STADSNIEUW ONTBOEZEMINGEN HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAC 14 MEI 1932 TWEEDE BLAD INGEZONDEN MEDEDEELINGEN <W Ct.. wr re,.'- Voor den Politiei echter. RIJKSDAALDERS. Ze zijn daar aan de Zaan niet tevreden, als je een keer over de brug komt, want dan moet je weer over de brug komen, of anders gezegd, als je met een auto een brug passeert, moet je brugbelasting betalen, hier een dub beltje, daar 17 cent. Wie daar geregeld komt, weet dit en zal allicht zorgen wat pasmunt bij zich te hebben. Niet alzoo echter de beide Zaandamsche kooplieden, die het compag nonschap zoover dreven, dat ze ook naast el kaar in 't verdachtenbankje zaten. Die kooplieden dan trokken er op zekeren dag gezamenlijk op uit in hun auto en pas seerden de eerste brug, waar de ijverige pach ter beleefd om de contributie groot 10 cent vroeg. De eene compagnon stak nonchalant de hand in het vestzakje en diepte er een geldstuk uit op. dat hij met de woorden: een rijksdaalder! den brugwachter overreikte. Deze gaf hem twee gulden en veertig cent terug en de compagnons reden verder om bij een volgende brug een even vriendelij ken tolgaarder te ontmoeten, die zeventien cent wilde hebben. Nu stak de andere com pagnon de hand in het vestzakje, diepte er eveneens een geldstuk uit op, dat hij den brugwachter overreikte en die gaf hem twee gulden en 33 cent terug, waaruit men kan opmaken, dat ook die bruggeman een rijks daalder ontvangen had. Dat dacht hij dan ook, maar terstond na het vertrek der heeren zag hij, dat hij een Belgisch vijf-francstuk ontvangen had, dat vóór den oorlog in waar de wel weinig van den rijksdaalder verschil de, maar door oorlog en inflatie verschrom peld is tot misschien een paar kwartjes zil- verwaarde. Het behoeft geen verwondering te wekken, dat de eerste brugwachter eenzelfde ontdekking had gedaan, want zooals ik reeds vermeldde, de compagnons waren aan elkaar verknocht als de Siameesche tweelingen en wat de een deed, deed de ander. De Justitie heeft geen eerbied voor zooveel broederlijkheid en zei natuurlijk, dat die twee afgesproken hadden om den brugwachters de vijffrancjes voor rijksdaalders in de hand te stoppen en de officier voerde aan, dat bij het wisselen van den eersten zoogenaamden rijksdaalder genoeg kleingeld was gekregen om de zeventien cent te betalen, wat de com pagnons niet ontkenden, maar zij verklaar den, dat het hun bedoeling was geweest om wat veel kleingeld te krijgen en daarmee zei den zij onbewust waarschijnlijk de juiste waarheid, want wie zal zeggen of de tocht er niet om begonnen was om een verzameling klein geld te krijgen In ruil voor de belgen. Want ter terechtzitting bleek, dat ook bij de Twentsche Bank zoo'n belg tusschen him hollanders was geschoven. De compagnons hielden hun onschuld vol, spraken van een wonderlijken samenloop van omstandigheden, maar de officier, on- geloovig ten opzichte aan die coïncidentie vond 't oplichting en vroeg 6 weken, de rech ter gaf ze. Of men niet met zoo'n vijf francstuk mag betalen? O. jawel, maar men mag geen twee gulden veertig cent terug ontvangen, daar zit 'm de kneep. EEN RUMOERIG SLOT. Een afbetalingsmeneer uit Amsterdam kwam in Landsmeer z'n laatste twee gulden halen bij een juffrouw, die voor verdere re laties niet veel voelde, wat de rechter niet onverstandig vond en niet zeker van zich zelf wanneer de koopman haar de heerlijk heden van buffetjes, gemakkelijke stoeltjes en dergelijke zou voortooveren, gaf ze de twee gulden aan een buurvrauw, met opdracht die voor haar aan den koopman te betalen. Ik geloof, dat, als ze niets meer gezegd had, we heden van het heele geval niets hadden ver nomen, maar de juffrouw had er bijgevoegd: „zeg hem, dat hij bedankt wordt" en de buurvrouw had hem bedankt. Dit lijkt on schuldig, maar ik heb wel eens meer hooren zeggen: „je wordt bedankt, hoor, werkelijk je wordt bedankt" en dan schemerde in die woorden zoo iets van: „je bent een schobbe jak". 't Zij verre van mij de goede juffrouw zoo iets te willen toedichten, maar 't lijkt me toe, dat de koopman min of meer zoo iets dacht, want wat kon hem anders bewogen hebben dan van knoeipot te spreken, toen hem trouw de laatste termijn was betaald. We kwamen er niet achter wat er precies gezegd was, maar zeker is, dat de betalende buurvrouw in woede ontbrandde, omdat zij meende ook voor knoeister te zijn gescholden, waarop zij het antwoord niet schuldig bleef maar riposteerde met oplichter en dief. Daarbij bleef het jiiet, want de afbetalings heer, die zoo wijs was naar de wachtende auto te retireeren, werd door de vrouw ge volgd en ook door haar man, die haar be langen en haar eer ging verdedigen. De heer kreeg een kopstoot en eenige slagen, niet op van een Optimist. De late Bezoeker. Dit is een eenvoudig verslag van een be zoek, mij dezer dagen gebracht. Het zal u wel wat onwaarschijnlijk voorkomen, want het is waarheid. Vandaar dat wij journalis ten zoo vaak miskend worden. We streven naar de waarheid, en die is vaak zeer vreemd. Daarom geven alle kranten ook feuilletons en korte verhalen, die fictie zijn. Iedereen gelooft daar onvoorwaardelijk in. want fictie is zelden vreemd. Wij moeten een paar rubrieken hebben, behalve den Bur gerlijken Stand, waarin iedereen geloof stelt. De bewuste bezoeker belde 's avonds laat aan mijn huis. Ik deed hem open. Hij was een slanke jonge man, correct gekleed. Met een nogal militair gebaar lichtte hij zijn hoed od en zei op hoffelijken toon, maar iet wat kortaf: „Waring. Medewerker van Het Maandschrift". (Deze twee namen heb ik veranderd; de zijne was mij onbekend, die van het bewuste maandschrift kent iedereen). Het was mij volmaakt duidelijk dat hij dronken was. Maar hij verried dat niet. Met vasten tred volgde hij mij naar de eetkamer, zette zich op den aangeboden stoel tegenover mij, en begon zeer rustig: ..Ik heb u inder tijd eens artikelen geleverd". „Inderdaad", zei ik „Ja. Via de Locale Pers". „Dat is niet mogelijk", zei ik heel vriende lijk, „want daar ben ik geen lid van". afbetaling en daarvoor stond het echtpaar te recht. De officier was clement, eischte 5 boete voor ieder, maar de rechter gaf er den man nog 5 bij. omdat hij ter terechtzitting niet al te bescheiden was geweest. Toen kwam het slot. De man stoof op en vroeg: „waar moet ik zijn voor een klacht wegens beleediging en valschen eed?" en hij maakte zich gereed den afbetalingsheer een nieuwen kopstoot te geven. Veldwachter Samplomus waakte en greep den driftigen echtgenoot, die na een korte worsteling op den vloer terecht kwam. Snel schoten een agent en een inspecteur, die in de hal ver toefden, toe en, mannen van 't vak als ze waren, hadden ze den spartelenden Lands meerder gauw bij kop en beenen en depo neerden hem buiten de rechtzaal Onnoodig te zeggen, dat de vrouw daarbij hartver scheurende kreten aanhief. VEREEN. VAN HUISVROUWEN. FLATWONINGEN. De afd. Haarlem der Vereen, van Huis vrouwen had Vrijdagavond in het gebouw „Zang en Vriendschap" een bijeenkomst ge organiseerd, waar het onderwerp „flatwo ningen" werd behandeld. Nadat mevrouw J. Cohen Tervaart, presi dente der afdeeling, had uiteengezet, dat in het bestuur de vraag was ter sprake geko men of er te Haarlem niet meer behoefte is aan een flatgebouw (aan de totstandko ming waarvan de Vereen, van Huisvrouwen gaarne wil medewerken), dan aan een tehuis voor vrouwen die opgehouden hebben huis vrouwen te zijn, was het woord aan mej. A. Kruys, bestuurslid der Vereen. „Het Nieuwe Huis" te Amsterdam, die begon met het een en ander mede te deelen van de moeilijkhe den die men indertijd, in 1913, te Amsterdam ondervond, toen men daar begon aan het op richten van een flatgebouw. Warmwatervoor- zoening en centrale verwarming, een goed ingerichte badkamer, vond men toen nog ongehoorde eischen. In 1914 werd de Vereen. „Het Nieuwe Huis" opgericht. Toen kwam de oorlog en de plannen bleven eenigen tijd liggen. Maar toch werd in 1926 de eerste steen van „Het Nieuwe Huis" gelegd. Dat was een gebouw voor ongehuwden. Te Haarlem zal meer behoefte bestaan aan een gebouw voor gezinnen: te Amsterdanj zijn veel meer ongehuwde werkende mannen en vrouwen. „Het Nieuwe Huis" bevat 170 appartemen ten en boven 8 ateliers 'voor artisten, spraak- leeraressen enz.). Voorts is er een restaurant. Het gebouw is eigendom van de Woning- bouwvereeniging „Samenwerking"; de ver een. „Het Nieuwe Huis" heeft het gehuurd. Er zijn 5 verdiepingen met 1-, 2- en 3- kamerwoningen. Ieder appartement is door een telefoon verbonden met den portier. De bewoners der 1-kamerwoningen hebben het gebruik van een badkamer: de andere wo ningen hebben elk een eigen badkamer. Telefonen zijn ook beschikbaar, voor elk gesprek doet men 2 1/2 cent in een automaat en kan dan spreken. Een daktuin is aangelegd. Een heel menw kan niet- worden klaarge maakt; wel is er een .scullery", waarin men het een en ander kan bereiden. De maaltij den worden gebruikt in het restaurant op het oogenblik geëxploiteerd door de Vereen. „Het Nieuwe Huis" zelve. De keuken is op zolder. Meer comfort, oneer geluk, meer vrede kun nen door een dergelijk gebouw ontstaan, als men zich vereenigen wil en elkanders lasten dragen. Daarna was het woord aan Ir. F. C. J. Dingemans, architect, die de voordeelen van f-latibouw uiteenzette. Er verrijzen tegen woordig ook kleinere flatwoningen, die niet duur behoeven te zijn, en toch comfortabel kunnen wezen. Bij flatbouw gaan meestal samen goede zorg voor het uiterlijk dei- woning en een practische indeeling. De huis houdelijke werkzaamheden kunnen in een flat tot het uiterste beperkt worden. De nieuwste vindingen worden altijd bij den bouw toegepast: warmwatervoorziening, elec- trische installaties, koelkasten enz. Tuin en trappenhuizen worden door de directie ver zorgd. Een huurprijs van f 1200 voor een flat komt ongeveer overeen met f 700 voor een gewoon huis, omdat men in een flat vele onkosten bespaart. Een en ander werd hierna met lantaarn plaatjes toegelicht, waarbij ook bleek hoe men in het buitenland het vraagstuk van den goedkooperen flatbouw heeft getracht op te lossen. Na de pauze sprak de heer Sepp, penning meester van de Vereen. „Het Nieuwe Huis", hoofdzakelijk over de financiering van dat flatgebouw De bouwkosten bedroegen f 1.080.000. De huur van het geheel bedraagt f 74.800 per Hij schrok een beetje van mijn openhar tigheid, maar herstelde zich snel, en ver klaarde dat het hem speet. Ik maakte een aanmoedigend gebaar, en hij startte opnieuw. „Nu heb ik een reis per trawler op de Noordzee gemaakt, en vanmiddag zou ik hier mijn hoofdredacteur ontmoet hebben. Hier in Haarlem. Maar ik ben hem misgeloopen." De spijt was nu aan mij. en ik vroeg mij ver wonderd af of hij mij tot plaatsvervangend hoofdredacteur van Het Maandschrift zou willen benoemen. Een rustig beroep, dacht ik, als je maar zoo eens in de dertig dagen ver schijnt. Maar de tweede start bevredigde hem evenmin. Hij beproefde een derde. „Mijn broer heeft mij verzekerd dat de links van de Kennemer Golf Club tot de beste ter wereld behooren. Kunt u mij ook zeggen of dat waar is?" „Heelemaal zeker ben ik er niet van". Vierde start. „Hebt u mijn broer gekend? Hij deed veel aan sport". „Ik kende hem heel goed", zei ik, voelend dat mijn houding anders onwelwillend werd. „Nu, hij is dood. In Amsterdam gestorven". Ik schrok zeer zichtbaar, en betuigde mijn deelneming. „U begrijpt dat ik den schipper van dien trawler en zijn bemanning wel een feestje moest aanbieden?" „Natuurlijk". „U bent een man van de wereld, niet waar?" Ik knikte met beslistheid. ..Mijn hoofdredacteur was er niet meer. Ik had om half twee met hem afgesproken, en ik kwam om kwart over twee". „Wol wat laat". .Maar ik heb allerlei kantoren afgeloopon waar hij mogelijk had kunnen wezen. Hij jaar. Alle bewoners betalen f 10 per maand voor salarissen en loonen. Men moet minstens een aandeel nemen van f 100 en daarop f 10 storten. Het vrouwelijk personeel bestaat uit 18 dienstboden Men kan zich abonneeren op die vrouwelijke hulp voor zooveel tijd als men wenscht. Een directrice oefent toezicht op het vrouwelijk personeel uit. Er zijn eenige kamers beschikbaar voor gasten van bewoners. Spr. gaf verder nog een groot aantal cijfers betreffende de exploitatie. 1930 gaf een voordeelig saldo van f 1300. Er kon 412 pet. worden uitgekeerd en een bedrag aan het reservefonds worden toege voegd. De prijzen van de goedkoopste appartemen ten zijn van f 275 tot f 400 per jaar, (afhan kelijk van ligging, enz.) de andere kosten f 425f 500. f 600—f 675 per jaar. Verschil lende vragen werden nog door de sprekers beantwoord. Op de vergadering werden vragenlijsten verspreid, die bij het bestuur van de afd. Haarlem der Vereen, van Huisvrouwen kun nen worden ingezonden en waarop men zijn wenschen inzake flatbouw kon kenbaar ma ken. Later zal dan weer een vergadering worden gehouden. FAILLISSEMENT J. F. G. KOK. Vrijdagmiddag werd in het Paleis van Justitie de crediteurenvergadering gehouden in de faillissementen J. P. G. Kok en de N.V. „Alvona". Er was slechts één crediteur opgekomen. De vorderingen werden enkend. behalve de betwiste vorderingen, die naar de Rechtbank werden verwezen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten75 c« Laxeer-Tabletten60 Hoofdpijn-Tabletten 60" Bij Apoth. en Drogisten was er niet. Heel jammer". Stilte. „Kent u hem?" ..Niet persoonlijk. Wel zijn werk". Nieuwe stilte. Mijn bezoeker zocht blijk baar wanhopig in zijn arsenaal van „nieuwe starts". „Mag ik u vragen", zei ik met voorzichtig, „wat het doel van uw interessant bezoek is?" Hij schrok opnieuw van mijn openhartig heid. en zweeg. „U wilt mij zeker artikelen leveren?" „Neen neen", antwoordde hij haastig. „Ik woon tn Groningen". „Aardige stad". „Ik woon in de provincie". „Mooie provincie". Hij glimlachte, verteederd bij de herinne ring aan al die schoone landouwen. Daarop scheen heimwee bij hem te rijzen. „Ik wou er vanavond nog naar terug. Per nachttrein". „Wel ja", zei ik. „Doet u dat. Doet u dat vooral?" „Er is een hötel op den Kruisweg. Daar wou ik gaan logeeren. Maar toevallig had ik geen geld meer. Ik zei tegen den portier dat ik morgenochtend om geld zou seinen, maar hij mocht daar niet op ingaan. Vroeger teleur stellingen mee gehad", zei hij. „Waarom bent u niet naar IJmuiden terug gegaan, om geld te leenen van uw vriend den trawler-kapitein?" „Daar heb ik niet aan gedacht". „U begint, geloof ik. nu pas weer een klein beetje te denken", zei ik, heelemaal niet on vriendelijk. Hij lachte hartelijk. Maar toen betrok zijn gezicht ineens „U hebt toch tot dusver niets aan mij ge merkt?" „Eerlijk gezegd: Ja". ARROND.-RECHTBANK. UITSPRAKEN. Een familietwist. De rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen den werkman uit ïHirmerend, die op 9 November zijn schoonzoon bij een twist met een mes in den rug gestoken heeft. De Officier had 9 maanden gevangenisstraf ge- eischt, waarvan 6 maanden voorwaardelijk, wegens poging tot doodslag. De Rechtbank veroordeelde den man tot 10 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar en bijzondere voorwaarden De rechtbank deed uitspraak inzake de aanrijdingen waarbij personen zoodanig lichamelijk letsel -opliepen, dat zij geruimen tijd hun beroep niet konden uitoefenen. De bestuurder van den vrachtauto, die op den Enschedéweg een broodbezorger aanreed werd tot f 40 boete veroordeeld. De bestuurder van de Fiat, die op de kruising Nieuwe Gracht en Kruisweg in bot sing kwam met een motorfiets, waarbij de duorijdster viel, werd vrijgesproken. De motorrijder, die op de kruising Cronjé- st-raat en Dr. Leydsstraat een wielrijder in de flank reed, waarbij deze tegen de straat werd gesmakt, kreeg een geldboete van f 50, over eenkomstig den eisch. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem op Dinsdag 17 Mei 1932, 's avonds van 8 1,4 9 1/4 uur, door den heer George Robert. Programma: 1. Prélude, Fugue et Variation. César Franck. 2. a. Légende b. Lied Louis Vierne. c. Scherzetto 3. Eerste Sonate Felix Borowski. Allegro ma non troppo. Andante. Allegro con fuoco. 4. Wolgalied arr. Eaglefield Huil. 5. Etude symphonique Enrico Bossi. „Wanneer dan?" „Toen u op de stoep stond en u voor stelde". Dit stelde hem diep teleur Hij boog het hoofd en steunde het op zijn hand. Hij scheen een geslagen man. Ik had bijna be rouw van mijn hardheid. „Dat spijt mij erg. Dat spijt mij buiten gewoon". „Ik weet nog steeds niet wat het doel van uw bezoek is". „Dat is waar ook. Wilt u mij het reisgeld leenen om vanavond naar Groningen te komen?" „Raar verzoek", zei ik. „Het is raar", erkende hij glimlachend. „Hebt u eenige legitimatie bij „Neen". „Een brief die als aanbeveling kan dienen?" Hij dacht na en diepte een brief op die den naam droeg van een zeer bekend journalist. Toen vouwde hij hem dubbel en "hield hem mij voor. Ik las „Geachte Collega". Meer niet. „U moogt hem niet lezen", zei hij. „Een merkwaardige aanbeveling", zei ik. „U bent een optimist". Weer lachte hij hartelijk. „Indertijd wou ik een buitenlandschen schilder in Den Haag introduceeren", verklaarde hij. „Baron X. Nu, daar antwoordt hij mij op, in dezen brief dat het talent van baron X naar zijn mee ning nog in de windselen ligt". „Maar u bent baron X niet", zei ik troos tend. „Neen. Wat mij betreftnu ja. u bent een man van de wereld. Mij raadt hij in den brief aan, wat minder te fuiven". Wij lachten daarop beiden, en waren het er over eens dat het geen slecht advies was. „Hoeveel geld hebt u bij u?" AGENDA ZATERDAG 14 MEI Palace: Watt en Halfwatt in ..Manne quins". Op het tooneel: Steffan en partner, met „muzikalen onzin". 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De Kapitein van Köpenick". Dp het tooneel: The Flying Banvards. 2.30 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Greta Garbo in „Romance". En Het leven is geen lolletje." 2 30 en 8.15 uur. Teyler's Museum, Spaarno 16 Geopend op werkdagen van 113 uur. behalve "s Maan dags, toegang vrij. ZONDAG 15 MEI Gebouw Protestantenbond: Vereen Psy- cho-Synthese. Zondagmorgenvoordracht door den heer B. van der Meer. 10.30 uur. Remonstrantenhuis: Vereen. „Weten schap en Religie". Wijdingsmov<;cn. Spr. de heer K. Sipsma. 10.30 uur. MAANDAG 16 MEI Schouwburg Jansweg: Gezelschap Eduard Verkade- „De Duivel". 8.15 uur. Bakenessergracht 13Rozekruisers Genoot schap. Genezingsdienst. Spr. de heer J. Leene Bioscoopvporstellingen des middags en des avonds. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Zaterdag en Eerste Pinksterdag tot 's avonds 8 uur: Firma Grijsseels en Van Hees. Lange Veer- straat 14. Tel. 11000 L. Schoorl, Frans Halsplcin 1. Tol. 11180- Bosch- en Vaart-Apotheek, Bosch- en Vaartstraat 26. Tel. 13290. Na Eersten Pinksterdag 's avonds 8 uur: Duym en Keur, Keizerstraat fi. Tel. 10378. Firma H. Remmers en Zoon. Kruisstraat 6 Tel. 10354. DINSDAG 17 MEI Groote Kerk: Orgelbespeling. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. Hij keerde zijn portemonnaie om. Er viel de somma van vijfenveertig cent uit. „Hoor eens, ik leen u dat reisgeld niet". Hij boog hoffelijk. „Maar" ik taxeerde Inwendig de waarde van het amusement, dat deze late bezoeker mij gedurende een half uur verschaft hu) „wol een rijksdaalder. Om ergens in een hotel te gaan logeeren". Hij boog opnieuw. „Krijg ik het terug?" „Morgen zend ik het u", verzekerde hij. Wij lachten nu bolden recht hartelijk. Ik gaf hem den rijksdaalder, en hij mij zijn adres. Ik had van den plaatsnaam nog nooit gehoord, en tot spellen was hij nog niet bij machte. Dus stond hij op, boog, dankte mij uiterst hoffelijk, vroeg nog of Ik zijn vriend Y kende, die vroeger in Heemstede woonde, maar nu onvindbaar was geworden, schreed met vas ten tred door de hall, en nam nog eens af scheid. Ik sloot de deur achter hem. Het is nu een paar weken geleden. Heb Kc met dien rijksdaalder het hotelbedrljf niet gesteund, dan is het cafébedrijf er waar schijnlijk niet vreemd van gebleven. Hij ls in elk geval nog niet terug. Mocht een uwer mijn laten bezoeker een dezer avonden op bezoek krijgen, doet u hem dan mijn groe ten. De rijksdaalder ls afgeschreven van mijn lijst dubieuse debiteuren. In zulk een welwillende stemming ben ik ongeveer eenmaal in de vijf jaar. Dit ter ont moeting van eventueele geestverwanten van hem, die mij eveneens met een bezoek moch ten willen vereeren. OPTIMIST.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5