andere behoeften dan de reeds genoemde begint te richten. De werkloozen maken ziekenstoelen, matrassen en andere gemakkelijk te vervaardigen meu bels en uitrustingstukken voor wees- en zie kenhuizen. Toen men in Lincoln kort gele den een bewaarschool stichtte voor kinderen van behoeftige ouders vervaardigden de werkloozen van de Peoples Service Club toe stellen voor de speelplaats en Montessori-ar tikelen voor het schoollokaal. Aanvankelijk was de animo onder de werk loozen voor deze proefneming klein. Maar thans zijn eiken dag bijna 100 man geregeld aan het werk. De eerste werkplaats bleek spoedig to klein zoodat men een tweede moest oprichten. De onderneming, waarvan men meent dat zij eenig is in de wereld, verheugt zich in groote belangstelling bij politici, opvoed kundigen en sociologen. In de werkloozen, die voor de Club werken, heeft zich een merk waardige verandering voltrokken. Hun vroe gere lusteloosheid en bitterheid hebben plaats gemaakt voor nieuw zelfvertrouwen en voor die tevredenheid, ook in uiterlijk en houding waar te nemen, welke een mensch voelt wan neer hij beseft dat hij niet te veel is en nut tig werkzaam kan zijn. A. K. v. R. RUMOERIGE TOONEELEN IN DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. Het S. A. verbod aan de orde. Aanval der Nazis op Groener Groener. Dinsdagmiddag heeft Rijksminister Groe ner, na een scherp protest van den nationaal socialistischen afgevaardigde Goering tegen het S. A. verbod, zich in de politieke debatten gemengd. Hij verklaarde, dat indien afge vaardigde Goering de regeering en hem het verwijt heeft gemaakt dat zij door het ver bod van SA en SS de moreele ontwapening van den vrijheidswil hebben teweeggebracht, hij daar zeer ernstig tegen moet protestee ren. Het verbod aldus Groener, was geba seerd op het gevaar voor de autoriteit van den Staat, clat daarin bestond, dat ten be hoeve van een enkele politieke partij en in de hand van een enkele persoonlijkheid (in terruptie links: van een regeeringsraad) een goed georganiseerd en sterk gecentraliseerd apparaat van 400.000 jonge mannen bereid stond, hetgeen onvereenigbaar is met de autoriteit van den staat. (Gelach bij de na tionaal socialisten. Interruptie: U bent een mooie soldaat). Afgevaardigde Goering heeft ook het ver wijt herhaald dat de maatregel getroffen zou zijn onder den drang van de buitenland- sche politiek. (Afgevaardigde Goering: Ik heb slechts gevraagd». Dat is juist uw methode, aldus minister Groener. (Bijval bij de So ciaal-democraten) Afgevaardigde Goering heeft do vader landslievendheid der SA geroemd. Voor zoo ver deze bij de ongelijkmatige samenstel ling der SA feitelijk aanwezig is aldus Groe ner. wil ik haar eveneens loven. Maar hoe staat het met de redevoeringen der leiders. Ik wil slechts verwijzen naar de redevoering welke Hitier te Nauenburg heeft gehouden. U hebt getracht dat weg te cijferen. (Het komt dan tot opgewonden debatten tusschen minister Groener en Goering. Afgevaardigde Goering wordt, door zijn partijgenooten er van weerhouden door te dringen tot het spreekgestoelte. Hij roept herhaaldelijk: Het gaat om de eer van mijn leider». Minister Groener doet dan voorlezing van den tekst van een SA bevel dat bij een binnenvallen van Poolsche troepen de SA ter beschikking van den leider zouden moeten worden gehouden. Ondanks alle verklaringen van legaliteit, welke hij in menigte ontving moesten over tredingen worden vastgesteld. Een dergelijke organisatie heeft haar .Dynamiek" in zich en kan niet eenvoudig blijven bestaan. Er ontstond een staat tegen den staat. Daarin lag een zeer bijzonder gevaar. Ik herinner slechts aan den Hitlerputsch. De SA was te gen den staat gericht, wat niet het geval is met den Rijksbanier. De Rijksbanier is grondwettelijk boven de partijen. (Hoongelach bij de nationaal so cialisten). De Rijksbanier kan niet gelijk worden ge steld aan de SA der Nationaal socialisten, zoodat geen voorwaarden voor een verbod van den Rijksbanier aanwezig zijn. Zonder SA hadden wij in Duitschland orde en rust. U kunt den zin voor vaderlandsliefde zonder SA en SS in uw partij genoegzaam verdedi gen. Ik wil er met alles toe bijdragen, dat de geest van vaderlandsliefde in het geheele Duitsche Volk grooter wordt. (Bijval bij re- geeringspartijen). Afgevaardigde Strasser 'Nat.-Soc.»Na mens de nationaal socialistische fractie stel ik voor de redevoering van minister Groener op gramafoonplaten in Duitschland te ver spreiden. Ik stel verder voor de debatten te onderbreken, opdat het Rijkskabinet kan uitmaken, of deze man nog verder de open bare veiligheid en het leger in handen mag houden. (Applaus bij Nationaal socialisten». Vice-president Esser sluit afgevaardigde Strasser dan van de zitting uit. De nationaal socialisten protesteeren. Deze blijft echter in de zaal. In het algemeen tumult schorst de vice-president de zitting door zich van zijn plaats te verwijderen. WERVELSTORM VERNIELT EEN BENGAALSCH TUCHTHUIS. Twee en twintig dooden. WEE HONDERD VLUCHTELINGEN Tengevolge van een hevigen wervelstorm Is het. tuchthuis van Maimansingh in Bengalen gedeeltelijk ingestort en vernield. Twee en twintig cipiers en gedetineerden werden gedood, terwijl 200 gevangenen kans zagen in de algemeene verwarring te ont vluchten. DE „CHACO" TE GDINGEN BINNEN- GELOOPEN WARSCHAU. 10 Mei. (VO.) De Argentijn- sche hulpkruiser „Chaco" is heden de haven van Gdingen binnengeloopen ten einde al daar negfn politieke gevangenen van Pool sche nationaliteit aan land te zetten. Pool sche politieambtenaren hebben de gevan genen voorloopig in arrest gesteld ten be hoeve van het instellen van een onderzoek. Bij het aan land zetten der gevangenen was een ontzaglijke menigte nieuwsgierigen toe gestroomd- De „Chaco" heeft kolen ingenomen en is vervolgens vertrokken naar Memel vanwaar het naar Londen koers zal zetten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. oer regel. NATUURLIJK BRONWATER. In kwaliteit en smaak onovertroffen. AGENDA. WOENSDAG 11 MEI Stadsschouwburg: Boefje met Annie van Ees, 8 uur. Kloppersingelkerk: Orgelbespeling en zang 8.15 uur. Luxor Sound Theater: ..Het Geheime Com mando'" met George O'Brien. Tooneel: Va riété, 2.30 en 8.15 uur. Palace: „Een reden tot Echtscheiding", met Lien Deyers. Tooneel The Wallington Sisters, 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Walzcr aus Wien". met Gustav Frölich. Tooneel: Comedy Cy clists. 2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 12 MEI Groote Kerk: Orgelconcert George Robert 34 uur. Asterstraat 1: Jaarvergadering Ver. voor Kinderbewaarplaatsen. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) P. Th. A. van Rijn, Kleine Houtweg 15, Tel. 10539. Firma C. G. Loomeyer en Zn., Zijl weg 34. Tel. 12495. Schoterbosch-Apotheck, Rijksstraatweg 19. Tel 12711.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5