Desill usie. Indische tentoonstelling te 's-Gravenhage, Het Belangrijkste. PRINCESS' RO CM AUTOBUSDIENST 49e .Taarsfang No. 14994 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 14 Mei 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS luo i ER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand 1.10, per 3 maanden f325, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad; per week 0.05, per maandl 0.22, per 3 mnd. 0.65, franco per post 0.72l/i. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Telefoon Nos.: Directie 13082 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: l—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag cn aanbod 1—4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (icderen dag) 13 regels ƒ0.30. elke regel meer ƒ0.10. uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-. Verlies van Hand. Voet of Oog f 400.-. Duim 250.-. Wi jsvingei f 1 50— Elke andere vinger I I 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100— Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f 2000— Overlijden f 600— Verlies van Hand. Voet of Oog f 400— Verlies Duim f 75.-. Veilies Wijsvinger f 75— Verlies andere vinger f 30— DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 14 Mei. Het Vermoorde Kind. De vondst van het lijkje van Lindbergh's kind heeft een kreet van verontwaardiging in de geheele wereld doen opgaan. Er worden helaas wel meer kinderen ontvoerd, en ver moord ook, vooral in de Vereenigde Staten, maar dit geval betrof helt kind van een be roemd man. Laat ik maar niet gaan uit weiden over de duizenden kinderen die, zoo tusschen de bedrijven door, een gewelddadi- gen dood vonden in de jaren 19141918. Met in Amerika, maar in Europa. Het gebeurde toen zoo vaak, het aantal was zoo groot en de wereld was dermate door oorlogskoorts bevangen, dat geen enkel geval afzonderlijke aandacht „genoot". Mettemin werden die kin deren even wreed van 't leven beroofd. Som migen waarschijnlijker nog wreed er door het langdurige lijden dat aan hun dood vooraf ging. Het -lijkt mij een overweging voor den cynischen heer Winston Churchill, die gis teren in het Britsche Lagerhuis heeft ver klaard da!t hij alles zou voelen voor een meer moreele oplossing van het evenwicht tusschen de naties, dan in de bewapening iligt, als er maar op diit moment een bevredigender weg ware te vinden. Het is inderdaad wel een zeer behagelijk en prettig stelsel, waaraan meneer Winston Churchill wenscht vast te houden. Met dat al is het Lindbergh-geval een ver schrikkelijke blamage voor de Vereenigde Staten, die zich zoozeer op hun moderne be schaving plegen te beroemen, vooral tegen over de Oude Wereld. In elk geval blijkt de Oude Wereld in vredestijd honderdmaal beter in staat om haar wetten, en daarbij de al- gemeene wetten van menschelajkheid, te doen naleven. De heele historie van de Al Capone- en Diamond-bendes, de omgekochte politie en rechters, de nonsensicale vertooningen waar bij beroepsmisdadigers in het openbaar ge huldigd worden enzoovoorts, wijzen op een treurige inzinking van heit beschavingspeil in Amerika. Misschien zal dit den Amerikanen, die Europa bezoeken, voldoende duidelijk worden uit hetgeen zij hier hooren. Amerika's repu tatie heeft een reeks zware klappen gekre gen, waarvan de Lindbergh-zaak de ergste is. Wij vinden de wantoestanden in Amerika niet belangwekkend, maar walgelijk. Het is te hopen dat dit gruwelijke geval moge leiden tot een krachtiger bewind en een betere controle op de naleving der lands wetten in de Vereenigde Staten. Nu krijgen wij den indruk dat de zoo luidkeels aange prezen Groote Republiek van het Westen, in- plaats van vooruit te streven, hollende ach teruit gaat. R. P. DE HUURACTIE IN DE RIVIEREN BUURT. OPENBARE VERGADERING IN DEN PROTESTANTENBOND. Vrijdagavond had de Haarlemsche Huur- dersbond een openbare vergadering belegd in den Protestantenbond, ter bespreking van zijn huuractie. De voorzitter de heer J. Polak heette de niet talrijke aanwezigen welkom. Hij memo reerde de uitzettingen der laatste dagen in de Rivierenbuurt en sprak een woord van hulde voor de kalmte en ordelijkheid der huurders en voor hun solidariteit. Hij becri- tiseerde de gedragingen van sommige men- schen die geen zeilen wilden beschikbaar stellen, waarmee' het op straatgezette huis raad kon worden afgedekt. Slechte woningen zijn aangeboden, doch geweigerd. In de Vogelbuurt heeft men nu woningen gehuurd, wier huur lager Is. De heer Van S e 1 m uit Amsterdam zeide o.a. dat de onderhavige huurkwestie haar oorzaak vindt in den toestand der woningen. Overal heerscht loonsverlaging, werkloosheid, ontslag door rationalisatie Weliswaar dalen de verschillende prijzen, doch de huren niet. Aan goede arbeiderswoningen voor redelijken prijs is gebrek. Hij schilderde de bezwaren verbonden aan de hooge huren, samen gaan wonen, wanbe taling. Hooge huren zijn een sociaal kwaad. De arbeiders missen echter den moed om er iets tegen te doen, omdat ze zich laten intimideeren door de verouderde huurwetten. Hij stond lang stil bij de huuracties in Amsterdam, waarbij hij betrokken was, en ging de geschiedenis der actie in de Rivie renbuurt na. Er zijn nog 50 stakers, welk getal hooger had kunnen zijn zonder verkeerde elemen ten, maar deze zijn sterk solidair. Er is bereikt, dat in de Vogelbuurt de hu ren verlaagd zijn. Dat de arbeiders hebben leeren zien in den strijd, wie vrienden, wie vijanden zijn. Dat de huurkwestie besproken wordt. Thans staan 56 woningen leeg in de Ri vierenbuurt. de groep blijft bij elkander, tot dat de huisbaas het niet meer vol kan hou den. Eendrachtig moet men optrekken, er is moreele en financieele steun noodig er moet een algemeene actie komen voor huurverla- ging. Van de gelegenheid tot het stellen van vra gen werd druk gebruik gemaakt. De heer Vischjager gemachtigde van de huurdersvereeniging, onderstreepte nog eens de neutraliteit der vereeniging en ging in korte trekken den gang van de procedure na, zooals die voor het Kantongerecht heeft plaats gehad. Hij drong nogmaals aan op kalmte en rust. De heer van Selm wenscht de actie over heel Haarlem uitgebreid. Ook andere buur ten hooren in den strijd, die voor allen gaat, betrokken te zijn. NIEUWE FOTOGRAFIE. Door nevels heen. (Van onzen correspondent). Londen, 17 Mei. In de Times van het begin van de week is een reproductie afgedrukt in groot for maat, op twee bladzijden, van een fotografi sche opname van de Fransche kust. De foto graaf had zich opgesteld even achter Dover op een oogenblik toen de Fransche kust voor het bloote oog nauwelijks zichtbaar was. Op de reproductie in het blad lijkt het Nauw van Calais niet breeder dan het Hollandsch Diep en de Fransche kust is zeer duidelijk te zien, met al haar kenteekenen, zooals Kaap Gris Nez, bijna 35 K.M. van de lens verwijderd en gebouwen. De fotograaf heeft dit treffend resultaat bereikt door in de eerste plaats gebruik te maken van een speciale lens voor lange af standen en in de tweede plaats van bijzon dere platen, welke alleen gevoelig zijn voor zoogenaamde infra-roode stralen. Bovendien heeft hij een filter aangewend, een speciaal gekleurd stuk gelatine dat voor de lens werd geplaatst. Door het gebruik van deze hulp middelen, is de toon van de photo zeer ver schillend van die van normale opnamen. Op den voorgrond, waar Dover en de buitenwij ken liggen, ziet het er uit, overal waar gras land is. alsof het heeft gesneeuwd. Met deze foto in de Times is praktisch be wezen dat een fotograaf niet meer op helder weer behoeft te wachten indien hij voorwer pen of gezichten op langen afstand wil op nemen. De nieuwe camera hee'ft het vermo gen gekregen nevels te doordringen of liever ze te veronachtzamen alsof ze niet beston den. De verklaring voor deze nieuwe eigen schap van de camera is ongeveer als volgt: Een van de redenen waarom het onmogelijk is ver door nevel heen te kijken ligt in de vochtigheid in de lucht, welke de lichtstralen als het ware uiteen doet. stuiven. Niet alle stralen, welke de zon uitzendt laten zich zoo gemakkelijk verstuiven. Roode en gele stralen b.v. bieden krachtig weerstand aan het bre kend en verstuivend effect van vocht in de lucht. Het fotogrcafisch probleem was dus hoe men voor opnamen in nevelige atmosfeer gebruik kon maken van het infra-roode licht en het andere licht kon uitsluiten. Dit pro bleem is opgelost op de hierboven geschetste wijze, waarbij alleen de genoemde roode stralen het beeld op de plaat brengen. Het uiterlijk van het land schap is in deze nieuwe photo's weliswaar abnormaal maar de vormen en lijnen zijn juist. Vermoedelijk zal wel spoedig de mededee- ling komen, dat deze uitvinding „zeer belang rijk is voor oorlogsdoeleinden". Arme Deen- sche vloot, welker laatste hoop, volgens den Deenschen minister van Defensie, op mist en rookgordijnen gevestigd was. En de Deensche vloot is de eenige niet. Red. Rusland's groote cultuurwerk, de stuwdam in den Dnjestr, nadart zijn voltooiing. Ik ging wandelen op een morgen Met mijn kleuter Emmelijn Ik ben groot, want ik ben vader, Emmelijn is nog heel klein. En wij kwamen op ons loopje Langs een heel groot veld met gres, Dat met kleine madeliefjes Overal bespikkeld was. 't Leek wel op <jen sterrenhemel, Emmelijntje was verrukt, Erg voorzichtig heeft z'er eentjfc Voor mijn knoopsgat afgeplukt. Emmelijntje droomde 's middags. Dat zij sterren had gezaaid. Maar een tuinman, die niet droomde. Heeft dien middag 't veld gemaaid. En er was geen ster meer over Op het grasveld d'anderen dag, Emmelijntje, die nog klein is, Huilde even toen zij 't zag. POGING TOT INBRAAK. Men heeft Vrijdagavond getracht een in braak te plegen in perceel Jelgersmastraat 24. Een glas-in-lood-ruitje is ingedrukt. De bewoners waren niet thuis, doch de dader is gestoord geworden en weggegaan. INBRAAK IN DE J. LEYSTERSTRAAT. WAT GELD. SIERADEN EN EEN FIETS ONTVREEMD. Vrijdagavond in ingebroken in percee 1 Judith Leysterstraat 14. Men heeft zijn slag geslagen toen de familie afwezig was. Ontvreemd werden: een bankbiljet van 10 gulden, een aantal stuivertjes en twee-en- ecn-halve-cent stukken, een gouden arm band, een gouden collier, een gouden Zeeuw- sche broche en een gouden damesring met diamant. Voorts wordt een bos sleutels ver mist en is uit den gang een damesrijwiel .meegenomen. Van den dader geen spoor. DE DREIGENDE ONDERGANG VAN DEN EXPORT. TRANSPORTARBEIDERS VRAGEN MAATREGELEN. De Nederlandsche Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbeiders heeft aan den minister van Economische Zaken en Ar beid een brief gericht, waarin hij na overleg met het vakgroepbestuur van de zeelieden onder de aandacht van den minister brengt, dat, wordt niet spoedig van de zijde van den minister ingegrepen, het visscherijbedrijf zijn ondergang tegemoet gaat. Het gevaar dreigt dat de export, geheel te loor zal gaan. omdat de ondernemingen aan het einde zijn geko men van haar financieel weerstandsvermo gen. Gevraagd wordt een aantal maatrege len te overwegen. Vandaag gaan de poorten open. Parijsche glorie naar Nederland ov ergebracKt. Onze Haagsche correspondent heeft een bezoek gebracht aan de Indische tentoon stelling te 's Gravenhage, waar op in het Westbroekpark het tweede paviljoen van Vincennes herbouwd is Vrijdag werd de pers over de tentoonstelling rond geleid. Aan den Nieuwen Duinweg is de ingang. Een brug. gesierd met Balische motieven voert den bezoeker door een gespleten Bali sche poort, naar een grooten tempelbinnen hof, geheel ommuurd naar origineele voor beelden, gehee' in stijl. Op dit plein, dat door zijn verhoudingen mede van een voorname rust is, zijn enkele hoofdmomenten. Aller eerst een gesloten Balische poort, zooals ze op Bali naar weer andere hoven voert, tel kens verder tot den tempel. We vinden daar ook een origineel woonhuis uit de Karo-Ba- taklanden van Noord-Sumatra. Buiten dezen voorhof opent zich dan voor onzen blik het anderhalf H.A. groote expo sitieterrein, geheel omsloten door gebouwen van ongewonen Oosterschen vorm. Ook dit groote plein boeit door zijn mooie, voorname verhoudingen en indeeling. Tot dien indruk werken uiteraard ook mede de wanden van het plein, dat zijn de gebouwen. En nu is het Zoo merkwaardig, dat. het groote Parijsche expositiegebouw zich niet alleen zoo volko men aanpast bij de aanwezige oorspronke lijk Indische huizen, maar. zonder het an dere te overwoekeren, tegelijk tot hoofdmo ment van de plein-architectuur wordt. Het geheel is van een groote evenwichtigheid Aan het plein bevindt allereerst zich een kwistlg-besneden, rijk maar rustig gekleurd adat-huis uit Menangkabou. prachtig voor beeld vat) hoogstaande volkskunst, het huis. dat zich met zijn idjoek-dak in een sierlijke noklijn tegen de blauwe lucht afsteekt. In dit huis worden weefwerken en andere ori gineele kunstvoorwerpen te koop aangeboden Recht tegenover dit Menangkaban'sche adathuis bevindt zich het theater, in pen- doppo-vorm, waar eiken avond Indische films en voorstellingen van Indische dan sen enz. gegeven zullen worden. Reeds zagen we voor ons zich verheffen, het. in zijn volle prachtige architectonische rust zich toonende. monumentale. 95 M. lange, hoofdgebouw. Dat gebouw kenmerkt zich door een harmonische verwerking van toch zeer verschillende Indische motleven: de daklijn, fijn van werking is sterk Menang kabau'sch georiënteerd, de wanden vertoo- nen Balische motieven in geelroode bak steen en grijze natuursteen. Ook herinnert 't in sommige fragmenten aan den Chinee- schen woonhuisbouw op Java. Het hoofdgebouw voor den ingang be vinden zich twee rasechte nachtwakershuis jes, mooi van samenvoeging heeft twee voorbouwen, in dezelfde bouwwijzen opge trokken als het hoofdgebouw. Het een is de handelsafdeeling, waar firma's met betrek kingen op Indië, exposeeren, het andere is het Europeesche restaurant, waar allerlei aanlokkelijke Oostersche schoteitjes te ver krijgen zijn. En dan is er naast het Europeesche res taurant ook een Inlandsche aanlegsteiger waar Madoereesche prauwen gereed liggen, om watertochtjes te maken over de schil derachtige Westbroek-kali's. Vrijwel de geheele verzameling, welke in Parijs aanwezig was, is ook thans in het Westbroek-park geëxposeerd, leerrijk en schoon en veel biedend. De verzameling, die een beeld geven wil van heel het leven, in vollen omvang, van Indic, van het staats leven, het maatschappelijk leven, het cultu- reele leven, het volksleven. Wat al gegevens over de koloniale geschiedenis van Oost en West. over de bestuursvorming, over zending en missie, over de hygiënische zorgen, de irrigatiewerken, havens en mijnen, over de cultures en de producten en dat alles in „stands", aangenaam voor het oog, met zulk een wijze van voorstelling, dat er in het ge heugen gemakkelijk en snel iets achterblijft. Dus voor de leergrage jeugd prachtig aan- schouwingsmaterlaal. Van bijzondere bekoring is de collectie der Indische kunstvoorwerpen en de orcheolo- gische verzameling. Deze moet wel de bewon dering van ieder wekken. In de werkelijk rijke eere-hal met wandschilderingen en wandversieringen zullen de voorwerpen van Oostersche kunst uitnemend tot hun recht komen. Er zijn inzendingen van het Kol. Instituut, van de Koningin en van vele particulieren. In de achterzaal dan vindt men niet min der dan 22 reliefs van de Boroboedoer, Bhoedda-beelden. figuren uit de Wajang spelen, doeken en kaïns, van de meest leven dige tot de meest, we zouden haast zeggen, tragische kleuren. Deze achterzaal vindt een prachtige be- eind'ging in een diorama, dat de Preanger voorstelt. En dan zal de tentoonstelling in den Haag nog opgeluisterd worden, door iets, dat in Parijs niet aanwezig was: het open lucht panorama van den kunstschilder Eland. Zijn 600 M2. groote en 10 M. hooge natuurbeeld stelt voor de Harau-kloof bij Pajacombo op Sumatra, het wijdvermaarde natuurtafereel. Dit panorama is nog niet ge reed. De verzamelingen zijn geopend van 10 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds Het tentoon stellingsterrein is ook later op den avond geopend. De opening. Prinses Juliana heeft hedenmiddag onge veer 12 uur de tentoonstelling geoner.d. Tal van autoriteiten waren tegenwoordig. De gouverneur-generaal had telegrafisch geluk- wenschen gezonden. De voorzitter van het comité, de oud-mi nister van koloniën Ch. J. I. M. Weiter hield een rede ter inleiding. Vervolgens sprak de burgemeester en daarna de Prinses. Het bestuur van de Vereeniging „Oost en West" bood der Prinses het Parijsche album aan. waarna een rondgang door de zalen cn over het terrein der expositie gemaakt werd. Tweede Kamer: De contingentcering acn de orde. (3e blad, le pag.) Het incident in den Duitschen Rijksdag .Vat. Soc. Rijksdagleden veroordeeld. (3e blad, lc pag.) Précaire toestand van Oostcnrijk's finan ciën. Dr. Biiresch richt zich tot den Vol kenbondsraad. (3e blad, le pag.) ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Het vermoorde Kind «lc blad. le pag.) Ontboezemingen van een Optimist (2e blad. le pag.) Henry A. Th. LesturgeonDoutner s nationale uitvaart. '3e blad. le pag.) J. B. SchuilNel Slants. Bij haar afscheid van het Toonecl. (4e blad. 3e pag.) Lettinga Financieele Kroniek. (2e blad. 3e pag.) Van Pinksteren cn Pinkstergebruikcn. «•ie blad. le pag.) Biographieën in een notedop: Nicolacs Witsen. (4e blad. le pag.) ScarabaeusVan Haarlem naar Liverpool. (4e blad. 2e pag.) Karei de Jong. Radiomuziek der Weck Een voorbespreking. (4e blad. 3e pag.) W. T.: Langs de Straat. ..Een kwestie ren temperament". (4e blad. 3e pag.) W. T.: Schemer in Monte Carlo (4e blad. 2e pag.) Het Haarlemsche Stadsbeeld: Het Noorder Buiten Spaarne. (4e blad. 2e pag.) WEGENS DE PINKSTERDAGEN VER SCHIJNT HET EERSTVOLGEND NUMMER DINSDAG 17 MEI. INGEZONDEN MEDEDEEL!NtïEN. KALVERSTR 28 AMSTERDAM Holl. Koffietafel 75 cents Lunch 90 cents Diners vanaf f 1,25 Haarlem via Zijlweg, Bl'daalsc^e Zeeweg, Noorderbad naar Zandvoort 1e en 2e PINKSTERDAG geregelde half-uursdienst Vertrek Kennemer- plein: 8.10,8.40,9.10enz. tof 23,40 HET DRAMA VAN HOPEWELL. Bemiddelaars in arrest. GEHEELE FEDERALE POLITIE GEKEQUIREEKD. NEW VORK, 13 Mei. (V.D.) Op het be richt, dat het lijkje van zijn kind gevon den was, is overste Lindbergh ijlings naar Hopewell in New Jersey teruggekeerd In de omgeving van Norfolk had hij onderhande lingen gevoerd met vertegenwoordigers van de z.g.n. ontvoerders. Dr. Condon en de scheepsbouwer Curtlss. die bemiddeld hadden tusschen Lindbergh en de z.g.n. ontvoerders, zijn in opracht van het hoofd der politie aan een verhoor onder worpen en zuilen daarna ter beschikking van de Justitie worden gesteld om materiaal over de ontvoerdersr te verschaffen. De politie verklaart, dat thans, nu het kind dood gevonden is, tegen de bemidde laars strenger kan worden opgetreden. Men hoopt hierdoor de ontvoerders op het spoor te komen Do politie koestert verdenking tegen een „bepaalde groep personen", wier arrestatie elk oogenblik verwacht kan wor den. De nurse van de Lindbergh's, Betty Gow heeft definitief het hemdje dat men bij het lijkje gevonden heeft, als een hemd van het kind herkend De geneesheer Dr. Phillpp Vaningen, die het kind nog ongeveer veertien dagen voor de ontvoering had onderzocht verklaart, het lijkje definitief als dat van baby Lindbergh te herkennen. Zijn meening wordt door an dere medici gedeeld. Zij verklaren dat de wonde aan de linkerzijde van den schedel, die ongeveer 2 12 c.M. groot is. moet zijn toegebracht door den slag van een stok of een ander hard voorwerp, doch het is ook mogeliik dat zij is veroorzaakt doordat het k.T.d uit een auto is geworpen Het lijkje moet ongeveer twee maanden in de open lucht hebben ve'e^en, zoodat de mogelijk heid bestaat, dat de ontvoerders zich van het kind wilden ontdoen toen zij vreesden, ontdekt te zullen worden. President Hoover heeft bevolen, dat de ge heele federale politie moet deelnemen aan de opsporing van de moordenaars van het kindje-Lindbergh. De nasporingen moeten zoo lang worden voortgezet tot het. raadsel is opgelost en de misdadigers aan de justitie zijn overgeleverd.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1