ABR. MEIJER Een enkele dauwdrop HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 13 MEI 1932 WEEKNIEUWS CR. HOUTSTRAAT 16, HAARLEM Indien aardige zomerjurkjes voor uw kinderen noodig hebt, dan zult zeker bij ons slagen. Wij kunnen U een uitgebreide sorteering toonen. Voor meisjes van 14 jaar hébben we allerliefst bedrukte katoentjes van af fl. i .15, tobralco jurkjes van af fl. 2.en mousseline jurkjes van af fl. 4.75. Voor grootere meisjes, katoe nen en zijden tussor jurken zonder mouw of met kort mouwtje. Alle jurken zijn waschecht; modéllen en afwerking prima. Bloemkoolschotel met saucijsjes: Men doet de gare bloemkool In een vuurvasten schotel. Daaromheen legt men aardappelpuree en saucijsjes. Over dit alles strooit men paneer meel en klontjes boter en laat het ongeveer een half uur ln den oven bakken. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. hergeeft eiken morgen opnieuw het roze- hlaadjc zijn oorspronkelijke frischheid en kleur. Zoo schept het dagelijksch gebruik van ..Zij"-Crèmc steeds weer nieuwe schoon heid en kleur op het gelaat van duizenden meisjes en vrouwen. MODERNE SIERADEN. Wij hebben het al eens eerder over de mo derne sieraden gehad en er op gewezen, dat niets zoo aan het uiterlijk ten goede kan komen, of afbreuk doet, dan juist die nietige af of niet echte sieraden. Het al of niet edel zijn der steenen bepaalt niet, of althans niet in hoofdzaak de waarde der sieraden in het dagelijksch gebruik. Maar wel teekent het de vrouw hoe zij gedragen worden, in welke combinatie en op welke kleedingstukken. Hieraan he.rkent men smaak en distinctie. Een vrouw die zich met zorg kleedt en sieraden draagt zal haar aandacht er aan wijden dat de verschillende sieraden niet opdringerig de aandacht van anderen vra gen. Ook kan men geen goud en zilver tege lijk dragen, b.v. een zilveren collier en gou den oorbellen of een gouden ring en zilveren armband. Of beiden moeten goud zijn of beiden zilver. Maar ook ringen en andere ju- weelen, al zijn ze zeer kostbaar moeten met mate gedragen worden. Vooral leelijk is het om aan iedere hand twee of meer ringen met juweelen te dragen, diamanten, robij nen, smaragden alles door elkaar. Onze afbeelding laat U verschillende nieuwe snufjes zien waarvan een der aardig ste is een sigarettenkokertje van emaille op zilver en een dito poederdoosje. Bij het koopen van dure parfums betaalt men niet alleen voor de parfum zelf, maar ook een tamelijk groot bedrag voor de fla cons waarin de parfum verkocht wordt. De meest grillige vormen en voorstellingen zijn vaak nog niet mooi genoeg om den waarde- vollen inhoud te bergen. Fantasiekettingen doen hun naam op het oogenblik alle eer aan, want er is zeer veel fantasie voor noodig om de combinaties te verzinnen waarin wij ze tegenwoordig zien uitgevoerd. Men ziet ook veel combinaties van b.v. oorbellen, collier, broche, ring en armband alles op dezelfde manier uitge voerd en met dezelfde soort steenen bezet. Daar de tegenwoordige sieraden bijna alle maal met half-edelsteen bezet zijn, kan zelfs een bescheiden beurs de aanschaffing van een en ander nog wel bekostigen. Eier-ragout. Hiervoor neemt men 6 harde eieren, 1/4 L. melk, 2 afgestreken eetlepels bloem, 1 1/2 af gestreken eetlepel boter, 1 uitje, 1 theelepel gehakte peterselie, 1 theelepeltje mosterd of 1/2 theelepeltje kerry. 1 theelepel maggi aroma, wat peper en zout. Roerende ver warmt men de boter met de bloem en voegt daarbij langzamerhand de warme melk. Dit sausje daat men even doorkoken tot het goed gebonden is en maakt het dan op smaak af met peper, zout, mosterd en afgeschrapte ui (eigenlijk dus uiensap). In de saus laat men de in stukjes gesneden eieren even warm worden dan roert men er de maggi aroma, de fijngestampte peterselie erdoor en brengt de ragout over op een verwarmd söhaaltje.Als garneering gebruikt men droehoekige stukjes brood in wat boter goudbruin gebakken. RECEPT. Prei als groente. Men neemt 4 bo<s prei, wat zout, peper, 1 theelepel suiker, 2 lepels azijn, 2 lepels boter, 2 lepels bloem, 2 kopjes kooknat van de prei De prei maakt men schoon en snijdt ze in vrij lange stukjes, zoover als er nog stevig heid aan de prei is, ook al is ze groen, dat hindert niet. Daarna wascht men ze, kookt ze ongeveer 1/2 uur met water en zout. Van het kooknat maakt men een sausje met boter en bloem, daarbij voegt men wat peper, sui ker en azijn en stooft daarin de prei nog eenige minuten. Van de prei kan men zeer smakelijk een stamppot maken met aardap pelen, desverkiezend ook wat rijst en azijn en peper en stoven met boter of vet. Als het weer warmer wordt dan hangen we met een gevoel van opluchting onze win- terkleeren in de kast. Ze lijken ons opeens zoo naar dik en broeierig, we halen verlan gend lichtere, luchtiger kleeren te voorschijn De zon schijnt zoo zomersch, wij willen ook zomersch zijn. Als het weer wanner wordt, zoo in het be gin van de lente, dan hooren w«e klagen over verkoudheid en griep. Eén van de oorzaken hiervan is waarschijnlijk wel dat zomersche gevoel, dat ons naar te dunne kleeren deed grijpen. Vooral kinderen moeten we in dezen tijd van het jaar een beetje remmen. Ze komen al gauw met de mededeeling, dat ze „puf fen", ze moeten hun jas of mantel uit, an ders „stikken" ze. En ze komen er al gauw toe om ergens buiten of op een bankje, te gaan zitten, liefst ook zonder jas en sjaal. Sommige ouders zien er geen kwaad in, ze moedigen de kinderen zelfs aan; kinderen lijken zelf een stukje van het mooie weer, ze moeten er zooveel mogelijk van genieten en het is heerlijk, dat ze uit zichzelf hun dikke kleeren uitgooien. Daar is veel voor te zeggen maar toch moet er goed op hen gelet wor den. Het is nog niet zoo héél warm, er kan wel iets aan de kleeding veranderd worden, maar niet te veel. Een kind is geneigd te overdrijven, het heeft toezicht noodig wil het niet tot de griep- en verkoudheidpatdënten gaan behooren. Er zijn ook ouders die overdrijven. Ouders die te bang zijn voor de gezondheid van hun kinderen, die hen veel te lang met warme jassen en dassen laten loopen. De kinderen hebben dan - wel eens gelijk met hun klach ten. „Niemand aaagt er meer een jas. 't is om te stikken. De kinderen op school lachen ons uit. Wij mogen ook nooit iets." Dat „iedereen mag het en ik niet" is voor iederen ouder een bekend verwijt. Meest al is het niet heelemaal juist, maar soms is het werkelijk niet van redelijkheid ont bloot. Te dik gekleed gaan kan ook onge zond zijn. En als het weer lente wondt, wil iedereen „wat anders", ook het kind, dat de verandering in de natuur als iets feestelijks voelt. Het moet toch ook een beetje „mee doen", als alle kinderen zomersch zijn, kan hij niet wintersch blijven. Soms kan die ver andering liggen in een kleurtje is het kind werkelijk zwak en moet het ontzien worden, dan kan een lichter bloesje, een kleurig strikje het al een lente-illusie geven. Maar bezorgde ouders denken veel te gauw, dat hun kind zwak is. En als het dan heusch warm wordt en dat kan immers al in Mei dan zijn er weer andere dingen waar we op letten moeten. Moeten we nu nog oppassen, dat het kind het niet te koud heeft, dan moeten, we zorgen dat het niet te veel last van de warmte heeft. Verkeerd is het een kind mee te nemen op lange wandelingen. Al is het nog zoo flink, het zal op een gegeven oogenblik moe wor den, gaan jengelen over warmte en dorstBn dat doet het niet om de anderen te hinderen zooals die anderen maar al te vaak denken, maar omdat het zich werkelijk naar voelt. In onze herinnering vinden we nog wel enkele van die wandelingen uit onze eigen kinderjaren. ..Hoe kom ik nog thuis'" dach ten we dan. Het huis leek zoo heel ver, onbe reikbaar. Dat een kind zich warm maakt, is op zich zelf al niet goed. Maar als het warm is, moet het. gelegenheid hebben te rusten op een koe- le plek. Als het warm is en gedwongen wordt voort- te sjouwen soms over duinen en zand wegen dan wordt het pleziertje dat we hem wilden bereiden een verdriet. Lente- en zomerwarmte is heerlijk. Maar je moet ze op de juiste manier weten te genie ten. BE3P OTTEN. EEN „TUSSCHEN" JAPON. Wanneer wij onverwachts een ultnoodiging krijgen voor een officieele visite of een re ceptie, dan zeggen wij zoo vaak „Wat zal ik aantrekken. Hoe gemakkelijk is het dan een japon te bezitten, welke voor allerlei doeleinden te gebruiken is. Ons plaatje toont een zgn. „tus- schen" japon. Het mooiste en ook het meest practische is hiervoor donkerkleurige zijde. De japion heeft een gedrapeerd voorpand en dito halsuitsnijding. De rug is geheel glad. Het heupstuk is puntig geknipt, terwijl uit iedere punt een ingezette godet is ingestikt tot even boven de knie,vanwaar de godet dan uitspringt. Ook de achterkant van het heupstuk is evenals van voren puntig. De mouw is glad maar als garneering is er een manchet van donker zilverkleurige kant op gemaakt, welke tot even onder de elleboog komt. Een ceintuur van dezelfde stof met zilveren sluiting wordt op taillehoogte aan gebracht terwijl een bloem van dezelfde kleur als de kant het geheel afmaakt. CEINTUURS. DE BONTSJAAL. Zoo langzamerhand wordt het tijd dat wij onze bontmantels op gaan bergen. Maar het klimaat van ons land is er niet voor geschikt, ineens van alle bont afstand te doen en laten wij eerlijk zijn, wij zouden het bont ook niet geheel willen missen. Want wij we ten allen, dat bont zeer flatteert. Zoo heb ben de mode-ontwerpers er schijnbaar ook over gedacht en voor dit voorjaar een bont sjaal ontworpen, die ongetwijfeld ingang zal vinden. Ons plaatje laat een bontsjaal zien, van zacht, soepel bont, rug en schouders zijn breed, doch loopen naar voren toe smaller uit. De punten worden met een losse knoop gesloten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. Vanmorgen kwam oom Knorgraag. Hij mopperde over de uitgesleten traptreden. Deze keer had hij wel gelijk. Maar nieuwe eiken treden kosten een boel geld. Daarom ga ik morgen naar een timmerwinkel en koop een bus houtgraniet of een ander soort hout- cement of pate. Daarmede maak ik de uit geholde treden prachtig glad en recht. Als het goed hard is, een verfje er over, en klaar is Kees. Vandaag tante Marie op visite gehad. Vond dat het in de keuken naar gas rook. Gauw met mijn neus gezocht, natuurlijk zonder lucifers en een klein lekje in de pijp ontdekt. Dit zoolang dichtgesmeerd met vet. Als de hoofdkraan dichtgezet is, en de ra men open staan, kan je op het lekje ook kaarsvet druppelen. Is natuurlijk maar een hulpmiddel. Morgen moet de gasfitter ko men. Was de lucht erger geweest, dan had ik al dadelijk de hoofdkraan dichtgezet en den gasfitter geroepen. Vanmiddag nicht van Zeuren op de thee gehad. Klaagde er over, dat haar plant jes er zoo treurig bij stonden. Heb haar even tjes ingelicht. Ze liet ze aldoor op den tocht staan en daar hebben planten nu eenmaal een hekel aan. Als dus de ramen open gaan, moeten de kamerplanten niet in de venster bank blijven staan. Toch moeten ze zooveel mogelijk licht hebben. Maar waak tegen felle zon. Varens tenminste, kunnen daar weer niet tegen. Van morgen de melk over laten koken. Maar dadelijk zout op het fornuis gestrooid, zoodat er geen vlekken konden ontstaan en ook geen vervelende luchtjes. DE MANTELPAKKEN. Dat het voorjaar komt dat is iets waar van we vast en zeker overtuigd zijn^ We weten het als lets onomstootelijks en even zeker als deze wetenschap is onze zekerheid, dat het mantelpak terugkeert ln al zijn glo rie. Maar niet alleen de tailleur, recht en simpel van lijn maar de zgn. fantasie man telpakken. Een dergelijke dracht laat in elk detail gelegenheid tot variatie. Het is over ae mantelpakken dat wij U iets willen vertel len. Onze teekening laat U een fantasiemodel zien. De aangewezen stof hiervoor is jersey. Men denke niet, dat met Jersey hier het fijne wol of tricot wordt bedoeld, zooals wij dat reeds zoo lang kennen, neen, de nieuwe jerseystof lijkt veel meer op fluweel, of op tweed, op laken, opJa op alles behalve op tricot. Dit aardige pakje is gemaakt in bordeauroode kleur. De rok is van voren geheel glad doch opzij met toegevouwen of platte plooien, die tot de helft zijn dichtgestikt en onderaan de rok openvallen. Het jasje is iets getailleerd en sluit als het dicht Is, strak op het figuur. Het jasje valt heel kort over de taille hoogstens 10 cM. Aardige fantasieknoopen. vrij dicht bij elkaar aangebracht vormen tegelijk de garneering van het Jasje, terwijl de hals is afgezet met een soepel opstaand bontrandje. De mouw is niet al te nauw en loopt bij de hand in twee punten uit, waartusschenin een zgn. toegevouwde plooi ligt. Dez« plooi wordt met twee van dezelfde knoopen bij elkaar ge houden. Een lichte waschzijde blouse is het pret tigst onder een jasje. Deze wordt niet op, maar in de rok gedragen, terwijl een zgn. overgooler, welke aan den rok gemaakt wordt, en van dezelfde stof als de rok ver vaardigd Is, het Idee geeft van een complete japon. Om het middel hoort een klein smal ceintuurtje. WIJ DRAGEN EEN HOED. De twee zijaanzichten van de vrouw, die zich respecteert. De ceintuurs zijn dit seizoen ^mooier en weelderiger dan ooit en worden in de teer ste kleuren vervaardigd. Tusschen die met effen steenen gespsluitingen worden ook strass-steentjes verwerkt. Dit zijn dan de aangewezen ceintuurs om op een avondjapon te dragen. Vaak is de versiering niet als gesp doch op het materiaal van de ceintuur zelf aangebracht, hetzij van metaal, van steentjes of wel geborduurd. Voor overdag doet men verstandig eenvou dige leeren ceintuurs met een nikkelen of celluloid sluiting te nemen. Heel modern is ook twee sluitingen, zooals onze teekening D een voorbeeld geeft. Voor de middagjaponnen bezigen wij double face ripslint wat we ln de kleur van de japon borduren Voor ijverige handen en voor dames met goeden smaak en veel tijd, een prettig werkje. Ons wekelijksch knippatroon. Dit alleraardigst mantelpakje is van blauw crêpestof. Het is voorzien van de zoo moderne pelerine kraag. De blouse is vastgestikt en van crème kleurige crêpe, terwijl een stuk van de rok boven de ceintuur nog doorloopt. Plooitjes versieren rok en blouse en de eenige garnee ring bestaat uit wit en blauwe parelmoeren knoopjes. Het knippatroon kost f 0.75 per stuk en is verkrijgbaar in de maten 88, 96 en 104 cM. bovenwijdte, bij de „Afdeelinig knippatronen" Uitgeversmaatschappij ,De Mijlpaal", Post box 175, Amsterdam. Giro 41632. Wij verzoeken onze lezeressen vriendelijk vooral niet te vergeten om de maat van het model tegelijk met het nummer 6171 op te geven. Toen de kraan afgeschroefd en van nieuwe leertjes voorzien, zoodat de verbindingen nu weer hermetisch dicht zitten. Vandaag de keukenwaterkraan onder handen genomen. Hij begon te lekken. Eerst natuurlijk de hoofdkraan dichtgedraaid.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 16